فیلم آموزش عملی برق ساختمان
آبان
27
1394

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر 3.5 تقسیم و بر 12 ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی 7000 وات باشد. اگر ما این مقدار را بر 3.5 تقسیم و آنگاه بر 12 ضرب کنیم، به عدد 24000 می رسیم که این کولر گازی در بازار به 24 هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر 2000 تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی 24 هزار حدوداً 12 آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره 1.5 برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره 1.5 می تواند حدوداً 16 آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره 2.5 حدوداً 20 آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا 24 درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا 1.5 برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً 10 متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر 18000 بی تی یو می باشد. می توان از کابل 2 در 2.5 استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین 18000 تا 32000 بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً 20 متر است، باید از کابل 2 در 4 استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از 32000 BTU است ، باید از کابل 2 در 6 استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های 2/5 به اندازه سیم های 1/5 و سیم های 4 به اندازه سیم های 2/5 هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید 20 تا 25 آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از 18 هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره 4 را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره 2/5 قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا 18000 بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، 4 رشته یا 5 رشته یا 6 رشته یا 7 رشته به نمره 1/5 است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد
822 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام وقت بخیر.
  یک کولر 30 هزار اسپلیت داریم. بعد از حدود 3تا4 ماه کار کردن، پریز و دوشاخه برقش سیاه میشه و بوی سوختن میده.
  بعد از تعویض پریز و دوشاخه نیز دوباره همین مشکل پس از چند ماه به وجود میاد.
  برای رفع مشکل باید چه کار کنم؟

  • سلام. پریز و دوشاخه رو از مسیر بردارید و سیم ها رو مستقیم با استفاده از ترمینال سرامیکی یا لحیم به همدیگه وصل کنید.

 • با سلام و خسته نباشید و تشکر از پاسخگویی با حوصله به سوالات
  مهندس جان یشتر برق کارها تمایل دارن برق کولرگازی مسقیما رو از کنتور بیارن ولی در اینصورت یکپارچگی جعبه فیوز هر واحد که براش یک RCD هم گذاشتیم از بین میره!
  اینکه برق اصلی رو از کنتور تا جعبه فیوز با 3 رشته نمره 6 بیاریم و بعد با نمره 4 از جعبه فیوز به کولر وصل کنیم بنظرتون از نظر تاثیر در کارکرد سایر تجهیزات و همچنین خطای RCD باعث بروز مشکل میشه؟
  خودتون با درنظر گرفتن جمیع شرایط کدوم روش رو ترجیح میدین؟
  شرایط :
  ساختمان 4 طبقه، 4 واحد بدون حیاط هر واحد 150 متر، در حال ساخت، نوع کولر گازی 24

  • سلام ممنونم از شما. اینکه فرمودین “برق اصلی رو از کنتور تا جعبه فیوز با 3 رشته نمره 6 بیاریم و بعد با نمره 4 از جعبه فیوز به کولر وصل کنیم” از نظر مقررات درسته و مقررات برق ساختمان همین رو پیشنهاد میده. و خطای rcd هم ایجاد نمیشه. ولی این روش تنها مشکلی که نسبت به روش قبلی داره این هستش که در زمان استارت کولرگازی ها یک لحظه ولتاژ افت میکنه و طبق تجربه شخصی چراغ ها یک لحظه کم نور میشن یا بعضی مواقع دستگاه های محافظ برق داخل خونه برق رو قطع میکنن که اصلاً خوشایند نیست. ولی اگر کولرگازی ها اینورتر دار باشن این مشکل پیش نمیاد.
   اگر مشتری براش هزینه مهم نباشه و از کنتور تا جعبه فیوز یک کابل نمره 4 دیگه بکشید، این بهتره.

 • با سلام خدمت استاد کولر گازی ۳۰ هزار اوجنرال دارم چند روزه که هوا زیاد گرم شده باد کولر مدام کم وزیاد میشه بعضی وقتها درسته ولی موقع اوج بار مصرف اینطوری میشه با تشکر

 • من یک کولر گازی 30000دارم.. ولی هی قطع وصل میشه..یعنی بایه نوسان کوچک برق سریع خاموش میشه البته سر راهش محافظ گذاشتم ولی باز با نوسان خاموش میشه وبعد از چند ساعت که از پریز کشیدم پریزم مقداری آب شده بود…لطفاً راهنمایی کنید

  • سلام. پیشنهاد میکنم اولش یک سرویسکار کولرگازی رو بیارید و خود کولر رو بررسی کنید شاید مشکل از خود کولر باشه. ولی اگر سر راه کولرگازی محافظ گذاشته باشید، با یک کاهش یا افزایش ولتاژ اون محافظ قطع میکنه. بعدش این رو باید از اداره برق منطقه تون بخوایید که بیان چک کنن و ببین چرا بعضی مواقع کاهش یا افزایش ولتاژ پیش میاد.
   پریزتون هم که فرمودین آب شده مناسب اینکار نیست، پیشنهاد میکنم پریز رو کلاً از مسیر بردارید و سیم های برق کولر رو مستقیم به سیم های پشت پریز وصل کنید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید.من میخوام از جعبه فیوز تا کندانسور کولر ۹۰۰۰ و ۲۴۰۰۰ کابل کشی کنم.میخواستم ببینم از یه کابل ۲×۴ و فیوز ۲۵ امپر واسه هردوتاش میتونم استفاده کنم یا باید واسه هر کدوم یه کابل و فیوز جداگانه بکشم؟ممنون میشم اگه در مورد نحوه سیم کشی هم راهنماییم بفرمایید.سپاسگذارم

  • سلام. احتمالاً کابل 2 در 4 جواب بده ولی اگر میخوایید خیالتون راحت باشه از کابل 2 در 6 استفاده کنید. اگر هم ارت دارید یک رشته هم باید برای ارت قرار بدید. یک دونه کابل برای هر دو کولر کافیه. ولی بهتره در نزدیکی هر کولر یک فیوز جداگانه براشون نصب کنید.

 • استاد راهی هست برای این که نوع فاز r یا اس یا تی را مشخص کرد؟
  سوالم برای این است که مثلا مصرف کننده های پرمصرف را میخواهم تقسیم بار کنم
  تابلوی کنتور سه فازی شامل 5 تابلو توزیع هریک در 50 متر دور از کنتور هر یک قرار گرفته که هر یک سهفاز انشعابی از آن کنتور 3 فاز میباشند راهی هست
  میخواهم بار هام رو تقسیم کنم بین فاز ها ولی نمیدانم چه مقدار بار برای کدام نوع فاز است که مثلا بار روی یک فاز نیفتد یا تعادل بار را اجرا کنم راهی پیشنهاد میدهید ؟
  2-استاد اگر تعادل بار نباشه در 3 فاز مشکلی پیش میآد ؟

  • سلام. این مورد رو شما با یک لامپ تستر ساده هم می تونی پیدا کنی، یکی از فازها رو در تابلوی قطع کنید و بعدش در تابلوهای فرعی با اون لامپ تستر،تست کنید و ببینید که کدوم یکی از فازها قطع شده.
   2-خیر مشکلی پیش نمیاد.

   • خیلی مردی

 • س.مهندس برقکشی خونه ما قدیمی است ویه کابل 2در4 استفاده شده.این کابل از کنتور تا جعبه فیوز که میره از یه جعبه تقسیم رد شده ولی قطع نشده حالا کولر گازی میخوام بذارم بنظرتون بهتر نیست برق کولر از همون قسمت کابل که از جعبه تقسیم رده شده بگیرم یعنی اونجا قطع کنم ؟یا از پریز معمولی بگیرم.تشکر

  • سلام. خیر این پیشنهاد رو نمیکنم، برق کولر گازی رو یا از کنتور بگیرید یا از انتهای اون کابل که اومده داخل منزل و رسیده به جعبه فیوز. که البته اگر از کنتور بگیرید بهتره.

 • با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  من یک کولر 30000 ال جی در طبقه دوم دارم که برقش از کابل 2 ور 4 گرفته که که از یکی از فیوزهای جعبه فیوز گرفته (مستقیم از کنتور نیست ) و از محل فیوز حدود 10 متر طول داره ولی چون قبلا کابل و لوله مسی تو کار داشتیم و برقکار برق رو به پنل داخلی داده بود از دو محل در محل پنل و یکیی هم ور بالای پشت بام سیم اضافه شده و چسب خورده. مشکل اینه که در یک هفته اخیر دوبار سیم برق در پشت بام سوخته یکبار از محل چسب خوردگی و یکبار در محل اتصال به کمپرسور. دوبار تعمیر کار آکردم بکی گفت بعد از مدتی از استارت در دورهای بالا زیاد آمپر میکشه ولی دومی که آمپر سنج گذاشت همه چی نرمال بود. کولر اینورتر دار و 2 سال پیش نصب شده . آیا ممکنه همچین مشکلی از فطعه کابل اصافه شده باشه

 • سلام وقت بخیر من برای ویلام یه کولر گازی 30 هزار اجنرال خریدم و نصابش اومد نصب کرد ولی گفت برای برق اش اگه کابل هاتون 2 در 4 نباشه یه کابل 2 در 4 جداگانه با فیوز مینیاتوری 25 جداگانه فقط برای کولر گازی بکشید چون در غیر اینصورت هم کولر گازی میسوزه هم بقیه وسایلتون. یه برقکار اوردم گفتم کابل ما چنده گفت 2 در 4 ولی شما باید کابل 2 در 6 بکشی و کشیدن کابل جداگانه فقط برای کولر گازی امکان پذیر نیست چون باید روکار رد کنم و خطرناک هست و زیبایی بصری هم نداره حالا سوال من این هست که الان کابل من 2 در 4 از کنتور تا پشت جعبه تقسیم داخل ساختمون اومده و از جعبه تقسیم سیم کشی برق داخل ساختمون صورت گرفته و نمیدونم نمره سیم اش چنده من میتونم کولر گازی ام رو به برق داخل ساختمونمون وصل کنم این رو هم بگم که برق محوطه ویلامون(خارج ساختمون) جعبه تقسیم جداگانه داره ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام جناب شفیعی، سوالتون کمی گنگ هست ولی تا جایی که متوجه شدم جواب میدم.
   ببینید اگر شما برای کولرگازی تون یک کابل مجزا تا کنتور ببرید و با نازیبایی بصری اون کنار بیایید خب خیلی بهتره. چون زمانی که کولر گازی استارت میکنه یک لحظه چراغ ها کم نور و پر نور نمیشن. که همین موضوع امکان داره در طولانی مدت باعث سوختن چراغ ها و وسایل برقی خونه بشه.
   ولی اگر مورد بالا امکانپذیر نیست، اگر یک کابل 2 در 6 از کنتور به جعبه فیوز داخل منزل ببرید بعدش از جعبه فیوز تا کولر گازی هم یک کابل 2 در 4 ببرید اینم خوبه. ولی اینکه از سیمکشی قدیمی پریزهای داخل خونه برای کولرگازی ببرید اصلاً پیشنهاد نمیشه.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون و وقتی که میزارید و جواب میدید الان مدتیا که پول برقمون خیلی زیاد میاد حتی تو زمستون ، ممکنه کنتور خراب باشه ؟ درخواست تست دادم اومدن همینجا با لامپ تست کردن گفتن سالمه ، اما از یه برقکار پرسیدم گفت باید درخواست آزمایش میدادی کنتور رو میبردن آزمایشگاه ممکنه آهنرباش خراب شده باشه که تند تند میچرخه! به نظر شما همچین چیزی ممکنه ؟ و یه مورد دیگه همین برقکار اومد از سر کنتور آمپر متر گزاشت زمانی که کولرمون روشن بود آمپر گرفت آمپر کلی ۱۴ بود به نظرتون زیاد نیست ؟ زمانی که کولر خاموش بود ۲ آمپر بود بعد که کولر روشن شدش رفت رو ۱۴ و همون رنج بازی میکرد ، آمپر زمان استارت مگه نباید ۱۲ باشه و بعدش کم بشه ؟ یا طبیعیه ؟ کولرمون ۲۴۰۰۰ هستش و روی خودش آمپر مصرفیشو ۱۱ نوشته ممنون میشم توضیح بدید

  • سلام. مصرفی که آمپرمتر اون آقای برقکار نشون داده بنظرم طبیعی هست. ولی مجدد برای تست می تونید همه وسایل برقی رو خاموش کنید و دوشاخه ها رو از برق بکشید اگر باز هم کنتور شما شماره بندازه یعنی در قسمتی از مسیر برق شما داره در جایی مصرف میشه و این غیر طبیعی هست. و الا هیچ مشکل دیگه ای نیست و واقعاً شما دارید اونقدر مصرف میکنید.
   در کل کولر شما خیلی پر مصرفه و با اون کولر باید حدوداً 150 تا 200 تومن پول برقتون بیاد. ولی اینکه می فرمایید در زمستان هم مصرفتون زیاده این غیرطبیعیه مگر اینکه بخاری برقی داشته باشید.

 • سلام روی پلاک کولر 24000 ما نوشته شده آمپر مصرفی ١١ آمپر ، آیا این مقدار آمپر مصرف متناوب دستگاه هستش ؟ یا موقع استارت این مقدار آمپر کشیده میشه ؟

  • سلام. بله اون مقدار مصرف متناوب هست و مقدار جریان استارت گاهی به دو برابر هم میرسه.

 • سلام من تو باغ از کنتور تا جعبه تقسیم داخل خونه از کابل دو در چهار افشان استفاده شده الان یه کولر گازی ۲۴۰۰۰ و ۱۲ هزار هم نصب کردیم ایا این کابل جواب برق مصرفی معمولی داخل خونه و کولر گازی به شرطی که به طور همزمان استفاده نشود (هر دو کولر باهم) جواب میده درضمن فاصله کابل از کنتور تا جعبه تقسیم ۴۵ متر میباشد با تشکر از شما و ممنون از راهنمایتون

  • سلام. اگر هر دو کولر همزمان روشن نشن بله جوابگو هست.

 • سلام کولر گازی سامسونگ ۱۸۰۰۰درتابستان اصلأ از پنج دقیقه بیشتر برق نمی‌کشه کابل نمره ۲از کنترل تا کولر ۲۵متر میشه فیوز کنتر ۱۶امپره میشه یه راه نشون بدید تابرق کولر خوب بشه

 • سلام
  من تو خونم دوتا کولر نو 30 و 12 خریدم
  زمانیکه کولر 30 استارت میکنه محافظ جان میپره

  • سلام. تنها کولر 30 هزار رو به محافظ جان وصل کنید و بهم بگین که در این حالت هم محافظ جان عمل می کنه یا نه؟

 • سلام خسته نباشید من یک کولر ۱۸هزارپنجره ای میخوام نصب کنم
  اشکال نداره حدود ۵متر کابل که از کنتور میاد به فیوز کابل ۲در۲/۵باشه
  بقیش اما کابل ۲/۴باشه آیا مشکل نداره کابل اولیه که از کنتور میادضعیف نیست ؟؟؟
  ممنونم

  • سلام. مرسی. برای کل مسیر هم که شما کابل نمره 2.5 بگیرید مشکلی نداره، چون مصرف کولرتون پایینه.

 • سلام،وقت بخیر
  بنده باغ-ویلایی دارم که توی خیابان ما یه فاز اومده و چون ۶،۷ تا خونه هستیم و همه هم پمپ آب دارن.مشکلم اینه که اسپیلت ۲۴ هزار دارم و وقتی میخوام روشن کنم برق نمیکشه و یا فیوز میپره و از این داستانا.رفتم یه تراس ۱۰ هزار دستی و یه ترانس ۱۰ هزار اتومات خریدم؛خیلی بهتر شد و حالا میشه کولرگازی(اسپیلت) روشن کرد.البته همسایه ها ظاهرا وقتی به مشکل میخورن اینجوری.اینم بگم که وقتی کولرگازی روشن میکنیم ،پمپ آب که استارت میکنه یه دفعه برق ضعییف و قوی میشه و اسپیلت سکته میکنه و باید خاموشش کنیم و یا فیوز میپره.میخواستم بدونم که اگهبرای استفاده از کولر گازی موتور برق بگیرم،مشکلم حل میشه؟ااگه بله ،چه موتور برقی؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام. مرسی. شما نیاز به موتور برقی دارین که حدوداً بتونه 15 آمپر برق بهتون بده.

 • سلام
  میشه برای تغذیه کولر گازی ۱۸۰۰۰ از نول کلی ساختمان و یک سیم فاز از کنتور استفاده کرد یا نول هم باید جداگانه کشیده بشه؟

  • سلام. خیر نول هم باید همراه فاز از کنتور یا جعبه فیوز بیاد.

 • سلام‌سرعت‌ فن پنل داخلی ، ماکسیموم هم که میزارم کم و زیاد میشه و حالت صدای کوران میده . انگار برقش کم و‌زیاد میشه .
  علتش چی میتونه باشه ؟
  ممنون

  • سلام. این رو باید یک سرویس کار کولر بیاد و از نزدیک چک کنه.

 • سلام.من کولر ۲۴۰۰۰ دارم میخوام از محافظهای معمولی یخچال و تلویزیون استفاده کنم البته محافظ کلید قطع کن داره.روی محافظ هم زده 2000wاشکال نداره از این محفظ استفاده کنم.ممنون

  • سلام. خیر به تنهایی پیشنهاد نمیشه که استفاده کنید. مگر اینکه یک کنتاکتور هم بین اون محافظ و کولر قرار بدین.

 • سلام مهندس
  خیلی ممنونم که با حوصله تمام سوالات رو جواب میدید، بسیار نادر و ارزشمنده این پاسخگویی شما.
  خونه ویلایی مادرم رو بعد از بازسازی خودم کابل کشی کردم چون قبلا برقکار که میومد با وسواس کار انجام نمیداد، از محل کنتور تا دورترین انشعاب برق حدود ۱۰ متر فاصلس، منم دیگه جعبه فیوز نذاشتم، مستقیم از کنتور بعد از یک فیوز ۲۵ آمپر کابل مفتول ۲ در ۴ کشیدم داخل سقف کاذب و اونجا با ترمینال برنجی بزرگ تقسیم کردم برای جاهای مختلف خونه، داخل ترمینال هم کابل های مفتول رو کنار هم قرار دادم، یعنی داخل سوراخ ترمینال کابل ها بغل هم هستن نه که برسن به سر هم، خلاصه اتصال کامل برقراره. به تمام خونه و پریزها هم از همون محل ترمینال اصلی کابل مفتول کشیدم.
  دوتا کولرگازی ۲۴۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ از یه انشعاب این کابل مفتول دارن استفاده میکنن.
  با مولتی متر که امتحان کردم ورودی برق ساختمون سر ظهر ۲۰۰ ولته که وقتی کولر گازی ۲۴۰۰۰ روشن میشه ولتاژ به ۱۸۵ افت میکنه.
  طبیعیه ؟

  و از این طرف محافظ یخچال فریزر آشپزخونه قطع میکنه و اجازه روشن شدن یخچالو نمیده. بدون محافظبه برق بزنیم ؟

  • سلام.ممنونم از شما جناب فرهمند.
   اگر می خواستین مقرراتی و منظم عمل کنید بهتر بود بجای اون ترمینال داخل سقف کاذب یک جعبه فیوز نصب میکردین. حالا اگر سیم ها کوتاهه و نمیرسه در ارتفاع استاندارد نصب کنید، از سر مجبوری جعبه فیوز رو در بالاترین ارتفاع و چسبیده به سقف نصب کنید. و برای کولر گازی ها فیوز جدا و برای پریزها و روشنایی هم فیوز جدا نصب کنید.
   در ضمن برای کابل اصلی تون باید از کابل نمره 6 استفاده میکردین. در اینصورت افت ولتاژ شما کمتر میشد.
   حالا کاریه که شده ولی می تونید سر ظهر که همه وسایل برقی پر مصرف روشن هستند به اون کابل دست بزنید اگر اون کابل گرم شده بود یعنی جوابگو نیست و وجود اون کابل در طولانی مدت خطرناکه چون باعث آتش سوزی میشه.
   برای یخچال مستقیم از اون ترمینالی که گفتین یا مستقیم از کنتور برق بگیرین، به احتمال زیاد مشکل حل میشه. اینکه محافظ داره قطع میکنه یعنی افت ولتاژ شما زیاده و می تونه به یخچال آسیب بزنه.

   • بارم تشکرمیکنم از حوصله و وقتی که صرف خوانش سوال بنده و پاسخ به اون صرف فرمودید مهندس مرادی عزیز.

    جالبه که من فکرمیکردم چون کابل هارو از نوع مفتولی تهیه کردم دیگه نگرانی بابت حرارت و افت ولتاژ ابدا نباید داشته باشم. حالا شما میفرمایید که کاش نمره ۶ انتخاب میشد، خیلی مایوس شدم، آخه قبلا یه جدولی دیده بودم که این کابل مفتول تا ۱۰۰متر و تا ۲۵ آمپر و ۶۰۰ ولت پاسخگو هست که گویا طبق فرمایش شما اینطور نیست ودر عمل مشکل آفرین میشه.

    چشم من حرارت کابل هارو چک میکنم

    سوالی که خیلی ذهنمو مشغول کرده اینه که چرا گرفتن انشعاب مستقیم تز کنتور برای کولرها یا یخچال در نتیجه نهایی موثر میتونه باشه ؟ یعنی خواهشم اینه که این مورد رو یک بار برای بنده و تمامی عزیزان توضیح بدید چون ممکنه مورد ابهام خیلی از دوستان باشه، شما تصور بفرمایید ما یه کابل رو از خروجی کنتور گرفتیم و حدود ۵ متز بعد اونو تقسیم کردیم به مصرف کنندگان مختلف، حالا چرا اگه یه کابل جدا برای یکی از مصرف کننده ها تا خروجی کنتر ببریم روی بهره نهایی تاثیر گذاره ؟ چرا نمیشه تصور کرد که اصلا کنتر همون جایی هست که تقسیم صورت گرفته ؟ چطور انشعاب جداگونه میتونه موثر باشه وقتی در نهایت همه اینها به هم وصلن ؟!

    و سوال دوم، فرق ترمینال با فیوز چیه در نهایت ؟ مگه فیوز هم در زمانی که وصل هست مثل یه سیم ساده ارتباطی عمل نمیکنه ؟ آیا عملکردی مثل دیود داره که مثلا جریان رو‌ یه طرفه میکنه ؟ چون تصور من اینه که فیوز هم مثل یه تکه سیمه و فقط امکان قطع جریان رو داره و وقتی جریان برقراره کاملا مثل یک تکه سیم عمل میکنه و در واقع یک جعبه فیوز در نهایت فرقی با یک ترمینال نداره ! این تفاوت کجاس ؟

    و سوال سوم، امروز من چک کردم، ولتاژ ورودی قبل از کنتور برق در اواسط ظهر حدود ۲۰۰ ولت بود به جای ۲۲۰ و در این حالت فیوز اصلی کنتور قطع بود و در زمانی که فیوز کنتور رو وصل کردم و کولرها و یخچال شروع به کار کردن، ولتاژ قبل از کنتور به ۱۸۰ ولت تغییر پیدا کرد، کاملا مشابه ولتاژ بعد از فیوز و انشعاب ها، بازم میشه به افت ولتاژ توسط کابل ها شک کرد ؟

    الان که دارم این متن رو مینوسیم ولتاژ ۲۱۳ هست، در انشعاب کولرگازی و کولر هم خاموش هست.

    • سلام.خواهش میکنم.
     اگر در وسایل برقی منزل شما کولر گازی نبود اون کابل هم جواب میداد. چون کولر گازی ها در لحظه استارت اولیه جریان خیلی زیادی میکشن. و نیازه که براشون کابل قوی تر استفاده کرد.
     2- ترمینال هیچ محافظتی نمی تونه انجام بده ولی فیوز از کابل ها و تجهیزات برقی در مقابل اتصال کوتاه و اضافه جریان محافظت میکنه. یعنی در ترمینال اگر به کابل فشار بیاد در قسمت ترمینال سیم ها میسوزه، ولی اگر فیوز استفاده کنید برق رو قطع میکنه و نمیزاره به کابل آسیبی برسه.
     3- بله باز هم میشه.
     4- ولتاژ تا 213 معمولیه ولی اگر کمتر از اون باشه می تونید زنگ بزنید 121 تا بیان و چک کنن، شاید مشکل از ترانس برق منطقه باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی