خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
خرداد
۱
۱۳۹۷

اصول لوله گذاری در سیمکشی ساختمان ۲

دوستان عزیزم سلام. انشاا… که در این ماه عزیز طاعات و عبادات‌تان قبول باشد. بنده همیشه در ماه رمضان همه کارها را تعطیل می کنم تا بتوانم روزه بگیرم. چون به خاطر سختی کار، نمی توان هم کار کرد و هم روزه گرفت. و در این یک ماه فرصت خوبی دست داده که روی کتاب نصب، عیب یابی و تعمیر آیفون ها کار کنم. این بار به خودم قول داده‌ام تا کتاب آیفون را تمام نکنم پروژه دیگری قبول نکنم و تا الان ۸۰ درصد کتاب آماده شده و اگر خدا بخواهد حداکثر تا پایان ماه رمضان این کتاب آماده خواهد شد. در این روزها حداقل ۱۴ تا ۱۵ ساعت پشت لپ تاپ مشغول فکر کردن و تایپ کردن متن کتاب هستم و وقتی از نوشتن خسته می شوم برای اینکه آب و هوایی عوض کنم به مجتمع مسکونی که در همسایگی ما در حال ساخت است سر میزنم. اگر خاطرتان باشد در مطلب اصول لوله گذاری در برقکشی ساختمان ۱ چند تا از اشتباهات و ایرادهای برقکار محترم این مجتمع را خدمتتان عرض کردم و حالا می خواهم به ادامه این مطلب بپردازم تا عزیزان برقکارِ دیگر، این اشتباهات را مرتکب نشود. این تصاویر را از هنرنمایی برقکار این ساختمان گرفته ام تا لابه لای آنها نکاتی را شرح دهم. به تصویر اول نگاه کنید.

لوله گذاری در سیمکشی ساختمان :

لوله کشی برق

تصویر بالا قوطی کلیدهای روشنایی برای پذیرایی را نشان می دهد. که ۴ تای پایین برای کلیدهای روشنایی و قوطی کلید بالای آنها هم برای محل نصب آیفون تصویری در نظر گرفته شده است.

اشتباه اول: این برقکار محترم دقیقاً در راستا و بالای کلیدهای روشنایی پذیرایی، قوطی کلید آیفون تصویری را نصب کرده است که باعث می شود بعد از نصب گوشی آیفون، سیم فنری هندست روی کلیدهای روشنایی آویزان شود. همیشه باید قوطی کلید پشت آیفون حداقل ۱۵ سانتی متر آن طرف تر باشد. به تصویر زیر که آن را برای «کتاب نصب، عیب یابی و تعمیر آیفون ها» آماده کرده‌ام نگاه کنید.

محل نصب کلید برق

همانطور که می بینید قوطی کلید پشت آیفون ۱۵ سانتی متر از راستای کلیدهای پذیرایی فاصله دارد تا سیم های فنری متصل به هندست روی کلیدهای برق آویزان نباشد. ارتفاع نصب کلیدهای روشنایی پذیرایی از کف تمام شده ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر است و ارتفاع نصب قوطی کلید پشت آیفون هم بایستی ۱۴۰ سانتی متر بالاتر از کف تمام شده باشد پس می توان گفت که قوطی کلید پشت آیفون تصویری باید ۳۰ سانتی متر بالاتر از کلیدهای روشنایی باشد.

اشتباه دوم: برق مانتیور آیفون تصویری از برق روشنایی گرفته شده است که طبق استاندارد باید از پریزهای برق پذیرایی یا از جعبه فیوز گرفته شود. چون مانیتور آیفون تصویری یک مصرف کننده است نه یک روشنایی.
البته بین خودمان بماند، بنده به برقکارهایی که برای من کار می کنند می گویم که این مورد را بیخیال شوند. چون معمولاً گوشی آیفون در نزدیکی کلیدهای روشنایی پذیرایی قرار می گیرد و این فاصله خیلی کم است، و می توان با یک لوله ۳۰ یا ۴۰ سانتی این دو را به یکدیگر ارتباط داد و برق آیفون را از کلیدهای روشنای گرفت. در این صورت به مقدار زیادی در مصرف لوله و سیم صرفه جویی می شود و نیازی هم به شیارزنی نیست. پس قرار نیست که همیشه حرف حرفِ استاندارد‌ باشد، من یکی که این مورد را رعایت نمی کنم. البته این نظر شخصی بندست و اگر شما خیلی مقرراتی هستید می توانید برق مانیتور آیفون تصویری را از پریزهای پذیرایی یا از جعبه فیوز بگیرید تا کاملاً طبق مقررات عمل کرده باشید.

اشتباه سوم: بوشن ها بصورت غیر اصولی ایجاد شده‌اند. همانطور که مشخص است این برقکار عزیز یکی از لوله‌ها را شکافته و لوله دیگر را در داخل آن قرار داده است.

زمانی که می خواهید ۲ عدد لوله برق شماره ۲ (یه با قول بعضی ها لوله نمره ۱۳) را به سر همدیگر وصل کنید یا باید یک تکه لوله ۲٫۵ (به طول ۱۲ سانتی متر) بیاورید و سر هر دو لوله را داخل آن قرار دهید و بعد ۲ طرف آن را نوار چسب بزنید و یا اینکه سر لوله ای که در قسمت پایین قرار گرفته را با حرارت گرم کنید و آن را با یک لوله شماره ۲ دیگر گشاد کنید و بعد لوله بالایی را داخل لوله پایینی فرو کنید. یعنی همیشه باید لوله بالایی به داخل لوله پایینی برود. چون برقکار همیشه بایستی از سمت جعبه فیوز فنر سیمکشی را رد کند، در این صورت فنر سیمکشی به محل اتصال ۲ لوله گیر نمی کند.

اشتباه چهارم: یک لوله افقی در تصویر مشاهده می کنید (که از داخل آجر سفال بالای قوطی کلید آیفون رد شده) ، که گفتیم هیچ لوله ای نباید بصورت افقی یا مورب نصب شود. لوله های برق فقط می توانند در سقف یا کف اتاق ها مسیرهای افقی را طی کنند.

اشتباه پنجم: خط شیار با دستگاه فرز یا دستگاه شیار زن ایجاد نشده و این برقکار فقط از تیشه استفاده کرده است و باعث خرابی زیادی روی آجرهای سفال شده است.

اشتباه ششم: قوطی کلیدها کاملا محکم به دیوار نصب نشده‌اند و شاخک های دو طرف قوطی کلیدها آزاد هستند بطوری که به راحتی میشد با یک انگشت آنها را از دیوار جدا کرد.

اشتباه هفتم: این برقکار عزیز باید صبر می کرد و بعد از پایان مرحله گچ خاک اقدام به نصب قوطی کلیدها و لوله ها می‌کرد. ولی چون قبل از گچ خاک، قوطی کلیدها را نصب کرده است احتمالاً قوطی کلیدها داخل تر یا بیرون تر از گچ خاک قرار بگیرند. مثلاً وقتی به بالاترین طبقه این مجتمع رفتم که آقای گچ کار در آنجا مشغول کار بود قوطی کلیدها به این شکل در آمده بودند.

 

نصب قوطی کلید برق

یعنی یا مثل تصویر بالا ۱ سانتی متر از قوطی کلید از داخل گچ خاک بیرون زده بود و یا در بعضی موارد تا ۳ سانتی متر قوطی کلیدها به داخل گچ خاک فرو رفته بودند. که هر دو حالت هم اشتباه است و قوطی کلید بایستی کاملاً هم سطح با گچ خاک نصب شوند.

اشتباه هشتم: بهتر است که قبل از مرحله گچ کاری ساختمان، سیم ها را در داخل لوله ها رد کنید. در اینصورت وجود سیم ها مانع از افتادن گچ یا نخاله به داخل لوله ها و مسدود شدن آنها خواهد شد. در ضمن اگر مرحله سیمکشی قبل از گچ کاری ساختمان صورت گیرد به راحتی می توان لوله های خراب و مسدود را تعویض یا اصلاح کرد. در اینصورت بعد از گچ کاری به مشکل نخواهید خورد. ولی اگر قرار شد که سیمکشی بعد از گچ کاری صورت گیرد حتماً باید سر لوله ها را با نوار چسب بپوشانید تا گچ و نخاله مسیر لوله ها را مسدود نکند.

اشتباه نهم: تعداد ساپورت ها برای نگه داشتن لوله های برق داخل شیارها کمه. و فقط در یک قسمت از مسیر ساپورت قرار گرفته است. که در تصویر مشخص نیست. برقکارها معمولاً از سیم رابیتس یا بست کمربندی یا تکه لوله های برق ضایعاتی ساپورت درست می کنن و جلوی لوله های برق قرار میدن تا لوله ها از دیوار جدا نشن.

اشتباه دهم: محل اتصال زانو به لوله باید با نوار چسب پوشیده بشه، ولی متاسفانه هیچ نوار چسبی استفاده نشده.

اشتباه یازدهم: که بنده اون رو فراموش کرده بودم و آقای شیخ زاده و آقای صداقت اون رو یادآوری کردن، نصب نکردن لوله مجزا برای کابل آیفون هستش. امروز بعد از یک ماه دوباره به این پروژه سرزدم و مشاهده کردم که آقای گچ کار روی لوله ها رو گچ خاک کرده و متاسفانه برقکار فراموش کرده که برای کابل آیفون یک لوله مجزا نصب کنه. و حالا باید دوباره تیشه دست بگیره و گچ ها رو خراب کنه و یک شیار برای کابل آیفون ایجاد کنه. همیشه بعد از اتمام کار چک کنید که آیا تمام لوله گذاری هاتون رو درست انجام دادین یا نه.

و حالا به یک تصویر دیگر از برقکاری همین پروژه نگاه کنید.

لوله گذاری در سیمکشی آشپزخانه

۱- نصب هرگونه لوله برق در کف آشپزخانه ممنوع است. ولی متاسفانه برقکار بالا تعدادی از لوله ها را در کف آشپزخانه نصب کرده است.

۲- جدای از اینکه لوله های برق نباید در کف نصب شوند، در داخل سایر اتاق ها، در قسمت هایی که باید لوله‌های برق و آب از روی یکدیگر رد شوند، همیشه باید لوله آب در زیر لوله های برق قرار بگیرد. که حتی این مورد هم در تصویر بالا رعایت نشده است.

۳- در محل اتصال زانوها و لوله های برق از چسب برق استفاده نشده است.

۴- ارتفاع پریزهای اجاق گاز و ماشین لباسشویی درست رعایت نشده است. ارتفاع این ۲ پریز از کف تمام شده آشپزخانه حداقل باید ۷۰ سانتی متر باشد.

۵- دقیقاً روی سینک ظرفشویی یک پریز قرار گرفته است. در صورتی که باید حداقل ۶۰ سانتی متر از لبه بیرونی سینک فاصله داشته باشند.

۶- در عکس کاملاً مشخص نیست. ولی تعداد پریزها هم کم بود. در صورتی که باید حداقل ۶ پریز برق در آشپزخانه نصب شود. که عبارتند از

 • پریز ماشین لباسشویی
 • پریز اجاق گاز
 • پریز هود
 • پریز یخچال
 • پریز پکیج
 • پریز بالای اوپن یا اُپن. برای مصارفی مثل چای ساز یا آبمیوه گیری
 • و اگر در نقشه آشپزخانه، ماشین ظرفشویی هم جا نمایی شده است، برای آن هم یک پریز برق قرار گیرد.

ایرادات بعدی را شما بگویید. ممنون که در بهتر شدن سایت آموزش برق مشارکت می کنید.

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


315 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام امید است که صحتمند باشند من سیدعاشق از افغانستان هستم چطور می توان کتاب شما را خریدار نمایم از طریق انترنیت و یک سوال داشتم در رابطه کلید تبدیل با کلید پل میشه هر دو شان یک لامپ را خاموش و لامپ دیگر را روشن کند لطفا معلومات دهید

  • سلام.می توانید به مدیریت سایت ایمیل بزنید.دقت کنید کلید تبدیل مکانیزمش با کلید یک پل فرق می کند. کلید تبدیل برای روشن و خاموش کردن یک یا چند لامپ از دو نقطه است ولی کلید یک پل برای روشن و خاموش کردن یک یا چند لامپ از یک نقطه است.

 • با سلام و خسته نباشید چند تا سوال خدمتتون داشتم ممنون میشم جواب بدید.
  ۱-علت بدون روکش بودن و آزاد بودن سیم مسی داخل چاه ارت چیست؟آخه تو کتاب آموزش جامع برق گفتید نباید صاف و مستقیم باشد و حدود ۱۰متر آزاد رها شود.
  ۲-زمان مناسب اندازه گیری اهم چاه ارت پس از اجرای آن چقدر است حدود ۲ هفته ؟
  ۳-در صورت داشتن هواساز در واحد که نیاز به برق ۳فاز دارد،نحوه سیم کشی فیوزها در جعبه فیوز چگونه است؟یعنی برای هواساز هم باید محافظ جان ۳ فاز نصب کنیم یا مستقیم از فیوز اصلی میگیریم و سپس برای فیوز ها و روشنایی ،کلید محافظ جان تک فاز نصب میکنیم؟؟؟میشه یه عکس بگذارید از یک جعبه فیوز که برق ۳ فاز دارد؟
  خیلی ممنونم

  • سلام. پس از اجرا می توانید مقاومت آن را اندازه بگیرید. البته بگذارید چند روزی از اجرای آن بگذرد. سیم باید بیشترین تماس را با زمین داشته باشد. در صورت وجود دستگاه سه فاز تابلوی تغذیه کننده باید سه فاز باشد.

 • سلام مهندس ناظر نظام مهندسی اجازه استفاده از لوله خورطوم داخل حمام و سرویس نمیده آیا باید از بیرون شیار زد و لوله را به سقف وصل کرد. با این وضع بازار سیم زیاد مصرف نمیشه

  • با سلام. استفاده از لوله خرطومی مجاز نمی باشد. اگر کاشی کاری انجام شده است باید از بیرون لوله گذاری کنید.

 • سلام تشکر از دل سوزوندن های شما بنده از سال ۸۸ برقکاری میکردم ولی به دلایلی سه سالی از این حرفه بیرون اومده بودم الان میخوام دوباره فعالیت خودمو شروع کنم تو این سه سال بحث جدیدی که وارد ساختمان شده اعلام حریق است که من اشنایی ندارم کتاب رو هم خریداری کردم ولی نتونستم به صورت کامل متوجه بشم که راه پله ها چطوریه سیم ها چطور از هر زون به تابلو میرسه خود تابلو نیاز به برق داره ممنون میشم یه خرده بیشتر باز کنید بحث اعلان حریق رو

  • با سلام. راه پله ها نیاز به اعلام ندارند. سیستم اعلام هم متعارف است و هم آدرس پذیر. دقیقا چه نیازی دارید. اعلام فرمایید.

 • سلام
  اگر رایزر لوله های برق ورودی واحد ها با لوله های داخلی هر واحد در تماس باشند ایرادی دارد

  • سلام. خیر ایرادی ندارد.

 • سلام مهندس جان خدا قوت، ببخشید یه سوال، میشه سنسور ۳۶۰ درجه راه پله رو به جای سقف به دیوار نصب کرد یا از سنسور ۱۴۰درجه ی تو کار در ارتفاع ۲متر استفاده کرد ممنون

  • سلام. بله میشه ولی اگرقراره روی دیوار نصب بشه، بهتر از همون مدل دیواریش استفاده کنید، چون زاویه دید بهتری بهتون میده.

 • سلام اقای مهندس بابت کتاب خوبتون ممنون ی سوالی داشتم که برای اتصال لوله ها و زانو ازچسب برق ممنون است و باید از چسب pvc استفاده شود ! و اینکه الان برای اتصالی سیم ها هم نباید از چسب برق استفاده شود و از سر سیم استفاده شود

  • سلام. استفاده از سر سیم درسته ولی استفاده از چسب پی وی سی رو نشنیده بودم.
   دوستان کسی منبع موثقی داره؟

 • سلام
  تا آنجا که من خوندم توی مباحث مقررات ملی ساخمتان هیچ کجا نگفته عبور لوله های برق از کف آشپزخانه ممنوع هست.
  گفته بهتر است از کف عبور نکند.
  لطفا دوستان رو گمراه نکنید.

  • سلام جناب آقایی. ولی این جمله رو گفته که: عبور لوله های برق از کف مکان های مرطوب ممنوع است. آشپزخانه هم مکان مرطوب حساب میشه. نمیشه؟

   • سلام مهندس، خسته نباشی، مهندس اگه عبور لوله های برق در جاهایی مثل آشپز خونه ممنوعه پس چطور پارک ها،پیاده رو ها و خیلی جاهای دیگه برقشو از زیر زمین میبرن ، خب وقت که بارون بیاد خطرساز نیست؟؟

    • سلام. در پارک ها و پیاده روها که می فرمایید. باید کانالی به عمق ۷۰ سانتی متر حفر بشه بعدش یک لایه ماسه ریخته بشه بعدش کابل قرار بگیره بعدش دوباره یک لایه ماسه ریخته بشه.بعدش یک ردیف آجر چینی صورت بگیره و الباقیش با خاک معمولی پر بشه. پس می بینید که در اینجا شرایطش با آشپزخانه فرق می کنه.

 • سلام . خدا قوت بر مهندس عزیز . مهندس، من ۵۰ سال سن دارم و سال ۹۵ از ذوب آهن اصفهان بازنشسته شدم و در شاهین شهر اصفهان زندگی می کنم . و از نوجوانی عاشق برق ساختمان بودم . سایت شما را هم دنبال می کنم و خیلی استفاده می کنم . خیلی چیزها در مورد برق ساختمان اطلاع دارم و مشکلات برقی خیلی از دوستان را هم حل می کنم . اما تا حالا نشده روی یک پروژه عملی کار کنم . حالا می خواستم بگویم اگر ممکن است . یک فیلم آموزشی کامل و عملی از جانمایی و لوله گذاری در یک مجتمع چند واحدی با توضیحات عملی در محل تهیه ، و بصورت سی دی برای فروش در سایت قرار دهید . اگر در شاهین شهر استادکاری هست بنده را به ایشان معرفی کنید . با عده ای از دوستان برقکار آشنا هستم لیکن در آموزش زیاد رغبتی نشان نمی دهند برای همین احتیاج به سی دی عملی هست تمام مشکل من طراحی و محل عبور لوله های برق است و سربندی ها راکامل می دانم . تشکر فراوان

  • سلام جناب مرادی.ممنونم از شما. به پیشنهاد شما بابت تهیه فیلم آموزشی فکر خواهیم کرد.
   ولی بهترین روش یادگیری برق ساختمان طی کردن مدت زمانی به عنوان دوره شاگردی نزد یک برقکار با تجربه است. در پروژه های واقعی چیزهایی رو یاد می گیرید که در هیچ کتاب و کلاسی نمیشه آموزش داد.
   اگر در شاهین شهر دنبال یک استادکار می گردین اطلاعات تماستون رو در سایت استادکار شاگرد ثبت کنید، انشاا… یک استادکار خوب پیدا می کنید.در ضمن آگهی های بخش استادکارها رو هم همیشه دنبال کنید.

 • سلام. ممنون از سایت خوبتون
  فوم بتن میتونه نقش فوم پلی اتیلن بین لوله های برق و آب را ایفا کند؟
  در صورت عبور لوله های برق از زیر اب امکانش هست راهی باشد بجز تغییر شکل؟

  • سلام. مرسی. بله می تونه و مشکلی نداره. همین که دو سه سانت فاصله بین لوله آب و برق باشه کافیه.
   ۲-منظورتون رو از تغییر شکل متوجه نشدم.بهتره که برقکار صبر کنه و بعد از لوله کش آب، لوله گذاری کنه تا لوله های برق روی لوله های آب قرار بگیره.

   • ممنون از پاسختون.
    منظورم این هست که تحت شرایطی به ناچار لوله های برق زیر آب قرار بگیرید.یعنی لوله های آب طوری قرار گرفته که امدن لوله های برق روی آن کف ساختمون رو بالا می برد. منظورم از تغییر شکل همون تغییر دادن لوله ها ی برق به طوری که حتما روی لوله های آب قرار بگیرند وتحت این شرایط هیچ راه دیگری وجود ندارد.

    • خیلی خیلی کم پیش میاد که نصب لوله برق در کف،از کف ساختمان بالاتر باشه. ولی اگر این اتفاق بیفته باید با مهندس عمران یا معمار اون ساختمان مشورت کنید. وظیفه اونهاست که کف رو طوری در نظر بگیرن که برای لوله های شما جا باشه. در کل اگر کمی فنی باشید می تونید با کمی تغییر شکل کاری کنید که این اتفاق نیوفته.

 • با عرض سلام وخسته نباشید لطف کنید در مورد دزدگیر ساختمان هم مطلب بذارید.

  • سلام. چشم حتماً

 • سلام مجدد، آدرس کانال تلگرامی تون را هم اگه بنویسید، ممنون میشم.

 • سلام آقای مهندس، سیم های موتور کولر که از جعبه کولر جدا شده اند، چطوری باید نصب بشن؟ آیا به رنگ های سیم موتور بستگی داره؟ رنگ های سیم موتور کولر آبی، قهوه ای و مشکی هستند. ممنون از پاسخ دادنتون.

  • سلام. منظورتون از جعبه کولر چیه؟ جعبه تقسیم پلاستیکی که روی بدنه کولر چسبیده رو منظورتونه؟

   • سلام، بله، منظورم از جعبه کولر همون جعبه پلاستیکی چسبیده به کولره.

    • سلام مجدد. آبی به ترمینال نول وصل میشه. قهوه ای به ترمینال تند وصل میشه و سیاه به کند وصل میشه.

 • سلام مهندس فرمودید سر خط کلید و پریزها باید از هم جدا باشن.بفرمایید برق کلیدا از کجا و چجوری باید بهشون برسه و ایا لوله لامپها هر کدام باید جدا برقش وصل بشه

  • سلام آقا مجید. پیشنهاد می کنم حتماً کتاب آموزش برق ساختمان رو مطالعه کنید.- برق کلیدها ازطریق لوله های ارتباطی از جعبه فیوز میاد.
   لوله لامپ ها هم از محل هر لامپ تا کلید اون لامپ امتداد پیدا میکنه.

 • سلام. لطف میکنید این سوال من پاسخ میدید.
  در پذیرایی شیار زنی انجام داده ولی در آشپزخانه حداقل جای قوطی هارو در نیاورده. آیا در حمام و دستشویی لازم نیست جای قوطی داخل سفال در بیاریم

  • سلام. در آشپزخانه و حمام نیاز به شیار زنی نیست. اگر پشت قوطی ها رو کمی خالی کنند بد نیست ولی این بستگی به نظر آقای کاشی کار داره که چقدر دوغاب خوره برای کاشی ها در نظر بگیره. اگر در پشت کاشی فضا به اندازه کافی هست پس نیازی به خالی کردن جای قوطی ها نیست.

 • سلام مهندس
  توی این پست نفرمودین که لوله های برق پریزها را چون نمیتونیم از کف رد کنیم , چطور باید این لوله ها رد بشن؟

  • سلام. استثنائاً در قسمت آشپزخانه شما مجاز هستید که ۲۰ سانتی متر زیر سقف، شیار افقی ایجاد کنید و مسیر های افقی برای لوله ها رو از داخل این شیارها ببرید تا لوله ها نیاد به کف آشپزخانه.

 • سلام تو سقف تیرچه بلوک (سفالی)چجوری لوستر صفحه ای نصب کنم؟؟

  • لطفاً مقاله روش نصب لوستر رو مطالعه بفرمایید.

 • سلام ….. چندتا سؤال داشتم لطف کنید منت نهاده و جواب دهید.
  برای سیم کشی یک ساختمان چند طبقه در حال ساخت و بعد از مرحله گچ و خاک ؛
  ۱ – آیا اجرای چاه ارت توسط برقکار حتماً باید انجام بشه،
  ۲ – آیا در این مرحله (یعنی مرحله گچ خاک) میشه چاه ارت اجرا کرد.
  ۳ – آیا سیم ارت به عنوان سیم سوم (در کنار فاز و نول) میاد وارد هر واحد میشه، یا اینکه نه،
  ۴ – شما برای اینکه سیم ارت به پریزها وارد بشه تا در نتیجه به مصرف کننده هایی مثل یخچال و ماشین لباس شویی و کولر و … برسه، در این صورت میشه بفرمایید که سیم ارت را چطوری وارد واحد ها کنیم.
  ۵ – آیا بعد از اینکه سیم ارت را از قسمت کنتور وارد واحد ها کردیم، باز هم لازمه که بدنه فلزی مصرف کننده را به وسیله یک سیم مسی، به زمین وصل کنیم .
  با تشکر از صبر و مهربانی ها شما در پاسخگویی

  • سلام.خواهش می کنم.
   ۱- بله چاه ارت حتماً باید اجرا بشه و توسط اشخاص یا شرکت های دارای مجوز این کار انجام میشه.
   ۲- بله میشه اجرا کرد.
   ۳- بله سیم ارت در کنار فاز و نول از کنتور میاد به جعبه فیوز داخل واحد از اونجا بین مصرف کننده ها پخش میشه.
   ۴- در قسمت ۳ گفته شد.
   ۵- خیر لازم نیست.

 • سلام جناب مرادی من برقکارهایی رو دیدم که در مرحله لوله گذاری به این صورت عمل میکنن که از جعبه فیوز یک مسیر برای کلیدها و پریزها و یک مسیر هم برای کولر به محل قلاب پنکه سقفی میبرند(به عنوان جعبه تقسیم در سقف) و سربندی سیمها در این محل صورت میگیره، برگشتی لامپها و پنکه سقفی هم از همین محل میگذره و همین کار برای تمامی اتاقها و سالن انجام میشه و این رو هم اضافه کنم که برق کلیدها رو از پریز بغل دستی میگیرن،میخواستم نظرتون رو در مورد این روش بدونم،ممنون از وقتی که برای سوالات بی پایان ما می گذارید

  • سلام. روش های غلط در برقکشی زیاده، ولی این چیزی که شما فرمودین دیگه نوبرشه.
   شما هیچ وقت چنین کاری نکنید.
   حتی سرخط کلیدها و پریزها هم باید جدا باشه.

 • سلام مهندس.. خسته نباشید….. یک سوال داشتم…. میخواستم بدونم اگه جعبه فیوز یا کلید پشت دیوار سرویس دستشویی قرار بگیره.. بعد از نصب جعبه فیوز یا کلید.. ایا امکانش هست لوله هارو بدون اینکه دیوار جلو رو شیار بزنیم.. لوله ها رو از داخل سرویس ب جعبه فیوز ببریم.. از نظر استاندارد ایرادی ندارد.؟؟ چون داخل سرویس معمولا پنج سانت دوغ اب خور دارد نیاز ب کنده کاری نیست…… ممنون

  • سلام.برای کلیدها می تونید لوله رو در سمت سرویس بهداشتی روی دیوار نصب کنید.
   ولی برای جعبه فیوز این رو مجاز نمی دونن، چون تعداد لوله ها زیاده و حتی اگر ۵ سانت هم دوغ آب خور داشته باشه، باز هم احتمالش هست که روی کاشی ها میخی کوبیده بشه و به لوله ها برخورد کنه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی