فیلم آموزش عملی برق ساختمان
آذر
12
1394

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل 3 در 4 -برای کنتورهای 25 آمپر- یا یک کابل 3 در 6 -برای کنتورهای 32 آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب 8 فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع 8 تایی تا 12 تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث 13 مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها 2 ورودی و 2 خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث 13 آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری 32 آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز 10 آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز 16 آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز 16 آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع 25 یا 32 آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی 32 آمپر است، محافظ جان هم باید 32 آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز 16 آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


      مطالب مرتبط813 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام جناب مهندس. سال نو مبارک. ان شاء الله سلامت و پیروز باشید. خواستم یک راهنمایی بفرمایید بنده رو. ما منزلمون رو بازسازی کردیم و برقکار برق کشی 1واحد رو انجام دادن و برای دو واحد دیگر فقط لوله خوابوندن و سیم هارو رد کردن و سرهم بندی نکردن. الان من زیرزمین رو میخواستم برق کشی کنم و سیم های داخل قوطی ها رو هم با تست پیدا کردم. خواستم بپرسم:1. باتوجه به اینکه کلا زیرزمین یک سالن و آشپزخانه و سرویس دارد، آیا 1خط برای روشنایی کل، یک خط برای پریز آشپزخانه و یک خط برای پریز سالن منطقی هستش!؟ 2. ساختمان ارت ندارد و میخوام از محافظ جان استفاده کنم. آیا استفاده از فیوز هم آمپر قبل از محافظ جان اجباری هستش باتوجه به اینکه ساختمان شخصی هستش تاییدیه هم نمیخوایم ولی میخوام اصولی باشه.
  ببخشید طولانی شد ولی ممنون میشم راهنماییم کنید. بی نهایت سپاسگزارم

  • سلام. سال نوی شما هم مبارک. 1-بله منطقیه و مشکلی نداره. 2- بله یک فیوز اصلی باید قبل از محافظ جان نصب بشه.

   • سلام مجدد جناب مهندس مرادی عزیز و ممنون از راهنماییتون. یه پرسش دیگه داشتم که ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. برقکار در طبقه اول که دارای سیم کشی ارت بوده، در جعبه فیوز فقط کلیدمحافظ جان قرار داده و قبل از آن فیوز اصلی قرار نداده. این چ مشکلی میتونه ایجاد کنه؟ اگر ضروری هستش اضافه کنم.

    • سلام جناب حسینی. بله استاندارد میگه باید یک فیوز اصلی هم آمپر با فیوز کنتور، قبل از محافظ جان نصب بشه. ولی اگر روی محافظ جان شما کلمه RCBO حک شده نیازی به یک فیوز مجزا نیست.

 • باسلام وخسته نباشید حضور استاد گرامی برای وصل کردن یک کنتور تک فاز فرعی در ساختمان سیم فاز باید به پایه ۱ وخروجی را از پایه ۳ گرفت و برای سیم نول به ورودی ۴وخروجی ۵ استفاده کرد میخواستم ببینم روی پایه کنتور پیچ شده روی جعبه کنتور چطور می شود پایه‌های ۱ و ۳ و۴و۵ را تشخیص داد و پایه دو برای چیست؟

 • چگونه برای یک لامپ روشنایی یک فیوز منیاتوری جداگانه نصب کنم؟؟

  • سلام. اگر سیمکشی سرخط اون روشنایی با روشنایی های دیگه مشترک باشه، نمی تونید اینکار رو بکنید. مگر اینکه برای اون یک لامپ بالاتر از کلیدش یک جعبه فیوز روکار نصب کنید.
   راستی نگفتین اصلاً واسه چی میخوایین همچین کاری بکنید، چون در حالت عادی نیازی به این کار نیست.

 • با سلام ووقت بخیر خدمت شما سوالی داشتم و ان اینکه من به تازگی جعبه فیوز منزل را به علت شکستگی تعویض کردم حال انکه همه فیوزها را خارج کردم حالا میخوام دوباره فیوز ها را نصب کنم نمیدانم کدام سیم فاز هست که به فیوز بدهم و کدام سیم نول چون منزل قدیمی هست و از سویی تمام سیمها همرنگ هست چطور فاز و نول را تشخیص بدهم امیدوارم متوجه سوال من شده باشید متشکرم

  • سلام امیر جان. ای کاش اینجا بودی تا کمی دعوات میکردم، آخه چرا روی سیم ها برچسب نزدی؟ هر برقکاری هم بیاد مجبوره از اول همه سیم ها رو تست کنه. حتماً از یک برقکار کمک بگیرین چون اتصالات جعبه فیوز باید به درستی و سفت و محکم انجام بشه.

 • سلام میشه مدار فیوز فشنگی که برای چندین واحد بر روی شمش میاد با رسم تصویر نشان دهید؟

  • سلام. نقشه ای الان دم دست نیست که واستون ارسال کنم. ولی مدار فیوز فشنگی دقیقاً مثل کلید مینیاتوری هستش.

 • سلام .مهندس .فیوزلگراند خریدم مغازه دار میگه اصله.ولی هولوگرام نداره.چگونه اصل رو از بدل تشخیص بدیم.فرق بین اصل وبدل از نظر کارایی چیه.اکثر جاها که رفتم میگن فیوز اصل تو بازار نیست همه ایرانیه یا چینی.مارک هیوندا گرفتم هولوگرام داره ایا خوبه چون یکی از شماپرسید چه مارکی خوبه گفتید هیوندا .bnk.خوبه .اگر بدلش رو بدون هولو گرام استفاده کنیم مشکلی پیش میادیا نه .متشکر

  • سلام. متاسفانه خیلی سخت میشه یک فیوز اصل رو از بدل تشخیص داد، تنها راهش اینه که از یک شخص مطمئن خرید کنید.
   مارک هیوندا هم خوبه اگر اصل باشه.

 • با عرض سلام و احترام خدمت مهندس مرادی عزیز ؛ قبل از هر چیز تشکر میکنم از شما به جهت تالیف کتاب برق کشی ساختمان که ضمن جامع بودن تمام مطالب به صورت سلیس بیان شده است من با مطالعه کتاب شما به برق کشی علاقه مند شدم و الحمدالله توانستم خانه پدرم را تا مرحله سیمکشی پیش ببرم الان به مرحله جعبه فیوز رسیدم کنتور ما ۱۵ آمپر قدیمیه لطفا در مورد نوع فیوز اعم از اصلی ،محافظ جان،پریز و روشنایی راهنمایی بفرمائید. ممنون از جنابعالی

  • سلام آقای جعفری عزیز. خدا رو شکر که گره ای از کار بنده ای باز شده. اینکه کنتور شما 15 آمپر هست هیچ تغییری در انتخاب فیوزها ایجاد نمیکنه، پس جعبه فیوزتون رو طبق تصویری که در صفحه 172 کتاب هست نصب کنید. فقط فیوز اصلی و محافظ جان رو 16 آمپر انتخاب کنید. روشنایی ها هم 10 آمپر و پریزها هم 16 آمپر.

   • سلام مهندس جان خیلی ممنون از پاسخ جامعی که به سوال بنده دادید. قبلا خدمتون عرض کردم کنتور ما 15 آمپر قدیمیه فیوز خودش فشنگی بوده و تعویض شده و فیوز 25 آمپر نصب شده:
    1- آیا فیوز کنتور مذکور نیاز به تعویض و تبدیل به فیوز 16 داره ؟
    2- فاصله بین کنتور تا جعبه فیوز از سیم شماره چند استفاده کنم؟
    * سوال آخر اینکه با توجه به اینکه پروژه ما مهندس ناظر نداره آیا می تونم برای تلفن و آنتن از لوله مشترک استفاده کنم؟
    با تشکر و امتنان مجدد

    • سلام. خواهش می کنم، بله فیوز کنتور رو باید تعویض کنید و فیوز 16 نصب کنید.
     2- بهتره از سیم 4 استفاده کنید، ولی سیم 2.5 هم جواب میده.
     3- اگر از سیم های فویل دار نمره 0.6 استفاده کنید، مشکلی پیش نمیاد.

     • با سلام ضمن تشکر از جنابعالی به جهت اینکه سوالات کاربران را باسرعت و دقت جواب می دهید.
      با توجه به اینکه کنتور ما 16 آمپره؛ بنا شد فیوزهای کنتور، اصلی و سرخط های پریز، 16 آمپر نصب بشه حالا بفرمایید هر کدام از این فیوزها باید از چه نوعی باشه(c،bو …)
      با تشکر و امتنان مجد

     • سلام. ممنونم. اینکه کنتور شما 16 آمپره تغییری در انتخاب نوع و مقدار فیوزها نداره و باید مثل مقاله بالا عمل کنید. یعنی فیوز پریزها 16 آمپر نوع سی، فیوز روشنایی ها 10 امپر نوع بی، فیوز اصلی و کنتور هم 16 آمپر نوع c

 • سلام آقای مهندس
  برای یک واحد ویلایی، قبلا روشنایی و پریزهای هر فضا به طور مشترک برقکشی شده با توجه به این موضوع فیوزهای مناسب چند آمپر و از چه نوعی باید باشه؟
  سرخط آشپزخانه (روشنایی و پریز مشترک) با سیم ۴:مجموعا ۱۰ پریز و دو روشنایی
  سرخط هال و حمام و دستشویی سیم ۲/۵: ۱۱ پریز و ۹ روشنایی
  سرخط اتاق ها سیم ۲/۵: مجموعا ۸ پریز و ۴ روشنایی
  سرخط حیاط و پکیج سیم ۲/۵
  سرخط کولر گازی
  سرخط کولر آبی

  • سلام. این سوال پاسخ درستی نداره، چون چیزی که اشتباه اجرا شده رو نمیشه با تغییر فیوزها تصحیح کرد.در کل از بین بد و بدتر باید بد رو انتخاب کرد که به این صورته.
   سرخط اولی(آشپزخانه) فیوز 16 نوع C
   سرخط دومی فیوز 10 نوع B
   سرخط سومی فیوز 10 نوع B
   سرخط چهارمی فیوز 10 نوع B
   سرخط کولر گازی 16 یا 20 نوع C بسته به توان مصرفی کولرگازی
   سرخط کولر آبی هم 10 آمپر نوع C

 • دوتا فیوز که فیوز اصلی ۱۶و فیوز دیگه ۱۰میخوام وقتی سیم نول رو به فاز فیوز دیگه اتصال میدم فقط فیوز ۱۰عمل کنه ولی متاسفانه هردو فیوز هم زمان هم اصلی هم فیوز دیگه با هم قطع میشن!هردو فیوز هم مینیاتوری هستن!راهنمای کنید ممنون میشم

  • سلام. اگر فیوز 10 آمپرتون رو از نوع B انتخاب کنید و فیوز 16 آمپر رو از نوع C انتخاب کنید احتمالاً مشکل حل بشه. ولی به این صورتی که شما می فرمایید یعنی مستقیم سیم نول رو با فاز اتصال میدید، چون اتصال کوتاه شدیدی ایجاد میشه باز هم احتمال داره که همه فیوزها بپره.

 • سلام آقای مهندس
  سوالم این برای یک واحد ما دوتا فاز بردیم از تابلو برق و نول و فاز که تابلو برق اومده تو تابلو برق به فیوز محافظ جان وصل میشه و بعد به واحد میره ایا میشه از فاز دوم که مستقیم رفته تو واحد از نول محافظ جان که اومده استفاده کرد یا نه بنظرتون کار میکنه ممنونمیشم جواب بدین

  • دوست عزیز با توجه به نحوه کار محافظ جان که مقدار جریان فاز و نول را مقایسه کرده و در صورت اختلاف بیشتر از جریان نوشته شده بر روی ان(مثلا 30 میلی امپر) فیوز عمل میکند .
   پس در صورتی که از نول محافظ جان استفاده کنید با فازی به جز فاز اصلی حد اکثر میتوانید جریانی کمتر از جریان اختلافی(30 میلی امپر) عبور دهید که جواب کار شما را نمیدهد .
   پس جواب خیر است باید از نول دیگری استفاده کنید.

 • اگر کسی به اشتباه درحین سوراخ زدن سیمی را زخمی کند واین باعث شود فیوز هر چند ساعت قطع شود به نظر شما امکان دارد زخمی شدن یکی از سیمها باعث قطعی باشد

 • سلام عرض ادب خدمت شما ببخشید یک سوال داشتم سه فاز ورودی داخل واحد باید چطوری وصل کنیم هر یکی فاز جایی مختلف داره یا نه

 • سلام برای نصب فیوز از ورودی برق از کنتور از هرطرف فیوز باشد اشکال ندارد .با این شماتیک که شما رسم کردید از پایین فیوز نصب شده در کنتور برق از بالای فیوز مینیاتوری نصب شده

 • سلام و خسته نباشید
  نوع لوله بکار رفته در ساختمان و راهرو و ارک از چه نوع لوله هایی طبق قانون نظام استفاده کرد
  ممنون

 • سلام و خسته نباشید
  لطف کنید طریقه نصب چراغ روی درب جعبه فیوز رو توضیح بدید

 • سلام مهندس
  من کتاب رو خريداري کردم و دارم ميخونمش. يه سوال دارم براي خونه سه خوابه و کنتور 25 آمپر دقيقا چندتا وچه نوع فيوزهايي براي جعبه فيوز بگيرم از نظر تيپ و ظرفيت و مارک و….

 • سلام مهندس وقت شما بخیر من میخوام برق کشی ساختمان یاد بگیرم و اطلاعاتم در مورد برق خیلی ناچیزه برای یاد گیری چطور وچه مطالبی را باید بخونم و اگه فایل پی دی اف هم دارین ررام بزارین با تشکر از سایت خوبتون

 • سلام و خسته نباشید دارم خدمت شما آقای مهندس
  سایت خوبی دارید و مطالب آن مفید است
  ببخشید بنده یک سوال در مورد کلید محافظ جان داشتم
  اگر شخصی خدایی نکرده سیم فاز با یک دستش و با دست دیگرش نول رو لمس کنه کللید عمل میکنه درسته؟چرا؟
  این کلید ها بر اساس جریان نشتی عمل می کنن و وقتی مورد بالا اتفاق میفته مگر جریان از بدن نمیگذره پس نشتی نداره
  ضمن تشکر از شما اگه میشه توضیح بدید

  • سلام. مرسی از شما.
   خیر عمل نمیکنه و این یکی از اشکلات کلیدهای محافظ جان هستش.
   ما در این مورد در کتاب آموزش برق ساختمان هم صحبت کردیم.

 • سلام. سوالی در مورد جعبه فیوز دارم. از نظر مهندسین ناظر و نظام مهندسی ایرادی داره که جعبه فیوز پشت در بیفته؟ منظورم اینه که سمت لولای در باشه بطوریکه وقتی از بیرون وارد واحد می شید ، باید ابتدا در رو ببندید تا به جعبه فیوز دسترسی داشته باشید یا مثلا باید در را دور بزنید تا به جعبه برسید.

  • سلام. بله ایراد داره. خب 10 سانتی این طرف تر نصب کنید که وقتی در باز میشه روی جعبه فیوز گرفته نشه.

 • اقا مهندس سلام میشه نقشه دو محافظ جان یکی برای روشنایی ها، یکی برای پریزها.
  یا یکی برای پریزهای آشپزخانه و یکی برای سایر پریزها رو بزارید // ممنون میشم // اخه من هنوز کامل نیستم چون از سایت شما شروع کردم و یاد گرفتم تا اینجا هم به لطف شما تونستم جلو برم // با احترام

  • سلام. این نقشه رو از لینک زیر دانلود کنید.
   yon.ir/5TCFY

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی