خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۶
۱۳۹۷

آموزش آیفون صوتی

آموزش آیفون صوتی اولین مقاله در مورد آیفون هاست که در سایت آموزش برق قرار می گیرد. سعی می کنیم در روزهای آینده بیشتر در مورد آیفون صوتی و آیفون تصویری آموزش دهیم.

ما در ۱۰۰ صفحه اولِ کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد آیفون صوتی آموزش دادیم و خیلی سخت است که بخواهیم همه آنها را در این مقاله خلاصه کنیم ولی در صورتی که تمایل داشتید اطلاعات کاملتری کسب کنید به کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری مراجعه کنید.

ما در این کتاب گفتیم که دربازکن های صوتی، بدون توجه به برند و کارخانه سازنده آن، در ۳ دسته کلی قرار می گیرند.

 1. آیفون های صوتی ۶ سیم
 2. آیفون های صوتی ۴ سیم
 3. آیفون های صوتی مدل الکتروپیک

 

آیفون صوتی ۶ سیم

از آیفون های صوتی ۶ سیم می توان به برندهایی مثل، تابا، تابان، الکتروآلا، الکتروگویا، کیهان، تامر، تاباک، سیماران و… اشاره کرد. به این خاطر به این آیفون ها می‌گوییم ۶ سیم، چون گوشی صوتی هر واحد برای اتصال به پنل به ۶ رشته سیم نیاز دارد. آیفون های قدیمی مدل تابا از اولین آیفون های صوتی بودند که وارد بازار شدند. و بیشتر شرکت های تولید کننده به نوعی الگو گرفته از تابا هستند. قطعاً این مدل پنل صوتی تابا را درب خیلی از منازل دیده‌اید.

آیفون صوتی تابا

اگر بخواهیم در آیفون های صوتی ۶ سیم، وظیفه هر کدام از ۶ رشته سیم هایی که بین گوشی و پنل قرار می گیرند را بیان کنیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی
 • سیم شماره E یا ۵، وظیفه‌ی دربازکن
 • سیم شماره F یا ۶، وظیفه‌ی دربازکن

از مشکلاتی که این آیفون ها صوتی قدیمی دارند، مشکل بازکردن درب در فواصل طولانی ست و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری از پنل تا گوشی داخل واحدهاست.

آیفون صوتی ۴ سیم

شرکت تابا بعد از چندین سال تولید آیفون های ۶ سیم، به جهت اینکه این آیفون ها مشکلاتی داشتند، اعم از اینکه نمی توانستند در فواصل طولانی دربازکن را فعال کنند و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری بین گوشی و پنل بود، تصمیم به تولید آیفون صوتی جدیدی کرد که در این مدل بجای ۶ رشته سیم، تنها ۴ رشته سیم بین هر گوشی و پنل قرار می گیرد.

آموزش آیفون صوتی

وظیفه‌ی هر کدام از این ۴ رشته سیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل و وظیفه‌ی دوم، تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی

همانطور که می بینید عمل دربازکن در آیفون های صوتی ۴ سیم برعهده سیم شماره ۲ گذاشته شده است. یعنی وقتی شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار می دهد در واقع سیم شماره ۲ با ۳ برای لحظه ای اتصال کوتاه می شود و رله داخل پنل این پیغام را دریافت می کند و متوجه می شود که شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار داده است و به این صورت مسیر جریان برق ترانس به سمت قفل بازکن برقرار می کند و قفل بازکن عمل می کند.

 

آموزش آیفون صوتی مدل الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک تنها آیفونی است که با بقیه آیفون های صوتی تفاوت دارد. این شرکت آیفون صوتی خود را به گونه ای طراحی کرده که بین پنل و گوشی هر واحد نیاز به ۵ رشته سیم است. وظیفه‌ی هر کدام از این ۵ رشته سیم عبارتند از:

 • سیم شماره ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره ۴، وظیفه‌ی تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره B، وظیفه‌ی انتقال سیگنال زنگ از پنل به گوشی

اگر وظیفه‌ی هر رشته سیم در هر کدام از این ۳ مدل را با هم مقایسه کنید می بینید که در عملکرد هر رشته سیم تفاوت های کوچکی وجود دارد. و ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری به شما آموزش دادیم که چطور با ایجاد اندکی تغییرات در پشت هر گوشی، بتوانید همه گوشی های صوتی را جایگزین یکدیگر کنید. یعنی اگر گوشی صوتی ۶ سیم شما بسوزد و نتوانید در شهرتان یک گوشی صوتی ۶ سیم پیدا کنید، چطور یک گوشی صوتی الکتروپیک را جایگزین آن کنید و برعکس.
آموزش آیفون صوتی

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


111 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام جناب مهندس،خونمون آیفون صوتی الکتروپیک داره ،صدا از گوشی میره و میاد اما وقتی زنگ میزنند زنگ نمیخوره

  • سلام. به احتمال خیلی زیاد مشکل از شستی زنگ روی پنل است. پنل رو باز کنید و ۲ تا ترمینال پشت شستی رو اتصال کوتاه کنید، اگر زنگ خورد یعنی باید یا شستی رو تمیز کنید یا تعویض.

 • مهندس سلام
  من خونه گوشی قدیمی تابا داشتم که شش سیمه هست ، الان گوشی جدید گرفتم که ۴ سیم میخوره ، همه چی درسته فقط در باز کنش کار نمیکنه ، من سیم تحریک رله رو زدم به B , شاسی کار میکنه و در و باز میکنه اما وقتی وصله صدا دارای نویز شدیده….ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام. ابتدا مشخص کنید که الان که گوشی ۶ سیم قدیمی رو دور انداختین، آیا پنل دم درب رو هم تعویض کردین یا نه؟
   ۲- منظورتون از سیم تحریک رله چیه؟

   • سلام مهندس نه دور ننداختمش اما اونم بیشتر از شش سیمه ترمینالاش اما شش سیم بهش وصل بود ، الان دوتا سیم میمونه که اونارو که بهم اتصال میدی در باز میشه اما جایی براش توی گوشی جدید نیست….میتونیم با تلگرام ارتباط داشته باشیم؟ ک اگه لازم بود عکسی چیزی بفرستم؟

    • سلام مجدد. نیازی به عکس نیست. متوجه منظورتون شدم. حالا کافیه که شما پشت گوشی ۴ سیم جدیدی که خریدین رو باز کنید و بعدش ۲ تا رشته سیمی که از شستی قفل بازکن به برد داخل گوشی وصل شده رو بچینید و اون ۲ تا سیمی که از گوشی قبلی اضافه اومده رو وصل کنید به شستی قفل بازکن. به همین راحتی.

     • عرض ادب ، خییییلی ممنونن ازتون مهندس درست شد ، سپاس فراوان

     • خب خداروشکر. موفق و پیروز باشید.

 • سلام خسته نباشید، منزل الکترو پیک هست و توسط برقکش نصب شده. زنگ و در بازکن و انتقال صدا از پنل به گوشی همگی درست هستند. اما صدا از گوشی به بیرون انتقال نمیده. از پنل و گوشی جای سیم ۱ و ۲ و همینطور ۲ و ۳ عوض کردم درست نشد. به نظر شما چکار باید انجام بدم. ممنون از شما که وقت میذارید راهنمایی می کنید

  • سلام. مرسی. احتمال داره که هندست از دست بچه ها افتاده باشه و میکروفن داخل هندست آسیب دیده باشه، یا شاید سیم فنری متصل به هندست قطع شده.کافیه هندست یکی از همسایه ها رو قرض بگیرد و تست کنید.
   و احتمال بعدی روی خرابی کلید سلکتوری هست. که باید تست بشه.
   و در نهایت برد قلابک داخل مانیتور.

 • سلام مهندس ،وقتتون بخیر، مهندس من کاتالوگ یک دزدگیر اماکن رو مطالعه کردم و دیدم که نوشته بود رله برای درب بازکن البته داخل پرانتز نوشته بود که این رله بدون ولتاژ خروجی هست و فقط نقش یک کلید رو ایفا میکنه، حالا سوال من اینه بر فرض که ما یه ایفون صوتی الکتروپیک داریم اگه یک جفت سیم از پیچ شماره ۳و۴ ببریم تا اون رله با زدن ریموت اون رله عمل میکنه و قفل بازکن ما هم عمل مبکنه اما وقتی ایفونمون تصویری باشه سیمایه پشت مانیتور تا زمانی که گوشی برداشته نشه ولتاژی ندارن پس اینجا دیگه نمیتونیم رو مانیتور حساب کنیم ، درست میگم؟

  • سلام. بله درسته. در اینصورت باید مستقیم یک رشته سیم از ترانس بیاد داخل رله و بعدش از رله بره به قفل بازکن. سیم دیگه ترانس هم مستقیم میره به قفل بازکن.

 • با اعطای سلام کتاب شما بدستم رسید و بسیار کاربردی اما در کتاب مورد نظر بحث اینکه بعضی از مدل های تایا پشت این ها چهار رشته سیم میخورد یعنی دو قسمت دارد یک p1و p2 که دو تا ۴ رشته میخورد و یک پنج رشته مدل تصویری هست

  • سلام.مرسی. فصل چهارم، بحث آیفون تصویری تابا رو مطالعه بفرمایید توضیح داده شده.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

سایت های همکار

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی