خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط



853 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با عرض پوزش سوال قبلی منظورم این هست که هنگام نصب “محافظ جان” آیا لازم است در جعبه کنتور سیم ارت و سیم نول به یکدیگر وصل شوند؟ (تشکر)

  • در جعبه فیوز، هیچگاه نباید ارت با نول تماس داشته باشه. فقط در تابلوی کنتورها

 • با عرض سلام و خسته نباشید. اگه ممکنه بفرمایید که سیم ارت و سیم نول در جعبه کنتور به همدیگه وصل میشوند؟ (ممنون)

  • سلام. طبق مقررات جدید بله. ولی شما به عنوان یک برقکار نباید این کار رو بکنید. زمانی که مامور اداره برق میاد و برق کنتور رو وصل می کنه، اگر صلاح بدونن خودشون این کار رو انجام میدن.

 • با سلام
  با تشکر از سایت فوق العادتون.
  در مورد کلید نشت جریان یا کلید محافظ جان در سایتتون توضیحی ندیدم. چند سوال در مورد این کلید دارم. آیا مطلبی در این مورد در سایتتان یافت میشود؟ یا همین قسمت بپرسم؟

  • سلام. ممنونم از شما. نقشه نصب کلید محافظ جان در بالا ترسیم شده. ولی اگر سوالی غیر از این دارید در همین قسمت مطرح بفرمایید.

 • با سلام چندتا سوال داشتم
  ۱٫ ساختمان قدیمی است که طبقه دوم ساخته شده و برق بالا جعبه فیوز در نظر گرفته شده فاصله تا کنتور حدود ۱۵ متر میشه من تصمیم داشتم این مسیر رو سیم ۴ بکشم اما توصیه شد بخاطر اینکه ممکن است در آینده کولر گازی نصب شود سیم ۶ کشیده شود و یک سرخط با فیوز ۳۲ آمپر درجعبه فیوزدر نظر گرفته بشه که اگر روزی خواستند کولر نصب کنن روکار کابل نکشن. آیا این کار اصولی هست و یا نیازی نیست؟ یعنی با وجود اینکار بازهم برای کولر باید کابل جدا کشید و این کار بی فایدس؟
  ۲٫ وقتی میگید پریز و کلید باید سرخط جدا داشته باشن فقط فاز رو جدا در نظر بگیریم یا نول هم باید جدا بشه؟ یعنی من ۲سیم ۲٫۵ آبی و قرمز و یک سیم ۱٫۵ قرمز رو از جعبه به پریز میبرم ۲٫۵ به پریز وصل میشه و از نول پریز با سیم ۱٫۵ آبی انشعاب میگیرم و ۱٫۵ قرمز که از جعبه آمده بود وارد کلید میکنم و بعد به روشنایی میرسه. آیا درسته یا باید نول ۱٫۵ هم از جعبه بیاد؟ چون به نظرم لزومی نداره هم جعبه شلوغ میشه هم سیم زیادی مصرف میشه تو این گرونی
  ۳٫ وقتی برق رو به پریز ها میبرم -دوتا سیم ۲٫۵ آبی و قرمز- چطور به پریز وصل کنم که اصولی تر باشه؟ من سیم رو قطع نمیکنم و فقط اون قسمت رو لخت میکنم و تا کرده وارد پیچ پریز میکنم و ادامه سیم میره برای پریز بعدی اما این کار هم وقت گیره هم به دلیل ضخامت زیاد به سختی وارد پیچ پریز میشه. اگرسیم رو قطع کنم اشکال داره؟ روش اصولی چیه که هم راحت باشه هم ایمن؟
  ۴٫ ساختمان چاه ارت نداره و قدیمیه. آیا راهی هست که در طبقه بالا برای پریز های آشپزخانه ارت در نظر گرفته بشه تا بدنه یخچال و اجاق گاز و … برق دار نشه؟
  ۵٫ برق کنتور ۲۵ آمپره و فیوز جلوی کنتور هم ۲۵ هست آیا فیوز محافظ جان و فیوز اصلی جعبه فیوز باید ۲۵ باشه یا ۳۲ هم میتونه باشه؟ اگر ۲۵ باید باشه پس گذاشتن یک فیوز ۳۲ رزرو برای کولر گازی احتمالی بی معنی میشه درسته؟ آیا میشه فیوز پای کنتور رو با یک فیوز ۳۲ آمپر تعویض کرد؟
  ۶٫ پای کنتور کلی سیم رسیده . برق بالا , برق پایین , روشنایی حیاط , یک پریز تو حیاط , و برق آیفون
  چطور این همه سیم رو به هم وصل کنم که ایمن تر باشه؟ میشه همه فاز ها رو لخت کرد و بهم تابوند و چسب برق زد
  همین طور نول ها اما به دلم نمیشینه . آیا ترمینال یا چیزی هست که هم کوچک باشه هم اتصال ۴ , ۵ تا سیم به هم رو بر قرار کنه؟ اینم بگم دیگه اونجا نمیشه جعبه فیوز بزاریم هم هزینه زیاد میشه هم چون نما انجام شده دیگه نمیشه تخریب کرد.
  ببخشید که خیلی سوال پرسیدم با تشکر

  • سلام آقای سجادی.
   ۱- کار شما درست بوده، یعنی اگر یک کابل نمره ۶ نصب کنید در آینده برای یک کولرگازی هم جواب میده. ولی اگر یک کابل نمره ۴ برای جعبه فیوز و یک کابل نمره ۴ برای کولرگازی نصب کنید بهتره.
   ۲- هم فاز باید جدا باشه و هم نول. ایمنی و اجرای اصولی بر گرونی سیم و شلوغی جعبه فیوز ارجحیت داره.
   ۳- زیر هر کدوم از پیچ های پریزها گنجایش ۲ تا سیم رو داره. یعنی سر دو تا سیم قرمز رو قطع می کنید بعدش لخت می کنید و می ببرید داخل یک ترمینال. برای ۲ تا سیم آبی هم همین کار رو بکنید.
   ۴- از میله های مسی ۲ متری که در زمین کوبیده میشن استفاده کنید. دقیقاً کار یک چاه ارت رو واستون انجام میده.
   ۵- حتما بایستی اونها هم ۲۵ آمپر باشن.
   وقتی کنتور برق ۲۵ آمپره با تعویض کردن فیوز کنتور و تغییر دادن اون به یک فیوز ۳۲ آمپر که اتفاق خاصی نمی افته. پس بزارید همون ۲۵ آمپر بمونه.
   ۶- برق بالا , برق پایین , روشنایی حیاط , یک پریز تو حیاط اینها همه نیاز به یک فیوز تویه تابلوی کنتور دارن. برای هر کدوم که یک فیوز نصب کنید هم تابلو کنتور مرتب تر میشه و هم ایمن تر. استفاده از چسب برق مجاز نیست.
   بله ترمینال هایی برای این منظور هست که بهتره از اونها استفاده کنید. از ۴ تایی هست تا هر تعدادی که دلتون بخواد.
   این جمله شما که فرمودین نمیشه کنار کنتور جعبه فیوز بزاریم رو قبول ندارم. چون نظر بنده اینه که در برق ساختمان کار نشدنی نداریم. فقط برقکار باید حوصله بیشتری به خرج بده و مشتری هم برای ایمنی و جان ساکنین باید هزینه بیشتری بکنه.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  یه سوال داشتم از خدمتتون؛ چرا نمیشه دو تا کلید محافظ جان را در یک مدار با یک فاز و نول مشترک بصورت مجزا اجرا کرد؟

  ممنون میشم از پاسخ شما

  • سلام.
   محافظ جان فقط می تواند به عنوان ورودی در هر تابلوی فرعی باشد. چرا که اولین محافظ جان همیشه عمل می کند و نه دومین.
   مثلا شما نمی توانید یک محافظ جان در تابلوی کنتوری قرار بدهید و یکی هم برای واحد. زیرا در صورت نشت حفاظت جان داخل واحد عمل می کند و بنابراین دومی قکه در تابلوی کنتوری هست هیچگاه عمل نمی کند.

 • باسلام وخسته نباشیدورودی فیوزحفظ جان علامت ۱وnداردکدام علامت فازمیباشد

  • سلام. ترمینال ۱ برای ورودی فاز است.

 • با عرض سلام فیوز های B با فیوز های c چی تفاوت دارد

  • سلام. بی یعنی تندکار و سی یعنی کندکار

 • سلام خدمت مهندس مرادی عزیز درمورد ظرفیت فیوزها در خوزستان مخصوصا فصل تابستان که نوسانات برق زیاد هست بازهم درسته که مثلا برای پریزها از فیوز ۱۶ امپرنوع c استفاده کنیم یا باید از فیوزبا ظرفیت بالاتری استفاده کنیم

  • سلام. چه زمستان باشه چه تابستان برای پریزها از فیوز ۱۶ آمپر باید استفاده کنید. کار فیوز اینه که از پریزها و از سیم های شما محافظت کنه. و چون تحمل پریزها ۱۶ آمپر هستش، دیگه به اینکه تویه چه فصلی هستین یا حتی به نوسانات برق هیچ بستگی نداره.

 • سلام و عرض ادب
  من از برق ورودی اصلی قبل از جعبه فیوز میخواهم برای زنگ و چند روشنایی برق بگیرم(محوطه باغ)
  ۱-آیا نیاز به فیوز مینیاتوری دارم
  ۲- و آیا مشکلی پیش نمیاد و

  • سلام. مرسی.
   ۱- بله حتماً نیاز دارید.
   ۲- اگر سربندی ها رو درست انجام بدید، مشکلی پیش نمیاد.

 • با سلام وتشکر از راهنمایی های خوبتان
  ۱- فیوز کنار کنتور C32 است و فیوزهای جعبه تقسیم داخل آپارتمان ( C10 C16 C25 ) است و فیوز اصلی جعبه تقسیم B25 بود که سوخته است حالا به جای آن چه فیوزی ( C یا B ) و چه آمپری بگذارم و اگر یک محافظ جان بخواهم بگذارم چند آمپر باشد؟
  دوباره ممنون از راهنمایی مدیریت محترم و همکاران ایشان

  • سلام.سپاسگذارم. فیوز اصلی داخل جعبه تقسیم منزل هم می تونه C32 و هم می تونه B32 باشه که پیشنهاد ما B32 هستش.
   محافظ جانتون هم باید ۳۲ آمپری باشه.
   هر چقدر می تونید برای فیوزها و محافظ جان منزلتون هزینه کنید و همیشه گرونترین ها رو انتخاب کنید. جای دوری نمیره.

 • با سلام وخسته نباشید خدمت مهندس محترم ،
  ضمن تشکر بابت راه اندازی کانال تلگرام
  سوال من در مورد راه اصولی و ایمن برای کار کردن با سیم برقدار،در مواردی که امکان قطع برق و دسترسی به فیوز نداریم چیه؟

  • سلام. ممنونم از شما. پیشنهاد می کنم یک شی چوبی یا پلاستیکی بزارین زیر پاتون.مثلاً یک چهار پایه یا یک سینی پلاستیکی.بعدش اگر به سیم فاز دست هم بزنید مشکلی پیش نمیاد. البته در حین کار باید مراقب باشید که کسی به شما دست نزنه یا دست دیگتون با دیوار برخورد نکنه.
   در کل مسئولیت این کار پای خودتونه.
   برای اینکار دستکش های مخصوصی هم هست تویه بازار.

 • سلام خسته نباشین سوال بنده این است ما یک فازمون به چند تا مصرف کننده می تونیم بدیم واضح تر بگم مثلا ۳ تا سیم فاز داریم یکی نول و یکی ارت از این ۳ فاز هر کدومشون به چند تا مصرف کننده می تونیم بدیم که مصرف کننده هامون روشن بشن ممنونم مرسی

 • سلام ببخشید ولی یه سوال دیگه داشتم مشکلی است که سرخط پریزهاو سرخط روشنایی ازپاین کلید محافظ جان در جعبه فیوزهاگرفت؟عملکردش فرقی میکنه؟

  • کلید محافظ جان کلا با فیوز مینیاتوری فرق می کنه. و حتماً باید جهت ورودی و خروجی اون به درستی رعایت بشه. محافظ جان ها ورودی شون از بالا و خروجی شون از پایینه.

  • ببخشید چند دقایقی پیش به اشتباهی سوال گفتم منظورم این بود که میتوانیم سرخط پریزها وسرخط روشناهی از پاین کلید یا فیوزی مینیاتوری گرفت؟ نه کلید محافظ جان.

   • بله باید از پایین مینیاتوری گرفت.

 • با عرض سلام. آیا راهی درست و مهندسی چگونه است سوال در بستن جعبه فیوزها از بالا فاز بدین و در پایین خروجی بگیریم یا برعکس.

  • سلام. بله روش درست و مهندسی اینه که از بالا فاز بدین و از پایین خروجی بگیرین.
   ولی در کل در عملکرد فیوزهای مینیاتوری فرقی نداره که ورودی از بالا باشه یا پایین، و استاندارد این حرف رو زده فقط به خاطر اینکه یک قراره مشخص بین همه مجری ها باشه. و همشون یک شکل بشن.

   • خیلی ممنون کە بە سوالم رو جواب دادی خوش باشید.

    • ? ? ?

 • ممنون از جواب خوب وکاملتان وصبر حوصله اتان موفق باشید

  • ? ? ?

 • سلام خسته نباشید مهندس
  میخاستم بدونم۱- برای آشپزخونه چندتا فیوز ۱۶ لازمه
  ۲- برای سیم کشی ساختمان آیا کار درستیه تمامی سیم کشی با سیم ۲٫۵ انجام بشه

  • سلام. مرسی. برای آشپزخانه ۲ تا سرخط با ۲ تا فیوز ۱۶ آمپر کافیه.
   ۲- برای روشنایی ها باید از سیم ۱/۵ و برای پریزها از سیم ۲/۵ استفاده بشه. ولی اگر شما برای روشنایی ها هم از سیم ۲/۵ استفاده کنید از نظر مقررات خطایی انجام ندادید فقط هزینه هاتون میره بالاتر.

 • با سلام چندتا سوال داشتم
  ۱.اگر اداره برق تابلو کنتور نصب کنه همراه با چاه ارت ،آیا می شه سیم ارت طبقاتو به همون شینه ارت تابلو برق وصل کرد و خودمون چاه نکنیم؟
  ۲.اگر قبلا چاه کنده باشیم و خودمان ارت داشته باشیم همراه با شینه،آیا باید نول رو هم به شینه وصل کنیم؟
  ۳.اگر بعدا اداره برق تابلو با شینه بده،تلکلیف شینه و چاه ما چی می شه؟باید به شینه تابلو هم بندی بشه؟
  ۴.وقتی نول و ارت رو تو ورودی به هم وصل می کنیم،چرا اصلا ارت داریم پس؟نمون نول ساختمونو هم بندی نمی کنیم و یه سیم اضافی میارم؟
  با سپاس از حوصله و وقتتون

  • سلام. ۱- تا به حال ندیدم که اداره برق خودش بیاد و در کنار تابلو کنتورها چاه ارت ایجاد کنه. پس ساختمون خودش باید چاه ارت داشته باشه.
   ۲- بله باید وصل کنید. البته این اتصال تنها باید در داخل تابلو کنتور صورت بگیره و در هیچ جای دیگه در ساختمان نول با ارت تماس نداشته باشه.
   ۳- بله باید شینه شما به شینه تابلو متصل بشه.
   ۴- چند تا دلیل داره. یکی اینکه اگر نول شبکه قطع بشه، باز هم ارت از خطرات برقگرفتگی محافظت کنه. دوم اینکه یک جور پشتیبان کمکی برای نول حساب میشه. پس وجودش الزامیه. سوم اینکه چاه ارت همه ساختمان های یک محله باید دست به دست هم بدن تا به اون حداقل اهم برسن. نمیشه که یکی مجتمعی بگه ما ارت نمی زنیم و از ارت بقیه استفاده می کنیم.

   • ممنون از سرعت عمل و حوصله جناب عالی در جواب دادن
    در مورد جواب سوال اول؛مثلا برای یک ساختمان چهار طبقه،همیشه میان کنار ساختمون و نزدیک تیر برق چاهی می کنن برای تقویت pen و همراه با فازها به داخل تابلو برق مشترک می برن
    که بدنه تابلو و شینه نول به به این penوصل می شه
    خب وقتی این کار انجام شده چه لزومی به کندن چاه جدید هست؟

    • خواهش می کنم.
     اوکی متوجه منظورتون شدم. وجود اون چاه دلیل بر این نمیشه که شما به یک چاه ارت دیگه نیاز نداشته باشید. بنا به دلایلی که در کامنت قبلی گفته شد.

     • درود بر شما
      یک سوال دیگه داشتم جسارتا
      در ساختمانی
      هادی حفاظتی pe طبقات و الکترود زمین رو به شینه pe یا ارت وصل کردیم، نول ها رو هم به شینه نول.
      جفت این دو شینه رو هم با جامپر به هم وصل کردیم.
      دعوای ما با نماینده اداره برق در این قسمت هست که:
      ما اومدیم هادی pen را به شینه pe یا همون ارت وصل کردیم و اما ایشون می گن هادی pen باید به شینه نول وصل بشه.
      کدام درست هست؟
      pen به شینه نول یا pen به شینه pe یا ارت؟

     • سلام. pen اول در تابلو کنتورها به شینه ارت وصل میشه بعدش با جمپر شینه ارت به شینه نول وصل میشه.

 • سلام خدمت مدیر محترم // خدا بهتون قوت بده جای خسته نباشید و تشکر فراوان // از زمانی که وارد سایت شما شدم خیلی تو کارم پیشرفت کردم // به لطف راهنمایی شما امروز تونستم برای یه کارگاه جعبه فیوز رو از ابتدا کامل ببندم و برق کشی کنم// تشکر فروان از شما مدیر محترم // خداوند بهتون تن سالم بده دلتون شاد // بی نهایت سپاسگزارم // امیدوارم روزی برسه که از همین سایت بتونم استاد کار بشم

  • سلام احمد جان. از لطفت بی نهایت سپاسگذارم. خبر موفقیت و پیشرفت شما بسیار ما رو خوشحال می کنه.انشاا… همیشه در مسیر پیشرفت قدم بردارید.

 • سلام ببخشید من چندتا سوال داشتم ممنون میشم اگه جواب بدین:
  یکی اینکه در لوله گذاریاز جعبه فیوز تا کلید ها و پریز ها، باید لوله های سرخط روشنایی و پریز جدا باشند یا میشه سیم های هر دو سرخط رو از یک لوله رد کرد؟؟
  سوال دیگه اینکه اگه مثلا لوله ایی که کابل ایفون یا تلفن ازش رد کردیم از کنار لوله برق رد بشه مشکلی براش پیش میاد؟؟
  و سوال اخرم اینکه برای سیم ارت بهتره از چه شماره ایی استفاده بشه؟؟
  ممنون

  • سلام. خواهش می کنم. ۱- لوله ها حتماً بایستی جدا باشن
   ۲- اگر لوله هاشون مجزا باشه و بعدش خود لوله ها به همدیگه چسبیده باشن، خیر مشکلی پیش نمیاد.
   ۳- سیم ارت در ساختمان همیشه باید برابره سیم فاز باشه. یعنی برای روشنایی ها که از سیم فاز ۱٫۵ استفاده می کنید باید برای ارت هم از ۱٫۵ استفاده کنید.

   • ممنون از راهنماییتون

    • ? ? ?

 • سلام مهندس جان
  از راهتماییهای شما بسیار سپاسگذارم
  ایفون تابا مدل ۱۰۷۰ رابا کمک شما به خوبی نصب کردم
  یک مشکل کوچیک دارم
  وقتی شاستی درب بازکن را میزم که درب باز بشه کمی تصویر مانیتور پرش پیدا میکنه؟؟
  کمال تشکر را از شما دارم

  • سلام. خواهش می کنم. مطمئن هستید که شما برق ac رو به پنل وصل کردید؟ البته مقدار خیلی کمی لرزش تصویر طبیعیه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.



سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی