خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


718 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام،برق ورودی فیوز ۲۲۰هست که وارد یونیت داخلی میشه استارت یونیت خارجی ۱۷۴وبعد از کارکردن به ۲۱۳میرسه آیا به کولر آسیب میزنه در ضمن سیم یونیت داخلی دو نیم و یونیت خارجی یک ونیم هست کولر هم اینورتر گری بیست وچهار هزار با تشکر از شما

  • سلام. بفرمایید که از سیم شماره چند استفاده کردین؟
   افت ولتاژ در زمان راه اندازی کولر طبیعی هستش

 • سلام.برق اصلی در کولرهای ۱۸هزار به پنل وصل میشود یا کمپروسور؟؟؟

  • سلام.بستگی به مدل کولر گازی داره.

 • سلام میخواستم بودنم یک سیم مستقیم از جعبه فیوز به سطع مقطع چهار ،تا محل نصب کولر کازی ، دو تا کولر کازی ۲۴۰۰۰وات رو جواب میده

  • سلام. صلاح بر اینه که برای هر کدومشون به صورت جدا دو رشته سیم نمره ۴ قرار بدین.

 • سلام
  میشه کلی در رابطه با کولر گازی دیواری از نصب گرفته تا برق کشی با عکس توضیح بدید.
  با تشکر

  • سلام. ما در زمینه نصب کولر گازی تخصص نداریم، فقط در زمینه برق کشی

 • سلام
  ۵کیلو وات چند امپر میشه و فرمولش چیه ؟

  • سلام. اگر دستگاهی ۵ کیلو وات یا همون ۵۰۰۰ هزار وات توان مصرفی داشته باشه. یعنی حدودا، ۲۲/۷۲ آمپر جریان میکشه.
   فرمول اینه. توان مساوی است با جریان ضربدر ولتاژ (۲۲۰ ولت). البته در این فرمول یک چیزه دیگه هم هست که اسمش کسینوس فی هستش و اندکی محاسبات رو تغییر میده. ولی چون مقدارش کمه شما باهاش کاری نداشته باشین

 • برق کولر ۳۶۰۰۰ ایستاده تک فاز است با سه فاز؟

  • سلام . بستگی به مدل کولر گازی داره.

 • سلام .برای یک واحدسه خوابه برق اصلی سیم ۶نیمه افشان بافاصله ۱۵مترکشیدم قراره هرخوابش سه کولر۱۸۰۰۰کارکنه جوابگوهست

  • سلام. چون طول مسیر کمه. بله جواب میده.
   ولی در کل پیشنهاد می کنیم اگر با چنین موردی برخورد کردید که تعداد کولرگازی ها زیاد بود. برای کولر گازی ها یک کابل جدا قرار بدید تا برق اونها جدا از برق مصرفی سایر وسایل خونه باشه.

 • سلام.کنتور خونه ما روش نوشته (۶۰) ۲۵آمپر یه اونیکه ۳۰۰۰۰ گری خریدم که برچسب نوشته ۸۵ آمپر میخواستم بدونم با این وضعیت ۳۰۰۰۰ برا برق ما کار میکنه یا خیر؟

  • سلام. کنتورتون مشکلی نداره و جواب میده. ولی باید براش از یک کابل ۳ در ۴ استفاده کنید.
   به احتمال زیاد اون ۸۵ چیزه دیگه ای باشه که روش نوشته شده.

 • سلام
  برای برق کولر اسپلیت چون لوله کشیش از داخل کانال کولر ابی انجام شده میشه از همون برق کولر ابی استفاده کرد برای کمپرسور؟

  • سلام. یعنی شما کولر آبی رو کلاً گذاشتین کنار و به جاش کولر گازی نصب کردین؟؟ و بعدش از داخل کانال کولر آبی لوله های کولر گازی رو رد کردین؟؟
   اگر این طور باشه مشکلی نداره.
   فقط توجه کنید. احتمالاً از جعبه فیوز تا کلید کولر آبی یک سیم شماره ۱/۵ یا ۲/۵ قرار گرفته. که شما باید اون رو با دو رشته سیم شماره ۴ تعویض کنید. چون کولر گازی برق بیشتری مصرف می کنه.
   بعدش از کلید کولر تا بالای پشت بام هم یک کابل چهار رشته قرار گرفته. رشته های اون رو دو به دو به همدیگه بتابونید تا هر کدوم از رشته هاش دوبل بشن تا جوابگوی برق کولر گازی باشه.

 • سلام و خسته نباشین.برق خونه ما تک فاز ۲۵ آمپره خواستم بدونم ی کولر پنجرهه ای ۲۴هزار و دو تیکه ۳۶ هزارو جواب میده یا نه البته بقیه وسایل خانگی هم هستند.ممنون.

  • سلام. بله جواب میده.

 • سلام.ببخشید سیمهایی را که از جعبه فیوز به سمت یونیت داخلی می اوریم را در زیر پایه نگهدارنده که بر روی دیوار نصب کرده ایم داخل قوطی تقسیم قرار میدهیم یا جای دیگه؟ممنون

  • سلام . بله داخل همون قوطی تقسیم قرار بدید. ولی باز هم تاکید می کنیم که بهتره از آقای نصاب کولر گازی سوال کنید که کولر گازی از چه مدلیه. شاید اصلا قسمت یونیت داخلی برق نخواد

   • واقعا” از شما ممنونم که اینقدر سریع پاسخ دادید.خداوند شما رو خیر بدهد.

 • با سلام و خسته نباشید.ببخشید برای سیم کشی کولر گازی دو تکه ۱-در جعبه فیوز برای فیوز مجزای کولرگازی با ظرفیت ۲۵امپر،یعنی باید این فیوز (فیوز ۲۵ امپر کولر) بعد از فیوز ۲۵امپر اصلی جعبه فیوز قرار گیرد؟۲ -برای برق کولر دو تکه ایا ما فقط سه رشته سیم از جعبه فیوز به سمت یونیت خارجی اورده؟و این سیم ها را در چه فاصله ای از یونیت خارجی ، و ایا باید این سیم ها را بعنوان پریز استفاده کرد؟و سیمهایی هم که از یونیت خارجی به یونیت داخلی اورده میشود در چه فاصله ای از یونیت داخلی(ارتفاع از کف و فاصله از یونیت داخلی)قرار میگیرند؟ و این سیم ها در نزدیکی یونیت داخلی را بعنوان پریز استفاده میکنیم؟

  • سلام. مرسی۱- بله فیوز کولر گازی باید بعد از فیوز اصلی قرار بگیرد. و معمولاً یک فیوز ۱۶ آمپر نصب می کنن.
   ۲- در بعضی از مدلهای کولر گازی باید رو به قسمت یونیت خارجی ببرید و برای بعضی دیگه باید برق رو به قسمت یونیت داخلی ببرید. ولی در بیشتر موارد فقط باید برق رو باید به یونیت خارجی ببرید.
   ۳- یک و نیم متر از این سیم ها رو در قسمت یونیت خارجی گره بزنید تا بعداً آقای نصاب کولر گازی اون رو به یونیت خارجی وصل کنه. نه نیازی نیست پریز بزنید.
   ۴- نصب سیم هایی که از یونیت خارجی به یونیت داخل وصل میشه وظیفه برقکار نیست و آقای نصاب کولر گازی باید اون رو وصل کنه. ولی اگر خودتون می خوایید نصب کنید، یک متر از کابل رو در قسمت یونیت خارجی و داخلی گره بزنید که بعداً کابل کم نیاد. یونیت داخلی حدوداً در ارتفاع ۲۳۰ سانتی متری نصب میشه.
   ۵- خیر پریز نمیخواد. مستقیم به یونیت داخلی وصل میشه.

 • سلام..خسته نباشید.کولر ۳۰۰۰۰جنرال نصب کردیم کابل برق ورودی ساختمان ۲ * ۴ هستش مشکلی پیش نمیاد اگه برق کمپرسور رو ۲ * ۴ استفاده کنیم..مسافت تقریبا ۲۰ متر

  • سلام آقا یوسف، کابل برق کمپرسور مناسبه ولی احتمال داره که کابل برق ورودی به ساختمان با روش شدن وسایل پر مصرف دیگه کم بیاره.
   اگر امکانش هست یک کابل مستقیم ۲ در ۴ از کنتور تا کمپرسور نصب کنید.

 • سلام
  کابل و فیوز مناسب برای کولر ۳۰ هزار چیست؟؟

  • سلام. در مورد کابلها که زیاد در بالا صحبت کردیم. برای فیوز از یک فیوز ۲۰ یا ۲۵ آمپر استفاده کنید.

 • سلام من دو عدد کولر گازی ۱۲ هزار دارم باید از فیوز چند امپری استفاده کنم

  • سلام برای هر کدوم از یک فیوز ۱۶ آمپر

 • تو خونه از یک کولر پنجره ای و این دوتیکه ۳۶ هزار استفاده میکنم برق خونه تک فازه و قبلا دوتا فیوز تک پل مینیاتوری داشت ۳۲ امپر که ترکیدن یک فیوز ۳ پل ۲۵ امپر داشتم اونو گذاشتم ولی وقتی دوتا کولر روشن باشه همش میپره و به نظرتون فیوز چند امپر استفاده کنم؟؟؟

  • سلام از فیوز ۳۲ امپر نسبتاً کند کار استفاده کنید.

 • سلام یک کولر ۳۶ هزار دارم الان که هوا گرم شده و روشن میکنم سیمهای برقش که به سه شاخه وصله از روی جعبه کندانسور میسوزه چند روز پیش یک تعمیر کار اومد و یک فیش رو عوض کرد و اوکی شد ولی بعد دو روز دوباره رفتم دیدم سوختن و کولر کار نمیکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. از سه شاخه های صنعتی با آمپر بالاتر استفاده کنید.

 • باسلام. تشکر از صبر و حوصله شما.من به تازگی اسپیلت ۳۶۰۰۰ با کابل ۲ در ۶ و فیوز ۳۲ امپر با کابل ورودی کنتور ۲ در ۶ نصب کردم. در زمان استارت کولر علی رغم خاموش بودن سایر وسایل لامپها چشمک میزنند. علت چیست و راه حل درمان چیست؟ سپاسگزارم

  • سلام.مرسی. اگر بتونید برق کولر گازی رو مستقیم از کنتور ببرین، این مشکل هم حل خواهد شد.
   این مورد به خاطر افت ناگهانی ولتاژ در لحظه راه اندازی کولر گازی اتفاق می افته.

   • سلام. کابل اسپیلت از پشت فیوز رفتم. ولی مشکل همچنان هست. راهنمایی شما چیست؟ سپاسگزارم

    • سلام. اگر منظورتون از پشت فیوزهای جعبه فیوز هستش، قطعاً انجام این کار هم مشکل شما رو حل نخواهد کرد. باید از خود کنتور یک کابل مجزا تا اسپیلت ببرین.

 • بابت سایت خوبتون مرسی

 • سلام من اطراف چابهارزندگی میکنم من یک کولر۱۸۰۰۰دارم ولی جواب نمیده خواستم ببینم اگه بزنم دوبرق صدرصدمیسوزه ترانس هم جواب نمیده شماچ راهی پیشنهادمیدین خریدکولرجدیدهم میسرنیست….

  • سلام آقای پورنیازی، سوالتون رو واضح تر مطرح بفرمایید. و بگین که از کنتور تا کولر گازی فاصله چقدره و از سیم شماره چند استفاده شده؟
   آیا برق کولر گازی از جعبه فیوز گرفته شده یا از مستقیم از کنتور اومده؟

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی