خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط823 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • من یک سیم قبل از کنتور برای کولر کشیدم تا جعبه فیوز و یک سیم هم از کنتور تا جعبه فیوز کشیدم البته فیوز مینیاتورها جدا هستن آیا میشود فیوز محافظ جان نصب کرد

  • علیک سلام علی آقا. خیر در این صورت فقط شما می تونید یا برای کولر و یا برای برق خونه محافظ جان رو نصب کنید. و یا اینکه ۲ تا محافظ جان بخرید.

 • اقا مهندس سلام ارادت // یه خدا قوت و خسته نباشید بابت زحتمهای فراوان شما /// چون من از سایت پر برکت شما پیشرفت کردم // سوال .. قبل از محافظ جان حتما باید فیوز ۳۲ باشه ؟ من سیم کشی ساختمان رو تمام کردم فردا میرم برای نصب کلید پریز و فیوزها چون توی نقشه ندیدم قبل از محافظ جان فیوز باشه برام سوال شده // ممنونم میشم از پاسخ شما // انشالله همیشه سالم سلامت باشید

  • سلام احمد جان. ممنونم از شما. خدا رو شکر که چنین لطفی نصیب ما شده. استاندارد جدید میگه حتماً باید باشه. اون نقشه های بالا که می بینید قدیمی شده و باید بروز بشن.

 • با سلام
  ۱)گفتید که قبل از محافظ جان باید فیوز اصلی قرار بگیره. ایا خود محافظ جان نمیتونه نقش فیوز اصلی رو داشته باشه؟
  ۲)چطور باید فیوز محافظ جان رو تست کنیم به صورت عملی. منظورم اون کلید تست روی خود فیوز نیست.
  من یه بار تست کردم و از فیوز دود بلند شد.به این صورت که برای یه وسیله برقی مثل پیکور به جای اینکه به ان نول بدهم ارت دادم.کار میکرد ولی فیوز محافظ جان سوخت.چرا؟
  با تشکر

  • سلام. در صورتیکه می خواهید حفاظت جان نقش فیوز را نیز بازی کند باید از RCBO استفاده کنید که از جریان اضافه جلوگیری می کند ولی در حال حاضر گران تمام می شود. برای تست حفاظت جان کافی است نول را به ارت بزنید.

 • سلام جناب مهندس
  آقای مهندس پریزهای هال وپذیرایی و روشنایی سرویسها وکولرآبی روی یک فیوزc10 بودن…امشب یکدفعه قطع کرد…بایدچکار کنم؟اصولا این فیوزهای مینیاتوری میسوزن؟

  • سلام. خب یک فیوز ۱۰ آمپر برای همه اینها جوابگو نیست.
   پریزهای هال و پذیرایی باید سرخطشون جدا بشه و براشون فیوز ۱۶ آمپر نصب بشه
   برای کولر آبی هم یک فیوز ۱۶ آمپر نصب بشه
   برای روشنایی ها یک فیوز ۱۰ آمپر نصب بشه.
   احتمال اینکه فیوز هم بسوزه هست.

 • سلام تو اپارتمان فیوز محافظ جان تو جعبه فیوز داخل خونه نصبه با وصل جارو برقی هم این فیوز با فیوز اون منطقه می پره دلیلش چی می تونه باشه؟ تشکر

  • سلام. آیا جارو برقی رو وقتی تویه واحدهای دیگه که محافظ جان ندارند به برق میزنید ، فیوز اون واحدها هم میپره یا فقط در واحد شما که محافظ جان دارید این اتفاق می افته؟

 • سلام مهندس خسته نباشی…یه سوال اینکه میخوام محافظ جان بزارم برای یه ساختمان که فیوز خود کنتور ۱۶ آمپر هستش حالا فیوز محافظ جان وفیوز اصلی باید چند آمپر باشد ؟ وسوال بعدی اینکه اگه آمپر فیوز محافظ جان واصلی از فیوز اصلی کنتور بیشتر باشد اشکال دارد؟ باتشکر

  • با سلام. محافظ جان در واحد در ابتدای خط نصب می شود. مقدارش باید با مقدار فیوز واحد یکسان باشد.

 • با سلام و خسته نباشید میخواستم برای برق راه پله ها و اموزش نصب سنسور ۳۶۰ درجه حرکتی و سر بندی کلید مینیاتور ها یه توضیح مختصری بهم بدید .
  با تشکر

  • با سلام. سنسورها دارای ۳ ترمینال هستند. یکی فاز، یکی نول و آخری محل اتصال فاز چراغ ها می باشد. شما از فیوز یک عدد فاز را به سنسور می دهید. از پایه چراغ به فاز چراغ ها وصل می کنید و برگشت چراغ ها را به پابه نول و از انجا به تابلو می روید. در ضمن از هر پاگرد به پاگرد بعدی یک عدد سیم ۱٫۵*۳ از داخل لوله بکشید

 • سلام آقای مهندس تو کتاب تو بحث سر خط پریز آشپزخانه گفته بودید بهتره سر خط پریز پکیج جدا باشه اما الان در جواب آقا محمد جواب دادید پریز لباسشویی جدا باشه من الان پکیج رو طبق کتاب جدا کردم یعنی این مشکل داره؟

  • سلام. ببینید برای آشپزخانه یک سرخط هم جواب میده. ولی معمولاً بارهای خاص مثل پکیج رو جدا می کنن.که بستگی به نظر مهندس ناظر پروژه داره. ولی از نظر بنده چون یک پکیج گازی برق خیلی کمی مصرف می کنه، نیازی نیست که براش سرخط جدا بزارید.
   ولی اگر برای لوازم برقی پر مصرفی مثل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی یک سرخط مجزا در نظر بگیرید بهتره.
   و این نکته رو هم همیشه در نظر داشته باشید که «هیچ وقت مهندس ناظری نمی تونه بابت اینکه شما یک سرخط اضافی برای بعضی قسمت ها در نظر گرفتید از کار شما ایراد بگیره. ولی اگر سرخط ها رو کمتر در نظر بگیرید می تونه از کار شما ایراد بگیره»

 • سلام مجدد و تشکر از بابت وقتی که می‌گذارید
  درباره پنل های خورشیدی آیا اگر بخواهیم ازشون استفاده کنیم برقشون رو باید بیاریم تو جعبه فیوز؟
  درباره نحوه ورود برق پنل ها به سیستم اگر ممکنه راهنمایی کنید
  ممنونم

  • سلام آقا محمد. من در مورد چیزی که تخصص ندارم نظری نمیدم.
   دوستان لطفاً اگر کسی شخصاً این کار رو کرده به سوال آقا محمد جواب بده.

 • سلام
  برای پریزهای آشپزخانه تنها یک سر خط با فیوز شانزده آمپر کفایت میکنه یا باید دوتا سر خط مجزا استفاده بشه؟ با این پیش فرض که انواع وسایل برقی که میشه توی آشپرخانه استفاده کرد رو در نظر بگیریم (ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، مایکروفر، چای ساز، یخچال، توستر و…)
  ممنون

  • سلام. فقط ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی رو بندازین روی یه سرخط. بقیه هم روی یک سرخط باشه.

 • سلام ایا توان سیم افشان دوونیم باسیم مفتولی دوونیم یکی است ایا وایاسیم دوونیم براحتی توان هزاروپلنصدوات برق روداره منظورم اینه جایی که شبانه روز۱۵۰۰وات برق ازقبیل لامپ پرمصرف ووسایل برقی استفاده میشه داره

  • سلام. در فواصل کوتاه مثلاً زیر ۱۰۰ متر میشه گفت یکی هستند.
   ۲-بله.۱۵۰۰ وات برای سیم ۲٫۵چیزی نیست.

 • سلام مهندس
  وقتی دوتا کولر خونه رو روشن میکنیم فیوز اصلی میپره قبلا همچین مشکلی نداشتیم
  فیوز قبلی c30 بود الان c32 گرفتم آیا جواب میده و من میتونم خودم عوضش کنم چون کنتور اصلی خیلی نامرتب و شلوغه
  مارک فیوز hager خوبه؟

  • سلام. بله فیوز جدیدی رو که گرفتین تعویض کنید انشاا… مشکل از فیوز باشه و برطرف بشه.
   در غیر اینصورت چون مدتی کولرهای شما کار کردن و فرسوده شدن، جریان مصرفی اونها کم کم رفته بالا و باید بگین که یک تعمیرکار کولر بیاد و اونها رو چک کنه.

 • سلام آقای مهندس بهترین فیوز که تو بازار هست چه مارکی خوبه؟ نظرتون درمورد فیوز اشنایدر چی هست؟

  • سلام. این مارک ها فیوزهای خوبی هستند: اشنایدر، هیوندا، لگراند، زیمنس

 • اصلا خوب توضیح ندادی

  • سلام. کجاش رو نفهمیدی آقای محسنی. بگو واست توضیح بدم.

 • شما کانال تلگرام،یا واتساپ چیزی ندارید میخوام چند تا عکس بفرستم مشکلم رو حل کنید؟؟!

  • عکس هاتون رو از قسمت «تماس با ما» ارسال کنید.

 • سلام.بین برق ۲۰۰تا ۲۴۰ ولت و ۱۰۰تا ۲۴۰ چیه؟
  اینی که میگم برای پاور کامپیوتر هست. خواستم بدونم هردو برق یکسانی میخوان یا نه؟؟

  • سلام. پاورها ۲ حالت داره-۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت و یکی دیگه هم ۱۱۰ ولته. که در ایران شما باید روی ۲۲۰ الی ۲۴۰ ولت بزارید.

   • پاور ۲۰۰تا ۲۴۰ ولت برای برق ایران مناسبه ؟،چون پاور۲۲۰تا۲۴۰ نیست که بخرم من!!

    • و فیوزای خونمون روش زده ۲۳۰/۴۰۰ولت الان من چی کار کنم به نظرتون؟؟

     • فیوزهاتون هم مناسبه.

    • بله مناسبه.

 • سلام
  میخواستم بیمه مشاغل ساختمانی بشوم
  آیا با یادگیری برق ساختمان میشه بیمه شد
  تشکر از شما از وقتی که برای ما میذارید

  • سلام. بله میشه. کافیه کتاب آموزش برق ساختمان و کتاب برق ساختمان درجه ۲ فنی و حرفه ای رو مطالعه کنید و بعدش بصورت ادواری ثبت نام کنید و امتحان بدید. وقتی بصورت ادواری ثبت نام می کنید دیگه لازم نیست ۳ ماه کلاس برین و فقط امتحان میدین و مدرکش رو می گیرین. بعدش با مراجعه به صنف مشاغل ساختمانی شهرتون برای بیمه تامین اجتماعی اقدام می کنید.

   • سلام مهندس ..این کتابهایی که گفتید از کجا میشه تهیه کرد؟ ..دوتا کتاب است یا یکی ؟ ممنونم

    • اولی در سایت ما هست که می تونید سفارش بدید. و یکی دیگه رو هم کتاب فروشی ها دارن که می تونید تهیه کنید.

 • سلام مهندس جان
  خواستم پنکه را نصب کنم فازمتر را گذاشتم سر سیمها دیدم توی سیم نول برق است فازمتر کاملا روشن میشد
  چگونه میشود این مشکل را حل کرد
  با سپاس

  • سلام. اون القای سیم فاز روی نوله . و وقتی در طول مسیر سیم های فاز و نول از نزدیکی هم رد میشن این اتفاق می افته. و نمیشه حلش کرد.

   • زمانی این مورد پیش میاد که سیم نول به کلید وصل باشه و کلید مدار نول راقطع کرده باشه. در واقع اون سیم اصطلاحا رو هوا باشه. که در این صورت سیم فاز مجاور روی اون القا کرده وباعث میشه فازمتر روشن بشه.
    برای شناسایی فاز اصلی باید کلید رو روشن کنید تا نول وصل بشه

 • سلام
  برق مغازه ما تک فاز بود ومن ان را به سه فاز ۳۲ تبدیل کردم اگر ممکنه نقشه طریقه سیمکشی جعبه فیوز مینیاتوری ۱۰ فیوزه را بگذارید مرسی

  • سلام. خب شما با تعویض کنتورتون الان ۳ تا فاز دارین و یک نول. نول رو که به همون نول های قبلی وصل کنید و هر کدوم از فازها رو بین ۳ تا از فیوزها تقسیم کنید. یعنی ۳ تا فیوز از یک فاز، ۳ تا از یک فاز دیگه و ۴ تای باقی مانده هم از یک فاز تغذیه بشه.

 • سلام،فیوز برق خونه ی ما مدل pole هست به نظرتون این فیوز اصلیه چون کامپیوتر،پلی استیشن خوب جواب نمیده خیلی بد کار میکنه .میشه بگید کدوم مدل بگیرم،وفقط فیوز۱۰ امپر خوبه براشون با فیوز ۱۶ امپر جواب نمیده؟؟

  • سلام. واقعیتش تا به حال این فیوز رو ندیدم. ولی اینکه شما می فرمایید خیلی بد کار می کنه یعنی چی؟ وظیفه اصلی یک فیوز قطع کردن مدار در زمان اتصال کوتاه و اضافه باره. آیا این وظایف رو براتون انجام نمیده؟
   باید فیوز ۱۶ آمپر نصب کنید. مارک های معروف بازار اینهاست. اشنایدر، هیوندا، لگراند، زیمنس

   • مرسی .

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی