خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
خرداد
۱
۱۳۹۷

اصول لوله گذاری در سیمکشی ساختمان ۲

دوستان عزیزم سلام. انشاا… که در این ماه عزیز طاعات و عبادات‌تان قبول باشد. بنده همیشه در ماه رمضان همه کارها را تعطیل می کنم تا بتوانم روزه بگیرم. چون به خاطر سختی کار، نمی توان هم کار کرد و هم روزه گرفت. و در این یک ماه فرصت خوبی دست داده که روی کتاب نصب، عیب یابی و تعمیر آیفون ها کار کنم. این بار به خودم قول داده‌ام تا کتاب آیفون را تمام نکنم پروژه دیگری قبول نکنم و تا الان ۸۰ درصد کتاب آماده شده و اگر خدا بخواهد حداکثر تا پایان ماه رمضان این کتاب آماده خواهد شد. در این روزها حداقل ۱۴ تا ۱۵ ساعت پشت لپ تاپ مشغول فکر کردن و تایپ کردن متن کتاب هستم و وقتی از نوشتن خسته می شوم برای اینکه آب و هوایی عوض کنم به مجتمع مسکونی که در همسایگی ما در حال ساخت است سر میزنم. اگر خاطرتان باشد در مطلب اصول لوله گذاری در برقکشی ساختمان ۱ چند تا از اشتباهات و ایرادهای برقکار محترم این مجتمع را خدمتتان عرض کردم و حالا می خواهم به ادامه این مطلب بپردازم تا عزیزان برقکارِ دیگر، این اشتباهات را مرتکب نشود. این تصاویر را از هنرنمایی برقکار این ساختمان گرفته ام تا لابه لای آنها نکاتی را شرح دهم. به تصویر اول نگاه کنید.

لوله گذاری در سیمکشی ساختمان :

لوله کشی برق

تصویر بالا قوطی کلیدهای روشنایی برای پذیرایی را نشان می دهد. که ۴ تای پایین برای کلیدهای روشنایی و قوطی کلید بالای آنها هم برای محل نصب آیفون تصویری در نظر گرفته شده است.

اشتباه اول: این برقکار محترم دقیقاً در راستا و بالای کلیدهای روشنایی پذیرایی، قوطی کلید آیفون تصویری را نصب کرده است که باعث می شود بعد از نصب گوشی آیفون، سیم فنری هندست روی کلیدهای روشنایی آویزان شود. همیشه باید قوطی کلید پشت آیفون حداقل ۱۵ سانتی متر آن طرف تر باشد. به تصویر زیر که آن را برای «کتاب نصب، عیب یابی و تعمیر آیفون ها» آماده کرده‌ام نگاه کنید.

محل نصب کلید برق

همانطور که می بینید قوطی کلید پشت آیفون ۱۵ سانتی متر از راستای کلیدهای پذیرایی فاصله دارد تا سیم های فنری متصل به هندست روی کلیدهای برق آویزان نباشد. ارتفاع نصب کلیدهای روشنایی پذیرایی از کف تمام شده ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر است و ارتفاع نصب قوطی کلید پشت آیفون هم بایستی ۱۴۰ سانتی متر بالاتر از کف تمام شده باشد پس می توان گفت که قوطی کلید پشت آیفون تصویری باید ۳۰ سانتی متر بالاتر از کلیدهای روشنایی باشد.

اشتباه دوم: برق مانتیور آیفون تصویری از برق روشنایی گرفته شده است که طبق استاندارد باید از پریزهای برق پذیرایی یا از جعبه فیوز گرفته شود. چون مانیتور آیفون تصویری یک مصرف کننده است نه یک روشنایی.
البته بین خودمان بماند، بنده به برقکارهایی که برای من کار می کنند می گویم که این مورد را بیخیال شوند. چون معمولاً گوشی آیفون در نزدیکی کلیدهای روشنایی پذیرایی قرار می گیرد و این فاصله خیلی کم است، و می توان با یک لوله ۳۰ یا ۴۰ سانتی این دو را به یکدیگر ارتباط داد و برق آیفون را از کلیدهای روشنای گرفت. در این صورت به مقدار زیادی در مصرف لوله و سیم صرفه جویی می شود و نیازی هم به شیارزنی نیست. پس قرار نیست که همیشه حرف حرفِ استاندارد‌ باشد، من یکی که این مورد را رعایت نمی کنم. البته این نظر شخصی بندست و اگر شما خیلی مقرراتی هستید می توانید برق مانیتور آیفون تصویری را از پریزهای پذیرایی یا از جعبه فیوز بگیرید تا کاملاً طبق مقررات عمل کرده باشید.

اشتباه سوم: بوشن ها بصورت غیر اصولی ایجاد شده‌اند. همانطور که مشخص است این برقکار عزیز یکی از لوله‌ها را شکافته و لوله دیگر را در داخل آن قرار داده است.

زمانی که می خواهید ۲ عدد لوله برق شماره ۲ (یه با قول بعضی ها لوله نمره ۱۳) را به سر همدیگر وصل کنید یا باید یک تکه لوله ۲٫۵ (به طول ۱۲ سانتی متر) بیاورید و سر هر دو لوله را داخل آن قرار دهید و بعد ۲ طرف آن را نوار چسب بزنید و یا اینکه سر لوله ای که در قسمت پایین قرار گرفته را با حرارت گرم کنید و آن را با یک لوله شماره ۲ دیگر گشاد کنید و بعد لوله بالایی را داخل لوله پایینی فرو کنید. یعنی همیشه باید لوله بالایی به داخل لوله پایینی برود. چون برقکار همیشه بایستی از سمت جعبه فیوز فنر سیمکشی را رد کند، در این صورت فنر سیمکشی به محل اتصال ۲ لوله گیر نمی کند.

اشتباه چهارم: یک لوله افقی در تصویر مشاهده می کنید (که از داخل آجر سفال بالای قوطی کلید آیفون رد شده) ، که گفتیم هیچ لوله ای نباید بصورت افقی یا مورب نصب شود. لوله های برق فقط می توانند در سقف یا کف اتاق ها مسیرهای افقی را طی کنند.

اشتباه پنجم: خط شیار با دستگاه فرز یا دستگاه شیار زن ایجاد نشده و این برقکار فقط از تیشه استفاده کرده است و باعث خرابی زیادی روی آجرهای سفال شده است.

اشتباه ششم: قوطی کلیدها کاملا محکم به دیوار نصب نشده‌اند و شاخک های دو طرف قوطی کلیدها آزاد هستند بطوری که به راحتی میشد با یک انگشت آنها را از دیوار جدا کرد.

اشتباه هفتم: این برقکار عزیز باید صبر می کرد و بعد از پایان مرحله گچ خاک اقدام به نصب قوطی کلیدها و لوله ها می‌کرد. ولی چون قبل از گچ خاک، قوطی کلیدها را نصب کرده است احتمالاً قوطی کلیدها داخل تر یا بیرون تر از گچ خاک قرار بگیرند. مثلاً وقتی به بالاترین طبقه این مجتمع رفتم که آقای گچ کار در آنجا مشغول کار بود قوطی کلیدها به این شکل در آمده بودند.

 

نصب قوطی کلید برق

یعنی یا مثل تصویر بالا ۱ سانتی متر از قوطی کلید از داخل گچ خاک بیرون زده بود و یا در بعضی موارد تا ۳ سانتی متر قوطی کلیدها به داخل گچ خاک فرو رفته بودند. که هر دو حالت هم اشتباه است و قوطی کلید بایستی کاملاً هم سطح با گچ خاک نصب شوند.

اشتباه هشتم: بهتر است که قبل از مرحله گچ کاری ساختمان، سیم ها را در داخل لوله ها رد کنید. در اینصورت وجود سیم ها مانع از افتادن گچ یا نخاله به داخل لوله ها و مسدود شدن آنها خواهد شد. در ضمن اگر مرحله سیمکشی قبل از گچ کاری ساختمان صورت گیرد به راحتی می توان لوله های خراب و مسدود را تعویض یا اصلاح کرد. در اینصورت بعد از گچ کاری به مشکل نخواهید خورد. ولی اگر قرار شد که سیمکشی بعد از گچ کاری صورت گیرد حتماً باید سر لوله ها را با نوار چسب بپوشانید تا گچ و نخاله مسیر لوله ها را مسدود نکند.

اشتباه نهم: تعداد ساپورت ها برای نگه داشتن لوله های برق داخل شیارها کمه. و فقط در یک قسمت از مسیر ساپورت قرار گرفته است. که در تصویر مشخص نیست. برقکارها معمولاً از سیم رابیتس یا بست کمربندی یا تکه لوله های برق ضایعاتی ساپورت درست می کنن و جلوی لوله های برق قرار میدن تا لوله ها از دیوار جدا نشن.

اشتباه دهم: محل اتصال زانو به لوله باید با نوار چسب پوشیده بشه، ولی متاسفانه هیچ نوار چسبی استفاده نشده.

اشتباه یازدهم: که بنده اون رو فراموش کرده بودم و آقای شیخ زاده و آقای صداقت اون رو یادآوری کردن، نصب نکردن لوله مجزا برای کابل آیفون هستش. امروز بعد از یک ماه دوباره به این پروژه سرزدم و مشاهده کردم که آقای گچ کار روی لوله ها رو گچ خاک کرده و متاسفانه برقکار فراموش کرده که برای کابل آیفون یک لوله مجزا نصب کنه. و حالا باید دوباره تیشه دست بگیره و گچ ها رو خراب کنه و یک شیار برای کابل آیفون ایجاد کنه. همیشه بعد از اتمام کار چک کنید که آیا تمام لوله گذاری هاتون رو درست انجام دادین یا نه.

و حالا به یک تصویر دیگر از برقکاری همین پروژه نگاه کنید.

لوله گذاری در سیمکشی آشپزخانه

۱- نصب هرگونه لوله برق در کف آشپزخانه ممنوع است. ولی متاسفانه برقکار بالا تعدادی از لوله ها را در کف آشپزخانه نصب کرده است.

۲- جدای از اینکه لوله های برق نباید در کف نصب شوند، در داخل سایر اتاق ها، در قسمت هایی که باید لوله‌های برق و آب از روی یکدیگر رد شوند، همیشه باید لوله آب در زیر لوله های برق قرار بگیرد. که حتی این مورد هم در تصویر بالا رعایت نشده است.

۳- در محل اتصال زانوها و لوله های برق از چسب برق استفاده نشده است.

۴- ارتفاع پریزهای اجاق گاز و ماشین لباسشویی درست رعایت نشده است. ارتفاع این ۲ پریز از کف تمام شده آشپزخانه حداقل باید ۷۰ سانتی متر باشد.

۵- دقیقاً روی سینک ظرفشویی یک پریز قرار گرفته است. در صورتی که باید حداقل ۶۰ سانتی متر از لبه بیرونی سینک فاصله داشته باشند.

۶- در عکس کاملاً مشخص نیست. ولی تعداد پریزها هم کم بود. در صورتی که باید حداقل ۶ پریز برق در آشپزخانه نصب شود. که عبارتند از

 • پریز ماشین لباسشویی
 • پریز اجاق گاز
 • پریز هود
 • پریز یخچال
 • پریز پکیج
 • پریز بالای اوپن یا اُپن. برای مصارفی مثل چای ساز یا آبمیوه گیری
 • و اگر در نقشه آشپزخانه، ماشین ظرفشویی هم جا نمایی شده است، برای آن هم یک پریز برق قرار گیرد.

ایرادات بعدی را شما بگویید. ممنون که در بهتر شدن سایت آموزش برق مشارکت می کنید.

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


323 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با درود و وقت بخیر ! مهندس جان با سپاس از شما ! خیلی آموزش مفیدی است. بهره برده ام ! مرسی !

 • سلام
  استاد منظور از کابل۱*۲ یا ۴*۲ و…چیست؟ یعنی این اعداد بیانگر چه چیزی است؟

  • سلام، کابل ۱*۲ یعنی دوتا رشته داره که سطح مقطع هر کدوم از رشته ها ۱ میلی متر مربع است بعضی مواقع به طور مثال روی کابل نوشته میشه ۲.۵+ ۴*۳ یعنی س تا رشته ۴ تو کابل هست بعلاوه یک رشته که سطح مقطع اون ۲.۵ میلیمتر است.

 • سلام ایا می توان از لوله خرطوم ۱۳ هم سیم برق و هم سیم تلفن را رد کنیم

  • سلام. اگر منظورتون اینه که هر دو سیم رو با همدیگه از داخل یک لوله رد کنیم، خیر نمی تونید.
   ولی اگر منظورتون اینه که سیم برق یا سیم تلفن رو جدا جدا از داخل لوله رد کنیم، بله میشه.
   در ضمن این رو هم بدونیدکه استفاده از لوله های خرطومی پلاستیکی ممنوع شده.

 • باسلام مهندس جهت برق ورودی میشه به جای کابل ازسیم قوی استفاده کنیم علت چون کارفرما براش نمی صرفه دوم ضخامت سیم ۲.۵بهتر از کابل ۴ هست میزان سیم مسی ?

  • سلام. استاندارد میگه باید حتماً کابل باشه.

 • درود فراوان بر دوستان عزیز مجموعه آموزش برق.
  ۱-این ساختمونی که تصاویرشو گذاشتید ناظر نداشته یا ناظر اجازه داده؟
  ۲- در مورد زانوهای آماده، چیزی که از کتاب فهمیدم، اولویت با ایناست مگر اینکه ناظر اجازه نده که در این صورت مجبوریم خودمون خم بسازیم درسته؟؟
  ۳- در مورد ساپورت گذاری لوله هم اگه یه مقاله با چندتا عکس قشنگ بذارین خیلی خوب میشه! باتشکر

  • سلام. ۱- بله ناظر داشته ولی ناظر در آخر کار و بعد از مرحله گچ کاری میاد و بعدش دیگه چیزی معلوم نیست.
   ۲- بله درسته.
   ۳- چشم حتماً

 • باسلام
  مهندس شما گفتیدکه نبایداز کف آشپزخانه لوله گذاری کرد میشه واضح دلیل شو تشریح کنید.
  و اینکه درآشپزخانه باید چگونه لوله گذاری کرد.

  • سلام، در کف آشپزخانه به خاطر شستشوی زیاد، ممکنه آب باعث اتصالی و برق گرفتگی بشه.برای ارتباط بین قوطی پریز ها لوله ها را باید به صورت عمودی تا ارتفاع ۳۰ سانتی زیر سقف ببریم و از اونجا به صورت افقی به هم ارتباط بدیم‌. فقط لوله روشنایی آشپزخانه طبقه پایین که مجبوریم از کف آشپزخانه طبقه بالایی ببریم باید از کف لوله کشی کنیم.

  • با عرض سلام خدمت شما ، در یک ساختمان سیم های روشنایی و پریز هر اتاق را از داخل یک لوله رد کردیم و ارتفاع پریز های ان را هم ارتفاع با کلید های برق گرفتیم ایا این اقدامات خلاف استاندارد هست یا خیر ؟ احتمال نگرفتن پایان کار وجود دادرد یا نه؟

   • سلام. مرسی. بله این کار خلاف استاندارد است. و حالا باید ببینید که مهندس ناظر نظام مهندسی به این مورد گیر میده یا نه. اگه بخواد می تونه بابت تایید پروژه و پایانکار اذیتتون کنه.

 • باعرض سلام و احترام .استاد من علاقه زیادی به سیم کشی دارم با این که رشته تحصلیم مدیریت بوده یه چند باری هم سیم کشی کردم میخواستم بپرسم آیا میتونم سیم کشی رو به عنوان یه کسب و کار دنبال کنم یا مدرک و دوره خاصی میخواد . ممنون از لطفتون

  • سلام خیلی خوبه که علاقه دارین ولی فقط علاقه کافی نیست برای اینکه تو این کار درآمد خوبی داشته باشین باید اولا یه جا شاگردی کنید و برای پیشرفت تو کار در کنار اون تو کلاس های بیرون شرکت کنید یا از کتاب های مختلف استفاده کنید و خوب کار رو یاد بگیرین. نظم و سرعت عمل تو کار خیلی مهمه. خوب که کار رو یاد گرفتین به اصطلاح خودمون باید گرگ بازار بشین و اگر بتونید با اعتبار کاریتون پروژه بگیرید درآمد خوبی دارین وگر نه بخواهید واسه دیگران کار کنی درآمد کمی داره.

 • سلام مهندس.من کتاب اموزش برق شما رو تهیه کرده و مطالعه کردم.متاسفانه در این کتاب چیزی در مورد نحوه لوله گذاری و سیم کشی راه پله ها و پارکینگ ها و استاندارد های این اماکن پیدا نکردم.اگر امکانش هست یه راهنمایی بفرمایید.من الان یه ساختمان برداشتم برای برق کشی که ۵ طبقه تک واحدی و با ۲ طبقه پارکینگ است.اگر راهنمایی کنید ممنونتون میشم.

  • برای سلام سیم کشی و لوله گذاری داخل پارکینگ اگر سقف کاذب داشته باشند ابتدا باید بدونید که کجا باید روشنایی و پریز اعلام حریق و ..‌‌‌. نصب می کنید یا روشنایی انباری ها معمولا کنار هر انباری یک پریز هم قرار میدهند تمام مسیر هایی که میخواهید لوله رد کنید رو شناسایی کنید و تعدادی ساپورت تو مسیر هایی که قراره لوله رد بشوند جوش بدین و لوله گذاری کنید ارتباط لوله ها رو به رایزر راه پله ببرین رایزر های طبقه منفی و همکف رو به اندازه نیاز لوله گذاری کنید فقط حواستان باشد تعدادی لوله اضافه برای سیم های دوربین که توی پارکینگ ها ممکنه بعدها نصب بشوند توی رایزر ها درنظر بگیرید و از اونجا به طبقه ای که کنتور عمومی قرار دارد هم لوله گذاری و سیم کشی کنید روشنایی پارکینگ ها معمولا با چراغ های سنسور دار انجام می شود و یک حد اقل روشنایی نیز با استفاده از کلید در نظر بگیرید اگر سقف کاذب نداشته باشین از کف لوله گذاری کنید

 • سلام مهندس ،خسته نباشید
  ۱_برای لوله گذاری سر خط روشنایی از جعبه فیوز به کلید و بعد به لامپ باید سقف رو سوراخ کنیم و لوله رد کنیم،یا فقط برای لوله گذاری از کلید تا لامپ بایستی سقف سوراخ بشه ،یعنی برای تمام لوله های ارتباطی از کلید به کلید بعدی سقف بایستی سوراخ شود؟
  ۲_ برای سیم کشی از کنتور تا جعبه فیوز مسیر لوله گذاری را از روی دیوار میتونیم بکشیم یا از وسط دیوار یا از کف زمین
  با تشکر

  • سلام. مرسی.
   برای لوله های لامپ ها در صورتی که ساختمان دارای سقف کاذب هستش، لوله ها رو در بالای سقف کاذب نصب می کنید در غیر اینصورت باید در راستای کلید و چراغ، سقف رو سوراخ کنید و مسیرهای افقی رو در کف طبقه بالایی عبور بدید. برای ارتباط بین کلید ها نیز جز آشپزخانه میتوان لوله کشی را از کف انجام داد. لوله کشی به صورت افقی از روی دیوار نیز مجاز نیست، و لوله ها مسیرهای افقی را تنها بایستی در کف یا سقف طی کنند.

 • مهندس سلام.
  آیا رنگ سبز برای نول مجاز است؟
  سایز سیم اعلام حریق چند باید باشه؟

  • سلام. خیر مجاز نیست.
   سیم اعلان حریق باید نمره ۱٫۵ باشد.

 • باعرض سلام وخسته نباشید روش تقسیم کردن فاصله بین دولامپ درسقف یک اتاق یعنی فاصله هرکدام بدست اوردن اندازه جانمایی انها
  وسوال دیگه اینکه کابل ورودی ازجعبه کنتوزبه جعبه فیوز روبایدازسقف ردکنیم یادیوار

  • سلام. مرسی. عذر خواهی می کنم دوست عزیز. پاسخی که دادم رو تصحیح می کنم. کافیه طول اتاق رو تقسیم بر ۴ کنی. مثلاً اگر طول یک اتاق ۸ متر هستش. هر کدام از لامپ ها باید به فاصله ۲ متر از دیوارها قرار بگیرن و فاصله بین ۲ لامپ هم باید بشه ۴ متر.
   ۲- کابل اصلی رو از روی دیوار که مجاز نیستید ببرید، پس یا از کف میره یا از سقف.

 • سلام خدمت مهندس مرادی عزیر
  آیا حرکت افقی لوله در دیوارها کلا ممنوع هست؟ دوتا قوطی که مثلا دو متر فاصلشونه چطوری باید ارتباط داد؟
  با تشکر

  • سلام. بله حرکت افقی لوله ها کلاً ممنوعه. مسیر لوله کشی به این صورته که از یک قوطی کلید شروع میشه و میره بالا (یا پایین) بعدش مسیر افقی رو در سقف (یا کف اتاق) طی می کنه و مجدد میاد پایین (یا بالا) و میرسه به قوطی کلید بعدی.

   • مهندس بسیار ممنونم از پاسختون. من یک ساختمانیرو دارم نظارت میکنم در داخل آشپزخانه بین پریزها حرکت افقی لوله کشی کرده من هم تایید نکردم.

    ولی برقکار شاکی شد چون کف آشپزخونه که نمیتونست بره سقف هم رابیتس و کاذب نبود و مهمتر اینکه تیرهای سقف در جهت عمود به حرکت لوله میشدند که خب اینهم نشدنی بود و من خودم واقعا موندم به طرف چی بگم. مبحث ۱۳ یادمه گفته بود یجایی حرکت افقی در زیر ۳۰ سانتی سقف مجازه. کسی راهکاری داره در این مورد؟

    • سلام مهندس جان. بله در این مورد برقکار باید ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر زیر سقف، یک شیار بزنه و مسیرهای افقی رو از داخل اون شیار عبور بده. در کل اگر طول مسیر کمتر از یک متر هستش، بهتره که مسیرهای افقی که برقکار نصب کرده رو نادیده بگیرید. به نظر بنده استاندارد داره اینجا خیلی سخت میگیره.
     فقط می مونه روشنایی مرکز آشپزخانه، که دیگه برای این مورد راهی وجود نداره و باید از کف عبور کنه. فقط در این حالت باید تاکید کنید که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنن.

 • سلام وقت بخیر و‌خداقوت
  ممنون از سایت خوبتون و مطالب علمی و فوق العاده ای که میزارید .
  شما خیلی عالی هستید 🙏🌹

  • سلام.مرسی از شما که اینقدر خوبید. و ممنون که با تعریف هاتون خستگی رو تن ما در میارید.

 • سلام وخسته نباشید خدمت مهندس عزیز,سوالی ندارم فقط خواستم ازتون تشکر کنم بابت مطالب مفید وآموزنده که توسایتتون قرار دادید..به امید سربلندی وموفقیت های بیشتر…باتشکر:محسن بیات کارشناس ارشد مهندسی برق قدرت.

  • سلام. ممنونم از شما آقای بیات عزیز. مرسی که برای پیمودن ادامه مسیر بهمون انرژی میدید.

 • با سلام به مهندسین عزیز ، در مورد شیارزنی سوالی دارم ، با توجه به ایمنی کار و دوام دستگاه و هزینه های فعلی از چه وسیله ای برای شیارزنی استفاده کنیم ، از شیارزن یا فرز یا مینی فرز ؟ نظرتون در مورد مینی فرز چیه ؟

  • سلام جناب قربانی. فقط فرز بزرگ.
   چون تیغ هاش بزرگه و هر چقدر تیغ دستگاه بزرگتر باشه دیرتر میسوزه. قیمت تیغه ها هم که ماشاا… رسیده به ۲۰۰ هزار تومن.

 • سلام مهندس خسته نباشید، مهندس اگه امکانش هست درنورد نصب بلندگوهای سقفی و نحوه سیم کشیشون راهنمایی کنید،راستش من دوستم رستوران داره و میخاد چندتا بلندگو تو سقف بذاره برای پخش موزیک ، حالا من میخام بدونم ایا کار تخصصیه این کار یا منی که با برق ساختمان اشنایی دارم میتونم از عهدش بربیام ،من از چندتایی پرسیدم اینترنتم خیلی سرچ کردم ولی جواب کاملی نگرفتم فقط فهمیدم واسه بلندگو هام اتصال سری و موازی وجود داره ولی نمیدونم تفاوتاشون چیه، مرسی

  • سلام.مرسی. مهندس مهربانی در این زمینه تخصص دارند، ازشون میخوام که به سوال شما جواب بده.

   • سلام. برای بلندگوها به منظور پخش موزیک از هر کدام یک سیم بلندگو مستقیما به مرکز کشیده شود. تعداد بلندگوها بستگی به مساحت رستوران دارد. همچنین برند و توان آنها هم تعیین کننده تعداد باندها می باشد.

 • سلام.وقت بخیر.سوالی در مورد سیستم اعلان حریق داشتم.در یک واحد با ۸ سنسور اعلان حریق و یک شستی وقتی بخواهیم ریمپت اندیکاتور را نضب کنیم.آیا میتوانیم اندیکاتور را به هر کدام از سنسور ها که به آن نزدیکتر است وصل کنیم یاحتماباید به آخرین سنسور وصل کنیم واگر به هر کدام وصل کردیم مقاومت را فقط باید به سنسور پایانی وصل کرد.یا مدار تغییر میکند.

  • با سلام. مقاومت را به آخرین سنسور در انتهای مدار نصب می کنند.

   • سلام.سوال دیگه اینکه ریموت اندیکاتور در یک مدار با ۸سنسور و یک شستی باید حتما در انتهای مسیر نصب شود یا به هر کثام از سنسورها که به آن نزدیکتر بود وصل میشود.واینکه با این کار نحوه سیم بندی یا انتخاب پایه مثبت سنسور برای اتصال به ریموت اندیکاتور تغییر میکند یا خیر.

    • سلام. ریموت اندیکاتور حتماً نباید در انتهای مسیر باشد و کافیه از نزدیک ترین سنسور بهش وصل کنید.
     ۲- خیر سیمبندی تغییری نمیکنه.

 • سلام استاد
  حالتون چطوره
  خیلی ممنون از مطالب بی نظیرتان
  خداوند به شما خیر دهد
  ممنون و دعا گوی شما هستیم

  • سلام. خیلی ممنونم از شما
   بنده هم برای شما آرزوی سلامت و سعادت دارم.

 • من یک برقکارم ولی به کاره ديگه نظارت میکنم در حد خود این برق کشی اصولی نیست. غیر از اون لوله کشی گازش هم اصولی نیست. لوله کشی آب هم اصولی نیست همه چيزش ایراد داره

  • دوست عزیز. اگر می بینید در بخش شما یعنی قسمت برق مشکلات وجود دارد و از نظر فنی مشکل وجود دارد تایید نفرمایید. قسمتهای دیگر را تیم های ذیربط ارجاع دهید.

 • با سلام و خسته نباشید به شما
  ۱-چرا باید سیم مسی داخل چاه ارت بدون روکش باشد و راست و مستقیم هم نباشد و به صورت ازاد و رها حدود ۱۰ متر داخل چاه قرار بگیرد؟
  ۲-در صورت داشتن یه وسیه ۳ فاز داخل واحد مثل هواساز، در جعبه فیوز باید کلید محافظ جان ۳ فاز بگذاریم؟دقیقا سیم کشی داخل جعبه فیوز برای اون وسیله سه فاز و کلیدها و پریزها چطوری میشه؟؟؟یه عکس میشه بگذارید؟
  ممنون

  • سلام. دقت داشته باشید هدف استفاده از چاه ارت انتقال جریان های نشتی به زمین می باشد. سیم ارت باید به صفحه مسی وصل گردد و صفحه به صورت عمودی در چاه قرار می گیرد. بنابراین هنگام اجرای چاه ارت سیم مسی را داخل غلاف نمی کنند تا اتصال آن با زمین بیشتر باد.
   ۲٫ اگر شما تجهیز سه فاز دارید پس باید ورودی شما هم سه فاز باشد. در نتیجه حفاظت جان هم باید سه فاز باشد. مصارف تک فاز از فیوزهای تک فاز تغذیه می گردند.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی