روش اجرای نور مخفی - آموزش برق ساختمان
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آذر
17
1394

روش اجرای نور مخفی

روش اجرای نور مخفی :

روش نصب نورمخفی با انواع شیلنگ نورانی ، ریسه ال ای دی ، LED تخت ، ریسه اس ام دی (SMD) تقدیم شما دوستداران برق ساختمان

نور مخفی

 

در واقع نورمخفی به اجرای هر نوع نور پردازی گفته می شود که منبع تولید نور، به صورت مستقیم دیده نشود و فقط نوری که ایجاد می کند به چشم ما برسد. چیزی که این روزها به اسم نور مخفی در بین مردم و برقکارها رواج دارد بیشتر با استفاده از شیلنگ های نورانی در سقف ها و داخل گچبری ها اجرا می شود. هم اکنون انواع مختلفی از این شیلنگ های نورانی در بازار به فروش میرسد. که ما در این پست قصد معرفی چند نمونه پرکاربرد از آنها را داریم.

 

الف- ریسه اس ام دی صد متری :

این مدل از شلنگ نورانی که در بازار به ریسه اس ام دی معروف است، این روزها بیشترین کاربرد را دارد. از خصوصیات این مدل که باعث پرطرفدار شدن آن شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریسه اس ام دی

 

1- نور شفافی دارند.

2- برق مصرفی بسیار کمی دارند.

3- در انواع رنگهای قرمز، آبی، زرد، سفید، سبز در بازار موجود است.

4- در حلقه های 100 متری در بازار موجود است که این طول زیاد می تواند سرعت اجرای کار را بالا ببرد.

5- با برق 220 ولت DC کار می کند. ولی اگر آن را مستقیم به برق شهری وصل کنید هیچ اتفاقی نمی افتد، فقط در این صورت مقداری لرزش در نور آنها مشاهده می کنید.

6- به غیر از قسمت ابتدا و انتهای آن، بقیه قسمت ها ضد آب است.

7- برای جاهایی مثل اتاق خواب که نیاز به نور کمتری دارید، می توانید از مدل کم تراکم آن، که قیمت پایین تری هم دارد استفاده کنید.

8- ترانس آنها کوچک و بسیار ارزان قیمت، نسبت به مدل های دیگر است.( حدوداً 4000 تومان)

9- تمام قسمت های آن به یکباره نمی سوزد و بعد از یکی دو سال، تنها قسمت هایی از آن می سوزد که آن هم قابل تعمیر است. ( معمولاً اگر بسوزد، یک متر از آن می سوزد که می توانید آن یک متر را قطع کنید و بعد با سوزن های رابط یک متر دیگر از ریسه را جایگزین آن کنید)

 

معایب : فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک متری قطع کنید.( اگر به اشتباه آن را از محل های مشخص شده قطع نکنید، یک متر از آن خواهد سوخت). اگر فرضاً برای زیر یک سقف، مقدار 5.5 متر از آن را لازم دارید، بهتر است مقدار 6 متر از آن را جدا کنید و سپس روی نیم متر اضافی را با چسب برق بپوشانید.

 

قیمت این مدل در بازار (بسته به تراکم اس ام دی های روی آن) حدوداً متری 5000 تومان است.

این مدل برای اجرا در سقف های کاذب، ابزارهای گچی و گچبری ها بهترین گزینه است.

برای این مدل از منبع تغذیه هایی که در پایین مشاهده می کنید استفاده میشود. فرقی نمی کند که طول ریسه شما چقدر باشد، این منبع تغذیه می تواند از یک متر تا صد متر از این مدل ریسه را روشن کند.

 

منبع تغذیه

کافی است آن سمت از ترانس را که دارای دوشاخه برق است، به برق شهری وصل کنید و سمت دیگر را با سوزن های رابط به شلنگ نورانی وصل کنید. اگر بعد از فرو کردن سوزن های رابط، شلنگ نورانی روشن نشد، مطمئنن جای سیم های مثبت و منفی را اشتباه زده اید.

 • نکته: ترانسی که در تصویر بالا می بینید بسیار حساس هستند و با کوچکترین کنتاکت می سوزند و بعد از آن هر بار که آنها را به برق بزنید فیوز آن قسمت از ساختمان می پرد. در صورتی که از روی ظاهر ترانس مشخص نیست که آن ترانس سوخته است.
 • نکته: زمانی که ترانس برق دارد، ترانس و سوزن های رابط را دستکاری نکنید. با کوچکترین دستکاری یا ترانس یا شلنگ نورانی خواهد سوخت. ابتدا برق را قطع کنید سپس عمل مورد نظرتان را انجام دهید.
 • نکته: شلنگ های نورانی به خاطر جنسشان، دارای قوام هستند و در گوشه سقف ها که می خواهید آنها را خم کنید و بچرخانید، کمی کار شما را دشوار می کنند و آن طوری که دوست دارید نمی ایستند. به شما پیشنهاد می کنیم که دو سه دقیقه قبل از نصب ریسه، تمام حلقه ریسه را به مدت دو تا سه دقیقه روشن کنید و اجازه دهید تا کمی ریسه گرم شود، این گرم شدن باعث لخت شدن و شل شدن ریسه می شود که می تواند در سرعت اجرای نصب ریسه خیلی به شما کمک کند.
 • نکته: در بعضی قسمت ها این مدل ریسه ها به پشت می افتد که باعث ایجاد سایه و نازیبایی کار شما می شود. می توانید از میخ دوپا برای ثابت کردن آنها استفاده کنید.

 

ب- ریسه SMD پنج متری:

این مدل از ریسه ها که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید مقداری مزیت و مقداری کاستی نسبت به مدل قبلی دارند، که آنها بر می شماریم.

 

ریسه SMD

ریسه SMD

 

1- این مدل از ریسه های نور مخفی را می توانید از هر جایی که بخواهید قطع کنید، بدون اینکه به بقیه ریسه آسیب وارد شود (البته به فاصله هر سه عدد SMD).

2- در حلقه های پنج متری در بازار موجود است. و اگر بخواهید طولی بیشتر 5 متر را داشته باشید، باید دو قسمت را به هم لحیم کنید. ( پس برای اجرا در مسافت های بلند وقت بیشتری از شما می گیرد)

3- در انواع تراکم ها در بازار موجود است.

4- برق مصرفی آنها 12 ولت DC است. پس نیاز به منبع تغذیه 12 ولت هم دارید.

5- از مدل قبلی، اندکی کوچکتر و نازکتر و سبکتر است (Size:5000mm*10mm*5mm). پس این مدل برای نصب در زیر کابینت ها و جاهایی که قرار است ریسه نور مخفی را با چسب به محل مورد نظر بچسبانیم مناسب تر است.

6- قیمت این مدل هم در بازار حدوداً متری 5000 تومان است.

7- در رنگ های سفید، قرمز، زرد، آبی، سبز موجود است.

8- درجه حفاظت آنها IP67 است. پس به غیر از ابتدا و انتها، بقیه قسمت ها ضد آب است.

9- توان مصرفی آنها 14 وات است.

 

 

ج: LED خطی تخت ( LED LINEAR SMD ) :

نوع سوم که به ال ای دی های تخت معروف هستند را در تصویر پایین می بینید.

 

LED تخت

LED تخت

 

1- این مدل هم با منبع تغذیه 12 ولت DC کار می کند.

2- از تراکم 15 عدد تا 60 عدد در هر متر موجود است.

3- برخلاف سایر مدل ها ضد آب نیست.

4- اگر اجرای صاف و مستقیم نور مخفی برایتان مهم است ( مثل زیر کابینت ها و داخل باکس های ام دی اف ) این مدل بهترین گزینه است.

5- این مدل در اندازه یک متری در بازار موجود است که برای طول های بالاتر باید چند تکه از آنها را به همدیگر لحیم کنید.(پس نصب آنها وقت گیرتر از سایر مدلهاست)

6- در رنگهای قرمز، آبی، سبز، زرد و سفید موجود است.

7- این مدل را هم می توانید از هر جایی که نیاز داشتید قطع کنید.( البته به فاصله هر سه عدد SMD )

 

اگر قصد نصب این مدل smd را دارید و با توجه به محل نصب، امکان استفاده از چسب وجود ندارد، ریل های زیر بهترین گزینه هستند. زیرا می توانید ابتدا ریل ها را به محل مورد نظر پیچ و رول پلاک کنید و سپس smd شاخه ای را در داخل آن قرار دهید. در ضمن این ریل ها قابلیت خنک کردن smd را نیز دارند. پس در افزایش طول عمر آن تاثیر مثبتی دارند.

هیت-سینک-smd

هیت-سینک-smd

 

در ضمن برخی از این مدل ریل ها (هیت سینک ) دارای یک قاب از جنس طلق هستند که باعث پخش شدن و یک دست شدن نور اس ام دی ها خواهد شد.

 

 

 

چ: شیلنگ ال ای دی :

این مدل از قدیمی ترین مدل شیلنگ های نورانی است که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید.

شیلنگ نورانی

شیلنگ نورانی

 

1- فناوری ساخت آنها برخلاف سه مدل قبلی LED است نه SMD . پس برق بیشتری مصرف می کنند.( حدوداً دو تا سه وات در هر متر)

2- قیمت آنها در بازار حدوداً متری 3000 تومان است.

3- همانند مدل اول، با برق 220 ولت DC کار می کنند.

4- شفافیت نور آنها از سایر مدل ها کمتر است.

5- در طول های 100 متری در بازار موجود است.

6- فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک الی دو متری قطع کنید.

7- نور آن از سایر مدل ها کمتر است.

از آنجایی که این مدل از شلنگ نورانی دارای یک نور کدر و ناهمگون بوده و در بعضی قسمت های سقف ایجاد سایه می کند، ما استفاده از آن را برای داخل گچ بری ها و سقف پیشنهاد نمی کنیم. ولی استفاده از آن برای بعضی مراسمات، بر سر در مساجد و یا تزئین درخت ها، به خاطر قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی باشد. در ضمن یکی از مهمترین مزیت های این شلنگ نورانی نصب سایر مدل ها این است که اگر از آنها برای تزئین اشیائی مثل درختان استفاده کنید، چشم ببینده از هر طرفی که به آنها نگاه کند، می تواند نور آنها را ببیند، ولی سایر مدلها اگر از پشت به آنها نگاه شود، نوری از آنها دیده نمی شود.

 

ح- ریسه LED سوزنی:

از این مدل ریسه برای نور مخفی استفاده نمی شود ولی چون می توان آن را دسته ای از ریسه های ال ای دی به حساب آورد، این مدل را هم در اینجا معرفی می کنیم.

رشته led

رشته های ال ای دی رنگی

از این مدل ریسه ها برای تزیین قسمت هایی استفاده می شود که ببننده بتواند به صورت مستقیم منبع نور را ببیند. از این چراغ ها برای تزئین اتاق عقد در عروسی ها، تزئین درختان و بوته های گل و گیاه استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه استفاده از این ریسه ها را مشاهده می کنید.

ریسه های led برای نورپردازی

 

 

آیا این مطلب برای شما جالب بود؟؟؟ ما در نگارش کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده ایم تمام محتوای این کتاب اینگونه باشد. پس اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید سری هم به این محصول آموزشی بزنید و همین الان آن را دانلود کنید.

 

چند نمونه از کارهای اجرا شده با شیلنگ های نورانی را در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف

 

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف کاذب

 

یک نمونه از اس ام دی خطی تخت که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ زیر کابینت

یک نمونه از اس ام دی توضیح داده شده در قسمت ب یا ج که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ های ال ای دی زیر کابینت


      مطالب مرتبط470 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام من یک طرح نور مخفی دارم که پنج تا ریسه دو متری میخوره میخاستم ببینم چه طوری باید همرو به هم وصل کنم . ایا میشه از یک ترانس استفاده کنم یا باید هر کدوم یه ترانس داشته باشه؟ نور مخفی ها به فاصله سی یا چهل سانت از هم قرار دارند ممنون اگه راهنمایی کنید

  • سلام آقا محسن. هم می تونید برای هر قسمت از یک ترانس جدا استفاده کنید که در این صورت راحتتر هستید چون ریسه به راحتی به سوکت اتصال ترانس وصل میشه.
   و هم می تونید برای هر 5 قسمت فقط از یک ترانس استفاده کنید. ولی باید سیم ها رو به هر قسمت لحیم کنید که کمی دردسر داره.

 • سلام. میخواستم بپرسم چطور میشه سرراه این ریسه ها و منبع انرژی(پریز برق)کلیدقرارداد؟

  • سلام. یک کلید بین راهی کوچیک بگیرید و یکی از رشته سیم هایی که بین منبع انرژی و ریسه هست رو قطع کنید و کلید رو در مسیر اون یک رشته سیم قرار بدید.

 • سلام
  يه شيلنگ نور مخفي ٤٠ متري خريديم با سوكت مخصوص شلنگ اومديم امتحان كنيم سوكت زديم به شيلنگ بعد زديم تو برق جرقه زد فيوز پريد سرش سياه شد فقط اون يك مترش سوخته يا كل ٤٠ متر؟؟

  • سلام. بله احتمالا فقط اون یک متر اولش سوخته.

 • سلام آقای مهندس
  خسته نباشید
  باچه روشی ریسه نورمخفی داخل کناف رو فیکس کنم آسانتروبهتره؟
  قیمت نصبش چقدره؟
  ممنونم از شما وسایت خوبتون

  • سلام. مرسی. این ریسه ها بست های مخصوص دارن. در گوگل سرچ کنید بست ریسه مدلهاش رو می بینید.
   هر متر ریسه در داخل واحد 2000 تومان اجرتشه.

 • سلام مصرف برق
  شیلنگهای 100 متری چقدر هستش

  • سلام. هر مترشون حدوداً 15 وات مصرف می کنه.مصرف دقیقش رو می تونید با مولتی متر اندازه گیری کنید.

 • سلام مهندس
  خیلی ممنون از سایت خوبتون
  سوالی داشتم اونم اینکه ما پذیرایی خونمون رو با گج بری نور مخفی ساختیم
  حالا من چطوری ریسه های ال ای دی رو داخلش نصب کنم ؟
  آیا نیاز به چسپ یا ابزار خاصی هست؟

  • سلام. مرسی از شما. هیچی نمی خواد. فقط ریسه ها رو همین جوری روی گچ بری قرار بدید. البته بعضی قسمت ها که ریسه میچره باید با میخ دوپا به سطح نصب بشه تا روی ریسه همیشه به طرف بالا باشه.

 • سلام وقت شما بخیر.ریسه های اس ام دی برای سقف کاذب منزل استفاده کردیم.داخل فضای خالیی که شیلنگ رو رد کردیم پستی و بلندیهای گچ وجود داره و باعث شده تا نور ریسه ها کمرنگ و پر رنگ و ناموزون دیده بشه .لطفا راهنمایی کنید که چاره کار چیست.

  • سلام. یا با میخ 2 پا یا با بست های پلاستیکی که شبیه میخ 2پا هستند. ریسه رو به کف اون قسمتی که قرار گرفته وصل کنید بطوری که روی ریسه ها به سمت بالا قرار بگیره. دراین صورت مشکل حل میشه.

 • باسلام،مهندس میخواستم بدونم که ریسه هاروبااستفاده ازریموت روشن خاموش کردورقص نورایجادکرد باتشکر

  • سلام. برای ایجاد حالت رقص نور باید از دستگاه فلاشر استفاده کنید و برای حالت ریموت هم باید یک دستگاه ریموت کنترل قبل از دستگاه فلاشر نصب کنید.

 • باسلام وخسته نباشید

  ریسه ال ای دی رو امروز خونم وصل کردم هر وقت روشنش میکنم ال ای دی های چراغ هالوژن هام
  شروع به کم نوری و چشمک کدن میکنن

  با تشکر

 • سلام من برای زیرکابینت از. ال ای دی شیلنگی استفاده کردم باچسب دورو چسباندم بعدازمدت یک هفته کنده شدبا چسب اهن چسباندم بعداز دو ماه کنده شد لطفا بفرمایید چگونه یاباچه چسبی زیرکابینت ام دی اف شیلنگها رومحکم نصب کنم باتشکر

  • سلام. اگر کابینت ها ام دی اف هستند می تونید از بست های مخصوص اینکار استفاده کنید و با پیچ ام دی اف 2 سانتی ریسه رو به کابینت وصل کنید.
   کافیه ابتدا و انتهای ریسه رو بست بزنید و در وسط ریسه از چسب آکواریوم استفاده کنید.

 • سلام. خدا قوت. آقای مهندس من میخوام خودم ریسه سوزنی درست کنم با فاصله لامپ های دلخواه. آیا امکانش هست؟ اگه امکانش هست چه چیزهایی لازم دارم ؟

  • سلام. لامپ های ریزی که روی ریسه های سوزنی هست رو من ندیدم که بصورت جدا در مغازه ها بفروشن. اگر بتونید این لامپ ها رو پیدا کنید ساختنش کاری نداره. کافیه همه لامپ ها رو موازی کنید و براشون یک ترانس 12 ولت نصب کنید.

 • باسلام…. ببخشید شما گفتید smd ها ضد اب هستند بجز ابتدا و انتها … میخواستم بپرسم اگه تو اشپزخونه بخواد کار بشه و بالاخره ممکنه اب بریزه مشکلی پیش نمیاد?

  • سلام. البته همشون نه. فقط بعضی از اونها ضد آب هستند که باید در زمان خرید به کلمه واتر پروف که روی اون درج شده دقت کنید. در این صورت اگر آب هم روی اون بریزه مشکلی نداره.

 • سلام اقای مهندس ببخشید ما برای بالای ابزار کنج میخوایم از ریسه های ۱۰۰متری استفاده کنیم سوالم اینه که ما اگه بخوایم اینارو زا برق شهری ۲۲۰ولت مستقیم استفاده کنیم مشکلی که ایجاد نمیکنه .ممنون میشم کمکم کنین

  • با سلام. شما باید از فروشنده یا تولید کننده اطلاعات لازم را بگیرید. معمولا ریسه های ال ای دی، دارای ترانس هستند که مستقیم به برق شهر وصل می شوند. البته در طول 100 متر باید از ترانس قویتر استفاده کرد. پس حتما از فروشنده و یا تولید کننده اطلاعات کامل را بگیرید.

 • سلام.توی یه ساختمان که برقکشی کاملش را انجام دادم .سقف هال و پذیرایی اون نور مخفیه. سقف هال 40متر ریسه استفاده شد ریسه ها هفت رنگ .با هیچ مشکلی کار می کنند‌ ولی سقف پذیرایی هرچه ترانس بهش وصل میکنم میسوزند وکار نمیکنندهرچه ریسه ها را هم چک میکنم اتصالی نمیبینم.به نظر شما مشکل چیست؟

  • سلام آقا شهاب. یکبار همون ترانسی که میگین خوب کار می کنه رو باز کنید و ببرید برای پذیرایی وصل کنید. اگر اون ترانس هم بسوزه یعنی مشکل از داخل ریسه پذیرایی هستش.

 • باسلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  سوالی که داشتم مربوط به کنترل شدت نورهای ال ای دی و اس ام دی است،
  چه راه هایی وجود داره؟
  با دیمرهای معمولی امکان پذیره؟

  • سلام. این ریسه ها دیمر های مخصوص به خودشون رو دارن که تویه مغازه های الکتریکی پیدا می کنید.

 • سلام
  برای رژه لامپ سوال داشتم
  رژه لامپ که در محیط بیرون نصب میشه از بالای پاتروم آب میره داخل و بعضی وقتها لامپ میسورزه و بعضی وقتها اتصالی میکنه باید چه کار کنیم برای این مشکل؟

  • سلام باید حبابی های ضد آب مخصوص نصب در هوای آزاد بخرید و لامپ رو در داخل اون نصب کنید.

   • این حبابی هایی که شما میگید برای رژه لامپ استفاده میشه؟
    چون برا رژه لامپ که نمیشه چیزای بزرگ و سنگین ببری بالا
    و این که عکسی از این حبابی ها که گفتید دارید؟

    • آقا میثم عزیز. منظورتون از رژه لامپ مگه چیه؟

     • لامپ ها به فاصله های مساوی با هم موازی میشن مثلا هر هفتاد سانتی

     • اوکی. متوجه شدم.بله حبابی هایی برای این کار هست.مثل همین حبابی هایی که در ریسه های لامپ عروسی استفاده میشه، فقط کمی بزرگتر هستن.

 • سلام. در سقف های تیرچه بلوک میتونیم از هالوژن استفاده کرد؟

  • سلام. فقط در صورتی که در اطراف سقف، سقف کاذبی وجود داشته باشه می تونید.

 • سلام وتشکر بابت زحمات شما.میخوام ۱۴ عدد هالوژن را در کنافی که دور تا دورش ۲۵ متر طول داره با سیم ۲ موازی کنم ایرادی داره یا نه و به طور کل استاندارد نصب هالوژن به یک کلید چندتاس و چه شماره سیمی و تا چند متر مجازه.با تشکر فراوان

  • سلام. مرسی از شما. کاش میشد تعداد هالوژن ها رو بیشتر میکردین بنظرم زیبایی کار اونطوری بیشتر میشه. یعنی هر 100 یا 120 سانت یک هالوژن نصب کنید.
   سیم شماره 2 که نداریم. یا شماره 1.5 هستش یا شماره 2.5 که هر دوتاش هم برای 14 تا هالوژن جواب میده.
   2- بستگی به مصرف هالوژن ها داره ولی چون هالوژن های جدید خیلی کم مصرف هستند حدوداً تا 30 تا هالوژن رو هم می تونید به یک کلید وصل کنید. با سیم نمره 1.5

 • بسیا…………….ر ممنون از بزرگی شما

  • 🙏 🙏 🙏

 • با سلام.تعویض کلید و پریز که دو تا کار محسوب میشه دستمزدش چقدره و نصب هالوژن در کناف دونه ای چقدره با سیم کشی آن حساب میشه یا نه و لامپ شلنگی اس ام دی هم متری حساب میشه با تسکر شرمنده سوالم چند تا شد

  • سلام. قیمت ها در هر شهر فرق می کنه و باید قیمت دقیق رو از اتحادیه برقکارها بگیرین. ولی معمولاً تعویض هر کلید یا پریز 3000 تومان.
   سوراخ کاری جای هالوژن در کناف هر عدد 3000 تومان .نصب هالوژن در کناف دونه ای 5000 تومان.
   نصب ریسه SMD در سقف متری 2000 تومان و در نما متری 5000 تومان

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی