خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط634 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با سلام یک دستگاه کولر گازی سی هزار نصب کرده اند برای اتصال برق آن آیا میتوانم از یکی از پریزهای آشپز خانه با گذاشتن یک جعبه فیوز بیست و پنج آمپر استفاده کنم یا خیر ؟ در غیر اینصورت لطفا راهنمایی فرمایید سپاسگزار م

  • سلام. خیر امکانش نیست. بهتره برق کولر گازی مستقیم از کنتور بیاد. اگه راه نداشت بعدش می تونید از جعبه تقسیم داخل واحد بگیرین به شرط اینکه کابل اصلی جعبه فیوز حداقل نمره ۶ باشه.

 • سلام مجدد
  ۱- میشه دو تا کولر گازی رو به یک کابل نمره شش متصل کرد؟
  ۲- آیین نامه اجازه نمیده بجای کابل، سیم بکشیم از کنتور تا جعبه فیوز؟ برای کولر گازی یا برای خود واحد.
  ۳- الان شاید صد تا مارک سیم و کابل تو ایران داریم. آیا سیم مثلا شش واقعا همونی هست که باید باشه؟ استانداردی چیزی بالاسرشون هست یا نه؟
  ۴- یک شرکتی داریم به اسم «کاوه تک ساوه». تجربه ای دارین درموردش؟
  باز هم سپاسگزارم

  • سلام.
   ۱- بله میشه.
   ۲- من تا به حال جایی نخوندم که روی کلمه کابل تاکید شده باشه. ولی اکثراً از کابل استفاده می کنن
   ۳- متاسفانه سیم و کابل قلابی هم تو بازار زیاد شده. شرکت های خوبی که تو این زمینه بهتون پیشنهاد می کنم اینا هستن. افشار نژاد خراسان – سیمکو – سیمین کابل – مشهد کابل – سیم و کابل آمل
   ۴- نه متاسفانه. بقول شما صد تا مارک تو ایران هست، این یکی رو نشنیدم.

 • سلام

  از کنتور ۳۲ آمپر تا جعبه فیوز چه کابلی باید کشیده بشه؟ رشته ای یا مفتولی؟ استفاده از یک کابل با وجود دو تا کولر گازی ۱۲۰۰۰ و دو تا کولر گازی ۲۴۰۰۰ همراه با برق کل یک واحد مسکونی ممکن هست؟
  اگر قرار باشه یک کابل یا بیشتر برای کولرها و یکی برای واحد کشیده بشه، برای فیوز محافظ جان هم باید دو تا فیوز در نظر گرفته بشه؟ یعنی دو تا جعبه فیوز داخل واحد باشه؟
  بین مفتولی و رشته ای بودن کابلی که از کنتور تا جعبه فیوز کشیده میشه چقدر تفاوت وجود داره؟
  و در آخر فیوز کولرهای گازی چند آمپر و چه نوعی باید باشه.
  ممنون

  • سلام. کابل نمره ۶٫
   ۲- فرقی نمی کنه.
   ۳- خیر ممکن نیست. کولر گازی های ۱۲ هزار احتمالاً فقط یونیت داخلیشون برق بخواد. پس یک کابل نمره۴ به همراه یک کابل نمره ۶ برای برق واحد ببرین داخل جعبه فیوز. کولر گازی های ۲۴۰۰۰ هزار هم برقشون میره به یونیت خارجی پس برای هر دو کولر یک کابل نمره ۶ ببرین به پشت بام.
   ۴- بله باید ۲ محافظ جان نصب بشه. ولی هر دوشون داخل یک جعبه فیوز ۱۲ تایی جا میشن.
   فیوز کولرهای گازی باید ۱۶ آمپر نوع C باشند.

   • ممنون از پاسخ سریعتون
    به این ترتیب بر روی کولرهای ۲۴۰۰۰ از داخل جعبه فیوز کنترلی نیست و برای قطع برقشون باید رفت پیش کنتور. آیا اگر برق اونها رو هم بیاریم داخل جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان سوم عقلانی هست؟
    قیمت این کلید محافظ جان در چه حدودی هست؟

    • خواهش می کنم. این روشی که فرمودین هم مشکلی نداره. فقط در این صورت فکر می کنم یک جعبه فیوز برای همه فیوزها و محافظ جان ها جوابگو نباشه. پس ۲ تا جعبه فیوز در کنار هم دیگه نصب کنید. قیمت محافظ جان های خوب بین ۴۵ تا ۶۰ تومن هستش.

 • سلام یک فیوز۱۰آمپرنصب کردم تالامپها اگراتصالی کردندپایین بزنداماوقتی اتصالی کردهم این فیوزوهم فیوزکنتورهردوپایین زدن لطفاراهنماییم کنیدباتشکر

  • سلام. اگر فیوز کنتور از نوع C و فیوز داخل واحد از نوع B انتخاب بشه این مشکل حل میشه.

   • سلام دوباره ببخشیدفیوزکنتورBهستش من بایدازچه فیوزی برای واحد استفاده کنم؟

    • سلام. فیوز داخل کنتور رو بیارید داخل واحد و برای کنتور یک فیوز C نصب کنید.

 • با عرض سلام خدمت شما عزیزان
  سوال بنده در مورد راه اندازی پنکه سقفی است. آیا می توان برای راه اندازی از دیمر معمولی (کنترل نور لامپ های رشته ای) استفاده کرد(اگر نه چه مشکلی پیش می آید) و یا حتما باید از کلید پنکه سقفی استفاده کرد.
  با تشکر

  • سلام جناب فرنام. شدنش میشه ولی تنها مشکلی که داره اینه که نباید کلید دیمر رو خیلی ببندید (یعنی خیلی سرعت رو نمی تونید کم کنید) . چون حداقل ولتاژ لازم به موتور پنکه نمیرسه.

 • سلام.میشه بگید کدوم فیوز برای کامپیوتر،پلی استیشن بهتر جواب میده

  • سلام. یک فیوز ۱۰ آمپر مناسبه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 1
 • 3,102
 • 9,111
 • 351,685

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی