خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آذر
۱۷
۱۳۹۴

روش اجرای نور مخفی

روش اجرای نور مخفی :

روش نصب نورمخفی با انواع شیلنگ نورانی ، ریسه ال ای دی ، LED تخت ، ریسه اس ام دی (SMD) تقدیم شما دوستداران برق ساختمان

نور مخفی

 

در واقع نورمخفی به اجرای هر نوع نور پردازی گفته می شود که منبع تولید نور، به صورت مستقیم دیده نشود و فقط نوری که ایجاد می کند به چشم ما برسد. چیزی که این روزها به اسم نور مخفی در بین مردم و برقکارها رواج دارد بیشتر با استفاده از شیلنگ های نورانی در سقف ها و داخل گچبری ها اجرا می شود. هم اکنون انواع مختلفی از این شیلنگ های نورانی در بازار به فروش میرسد. که ما در این پست قصد معرفی چند نمونه پرکاربرد از آنها را داریم.

 

الف- ریسه اس ام دی صد متری :

این مدل از شلنگ نورانی که در بازار به ریسه اس ام دی معروف است، این روزها بیشترین کاربرد را دارد. از خصوصیات این مدل که باعث پرطرفدار شدن آن شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریسه اس ام دی

 

۱- نور شفافی دارند.

۲- برق مصرفی بسیار کمی دارند.

۳- در انواع رنگهای قرمز، آبی، زرد، سفید، سبز در بازار موجود است.

۴- در حلقه های ۱۰۰ متری در بازار موجود است که این طول زیاد می تواند سرعت اجرای کار را بالا ببرد.

۵- با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کند. ولی اگر آن را مستقیم به برق شهری وصل کنید هیچ اتفاقی نمی افتد، فقط در این صورت مقداری لرزش در نور آنها مشاهده می کنید.

۶- به غیر از قسمت ابتدا و انتهای آن، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۷- برای جاهایی مثل اتاق خواب که نیاز به نور کمتری دارید، می توانید از مدل کم تراکم آن، که قیمت پایین تری هم دارد استفاده کنید.

۸- ترانس آنها کوچک و بسیار ارزان قیمت، نسبت به مدل های دیگر است.( حدوداً ۴۰۰۰ تومان)

۹- تمام قسمت های آن به یکباره نمی سوزد و بعد از یکی دو سال، تنها قسمت هایی از آن می سوزد که آن هم قابل تعمیر است. ( معمولاً اگر بسوزد، یک متر از آن می سوزد که می توانید آن یک متر را قطع کنید و بعد با سوزن های رابط یک متر دیگر از ریسه را جایگزین آن کنید)

 

معایب : فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک متری قطع کنید.( اگر به اشتباه آن را از محل های مشخص شده قطع نکنید، یک متر از آن خواهد سوخت). اگر فرضاً برای زیر یک سقف، مقدار ۵٫۵ متر از آن را لازم دارید، بهتر است مقدار ۶ متر از آن را جدا کنید و سپس روی نیم متر اضافی را با چسب برق بپوشانید.

 

قیمت این مدل در بازار (بسته به تراکم اس ام دی های روی آن) حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

این مدل برای اجرا در سقف های کاذب، ابزارهای گچی و گچبری ها بهترین گزینه است.

برای این مدل از منبع تغذیه هایی که در پایین مشاهده می کنید استفاده میشود. فرقی نمی کند که طول ریسه شما چقدر باشد، این منبع تغذیه می تواند از یک متر تا صد متر از این مدل ریسه را روشن کند.

 

منبع تغذیه

کافی است آن سمت از ترانس را که دارای دوشاخه برق است، به برق شهری وصل کنید و سمت دیگر را با سوزن های رابط به شلنگ نورانی وصل کنید. اگر بعد از فرو کردن سوزن های رابط، شلنگ نورانی روشن نشد، مطمئنن جای سیم های مثبت و منفی را اشتباه زده اید.

 • نکته: ترانسی که در تصویر بالا می بینید بسیار حساس هستند و با کوچکترین کنتاکت می سوزند و بعد از آن هر بار که آنها را به برق بزنید فیوز آن قسمت از ساختمان می پرد. در صورتی که از روی ظاهر ترانس مشخص نیست که آن ترانس سوخته است.
 • نکته: زمانی که ترانس برق دارد، ترانس و سوزن های رابط را دستکاری نکنید. با کوچکترین دستکاری یا ترانس یا شلنگ نورانی خواهد سوخت. ابتدا برق را قطع کنید سپس عمل مورد نظرتان را انجام دهید.
 • نکته: شلنگ های نورانی به خاطر جنسشان، دارای قوام هستند و در گوشه سقف ها که می خواهید آنها را خم کنید و بچرخانید، کمی کار شما را دشوار می کنند و آن طوری که دوست دارید نمی ایستند. به شما پیشنهاد می کنیم که دو سه دقیقه قبل از نصب ریسه، تمام حلقه ریسه را به مدت دو تا سه دقیقه روشن کنید و اجازه دهید تا کمی ریسه گرم شود، این گرم شدن باعث لخت شدن و شل شدن ریسه می شود که می تواند در سرعت اجرای نصب ریسه خیلی به شما کمک کند.
 • نکته: در بعضی قسمت ها این مدل ریسه ها به پشت می افتد که باعث ایجاد سایه و نازیبایی کار شما می شود. می توانید از میخ دوپا برای ثابت کردن آنها استفاده کنید.

 

ب- ریسه SMD پنج متری:

این مدل از ریسه ها که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید مقداری مزیت و مقداری کاستی نسبت به مدل قبلی دارند، که آنها بر می شماریم.

 

ریسه SMD

ریسه SMD

 

۱- این مدل از ریسه های نور مخفی را می توانید از هر جایی که بخواهید قطع کنید، بدون اینکه به بقیه ریسه آسیب وارد شود (البته به فاصله هر سه عدد SMD).

۲- در حلقه های پنج متری در بازار موجود است. و اگر بخواهید طولی بیشتر ۵ متر را داشته باشید، باید دو قسمت را به هم لحیم کنید. ( پس برای اجرا در مسافت های بلند وقت بیشتری از شما می گیرد)

۳- در انواع تراکم ها در بازار موجود است.

۴- برق مصرفی آنها ۱۲ ولت DC است. پس نیاز به منبع تغذیه ۱۲ ولت هم دارید.

۵- از مدل قبلی، اندکی کوچکتر و نازکتر و سبکتر است (Size:5000mm*10mm*5mm). پس این مدل برای نصب در زیر کابینت ها و جاهایی که قرار است ریسه نور مخفی را با چسب به محل مورد نظر بچسبانیم مناسب تر است.

۶- قیمت این مدل هم در بازار حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

۷- در رنگ های سفید، قرمز، زرد، آبی، سبز موجود است.

۸- درجه حفاظت آنها IP67 است. پس به غیر از ابتدا و انتها، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۹- توان مصرفی آنها ۱۴ وات است.

 

 

ج: LED خطی تخت ( LED LINEAR SMD ) :

نوع سوم که به ال ای دی های تخت معروف هستند را در تصویر پایین می بینید.

 

LED تخت

LED تخت

 

۱- این مدل هم با منبع تغذیه ۱۲ ولت DC کار می کند.

۲- از تراکم ۱۵ عدد تا ۶۰ عدد در هر متر موجود است.

۳- برخلاف سایر مدل ها ضد آب نیست.

۴- اگر اجرای صاف و مستقیم نور مخفی برایتان مهم است ( مثل زیر کابینت ها و داخل باکس های ام دی اف ) این مدل بهترین گزینه است.

۵- این مدل در اندازه یک متری در بازار موجود است که برای طول های بالاتر باید چند تکه از آنها را به همدیگر لحیم کنید.(پس نصب آنها وقت گیرتر از سایر مدلهاست)

۶- در رنگهای قرمز، آبی، سبز، زرد و سفید موجود است.

۷- این مدل را هم می توانید از هر جایی که نیاز داشتید قطع کنید.( البته به فاصله هر سه عدد SMD )

 

اگر قصد نصب این مدل smd را دارید و با توجه به محل نصب، امکان استفاده از چسب وجود ندارد، ریل های زیر بهترین گزینه هستند. زیرا می توانید ابتدا ریل ها را به محل مورد نظر پیچ و رول پلاک کنید و سپس smd شاخه ای را در داخل آن قرار دهید. در ضمن این ریل ها قابلیت خنک کردن smd را نیز دارند. پس در افزایش طول عمر آن تاثیر مثبتی دارند.

هیت-سینک-smd

هیت-سینک-smd

 

در ضمن برخی از این مدل ریل ها (هیت سینک ) دارای یک قاب از جنس طلق هستند که باعث پخش شدن و یک دست شدن نور اس ام دی ها خواهد شد.

 

 

 

چ: شیلنگ ال ای دی :

این مدل از قدیمی ترین مدل شیلنگ های نورانی است که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید.

شیلنگ نورانی

شیلنگ نورانی

 

۱- فناوری ساخت آنها برخلاف سه مدل قبلی LED است نه SMD . پس برق بیشتری مصرف می کنند.( حدوداً دو تا سه وات در هر متر)

۲- قیمت آنها در بازار حدوداً متری ۳۰۰۰ تومان است.

۳- همانند مدل اول، با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کنند.

۴- شفافیت نور آنها از سایر مدل ها کمتر است.

۵- در طول های ۱۰۰ متری در بازار موجود است.

۶- فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک الی دو متری قطع کنید.

۷- نور آن از سایر مدل ها کمتر است.

از آنجایی که این مدل از شلنگ نورانی دارای یک نور کدر و ناهمگون بوده و در بعضی قسمت های سقف ایجاد سایه می کند، ما استفاده از آن را برای داخل گچ بری ها و سقف پیشنهاد نمی کنیم. ولی استفاده از آن برای بعضی مراسمات، بر سر در مساجد و یا تزئین درخت ها، به خاطر قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی باشد. در ضمن یکی از مهمترین مزیت های این شلنگ نورانی نصب سایر مدل ها این است که اگر از آنها برای تزئین اشیائی مثل درختان استفاده کنید، چشم ببینده از هر طرفی که به آنها نگاه کند، می تواند نور آنها را ببیند، ولی سایر مدلها اگر از پشت به آنها نگاه شود، نوری از آنها دیده نمی شود.

 

ح- ریسه LED سوزنی:

از این مدل ریسه برای نور مخفی استفاده نمی شود ولی چون می توان آن را دسته ای از ریسه های ال ای دی به حساب آورد، این مدل را هم در اینجا معرفی می کنیم.

رشته led

رشته های ال ای دی رنگی

از این مدل ریسه ها برای تزیین قسمت هایی استفاده می شود که ببننده بتواند به صورت مستقیم منبع نور را ببیند. از این چراغ ها برای تزئین اتاق عقد در عروسی ها، تزئین درختان و بوته های گل و گیاه استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه استفاده از این ریسه ها را مشاهده می کنید.

ریسه های led برای نورپردازی

 

 

آیا این مطلب برای شما جالب بود؟؟؟ ما در نگارش کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده ایم تمام محتوای این کتاب اینگونه باشد. پس اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید سری هم به این محصول آموزشی بزنید و همین الان آن را دانلود کنید.

 

چند نمونه از کارهای اجرا شده با شیلنگ های نورانی را در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف

 

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف کاذب

 

یک نمونه از اس ام دی خطی تخت که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ زیر کابینت

یک نمونه از اس ام دی توضیح داده شده در قسمت ب یا ج که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ های ال ای دی زیر کابینت


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط558 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • برای چهل متر لامپ ledیا همون نور مخفی که به صورت قفسه های طبقاتی است چه ترانسی با چه قیمتی استفاده کنم

  • سلام. باید نوع ریسه LED رو بفرمایید تا بتونیم شما رو راهنمایی کنیم.

 • سلام . میخاستم بدونم مقدار توان مصرفی هر متر اس ام دی به چه میزان هست و اینکه اگر مثلا دور حال ۲۰ متر اس ام دی ببره چند وات برق مصرف میکنه ؟؟ممنون .

  • سلام. البته بستگی به مدل اس ام دی داره. ولی نوع ۱۲ وات تویه بازار متداوله. پس ۲۰ متر حدوداً میشه ۲۴۰ وات.

 • با سلام وخسته نباشی وتشکر از سایت خوبتون میخواستم بدونم میشه اس ام دی هارو به زیر کابینت با چسب چسبوند ؟؟اگر میشه از چه چسبی استفاده کنم.(جای خاصی هست )

  • سلام. بله میشه. هم با چسب یک دو سه و هم با چسب حرارتی امکان پذیره.

 • سلام
  من یک ترانس ۳۰ امپر گرفتم برای اتصال ال ای های خطی
  نحوه اتصال ledها به پشت ترانس چگونه هست
  +V
  -v
  سیم ها رو به کدوم باید وصل کنم

  • بهتره که برای هر یک شاخه ال ای دی یا نهایتش ۲ شاخه، یک سیم مجزا تا ترانس ببرید. تا ال ای دی ها داغ نشن. بعدش سیم مثبت همه ال ای دی ها رو با همدیگه به ترمینال V+ و سیم منفی همه ال ای دی ها رو با همدیگه به ترمینال V- وصل کنید.

 • یادم رفت بگم کنترلر ۷۵امپره

 • سلام پذیرایی تقریبا۶۰مترریسه ار جی بی ۵متری استفاده میشه که فروشنده بابت این متراژدوعدد ترانس ۳۰امپر ویک دستگاه کنترلر داد..سوالم اینه که نحوه اتصال این دستگاهها باریسه ها چطوریه ؟؟؟

  • سلام. بهتره برای افزایش طول عمر ریسه ها اونها رو سری نکنید و هر کدوم رو به صورت مجزا تا کنترلر سیمکشی کنید.
   بعدش یک برق ۲۲۰ ولت به ترانس میدین، در اینصورت ترانس برق کنترلر رو تامین می کنه و کنترل هم برق ریسه ها رو.

 • توضیحات عالی?

 • مناسب ترین گزینه برای دکور های شیشه ای کدام است؟

  • سلام. smd تخت یک متری

 • سلام خسته نباشید ببخشید برای طریقه سیم کشی برق اسمان مجازی چطوری میباشید تشکر

  • سلام. به این تصویر نگاه کنید.
   نورپردازی پشت آسمان مجازی
   همون طور که می بینید ریسه ها به صورت مرتب روی یک ورق فلزی (ورق کابینت) با بست کمربندی نصب شدن. فقط کافیه یک کلید یک پل سر راه این ریسه ها قرار بدید.

 • سلام وتشکر
  لطفا راهنمایی فرمایید برای تامین نور پشت آسمان مجازی از چه استفاده کنم بهتره ؟ و برای یک شیت ۱۲۰*۱۸۰ با فاصله ۱۵ cm از سقف چند متر نیاز است؟ ممنون

  • سلام. به فاصله هر ۱۵ سانتی از همدیگه، یک شبکه از ریسه های ۱۰۰ متری که بالا توضیح داده شده نصب کنید. چیزی مثل این تصویر.
   نورپردازی پشت آسمان مجازی
   همون طور که می بینید ریسه ها به صورت مرتب روی یک ورق فلزی (ورق کابینت) با بست کمربندی نصب شدن.

 • سلام من اس ام دی از نوع ال ای دی گرفتم بعد تو این قابهای المینیومی گزاشتم ولی مغازه دار کفت قبل گزاشتن داخل قاب باید پشت چراغ رو چسب سلیکومی زد بعد بزاری داخلش میخوام بدونم اون چراغها حتما باید به قاب بچسبه یا نه نچسبید هم روشن میشه ممنون اگه جواب بدین

  • سلام. نه نیازی نیست که کاملاً بچسبه.

 • سلام میخواستم بدونم بره کچ بری بالای اوپن میخوام نور مخفی بزنم کدومش بهتره ارتفاع گچ بری تا سقف ۵۰سانته طولشم ۵ متر

  • سلام. ریسه هایی که قسمت الف توضیح داده شده برای این کار مناسب تره.

 • با سلام و احترام
  میخواستم بدونم کدوم مدل را میشه توی آب نما استفاده کرد ؟

  • سلام. برای آب نما حتما باید از مدلهای ولتاژ پایین (۱۲ ولت) استفاده کرد. نوع ۵ متری که در بالا توضیح داده شده گزینه مناسبیه.

 • سلام. اول از همه تشکر میکنم از مقاله جامع و خوبتون که نظیرش تو هیچ سایتی نبود.
  میخاستم بدونم بین مدل ریسه اس ام دی صد متری و LED خطی تخت کدومش طول عمر بیشتری داره؟ و اینکه اگه بخایم بهترین نوع از هردورو باهم مقایسه کنیم کدومش نور بیشتری داره؟
  با تشکر

  • سلام. مرسی از لطفتون. ای ای دی خطی تخت به خاطر صفحه آلومینیومی که در زیرش قرار داره قابلیت خنک کنندگی بهتری داره و طول عمر بیشتری هم داره.
   نور اونها بسته به توان و جریان مصرفی اونها داره. مدلهایی که تویه بازار هست از ۸۰۰ میلی آمپر تا ۲/۵ آمپر جریان میکشن که مسلماً نوع ۲/۵ آمپر نور بیشتری هم داره.

 • سلام. خیلی مطالب جامع و گویا بیان شده بود. ممنونم و خداقوت
  فقط یه سوال. من برای زیر کابینت یه ۷ متر ریسه اس ام دی صد متری گرفتم (با این توضیحات شاید خیلی ریسه مناسبی نباشه)
  در زیر کابینت خب خیلی جاها باید ریسه قطع بشه و بچرخه. فرض که از قسمت های یک متری هم قطعش کنم که مشکلی پیش نیاد حالا سوالم اینه که چطوری همه رو به هم وصول کنم؟ یعنی باید برای هر کدوم یه ترانس بگیرم؟ نمیشه با یه سیم نازکی چیزی همه رو به هم وصول کرد و بعد به یه پریز رسوندش؟ یعنی ارتباط اونجایی که قطع شده با قسمت بعدی که مثلا نیم متر اونورتر چطوره؟ بهترین و ارزانترین راهکار چیه؟
  خیلی خیلی ممنونم

  • سلام. مرسی.
   ۱- از سوزن هایی که جهت اتصال ریسه به ترانس استفاده میشه، می تونید برای اتصال ریسه ها به همدیگه هم استفاده کنید.
   ۲- خیر نیازی نیست ترانس جدا بگیرین.
   ۳- بله با سیم نازک و سوزن هم میشه
   ۴- بله میشه، بین این فاصله نیم متری باید یک تکه اضافه کنید، ولی لحیم کاری سوزن ها و سیم ها به همدیگه کار زمان بر و مشکلیه
   ۵- بهترین و ارزانترین راهکار استفاده از ریسه های ۵ متریه که در بالا توضیح داده شده.

 • سلام وقت بخیر.ریسه ledسوزنی رو چ جوری میشه از برق شهری ب باطری تبدیل کرد ؟

  • سلام. این کار هزینه زیادی داره و به صرفه نیست. شما بایستی یک مدار تبدیل کننده ۱۲ به ۲۲۰ ولت بگیرین.

 • با سلام و خسته نباشید .من به تازگی یک ساختمان خریداری کردم و در پشت گج بری از این ریسه اس ام دی مدل ۵۶۲۸ بود که متاسفانه برا تمام اتاقها سوخته و جواب نمیده حتی اون دو شاخ و سوزن که به ریسه وصل میشه خریدم بازم هیچ کدوم روشن نمیشه .میشه یک راهنمایی کنید که چطور تست کنم .یا آیا امکانش هست که کل ریسه سوخته باشه .و روش تست اس ام دی و یا تست کل ریسه با اهم متر بهم یاد بدید .تشکر میکنم چون حدود هفتاد متر هست البته طی چن تیکه بیست متری و ده متری و …. ۰۹۲۱۱۶۱۹۴۴۵شماره من هست منتظر جواب هستم .درود بر شما

  • سلام آقا مصطفی. تنها راه تست اون ریسه ها متصل کردنشون به آداپتور هست. ولی احتمال اینکه همه اون ۷۰ متر با همدیگه سوخته باشن خیلی کمه. ابتدا با یک لامپ و سرپیچ لامپ، سیم های برق ورودی به آداپتور (یا همون دوشاخ) رو تست کنید. شاید یکی از سیم هاش قطع شده باشه.

 • شما خیلی خوبیییی خیلییی

  • مرسسسسییییییی

 • سلام
  من ۴ متر اس ام دی شلنگی سفید ۲۲۰ ولت و ۲ متر هم از همین مدل ولی رنگ صورتی خریدم. میشه هر دو این هارو با یک ترانس روشن کرد ؟ یا هر رنگ ترانس جدا میخواد ؟
  آخه میخوام صورتی رو با سوزن به ادامه سفید وصل کنم
  فروشنده گفت هر کدوم ترانس جدا باید وصل کنی … !!!

  • سلام آقا حامد. بله میشه هر دو اونها رو با یک ترانس روشن کرد. ترانس های این مدل شلنگی ها می تونه تا ۱۰۰ متر رو هم جوابگو باشه. البته برای طول عمر بیشتر ریسه که بهتر از ۵۰ متر بیشتر نشه.

 • باسلام خدمت مدیرسایت. من میخام دومتر اس ام دی تخت بخرم.
  وقتی به مغازه دار گفتم گفت باید ترانس بزرگتر بخرید قیمتش ۸تومنه.
  حالا سواله من اینه که چند مدل ترانس داریم؟ ایاراسته یا اون میخاد
  ترانسو گرونتر بده… ممنون

  • سلام. بله تنوع و تعداد ترانس ها خیلی زیاده.
   قیمت ترانس رو هم ایشون خیلی خوب گفته.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی