خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط935 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با سلام و وقت بخیر مجدد
  بعد از نصب کابینت کابینت های مذکور برق دارند چگطور باید این مشکل رو حل کنیم

  • سلام. برق گرفتگیش خیلی شدیده یا نه؟

   فکر نمی کنم که مشکل از کابینت ها باشه.احتمالاً شما ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی رو چسبوندین به کابینت ها و چون ماشین لباسشویی کمی نشتی داره احساس می کنید که کابینت ها برق داره.

 • با سلام و خسته نباشید
  بعد از جوشکاری و برق گرفتن از یکی از پریزهای منزل فیوز برق ورودی ساختمان پرید و سوخت بعد از خارجچ کردن فیوز از مدار و گرفتن برق از کنتور بدون نصب فیوز یکی از سم های به شدت داغ و قرمز شد دلیل چیست

 • ممنون از پاسخ و حوصله ای که به خرج داد بد!

  • خواهش می کنم. پایدار باشید.

 • با سلام اگر ارتینگ ساختمان را بخوبی اجرا کنیم وتمامی مراحل برقکاری وسیمکشی مطابق اصول نظام مهندسی رعایت گردد .اگر از فیوز جان استفاده نکنیم مشکلی هست یعنی سیستم ارتینگ خوب کار نمیکنه چون به نظرم تمام اگه نباشه ۹۸درصد این فیوزها درست وبجا کار نمیکنند و یا خراب بلااستفاده اند وسوالی دیگر اینکه با توجه به اینک آمپر فیوزها بر طبق استاندارد باید از رنگ پولک فیوزها مشخص باشد دربیشتر این فیوزها رنگ پولک با میزان آمپر فیوزها همخوانی ندارد .آیا این دلیل خوبی برای غیر استاندارد بودن فیوز نیست ؟ ممنون میشم اگه در مورد این مورد توضیح دهید با تشکر فراوان!

  • سلام. ارتینگ و کلید محافظ جان در رفع خطرها و برقگرفتگی ها مکمل هم هستند و هر دوشون باید در برق ساختمان استفاده بشن.مثلاً فرض کنیم که بعد از دو سه سال مقاومت چاه ارت رفت بالا و در صورت برخورد سیم فاز با بدنه یک وسیله برقی، جریان عبوری به ۱۶ آمپر نرسید و فیوز مربوطه قطع نکرد. خب در این صورت اگر دست کسی با بدنه اون وسیله برقی برخورد کنه دچار برقگرفتگی میشه ولی اگر کلید محافظ جان وجود داشته باشه ، نشتی های تا ۳۰ میلی آمپر رو هم قطع میکنه.
   ۲- خیر. خیلی از فیوزها هستند که استاندارد هستند ولی رنگبندی شستی ها در اون ها رعایت نشده.

 • سلام جناب مهندس مرادی ببخش که خیلی سوال میکنم این مورد که ذهنم و مشغول کرده اینه که با توجه به اینکه تاکید میشه به داشتن ارت در ساختمان واینکه پایان کار نمیدن و… پس چرا پریز های برق در بازار معمولی وبدون ارت است چرا کلا پریز های برق و ارت دار نمیزنن وچرا در این مورد سخت گیری های لازم بعمل نمیاد .خیلی از ساختمان ها رومن دیدم حتی چندطبقه وحتی دارای آسانسور پریز های داخل ساختمان ارت ندارند .شاید فقط ده درصد ساختمون ها داشته باشند اونم نه کامل و استاندارد بقیه هیچکدوم ندارند وخیلی راحت هم پایان کار میگیرند در پایان از حوصله و صبرتان ممنونم.در ضمن من دبیر بازنشسته آموزش و پرورش هستم ومدرک فنی حرفه ای در زمینه برق ساختمون دارم و دوست دارم کارم درست باشه

  • سلام. خب اون پریزهایی که میگین ارت ندارند در ساختمان های قدیمی و بدون ارت استفاده میشن. چون شاید یک ساختمان قدیمی بخواد پریزهاش رو تعویض کنه و پریز جدید نصب کنه، در این صورت پریز ارتدار واسش کاربردی نداره.
   نمی دونم شما در کدوم شهر هستید ولی در شهرهای بزرگ که روی ارت خیلی سخت گیر هستند. البته هستند مواردی که زیر میزی از این مراحل می گذرن.ولی اگر مالکان و ساکنین ساختمان خودشون از مزیت های ارت آگاه باشن، برای سلامت جان خودشون هم که شده ارت و کلید محافظ جان رو نصب می کنن.

 • سلام اقای مهندس

  برای برق سه فاز ۳۲ آمپر ، بریکر ۳۲ آمپر گذاشتیم

  ۱) آیا بریکر ها هم نوع تند کار و کند کار دارن ؟؟ ؟، چون مثلا وقتی کولر گازی ۳۶ هزار روشن بشه آیا بریکر ۳۲ آمپر که در مسیر قرار دارد می تواند جریان هجومی اولیه رو تحمل کند

 • با سلام. میخواستم بدونم که نصب یک عدد فیوز قبل از فیوز محافظ جان که الزامی است باید چه مشخصاتی داشته باشد ،یعنی تک باشد یا دوبل.و آیا حتما باید هم آمپر با کلید محافظ جان باشد .ممنون از شما!

  • بله اون فیوز باید هم آمپر با فیوز اصلی کنتور باشه و دوپل باشه بهتره ولی اگر یک پل هم باشه مشکلی نداره.

 • سلام ببخشید یه سوالی دیگه ذهنم و مشغول کرده و آن اینه که شما فرمودین که سیم ارت و نول را در جعبه اصلی میتوان به هم وصل کرد. اگه این طوره آیا فیوز جان میتونه درست کار کنه؟و خوب عمل کنه؟

  • سلام مجدد.بله کاری به محافظ جان نداره.

 • سلام ممنونم از توضیحات شما پس نتیجه میگیریم که سیم ارت اصلی که از چاه ارت میاد در کنتور اصلی برق با سیم نول بسته شود ؟یعنی در جعبه فیوز نیاز نیست؟ من تا بحال فکر میکردم که سیم ارت اصلی در جعبه فیوز داخل ساختمان با سیم ارت مصرف
  کننده های داخل ساختمان بسته میشن لطفا بیشتر راهنمایی کنید ممنون میشم!

  • سلام. خواهش می کنم. بله در کنتور اصلی (تابلوی کنتورهای واقع در پارکینگ) به هم بسته می شوند و در داخل جعبه فیوز داخل واحد نیازی نیست.

 • در شمال که نزدیک به دریا هست آیا سیم کشی بدون ارت برای ساختمان الزامی دارد؟ چون خیلی از افراد برقکار رو می شناسم که اصلا ارت نمیذارند برای ساختمان حتی اگر سه طبقه هم باشه! میگن این همه سال بدون ارت کار کردیم مشکلی نداشت میگن ارت وفیوز جان ونول کردن زمین همش بیفایده است.؟

  • سلام. شمال و جنوب فرقی نمی کنه. در همه جای ایران باید ارت و کلید محافظ جان نصب بشه. اگر در ساختمانی این موارد رعایت نشه نمی تونه پایانکار بگیره.

 • سلام جناب مهندس غفاری در جایی از سایت دیدم که سیم نول را به زمین میبرند برام جای سواله که با توجه به اینکه ارت و نول را نباید به هم وصل کرد،پس برای سیم کشی ساختمان چرا هم نول و ارت را به زمین میبرند؟

  • سلام. ولی نول رو که زمین نمی برن. شاید دارین اشتباه می کنید.
   ولی در داخل تابلوی اصلی ارت با نول هم متصل میشه.

 • سلام خدا قوت

  آقای مهندس برای خانه ای که سه کولر با جریان مصرفی ۲۰ آمپر ۱۷ آمپر و ۱۰ آمپر ، روشنایی ۲۰ آمپر و حدود ۲۲ آمپر برای پریزها میباشد

  این تقسیم بندی صحیح میباشد ؟؟ و در عمل جواب میدهد و استاندارد میباشد

  الف ) درخواست برق ۳ فاز ۳۲ آمپر و گذاشتن سه فیوز ۳۲ آمپر فشنگی ( به نظرتان فیوزها با توجه به جریان های هجومی نمی سوزند)
  بریکر ۳۲ آمپر ، فیوز اصلی ۳۲ آمپر c ، حفاظت جان ۳۲ آمپر

  ب ) هر کولر روی یک فاز قرار دادن

  ج ) روشنایی را روی فازهایی که کولر ۲۰ آمپر و ۱۷ آمپر میباشد تقسیم کردم

  د) فاز سوم را برای کولر ۱۰ آمپر و پریزها گذاشتم

  ه ) برای جعبه داخل هم برای پریزها ۱۶ آمپر c برای آشپزخانه ۲۰ آمپر c، برای روشنایی ها ۱۰ آمپر b , برای کولر ۲۰ آمپر ی فیوز ۲۵ آمپر c

  برای کولر ۱۷ آمپری فیوز ۲۰ آمپر c و برای کولر ۱۰ آمپر فیوز ۱۶ آمپر c قرار داده شد

  با تشکر فراوان

  • سلام. تقسیم بندی تون اشتباه نیست ولی بهتره که کولر ۱۰ و ۲۰ آمپر رو روی یک فیوز فاز قرار بدین. بعدش کولر ۱۷ رو با روشنایی روی یک فاز و پریزها رو هم روی یک فاز قرار بدین.
   ه) همه فیوزها رو درست انتخاب کردین بجز فیوز پریز آشپزخانه که باید ۱۶ آمپر نوع c باشه.

 • سلام مهندس من میخوام پایه یک فیوز قدیمی زیر کنتور رو عوض کنم اصول درستش چیه که درحین عوض کردن دچار برق گرفتگی نشیم.راهنمایی کنید لطفا

  • سلام. این مقاله رو بخونید.
   برق گرفتگی

 • سلام

  اقای مهندس لطفا تاثیر دمای محیط بر انتخاب فیوزها را بفرمایید

  آیا این فیوزها در شرایط دمای استاندارد دمایی مثلا ۲۵ تا ۳۲ درجه کارایی اصلی خود را دارند ؟؟

  مثلا در اهواز که دمای هوا در تابستان تا ۶۰ درجه هم میرسد آیا باعث سوختن فیوزها میشود

  • سلام. بله دما تاثیر داره ولی چون تاثیرش زیاد نیست در محاسبات لحاظ نمیشه.
   دمای تا ۶۰ درجه نمی تونه به فیوز آسیب بزنه.

 • سلام شرمنده

  اقای مهندس لطفا توضیح دهید که کلید حفاظت جان دقیقا چگونه مدار را قطع میکند مثلا وقتی میگوییم کلید حفاظت جانی ۶۳ آمپر است یعنی چه ؟؟
  لطفا برداشت های من رو بررسی کنید و اشتباه یا صحیح بودن آن ها را بفرمایید

  الف ) آیا برداشت من درست است وقتی میگوییم کلید حفاظت جان مثلا ۶۳ آمپر است یعنی از محدوده ۰ تا ۶۳ آمپر میتواند جریان رفت و برگشتی رو کنترل کند ؟؟ مثلا اگر مصرف کننده ها ۲۲ آمپر مصرف دارن اگه برگشت ۲۰ آمپر مثلا باشد حفاظت جان مدار را قطع میکند و یا مثلا اگه مصرف کننده ها از ۶۳ آمپر بیشتر باشن آیا کلید حفاظت جان مدار را قطع میکند یا نمی تواند واکنشی نشان دهد

  ب ) آیا در حفاظت جان ۳ فاز مثلا ۶۳ آمپر هر تیغه میتواند محدوده ۰ تا ۶۳ آمپر رو بررسی کند ؟؟

  ج) وقتی در مدار بریکر استفاده میشود و روی آن نوشته ۱۰۰ آمپر ، دقیقا و عملا این ۱۰۰ آمپر چه مفهومی را می رساند؟؟ آیا یعنی هر تیغه توانایی عبور ۱۰۰ آمپر را دارد و زیر بار میتواند تا ۱۰۰ آمپر در هر تیغه را قطع کند

  ذ) آیا بریکر از نظر عملکرد شبیه کلید مینیاتوری است و در هنگام بستن مدار الزاما باید با فیوز های قبل و بعد آن همخوانی داشته باشد منظورم مثلا فیوز اصلی که قبل حفاظت جان می آید و فرمودید باید هم آمپر باشند لطفا در مورد بریکر توضیح دهید

  البته شرمنده چند سوال دیگه دارم که بعد مطالعه فصل ی از کتاب دوباره مزاحم میشم

  با تشکر

  • سلام.خیر برداشت شما اشتباهه.
   محافظ جان ها روی ۳۰ میلی آمپر نشتی قطع می کنن. یعنی در همه حال بررسی می کنن که آیا جریانی که از فاز رد شده آیا به نول برگشته یا نه. که اگر برنگشته بود و اختلافی بیشتر از ۳۰ میلی آمپر بین جریان رفت و برگشت وجود داشت مدار رو قطع می کنن.
   اون ۶۳ آمپر هم یعنی شما می تونید از ۰ تا ۶۳ آمپر ازش جریان بکشید.
   ب- بله
   ج- مثل توضیح بالا برای محافظ جان. – بله هر تیغه ۱۰۰ آمپر
   د- بله درسته.

 • سلام

  اگه ممکنه راهنمایی کنید
  برای سالنی که قرار است با سه کولر که جریان مصرفی شان حدود ۱۶ ، ۱۶ ، ۳۰ آمپر است
  روشنایی آن ۲۵ آمپر و جریان وسایل مصرفی پریزها حدود ۳۰ آمپر است
  بهترین حالت عملی برای انتخاب کلید محافظت جان ، فیوز ها ی اصلی قبل محافظ جان ،بریکر ، و فیوز های فشنگی را بفرمایید #بنده ساکن خوزستان هستم و دما معمولا بالاست#

  • در تکمیل سوال بگویم برق سه فاز ۵۰ هستش

  • سلام. شما تقریبا ۴۲ آمپر برق با توجه به اطلاعاتی که شما داده اید نیاز دارید. یک حفاظت جان ۵۰ امپر سه فاز بگذارید. پس از آن یک مینیاتوری ۵۰ آمپر سه فاز اصلی قرار دهید و سپس فیوزهای فرعی را قرار دهید. برای کولرهای ۱۶ آمپر فیوز ۲۰ آمپر. برای کولر ۳۰ امپر کلید ۳۲. برای روشنایی ها فیوز ۱۰ امپر و برای هر ۴ الی ۵ پریز فیوز فیوز ۱۶ آمپر قرارردهید. سعی کنید در هنگام مدار بندی فیوزها تقسیم بار را روی هر فاز رعایت کنید

   • سلام و تشکر به خاطر راهنمایی هایتان

    با توجه به پاسخ که دادید میخواستم بدونم در عمل ، برای کولر با جریان کارکرد ۱۶ آمپر یه فیوز مینیاتوری ۲۰ آمپر جواب می دهد. با توجه به جریان راه اندازی کولرها و کلا موتورهای الکتریکی؟؟

    همچنین لطف کنید بفرمایید چرا دوست من که برقکار میباشد میگوید اکثر منازل که برای برقکاری رفته ، سازمان برق ، به عنوان مثال برای برق سه فاز ۳۲ آمپر، سه تا فیوز فشنگی ۳۲ آمپر میزنه یا برق تک فاز ۲۵ آمپر یه فیوز فشنگی ۲۵ آمپر میزند و این فیوزها سریع میسوزند او مجبور میشود از فیوزها با جریان بالاتر استفاده کند مثلا برای سه فاز ۳۲ آمپر سه تا فیوز ۶۳ آمپر میزند که به قول خودش جواب بده . با توجه به اینکه اینکار از نظر ایمنی خطرناک میباشد لطفا دلیل اصلی سوختن فیوزها رو بفرمایید

    و همچنین اگر لطف کنید منبعی برای یادگیری در انتخاب انواع فیوزها که در عمل جواب بده نه اینکه فقط تئوری باشد، معرفی کنید

    با تشکر فراوان

    • سلام.خواهش می کنم.
     ۱- برای کولر گازی ها همیشه پیشنهاد می کنیم که به کاتالوگ محصول مراجعه کنید. چون ظرفیت کولرگازی ها متفاوته و معمولاً مقدار دقیق فیوز رو در کاتالوگ قید می کنن. ولی برای موردی که فرمودین. اول باید فیوز ۲۰ نصب کنید، اگر جوابگو نبود بعدش فیوز ۲۵ نصب کنید. منظورم اینه که اول فیوز کوچکتر رو تست کنید اگر جوابگو بود سراغ فیوز بزرگتر (۲۵) نرین.
     ۲- اگر در جعبه فیوز داخل واحد از فیوزهای مناسب استفاده کنن، فیوز سرخط(یعنی همون فیوز فشنگی) نمی سوزه. و کار اون دوستتون هم خیلی اشتباهه. چون وقتی از فیوز بزرگتر استفاده می کنن اون فیوز نمی تونه محافظت کامل رو از کابل ها و وسایل برقی داشته باشه.
     ۳- یکی از کتاب های مهندس ایمان سریری (فکر کنم کتاب تاسیسات الکتریکی ایشون بود، البته دقیق خاطرم نیست) این قسمت رو خوب آموزش داده بود.

 • با سلام خدمت شما
  ممنونم بابت توضیحات خوب و مفیدتون
  جناب مهندس من سعی کردم یک کلید یک پل ورودی ساختمان رو وصل کنم اما کلید مینیاتوری پرید و برق کل ساختمان قطع شده لطفا بفرمایید چطور عیب یابی کنم

  • سلام. من فکر می کنم که شما فاز و نول رو بردین داخل کلید، در صورتی که تنها فاز باید بیاد داخل کلید و بعدش از کلید بره به لامپ.

 • سلام و خسته نباشید دارم خدمت شما آقای مهندس
  سایت خوبی دارید و مطالب آن مفید است
  ببخشید بنده یک سوال در مورد کلید محافظ جان داشتم
  اگر شخصی خدایی نکرده سیم فاز با یک دستش و با دست دیگرش نول رو لمس کنه کللید عمل میکنه درسته؟چرا؟
  این کلید ها بر اساس جریان نشتی عمل می کنن و وقتی مورد بالا اتفاق میفته مگر جریان از بدن نمیگذره پس نشتی نداره
  ضمن تشکر از شما اگه میشه توضیح بدید

  • سلام. مرسی از شما.
   خیر عمل نمیکنه و این یکی از اشکلات کلیدهای محافظ جان هستش.
   ما در این مورد در کتاب آموزش برق ساختمان هم صحبت کردیم.

 • سلام. سوالی در مورد جعبه فیوز دارم. از نظر مهندسین ناظر و نظام مهندسی ایرادی داره که جعبه فیوز پشت در بیفته؟ منظورم اینه که سمت لولای در باشه بطوریکه وقتی از بیرون وارد واحد می شید ، باید ابتدا در رو ببندید تا به جعبه فیوز دسترسی داشته باشید یا مثلا باید در را دور بزنید تا به جعبه برسید.

  • سلام. بله ایراد داره. خب ۱۰ سانتی این طرف تر نصب کنید که وقتی در باز میشه روی جعبه فیوز گرفته نشه.

 • اقا مهندس سلام میشه نقشه دو محافظ جان یکی برای روشنایی ها، یکی برای پریزها.
  یا یکی برای پریزهای آشپزخانه و یکی برای سایر پریزها رو بزارید // ممنون میشم // اخه من هنوز کامل نیستم چون از سایت شما شروع کردم و یاد گرفتم تا اینجا هم به لطف شما تونستم جلو برم // با احترام

  • سلام. این نقشه رو از لینک زیر دانلود کنید.
   yon.ir/5TCFY

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی