خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آذر
۱۷
۱۳۹۴

روش اجرای نور مخفی

روش اجرای نور مخفی :

روش نصب نورمخفی با انواع شیلنگ نورانی ، ریسه ال ای دی ، LED تخت ، ریسه اس ام دی (SMD) تقدیم شما دوستداران برق ساختمان

نور مخفی

 

در واقع نورمخفی به اجرای هر نوع نور پردازی گفته می شود که منبع تولید نور، به صورت مستقیم دیده نشود و فقط نوری که ایجاد می کند به چشم ما برسد. چیزی که این روزها به اسم نور مخفی در بین مردم و برقکارها رواج دارد بیشتر با استفاده از شیلنگ های نورانی در سقف ها و داخل گچبری ها اجرا می شود. هم اکنون انواع مختلفی از این شیلنگ های نورانی در بازار به فروش میرسد. که ما در این پست قصد معرفی چند نمونه پرکاربرد از آنها را داریم.

 

الف- ریسه اس ام دی صد متری :

این مدل از شلنگ نورانی که در بازار به ریسه اس ام دی معروف است، این روزها بیشترین کاربرد را دارد. از خصوصیات این مدل که باعث پرطرفدار شدن آن شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ریسه اس ام دی

 

۱- نور شفافی دارند.

۲- برق مصرفی بسیار کمی دارند.

۳- در انواع رنگهای قرمز، آبی، زرد، سفید، سبز در بازار موجود است.

۴- در حلقه های ۱۰۰ متری در بازار موجود است که این طول زیاد می تواند سرعت اجرای کار را بالا ببرد.

۵- با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کند. ولی اگر آن را مستقیم به برق شهری وصل کنید هیچ اتفاقی نمی افتد، فقط در این صورت مقداری لرزش در نور آنها مشاهده می کنید.

۶- به غیر از قسمت ابتدا و انتهای آن، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۷- برای جاهایی مثل اتاق خواب که نیاز به نور کمتری دارید، می توانید از مدل کم تراکم آن، که قیمت پایین تری هم دارد استفاده کنید.

۸- ترانس آنها کوچک و بسیار ارزان قیمت، نسبت به مدل های دیگر است.( حدوداً ۴۰۰۰ تومان)

۹- تمام قسمت های آن به یکباره نمی سوزد و بعد از یکی دو سال، تنها قسمت هایی از آن می سوزد که آن هم قابل تعمیر است. ( معمولاً اگر بسوزد، یک متر از آن می سوزد که می توانید آن یک متر را قطع کنید و بعد با سوزن های رابط یک متر دیگر از ریسه را جایگزین آن کنید)

 

معایب : فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک متری قطع کنید.( اگر به اشتباه آن را از محل های مشخص شده قطع نکنید، یک متر از آن خواهد سوخت). اگر فرضاً برای زیر یک سقف، مقدار ۵٫۵ متر از آن را لازم دارید، بهتر است مقدار ۶ متر از آن را جدا کنید و سپس روی نیم متر اضافی را با چسب برق بپوشانید.

 

قیمت این مدل در بازار (بسته به تراکم اس ام دی های روی آن) حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

این مدل برای اجرا در سقف های کاذب، ابزارهای گچی و گچبری ها بهترین گزینه است.

برای این مدل از منبع تغذیه هایی که در پایین مشاهده می کنید استفاده میشود. فرقی نمی کند که طول ریسه شما چقدر باشد، این منبع تغذیه می تواند از یک متر تا صد متر از این مدل ریسه را روشن کند.

 

منبع تغذیه

کافی است آن سمت از ترانس را که دارای دوشاخه برق است، به برق شهری وصل کنید و سمت دیگر را با سوزن های رابط به شلنگ نورانی وصل کنید. اگر بعد از فرو کردن سوزن های رابط، شلنگ نورانی روشن نشد، مطمئنن جای سیم های مثبت و منفی را اشتباه زده اید.

 • نکته: ترانسی که در تصویر بالا می بینید بسیار حساس هستند و با کوچکترین کنتاکت می سوزند و بعد از آن هر بار که آنها را به برق بزنید فیوز آن قسمت از ساختمان می پرد. در صورتی که از روی ظاهر ترانس مشخص نیست که آن ترانس سوخته است.
 • نکته: زمانی که ترانس برق دارد، ترانس و سوزن های رابط را دستکاری نکنید. با کوچکترین دستکاری یا ترانس یا شلنگ نورانی خواهد سوخت. ابتدا برق را قطع کنید سپس عمل مورد نظرتان را انجام دهید.
 • نکته: شلنگ های نورانی به خاطر جنسشان، دارای قوام هستند و در گوشه سقف ها که می خواهید آنها را خم کنید و بچرخانید، کمی کار شما را دشوار می کنند و آن طوری که دوست دارید نمی ایستند. به شما پیشنهاد می کنیم که دو سه دقیقه قبل از نصب ریسه، تمام حلقه ریسه را به مدت دو تا سه دقیقه روشن کنید و اجازه دهید تا کمی ریسه گرم شود، این گرم شدن باعث لخت شدن و شل شدن ریسه می شود که می تواند در سرعت اجرای نصب ریسه خیلی به شما کمک کند.
 • نکته: در بعضی قسمت ها این مدل ریسه ها به پشت می افتد که باعث ایجاد سایه و نازیبایی کار شما می شود. می توانید از میخ دوپا برای ثابت کردن آنها استفاده کنید.

 

ب- ریسه SMD پنج متری:

این مدل از ریسه ها که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید مقداری مزیت و مقداری کاستی نسبت به مدل قبلی دارند، که آنها بر می شماریم.

 

ریسه SMD

ریسه SMD

 

۱- این مدل از ریسه های نور مخفی را می توانید از هر جایی که بخواهید قطع کنید، بدون اینکه به بقیه ریسه آسیب وارد شود (البته به فاصله هر سه عدد SMD).

۲- در حلقه های پنج متری در بازار موجود است. و اگر بخواهید طولی بیشتر ۵ متر را داشته باشید، باید دو قسمت را به هم لحیم کنید. ( پس برای اجرا در مسافت های بلند وقت بیشتری از شما می گیرد)

۳- در انواع تراکم ها در بازار موجود است.

۴- برق مصرفی آنها ۱۲ ولت DC است. پس نیاز به منبع تغذیه ۱۲ ولت هم دارید.

۵- از مدل قبلی، اندکی کوچکتر و نازکتر و سبکتر است (Size:5000mm*10mm*5mm). پس این مدل برای نصب در زیر کابینت ها و جاهایی که قرار است ریسه نور مخفی را با چسب به محل مورد نظر بچسبانیم مناسب تر است.

۶- قیمت این مدل هم در بازار حدوداً متری ۵۰۰۰ تومان است.

۷- در رنگ های سفید، قرمز، زرد، آبی، سبز موجود است.

۸- درجه حفاظت آنها IP67 است. پس به غیر از ابتدا و انتها، بقیه قسمت ها ضد آب است.

۹- توان مصرفی آنها ۱۴ وات است.

 

 

ج: LED خطی تخت ( LED LINEAR SMD ) :

نوع سوم که به ال ای دی های تخت معروف هستند را در تصویر پایین می بینید.

 

LED تخت

LED تخت

 

۱- این مدل هم با منبع تغذیه ۱۲ ولت DC کار می کند.

۲- از تراکم ۱۵ عدد تا ۶۰ عدد در هر متر موجود است.

۳- برخلاف سایر مدل ها ضد آب نیست.

۴- اگر اجرای صاف و مستقیم نور مخفی برایتان مهم است ( مثل زیر کابینت ها و داخل باکس های ام دی اف ) این مدل بهترین گزینه است.

۵- این مدل در اندازه یک متری در بازار موجود است که برای طول های بالاتر باید چند تکه از آنها را به همدیگر لحیم کنید.(پس نصب آنها وقت گیرتر از سایر مدلهاست)

۶- در رنگهای قرمز، آبی، سبز، زرد و سفید موجود است.

۷- این مدل را هم می توانید از هر جایی که نیاز داشتید قطع کنید.( البته به فاصله هر سه عدد SMD )

 

اگر قصد نصب این مدل smd را دارید و با توجه به محل نصب، امکان استفاده از چسب وجود ندارد، ریل های زیر بهترین گزینه هستند. زیرا می توانید ابتدا ریل ها را به محل مورد نظر پیچ و رول پلاک کنید و سپس smd شاخه ای را در داخل آن قرار دهید. در ضمن این ریل ها قابلیت خنک کردن smd را نیز دارند. پس در افزایش طول عمر آن تاثیر مثبتی دارند.

هیت-سینک-smd

هیت-سینک-smd

 

در ضمن برخی از این مدل ریل ها (هیت سینک ) دارای یک قاب از جنس طلق هستند که باعث پخش شدن و یک دست شدن نور اس ام دی ها خواهد شد.

 

 

 

چ: شیلنگ ال ای دی :

این مدل از قدیمی ترین مدل شیلنگ های نورانی است که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید.

شیلنگ نورانی

شیلنگ نورانی

 

۱- فناوری ساخت آنها برخلاف سه مدل قبلی LED است نه SMD . پس برق بیشتری مصرف می کنند.( حدوداً دو تا سه وات در هر متر)

۲- قیمت آنها در بازار حدوداً متری ۳۰۰۰ تومان است.

۳- همانند مدل اول، با برق ۲۲۰ ولت DC کار می کنند.

۴- شفافیت نور آنها از سایر مدل ها کمتر است.

۵- در طول های ۱۰۰ متری در بازار موجود است.

۶- فقط مجاز هستید که آن را در فواصل یک الی دو متری قطع کنید.

۷- نور آن از سایر مدل ها کمتر است.

از آنجایی که این مدل از شلنگ نورانی دارای یک نور کدر و ناهمگون بوده و در بعضی قسمت های سقف ایجاد سایه می کند، ما استفاده از آن را برای داخل گچ بری ها و سقف پیشنهاد نمی کنیم. ولی استفاده از آن برای بعضی مراسمات، بر سر در مساجد و یا تزئین درخت ها، به خاطر قیمت پایین، می تواند گزینه مناسبی باشد. در ضمن یکی از مهمترین مزیت های این شلنگ نورانی نصب سایر مدل ها این است که اگر از آنها برای تزئین اشیائی مثل درختان استفاده کنید، چشم ببینده از هر طرفی که به آنها نگاه کند، می تواند نور آنها را ببیند، ولی سایر مدلها اگر از پشت به آنها نگاه شود، نوری از آنها دیده نمی شود.

 

ح- ریسه LED سوزنی:

از این مدل ریسه برای نور مخفی استفاده نمی شود ولی چون می توان آن را دسته ای از ریسه های ال ای دی به حساب آورد، این مدل را هم در اینجا معرفی می کنیم.

رشته led

رشته های ال ای دی رنگی

از این مدل ریسه ها برای تزیین قسمت هایی استفاده می شود که ببننده بتواند به صورت مستقیم منبع نور را ببیند. از این چراغ ها برای تزئین اتاق عقد در عروسی ها، تزئین درختان و بوته های گل و گیاه استفاده می شود. در تصویر زیر یک نمونه استفاده از این ریسه ها را مشاهده می کنید.

ریسه های led برای نورپردازی

 

 

آیا این مطلب برای شما جالب بود؟؟؟ ما در نگارش کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده ایم تمام محتوای این کتاب اینگونه باشد. پس اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید سری هم به این محصول آموزشی بزنید و همین الان آن را دانلود کنید.

 

چند نمونه از کارهای اجرا شده با شیلنگ های نورانی را در تصاویر پایین مشاهده می کنید.

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف

 

نور مخفی در گچ بری پذیرایی با استفاده از ریسه smd صد متری:

نور مخفی سقف کاذب

 

یک نمونه از اس ام دی خطی تخت که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ زیر کابینت

یک نمونه از اس ام دی توضیح داده شده در قسمت ب یا ج که در زیر کابینت ها در آشپزخانه نصب شده اند.

چراغ های ال ای دی زیر کابینت


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط568 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • باسلام خدمت شمامن میخواستم چشمی یک وات استفاده کنم میشه کمکم کنید .میدونم که برای سقف کاذب نیاز به گردبر دارد اگه راه دارد راهنمایی کنید چگونه واز چه گرد بری استفاده کنم

  • سلام محمد جان. می تونید یک ست کامل گردبر تهیه کنید. چیزی مثل تصویر زیر. هم قیمتشون خوبه و اینکه هر اندازه ای که بخوایید داره. کافیه اون رو سر دلر ببندید و سقف رو سوراخ کنید. مدارش هم که شبیه کلید پله و می تونید تویه سایت ما ببینید.
   عکس گرد بر

 • هرچندمترریسه شیلنگ اس ام دیRGBیک ادابتورمیخواهد؟

  باتشکر؟

  • سلام . کدوم یک از ریسه های بالا مد نظر شماست؟ اگه نوع اول رو می فرمایید، یک ترانس برای صد متر هم کافیست. ولی اگه نوع دوم رو می فرمایید، یک آداپتور ۵ ولت ۲ آمپر کافیه.

 • باسلام وتشکر.
  ریسه۵۰۵۰ اس ام دی ۱۲ ولت هر مترش مصرفش ۱۴واته.؟
  ترانسهای خوب برای این ریسه ها کدومن؟چندآمپر/؟
  نحوه محاسبه توان مصرفی ریسه ها؟
  ممنون

  • سلام. ممنون. بله حدوداً ۱۴ تا ۱۶ واته و این چیزیه که شرکت تولید کننده روی این ریسه ها نوشته.
   ترانس های ۱۲ ولت رگوله که برای دوربین های مدار بسته هم استفاده میشه گزینه های خوبی هستند. ۱ یا ۲ آمپر کافیه
   برای محاسبه توان مصرفی ریسه ها می تونید یک متر از اون رو روشن کنید و با آمپر متر، جریانی که مصرف می کنه رو اندازه گیری کنید. هر مقداری که اهم متر نشون داد رو در ۲۲۰ ضرب کنید. عدد به دست اومده توان اون مصرف کننده رو نشون میده.

 • سلام و خدا قوت.
  آیا چراغ هایی هم وجود دارند که برای نورپردازی سقف معمولی ( بدون کناف یا گچبری ) بشه ازشون استفاده کرد؟ و کدام نوع چراغها هستند؟
  با تشکر

  • سلام. بله شما می تونید از لوسترهای جدید اس ام دی و یا با هزینه بالاتر از سقف ها کشسان که در بازار به اون ها باریسول گفته میشه، استفاده کنید.

 • سلام وقت بخیر اینجور که توضیح دادیم چراغ های اس ام دی برای آکواریوم مناسب هستن درسته؟ و اینکه روشنایی هر یک متر از این چراغ ها معادل چند تا مهتابی نیم متری هست؟

  • سلام. بله. نمونه smd که در قسمت ب در مطلب بالا توضیح داده شد، بهترین گزینه برای نصب روی درب آکواریم هستند. زیرا تا حدودی ضد آب هستند و هم با برق ۱۲ ولت کار می کنند که هیچ خطری ندارد.
   حدوداً روشنایی دو متر از این ریسه ها، معادل روشنایی یک معتابی کوچک نیم متریست. که البته نور این ریسه ها بسته به این که تک چیپ باشند یا سه چیپ متفاوت هستش.

 • اگه میشه در مورد ریسه ۵۰۵۰-۲۸۳۵-۳۰۱۴-۵۷۳۰ توضیح دهید

  • سلام. به روی چشم. در چند روز آینده مطالبی در این زمینه در سایت قرار خواهد گرفت.

 • سلام
  ببخشيد،ميخواستم بدونم ريسه ي اس ام دي ١٠٠ متري رو نميشه تنظيم نور كرد
  يعني ميشه نورشو كم زياد كرد؟
  ما يه ريسه نصب كرديم،ولي نورش زياده،حالا ميخوايم كمش كنيم،آيا راهي داره؟؟؟

  • سلام. بله .ولی خودم تا به حال این کار رو نکردم ولی یکی از همکارامون با یک مقاومت متغیر ۲۰ کیلو اهم این کار رو میکرد. )البته فک کنم ۲۰ کیلو اهم بود(. یعنی هر چقدر که مقاومت متغیر رو بیشتر میچرخوندی نور شلنگ نورانی هم کمتر میشد.

 • سلام خسته نباشید . ببخشید نور مخفی همون ستاره سقفیه ؟
  دانشجوی برقم استاد تحقیق داده درباره ستاره سقفی ولی نمیتونم تو اینترنت پیداش کنم کسی رو هم نمیشناسم تو این رشته باشه
  لطفا کمکم کنید .مرسی

  • سلام آقای رحمانی.نه.چیزی که تویه بازار داره به اسم ستاره سقفی اجرا میشه.توسط افرادی که در زمینه سقف های کشسان کار میکنن اجرا میشه. و با استفاده از تارهای فیبر نوری اجرا میشه. به تصویر زیر که داره روش نصب ستاره سقفی رو آموزش میده نگاه کنید

 • (کدام نوع) در ضمن فاصله ردیف ها از هم نیم متر است ایا میتوان بدون قطع کردن در انتهای مسیر انها را خم و در ردیف بالاتر استفاده نمود

  • سلام.بله میشه.

 • سلام برای سر در بیرونی مسجد سه ردیف ۳۰ متری ریسه سبز رنگ لازم دارم چون زیر باد و باران و افتاب است کرام نوع را پیشنهاد می فرمائید؟ با تشکر

  • سلام. اگه بعد از نصب، خود شلنگ نورانی دیده میشه.نوع د رو استفاده کنید.چون به تمام جهات نور میده.
   ولی اگه شلنگ نورانی پشت چیزی مخفی میشه و میخوایی که فقط نورش دیده بشه از نوع الف استفاده کنید که هم پر نور تره و هم نور شفاف تری داره.

 • سلام
  مرسی از مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم مصرف ریسه ال ای دی چقدر از ریسه اس ام دی بیشتره؟ و روشناییش چقدره؟ مثلا اگه به روشنایی ریسه اس ام دی نمره ۱۰ میدید به روشنایی ریسه ال ای دی چند نمره میدید؟
  اگه میشه گزینه اول و چهارم رو واضح تر با هم مقایسه کنید
  ممنون

  • سلام.لطف دارید.
   مصرف ریسه ال ای دی حدوداً ۳ وات هستش. و نورش حدوداً یک سوم ریسه SMD هستش.

 • سلام من ریسه با تراکم ۱۲۰ باشه.کدوم خوبه؟

  • سلام دوست عزیز. واضح تر سوالتون رو می فرمایید؟
   بیشتر شلنگ های نورانی که در بازار رایج هستش و تصویر اغلب اون ها رو هم در مطلب بالا دیدید ، تراکم ۶۰ عدد در هر متر رو دارن. که با این تراکم نور خوب و قابل قبولی هم دارند.

 • با سلام.
  میخواستم بدونم مقدار مصرف ریسه نواری مدل ۳۰۱۴ یک ردیفه در هر متر طول چند وات هست؟
  همچنین طول عمر این ریسه به شرط قرارگیری در گچبری مخفی و ۸ ساعت روشن بودن در طول روز چقدر هست؟
  ممنون

  • سلام. توان مصرفی این مدلی که می فرمایید حدوداً ۱۴ وات برای هر متر هستش. در مورد طول عمر هم این طور بگم که ، در جاهایی که ما این مدل رو نصب کردیم، یکسال از عمرشون میگذره ولی هنوز دارند به درستی کار می کنند.

 • سلام برای نصب شلنگ های نوری بر روی حاشیه گچ بری که لبه ندارد جهت جلو گیری از افتادن آن چه کار کنم ؟ ممنون

  • سلام علی جان.
   با این توضیحاتی که شما فرمودین، بهتره از شلنگ نورانی استفاده کنید که وزن کمتری داره تا بتونید راحت تر اون رو نصب کنید و این که به مرور زمان به خاطر وزن زیادش از محل نصب جدا نشه. پس پیشنهاد می کنیم که از شلنگ نورانی که در گزینه دوم توضیح داده شده استفاده کنید. چون سبکتره و اینکه پشتش چسب داره. ولی برای محکم کاری چند قطره چسب قطره ای هم بزنید.

 • اگه امکان داره روش اجرای سیستم های اعلان حریق رو هم توضیح بدین، ممنون

 • سلام
  برای ریسه شلنگی ال ای دی با متراژ ۲ متر امکان قطع هست ؟

  واقعا توضیحتون عالی بود ب خصوص نصب لوستر با اینکه برق کار نیستم ولی لوستر خونه خودما خودم نصب کردم البته برق کار قلابو برام از قبل آماده کرده بوده.خخخخ

  • سلام فرهاد جان. بله این امکان هست.

   خوشحالم که آموزش نصب لوستر به دردتون خورد.

 • سلام
  برای من تغییر رنگ نور مخفی مهمه.ایا ریسه هایی وجود دارن که چند رنگ مختلف تولید کنند؟ قیمتشون و توان مصرفیشون تو هر متر چقدر هست؟

  • سلام محمد جان. بله ریسه هایی وجود داره که سه رنگ مختلف تولید میکنه.و بهشون میگن ریسه های آر جی بی.قیمت این ریسه ها حدودا دو تا سه برابر ریسه های معمولی هستش

  • درود. دوستان برای داشتن چندین نور مختلف کافیست از ریسه های RGB استفاده کنید که البته به درایور و تغذیه ۱۲ یا ۲۴ ولت بسته نوع ریسه متصل می شود. موفق باشید

 • نوار های اس ام دی ۲۲۰ ولت دارای طول عمر پایینی هستن. من خودم ۱۲ ولت آر جی بی استفاده میکنم.

 • سلام و درود بر شما میخواستم بدونم کدامیک از این لامپها نور زیادی دارد
  ممنون

  • با سلام. نور هر کدام از شیلنگ های نورانی به تراکم ال ای دی های روی آن بستگی دارد. هر چه تراکم بیشتر، نور هم بیشتر، و به همین نسبت قیمت آن هم بیشتر.
   ولی نوع چهارم که در بالا توضیح داده شده است، نور کمتری نسبت به سه مدل قبلی دارد.

 • سلام مهندس. من می خوام داخل محراب یک مسجد رو با شلنگ نورانی سبز رنگ نورپردازی کنم. زیاد برام مهم نیست که خود شلنگ نورانی دیده بشه یا نه. از اونجایی که مقداری از سقف محراب گرد هستش، می خوام که اون شلنگ انعطاف داشته باشه تا بتونم بعضی جاها شلنگ نورانی رو بچرخونم. با این تفاسیر باید از کدوم نوع شیلنگ نورانی استفاده کنم؟

  • سلام . با این شرایطی که شما فرمودید، نوع دوم ریسه های اس ام دی که در بالا معرفی شده است، بهترین گزینه برای کار شماست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی