خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
تیر
۱۴
۱۳۹۷

مراحل انجام تاسیسات برق در ساختمان

ترتیب انجام تاسیسات برقی در ساختمان

این قسمت برگرفته از کتاب اصول مهندسی و طراحی برق ساختمان نوشته آقای مهندس حسین مهربانی می­ باشد. بدیهی است که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می­ توانید با خرید کتاب از سایت آموزش برق دانش خود را افزایش دهید.

معمولا ترتیب مراحل انجام تاسیسات برق در ساختمان به صورت زیر است:

مرحله صفر(در ابتدای طراحی ساختمان):

مهندسین برق، پس از دریافت نقشه‌های جانمایی تاسیسات مکانیکال و دریافت میزان مصرف تجهیزات مختلف تاسیسات، همچنین دریافت جانمایی وسایل داخل واحد از طریق معماران داخلی، اقدام به طراحی، محاسبه و جانمایی تجهیزات برقی می‌کنند.

طراحی نقشه برق ساختمان

مرحله اول(بعد از گچ و خاک):

۱ – دریافت نقشه برق ساختمان شامل سیستم‌های روشنائی، سیستم‌های صوتی، پریزهای برق، تلفن، آنتن، آیفون، فن کوئیل‌ها، اطفاء حریق، برق اضطراری و موتور خانه می‌باشد.

۲- اجرای نقشه تجهیزات روی دیوارهای ساختمان.

۳- کشیدن خطِ تراز بر روی دیوارها توسط شلنگ تراز یا تراز لیزری.

۴- شیار زدن مسیر لوله­ها با دستگاه شیارزن.

۵- کندن محل قوطی کلیدها با دستگاه.

۶- سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه ( در مورد سقف کاذب، روی سقف ساپورت خورده و روی آن لوله نصب می‌شود).

۷- نصب قوطی کلید و پریز و … روی دیوار و تراز کردن دقیق آن‌ها توسط تراز.

۸- جوشکاری و ساپورت زدن برای ثابت کردن لوله‌های پولیکا که برای ورودی و خروجی لوله‌های داخل جعبه فیوز آورده می‌شود.

۹- جوشکاری و ساپورت زدن برای ثابت کردن لوله‌های پولیکا که برای ورودی و خروجی لوله‌های داخل جعبه آنتن و تلفن آورده می‌شود.

۱۰- اجرای لوله گذاری پلیکا با استفاده از گرما و خم کاری توسط مشعل و فنر و آب بندی آن توسط چسب پولیکا.

۱۱- جوشکاری و ساخت ساپورت برای سینی برق بر روی داکت مشخص شده از روی نقشه (این سینی برق‌ها برای ورود کابل‌های برق، تلفن، آنتن، ماهواره و سایر تجهیزات الکتریکی مورد نیاز ساختمان استفاده می‌شود).

۱۲- پوشش کامل روی لوله پولیکا های که در کف ساختمان کار شده است. به این عملیات ماهیچه کشی می‌کئیند که عبارت است از آماده کردن مخلوط ماسه و سیمان و ریختن آن‌ها روی لوله‌های کف و مسطح کردن سطح ملات.

۱۳- نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

۱۴- نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

۱۵- تامین ارتینگ ساختمان( نصب پلیت و سیم مسی و زغال ونمک برای راه اندازی چاه ارت و از آن‌جا به سینی برق و مصرف کننده‌ها)

۱۶- لوله فولادی گذاری در شرایطی که نقشه تعیین کرده است(در پارکینگ‌های ادارها، روشنایی داخل چاهک آسانسور و روشنایی موتور خانه).

E تمامی لوله‌های وارد شده به داخل قوطی‌ها، باید توسط کاغذ که به صورت هرم درآمده‌اند مسدود شوند تا از ورود گچ و سیمان به داخل لوله جلوگیری شود.

 

مرحله دوم(بعد از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوار):

۱- تمیز کردن قوطی کلیدها و بریدن لوله‌های اضافی روی کار.

۲- اجرای عملیات سیم کشی داخل لوله پولیکا (رنگ سیم‌ها، قطر سیم‌ها(توسط مشاور داده می­شود) و جنس سیم‌ها(توسط مشاور داده می­شود) از روی استاندارد انتخاب می‌شود).

۳- اجرای عملیات کابل کشی کابل شیلددار برای بلندگوها و ازآن‌جا به ولوم‌های همان اتاق و سپس به فیش‌های پشت آمپلی فایرها.

۴- کابل کشی برق از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آن‌جا به زیر کنتور(درصورت داشتن دیزل ژنراتور این کابل‌ها داخل موتور خانه و وارد تابلو‌های مخصوص خودش می‌شود).

۵- کابل کشی تلفن، آنتن ماهواره وآیفون از تابلوهای مخصوص خودشان و رد کردن داخل سینی مخصوص خودش و بست زدن کابل‌ها و از آن‌جا به تابلوهای مخصوص خودشان.

۶- اتصالات سر سیم‌ها در داخل قوطی کلید، جعبه فیوزها، روشنایی‌ها، جعبه آنتن، ماهواره، تلفن، اطفاء حریق و UPS(نصب دستگاه‌های تغذیه UPS به شرکت‌های مسئول مرتبط می‌شود).

۷- قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سیم‌ها توسط حوضچه قلع.

۸- عایق کاری اتصالات توسط وارنیش حرارتی (جایگزین لنت برق).

۹- اجرای کابل کشی مربوط به بیرون ساختمان و نصب نور افکن‌ها در نما.

۱۰- سربندی و نصب مغزی تمامی کلیدها و پریزها.

مراحل انجام تاسیسات برق در ساختمان

 

مرحله سوم ( بعد از نقاشی و کف تمام شده):

۱- بستن مغزی کلید و پریز و تراز کردن آن‌ها.

.۲- بستن ترمینال روی سر سیم‌ها.

۴- نصب دتکتورهای دود و شستی آن‌ها روی محل‌های تعیین شده.

.۵- نصب فیوزها داخل جعبه فیوز و وایرشو زدن سرسیم‌ها و فیوز بندی آن‌ها

۶- نصب آیفون تصویری، بستن سوکت‌ها و شستی‌های مربوط به آن.

۷- نصب آنتن مرکزی و سوئچینگ‌های مربوط به آن

۸- نصب سوئچینگ‌های ماهواره ( نصب و راه اندازی ماهواره برعهده شرکت‌های مربوط می‌باشد)

۹- نصب چشم لایتینگ در راه پله و پارکینگ‌ها

۱۰- نصب چشم لایتینگ در سرویس‌ها برای هود مرکزی ( این چشم‌ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتریفوژ فرمان داده و باعث تهویه سرویس‌ها می‌شود)

۱۱- نصب نور مخفی‌های داخل سقف کاذب و کفی‌های روی سرامیک.

 1. نصب تجهزات برقی موتور خانه
 1. نصب تابلوی برق موتورخانه (تجهیزات داخل تابلوبرق بر اساس نیازهای موتور خانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته می‌شود).
 2. نصب پایه سینی برق روی دیوار و ثابت کردن سینی برق روی آن.
 3. نصب لوله زیرسینی برق و ازآنجا روی الکتروموتورها و ترموستات‌ها و مصرف کننده‌های دیگر.
 4. کابل کشی از تابلو برق روی سینی برق و داخل لوله از آنجا به سر الکترو موتورها و ترموستات‌ها و مصرف کننده‌ها.
 5. وایرشو زدن و شماره زدن سر سیم‌ها و بستن آن روی تخته کِلِمپ الکتروموتورها و ترموستات‌ها و مصرف کننده‌ها و از آنجا به ترمینال زیر تابلو برق.

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.97 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام خواهش می کنم این سوالمو جواب بدید در سیم کشی برق سه فاز واسه خونه ها میشه سه سیم فاز رو که از کنتور به جعبه کلید مینیاتوری میرن به هم بست و در کلید مینیاتوری مثلا ۳۲ امپر برد ایا اتصال ۲ یا ۳ فاز به همدیگه مشکلی نداره و مثل اتصال فاز و نول به همدیگه جرقه ای نمیزنن؟ و سوال دیگه اینکه یک کنتور سه فاز ۳۲ امپر هر از هر فازش ۳۲ امپر داریم یا جمعا کنتور سه فاز ۳۲ امپر هست چه تفاوتی با کنتور ۳۲ امپر تک فاز داره و سیم کشی برق سه فاز واسه خونه ها چطوری هستش میشه توضیح بدید لطفا یا یک مقاله در مورد این سوالات بهم معرفی کنید

  • سلام. خیر شما نمی تونید سیم های برق سه فاز رو به همدیگه متصل کنید، چون باعث اتصالی میشه.
   ۲- در یک کنتور ۳ فاز ۳۲ آمپر از هر فازش ۳۲ آمپر داریم. اگر بخوایید از یک کنتور سه فاز برای یک منزل مسکونی برق ببرید، باید هر کدوم از فازهاش رو بین قسمتی از منزل تقسیم کنید. مثلاً یک فاز رو برای پریزها، یک فاز رو برای روشنایی ها و یک فاز رو برای کولر گازی ببرید.

 • باسلام و خسته نباشید . م در حال درست کردن یک واحد ۱۰۰ متری هستم. الان رسیدم به قسمت برق کشی ساختمان که برای برق کار که از بستگان هست مشکلی پیش اومد الان کار نیمه کاره موند میخوام خودم جاگزار روشنایی وپریز ها و لوله گزاری انجام بدم چند تا سوال برام پیش اومد که نمیدونم چاکار کنم اول اینکه می خواستم بدونم جای جعبه فیوز کجا باید باشه الان تو آشپزخانه گزاشته شد ولی نزدیک ورودی نیست دوم بهترین حالت قرار گیری فاز (+)و نول( – ) در کلید ها چگونه هستش آیا باید برای هر لوله ای که بسمت کلید های اون قسمت میره هر دو (+و- ) حتما باید بره یا بهتره فقط فاز مثبت از جعبه فیوز به سمت کلید بره بعد از عبور کردن از کلید برگرده به سمت جعبه فیوز از اینجا به بعد سیم نول و فاز به سمت سقف بعد هم به محل روشنایی هدایت شود کدوم روش درست و منتقی تر هستش

  • سلام. مرسی. جعبه فیوز بهتره که نزدیک درب ورودی به واحد باشه.
   ۲- بله باید هم فاز و هم نول در کنار همدیگه و داخل یک لوله برق به سمت کلیدها و یا پریزها بره.

 • سلام آیا در ساختمان تموم شده امکان داره دوباره از طریق لوله های برق سیم های دیگه ای رد کنیم ؟؟

  • سلام. اگر از لوله های با کیفیت استفاده شده باشه و گچ کار و کاشی کار محترم به لوله ها آسیب نزده باشن، بله میشه.

 • سلام جناب مهندس
  من میخوام کابل روکار برای دویخچال تو خونه ای از سقف بکشم در جایی باید از زیر لوله گاز که فاصله ان از دیوار ۵سانتی هست کا بل رد بشه به سمت پایین ین خطری نداره

  • سلام. اگر امکان داره در اون قسمت کابلتون رو از داخل لوله برق رد کنید. درکل مشکلی نداره.

 • با سلام.مهندس من سیم روشنایی چندتا هالوژن با چند تا چراغ نما یک طرفه بهم وصل کردم.شب ها وقتی چراغها خاموش بودن چراغها نما یک طرفه نور ضعیف روشن بودن.فاز و نول رعایت شد بود.چراغ داخل کلیدم وصل نبود.وقتی سیم هالوژن ها قطع کردم درست شد دیگه روشن نبودن.دلیل چی میتونه بلشه؟

  • سلام، تو کار فنی همیشه باید خودت سعی کنی یه جوری مشکل رو ریشه یابی و برطرف کنی دقیقا نمیشه بگی مشکل از کجاست احتمالا لامپها از یه جایی از طریق هالوژن ها مدار شون رو کامل میکردن.

   • احتمال داره سیم که وصل شد به هالوژنها شل باشن

    • من احتمال میدم از مدار داخلی هالوژن ها باشه.

 • سلام مهندس .دتکتور ساختمان ۸واحدی بدون اینکه خطا یا آتش سوزی اتفاق افتاده باشه شروع به آلارم وآژیر میکنه .هر بار که این اتفاق می افته زون های مختلف رو نشون میده .گاهی پیام خطا میده وگاهی هم پیام آتش سوزی .ممنونم از لطف شما

  • سلام. در صورت استفاده از اعلام حریق های بی کیفیت و چینی این اتفاقات زیاد می افته. ولی این مورد رو تست کنید شاید تنها یکی دوتا از دتکتورها معیوب هستند که باعث این مشکل میشن. هر زونی رو که خطا یا آتش سوزی اعلام می کنه، برای یکی دو روز کاملاً جداش کنید و بزارید که سیستم با بقیه زون ها کار کنه. اگر به مشکل نخورد، اون وقت متوجه میشید که در اون زون ها یک دتکتور معیوب هست و باید بگردین به دنبال اون دتکتور معیوب

 • سلام مهندس در سیستم اعلام حریق ساختمان برای نصب چراغ سر در هر طبقه ،اتصالات این چراغ از دتکتور گرفته میشه؟اگه از دتکتور گرفته میشه از کدوم دتکتور همون طبقه گرفته میشه؟اگه میشه یه نمونه نقشه اتصالت چراغ سر در رو برام بفرستید .سپاس از مساعدت شما

  • سلام، بله در سیستم متعارف از نزدیکترین دتکتور مربوط به اون زون گرفته میشه. یک سیم اون وصل میشه به R پایه دتکتور و یک سیم وصل میشه به پایه l2 . ممکنه تو پایه دتکتور های مختلف اسمش فرق داشته باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی