خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


680 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام،برق ورودی فیوز ۲۲۰هست که وارد یونیت داخلی میشه استارت یونیت خارجی ۱۷۴وبعد از کارکردن به ۲۱۳میرسه آیا به کولر آسیب میزنه در ضمن سیم یونیت داخلی دو نیم و یونیت خارجی یک ونیم هست کولر هم اینورتر گری بیست وچهار هزار با تشکر از شما

  • سلام. بفرمایید که از سیم شماره چند استفاده کردین؟
   افت ولتاژ در زمان راه اندازی کولر طبیعی هستش

 • سلام.برق اصلی در کولرهای ۱۸هزار به پنل وصل میشود یا کمپروسور؟؟؟

  • سلام.بستگی به مدل کولر گازی داره.

 • سلام میخواستم بودنم یک سیم مستقیم از جعبه فیوز به سطع مقطع چهار ،تا محل نصب کولر کازی ، دو تا کولر کازی ۲۴۰۰۰وات رو جواب میده

  • سلام. صلاح بر اینه که برای هر کدومشون به صورت جدا دو رشته سیم نمره ۴ قرار بدین.

 • سلام
  میشه کلی در رابطه با کولر گازی دیواری از نصب گرفته تا برق کشی با عکس توضیح بدید.
  با تشکر

  • سلام. ما در زمینه نصب کولر گازی تخصص نداریم، فقط در زمینه برق کشی

 • سلام
  ۵کیلو وات چند امپر میشه و فرمولش چیه ؟

  • سلام. اگر دستگاهی ۵ کیلو وات یا همون ۵۰۰۰ هزار وات توان مصرفی داشته باشه. یعنی حدودا، ۲۲/۷۲ آمپر جریان میکشه.
   فرمول اینه. توان مساوی است با جریان ضربدر ولتاژ (۲۲۰ ولت). البته در این فرمول یک چیزه دیگه هم هست که اسمش کسینوس فی هستش و اندکی محاسبات رو تغییر میده. ولی چون مقدارش کمه شما باهاش کاری نداشته باشین

 • برق کولر ۳۶۰۰۰ ایستاده تک فاز است با سه فاز؟

  • سلام . بستگی به مدل کولر گازی داره.

 • سلام .برای یک واحدسه خوابه برق اصلی سیم ۶نیمه افشان بافاصله ۱۵مترکشیدم قراره هرخوابش سه کولر۱۸۰۰۰کارکنه جوابگوهست

  • سلام. چون طول مسیر کمه. بله جواب میده.
   ولی در کل پیشنهاد می کنیم اگر با چنین موردی برخورد کردید که تعداد کولرگازی ها زیاد بود. برای کولر گازی ها یک کابل جدا قرار بدید تا برق اونها جدا از برق مصرفی سایر وسایل خونه باشه.

 • سلام.کنتور خونه ما روش نوشته (۶۰) ۲۵آمپر یه اونیکه ۳۰۰۰۰ گری خریدم که برچسب نوشته ۸۵ آمپر میخواستم بدونم با این وضعیت ۳۰۰۰۰ برا برق ما کار میکنه یا خیر؟

  • سلام. کنتورتون مشکلی نداره و جواب میده. ولی باید براش از یک کابل ۳ در ۴ استفاده کنید.
   به احتمال زیاد اون ۸۵ چیزه دیگه ای باشه که روش نوشته شده.

 • سلام
  برای برق کولر اسپلیت چون لوله کشیش از داخل کانال کولر ابی انجام شده میشه از همون برق کولر ابی استفاده کرد برای کمپرسور؟

  • سلام. یعنی شما کولر آبی رو کلاً گذاشتین کنار و به جاش کولر گازی نصب کردین؟؟ و بعدش از داخل کانال کولر آبی لوله های کولر گازی رو رد کردین؟؟
   اگر این طور باشه مشکلی نداره.
   فقط توجه کنید. احتمالاً از جعبه فیوز تا کلید کولر آبی یک سیم شماره ۱/۵ یا ۲/۵ قرار گرفته. که شما باید اون رو با دو رشته سیم شماره ۴ تعویض کنید. چون کولر گازی برق بیشتری مصرف می کنه.
   بعدش از کلید کولر تا بالای پشت بام هم یک کابل چهار رشته قرار گرفته. رشته های اون رو دو به دو به همدیگه بتابونید تا هر کدوم از رشته هاش دوبل بشن تا جوابگوی برق کولر گازی باشه.

 • سلام و خسته نباشین.برق خونه ما تک فاز ۲۵ آمپره خواستم بدونم ی کولر پنجرهه ای ۲۴هزار و دو تیکه ۳۶ هزارو جواب میده یا نه البته بقیه وسایل خانگی هم هستند.ممنون.

  • سلام. بله جواب میده.

 • سلام.ببخشید سیمهایی را که از جعبه فیوز به سمت یونیت داخلی می اوریم را در زیر پایه نگهدارنده که بر روی دیوار نصب کرده ایم داخل قوطی تقسیم قرار میدهیم یا جای دیگه؟ممنون

  • سلام . بله داخل همون قوطی تقسیم قرار بدید. ولی باز هم تاکید می کنیم که بهتره از آقای نصاب کولر گازی سوال کنید که کولر گازی از چه مدلیه. شاید اصلا قسمت یونیت داخلی برق نخواد

   • واقعا” از شما ممنونم که اینقدر سریع پاسخ دادید.خداوند شما رو خیر بدهد.

 • با سلام و خسته نباشید.ببخشید برای سیم کشی کولر گازی دو تکه ۱-در جعبه فیوز برای فیوز مجزای کولرگازی با ظرفیت ۲۵امپر،یعنی باید این فیوز (فیوز ۲۵ امپر کولر) بعد از فیوز ۲۵امپر اصلی جعبه فیوز قرار گیرد؟۲ -برای برق کولر دو تکه ایا ما فقط سه رشته سیم از جعبه فیوز به سمت یونیت خارجی اورده؟و این سیم ها را در چه فاصله ای از یونیت خارجی ، و ایا باید این سیم ها را بعنوان پریز استفاده کرد؟و سیمهایی هم که از یونیت خارجی به یونیت داخلی اورده میشود در چه فاصله ای از یونیت داخلی(ارتفاع از کف و فاصله از یونیت داخلی)قرار میگیرند؟ و این سیم ها در نزدیکی یونیت داخلی را بعنوان پریز استفاده میکنیم؟

  • سلام. مرسی۱- بله فیوز کولر گازی باید بعد از فیوز اصلی قرار بگیرد. و معمولاً یک فیوز ۱۶ آمپر نصب می کنن.
   ۲- در بعضی از مدلهای کولر گازی باید رو به قسمت یونیت خارجی ببرید و برای بعضی دیگه باید برق رو به قسمت یونیت داخلی ببرید. ولی در بیشتر موارد فقط باید برق رو باید به یونیت خارجی ببرید.
   ۳- یک و نیم متر از این سیم ها رو در قسمت یونیت خارجی گره بزنید تا بعداً آقای نصاب کولر گازی اون رو به یونیت خارجی وصل کنه. نه نیازی نیست پریز بزنید.
   ۴- نصب سیم هایی که از یونیت خارجی به یونیت داخل وصل میشه وظیفه برقکار نیست و آقای نصاب کولر گازی باید اون رو وصل کنه. ولی اگر خودتون می خوایید نصب کنید، یک متر از کابل رو در قسمت یونیت خارجی و داخلی گره بزنید که بعداً کابل کم نیاد. یونیت داخلی حدوداً در ارتفاع ۲۳۰ سانتی متری نصب میشه.
   ۵- خیر پریز نمیخواد. مستقیم به یونیت داخلی وصل میشه.

 • سلام..خسته نباشید.کولر ۳۰۰۰۰جنرال نصب کردیم کابل برق ورودی ساختمان ۲ * ۴ هستش مشکلی پیش نمیاد اگه برق کمپرسور رو ۲ * ۴ استفاده کنیم..مسافت تقریبا ۲۰ متر

  • سلام آقا یوسف، کابل برق کمپرسور مناسبه ولی احتمال داره که کابل برق ورودی به ساختمان با روش شدن وسایل پر مصرف دیگه کم بیاره.
   اگر امکانش هست یک کابل مستقیم ۲ در ۴ از کنتور تا کمپرسور نصب کنید.

 • سلام
  کابل و فیوز مناسب برای کولر ۳۰ هزار چیست؟؟

  • سلام. در مورد کابلها که زیاد در بالا صحبت کردیم. برای فیوز از یک فیوز ۲۰ یا ۲۵ آمپر استفاده کنید.

 • سلام من دو عدد کولر گازی ۱۲ هزار دارم باید از فیوز چند امپری استفاده کنم

  • سلام برای هر کدوم از یک فیوز ۱۶ آمپر

 • تو خونه از یک کولر پنجره ای و این دوتیکه ۳۶ هزار استفاده میکنم برق خونه تک فازه و قبلا دوتا فیوز تک پل مینیاتوری داشت ۳۲ امپر که ترکیدن یک فیوز ۳ پل ۲۵ امپر داشتم اونو گذاشتم ولی وقتی دوتا کولر روشن باشه همش میپره و به نظرتون فیوز چند امپر استفاده کنم؟؟؟

  • سلام از فیوز ۳۲ امپر نسبتاً کند کار استفاده کنید.

 • سلام یک کولر ۳۶ هزار دارم الان که هوا گرم شده و روشن میکنم سیمهای برقش که به سه شاخه وصله از روی جعبه کندانسور میسوزه چند روز پیش یک تعمیر کار اومد و یک فیش رو عوض کرد و اوکی شد ولی بعد دو روز دوباره رفتم دیدم سوختن و کولر کار نمیکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. از سه شاخه های صنعتی با آمپر بالاتر استفاده کنید.

 • باسلام. تشکر از صبر و حوصله شما.من به تازگی اسپیلت ۳۶۰۰۰ با کابل ۲ در ۶ و فیوز ۳۲ امپر با کابل ورودی کنتور ۲ در ۶ نصب کردم. در زمان استارت کولر علی رغم خاموش بودن سایر وسایل لامپها چشمک میزنند. علت چیست و راه حل درمان چیست؟ سپاسگزارم

  • سلام.مرسی. اگر بتونید برق کولر گازی رو مستقیم از کنتور ببرین، این مشکل هم حل خواهد شد.
   این مورد به خاطر افت ناگهانی ولتاژ در لحظه راه اندازی کولر گازی اتفاق می افته.

   • سلام. کابل اسپیلت از پشت فیوز رفتم. ولی مشکل همچنان هست. راهنمایی شما چیست؟ سپاسگزارم

    • سلام. اگر منظورتون از پشت فیوزهای جعبه فیوز هستش، قطعاً انجام این کار هم مشکل شما رو حل نخواهد کرد. باید از خود کنتور یک کابل مجزا تا اسپیلت ببرین.

 • بابت سایت خوبتون مرسی

 • سلام من اطراف چابهارزندگی میکنم من یک کولر۱۸۰۰۰دارم ولی جواب نمیده خواستم ببینم اگه بزنم دوبرق صدرصدمیسوزه ترانس هم جواب نمیده شماچ راهی پیشنهادمیدین خریدکولرجدیدهم میسرنیست….

  • سلام آقای پورنیازی، سوالتون رو واضح تر مطرح بفرمایید. و بگین که از کنتور تا کولر گازی فاصله چقدره و از سیم شماره چند استفاده شده؟
   آیا برق کولر گازی از جعبه فیوز گرفته شده یا از مستقیم از کنتور اومده؟

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی