خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
آذر
۱۷
۱۳۹۴

روش اجرای نور مخفی

روش اجرای نور مخفی :

روش نصب نورمخفی با انواع شیلنگ نورانی ، ریسه ال ای دی ، LED تخت ، ریسه اس ام دی (SMD) تقدیم شما دوستداران برق ساختمان

نور مخفی

 

در واقع نورمخفی به اجرای هر نوع نور پردازی گفته می شود که منبع تولید نور، به صورت مستقیم دیده نشود و فقط نوری که ایجاد می کند به چشم ما برسد. چیزی که این روزها به اسم نور مخفی در بین مردم و برقکارها رواج دارد بیشتر با استفاده از شیلنگ های نورانی در سقف ها و داخل گچبری ها اجرا می شود. هم اکنون انواع مختلفی از این شیلنگ های نورانی در بازار به فروش میرسد. که ما در این پست قصد معرفی چند نمونه پرکاربرد از آنها را داریم.

 

الف- ریسه اس ام دی صد متری :

این مدل از شلنگ نورانی که در بازار به ریسه اس ام دی معروف است، این روزها بیشترین کاربرد را دارد. از خصوصیات این مدل که باعث پرطرفدار شدن آن شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریسه اس ام دی

 

۱- نور شفافی دارند.

۲- برق مصرفی بسیار کمی دارند.

۳- در انواع رنگهای قرمز، آبی، زرد، سفید، سبز در بازار موجود است.

۴- در حلقه های ۱۰۰ متری در بازار موجود است که این طول زیاد می تواند سرعت اجرای کار را بالا ببرد.

۵- با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کند. ولی اگر آن را مستقیم به برق شهری وصل کنید هیچ اتفاقی نمی افتد، فقط در این صورت مقداری لرزش در نور آنها مشاهده می کنید.

۶- به غیر از قسمت ابتدا و انتهای آن، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۷- برای جاهایی مثل اتاق خواب که نیاز به نور کمتری دارید، می توانید از مدل کم تراکم آن، که قیمت پایین تری هم دارد استفاده کنید.

۸- ترانس آنها کوچک و بسیار ارزان قیمت، نسبت به مدل های دیگر است.( حدوداً ۴۰۰۰ تومان)

۹- تمام قسمت های آن به یکباره نمی سوزد و بعد از یکی دو سال، تنها قسمت هایی از آن می سوزد که آن هم قابل تعمیر است. ( معمولاً اگر بسوزد، یک متر از آن می سوزد که می توانید آن یک متر را قطع کنید و بعد با سوزن های رابط یک متر دیگر از ریسه را جایگزین آن کنید)

 

معایب : فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک متری قطع کنید.( اگر به اشتباه آن را از محل های مشخص شده قطع نکنید، یک متر از آن خواهد سوخت). اگر فرضاً برای زیر یک سقف، مقدار ۵٫۵ متر از آن را لازم دارید، بهتر است مقدار ۶ متر از آن را جدا کنید و سپس روی نیم متر اضافی را با چسب برق بپوشانید.

 

قیمت این مدل در بازار (بسته به تراکم اس ام دی های روی آن) حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

این مدل برای اجرا در سقف های کاذب، ابزارهای گچی و گچبری ها بهترین گزینه است.

برای این مدل از منبع تغذیه هایی که در پایین مشاهده می کنید استفاده میشود. فرقی نمی کند که طول ریسه شما چقدر باشد، این منبع تغذیه می تواند از یک متر تا صد متر از این مدل ریسه را روشن کند.

 

منبع تغذیه

کافی است آن سمت از ترانس را که دارای دوشاخه برق است، به برق شهری وصل کنید و سمت دیگر را با سوزن های رابط به شلنگ نورانی وصل کنید. اگر بعد از فرو کردن سوزن های رابط، شلنگ نورانی روشن نشد، مطمئنن جای سیم های مثبت و منفی را اشتباه زده اید.

 • نکته: ترانسی که در تصویر بالا می بینید بسیار حساس هستند و با کوچکترین کنتاکت می سوزند و بعد از آن هر بار که آنها را به برق بزنید فیوز آن قسمت از ساختمان می پرد. در صورتی که از روی ظاهر ترانس مشخص نیست که آن ترانس سوخته است.
 • نکته: زمانی که ترانس برق دارد، ترانس و سوزن های رابط را دستکاری نکنید. با کوچکترین دستکاری یا ترانس یا شلنگ نورانی خواهد سوخت. ابتدا برق را قطع کنید سپس عمل مورد نظرتان را انجام دهید.
 • نکته: شلنگ های نورانی به خاطر جنسشان، دارای قوام هستند و در گوشه سقف ها که می خواهید آنها را خم کنید و بچرخانید، کمی کار شما را دشوار می کنند و آن طوری که دوست دارید نمی ایستند. به شما پیشنهاد می کنیم که دو سه دقیقه قبل از نصب ریسه، تمام حلقه ریسه را به مدت دو تا سه دقیقه روشن کنید و اجازه دهید تا کمی ریسه گرم شود، این گرم شدن باعث لخت شدن و شل شدن ریسه می شود که می تواند در سرعت اجرای نصب ریسه خیلی به شما کمک کند.
 • نکته: در بعضی قسمت ها این مدل ریسه ها به پشت می افتد که باعث ایجاد سایه و نازیبایی کار شما می شود. می توانید از میخ دوپا برای ثابت کردن آنها استفاده کنید.

 

ب- ریسه SMD پنج متری:

این مدل از ریسه ها که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید مقداری مزیت و مقداری کاستی نسبت به مدل قبلی دارند، که آنها بر می شماریم.

 

ریسه SMD

ریسه SMD

 

۱- این مدل از ریسه های نور مخفی را می توانید از هر جایی که بخواهید قطع کنید، بدون اینکه به بقیه ریسه آسیب وارد شود (البته به فاصله هر سه عدد SMD).

۲- در حلقه های پنج متری در بازار موجود است. و اگر بخواهید طولی بیشتر ۵ متر را داشته باشید، باید دو قسمت را به هم لحیم کنید. ( پس برای اجرا در مسافت های بلند وقت بیشتری از شما می گیرد)

۳- در انواع تراکم ها در بازار موجود است.

۴- برق مصرفی آنها ۱۲ ولت DC است. پس نیاز به منبع تغذیه ۱۲ ولت هم دارید.

۵- از مدل قبلی، اندکی کوچکتر و نازکتر و سبکتر است (Size:5000mm*10mm*5mm). پس این مدل برای نصب در زیر کابینت ها و جاهایی که قرار است ریسه نور مخفی را با چسب به محل مورد نظر بچسبانیم مناسب تر است.

۶- قیمت این مدل هم در بازار حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

۷- در رنگ های سفید، قرمز، زرد، آبی، سبز موجود است.

۸- درجه حفاظت آنها IP67 است. پس به غیر از ابتدا و انتها، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۹- توان مصرفی آنها ۱۴ وات است.

 

 

ج: LED خطی تخت ( LED LINEAR SMD ) :

نوع سوم که به ال ای دی های تخت معروف هستند را در تصویر پایین می بینید.

 

LED تخت

LED تخت

 

۱- این مدل هم با منبع تغذیه ۱۲ ولت DC کار می کند.

۲- از تراکم ۱۵ عدد تا ۶۰ عدد در هر متر موجود است.

۳- برخلاف سایر مدل ها ضد آب نیست.

۴- اگر اجرای صاف و مستقیم نور مخفی برایتان مهم است ( مثل زیر کابینت ها و داخل باکس های ام دی اف ) این مدل بهترین گزینه است.

۵- این مدل در اندازه یک متری در بازار موجود است که برای طول های بالاتر باید چند تکه از آنها را به همدیگر لحیم کنید.(پس نصب آنها وقت گیرتر از سایر مدلهاست)

۶- در رنگهای قرمز، آبی، سبز، زرد و سفید موجود است.

۷- این مدل را هم می توانید از هر جایی که نیاز داشتید قطع کنید.( البته به فاصله هر سه عدد SMD )

 

اگر قصد نصب این مدل smd را دارید و با توجه به محل نصب، امکان استفاده از چسب وجود ندارد، ریل های زیر بهترین گزینه هستند. زیرا می توانید ابتدا ریل ها را به محل مورد نظر پیچ و رول پلاک کنید و سپس smd شاخه ای را در داخل آن قرار دهید. در ضمن این ریل ها قابلیت خنک کردن smd را نیز دارند. پس در افزایش طول عمر آن تاثیر مثبتی دارند.

هیت-سینک-smd

هیت-سینک-smd

 

در ضمن برخی از این مدل ریل ها (هیت سینک ) دارای یک قاب از جنس طلق هستند که باعث پخش شدن و یک دست شدن نور اس ام دی ها خواهد شد.

 

 

 

چ: شیلنگ ال ای دی :

این مدل از قدیمی ترین مدل شیلنگ های نورانی است که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید.

شیلنگ نورانی

شیلنگ نورانی

 

۱- فناوری ساخت آنها برخلاف سه مدل قبلی LED است نه SMD . پس برق بیشتری مصرف می کنند.( حدوداً دو تا سه وات در هر متر)

۲- قیمت آنها در بازار حدوداً متری ۳۰۰۰ تومان است.

۳- همانند مدل اول، با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کنند.

۴- شفافیت نور آنها از سایر مدل ها کمتر است.

۵- در طول های ۱۰۰ متری در بازار موجود است.

۶- فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک الی دو متری قطع کنید.

۷- نور آن از سایر مدل ها کمتر است.

از آنجایی که این مدل از شلنگ نورانی دارای یک نور کدر و ناهمگون بوده و در بعضی قسمت های سقف ایجاد سایه می کند، ما استفاده از آن را برای داخل گچ بری ها و سقف پیشنهاد نمی کنیم. ولی استفاده از آن برای بعضی مراسمات، بر سر در مساجد و یا تزئین درخت ها، به خاطر قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی باشد. در ضمن یکی از مهمترین مزیت های این شلنگ نورانی نصب سایر مدل ها این است که اگر از آنها برای تزئین اشیائی مثل درختان استفاده کنید، چشم ببینده از هر طرفی که به آنها نگاه کند، می تواند نور آنها را ببیند، ولی سایر مدلها اگر از پشت به آنها نگاه شود، نوری از آنها دیده نمی شود.

 

ح- ریسه LED سوزنی:

از این مدل ریسه برای نور مخفی استفاده نمی شود ولی چون می توان آن را دسته ای از ریسه های ال ای دی به حساب آورد، این مدل را هم در اینجا معرفی می کنیم.

رشته led

رشته های ال ای دی رنگی

از این مدل ریسه ها برای تزیین قسمت هایی استفاده می شود که ببننده بتواند به صورت مستقیم منبع نور را ببیند. از این چراغ ها برای تزئین اتاق عقد در عروسی ها، تزئین درختان و بوته های گل و گیاه استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه استفاده از این ریسه ها را مشاهده می کنید.

ریسه های led برای نورپردازی

 

 

آیا این مطلب برای شما جالب بود؟؟؟ ما در نگارش کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده ایم تمام محتوای این کتاب اینگونه باشد. پس اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید سری هم به این محصول آموزشی بزنید و همین الان آن را دانلود کنید.

 

چند نمونه از کارهای اجرا شده با شیلنگ های نورانی را در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف

 

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف کاذب

 

یک نمونه از اس ام دی خطی تخت که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ زیر کابینت

یک نمونه از اس ام دی توضیح داده شده در قسمت ب یا ج که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ های ال ای دی زیر کابینت


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط497 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام ممنون از پاسخگوییتون، گفته بودید از اس م دی ۱۰۰متری با نور زرد استفاده کنم واسه سالن ۵۰ متری، به نظر شما نور سفید سقف رو بلندتر و فضا رو بزرگ تر نشون نمیده؟؟

  • دقیقاً همین طوره و نور سفید سقف اتاق رو بلندتر و فضا رو بزرگ تر نشون میده. ولی یک احساس سرد رو در ببینده ایجاد می کنه. در هر صورت این به سلیقه خودتون برمیگرده که کدوم رنگ رو انتخاب کنید.
   نور زرد یک محیط گرم و باشکوه رو ایجاد میکنه، ولی مزیت های نور سفید رو نداره

 • خیلی خوب توضیح داده بودید ممنون

 • سلام، برای سالن ۵۰ متری ، که دور تا دور سقف رو میخوام نور مخفی مار کنم و.حدودا ۲۲ متر میشه، پیشنهادتون چیه،؟ اس م دی ۱۰۰ متری؟ لامپ لوسترها رنگ زرد، هالوژن ها سفید، به نظر شما برای نور مخفی زرد استفاذه کنم یا سفید؟
  و حدود ۴ متر هم میخواستم زیر کابینت ها کار کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید و به جه صورتی انحام بدم

  • سلام دوست عزیز. پیشنهاد ما برای پذیرایی اس ام دی ۱۰۰ متری با نور زرده
   برای زیر کابینت ها از اس ام دی های پنج متری که در گزینه ب توضیح داده شده استفاده کنید.

 • باسلام برای مسافت های زیاد از ریسه های ار جی بی استفاده میکنم و چون ریسه ها ۵ متری هستندتعداد ۶ عدد از این ۵ متری ها رو با هم سری میکنم ولی مشکل اینه که ریسه اخری نورش خیلی خیلی کم میشه چیکار باید کرد ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام آقا ابراهیم. استاندارد ریسه های rgb می گه که شما مجاز هستید تا ۱۰ از اونها رو سری کنید، ولی شما ۳۰ متر رو سری کردین. پیشنهاد می کنیم حالا اگه نمی خوایین زیاد هزینه کنید، لااقل هر سه تا از ریسه ها رو به یک منبع تغذیه وصل کنید. توان مصرفی روی بسته rgb رو هم مطالعه کنید و از منبع تغذیه متناسب استفاده کنید.

 • سلام صمن تشکر از وقتی که میذارین
  میخواستم بفرمایید هر متر ریسه اس ام دی ( مدلc14) چند وات مصرف میکنه ؟
  براتون سلامتی آرزو دارم

  • سلام محمد جان.مرسی از لطف شما.
   این مدلی هم که میفرمایید باز خودش چند مدل داره. که توان مصرفی اونها از ۴/۸ تا ۱۲ واته.
   معمولاً خیلی ریز روی خود ریسه، جریان مصرفی یا توان مصرفی اونها رو می نویسه. اگر جریان مصرفی رو نوشته بود با فرمول توان مساوی است با ولتاژ ضربدر جریان می تونید توان مصرفی رو بدست بیارین.

 • سلام خسته نباشید
  من ۲۰ متر ( ۱۰ متر آبی و ۱۰ متر قرمز ) از ریسه ال ای دی صدمتری خریداری کردم ، برای ایجاد نور مصنوعی به گیاهان . می خواستم لطف کنید راهنماییم کنید که چطوری می تونم این ها رو کنار هم قرار بدم و روی یک صفحه نصب کنم و نزدیک گیاهان بزارم ، حالا چه صفحه به صورت عمودی یا افقی در کنار گیاهان قرار بگیره . ممنون

  • سلام آرمین جان. به این تصویر نگاه کنید. می تونید ازش ایده بگیرید. ریسه ها روی یک صفحه فلزی با بست کمربندی به صورت منظم نصب شده اند.
   نصب ریسه LED

   • آره خیلی جالبه میشه قشنگ دو رنگ کنار هم ترکیب کرد . بسیار ممنون از راهنماییتون

 • سلام مهندس هر smd 2 امپر چند ولت برق مصرف میکنه من ۳۰ تا زدم به ۴ تا ترانز ولی مصرف برقم دوبرابر شد دور کنتور زیاد از حد شده مشکل کجاست ایا این مدل خطی مصرف برقش بالاس مرسی

  • سلام. سوالتون رو تصحیح می کنم. “هر smd چند وات برق مصرف می کنه؟”
   اگر از اس ام دی های تخت یکی متری استفاده کرده باشید، حدوداً ۱۴ واته. البته تنوع اونها خیلی زیاده که ما یک مدل معمولی رو مثال زدیم.
   وقتی می گیم توان مصرفی اونها ۱۴ واته یعنی حدوداً هر ۷ عدد از اس ام دی های تخت یکی متری به اندازه یک لامپ ۱۰۰ وات برق مصرف می کنن.
   مصرف اس ام دی ها همشون در همین حده، ۳۰ درصد بالاتر یا پایین تر.

 • با عرض سلام من برای یک ابنمای روباز با طول حدوداٌ ۲۵ متر میخواهم از ریسه اس ام دی استفاده کنم
  ممکن است در خصوص نوع آن و همینطور قیمت راهنمایی کنید/از لطف شما متشکرم

  • سلام. این ریسه رو قصد دارید در کجای آبنما نصب کنید؟ آیا ریسه با آب تماس خواهد داشت؟ آیا می خوایید که خود ریسه هم دیده بشه یا به صورت مخفی باشه و فقط نورش دیده بشه؟

 • سلام
  خسته نباشید. می خواستم برای یک پذیرایی ۳۵ متریکه کناف دور خورده از لامپ های هالوژنی مخفی استفاده کنم.چند لامپ با چه واتی لازم است؟ اگر ریسه هم استفاده کنم چطور؟ کدام مدل ریسه و لامپ هالوژن را تایید میکنید که مقرون به صرفه باشد

  • سلام. بهتره با گوشی تون چند تا عکس از سقف و مدلی که کناف ها کار شدن بگیرید و برای ما ارسال کنید تا بهتر بتونیم شما رو راهنمایی کنیم. از ایمیل که در قسمت تماس باماست استفاده کنید.
   اگر مدل کناف ها طوری کار شده باشه که بشه ریسه نور مخفی رو در اون مخفی کرد، میشه از اونها استفاده کرد در غیر اینصورت فقط باید از هالوژن استفاده کنید. هالوژن هایی که الان تویه بازار هم قیمت مناسبی دارند، هم نور خوب و هم مصرف پایینی دارند، هالوژن های سی او بی COB هستند. نوع فریم هالوژن هم بستگی به سلیقه شما داره.

 • با سلام وتشکر از مطالب خوبتون
  من میخواستم یک شلف دیواری با نور led درست کنم.بهترین گزینه ای که شما صلاح میدونید کدوم مورده؟

  • سلام. مرسی. برای این موردی که می فرمایید . استفاده از LED خطی تخت که در گزینه ج توضیح داده شده، بهترین گزینه هست.

 • سلام،خسته نباشید
  من می خام برای خونم از نور مخفی کنترلی استفاده کنم.
  باید از چه نورمخفی استفاده کنم؟
  لطفا راهنماییم کنید “با جزئیات”

  • سلام آقا ایمان. اگر این نور مخفی رو می خوایید برای داخل پذیرایی و در داخل گچ بری ها اجرا کنید. باید از ریسه smd صد متری که در قسمت الف توضیح داده شده استفاده کنید.
   برای ریموت دار کردنش هم باید یک ریموت کنترل سه یا چهار کانال که عکسش تویه تصویر پایین اومده استفاده کنید. که تویه بیشتر الکتریکی ها پیدا میشه.
   ریموت کنترل چهار کانال
   در کتاب آموزش برق ساختمان ، روش نصب این ریموت کنترل ها به همراه نقشه نصب اومده.

   • منظورم از کنترلی این بود که رنگش تغییر کنه.

    • سلام. خب پس سوالتون رو اشتباه مطرح کردید.
     برای این منظور شما باید از ریسه های rgb استفاده کنید. این ریسه ها در متراژ ۵ متری تویه بازار موجود است و خودشون ریموت کنترل دارن. ولی قیمتشون خیلی بالاست و برای متراژ های بالا و محیط هایی مثل پذیرایی مناسب نیستند.

 • خسته نباشی زمانی که کلید را خاموش می کنیم مقداری نور کمی در smd روشن می ماند

  • سلام. ریسه های smd در حالت خاموش هم یک نور خیلی ضعیفی دارن. و اگر از کلید های چراغ دار استفاده کرده باشین این نور ضعیف کمی تشدید میشه.

 • با سلام ایا اس ام دی های چند رنگ موجود هست که با اپلیکیشن گوشی های هوشمند تغییر رنگ بده و نور رو کم یا زیاد کرد و یا نوع رنگ لامپ رو عوض کرد با تشکر

  • سلام. بله موجود هست. و این مدلی که می فرمایید قیمت زیادی دارن . می تونید اونها رو از شرکت هایی که در زمینه هوشمند سازی ساختمان فعالیت می کنند تهیه کنید.

 • سلام مدیر عزیز .
  پذیرایی و اتاق خواب منزل بنده قبلا شیلنگ نورانی داشت اما بعد از گذشت یک دو سال از بین رفت و سوخت . در حال حاضر ریسه ال ای دی پیشنهاد میکنین ( با عنایت به این که باید از یک متر و یک متر استفاده کنم ) یا تخت و یا باز هم شلنگ نورانی . ؟

  لطفا ترکیب رنگش رو هم کمک کنین .برای اتاق خواب ؟؟ و برای پذیرایی با کاغذ دیواری زمینه کرم و گلهای قهوه ای .
  سپاس

  • سلام. بله پیشنهاد ما هم اینه که از ریسه smd تخت استفاده کنید.
   پیشنهاد ما یا استفاده از نور زرد یا نور سفید یخی هستش. چون هم زود قدیمی نمیشه و اصطلاحاً به دل نمیزنه و هم اینکه:
   استفاده از نورهای سفید در یک اتاق، اون محل رو بزرگتر و دلباز تر نشون میده.
   استفاده از نورهای زرد رنگ در یک اتاق، اون محل رو با شکوه تر نشون میده.

 • بسیار عالی بود احسنت ،ممنونم

 • سلام و وقت بخیر
  از خواندن مطالب مفیدتون بسیار لذت بردم. خیلی کامل و مفید نوشتید. باز هم ممنونم.

 • سلام . نور مخفی استفاده شده در سقف نمیدونم اس ام دی است یا ال ای دی اما وقتی روشنش میکنم چشمک میزنه مثل مهتابی های قدیم که استارتش خراب باشه
  مشکلش چیه و چکار کنم ؟ با تشکر

  • سلام دوست عزیز. ترانسش رو تعویض کنید درست میشه.

 • سلام وقت بخیر۱۲ متر نوار smd را باسوکت مربوطه به برق منزل وصل کردم که جرقه ای در سوکت حادث و قسمت انتهایی نوار سیاه شد ۱٫ باید یک متر از نوار را قطع کنم ؟ ۲٫ هر طرف نوار به سوکت وصل شود اشکال ندارد ؟ با تشکر از راهنمایی که میفرمایید

  • سلام علی جان. بله اگه حتی قسمتی از سر نوار هم سیاه شده باشه ، شما باید یک متر از اون رو دور بندازید. فقط دعا می کنم که همش نسوخته باشه. یادتون باشه که وقتی برق به شلنگ نورانی وصله هیچ وقت ریسه رو دستکاری نکنید. حتی به اون دست هم نزنید، اگه مشکلی بود اول برق رو قطع کنید بعد کارتون رو روی اون انجام بدین.
   بله هر طرف نوار به سوکت وصل شود اشکالی ندارد.
   خواهش می کنم.

 • سلام پذیرایی ۱۸متر سه تا پنج متری با سه متر برش یک ترانس ۲۰امپر و یک مخزن کنترل دوتا پنج متری ها خوبن بقیه کم رنگ وضعیف .برقو دادیم به ترانس بعد با سيم ايفون چهار رشته جعبه کنترل رو بهش وصل کردیم وبعد نوارهارو به جعبه کنترل باز با سیم آیفون چهار رشته وصل کردیم انتهای هر پنج متر سوکت دارن سوکتارو به هم وصل کرديم

  • سلام. همه چیز درست وصل شده.
   فقط شما این روش رو هم تست کنید. اون ریسه پنج متری و سه متری که می فرمایید نورش ضعیفه رو، یک سیم جدا براش تا ترانس در نظر بگیرید.
   اگر باز هم درست نشد، اون دوتا ریسه ۵ متری سالم رو کلاً از مدار خارج کنید و فقط دو تا ریسه ۵ متری و ۳ متری که نورشون ضعیفه تویه مدار باشن. ببینید آیا مشکل حل میشه یا نه.

 • سلام مجدد ن دوتا پنج متری نگرش خوبه با شوکت بهم وصل کردم دوتا دیگه نگرش ضعیف یا رنگ دیگه ای رو کم رنگ نشون میده ازیکی از دوستان پرسیدم گفت باید کنارشون سیم ۷۵*۴استفاده بشه از جای چون میگه برق کم میکنه درسته

  • سلام. چند تا سوال؟
   چند تا ریسه ۵ متری استفاده کردین؟
   آیا همشون رو به صورت سری، پشت سر هم وصل کردین؟
   منبع تغذیه چی استفاده کردین؟ چند آمپره؟ چند تا منبع تغذیه استفاده کردین؟
   اینها رو دقیقاً بهم بگین.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.
هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی