خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آذر
۱۷
۱۳۹۴

روش اجرای نور مخفی

روش اجرای نور مخفی :

روش نصب نورمخفی با انواع شیلنگ نورانی ، ریسه ال ای دی ، LED تخت ، ریسه اس ام دی (SMD) تقدیم شما دوستداران برق ساختمان

نور مخفی

 

در واقع نورمخفی به اجرای هر نوع نور پردازی گفته می شود که منبع تولید نور، به صورت مستقیم دیده نشود و فقط نوری که ایجاد می کند به چشم ما برسد. چیزی که این روزها به اسم نور مخفی در بین مردم و برقکارها رواج دارد بیشتر با استفاده از شیلنگ های نورانی در سقف ها و داخل گچبری ها اجرا می شود. هم اکنون انواع مختلفی از این شیلنگ های نورانی در بازار به فروش میرسد. که ما در این پست قصد معرفی چند نمونه پرکاربرد از آنها را داریم.

 

الف- ریسه اس ام دی صد متری :

این مدل از شلنگ نورانی که در بازار به ریسه اس ام دی معروف است، این روزها بیشترین کاربرد را دارد. از خصوصیات این مدل که باعث پرطرفدار شدن آن شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریسه اس ام دی

 

۱- نور شفافی دارند.

۲- برق مصرفی بسیار کمی دارند.

۳- در انواع رنگهای قرمز، آبی، زرد، سفید، سبز در بازار موجود است.

۴- در حلقه های ۱۰۰ متری در بازار موجود است که این طول زیاد می تواند سرعت اجرای کار را بالا ببرد.

۵- با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کند. ولی اگر آن را مستقیم به برق شهری وصل کنید هیچ اتفاقی نمی افتد، فقط در این صورت مقداری لرزش در نور آنها مشاهده می کنید.

۶- به غیر از قسمت ابتدا و انتهای آن، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۷- برای جاهایی مثل اتاق خواب که نیاز به نور کمتری دارید، می توانید از مدل کم تراکم آن، که قیمت پایین تری هم دارد استفاده کنید.

۸- ترانس آنها کوچک و بسیار ارزان قیمت، نسبت به مدل های دیگر است.( حدوداً ۴۰۰۰ تومان)

۹- تمام قسمت های آن به یکباره نمی سوزد و بعد از یکی دو سال، تنها قسمت هایی از آن می سوزد که آن هم قابل تعمیر است. ( معمولاً اگر بسوزد، یک متر از آن می سوزد که می توانید آن یک متر را قطع کنید و بعد با سوزن های رابط یک متر دیگر از ریسه را جایگزین آن کنید)

 

معایب : فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک متری قطع کنید.( اگر به اشتباه آن را از محل های مشخص شده قطع نکنید، یک متر از آن خواهد سوخت). اگر فرضاً برای زیر یک سقف، مقدار ۵٫۵ متر از آن را لازم دارید، بهتر است مقدار ۶ متر از آن را جدا کنید و سپس روی نیم متر اضافی را با چسب برق بپوشانید.

 

قیمت این مدل در بازار (بسته به تراکم اس ام دی های روی آن) حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

این مدل برای اجرا در سقف های کاذب، ابزارهای گچی و گچبری ها بهترین گزینه است.

برای این مدل از منبع تغذیه هایی که در پایین مشاهده می کنید استفاده میشود. فرقی نمی کند که طول ریسه شما چقدر باشد، این منبع تغذیه می تواند از یک متر تا صد متر از این مدل ریسه را روشن کند.

 

منبع تغذیه

کافی است آن سمت از ترانس را که دارای دوشاخه برق است، به برق شهری وصل کنید و سمت دیگر را با سوزن های رابط به شلنگ نورانی وصل کنید. اگر بعد از فرو کردن سوزن های رابط، شلنگ نورانی روشن نشد، مطمئنن جای سیم های مثبت و منفی را اشتباه زده اید.

 • نکته: ترانسی که در تصویر بالا می بینید بسیار حساس هستند و با کوچکترین کنتاکت می سوزند و بعد از آن هر بار که آنها را به برق بزنید فیوز آن قسمت از ساختمان می پرد. در صورتی که از روی ظاهر ترانس مشخص نیست که آن ترانس سوخته است.
 • نکته: زمانی که ترانس برق دارد، ترانس و سوزن های رابط را دستکاری نکنید. با کوچکترین دستکاری یا ترانس یا شلنگ نورانی خواهد سوخت. ابتدا برق را قطع کنید سپس عمل مورد نظرتان را انجام دهید.
 • نکته: شلنگ های نورانی به خاطر جنسشان، دارای قوام هستند و در گوشه سقف ها که می خواهید آنها را خم کنید و بچرخانید، کمی کار شما را دشوار می کنند و آن طوری که دوست دارید نمی ایستند. به شما پیشنهاد می کنیم که دو سه دقیقه قبل از نصب ریسه، تمام حلقه ریسه را به مدت دو تا سه دقیقه روشن کنید و اجازه دهید تا کمی ریسه گرم شود، این گرم شدن باعث لخت شدن و شل شدن ریسه می شود که می تواند در سرعت اجرای نصب ریسه خیلی به شما کمک کند.
 • نکته: در بعضی قسمت ها این مدل ریسه ها به پشت می افتد که باعث ایجاد سایه و نازیبایی کار شما می شود. می توانید از میخ دوپا برای ثابت کردن آنها استفاده کنید.

 

ب- ریسه SMD پنج متری:

این مدل از ریسه ها که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید مقداری مزیت و مقداری کاستی نسبت به مدل قبلی دارند، که آنها بر می شماریم.

 

ریسه SMD

ریسه SMD

 

۱- این مدل از ریسه های نور مخفی را می توانید از هر جایی که بخواهید قطع کنید، بدون اینکه به بقیه ریسه آسیب وارد شود (البته به فاصله هر سه عدد SMD).

۲- در حلقه های پنج متری در بازار موجود است. و اگر بخواهید طولی بیشتر ۵ متر را داشته باشید، باید دو قسمت را به هم لحیم کنید. ( پس برای اجرا در مسافت های بلند وقت بیشتری از شما می گیرد)

۳- در انواع تراکم ها در بازار موجود است.

۴- برق مصرفی آنها ۱۲ ولت DC است. پس نیاز به منبع تغذیه ۱۲ ولت هم دارید.

۵- از مدل قبلی، اندکی کوچکتر و نازکتر و سبکتر است (Size:5000mm*10mm*5mm). پس این مدل برای نصب در زیر کابینت ها و جاهایی که قرار است ریسه نور مخفی را با چسب به محل مورد نظر بچسبانیم مناسب تر است.

۶- قیمت این مدل هم در بازار حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

۷- در رنگ های سفید، قرمز، زرد، آبی، سبز موجود است.

۸- درجه حفاظت آنها IP67 است. پس به غیر از ابتدا و انتها، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۹- توان مصرفی آنها ۱۴ وات است.

 

 

ج: LED خطی تخت ( LED LINEAR SMD ) :

نوع سوم که به ال ای دی های تخت معروف هستند را در تصویر پایین می بینید.

 

LED تخت

LED تخت

 

۱- این مدل هم با منبع تغذیه ۱۲ ولت DC کار می کند.

۲- از تراکم ۱۵ عدد تا ۶۰ عدد در هر متر موجود است.

۳- برخلاف سایر مدل ها ضد آب نیست.

۴- اگر اجرای صاف و مستقیم نور مخفی برایتان مهم است ( مثل زیر کابینت ها و داخل باکس های ام دی اف ) این مدل بهترین گزینه است.

۵- این مدل در اندازه یک متری در بازار موجود است که برای طول های بالاتر باید چند تکه از آنها را به همدیگر لحیم کنید.(پس نصب آنها وقت گیرتر از سایر مدلهاست)

۶- در رنگهای قرمز، آبی، سبز، زرد و سفید موجود است.

۷- این مدل را هم می توانید از هر جایی که نیاز داشتید قطع کنید.( البته به فاصله هر سه عدد SMD )

 

اگر قصد نصب این مدل smd را دارید و با توجه به محل نصب، امکان استفاده از چسب وجود ندارد، ریل های زیر بهترین گزینه هستند. زیرا می توانید ابتدا ریل ها را به محل مورد نظر پیچ و رول پلاک کنید و سپس smd شاخه ای را در داخل آن قرار دهید. در ضمن این ریل ها قابلیت خنک کردن smd را نیز دارند. پس در افزایش طول عمر آن تاثیر مثبتی دارند.

هیت-سینک-smd

هیت-سینک-smd

 

در ضمن برخی از این مدل ریل ها (هیت سینک ) دارای یک قاب از جنس طلق هستند که باعث پخش شدن و یک دست شدن نور اس ام دی ها خواهد شد.

 

 

 

چ: شیلنگ ال ای دی :

این مدل از قدیمی ترین مدل شیلنگ های نورانی است که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید.

شیلنگ نورانی

شیلنگ نورانی

 

۱- فناوری ساخت آنها برخلاف سه مدل قبلی LED است نه SMD . پس برق بیشتری مصرف می کنند.( حدوداً دو تا سه وات در هر متر)

۲- قیمت آنها در بازار حدوداً متری ۳۰۰۰ تومان است.

۳- همانند مدل اول، با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کنند.

۴- شفافیت نور آنها از سایر مدل ها کمتر است.

۵- در طول های ۱۰۰ متری در بازار موجود است.

۶- فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک الی دو متری قطع کنید.

۷- نور آن از سایر مدل ها کمتر است.

از آنجایی که این مدل از شلنگ نورانی دارای یک نور کدر و ناهمگون بوده و در بعضی قسمت های سقف ایجاد سایه می کند، ما استفاده از آن را برای داخل گچ بری ها و سقف پیشنهاد نمی کنیم. ولی استفاده از آن برای بعضی مراسمات، بر سر در مساجد و یا تزئین درخت ها، به خاطر قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی باشد. در ضمن یکی از مهمترین مزیت های این شلنگ نورانی نصب سایر مدل ها این است که اگر از آنها برای تزئین اشیائی مثل درختان استفاده کنید، چشم ببینده از هر طرفی که به آنها نگاه کند، می تواند نور آنها را ببیند، ولی سایر مدلها اگر از پشت به آنها نگاه شود، نوری از آنها دیده نمی شود.

 

ح- ریسه LED سوزنی:

از این مدل ریسه برای نور مخفی استفاده نمی شود ولی چون می توان آن را دسته ای از ریسه های ال ای دی به حساب آورد، این مدل را هم در اینجا معرفی می کنیم.

رشته led

رشته های ال ای دی رنگی

از این مدل ریسه ها برای تزیین قسمت هایی استفاده می شود که ببننده بتواند به صورت مستقیم منبع نور را ببیند. از این چراغ ها برای تزئین اتاق عقد در عروسی ها، تزئین درختان و بوته های گل و گیاه استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه استفاده از این ریسه ها را مشاهده می کنید.

ریسه های led برای نورپردازی

 

 

آیا این مطلب برای شما جالب بود؟؟؟ ما در نگارش کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده ایم تمام محتوای این کتاب اینگونه باشد. پس اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید سری هم به این محصول آموزشی بزنید و همین الان آن را دانلود کنید.

 

چند نمونه از کارهای اجرا شده با شیلنگ های نورانی را در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف

 

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف کاذب

 

یک نمونه از اس ام دی خطی تخت که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ زیر کابینت

یک نمونه از اس ام دی توضیح داده شده در قسمت ب یا ج که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ های ال ای دی زیر کابینت


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط568 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام و درود. با تشکر از مطالب عالی سایت، در مورد نورپردازی با فیبر نوری هم مطلب بگذارید.

  • سلام، در این مورد تا به حال تجربه کاری بدست نیاوردیم. چشم بعدها شاید مقاله کاربردی و خوبی قرار دادیم.

 • با عرض سلام و خسته نباشی
  ریسه های شلنگی ۲۲۰ ولت حداقل با چه ولتاژی روشن میشوند؟
  مثلا اگر ولتاژ ۱۱۰ ولت بهشون وصل کنیم نورش نصف میشه؟
  با تشکر

  • سلام. مرسی. بله روی ۱۱۰ ولت هم روشن میشه ولی نورشون در این حالت کم میشه.

 • سلام .خسته نباشید
  میخواستم بدونم روشی وجود داره که نور شلنگی که زیر کابینت کار شده ( سمت دیوار ) که مشخصه رو مخفی کرد . ( بین کابینت و دیوار فاصله نبوده که بینشون کار بشه ) ممنون .

  • سلام، نه متاسفانه.

 • سلام خسته نباشید من نوار smd رو زیر کابینت نصب کردم.بعد رنگ های مختلف را کنار هم زدم و برای همه شون از یک ترانس استفاده کردم.همه ی نوار ها روشن میشوند ولی نوار آخر را وقتی به ترانس وصل میکنیم میسوزد.دلیلش میدونید چی میتونه باشه؟

  • سلام. مرسی. یعنی از چند رنگ مختلف بصورت جدا استفاده کردین؟ چرا از SMDهای RBG استفاده نکردین که لازم نباشه چند تا جدا نصب کنید؟
   خب حالا که می فرمایید می سوزه. یعنی ترانس می سوزه یا نوار SMD؟؟؟

 • سلام ریسه شلنگی ال ای دی گرفتم باسوکت کنتاکتور دو شاخه دار که در اثر بی احتیاطی سوکت سوخت میشود با برق مستقیم ۲۲۰ وصل شود.۱۱متر ریسه میباشد.

  • سلام، ببینید ریسه با ۱۲ ولت کار میکنه یا ۲۲۰ ولت. اگر اداپتور داره و از برق ۱۲ ولت استفاده میکنه خروجی اداپتور رو مستقیم وصل کن به ریسه، اگر هم ۲۲۰ ولته مستقیم برق ۲۲۰ ولت رو بهش وصل کنید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید ،دوره ی برق کشی ساختمان رو چند ماهی میشه که گذروندمه ،میخوام اگه امکانش هست برای نقشه خوانی یه چندتا نقشه بهم معرفی کنید اگه زحمتی نیست ،با تشکر

  • سلام قاسم جان. مرسی. در خود سایت آموزش برق و در کتاب آموزش برق ساختمان تعدادی نقشه برق هست که می تونید از اونها شروع کنید.

 • سلام. اگر مشتری همون ابتدای کار بگه که میخواد برای کابینت های آشپزخانه نور مخفی داشته باشه، میتونیم موقع اجرای پروژه برای نور مخفی در آشپزخانه کلید در نظر بگیریم و برای سیم هاش لوله گذاری کنیم و سر لوله رو در جاهایی که قراره بعدا برق نور مخفی ها از اونجا گرفته شده بیرون بگذاریم؟؟ (مثلا برای نور زیر کابینت های زمینی، سر لوله رو در ارتفاع ۷۰ سانتی از کف بیرون بگذاریم و برای نور زیر کابینت های دیواری، سر لوله رو در ارتفاع ۱۵۰ سانتی)

  • سلام. بله می تونید در نظر بگیرید و مشکلی نداره. فقط سعی کنید یک لوله بیشتر قرار ندین، چون این موردی که می فرمایید یک چیزه خارج از عرفه و شاید مهندس ناظر تایید نکنه. البته میگم شاید.

 • سلام وقتتوم بخیر
  ببخشید برای روشن ساختن بالای سینک ظرفشویی چه مدلی رو پیشنهاد میکنید
  البته مدلی باشد که بتوان آن را به پریز برق وصل کرد
  و طول قسمتی که میخواهیم نورانی شود تا منبع تغذیه یک و نیم متر است
  به نظرتون فقط یک ردیف از این ریسه شلنگی ها برای نورانی کردن بالا سینک کافیست یا باید دو ردیف رفت و برگشتی زد
  که با این حساب ۳متر احتیاج هست
  به نظرتون چه مدلی از این ریسه ها بهتر است
  پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

  • سلام، الان اینقدر تنوع تو محصولات زیاده نمیشه بگی کدوم یکی خوبه کدوم بد ماشالله هر برند خوبی هم که میاد سریع همکارای چینی و ایرانی زحمتشو میکشن کپی برابر اصل میدن تو بازار یه سر به بازار بزنید بهتر راهنماییتون میکنن تو این موارد یه خرده بیشتر هزینه کنید بهتره.

 • سلام …این رشته نوارهایه نورانی با باطری خودرو.هم کار میکنن؟؟

  • سلام. مدل های ۱۲ ولتیش بله.

 • سلام اقای مهندس
  در مورد نور مخفی کابینت برق رو از کجا باید تامین کرد
  از پریزهای داخل کابینت که قبلا گذاشتیم؟

  • برای این جور کارها معمولا به صورت رو کار و با چسب ۱،۲،۳ داکت شماره یک یا ۲ نصب می کنند و برق رو از نزدیک ترین پریز که در معرض دید نباشدمی گیرند.

 • با سلام و احترام.
  ببخشید جناب مهندس من لامپ اس ام دی دارم به برق شهری میزنم لرزش داره میشه راهنمایم کنید.با تشکر

  • سلام. از کدوم مدل smd هاست؟ در بالا انواع مدل ها رو گفتیم.

 • سلام – فردا نصب کابینت داریم – ولی چراغ برای زیر کابینت نتونستم تهیه کنم . راهنمایی و کمک میتونید. بکنید که اولا این کار. را بعدا هم میتونم انجام بدم یا باید حتمل موقع نصب باید انجام بشه . دوم اینکه اگر. باید الان باشه چی بخرم و. از کجا بخرم ؟ ممنون

  • سلام. بله بعداً هم میشه خرید و نصب کرد. ولی اگر بگین الان سیم ها رو ذخیره بزارن خیلی بهتره،چون میره داخل کار و دیده نمیشه.
   از ریسه های ۵ متری که پشتشون چسب داره استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید.چهل مترریسه اس ام دی دوردیفه برای نماخریده ام که مدت دوماه چهارمتروسط کارسوخته وسه مترنیم سوزشده و ونورضعیف داره.علت سوختن راراهنمایی کنیدلطفا.ممنون

  • سلام. مرسی. دلیل اصلی سوختن این ریسه ها، روشن شدن در طول روز و گرم شدن زیاد هستش. سعی کنید در طول روز و زمانهایی که هوا گرمه روشنشون نکنید.

 • سلام من میخوام بالای دیوار پذیرایی کار کنم ریسه عرضش چهار متر ایا امکان پذیر؟ال ادی باید بزارم یا اس ام دی و اینکه روی گچ یا رنگ میچسبن؟

  • سلام. بله امکان پذیره.
   از ریسه های smd استفاده کنید.
   معمولاً با بست های مخصوص ریسه نصب می کنن.

 • سلام، اول تشکر میکنم، از اینکه اطلاعات خوب تون رو در اختیار علاقمندان قرار میدهید،
  سؤال من اینه که، یک کانکتور۲۲۰ ولت ریسه، یا نئون فلکسی، حداکثر تا چند متر از ریسه یا نئون فلکسی رو میتونه بدون داغ کردن یا سوختن، ساپورت کنه، آیا کانکتور باید با توجه به متراژ وتوان برق مصرفی، انتخاب شود. آیا کانکتورهای متفاوتی از نظرمقاومت، هستن.
  ممنون از راهنمایتون

  • سلام مرسی از شما. اگر منظورتون از کانکتور،ترانسی هست که به ابتدای ریسه وصل میشه. این ترانس ها تا ۱۰۰ متر از ریسه رو ساپورت می کنن و همشون از لحاظ توان مشابه هم هستند.

 • سلام جناب مهندس.مطالب بسیار مفید بود.سپاس از شما.من هم برقکار و تعمیرکار لوازم خانگی هستم و فعلا بیکار.نیاز به برقکار در اجرای پروژه ها داشتید در خدمتتون هستم.تشکر از شما.تهران هستم منطقه هفده فلاح ۹۱۹۲۳۴۷۷۵۱

 • سلام خسته نباشید، برای نورپردازی زیر کابینت های گلاس بایستی از نوارهای ال ای دی استفاده کرد یا اس ام دی؟ من دو متراژ ۲۱۴ سانت و ۱۴۳ سانت نیاز دارم

  • سلام. مرسی. از نوار smd استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید.
  من می خواستم شیلنگ قدیمی ال ای دی رو با ریسه های صد متری عوض کنم.چند تا سوال داشتم.
  ۱.ریسه های صدمتری رو متراژ کمتر هم میفروشن یا باید حتما صد متر خرید؟
  ۲.برای قسمت های مختلف سقف چطوری باید برش داد ریسه رو و به ترانس وصل کرد؟
  ۳٫ضمنا قیمت ریسه های صد متری رو هم لطف می کنید
  ممنون از شما

  • سلام.مرسی.
   ۱- بله هر متراژی که بخوایین قطع می کنن و بهتون میدن.
   ۲-هر جا روی ریسه که علامت قیچی بود، از اونجا قطع می کنید و با سوزن اتصال به ترانس وصل می کنید.
   ۳- قبلاً که ۵ تا ۷ هزار تومان بود جدیداً قیمت ندارم.

 • با سلام خدمت حضرتعالی.من برای سقف سرویس بهداشتی (توالت ) با سقف کاذب و با سوراخی به ابعاد ۴۰*۴۸ سانتیمتر میخواهم ورق پلکسی بگذارم و از بالای آن منبع نوری قرار دهم .ایا میشود ریسه اس ام دی را مستقیم بر روی ورق پلکسی قرار داد؟ میزان حرارت منبع نور ورق را خراب نمیکند. (خطری ندارد )؟ به دلیل انکه نور مناسب لازم دارم چه پیشنهادی دارید؟

  • سلام. بله میشه و مشکلی نداره. چون ریسه ها حرارتی ندارن که بخوان به ورق پلکسی آسیب بزنن.

 • سلام و عرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم شما ایدی تدگرامیتون هم میشه در اختیار ما بزارید و عکس خونه رو بفرستم و شما بگید که کجا نور مخفی به کار ببرم بهتره .میخوام با کچابزار بزنیم جای نور مخفی بزاریم اگه میشه راهنمایی کنم ممنون از سایت خوبتون

  • سلام آقا محمد. مرسی. از طریق این آدرس ایمیل با ما در ارتباط باشین
   contact-us@amoozesh-bargh.ir

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی