خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
خرداد
۱
۱۳۹۷

اصول لوله گذاری در سیمکشی ساختمان ۲

دوستان عزیزم سلام. انشاا… که در این ماه عزیز طاعات و عبادات‌تان قبول باشد. بنده همیشه در ماه رمضان همه کارها را تعطیل می کنم تا بتوانم روزه بگیرم. چون به خاطر سختی کار، نمی توان هم کار کرد و هم روزه گرفت. و در این یک ماه فرصت خوبی دست داده که روی کتاب نصب، عیب یابی و تعمیر آیفون ها کار کنم. این بار به خودم قول داده‌ام تا کتاب آیفون را تمام نکنم پروژه دیگری قبول نکنم و تا الان ۸۰ درصد کتاب آماده شده و اگر خدا بخواهد حداکثر تا پایان ماه رمضان این کتاب آماده خواهد شد. در این روزها حداقل ۱۴ تا ۱۵ ساعت پشت لپ تاپ مشغول فکر کردن و تایپ کردن متن کتاب هستم و وقتی از نوشتن خسته می شوم برای اینکه آب و هوایی عوض کنم به مجتمع مسکونی که در همسایگی ما در حال ساخت است سر میزنم. اگر خاطرتان باشد در مطلب اصول لوله گذاری در برقکشی ساختمان ۱ چند تا از اشتباهات و ایرادهای برقکار محترم این مجتمع را خدمتتان عرض کردم و حالا می خواهم به ادامه این مطلب بپردازم تا عزیزان برقکارِ دیگر، این اشتباهات را مرتکب نشود. این تصاویر را از هنرنمایی برقکار این ساختمان گرفته ام تا لابه لای آنها نکاتی را شرح دهم. به تصویر اول نگاه کنید.

لوله گذاری در سیمکشی ساختمان :

لوله کشی برق

تصویر بالا قوطی کلیدهای روشنایی برای پذیرایی را نشان می دهد. که ۴ تای پایین برای کلیدهای روشنایی و قوطی کلید بالای آنها هم برای محل نصب آیفون تصویری در نظر گرفته شده است.

اشتباه اول: این برقکار محترم دقیقاً در راستا و بالای کلیدهای روشنایی پذیرایی، قوطی کلید آیفون تصویری را نصب کرده است که باعث می شود بعد از نصب گوشی آیفون، سیم فنری هندست روی کلیدهای روشنایی آویزان شود. همیشه باید قوطی کلید پشت آیفون حداقل ۱۵ سانتی متر آن طرف تر باشد. به تصویر زیر که آن را برای «کتاب نصب، عیب یابی و تعمیر آیفون ها» آماده کرده‌ام نگاه کنید.

محل نصب کلید برق

همانطور که می بینید قوطی کلید پشت آیفون ۱۵ سانتی متر از راستای کلیدهای پذیرایی فاصله دارد تا سیم های فنری متصل به هندست روی کلیدهای برق آویزان نباشد. ارتفاع نصب کلیدهای روشنایی پذیرایی از کف تمام شده ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر است و ارتفاع نصب قوطی کلید پشت آیفون هم بایستی ۱۴۰ سانتی متر بالاتر از کف تمام شده باشد پس می توان گفت که قوطی کلید پشت آیفون تصویری باید ۳۰ سانتی متر بالاتر از کلیدهای روشنایی باشد.

اشتباه دوم: برق مانتیور آیفون تصویری از برق روشنایی گرفته شده است که طبق استاندارد باید از پریزهای برق پذیرایی یا از جعبه فیوز گرفته شود. چون مانیتور آیفون تصویری یک مصرف کننده است نه یک روشنایی.
البته بین خودمان بماند، بنده به برقکارهایی که برای من کار می کنند می گویم که این مورد را بیخیال شوند. چون معمولاً گوشی آیفون در نزدیکی کلیدهای روشنایی پذیرایی قرار می گیرد و این فاصله خیلی کم است، و می توان با یک لوله ۳۰ یا ۴۰ سانتی این دو را به یکدیگر ارتباط داد و برق آیفون را از کلیدهای روشنای گرفت. در این صورت به مقدار زیادی در مصرف لوله و سیم صرفه جویی می شود و نیازی هم به شیارزنی نیست. پس قرار نیست که همیشه حرف حرفِ استاندارد‌ باشد، من یکی که این مورد را رعایت نمی کنم. البته این نظر شخصی بندست و اگر شما خیلی مقرراتی هستید می توانید برق مانیتور آیفون تصویری را از پریزهای پذیرایی یا از جعبه فیوز بگیرید تا کاملاً طبق مقررات عمل کرده باشید.

اشتباه سوم: بوشن ها بصورت غیر اصولی ایجاد شده‌اند. همانطور که مشخص است این برقکار عزیز یکی از لوله‌ها را شکافته و لوله دیگر را در داخل آن قرار داده است.

زمانی که می خواهید ۲ عدد لوله برق شماره ۲ (یه با قول بعضی ها لوله نمره ۱۳) را به سر همدیگر وصل کنید یا باید یک تکه لوله ۲٫۵ (به طول ۱۲ سانتی متر) بیاورید و سر هر دو لوله را داخل آن قرار دهید و بعد ۲ طرف آن را نوار چسب بزنید و یا اینکه سر لوله ای که در قسمت پایین قرار گرفته را با حرارت گرم کنید و آن را با یک لوله شماره ۲ دیگر گشاد کنید و بعد لوله بالایی را داخل لوله پایینی فرو کنید. یعنی همیشه باید لوله بالایی به داخل لوله پایینی برود. چون برقکار همیشه بایستی از سمت جعبه فیوز فنر سیمکشی را رد کند، در این صورت فنر سیمکشی به محل اتصال ۲ لوله گیر نمی کند.

اشتباه چهارم: یک لوله افقی در تصویر مشاهده می کنید (که از داخل آجر سفال بالای قوطی کلید آیفون رد شده) ، که گفتیم هیچ لوله ای نباید بصورت افقی یا مورب نصب شود. لوله های برق فقط می توانند در سقف یا کف اتاق ها مسیرهای افقی را طی کنند.

اشتباه پنجم: خط شیار با دستگاه فرز یا دستگاه شیار زن ایجاد نشده و این برقکار فقط از تیشه استفاده کرده است و باعث خرابی زیادی روی آجرهای سفال شده است.

اشتباه ششم: قوطی کلیدها کاملا محکم به دیوار نصب نشده‌اند و شاخک های دو طرف قوطی کلیدها آزاد هستند بطوری که به راحتی میشد با یک انگشت آنها را از دیوار جدا کرد.

اشتباه هفتم: این برقکار عزیز باید صبر می کرد و بعد از پایان مرحله گچ خاک اقدام به نصب قوطی کلیدها و لوله ها می‌کرد. ولی چون قبل از گچ خاک، قوطی کلیدها را نصب کرده است احتمالاً قوطی کلیدها داخل تر یا بیرون تر از گچ خاک قرار بگیرند. مثلاً وقتی به بالاترین طبقه این مجتمع رفتم که آقای گچ کار در آنجا مشغول کار بود قوطی کلیدها به این شکل در آمده بودند.

 

نصب قوطی کلید برق

یعنی یا مثل تصویر بالا ۱ سانتی متر از قوطی کلید از داخل گچ خاک بیرون زده بود و یا در بعضی موارد تا ۳ سانتی متر قوطی کلیدها به داخل گچ خاک فرو رفته بودند. که هر دو حالت هم اشتباه است و قوطی کلید بایستی کاملاً هم سطح با گچ خاک نصب شوند.

اشتباه هشتم: بهتر است که قبل از مرحله گچ کاری ساختمان، سیم ها را در داخل لوله ها رد کنید. در اینصورت وجود سیم ها مانع از افتادن گچ یا نخاله به داخل لوله ها و مسدود شدن آنها خواهد شد. در ضمن اگر مرحله سیمکشی قبل از گچ کاری ساختمان صورت گیرد به راحتی می توان لوله های خراب و مسدود را تعویض یا اصلاح کرد. در اینصورت بعد از گچ کاری به مشکل نخواهید خورد. ولی اگر قرار شد که سیمکشی بعد از گچ کاری صورت گیرد حتماً باید سر لوله ها را با نوار چسب بپوشانید تا گچ و نخاله مسیر لوله ها را مسدود نکند.

اشتباه نهم: تعداد ساپورت ها برای نگه داشتن لوله های برق داخل شیارها کمه. و فقط در یک قسمت از مسیر ساپورت قرار گرفته است. که در تصویر مشخص نیست. برقکارها معمولاً از سیم رابیتس یا بست کمربندی یا تکه لوله های برق ضایعاتی ساپورت درست می کنن و جلوی لوله های برق قرار میدن تا لوله ها از دیوار جدا نشن.

اشتباه دهم: محل اتصال زانو به لوله باید با نوار چسب پوشیده بشه، ولی متاسفانه هیچ نوار چسبی استفاده نشده.

اشتباه یازدهم: که بنده اون رو فراموش کرده بودم و آقای شیخ زاده و آقای صداقت اون رو یادآوری کردن، نصب نکردن لوله مجزا برای کابل آیفون هستش. امروز بعد از یک ماه دوباره به این پروژه سرزدم و مشاهده کردم که آقای گچ کار روی لوله ها رو گچ خاک کرده و متاسفانه برقکار فراموش کرده که برای کابل آیفون یک لوله مجزا نصب کنه. و حالا باید دوباره تیشه دست بگیره و گچ ها رو خراب کنه و یک شیار برای کابل آیفون ایجاد کنه. همیشه بعد از اتمام کار چک کنید که آیا تمام لوله گذاری هاتون رو درست انجام دادین یا نه.

و حالا به یک تصویر دیگر از برقکاری همین پروژه نگاه کنید.

لوله گذاری در سیمکشی آشپزخانه

۱- نصب هرگونه لوله برق در کف آشپزخانه ممنوع است. ولی متاسفانه برقکار بالا تعدادی از لوله ها را در کف آشپزخانه نصب کرده است.

۲- جدای از اینکه لوله های برق نباید در کف نصب شوند، در داخل سایر اتاق ها، در قسمت هایی که باید لوله‌های برق و آب از روی یکدیگر رد شوند، همیشه باید لوله آب در زیر لوله های برق قرار بگیرد. که حتی این مورد هم در تصویر بالا رعایت نشده است.

۳- در محل اتصال زانوها و لوله های برق از چسب برق استفاده نشده است.

۴- ارتفاع پریزهای اجاق گاز و ماشین لباسشویی درست رعایت نشده است. ارتفاع این ۲ پریز از کف تمام شده آشپزخانه حداقل باید ۷۰ سانتی متر باشد.

۵- دقیقاً روی سینک ظرفشویی یک پریز قرار گرفته است. در صورتی که باید حداقل ۶۰ سانتی متر از لبه بیرونی سینک فاصله داشته باشند.

۶- در عکس کاملاً مشخص نیست. ولی تعداد پریزها هم کم بود. در صورتی که باید حداقل ۶ پریز برق در آشپزخانه نصب شود. که عبارتند از

 • پریز ماشین لباسشویی
 • پریز اجاق گاز
 • پریز هود
 • پریز یخچال
 • پریز پکیج
 • پریز بالای اوپن یا اُپن. برای مصارفی مثل چای ساز یا آبمیوه گیری
 • و اگر در نقشه آشپزخانه، ماشین ظرفشویی هم جا نمایی شده است، برای آن هم یک پریز برق قرار گیرد.

ایرادات بعدی را شما بگویید. ممنون که در بهتر شدن سایت آموزش برق مشارکت می کنید.

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.325 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام جناب مهندس درساختمان هایی که سقف (غیرکاذب)ساخته میشود بعدآ دیواراصلی وبعدآ هال وخواب و.. حال خواستم که بپرسم که لوله گذاری روشنایی قبلآ درسقف انجام گرفته .مثال جای کلید اتاق خواب را چگونه مشخص میشود باتشکر

  • سلام. شما باید صبر کنید که دیوارهای داخلی ساختمان هم ساخته بشه و بعد اقدام به نصب کلیدها روی دیوار کنید.

 • سلام مهندس
  سیم کشی بدون جعبه تقسیم به چه صورته؟ از داخل قوطی کلید انشعاب گرفته میشه یا اینکه همه مسیرها میرن تو تابلو برق واحد؟

  • سلام. مطالب کاملتر درمورد سیمکشی بدون جعبه تقسیم در کتاب آموزش برق ساختمان اومده. در یک توضیح کلی: تمام انشعابات و اتصالات در داخل قوطی کلیدها انجام میشه.

 • سلام جناب مهندس برای انشعاب گرفتن چندخط ۲۵امپرازتابلواصلی برق برای منازل بطورافقی به چه روشی انشعاب گیری کنیم ممنون

  • سلام. برای انشعاب گیری از ترمینال سرامیکی استفاده کنید.

 • سلام مهندس روزتون بخیر مهندس برای یه ساختمون دو واحدی برای نصب تابلو فیوزها و سربندي تو تابلو از نوار چسب استفاده کردم البته دقت لازم رو کردم همینجوری نوار چسب نکردم ميخاستم ببینم آیا بعدها دچار مشکل میشه یا نه،ممنونم…

  • سلام. انشاا… که مشکلی پیش نمیاد، ولی استاندارد میگه که در جعبه فیوز از شینه ترمینالی ارت و نول استفاده کنید. قیمتی هم ندارن.

 • سلام مهندس جان . الان من یه خونه دو طبقه با زیر بنا ۱۵۰ متر هر طبقه می خوام بسازم و میخوام برق کشی رو خودم انجام بدم و زود یاد میگیرم و علاقه هم دارم. حالا بنظرتون میتونم با خوندن کتابای شما و آموزش های ویدیویی در دو ماه آینده این پرژه رو خودم انجام بدم؟ چه وسیله هایی لازم دارم ؟

  • سلام مهدی جان. خیر بنده این پیشنهاد به شما نمی کنم. چون خوندن کتابها به تنهایی کافی نیست، و لازمه که یکی دو ماه رو هم شاگردی کنید.
   اگر خدای ناکرده مسیری رو فراموش کنید که بعدش لازم باشه سرامیک های کف یا گچ ها رو به خاطرش خراب کنید، اینها از دستمزد یک برقکار هم بیشتر میشه.

 • سلام خسته نباشید
  آیا لازمه همه نکات نقشه الکتریکال رعایت بشه؟
  ساختمان ۱۲۰ متری تک واحدی برق واحد ها ۳فاز گرفته
  ۲ تا جعبه فیوز ۱۶ تایی گذاشته
  تمام اتاق خواب ها دتکتور دارن
  چند تا تابلوی برق درنظر گرفته
  چقدر این نقشه تو تایید ناظر نقش داره؟
  ممنون

  • سلام. مرسی. فکر نمی کنم این یک ساختمان مسکونی معمولی باشه. شاید یک واحد تجاری یا دفتری چیزی باشه. در هر صورت قبل از اجرا اگر قراره چیزی رو کم یا زیاد کنید باید با مهندس ناظر برق پروژه مشورت کنید.

 • با سلام و وقت بخیر

  می خواستم بدونم برای لوله کشی برق ساختمان لوله پلی اتیلن بهتره یا پلی امیدها ؟
  در ضمن می خواستم بدونم از لحاظ نظام مهندسی کدام یکی ممنوعیت داره .

  با تشکر

  • سلام. مرسی. بله لوله پلی اتلین باید استفاده کنید و لوله پلی آمید ممنوع شده. چون میگن خودسوز هست و اگر قسمتیش آتش بگیره، آتش به بقیه لوله هم سرایت میکنه.

 • سلام خسته نباشید
  در مورد لوله گذاری برای داکت اسپلیت که در پشت بام قرار دارند سوال دارم
  خواستم بدونم چند تا لوله نیاز دارم و چطوری باید در ساختمان و در پشت بام قرارشون بدم؟لوله ۲کافی هست؟
  بسیار ممنون

  • سلام. مرسی. از جعبه فیوز به یونیت خارجی یک لوله ۲ ببرید و از یونیت خارجی به قسمت اصلی یونیت داخلی هم یک لوله نمره ۲ قرار بدید.

 • سلام شما تاکید دارین که در کف آشپزخانه هیچ لوله برقی نباید باشه .خب پس چاره چیه ؟

  • سلام. استثنائا در آشپزخانه باید در ارتفاع ۱۵ سانتی متر زیر سقف، شیارهای افقی ایجاد بشه و لوله های برق مسیرهای افقی رو در داخل این شیارها طی کنن.

 • باسلام و تشکر فراوان از ارائه اطلاعات بسیار مفیدتون،اگه بعد از اتمام کار یک ساختمان برا نظارت اطلاع بدن ،چیکار باید بکنم؟یه سوال دیگه مغایرتها رو همینکه به طرف بگیم کافیه یا بابد کتبا گزارش رو رد کنیم؟

  • سلام. در زمان استارت کار، نظام مهندسی یک کاردکس به مالک میده که باید در طی مراحل ساخت، مالک ساختمان مرحله به مرحله یک مهندس ناظر رو خبر کنه تا بیاد برای بازدید و اگر این کار رو نکنه مقصر خود مالک هست. و اگر اشکالی رو بعد از اتمام کار ساختمان مشاهده کردید باید بگین که رفع کنه.
   بله باید کتبا گزارش رو رد کنید.

 • با سلام .در کف حیاط یک منزل ویلایی مجبور به لوله گذاری برق با طول زیاد هستیم.۱-آیا میتوان در بین مسیر در کف حیاط دریچه بازدیدی تعبیه کرد تا بعدا اگر مشکلی بود تعویض سیم ها و کابلها راحتر صورت گیرد؟ ۲-اگر میتوان این کار را کرد ِچه نوع دریچه بازدیدی مناسب است؟۳- قطعا داخل حیاط آبریزی وجود دارد؛دریچه ای هست که آبندی آن مناسب باشد؟

  • سلام. ۱- بله امکانپذیره و اگر طول مسیر بیشتر از ۲۰ متر هست حتماً توصیه میشه. دریچه بازدید تون رو می تونید بدید به جوشکار تا براتون بسازه، چیزی تو مایه های کنتور آب. حتماً ارتفاع دریچه باید ۶ الی ۷ سانت بالاتر از سطح زمین نصب بشه.
   ۳- بله دریچه های مقاوم در برابر آب هم وجود داره. مثلاً این مدل ها رو ببینید.
   yon.ir/LCwCh

 • باسلام،میخواستم بدونم درساختمان های ۶طبقه به بالا، لوله گذاری از تابلو کنتور تا جعبه فیوز واحد باتوجه به مسافت زیاد مسیر به چه صورت انجام میشود،آیا بین مسیر باید تابلو فرعی قرار بدهیم؟به چه صورت ودرکجای مسیر
  باسپاس

  • سلام جناب معینی. مقاله رایزر چیست رو مطالعه بفرمایید.
   ما در ساختمان های بلند از رایزر استفاده می کنیم و در هر طبقه یک تابلوی نسبتاً بزرگ تحت عنوان دریچه بازدید می کنیم.

 • باسلام خدمت مهندس مرادی عزیز برق کار ساختمان وهم چنین صنعتی درجه ۲هستم درروش لوله گذاری مثلأ یک واحد ۵طبقه از پایین به طبقات بالاترخواستم راهنمایی کنید یاشماره تماس خودتان رابرام ایمیل کنید باتشکر

  • سلام امیر جان. لطفاً به کتاب آموزش برق ساختمان مراجعه کنید، این مورد در کتاب آموزش داده شده.

 • با سلام و تشکر خدمت جناب مهندس مرادی وتمامی همکاران محترمتون
  جناب مهندس من میخواستم بپرسم که نحوه لوله گذاری برای سیستم محافظ جان به چه شیوه است ،آیا باید در داخل جعبه فیوز هر واحد تعبیه بشه ممنون میشم اگه راهنماییم بکنین.
  یه مورد دیگه اینکه آیا یک روش راحت و سریع برای ثابت کردن قوطی ها وجود دارد؟
  باتشکر واحترام فراوان

  • سلام. ممنونم ازتون. بله محافظ جان در داخل جعبه فیوز هر واحد، و بعد از فیوز اصلی قرار میگیره و نیاز به لوله گذاری خاصی نداره.
   ۲- اگر دیوارها آجر سفالی هستند از بست کمربندی هم می تونید استفاده کنید که سریعتره.

   • برای گیر دادن لوله ها و زانوها اگر بخواهیم از بست کمربندی استفاده کنیم باید سایز بست کمربندی چند باشد و خریدش با برقکار هست و یا کارفرما؟

    • سلام. از بست های کمربندی ۳۰ سانتی استفاده کنید، خرید کلیه لوازم با کارفرماست.

 • خیلی ممنون از سایت بسیار خوب و این که پاسخگو هستیم
  خدا خیرتون بده🌹💐💐

  • خواهش میکنم. نظر لطف شماست

 • سلام مهندس. لطفا از نحوه لوله کشی آشپزخانه و فضای تر توضیح دهید در سقفهای معمولی(غیر کاذب).ممنون ازشما.

  • سلام. در این فضاها شما مجاز نیستید که لوله کشی رو در کف انجام بدید. و اگر سقف آشپزخانه غیر کاذب باشه، در کف طبقه بالایی هم نباید نصب کنید، و باید برای پریزها در ارتفاع ۱۵ سانتی متر زیر سقف شیارهای افقی روی دیوار بزنید و مسیرهای افقی رو در این شیارها نصب کنید.

   • سلام آقای مهندس مرادی، آیا تبصره و ماده ای در خصوص عدم اجرای لوله گذاری افقی در دیوار هست؟
    مبحث ۱۳ جدید گفته لوله گذاری مورب در دیوار ممنوع است و از افقی حرفی به میان نیاورده است. با تشکر

    • سلام. از اونجایی که مبحث ۱۳ در مورد اجرای افقی حرفی نزده، بین مراجع اختلاف نظر هست که آیا افقی هم مثل مورب ممنوعه یا نه.
     ولی اگر نظر بنده رو بخوایین: اجرای مورب هم ممنوعه. چون اگر برقکاری بخواد مورب لوله گذاری کنه، پس مجبوره که مورب هم شیار زنی کنه. حالا فرض کنید که عرض یک دیوار ۱۰ سانته و آقای برقکار یک شیار مورب به طول زیاد روی دیوار ایجاد کنه، در این صورت عرض دیوار میشه ۵ سانت و حتی اگر دیوار نیفته، آسیب زیادی از نظر استقامت به دیوار وارد میشه. ولی در شیارهای عمودی کمترین آسیب به دیوار میرسه.

 • با سلام و تشکر از مطالب خوبتون
  در مطالب اموزشیتون میفرمایید که لوله کشی برق و نصب قوطی ها بعد از مرحله گچ و خاک انجام بشه که خوب طبق مقررات هم هست اما در منطقه ما _اصفهان_ این کار رایج نیست
  در این حالت برای قرار دادن لوله ها دو تا مشکل هست
  ۱ . چون گچ و خاک شده باید از فرز شیار زن استفاده کنیم که گرد وخاک زیادی داره با این گرد و خاک چی کار کنیم
  ۲ . به خاطر پوشیده بودن دیوار با گچ و خاک ممکنه یه لوله اب یا فاضلابی را بی حواسی ببریم
  لطفا راهنمایی کنید
  ۳ .اگه میشه لطفا وسایل برقی لازم برای برقکاری را با ذکر مشخصات مثل جنس و نام مارک و… که خوب باشن و لازمه انجام کار هست برام معرفی کنید

  • سلام، گرد و خاک چاره ای نداره باید از ماسک استفاده کنید یا اونو بعهده صاحب کار بندازین. لوله فاضلاب یا آب هر چی رد شده باشه با یکم دقت مشخص میشه چون معمولا از پایین دیوار حدودا ۲۰ سانت برای قرنیزهای دور خونه گچ خاک نمیکنن.
   یه دریل هیلتی سه حالته ماکیتا بخرید هم قیمت مناسب داره هم کارایی عالی، دریل شارژی ماکیتا ولی نسبت به پولش یکم زورش کمه و بقیه لوازم مانند سیم چین و فاز متر و … مصرفی هستند هر چند وقت یکبار خراب میشن باید عوض کنید.

 • سلام وقت بخیر، مهندس بعضی وقتا واسه تعمیرات میریم خونه ای که سقفش ایزوگام و مسیر دیگه ای نیست برای لوله گذاری بجز شیار در سقف ، و همونطور که مقررات این اجازه رو نمیده پس چاره چیه؟

  • سلام، تو تعمیرات دیگه چاره ایی نداری معمولا به خاطر هزینه های زیاد استاندارد زیر پا گذاشته میشه.اکثرا یه جوری مدار رو راه اندازی میکنن فقط باید دقت بشه بهترین و ایمن ترین راه انتخاب بشه.

 • سلام. اگر ممکنه در مورد ترانکینگ و کف خواب و نحوه چیدمان کابل برق و شبکه داخل ترانکینگ واستانداردهای آن توضیح دهید.سپاسگزارم

  • سلام. چشم در روزهای آینده.

 • سلام
  ۱٫ چرا در دیوار، لوله برق نباید به صورت افقی نصب شود؟
  ۲٫ در محل اتصال لوله های برق و زانو، آیا می توان به جای چسب برق از چسب پی وی سی استفاده کرد؟

  • سلام، به خاطر اینکه کسی ممکنه میخ یا پیچی تو دیوار نصب کنه که باعث اتصالی، برق گرفتگی یا آتش سوزی بشه.
   بله میشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی