خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.848 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  کولر دوتیکه۳۰هزاردارم که کابل های ارتباطی بین پنل و کنداسور کوتاه هستند اگر بوسیله موف سیم ها را اضاف کنم مشکلی برای کولر پیش نمیاد؟؟

  • سلام. اتصالات رو سفت و محکم انجام بدین، مشکلی پیش نمیاد.
   از ترمینال سرامیکی هم می تونید استفاده کنید.

 • سلام، طبقه اول ساختمون ۵ طبقه زندگی میکنیم سال قبل اسپیلت ۱۸۰۰۰ نصب کردیم بعد از یکسال استفاده به محض روشن شدن دستگاه فاز و نول جا به جا میشه، میخواستم بدونم مشکل از چیه؟ دوشاخه رو از پریز میکشم درست میشه مجدد وصل میکنم همین مشکلو داره کل ساختمون فاز و نول جا به جا میشه،.

  • سلام این چیزی که میگین با عقل جور در نمیاد. با چی فاز و نول رو پیدا می کنید؟ با فازمتر؟

 • سلام روز بخیر یک واحد اپارتمانی داخل اتاق خواب یک کولر گازی
  ۱۲ هزار است ومی خوام یک ۲۴ هزار برای حال بزارم هردو کولر
  گازی از یک سیم ۲ می خوام استفاده کنم وفیوز سر راه این دو کولر گازی ۱۶ امپر است ایا بایم سیم واین فیوز میشه از دوکولر گازی استفاده کرد ممنون

  • سلام. مرسی. خیر سیم شما جوابگو نیست. سیم نمره ۲٫۵ رو برای کولرگازی ۱۲ هزار و یک سیم نمره ۲٫۵ یا ۴ برای کولر ۲۴ هزار نصب کنید.
   برای هر کدوم هم یک فیوز ۱۶ آمپر مجزا قرار بدید.

 • سلام جناب مهندس من میخواستم بدونم از یه دونه کنتور برق میشه برا دوتا کولر گازی استفاده کرد یا باید حتما برا هرکدام دو کنتور مجزا باشه

  • سلام. اگر کنتور شما قدیمی ۱۵ آمپر نباشه و مثلاً ۲۵ آمپر یا ۳۲ یا ۵۰ باشه، یک دونه کنتور هم برای ۲ تا کولرگازی معمولی جوابگو هست.

 • سلام.یک ۳۰هزار گری جماتیک خرید کردم با همون کابل که همراهش بود نصب شد و برق مستقیم به موتور بیرون وصل میشه تا به پنل,پنج متر فاصله مستقیم از کانتور برق گرفتم یه فیوز این وسط گذاشتم ۳۲c فیوز یه وقت میپر والان سوخته و ذوب شد دوبار برام اتفاق افتاده الان سیم بدون فیوز مستقیم برق گرفته از کانتور وصل کردم.احتمال داره فیوز کانتور ذوب کنه!؟ چه راحلی پیشنهاد میشه .پاسخ به ایمیل بفرستید ممنون تشکر

  • سلام. حتماً یک فیوز ۲۰ یا ۲۵ آمپر نوع سی بعد از کنتور براش نصب کنید. دلیل اینکه فیوز قبلی سوخته و ذوب شده، احتمالاً اتصال سیم ها به فیوز شل بود یا کیفیت خود فیوز پایین بوده.

 • سلام من یه کولر گازی ۲۷۰۰۰ هزار ال جی اسمارت اینورتر دارم مسیر برق از کنتور تا کندانسور ۳۰ متر هستش ممنون میشم بگید از چه کابلی استفاده کنم

  • سلام. اگر اینورتر باشه سیم نمره ۲٫۵ هم جواب میده ولی محض اطمینان از سیم نمره ۴ استفاده کنید.

 • سلام برا کولر دوتیکه از چه کابل های استفاده کنم هم از پنل به موتور و موتور به برق خونه

  • سلام لطفاً مقاله بالا رو کامل مطالعه کنید، در بالا قید شده.

 • سلام. خسته نباشین. من کولر گازی ۳۰۰۰۰ خریدم که روش زده مصرف برق در حالت نرمال ۸آمپر. سیم ۲/۵ تا جعبه فیوز داخل پذیرایی اومده. میتونم از سیم ۲/۵ از پشت جعبه فیوز استفاده کنم و مستقیم ببرم برای کولر؟

  • سلام. مرسی. خیر اگر از کنتور تا جعبه فیوز سیم نمره ۲٫۵ اومده باشه، جوابگو نیست. چون کولرگازی شما در زمان استارت اولیه تا دو برابر حالت نرمال یعنی تا ۱۶ آمپر جریان میکشه.
   پس یا باید کابل اصلی که به جعبه فیوز میاد رو تقویت کنید و نمره ۶ بندازین، یا اینکه یک کابل مجزا از کنتور به کندانسور ببرین.

 • سلام اقای مهندس.یه کولر پنجره ای ۲۴۰۰۰ داریم برای نصبش از کنتور تا محل کولر ۳۵ متر سیم لازم دارد.سیم چه قطری باشد و اینکه فیوز مستقیم برای کولر چند آمپری باشد.در ضمن کنتور اصلی برق ۱۵ آمپر است

  • سلام. از سیم نمره ۴ استفاده کنید. و فیوز ۱۶ آمپر.
   چون آمپراژ کنتور شما پایینه، احتمال داره اگر سه وسیله برقی پر مصرف، مثل کولر گازی، ماشین لباسشویی و اتو رو روشن کنید، فیوز کنتور بپره، پس زمانی که کولرگازی روشنه، وسایل برقی دیگه رو روشن نکنید.

 • سلام مهندس
  من ی کولر گازی ۱۸۰۰۰ پنجره ای معمولی ( فقط سرمایشی) تو خونه دارم که مدام از زیر بار خارج میشه میخواستم بدونم اگه از زیر کنتور مستقیما واسش کابل بکشم بیارم بهتر میشه و اگه میشه که از چ کابلی استفاده کنم ( ساختمان فاقد سیستم ارته)

  • سلام. اگر الان براش از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کردین و سیمش داغ نمیکنه، پس مشکل از برق دستگاه نیست. باید دنبال مشکل داخل خود کولرگازی بگردین. بهتره بگین یک تعمیرکار بیاد و یکبار اون رو سرویس کنه.
   ولی اگر سیمش داغ می کنه، یک کابل نمره ۲٫۵ از جعبه فیوز براش بکشید.

 • سلام مهندس من یک کولر ۳۶هزار نصب کردم دوشاخه کولر بعداز یک ساعت که کولر روشن است خیلی داغ میکنه، لطفا راهنماییم کنید که چکار کنم

  • سلام. اون دوشاخه مناسب اون کولر نیست. یا پریزی که اون دوشاخه رو بهش وصل می کنید تحمل اون همه جریان رو نداره. اگر امکانش هست دوشاخه رو قطع کنید و مستقیم سیم های کولر رو به سیم های پشت پریز لحیم کنید.

 • کابلی که کولر گازی اینورتر داره با کابل کولر های گازی مصرف Bفرق میکنه؟

  • سلام. بله اگر کولرگازی اینورتر نباشه مصرف برقش بیشتره و کابل کلفت تری باید براش استفاده کرد.

 • سلام مهندس من در جنوب زندگی میکنم تابستونا ولتاژ برق معمولا بالاتر میگیرن و بین ۲۵۰_۲۵۴بخاطر همین محافظ تلویزیونم مرتب میپره چیکار باید بکنم یا مشکلی واسه وسایل دیگه مثل کولر و یخچال و… پیش نمیاد?

  • سلام. برای ثابت کردن ولتاژ می تونید یک دستگاه استابلایزر یا یو پی اس خریداری کنید.
   قبلش با اتفاقات برق منطقه تون (۱۲۱) تماس بگیرید و موضوع رو بهشون گزارش کنید، ولتاژ ۲۵۰ آمپر خیلی مشکوکه، نباید ولتاژ از ۲۴۰ بیشتر بشه. چون احتمالش زیاده که به وسایل برقی آسیب بزنه.

 • سلام مهندس
  تازه کولر ۲۴۰۰۰ نصب کردیم/خواستم بدونم برای برقش کایل ۲*۲/۵ جواب میده؟
  محافظ باید چند آمپر باشه؟
  و اگه ارت نصب نشه مشکلی نداره یا اگه وصل کنم به ستون خونه؟
  ممنون از پاسخ گوییتون

  • سلام. اگر مسیر کوتاه باشه، بله سیم نمره ۲٫۵ هم جواب میده.
   شما بگین محافظ کولرگازی می خوایین بهتون میدن، حدوداً ۱۶ آمپر باید باشه.
   خیر اگر ارت ندارین اشکالی نداره ولی به ستون وصل نکنید.

 • سلام
  من کولر ۲۴۰۰۰گرفتم که روی سیم خودش ۱/۵ نوشته شده و آمپر ماکسیمم پلاک دستگاه ۶/۸ آمپر ثبت شده است.فاصله کنتور تا اسپیلت هم ۲۶متر است .به نظر شما من می توانم از کابل ۲در۲/۵ استفاده کنم یا باید حتما ۲در۴ تهیه کنم ؟
  باتشکر

  • سلام. بله چون کولر شما اینورتر هست می تونید از کابل ۲ در ۲/۵ استفاده کنید.

 • با سلام
  سیم برق خانه که از کنتور به فیوزها می‌آید ۲×۴ است. حال میخواهیم از بین راه یعنی قبل از فیوزها از این سیم برق بگیریم و به صورت روکار برای کولر گازی ۱۸هزار برق ببریم. آیا مشکلی برای وسایل خانه پیش نمی‌آید و کولر خوب کار میکند؟

  • سلام. شدنش میشه ولی استانداردش اینه که از خود جعبه فیوز براش برق ببرید تا اتصالات کمتر بشه. و در داخل جعبه فیوز براش یک فیوز مجزا تعبیه کنید.
   اگر از بین مسیر برق گرفتید، اتصالات رو کاملاً سفت و محکم و با استفاده از ترمینال سرامیکی انجام بدید.

 • سلام مهندس وقت بخیر. جهت نصب کولر ۶۰۰۰۰ اسپیلت سه فاز از چه سیمی باید استفاده.فاصله ۳۰ متر هست

  • سلام. مرسی. اگر ساختمان ارت هم داره، باید یک کابل ۵ در ۴ برای برق ورودی به دستگاه بکشید. البته احتمالاً ۵ در ۲٫۵ هم جواب میده.

 • سلام وقت بخیر
  واحدمون در طبقه اول ساختمان ۴ طبقه واقع است ی کولر ۱۲۰۰۰ داریم و به تازگی کولر پنجره ای ۲۴۰۰۰ نصب کردیم بعد از چندساعت کار فیوز ۲۵ که برای کولر بوده پرید و دیگه کار نمیکنه آیا فیوز ۳۲ مناسب هست یا همون ۲۵?

  • سلام. آیا این فیوز ۲۵ آمپر فقط برای کولر ۲۴۰۰۰ نصب شده یا مشترکاً برای هر دو کولر استفاده میشه؟؟؟ کابلی که از کنتور به جعبه فیوز اومده نمره چنده؟ کابلی که برای کولرها رفته آیا از جعبه فیوز رفته؟ سیمی که برای کولرها استفاده شده نمره چنده؟

   • بله آقای مهندس فیوز ۲۵ فقط برای۲۴۰۰۰ هست کابل کولر نمره ۶ هست و کابلیم که برای کولر اومده از جعبه فیوز اومده

    • احتمال اول اینه که فیوز ۲۵ آمپری که برای کولر استفاده کردین خراب باشه. چون کابل کولر شما نمره ۶ هست، فیوز ۳۲ آمپر هم می تونید نصب کنید.

 • سلام خسته نباشید بنده یه اسپیلت ۳۰۰۰۰ نصب کردم باکابل ۲ *٢.۵ طول کابل هم تا دستگاه ۳۰ متر هست ..برای دستگاه مشکلی نداره

  • سلام. بعید میدونم این کابل جوابگوی کولری با این ظرفیت باشه. برای تست می تونید بعد از نیم ساعت که کولر با حداکثر توان روشن بود، به کابل دست بزنید، اگر کابل داغ شده بود، یعنی باید کابل رو تعوض کنید و یک کابل کلفت تر رو جایگزین کنید.

 • میخواستم بدونم یه کولر ۲۴۰۰۰ در هنگام راه اندازی چه میزان جریان میکشه ؟

  • سلام. در لحظه استارت حدوداً ۱۸ آمپر ولی بعدش حدوداً ۱۰ آمپر.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی