خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط827 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام
  برای سرخط کولرهای گازی فیوز چند آمپر باید نصب بشه؟ مثلا کولر ۲۴۰۰۰ تقریبا ۱۲ آمپر برق مصرف می‌کنه کولر ۱۲۰۰۰ تقریبا ۶ آمپر. فرمول مشخصی هست برای محاسبه آمپر فیوز؟
  ممنون

  • سلام. برای هر دوشون از فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید. معمولاً در دفترچه راهنمای کولرگازی مقدار دقیق فیوزش رو میزنه. ولی شما این فرمول رو در نظر بگیرید که برای کولرگازی هایی که از سیم نمره ۲٫۵ برای برقشون استفاده می کنید از فیوز ۱۶ استفاده کنید و برای کولرگازی هایی که از سیم نمره ۴ استفاده می کنید فیوز ۲۰ یا ۲۵ آمپر نصب کنید.

 • با سلام ضمن تشکر . یکدستگاه کولر خریداری کردم که داخل ان فیوز حفاظ جان دارد . ایا می توان در جعبه فیوزی که یک فیوز حفاظ جان دارد مجددا فیوز حفاظ جان را برای خط کولر استفاده کرد

  • سلام. بله مشکلی نداره و می تونید استفاده کنید. چون در اصل استاندارد میگه کلید محافظ جان باید آخرین دستگاهی باشه که در نزدیکی مصرف کننده نصب میشه. ولی چون اونطوری هزینه زیاد میشه فقط یک دونه در داخل جعبه فیوز نصب می کنن.

   • ضمن تشکر مشکلی که دارم این است که فیوز حفاظ جان مربوط به کولر عمل می کند و مدار را قطع می کند . لازم به ذکر است که فقط از فیوز حفاظ جان مربوط به خط کولر فقط فاز وارد شده و نول از حفاظ جان اصلی به صورت مشترک با سایر خطها استفاده شده است. (شاید این مشکل باشد)

    • خواهش میکنم. خب مشکل همینه. برای محافظ جان هم فاز و هم نول باید همزمان از محافظ جان عبور کنن و به کولر برن.

 • سلام مهندس فیوز محافظ جان باید در جعبه فیوز نصب بشه یا کنار کنتور؟

  • سلام. در جعبه فیوز

 • سلام مهندس میشه فاز و نول اصلی رو از پایینه محافظ جان وصل کنم و از بالا خروجی بگیرم؟تشکر

  • سلام. برای فیوزهای مینیاتوری مشکلی نداره ولی اگر برای محافظ جان این مورد رو رعایت نکنید درست عمل نمیکنه.

 • چرا مهندس فیوز محافظ جان قبل از همه فیوز ها نصب شده. مهندس وقتی فیوز محافظ جان رو از مدار خارج میکنم و مستقیم فاز برق اصلی رو به فیوز ها و نول اصلی رو به شینه نول ها وصل میکنم این اتفاق نمیوفته. حتی فیوز محافظ جان رو هم تعویض کردم. اصلا نمیدونم ک این برق ضعیف بعد از قطع شدن محافظ جان میاد.!

  • فکر می کنم مشکل از بدنه فلزی هالوژن ها یا مدارات داخل هالوژن باشه. اگر خیلی تلاش کردین و نشدیک فیوز ۱۰ آمپر جداگانه قبل از محافظ جان برای سرخط روشنایی اون اتاق خواب نصب کنید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  یه مشکلی تو خط روشنایی اتاق خواب پیش اومده به اینصورت که وقتی کلید هالوژن ها رو وصل می کنم فیوز محافظ جان میپره و هالوژن ها با نور کم روشن میشن. من اولش فکر کردم که شاید هالوژن ها مشکل دارند و هر چهارتا هالوژن رو از مدار خارج کردم و اونا رو تست کردم که مشکلی نداشتن و وقتی که خواستم دوباره هالوژن ها رو به مدار اضافه کنم هالوژن اولی رو ک نصب کردم روشن شد و محافظ جان نپرید ولی وقتی ک هالوژن دوومی رو نصب کردم دوباره محافظ جان پرید و هالوژن ها با نور کم روشن شدن و بعضا چشمک میزدن.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • سلام.مگر محافظ جان قبل از بقیه فیوزها نصب نشده؟. وقتی شما می فرمایید محافظ جان میپره دیگه اون برق ضعیف از کجا میاد داخل هالوژن ها. چک کنید ببینید اشتباهی بجای فاز، نول رو نبرده باشید داخل فیوز اصلی و جای فاز و نول در محافظ جان عوض نشده باشه.

 • سلام.
  مهندس کنتور اصلی تا جعبه فیوز مینیاتوری نمره سیم فاز و نول باید چند باشد.البته من نزدیک ده سال نمره ۲.۵میندازم و اتفقاقی هم نیافتاده.حالا خواستم ببینم کافیه یا باید قوی تر بندازم.ممنون میشم جواب بدیت

  • سلام علی جان. اگر کنتور ۲۵ آمپر باشه باید کابل نمره ۴ و اگر کنتور ۳۲ آمپر باشه باید کابل نمره ۶ استفاده کنید.
   این طرز فکر اشتباهه که حتماً باید اتفاقی بیفته و مثلاً خونه یک بنده خدایی آتیش بگیره تا بعد ما بیاییم و استاندارد رو رعایت کنیم. پس دیگه هیچ وقت از سیم نمره ۲٫۵ استفاده نکنید.

   • ممنون از جوابتون.

 • با سلام یک سوال دارم که اگه جواب بدین ممنون میشم یه واحد آپارتمان قدیمی هستش که فیوزاش از مارک لگلراند نوع c و معمولی هستن( بوی سوختگی میدن ) و مشکل پیدا کردن. ضمنا سر خط پریزا و روشنایشون مختلط هستش.
  ۱ ) سرخط روشنایی حال پذیرایی با روشنایی حمام یکین که دارای ۵ خط هستش که روی ۲ خط هر کدام ۳ لامپ ۴۰ وات روی یک خط یه لوستر با ۵ لامپ ۲۰ وات و روی ۱ خط ۱ لامپ ۶۰ وات و روی ۱ خط ۲ لامپ ۲۰ وات هستش.
  ۲ ) سرخط پریز پذیرایی با اتاق خوابها یکین که جمعا ۵ تا هستن.
  ۳ ) روشنایی اتاق خوابها با دستشویی یکین که هر اتاق خواب دارای ۲ خط که یکی چراغ خواب و یکی ۲ لامپ ۴۰ وات و دستشویی دارای دو لامپ ۲۰ وات و یک پریز و یه هواکش هستش.
  ۴ ) سر خط روشنایی آشپزخانه دارای دو خط یکی سه لامپ ۴۰ وات ویکی ۳ لامپ ۲۰ وات و یک پریز هستش.
  ۵ ) یه سر خط مخصوص یخچال و فریزر دوقلو هستش.
  ۶ ) یه سر خط برای لباسشویی و اجاق گاز فردار و هود و هواکش آشپزخانه و نور مخفی کابینت و دوتا پریز هستش.
  ۷ ) یه سر خط برای کولر پنجره ای هستش.
  ۸ ) یه سر خط برای روشنایی بالکن لامپ ۴۰ وات، هود زیر کابینت دو موتوره و هواکش بالکن هستش.
  فیوز کنتور از نوع c25 هستش. ضمنا لامپها همه کم مصرف هستن و در بعضی مواقع از کل روشناییها و وسایل استفاده میشه.
  میخوام بدونم از چه نوع فیوز با چه آمپری باید براشون استفاده بشه؟ و کدام برند بهتر هستش چه مارک اصلی و چه مارک معمولی.
  من در رشت هستم.

  • سلام آقای عباسی. در سرخط هایی که کلا همشون روشنایی هستند از فیوز ۱۰ آمپر استفاده کنید و در سرخط هایی که همشون پریز هستن از فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید. و در سرخط هایی که روشنایی با پریز مختلط هستش باید از فیوز ۱۰ استفاده کنید. و بقیه شون هم به این صورته

   برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
   برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
   برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
   برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
   کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
   برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

   فیوزهای خوب در بازار، هیوندا، اشنایدر، زیمنس و لگراند هستند البته جنس اصلی شون.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  چرا باید قبل از کلید محافظ جان یک فیوز مینیاتوری نصب کنیم و اگر بعد از کلید محافظ جان نصب شود چه مشکلی پیش می آید

  • سلام. مرسی. برای حفاظت از کابل اصلی ورودی به واحد نصب یک فیوز مینیاتوری اصلی قبل از همه فیوزهای داخل جعبه فیوز الزامی هستش.

 • مهندس خسته نباشی سوالی که ذهن منو درگیر کرده اینه که اصولا تفاوت ارت با نول در چیه؟ به عنوان مثال پریز اشپزخونه که ارت داره درصورت اتصال بدنه در داخل لباسشویی یا هر دستگاه دیگه ای فاز از سیم ارت انتقال داده میشه و میره تا جعبه کنتور که نول رو به ارت وصل کردیم حالا اینجا ایا کنتور نمیپره؟؟؟ یعنی اتصال کوتاه نیست اینجا؟ اصولا چه نیازی هست ارت به نول وصل بشه در تابلو کنتور؟ سوال بعدی اینه که میشه در جاهایی که ارت نیست از نول خود ساختمون استفاده کنیم مثلا سیم ارت داخل پریز ها رو به نول وصل کنیم؟با تشکر

  • سلام. مرسی از شما. این مقاله رو مطالعه کنید، پاسخ سوالات شما اونجاست.
   https://goo.gl/hJ75qu
   ۲- پاسخ این سوال رو فقط بیشتر توضیح میدیم«حالا اینجا ایا کنتور نمیپره؟؟؟ یعنی اتصال کوتاه نیست اینجا؟» :ببینید، اگر فاز با بدنه لباسشویی برخورد کنه و جریانی کمتر از ۱۶ آمپر از فاز به ارت منتقل بشه فیوز نمی پره ولی ارت اون مقدار جریان رو خنثی می کنه و باعث جلوگیری از برقگرفتگی میشه ولی اگر اون جریان بیشتر از ۱۶ آمپر بشه، چون معمولاً برای پریزها از فیوز ۱۶ آمپر استفاده میکنن، پس فیوز میپره. به همین خاطر میگن از محافظ جان هم استفاده کنید. چون کلید محافظ جان حتی تا ۳۰ میلی آمپر رو تشخیص میده و اگر جریانی که از فاز به ارت منتقل میشه از ۳۰ میلی آمپر بیشتر بشه کلید محافظ جان میپره.
   ۳- نولی که شما اون رو به عنوان نول میشناسید در واقع از یک چاه ارت از کنار ترانس برق کوچه تون میاد. و تمام اهالی اون محله باید برای کمک به اون چاهی که اداره برق حفر کرده یک چاه ارت مجزا برای خودشون در کنار کنتور خودشون ایجاد کنن. پس یک جورایی چاه ارتی که در منازل حفر میشه کمک حال اون چاه ارت اداره برقه و هم اینکه اگر در شرایطی نول اداره برق قطع بشه چاه ارت داخل منزل از برقگرفتگی اشخاص محافظت کنه.
   ۴- پاسخ سوال آخر: خیر اینکار از نظر مقررات برق ساختمان منع شده.

 • یه سوال دیگه اینکه در سیستم اعلان حریق داخل شستی ها و اژیرها یه جامپر ۲۲۰ ولت و ۲۴ ولت هست جامپر رو روی کدوم بذاریم ؟
  همراه پنل دو تا باتری ۱۲ ولت هست برای زمان قطعی برق
  یه مورد دیگه هم اینکه ایا گذشتن سیم های سنسور دود و سیم های برق داخل یک لوله میتونه نویز بندازه رو سیستم؟ فقط در یک یا دو مورد اون هم در حد چند متر

  • لطفاً از این به بعد سوالاتتون رو در صفحه ای مطرح کنید که به مطلب اون صفحه مرتبط باشه. این سوال رو باید در صفحه خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان مطرح کنید.
   ۱- روی ۲۴ ولت
   ۲- بله این ۲ باتری باید با هم سری بشن تا بشن ۲۴ ولت و بعدش در داخل باکس مرکزی قرار بگیرن برای زمان قطعی برق
   ۳- تا به حال چنین مشکلی برای ما پیش نیومده، ولی فکر نمی کنم اشکالی ایجاد کنه. هیچ وقت برای برق و اعلان حریق از لوله مشترک استفاده نکنید.

 • سلام
  مهندس جان در جعبه فیوز ها ارت ها و نول های سرشاخه ها رو چطوری به هم وصل میکنیم؟ به هم تاب میدیم؟ یا باید از شینه در جعبه فیوز استفاده بشه؟
  ولی متاسفانه جای نصب شینه در جعبه فیوز های داخل واحد ها نیست! و اینکه شینه ها برای داخل جعبه فیوز زیادی بزرگ هستند!

  • سلام. دیگه روش تابیدن و استفاده از نوار چسب مورد تایید نیست. و از این مدل شینه ها استفاده کنید.
   شینه ارت و نول
   البته قبلش سر سیم ها رو باید سرسیم بزنید که درست داخل این ترمینال ها قرار بگیره.
   این شینه ها ۷ تا ۸ سانتی متر طول داره و تو هر جعبه فیوزی جا میشه. می تونید با پیچ ام دی اف اونها رو به بدنه جعبه فیوز نصب کنید.

 • مرسی سوالم دقیقتر رو بپرسم
  بین این برندهای که فرمایش کردین کدوم بهتره؟
  واینکهمثلا یه فیوز ۱۶امپر هیوندا ۷۵۰۰تومن
  ولی اشنایدر ۲۰هزار.
  دلیل این اختلاف چیه؟

  • همشون در یک حد هستن.
   فیوز زیر ۲۰ تومن اصلی نیست، مطمئن باشید.

 • عرض سلام وخسته نباشی

  بین فیوزهای میناتوری موجود در بازار کدوم رو بیشتر تایید میکنید؟؟

  • سلام.هیوندا، اشنایدر، لگراند، زیمنس
   البته جنس اصلی شون چون فرعی هم دارن

 • سلام خدمت مهندس عزیزبابت راهنمایی قبلی شما بسیار سپاسگذارم . مهندس عزیز برای نصب محافظ جان برای برق سه فاز حتما باید کنتاکتور هم نصب کنیم یا نه ؟؟ یا همون سیمهای فاز خروجیمون رو مستقیم بدیم به فیوزها؟؟ بازهم تشکر از شما مهندس بزرگوار

  • سلام. مرسی. خیر نیازی به نصب کنتاکتور نیست.

 • سلام میشه طریقه ی نصب محافظ جان برای برق سه فاز رو توضیح بدین . ممنون از شما

  • سلام. کلید محافظ جان سه فاز ۴ تا ترمینال از بالا داره که میشن ورودی هاش و ۴ تا ترمینال از پایین داره که میشن خروجی هاش. از ۴ تا ترمینال بالا یکیش نول هست و ۳ تاش فاز از پایین هم دقیقاً همین طوره.

 • با سلام، در جعبه فیوز داخل واحد ما برای روشنایی c10 , برای پیریز ها c16 و فیوز اصلی را c25 انتخاب نموده اند و فیوز اصلی کنتور را هم c25 نصب کرده اند. جدیدا یه مشکلی پیش آمده
  در شرایط کاملا عادی که هیچ اتصالی هم دیده نمیشه فیوز کنتور عمل میکنه و این کار چند روز یکبار تکرار میشه
  لطفا راهنمایی نمایید مشکل را برطرف کنم
  میخوام فیوز اصلی داخل جعبه فیوز را عوض کنم و b25 نصب کنم در اینصورت اگر اتصالی در داخل منزل باشه این فیوز عمل میکنه و گرنه یا فیوز کنتور خراب است یا محافظ جان

  • سلام. پیشنهاد می کنم که فیوز c25 داخل جعبه فیوز رو با فیوز c25 کنتور تعویض کنید. اگر فیوز کنتور خراب باشه اونجا هم باید بپره. که البته شک بنده هم روی خرابی فیوز کنتور هست.

 • سلام منزل ما یک جعبه فیوز داره .که یکی محافظ جان و چند تا مینیاتوری . از امروز دچار اتصالی شده حتی وقتی تمام فیوزهای مینیاتوری قطع هستند . باز هم فیوز محافظ جان می پره و یه جرقه کوچک هم داره مشکل از کجاست ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام. با این توضیحات جنابعالی، به احتمال زیاد خود محافظ جان خراب شده.

 • با سلام
  ۱-در مورد کلید محافظ جان اینکه گفته میشود حساسیت آن نهایتا تا ۳۰ میلی آمپر میباشد. به چه معناست؟
  اینکه اولا منظور از ۳۰ میلی آمپر جریان نشتی میباشد؟ثانیا چرا گفته میشود بیشتر از این عدد که شد کلید عمل نمی کند؟
  ۲-کلید محافظ جان برای برخورد مستقیم با فاز عمل می کند یا با برخورد غیر مستقیم عمل می کند؟یعنی اگر شخصی مستقیما فاز را بگیرد فاز قطع میشود؟
  ۳-آیا طبق مقررات استفاده از کلید محافظ جان الزامی است؟

  • سلام.
   ۱- ببینید، گفتیم که محافظ جان در مسیر فاز و نول قرار می گیره و همیشه اندازه گیری می کنه که آیا جریانی که از فاز خارج شده به نول برگشته یا نه. اگر برگشته بود که یعنی همه چیز نرماله. ولی اگر با اختلافی بیشتر از ۳۰ میلی آمپر برگشته بود یعنی در قسمتی از مسیر، یا نشتی پیدا کرده ، یا فاز به بنده دستگاه های فلزی اتصال پیدا کرده یا مثلاً با دست یک فرد تماس پیدا کرده. پس در این حالت کلید محافظ جان عمل می کنه.
   ۱-۱- این جمله تون فکر نمی کنم درست باشه که گفتین “ثانیا چرا گفته میشود بیشتر از این عدد که شد کلید عمل نمی کند؟ ” .چون اگر کمتر از ۳۰ میلی آمپر باشه عمل نمیکنه.-
   ۲- هم برخورد مستقیم هم برخورد غیر مستقیم، عمل می کند. — بله اگر شخصی مستقیم فاز را بگیرد فاز قطع می شود.
   ۳- بله، جدیداً نصب محافظ جان الزامی شده.

   • اگر در برخورد مستقیم با فاز قطع شود. مسیر بسته ای تشکیل نشده که جریان فاز و نول باهم مقایسه شود? مستقیم فاز را بگیریم چگونه کلید محافظ جریان رفت و برگشت را مقایسه میکند ?
    به نظرتان حتما نباید بدنه وسیله برقی برقدار شود تا مقایسه جریان رفت و برگشت معنا پیدا کند?

   • با سلام
    اگر جریان کمتر از ۳۰ میلی آمپر عمل نکند آیا جریان ۲۹ میلی آمپر خطر ساز نیست؟

    • سلام. خطرناک هست ولی نه در حدی که فرد برقگرفته بمیره.

     • با سلام
      مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان:
      “مبحث۱۳-۶-۲-۶-۲ : از انواع کلیدها یا وسایل حفاظتی جریان باقیمانده به شرطی که جریان باقیمانده عامل آنها بیشتر از ۳۰ میلی آمپر نباشد ،در شرایط عادی و مصارف معمولی می توان به عنوان وسیله حفاظتی در برابر برق گرفتگی در صورت تماس غیر مستقیم استفاده نمود.”
      در این مبحث گفته جریان بیش از ۳۰ میلی آمپر نباشد. شما فرمودید که بیشتر باشد. حال منظور مبحث چیست؟

     • سلام. این مقاله رو مطالعه بفرمایید. پاسخ همه سوالات شما اونجاست
      http://s2.picofile.com/file/7686506555/kelid_hefazat_jan_elec20_blogsky_com_.pdf.html

 • سلام.برق یک اتاق اتصالی کرد ولی فیوز کنتور هم پرید در حالی که فیوز اتاق ۱۶ بود و فیوز کنتور ۲۵ و سوال دیگه اینکه در یک ساختمان گاهی اوقات مثلا هفته ای یک بار یا ۲ بار فیوز اصلی کنتور میپرد فیوز رو عوض کردم یه مدت مشکلی نداشت ولی بعد یه مدت دو باره مثل قبل می پرد
  باتشکر

  • سلام. فیوزها علاوه بر آمپری که روی اونها نوشته شده دارای یک مشخصه حساسیت هم هستن. یعنی حساسیت بعضی فیوزها بالاست و حساسیت بعضی هاشون پایین.
   بنابراین بهتره که فیوزهای داخل واحد رو از نوع تندکارB و فیوز کنتور رو از نوع کندکار یا C انتخاب کنید تا فیوز داخل واحد قبل از فیوز کنتور بپره.
   پاسخ سوال دوم- اگر مطمئن هستید که فیوز اصلی کنتور سالمه، این موارد رو باید چک کنید.
   شاید در بعضی از زمانها همه وسایل برقی منزل همزمان روشن میشن و این باعث کشیدن جریان زیادی از کنتور میشه و باعث میشه فیوز بپره.
   گاهی اوقات هم سوختن سیم ها در بعضی از قسمت ها باعث بروز این مشکل میشه.
   خرابی وسایل برقی منزل هم می تونه باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی