خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آذر
۱۲
۱۳۹۴

جعبه فیوز

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان :

 

طریقه نصب و سربندی سیم ها در جعبه فیوز با فیوزهای مینیاتوری و فیوزهای محافظ جان در این آموزش تقدیم شما می گردد.

 

جعبه فیوز

جعبه فیوز

 

 

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می روند، جعبه فیوز از قسمت های مهم در برق ساختمان است که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در ورودی واحد نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

از آنجایی که سر خط همه مصرف کننده ها به آن منتهی می شود. پس این قسمت تامین کننده ی برق تمام اجزای یک واحد مسکونی است. برق ورودی به جعبه فیوز  توسط یک کابل ۳ در ۴ -برای کنتورهای ۲۵ آمپر- یا یک کابل ۳ در ۶ -برای کنتورهای ۳۲ آمپر- از تابلو کنتور اصلی تامین می شود.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجانیش نصب ۸ فیوز مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۸ تایی تا ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم باید فیوزها را بشناسیم :

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری و محافظ جان سروکار داریم، پس به توضیح این موارد بسنده می کنیم.

فیوزهای مینیاتوری، فشنگی و اتوماتیک (آلفا) : این سه مدل از فیوزها مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه ( یعنی برخورد سیم فاز با نول ) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.
در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

و در پایین تصویر یک فیوز مینیاتوری را مشاهده می کنید. فیوزهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در ویراش جدید مبحث ۱۳ مقررات ملی برق ساختمان تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده گردد.
به فیوز زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C است.

 

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری

 

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

نقشه نصب فیوزهای مینیاتوری در تصویر زیر آمده است. نقشه فیوزهای فشنگی و فیوزهای اتوماتیک هم دقیقاً به همین شکل  است.

 

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

به خاطر شلوغ نشدن نقشه بالا ادامه سیم ارت رسم نشده است. کافی است تمام سیم های ارتی که به داخل جعبه فیوز می آید را با شمش ارت -شینه ارت- به سیم ارت اصلی وصل کنید. اطلاعات کاملتر در مورد نحوه نصب سیم های ارت در کتاب آموزش برق ساختمان آمده است.

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی مهم نیست که ورودی از بالای فیوز باشد یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین فیوز باشد.

 

محافظ جان : فیوز یا همان کلید محافظ جان که کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند، علاوه بر اضافه بار و اتصال کوتاه، می تواند از برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ هم از مدار شما محافظت کند.

این فیوز ها ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به فیوز محافظ جان وصل می شود. نقشه نصب فیوز محافظ جان در پایین رسم شده است.

 

 

نقشه فیوز محافظ جان

نقشه فیوز محافظ جان

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای فیوزهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد فیوز مینیاتوری ۳۲ آمپر قبل از محافظ جان نصب شود.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز استفاده می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از فیوز ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریز های آشپزخانه از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط پریزهای پذیرایی و اتاق خواب از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از نوع ۲۵ یا ۳۲ آمپر -بسته به آمپراژ کنتور- استفاده کنید. فیوز اصلی هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • کلید محافظ جان باید با فیوز اصلی هم آمپر باشند. یعنی اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، محافظ جان هم باید ۳۲ آمپر باشد.
 • برای سرخط کولر آبی از فیوز ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)

 

این آموزش از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق آمده است، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط853 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • برای کابل اصلی کنتور تا جعبه فیوز کابل افشان خوبه یا مفتولی
  برای برق تکفاز پنجاه امپر میخواستم

  • سلام. کابل مفتولی باشه بهتره. از کابل ۳ در ۶ استفاده کنید.

 • خیلی ممنون از توضیحاتتون جناب مهندس.انشاله ماه اینده کتاب ایفون چاپ میشه ؟؟

  • خواهش می کنم.
   اگر خدا بخواهد.

 • باعرض سلام وخسته نباشید محضر باسعادت جناب مهندس مرادی.ریموتی که فرمودین چند رله باشه
  خیلی ممنون

  • برد ریموت بتا ۳ کانال هستش. که البته برای کار شما ۲ از رله ها بدون استفاده می مونه.

 • سلام وممنون جناب مهندس .۱۲ ولتی که برد میدیم میتونه از ترانس ایفون تغذیه کنه؟؟

  • سلام. بله مشکلی نداره. پیشنهاد می کنم که از ۱۲ ولت ac ترانس به برد ریموت بتا وصل کنید تا تاثیری در عملکرد آیفون هم نداشته باشه.

 • باعرض سلام وخسته نباشید خدمت استاد گرامی جناب مهندس مرادی.اقای مهندس برای ریموتی کردن در بازکن تابا از چه ریموتی میتونم استفاده کنم.باتشکر

  • سلام آقای ذوالجناحی عزیز و ممنون که سوالاتتون رو در بخش “سوالات خوانندگان کتاب برق ساختمان” مطرح نمی کنید.
   از برد ریموت بتا استفاده کنید. هر قیمتش مناسبه و بردش خوبه.

 • سلام
  منظورم اینکه جایی که ما هستیم هنوز اداره برق کنتور را وصل نکرده است
  به قول معروف سازنده مستقیم از تیر برق کشیده.

  • سلام. عباس آقا، کمی سوالتون رو دست کاری کردیم که درِ سایت ما رو تخته نکنن.
   پاسخ: بله شما می تونید از استابلایزر یا تقویت کننده ولتاژ استفاده کنید. یک استابلایزر ۶ کیلو وات برای کار شما جوابگوست.

 • سلام مهندس، راه ارتباطی تلگرام هم دارید؟ سوالی دارم ممکنه طولانی بشه
  GhasemBabakhani@

  • سلام. آقای باباخانی. همین جا مطرح بفرمایید.

 • با سلام و خسته نباشید
  ایا اتصال نول ها و ارت در جعبه فیوز باید با شینه باشه؟
  در اینصورت شینه مناسب چطوره؟ چون شینه های بازار خیلی ضخیم هستن و برای تابلو اصلی مناسبن

  • سلام. هرگز نباید در جعبه فیوز ارت و نول به همدیگه متصل بشن.
   خود اداره برق به تشخیص خودش در داخل تابلوی کنتور اصلی ارت و نول رو به همدیگه متصل میکنه.

   • سلام
    منظور من اتصال نول و ارت به همدیگه نیست -قبول دارم کمی جمله ام شک بر اندازه ولی منظورم اتصال نول ها به هم و اتصال ارت ها به هم در جعبه فیوزه نه نول به ارت
    منظورم اینه که ایا باید برای اتصال نول و ارت سرشاخه ها در جعبه باید شینه بذارین یا همینطوری سیمها رو به هم تاب بدیم؟ شینه مخصوص این کار رو تصویری ازش دارید چون شینه های سوراخ دار بازار خیلی ضخیم هستن و به نظر میاد برای جعبه کنتور باشند

    • سلام. اوکی. طبق مبحث جدید ۱۳ ساختمان: بله حتماً بایستی از شینه ترمینالی ارت و نول استفاده کنید. و استفاده از چسب برق مجاز نیست.
     به این خاطر شینه ها سوراخ هاشون ضخیم تره چون بایستی اول سرِ سیم رو “سرسیم” بزنید بعد بکنید داخل سوراخ. اگر کتاب آموزش برق رو خونده باشید در صفحه ۳۶ عکس این شینه ها رو آوردیم.

 • سلام و تبریک درباره سایت خوبتون
  می خواستم بدونم که فیوز اصلی واحد در جعبه برق پارکینگ ۳۲ است البته کنتور هنوز نداریم و فیوز اصلی در جعبه فیوز هم ۳۲ است و چون برق ضعیف است می خواهم یک ترانس تقویت برق در کنار جعبه فیوز بزارم که این ترانس ۲۷ آمپر و ۶ کیلو وات است آیا می شود این کار رو کرد یا خیر و اینکه این ترانس کل خانه به علاوه کولر گازی ۱۸۰۰۰ رو جواب می دهد؟
  و در آخر هم آیا برای تقویت ولتاژ راهی به غیر از ترانس گذاشتن وجود دارد یا خیر ( ولتاژ بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ است)

  • سلام. مرسی. متوجه سوالتون نشدم. شما می فرمایید کنتور ندارید و بعدش گفتین که برق ضعیف است؟؟؟ واضح تر می فرمایید؟؟؟

 • با عرض سلام خدمت شما
  خواستم بپرسم شینه نول و شینه ارت در تابلو برق چه طوری به هم وصل میشن و سوال بعدی این هست که فیوز محافظ جان بهتر هست که در جعبه فیوز باشه یا بلافاصله بعد از کنتور؟

  • سلام. شینه ارت و شینه نول در تابلوی اصلی یعنی تابلوی کنتورهای به همدیگه وصل میشه نه در داخل جعبه فیوز.
   و این وظیفه اداره برقه که به تشخیص خودش این کار رو انجام میده. با یک کابل شماره ۱۰ که دو سرش کابلشو داره این کار رو می کنن.
   محافظ جان بهتره که در جعبه فیوز باشه.

 • سلام
  خسته نباشی
  من از کابل اصلی قبل کنتور خش دادم و یه کابل دیگه وصل کردم بعد سیمهای فاز و نول که از کنتور میره به جعبه فیوز از کنتور باز کردم به سر اون کابل وصل کردم البته فیوز ۲۵ زدم رو فاز
  ۱-ایا برا وسایل مشکلی پیش میاد به مرور یا نه
  سوال دیگه ایی که داشتم اینه که فیوز داخل کنتور B32 هستش اما فیوزای داخل جعبه فیوز دمه در C25 هستش..فیوزای دمه درو عوض کنم با B32؟

  • سلام.مرسی. ۱- همه چیز بستگی به نوع اتصالاتتون داره اگه اتصالات رو خوب برقرار کرده باشید و از کابل های ضعیف استفاده نکرده باشید، مشکلی پیش نمیاد. البته هنوز نفهمیدم که چرا این کار رو کردین.
   ۲- خیر نیازی نیست. و همونطور که در بالا توضیح دادیم بهتره که فیوز کنتور از نوع بی و فیوز اصلی جعبه فیوز از نوع سی باشه. ۲۵ و ۳۲ بودنش هم زیاد مهم نیست. چون درسته که روی فیوز می نویسن ۲۵ آمپر ولی این مقدار خیلی دقیق نیست.

 • سلام مهندس جان
  مشکلی برام پیش اومده امیدوارم بتونی کمکم کنی
  کنتور خانه ما ۲۵ امپره .یک محافظ جان ۲۵ امپر سر راه فیوزها نصب کردم.تا اینجای کار درست بود.اما وقتی که داشتم ریسه نور مخفی را برای اتاق خواب تست میکردم ریسه اتصالی داشت وکنتور اصلی پرید.چرا فیوز ۱۶ امپر اتاق خواب یا فیوز محافظ جان عمل نکرد
  کمال تشکر را از شما دارم از این که وقت گرانبهایتان را صرف ملت عزیزمان میکنید

  • سلام مجدد
   در ضمن محافظ جان را با کلید تست ان که تست میکنم سالمه
   ممنونم از راهنمایی شما

  • سلام. شاید فیوز ۱۶ آمپر داخل جعبه فیوز از نوع سی بوده و فیوز کنتور از نوع بی بوده که در اینصورت مسلماً فیوز بی می پره.
   ولی اینکه می فرمایید محافظ جان عمل نکرده باید به سلامت اون شک کرد.
   اون کلید تست که میفرمایید باهاش تست کردید و سالم بود، فقط یک جریان نشتی ۳۰ میلی آمپر رو شبیه سازی میکنه و نمی تونه اتصال کوتاه رو شبیه سازی کنه. یعنی اگر اون کلید تست رو زدید و محافظ جان پرید یعنی محافظ جان شما نشتی ها رو شناسایی می کنه و این دلیل نمیشه که اتصال کوتاه رو هم شناسایی کنه. پس احتمالا در داخل محافظ جان اون قسمتی که اتصال کوتاه رو تشخیص میده خراب شده.

 • سوال دیگه ای دارم اینکه دوستی پرسیده بودن سیستم ارت ندارن و میشه محافظ جان نصب کرد شما جواب داده بودید بله
  پس سیم ارت تو ساختمون بود و نبودش با محافظ جان ربطی نداره
  درسته این چیزی که من متوجه شدم

  • بله سیم ارت بود و نبودش برای محافظ جان فرقی نمی کنه.

 • سلام
  برای یه پروژه مجبور بودم سرخط روشنایی و پریز هر بخش رو با هم بکشم یعنی روشنایی و پریز آشپزخونه با هم و اتاق با هم و هال هم باهم
  البته برای سیم ها از سیم ۲٫۵ استفاده کردم تا پریزها و بعدش برای روشنایی از پریز تا لامپ ها ۱٫۵
  یه جفت سیم ۴ هم برای کولر گازی

  میخواستم ببنیم فیوزهای تو جعبه فیوز جلو در، چه آمپری باشه بهتره، الان ۱۶ برای آشپزخونه گذاشتم و ۱۰ برای بقیه بجز کولر و ۲۵ هم فیوز اصلی

  ضمنا تو آشپزخونه بعدا یه آبگرمکن برقی گذاشتن که خب توان بالایی داره میخواستم ببینم مشکلی ایجاد نمیکنه این آبگرمکن ؟ چون مثلا آبگرمکن روشن بشه دیگه اختلال تو کار بقیه وسایل پرمصرف تر ایجاد میشه

  • سلام آقا حامد. در کل از پایه کارتون اشتباه بوده، حالا نمیدونم درپاسخ این کار اشتباه باید چه جوابی بدم!!!
   ولی رنج فیوزها رو بد انتخاب نکردین، خوبه.
   ۲- پیشنهاد میکنم برید و الان برای آبگرمکن برقی یک سرخط جدا بزارید. چون مسیر لوله برق پریزها در آشپزخانه کوتاهه حتماً می تونید چند تا پریز رو باز کنید و ۲ رشته سیم دیگه برای آبگرمکن برقی در داخل لوله ها رد کنید. مصرف اون آبگرمکن ها معمولاً زیاده و احتمال اینکه به سیم ها و وسایل دیگه آسیب برسه هست.

   • سلام
    بله اشتباهش رو که میدونم اما مجبور بودم متاسفانه، میدونم استاندارد جدید هم همینه
    دو تا سوال دارم

    یکی اینکه اشتباه من رو فقط بخاطر همون کشیدن سیم های هر قسمت با هم میدونید یا مشکل دیگه‌ای هم هست ؟

    دوم هم اینکه این ساختمانهای قدیمی که اصلا جعبه فیوز نداشتن و سیم بندی هم همینطوری بود یعنی برای همه جا چه روشنایی چه پریز یه سیم میکشیدن چه مشکلی داشتن ؟
    همه ساختمونهای قدیمی سالیانه ساله که بدون مشکل دارن کار میکنن و اصلا من یادم نمیاد جایی رو که بخاطر اینکار مثلا آتش سوزی شده باشه

    در کل میخوام بدونم چه مشکلی داره اون کار ؟

    • سلام
     ۱- تحمل جریان پریزها بالاتر از کلیدهاست. اگر روی پریزها رو دیده باشید نوشته ۱۶ آمپر ولی رو کلیدهای برق نوشته ۱۰ آمپر
     وقتی سرخط مشترک باشه، احتمال سوختن لامپ ها بیشتر میشه
     وقتی سرخط ها جدا باشه عیب یابی راحت تر انجام میشه.
     وقتی سرخط ها جدا باشه در صورت بروز اتصالی در یک سرخط، برق بقیه سرخط ها قطع نمیشه

     ۲- شما ندیدید ولی من زیاد دیدم که به خاطر سیمکشی قدیمی مشکلات زیادی به وجود اومده. درسته اون زمان زیاد به مشکل نمی خورد ولی اگر وسایل پر مصرف امروزی مثل کولر گازی، آبگرمکن برقی، ماشین لباسشویی و… در بازار میبود. واویلا بود.
     بد نیست یک داستان هم واستون بگم، خونه مادر بزرگ بنده به صورت قدیمی سیمکشی شده و همه جا از سیم نمره ۱ و ۱٫۵ استفاده شده. فیوزشون هم که چند سالی بود تعویض نشده بود و اینها خبر نداشتن که خراب شده. عموی بنده برای “روز مادر” یک اتو واسه مادرش میخره. وصل شدن اتو همانا و سوختن سیم ها همانا. سیم ها طوری ذوب شده بودند و به لوله خرطومی ها چسبیده بودن که نشد تعویضشون کنیم. الان با این سیم های دولا سفید به صورت روکار سیمکشی کردیم.?

   • سوال دیگه اینکه من یه سیم ۴ برای کولر گازی کشیدم که البته الان هنوز کولر نصب نشده و اتفاقا نزدیک آشپزخونه هم هست، میتونم فعلا از همون برای آبگرمکن استفاده کنم و بعدا کولر رو هم به همون سیم وصل کنم یا هرکدوم سیم نمره ۴ جدا باید داشته باشه ؟

    • برای آبگرمکن برقی یک سیم نمره ۲٫۵ کافیه.
     اگر ظرفیت کولر گازی کم باشه، مثلاً ۲۴ هزار بیشتر نباشه، میشه.
     ولی اگر راه داره سرخط اونها رو هم جدا کنید.

 • سلام مهندس
  وقت بخیر
  مهندس قرار بود نقشه سه فاز فیوز ها مثل نقشه بالا رو بزارين ، ولی تا الان نگذاشتين.
  ممنونم✋

  • سلام.مرسی. یادم نیست.
   ولی فیوزهای ۳ فاز مثل فیوزهای تک فاز هستند با این تفاوت که ۳ تا به هم چسبیدن. و هر فاز وارد یکی از اون فیوزها میشه.

 • سلام
  چطور می توانم از فیوز های کنتور مشترک که سه فاز هست برای یک وسیله برق بگیرم؟
  نول رو می تونم از یکی از واحدها بگیرم؟

  • سلام. از یکی از فازهای برق ۳ فاز به عنوان سیم فاز و از شینه نول داخل تابلو هم یک نول بگیرین.

 • با سلام و خسته نباشيد
  ميخواستم بدونم اگر تو ساختمان از سيستم ارت استفاده نشده باشه ميشه از كليد حفاظت جان تو جعبه فيوز استفاده كرد؟در ضمن تو تابلو آسانسور از ارت استفاده شده ولي داخل واحدها ارت نيومده و وقتي دست به يخچال و لباسشويي و شير آب ميزنيم بعضي وقتا يه كوچولو برقگرفتگي احساس ميشه علتش چيه؟و بايد چطور رفع بشه؟
  ممنون از راهنمايتون

  • سلام. مرسی. بله میشه.
   ۲- وسایل برقی که داخلشون موتور هست مقداری القای برق ایجاد میکنن و همین یک مقدار باعث ایجاد برقگرفتگی کوچولو میشه. صحیح تر این هستش که تمام اهالی مجتمع جمع بشن و یک میله ارت در کنار تابلو برق ساختمان بکوبن، البته این کار باید توسط یک متخصص انجام بشه. و اگر کابل برق واحدها ۳ رشته نیست، کابل قبلی رو تعویض کنن و یک کابل ۳ رشته نصب کنن. بعدش سیمکشی قبلی که در داخل آشپزخونه اجرا شده رو به سیمکشی ارت تغییر بدن. سخت و هزینه بر هست ولی شدنیه و ایمن تر.
   ولی یک راه ماست مالی کردن مسئله هم اینه که با یک سیم از بدنه وسایل برقی به لوله آب فلزی یا به اسکلت فلزی ساختمان وصل کنید. در این صورت اون مقدار القا داخل اسکلت ساختمان تخلیه میشه و دیگه کاری با شما نداره. اگر این کار رو کردید نصب کلید محافظ جان در جعبه فیوز الزامیه و اگر نصب نشه امکان داره در صورت تماس فاز با بدنه اون وسایل شرایط خطرناکی برای کل ساکنین ساختمان ایجاد بشه.

 • سلام من تازه این صفحه شما را دیدم و به دقت دارم میخونم و استفاده میکنم واقعا خسته نباشید

  سوالی داشتم از خدمتتون
  اگر در تابلو ورودی به جای فاز نول را وارد فیوز کنیم مشکلی بوجود میاره تو برق ساختمان
  دوم اینکه اگر فیوز تابلو ورودی ۳۲ امپر استفاده شده باشه و فیوز داخل منزل ۲۵ امپر در این نوع هم میخاستم ببینم مشکلی بوجود میاد
  سپاس گذارم از شما

  • سلام.مرسی.
   ۱- بله خیلی هم مشکل داره. امکان داره یک شخص با تصور اینکه فیوز رو قطع کرده، به سیم های برق دست بزنه و دچار برقگرفتگی بشه.
   ۲- مشکلی که نداره. ولی با وجود اینکه کنتور شما ۳۲ آمپره شما حداکثر می تونید ۲۵ آمپر جریان بکشین. پس بهتره که هر دو فیوز ۳۲ آمپر باشن.

   • سلام دوباره
    متاسفانه من سوالم را درست مطرح نکردم
    منظورم از جابجایی فاز و نول از نظر صدمه دیدن وسایل برقی , نوسانات برقی , اتش سوزی سیم های برق بود

    • سلام. جابجا کنید، مشکلی ایجاد نمیشه.

 • ایا نول هر سرخط بایدالزاما جدا باشد یا میتوان مشترک استفاده کرد؟

  • طبق مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان، در هیچ کجا نول یک مسیر نمیتونه با یک مسیر دیگه مشترک باشه و برای هر سرخط باید نول مجزا در نظر گرفته بشه.

 • سلام مهندس جان
  ما الان ۳ تا کولر ابی داریم برق هر ۳ کولر را میتوان از یک فیوز ۱۶ امپر گرفت ؟
  سوال دوم.برای هر کولر باید دو رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر بره ؟
  یا یک رشته فاز کافیه و نول ان را همانجا از روشنایی تامین کنیم
  با کمال تشکر

  • سلام.۱-خیر برای هر کولر آبی باید یک سرخط جدا شامل ۲ رشته سیم مجزا و یک فیوز ۱۶ آمپر مجزا در داخل جعبه فیوز نصب بشه.
   ۲- نول در هیچ کجا چه در روشنایی ها و چه در پریزها نمیتونه مشترک باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی