خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۶
۱۳۹۷

آموزش آیفون صوتی

آموزش آیفون صوتی اولین مقاله در مورد آیفون هاست که در سایت آموزش برق قرار می گیرد. سعی می کنیم در روزهای آینده بیشتر در مورد آیفون صوتی و آیفون تصویری آموزش دهیم.

ما در ۱۰۰ صفحه اولِ کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد آیفون صوتی آموزش دادیم و خیلی سخت است که بخواهیم همه آنها را در این مقاله خلاصه کنیم ولی در صورتی که تمایل داشتید اطلاعات کاملتری کسب کنید به کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری مراجعه کنید.

ما در این کتاب گفتیم که دربازکن های صوتی، بدون توجه به برند و کارخانه سازنده آن، در ۳ دسته کلی قرار می گیرند.

 1. آیفون های صوتی ۶ سیم
 2. آیفون های صوتی ۴ سیم
 3. آیفون های صوتی مدل الکتروپیک

 

آیفون صوتی ۶ سیم

از آیفون های صوتی ۶ سیم می توان به برندهایی مثل، تابا، تابان، الکتروآلا، الکتروگویا، کیهان، تامر، تاباک، سیماران و… اشاره کرد. به این خاطر به این آیفون ها می‌گوییم ۶ سیم، چون گوشی صوتی هر واحد برای اتصال به پنل به ۶ رشته سیم نیاز دارد. آیفون های قدیمی مدل تابا از اولین آیفون های صوتی بودند که وارد بازار شدند. و بیشتر شرکت های تولید کننده به نوعی الگو گرفته از تابا هستند. قطعاً این مدل پنل صوتی تابا را درب خیلی از منازل دیده‌اید.

آیفون صوتی تابا

اگر بخواهیم در آیفون های صوتی ۶ سیم، وظیفه هر کدام از ۶ رشته سیم هایی که بین گوشی و پنل قرار می گیرند را بیان کنیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی
 • سیم شماره E یا ۵، وظیفه‌ی دربازکن
 • سیم شماره F یا ۶، وظیفه‌ی دربازکن

از مشکلاتی که این آیفون ها صوتی قدیمی دارند، مشکل بازکردن درب در فواصل طولانی ست و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری از پنل تا گوشی داخل واحدهاست.

آیفون صوتی ۴ سیم

شرکت تابا بعد از چندین سال تولید آیفون های ۶ سیم، به جهت اینکه این آیفون ها مشکلاتی داشتند، اعم از اینکه نمی توانستند در فواصل طولانی دربازکن را فعال کنند و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری بین گوشی و پنل بود، تصمیم به تولید آیفون صوتی جدیدی کرد که در این مدل بجای ۶ رشته سیم، تنها ۴ رشته سیم بین هر گوشی و پنل قرار می گیرد.

آموزش آیفون صوتی

وظیفه‌ی هر کدام از این ۴ رشته سیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل و وظیفه‌ی دوم، تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی

همانطور که می بینید عمل دربازکن در آیفون های صوتی ۴ سیم برعهده سیم شماره ۲ گذاشته شده است. یعنی وقتی شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار می دهد در واقع سیم شماره ۲ با ۳ برای لحظه ای اتصال کوتاه می شود و رله داخل پنل این پیغام را دریافت می کند و متوجه می شود که شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار داده است و به این صورت مسیر جریان برق ترانس به سمت قفل بازکن برقرار می کند و قفل بازکن عمل می کند.

 

آموزش آیفون صوتی مدل الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک تنها آیفونی است که با بقیه آیفون های صوتی تفاوت دارد. این شرکت آیفون صوتی خود را به گونه ای طراحی کرده که بین پنل و گوشی هر واحد نیاز به ۵ رشته سیم است. وظیفه‌ی هر کدام از این ۵ رشته سیم عبارتند از:

 • سیم شماره ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره ۴، وظیفه‌ی تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره B، وظیفه‌ی انتقال سیگنال زنگ از پنل به گوشی

اگر وظیفه‌ی هر رشته سیم در هر کدام از این ۳ مدل را با هم مقایسه کنید می بینید که در عملکرد هر رشته سیم تفاوت های کوچکی وجود دارد. و ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری به شما آموزش دادیم که چطور با ایجاد اندکی تغییرات در پشت هر گوشی، بتوانید همه گوشی های صوتی را جایگزین یکدیگر کنید. یعنی اگر گوشی صوتی ۶ سیم شما بسوزد و نتوانید در شهرتان یک گوشی صوتی ۶ سیم پیدا کنید، چطور یک گوشی صوتی الکتروپیک را جایگزین آن کنید و برعکس.
آموزش آیفون صوتی

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


247 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس عزیز، وقتتون بخیر، مهندس این قضیه باز کردن درب حیاط به صورت مجزا (با یک پنل بیرونی) و برای هر واحد یک گوشی با ایفون تصویری واقعا خیلی چالش برانگیزه،من خیلی سرچ کردم ،از چندتا برقکارم پرسیدم ولی نتیجه ای نگرفتم،اگه میشه یه توجه جدی ب این موضوع بکنید ،ایا اصن شدنی هست ؟؟

  • سلام علی جان، بله کاملاً شدنی هست. انشاا… یک مقاله در این مورد در سایت قرار میدم.
   اگر یک توضیح کلی بخوام بگم به این صورته که، مانیتور یکی از طبقات بصورت معمولی و طبق نقشه به پنل و قفل بازکن وصل میشه ولی مانیتور طبقه دیگه مدار قفل بازکنش مثل مدار قفل بازکن آیفون های صوتی (۶ سیم) قدیمی تابا خواهد بود. اگر کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری رو خونده باشید، مدار دربازکن آیفون صوتی ۶ سیم درش اومده.

   • مهندس من کاملا با مدار در بازکن ۶سیم اشنام اما ربط این دو رو نمیفهمم، شما گفتین توی ایفون تصویری هر سیم چندین وظیفه داره حالا ما اگه سیم مربوط ب دربازکن رو دست بزنیم اختلال ایجاد نمیشه

    • خب شما نباید به سیم های قبلی دست بزنید، فقط کافیه از ترانس یک برق ac رو برسونید به شستی دربازکن مانیتور طبقه دوم و بعدش دوباره از شستی دربازکن یک سیم رو برسونید به قفل بازکن. برای اینکار لازمه که مانیتور رو باز کنید و سیم های پشت شستی قفل بازکن رو از برد قلابک جدا کنید و امتدادشون بدید به بیرون از مانیتور.

 • ما یک آیفون با پنل دو طبقه قدیمی داریم ۶ سیمه در گوشی abcdf
  هست اما در پنل ABC 12و +- هست من چطوری بفهمم که ۱ و ۲ را به چه چیزه گوشی وصل کنم

  • سلام، ۱ و ۲ سیم مربوط به زنگ هستن. ۱ رو به D گوشی طبقه اول و ۲ رو به D گوشی طبقه دوم وصل کنید.

 • سلام من چک کردم ترانس تغذیه سالم وحتی آیفون را مستقیم به ترانس وصل کردم آیفون هم سالمه سیم کشی هم سالمه ولی وقتی همه را به هم وصل میکنم بطور کل برق قطع میشود غیر از این موارد باید چکار کنم ضمنا چند روز قبل از این جریان فیوز ترانس سوخت وقتی فیوز عوض کردم دو روز بعد خودبخود برق کامل دستگاهای آیفون بجز ترانس که سالمه بقیه قطع شده و کار نمی کنه ممنونم از راهنمایی شما

  • سلام جناب قاسمی. اگر وقتی ترانس و گوشی و پنل رو باز می کنید و میارید کنار هم، همه چیز درست کار می کنه ولی بعدش که می برید سرجای قبلی وصلشون می کنید بطور کل قطع میشه. به احتمال زیاد در جایی، سیم ها اتصالی کرده و بعضی اوقات به هم برخورد می کنن و این مشکل به وجود میاد. بگیرین دنبال این اتصالی،
   شاید اتصالی داخل سیم باشه و با چشم دیده نشه. پس با مولتی متر تست کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.
هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی