خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط935 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام
  میخواستم بدونم که آیا کلید نشتی جریان برای ساختمانهایی که ارت ندارن جواب میده؟؟
  لطفا بطور کامل و مفصل پاسخ بدید

  • سلام. استاندارد میگه برای ساختمانی که ارت نداره نصب نکنید. و وقتی بنده از یکی از اساتیدی که خوشون از دست اندرکاران نگارش مبحث ۱۳ بودند دلیلش رو سوال کردم، گفتن ساختمانی که ارت نداره، محافظ جان می خواد چیکار!!!!!!!!! که بنظرم جواب قانع کننده ای نیست.
   ولی ما نصب کردیم و جواب هم میده.

 • عرض ادب – مهندس عزیز در سر راه ورودی برق برای تغذیه کولرهای منزل من یک کلید مینیاتور c25 نصب شده است – با توجه به نوسانات برق و از طرفی راحتی خیال خودم تصمیم گرفته ام که یک جعبه فیوز قبل از ورود برق به کولرها انجام بدهم – شایان ذکر هست که کابل برق مورد نظر سه کولر را با ظرفیت ۳۰۰۰ ( یک عدد ) و ۱۲۰۰۰ ( دوعدد ) را تغذیه می کند – البته صبح ها ۴۲۰۰۰ ( ۳۰۰۰۰+۱۲۰۰۰ )در مدار هست و شب ها ۲۴۰۰۰ (۱۲۰۰۰+۱۲۰۰۰ ) یعنی هیچگاه هر سه کولر را به صورت همزمان روشن نیست – چند سوال دارم اول اینکه فقط می توانم کلید میناتوری نصب کنم و کلید دیگری ( مثل پریزهای محافظ یخچال و … ) وجود دارد یا خیر – سوال دوم اگر چنین کلید محافظی موجود نیست من باید ۴ کلید مینیاتوری ( یکی اصلی و سه تا برای هرکولر ) یا کلا ۳ تا کلید مینیاتوری و با چه ظرفیتی خریداری کنم – سوال سوم با توجه به نقشه ای که شما گذاشته اید خودم می توانم پس از تشخیص فاز و نول اقدام به نصب نمایم یا حتما این یک کار حرفه ای هست و نیاز به برق کار ماهر دارم – و سوال اخر چه مارکی رو برای خرید کلید مینیاتور یا هر وسیله ای دیگری برای این موضوع صلاح می دانید

  • سلام.عذرخواهی می کنم بابت تاخیر در پاسخگویی. سوال شما در صفحه ای بود که تازه امروز به چشمم خورد.
   ۱- در گوگل مدار، “محافظ کلی برق ساختمان” رو سرچ کنید. و از این مدار برای محافظ کولرگازی هاتون استفاده کنید.تا نیازی نباشه که برای هر کولرگازی یک محافظ مجزا بخرید.
   ۲-برای هر کولر گازی یک فیوز ۱۶ آمپر نصب کنید.
   ۳- یک میناتوری ۲۵ آمپر قبل از ۳ تا مینیاتوری بالا نصب کنید
   ۴- از یک برقکار ماهر کمک بگیرید.
   ۵- مارک های خوب، اشنایدر، هیوندا، لگراند، ریمنس

 • اقا مهندس سلام ارادت // جای خدا قوت و خسته نباشد به شما و همکاران // سوال ساختمانی رو برقکار کردم صاحب منزل گفتند ارت نمیخواد بزاره //گفت بجاش برام محافظ جان بزارید // ما هم انجام دادیم الان مشکلی پیش اومده تماس گرفتند که شارژر موبایل رو میزنند محافظ جان میپره // البته قرار شد فردا برم ببینم // گفتم قبلش پذیرای تخصص شما استاد عزیز باشم که بتونم رفع مشکل کنم // ممنونم از لطف شما

  • سلام جناب نوروزی.ممنونم از شما. اگر فقط با وصل کردن شارژر محافظ جان میپره، به احتمال زیاد مشکل از خود شارژره. ولی اگر وسایل برقی دیگه هم اینطوریه. باید یک محافظ جان دیگه هم نصب کنید.
   یکی برای روشنایی ها، یکی برای پریزها.
   یا یکی برای پریزهای آشپزخانه و یکی برای سایر پریزها
   تمام وسایل برقی منزل یک خورده نشتی دارن، و وقتی شما تنها از یک محافظ جان استفاده می کنید، برایند نشتی همه اون وسایل با هم جمع میشه و به ۳۰ میلی آمپر میرسه و محافظ جان میپره. ولی وقتی ۲ تا محافظ جان باشن این نشتی بین اون ها تقسیم میشه و هیچ کدمشون نمی پرن.

   • سلام اقا مهندس ارادت // ممنون از لطف شما // بله شارژر و دریل میزدند میپرید // سیم ها رو چک کردم درست بود // محافظ جان رو از مدار خارج کردم درست شد // در مورد محافظ جان بله حق با شما بود یک عدد بیشتر نصب نکردم چشم فردا یکی دیگه اضافه میکنم // ممنون از اینک وقت گذاشید استاد عزیز // خدا بهتون سلامتی بده //

    • سلام. سپاسگذارم. همون کار رو بکنید انشاا… مشکل حل میشه.

     • چشم اقا مهندس ممنون از لطف شما

  • سلام جناب نوروزی.ممنونم از شما. اگر فقط با وصل کردن شارژر محافظ جان میپره، به احتمال زیاد مشکل از خود شارژره. ولی اگر وسایل برقی دیگه هم اینطوریه. باید یک محافظ جان دیگه هم نصب کنید.
   یکی برای روشنایی ها، یکی برای پریزها.
   یا یکی برای پریزهای آشپزخانه و یکی برای سایر پریزها
   تمام وسایل برقی منزل یک خورده نشتی دارن، و وقتی شما تنها از یک محافظ جان استفاده می کنید، برایند نشتی همه اون وسایل با هم جمع میشه و به ۳۰ میلی آمپر میرسه و محافظ جان میپره. ولی وقتی ۲ تا محافظ جان باشن این نشتی بین اون ها تقسیم میشه و هیچ کدمشون نمی پرن.

 • با سلام
  خونه ما جعبه فیوز نداره فقط یک فیوز ۲۵ بعد از کنتور وصله . برق خانه و برق اسپیلت هم به همین وصله.
  من گرفتم از پشت فیوز اصلی (بعد از کنتور) یه سیم چهار کشیدم و یک فیوزه ۲۵ دیگه وصل کردم برای اسپیلت.
  یعنی الان برق خونه و برق کولر کاملا از هم جدا هستند.
  ایا این کار مشکلی نداره ؟ خطرناک نیست؟؟؟

  • سلام. منظورتون از پشت فیوز اصلی (بعد از کنتور) چیه؟
   یعنی سیم فاز از اون فیوز اصلی کنار کنتور هم رد میشه و بعدش به فیوز ۲۵ آمپر اسپلیت میرسه یا نه سیم فاز از اون فیوز اصلی کنار کنتور رد نمیشه و مستقیم از کنتور میاد داخل فیوز ۲۵ آمپر. که اگر حالت اول باشه مشکلی نداره. یعنی سیم فاز هم فیوز کنتور و هم از فیوز اسپلیت رد بشه.
   راستی چرا ۲۵ آمپر گذاشتین برای اسپلیت، بهتر بود ۱۶ یا ۲۰ میزاشتین.

 • سلام
  اگر کنتور ۲۵ باشد و کلید ۳۲ چه اتفاقی می افتد سیم کنتور ۶ و سیم طبقه ها ۴ است
  اگر بعد از کلید ۳۲ در جعبه ورودی هر آپارتمان محافظ جان ۳۲ و کلید ۲۵ بعنوان کلید اصلی قرار گیرد آیا مشکلی وجود دارد
  این برنامه توسط چند برقکار در مجتمع ما برای واحد ها انجام شده

  • سلام. خب عملاً دیگه اون فیوز ۳۲ کاری انجام نمیده و همیشه فیوز ۲۵ روی کنتور می پره.
   ۲- کنتور هر آمپری که داشت فیوز اصلی داخل جعبه فیوز و محافظ جان هم باید شبیه اون باشن.

   • ۱-خوب علت اینکه بعد از کنتور و در داخل واحد از کلید همسان استفاده میشود چیست؟ در صورت اتصالی این دو کلید چه مزیتی ایجاد می کنند؟
    ۲- علت روشن شدن کلید فازمتر با برخورد با پوسته عایق سیم فاز چیست؟ این فقط در برخی سیم های رخ می دهد(فازمتر سالم است)
    ۳- خبری از بروز رسانی و چاپ کتاب دوربین نشد؟ :)))

    • سلام. عذرخواهی می کنم بابت تاخیر در پاسخگویی. سوال شما در صفحه ای بود که تازه امروز به چشمم خورد.
     ۱- اولاً باید هر دو هم آمپر باشند چون جریانی که از سرکابل و از انتهای کابل (داخل واحد) عبور می کنه یکسانه، پس اگر سر کابل مثلاً فیوز ۲۵ میزارید، باید انتهای کابل هم ۲۵ بزارید.
     فیوز داخل واحد از کابل برق اصلی محافظت می کنه.
     ۲- بر اثر القا این اتفاق می افته. واسه همینه که میگیم فاز متر معیار خوبی برای پیدا کردن فاز نیست.
     ۳- مهندس انصاری هنوز دارن کتاب رو ویرایش می کنن و معلوم نیست کی آماده بشه.
     و متاسفانه در این یک ماه اخیر، قیمت چاپ کتاب های رنگی خیلی خیلی رفته بالا، شاید تا اون موقع نتونیم کتاب رو چاپ کنیم و فقط بصورت پی دی اف به مشتری ها بدیم.

 • سلام در جعبه فيوز يک واحد آپارتمان
  برای کولر یک فیوز
  برای پکیج یک فیوز
  برای پزیرایی و نشیمن یک فیوز
  برای هر اتاق یک فیوز
  برای آشپزخانه یک فیوز
  برای حمام و مستراح یک فیوز
  استفاده شده آیا درست آست که روشنایی و پریزها تفکیک نشده است؟

  • سلام. خیر این خلاف استانداره.

 • سلام خسته نباشید امروز یکی از فیوزهای درون جعبه فیوز پرید چند تا از چراغ خانه خاموش شد تا فیوز را بالا میزنم رها میکنم میاد پایین قطع میشه فنرش در رفته یا چه مشکلی داره با تشکر

  • سلام. مرسی. ابتدا یک فیوز دیگه از داخل جعبه فیوز باز کنید و با اون فیوز جایگزین کنید. تا مطمئن بشید که فیوز خراب شده یا مشکل از جای دیگست.
   البته من فکر می کنم در جایی از برق منزل اتصالی پیش اومده و فاز و نول با هم برخورد کردن و هر بار که فیوز رو میزنید بالا، دوباره میپره.

 • سلام مهندس برای پمپ آب خانگی و پکیج فیوز چند آمپر و از چه نوع بذارم B یا C ممنون

  • سلام. برای هر دو تاشون هم باید فیوز ۱۶ آمپر نوع سی نصب کنید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  خواستم بپرسم بنده دارم واسه طبقه سوم یک ساختمان برق کشی میکنم،کار تموم شده،فقط مونده که برق اصلی رو از پای کنتور بیارم تا جعبه مینیاتوری،منتها اصلا از کنتور به بعد هیچ جعبه فیوزی برای دو واحد دیگه بکار نرفته،فقط همون فیوز کنتور تنها فیوز ساختمانه، و صاحب خانه گفته نمیخواد فیوز واسه دو واحد قبلی بزاره، فقط همین واحد سوم رو قبول کرده،بنظرتون این کار خطرناک نیست؟ و اگر بنده بخوام واسه طبقه سوم فیوز بگیرم بنظرتون با این شرایط چه فیوزهایی خریداری کنم،سیم های روشنایی ۱/۵ و سیم های پریز ۲/۵ استفاده شده و واسه برق اصلی به واحد هم سیم ۲/۵ کشیدم. لطفا راهنمایی کنید،باتشکر از سایت خوبتون

  • سلام. ممنونم.
   شما کاری به اینکه برقکارهای قبلی مقررات رو رعایت نکردن، نداشته باشین و الان کار درست رو انجام بدید.
   برای طبقه سوم جعبه فیوز نصب کنید و برای روشنایی ها فیوز ۱۰ آمپر و برای پریزها فیوز ۱۶ آمپر نصب کنید. فقط برای برق اصلی از جعبه فیوز به کنتور باید حداقل از کابل یا سیم نمره ۴ استفاده کنید چون ۲٫۵ خیلی کمه.

 • سلام توی آشپزخانه جعبه فیوز طوری طراحی شده که زیر کابینت میفته اگر مقداری از کابینت آبچکان روی سیک رابرش دهیم جعبه فیوز داخل آن قرار بگیرد اشکالی داره یا نه؟ . لطفا راهنمایی بفرمائد ممنونم

  • سلام.اگر طوری باشه که جعبه فیوز به راحتی دیده بشه و قابل دسترس باشه مشکلی نداره.
   در ضمن طوری باشه که احتمال پاشیدن آب به جعبه فیوز نباشه.

 • سلام مجدد
  ممنون از پاسختون

  ۱-میشه در مورد این کلید ایزولاتور بفرمایین.اگر لینک بدین ممنون میشم.الکتریکی ها دارن؟
  ۲-محافظ جان سی باشه یا بی؟
  ۳-محافظ جان ۱۶ آمپری پیدا نکردم فقط ۲۵ و ۳۲ دارن.۲۵ میتونم بخرم؟

  • سلام. خواهش می کنم.
   ۱- یک سرچ کنید پیداش می کنید. در واقع یک کلید یک پل سادست که شبیه فیوز مینیاتوری ساخته شده
   ۲- نوع سی انتخاب کنید
   ۳- بهتره بگردین و ۱۶ آمپر پیدا کنید. نبود ۲۵ بزارین

 • سلام
  برقکار در صورتی که داده بود،محافظ جان ۲۵ نوشته و تهیه شده(در مجموع ۳۰۰ هزار تومان)،الان که این پست خوندم رفتم قبض چک کردم و دیدم کنتور ما ۳۲ هست،چرا میفرمایین باید محافظ جان ۳۲ آمپر استفاده شود؟
  تشکر

  • سلام. کنتور هرآمپری که باشه، محافظ جان هم باید هم آمپر با اون باشه.

 • سلام
  برقکار پیشنهاد داده که یک جعبه فیوز در پاگرد پشت بام برای کولر های آبی بگذاریم تا در زمان تعمییر و سرویس کولر ها فیوز هارا قطع کنیم.۳ تا کولر داریم،برای هر کولر ۳ فیوز قرار میده،سر فاز های تند کند و پمپ.حالا برقکار میگه همه فیوزها مثل فیوز کولر هر طبقه ۱۶c باشه؛
  ۱-نظر شما چیست و برای پمپ و تند و کند موتور چه فیوزی پیشنهاد میدین،آیا ۱۶ زیاد نیست؟
  ۲-درست متوجه تند و کند نشدم،بی و سی تفاوتش در چیست؟
  ۳-اگر بخواهیم در جعبه فیوز سرویس کولر ها محافظ جان هم بگذاریم،چه محافظ جانی و چند آمپری باید خرید؟

  ممنون

  • سلام. آفرین به این برقکار شما که اینقدر دانش بالایی داره. خیلی کم دیدم که برقکاری که این مورد رو رعایت کنه.
   ۱-البته بهشون بگین که بجای فیوز ۱۶ آمپر معمولاً از کلید ایزولاتور استفاده می کنن. کلید ایزولاتور در ظاهر دقیقاً شبیه فیوز مینیاتوریه ولی در داخل یک کلید سادست و فقط برای قطع و وصل ازش استفاده میکنن. ولی فیوزی که ایشون هم گذاشتن بد نیست.
   ۲- شما نوع سی بزارین. بی یعنی تندکار و سی یعنی کندکار
   ۳- محافظ جان ۱۶ آمپر قرار بدین

 • سلام دکمه T روی فیوز حفاظت جان چه کاربردی داره

  • سلام. تی یعنی تست و اون دکمه تی رو هر یکماه باید فشار بدید.اگر محافظ جان بپرید یعنی محافظ جان سالمه.

 • سلام .من در ده در فومن واحدی دارم که به دلیل نوسانات برق مجبور به نصب ترانس اتوماتیک برای کنترل ولتاژ شدم بعد از نصب در دو روز گذشته دوبار بی دلیل فیوز محافظ جان پریده در صورتی که قبلا این اتفاق سابقه نداشت ؟ ایا ارتباطی میتونه بین پریدن محافظ جان و نصب ترانس اتوماتیک هشت کیلو ولت آمپر وجود داشته باشه یا از خرابی یا بی کیفیت بودن فیوز مشکل ؟
  ۲.روی فیوز یک دکمه با علامت T وجود دارن در ریزش کلمه پوش مونتلی نوشته شده است .کارایی آن چیست.
  ۳. مشخصات فیوز F360 است .معنی این کد چیست
  خیلی ممنون

 • با سلام .در یک چهار واحدی زندگی میکنم که واحد ما تک فاز میباشد و دو عدد کولر یکی ۱۸۰۰۰ و دیگری کولر اسپیلت ۳۶۰۰۰ میباشد .وقتی یکی از کولرها و یخچال و تلویزیون و غیره روشن باشد مشکلی پیش نمی آید اما وقتی دو کولر را روشن میکنیم بعد از مدتی فیوز کنتور در حیاط میسوزد و حتی فیوز ۶۳ آمپر استفاده کردیم که مشکل را حل نکرد .
  لطفا بفرمایید چه راهکاری برای حل این مشکل پیشنهاد میکنید ؟
  سپاسگزارم

  • سلام آقا مهدی. کنتور شما جوابگوی این همه مصرف نیست و تنها راه حل اینه که درخواست بدین که اداره برق کنتورتون رو با یک کنتور آمپراژ بالاتر تعویض کنه.

 • سلام
  اقای امین مهرابی عزیز نیاز نیست مستقیم کنی ،کافی که با یک منیاتوری دیگر متصل کنی موقت تا بری بازار بخری ،با تشکر از مدیر سایت،نجفی برق کار ساختمان وصنعتی

 • سلام اقای مهندس ، ممنون از وقتی که برای ما میگذارید

  سوال بنده به دوبخش تقسیم میشود

  ۱ ) دوست بنده برقکار است و میگوید اکثر اوقات با مکان هایی که فیوز محافظ جان در جعبه فیوز وصل است مشکل دارد یعنی مشتری به دلیل پریدن بیش از حد فیوز محافظ جان درخواست میکند که آن را از مدار خارج کند از طرفی فیوز محافظت جان قطعا برای حفاظت از جان افراد کاربرد دارد میخواستم بدانم دلیل پریدن بیش از حد این فیوز حفاظت جان چیست ( بنده ساکن شهر اهواز هستم )

  ۲) خانه بنده برق سه فاز دارد از طرفی روی کنتر اصلی عبارت (۱۰۰ ) ۱۰ آمپر درج شده است ما میخواهیم فیوز حفاظت جان نصب کنیم میخواستم بدانم برای انتخاب فیوز های اصلی سه عدد فیوز ۱۰ آمپر باید انتخاب کنیم و حفاظت جان هم باید ۱۰ آمپر باشد؟؟؟؟

  با تشکر

  • سلام. ۱- درسته، حساسیت فیوزهای محافظ جان بالاست و معمولاً بعضی وقتها خطا دارند. از محافظ جان های مارک خوب استفاده کنید.
   ۲- ما کنتور ۳ فاز ۱۰ آمپر که نداریم! ببنید که روی فیوزهای داخل کنتور چند آمپر درج شده، شما هم مثل همون ها خرید کنید. در فیوزهای ۳ فاز ۳ تا فیوز به همدیگه وصل هستند و نباید از ۳ تا فیوز تکفاز جدا استفاده کنید. محافظ جان هم باید هم آمپر را فیوزهای کنتور باشه.

 • سلام جعبه تقسیم داخل اشپزخونه یدونه از فیوزاش خراب شد یهو بالا میدم میاد پایین برقو قطع میکنه.برق مشکلی نداره که بپره.نمیپره فقط گیر نمیکنه.میخواستم بپرسم دوتا سیم از پایینش اومده دوتا از بالا.اگه به هم وصل کنم یکسره میشه؟تا فیوز بخرم؟

  • سلام. بله یکسره میشه. ولی خدایی ناکرده اگر مشکلی در مدار پیش بیاد و فیوز کنتور هم خراب باشه، وا ویلاست.

 • سلام
  میخواستم بدونم سیم۲٫۵ توانایی چند وات برق رو داره؟
  و اینکه به علت تغلبی بودن فیوز ها در بازار این اشکال نداره ما برای یک سر خط یه شماره فیوز بالا تر بگیریم؟
  این کار رو نظام مهندسی تایید میکنه؟
  آیا منبعی میشناسید که رایگان باشه و لوازم برقی و انواعش و کاربردش رو بگه؟
  مثلا استابلایزر وارنیش و…

  • سلام. یک سیم ۲٫۵ در حدود ۲۵ آمپر جریان میده. یعنی میشه ۵۵۰۰ وات.
   ۲- چرا اشکال داره. مثلاً وقتی ما میگیم سیم ۲٫۵ حدودا ۲۵ آمپر جریان میده، اگر شما یک فیوز ۳۲ نصب کنید، احتمال آسیب رسیدن به سیم ها هست.
   اینکه شما می فرمایید فیوزها تقلبی شده که نباید شما از رنج بالاتر استفاده کنید. از فیوزهای گرون قیمت استفاده کنید. یک فیوز خوب حدوداً ۲۰ تومن قیمت داره.
   ۳- خیر
   ۴- یک سرچ بزنید پیدا می کنید. منبع خاصی خاطرم نیست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی