خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


800 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام استاد عزیز
  بنده با مشکل مواجه شدم
  فرمودید وات دستگاه تقسیم بر ۳ونیم ضربدر ۱۲ حاصل میشه بی تی یو دستگاه که من هرچقدر این فرمول رو انجام دادم نتیجه درست در نمیومد مثلا کولر۱۲۰۰۰دارم که واتش زده ۱۲۰۰w که ۱۲۰۰ تقسیم بر ۳٫۵ میشه۳۴۲٫۸۵ که این حاصل رو اگر ضربدر ۱۲ کنیم میشه۴/۱۱۴ که این خیلی کمتر از ۱۲۰۰۰ است ممنونم اگر راهنمایی کنید

  • سلام آقا محسن. به پلاک کولرگازی که در مقاله بالا قرار دادیم یکبار دیگه دقت کنید. توان خروجی کولرگازی (۶۴۵۰ وات) با توان مصرفی (۲۰۱۰ وات) خیلی فرق داره.منظور ما توان خروجی دستگاه هست یعنی مقدار کاری که دستگاه انجام میده.

 • سلام ایا میشه از سیم ۲/۵ارت برای کولر گازی ۳۰۰۰۰استفاده کرد؟(برای ارتکولر)

  • سلام. قطر سیم فاز هرچقدر که باشه قطر سیم ارت هم باید همون مقدار باشه.

 • سلام
  من ۲تا مبدل برق ماشین دارم یکی ۵۰۰وات و یکی۱۵۰۰وات
  میشه کاری کرد که بتونم خروجی۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰وات بگیرم بصورت موازی یا سری یا جایی که قطعه ای عوش کنه واتش بره بالا یا هر کار دیگه ای
  ممنون

  • سلام. تا به حال این کار رو نکردم، دوستان اگر کسی با این مبدل ها کار کرده راهنمایی کنه؟

 • سلام مهندس مرادی طریقه نصب سیم کولر گازی ال جی به دوشاخه نصب کنم سیم کولر سه تا سیم به ر نگهای قهوای،ابی،زرد لطفا راهنمایی کنید ممنون؟

  • سلام. ابتدا مطمئن بشید که حتماً کولرگازی تون سه فاز هستش. بعدش یک دوشاخه و پریز ۳ فاز تهیه کنید. و از کنتور ۳ تا فاز رو ببرید به داخل پریز ۳ فاز. ترتیب فازها در داخل پریز ۳ فاز مهم نیست و به هر کدوم از کنتاکت ها که خواستین وصل کنید. فقط اشتباهی به کنتاکت ارت وصل نکنید.

 • ﺳﻼﻡ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﺟﺎﻥ ﻣﯽ‌ﺷﻪ ﺑﺮﻕ ﺳﻪ ﻓﺎﺯ ﺑﺮﺍﯼ ﯾﮏ ﺳﻪ ﻃﺒﻘﻪ ﺍﺯ ﯾﮏ ﻓﺎﺯﺵ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩﻥ ﯾﺎ ﻧﺮﻩ ﺑﺎﯾﺪ ﻫﻤﻪ ﭼﻬﺎﺭﻡ ﺳﯿﻤﻮ ﺗﻮﯾﻮﺏ ﻫﺮ ﻃﺒﻘﻪ ﺑﺮﺩﺍﺭﯼ

  • سلام. سوالتون دقیقاً واضح نیست. ولی تا اونجایی که متوجه شدم سوالتون اینه که میشه از یک کنتور ۳ فاز، هر فازش رو به یک واحد از ساختمان ۳ طبقه برد یا نه؟
   پاسخ: بله شدنی هست ولی از نظر مقررات این کار اشتباهه و هر واحد باید یک کنتور مجزا داشته باشه.

 • سلام و عرص تبریک سال نو
  برای یکدستگاه اینوتر ۳۰هزار و یک دستگاه ۱۸هزار که در فاصله ۴۰متری از کنتور قرار داره کابل ۴در۲ ( ۴تا سیم افشان نمره ۲) کشیدم… از داخل لوله و زیر خاک رد کردم. آیا جوابگو هست یا باید سیم ها را دو تا دو تا به کولر وصل کنم که نمره ۴ بشه… فیوز چند آمپر مناسبه؟
  ممنونم از پاسخ….

  • سلام. برای هر کدوم از کولرها یک فیوز ۱۶ آمپر نصب کنید. برای کولر ۳۰ هزار تون نیاز به یک کابل نمره ۴ و برای کولر ۱۸ هزار نیاز به یک کابل نمره ۲٫۵ دارید.

 • سلام مهندس جان. یه سوال دارم شاید خارج از مبحث ممنونم که جواب بدین
  فقط میخواستم خیالم راحت بشه.
  سوال اول
  سیم برق ۱.۵ با کابل ۶ زوج فویل دار از مانیتور داخل خونه تا پنل داخل یک لوله پلاستیکی به متراژ ۱۵ متر کشیده شده (سیم ۱.۵ برای تامین برق ترانس و پنل). آیا سیم برق برای آیفون تصویری اختلالاتی مثل نویز در تصویر و صدا رو به همراه داره؟
  سوال دوم
  کابل تلفن هم به متراژ ۱۷ متر از داخل یه لوله مجزا ولی از کنار همین لوله کشیده شده آیا مشکلاتی رو به همراه داره؟
  خوشحال میشم جواب بدین🙏

  • سلام آقا میلاد. حتماً کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری رو مطالعه کنید.
   ولی نیازی به سیم برق نیست. و تنها باید شما یک ترانس رو در نزدیکی پنل نصب کنید و از ترانس دو رشته سیم نمره ۱ یا ۱٫۵ به پنل ببرید. کابل ۶ زوج فویلدار هم زیاده، یک کابل ۴ زوج قرار بدین کافیه.
   ۲- کابل تلفن تون مشکلی نداره.

 • سلام
  آیا میشه قدرت و امپر سیم برق کشیده شده از کنتور رو با ۲ تا کابل مجزای ۲×۲/۵ که به هم دیگه وصل شده اند رو افزایش بدیم؟
  طول هر دو کابل ۵۰ متره که بشه مثلا بعنوان سیم نمره ۴یا۵ ازش استفاده کرد؟
  ممنونم که پاسخ بدین

  • سلام. بله این کار شدنی هست.

 • سلام
  برای کولر ۲۴۰۰۰ میخوام از کنتور سیم توکار یه تکه بکشم که تقریبا فاصله اش تا کولر ۲۵ متر میباشد. بنظر شما چه شماره سیمی بکار ببرم؟ آیا ۲/۵ جواب میده؟

 • سلام.آیا برای سیمی که تا تراس کشیده میشه باید قوطی و پریز قرار داد اگر بله چه نوع پریزی؟

  • سلام. خیر نیازی نیست.

 • با سلام
  سیم برقی که از کنتور برق میاد سه رشته هست زردوسبز که یکی هست اتصال هست قهوهی و ابی به کدوم قسمت ببندم
  سوپر جنرال ۲۸ هزار

  • سلام، آبی به نول و قهوه ای به فاز.

 • سلام خسته نباشید.کابل مورد نیاز جهت اسپیلت ۱۸۰۰۰ با فاصله ۹۰ متر از کنتور برق چیست؟

  • سلام، در انتهای مقاله بالا، مهندس مرادی توضیح دادن.

 • با سلام جناب مهندس
  بنده یک کولر گازی ۳۰۰۰۰ با برچسب انرژی A پلاس خریدم برای فضای پنجاه متری و طبقه چهارم (یکی به آخر) حال فیوز مینیاتوری داخل واحد و کابل باید چند باشد و اگر کابل و لوله مسی که سازنده ساختمان بدون لوله از داخل دیوار به بالکن برده جواب ندهد پیشنهاد شما چیست. در ضمن فاصله دیوار محل نصب تا بالکن پنج متر است.

  • سلام. از پلاک کولر گازی تون یک عکس بگیرید تا توان مصرفی و جریان مصرفی کولر رو ببینم. عکس رو از طریق فرم تماس با ما ارسال کنید.
   به احتمال خیلی زیاد کابل و لوله مسی داخل دیوار جوابگوست. ولی اگر نبود، مجبورید که بصورت روکار داکت بزنید و داخل داکت قرار بدید.

 • بنظر شما تفاوتی دارد که مثلاً برای یه اسپیلت که کابل ۳در۲٫۵لازم دارد از سیم ۳در۲٫۵استفاده شود و آیا برای اسپیلت ۱۸۰۰۰با فاصله حدود ۲۰متر سیم ۲٫۵جواب میده یا خیر

  • سلام علی جان. قسمت اول سوالت رو متوجه نشدم.
   ولی برای قسمت دوم سوال، بله می تونید از کابل نمره ۲٫۵ استفاده کنید.

 • سلام،من یه کولر گازی ۳۶هزار مارک کریر خریدم،از سیم۲در۶استفاده کردم،ولی به محض روشن کردن کولر فیوز میپره،کل برق خونم قطع میشه،مینیاتوری داخل جعبه فیوزم۳۲میباشد،برقم۳۲ امپر،ایا این برق خونه جواب این کولر گازی میده،یا اشکال از جای دیگه،ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. جریان مصرفی دستگاه رو از روی پلاک اون بخونید و بهم بگین. البته اگر این عدد واقعی درج شده باشه، چون خیلی از محصولات فیک یک عدد کمتر درج می کنن.
   در کل این موارد رو می تونید تست کنید.۱-احتمال اول اینه که فیوز داخل جعبه فیوز ضعیف شده باشه و دیگه تحمل بار کولرگازی رو نداشته باشه. همون فیوزی رو که میپره اگر داخل جعبه فیوز هست، یکسره کنید و بعدش تست کنید که آیا فیوز کنتور می پره یا نه. اگر فیوز کنتور نپره یعنی فیوز داخل جعبه فیوز خرابه و باید تعویض بشه.
   ۲- یک کابل سیار رو بصورت روکار از کولر گازی به کنتور ببرین و تست کنید که آیا در این حالت هم فیوز کنتور میپره یا نه. اگر بپره، یعنی سیم ها یا کنتور جوابگوی کولر شما نیست.

 • با سلام.محافظ کولر گازی من ولتاژ رو ابتدا ۲۱۵ الی ۲۲۰ ولت نشون میده اما وقتی کولر گازی شرو به کار میکنه ولتاژ روی محافظ حتی تا ۱۸۵ الی ۱۹۶ پایین میاد آیا روی کارایی دستگاه تاثیر منفی نداره.باتشکر

  • سلام. اگر طبق مقاله بالا از سیم مناسب استفاده کردین مشکلی نداره.

 • سلام جناب مهندس.یه ساختمون دارم که شامل همکف ۲۴مغازه و و۴طبقه مسکونی هرطبقه۳واحد۶۰متری می باشد.فاصله مغازه ها تاپشت بام۲۵مترمیباشد نظرم کولرهای کازی ۱۸۰۰۰۰هست به نظرشما چه نوع کابلی باید استفاده کنم ایا۴در۱٫۵جهت فرمان و۲در۴جهت برق مناسبه؟.ضمنا ازکنتوتامغازه چه کابلی وتاواحدها هم چه کابلی استفاده کنم؟اگربخواهم درواحدها ۳۰۰۰۰هم نصبکنم؟ممنون ومتشکر

  • سلام. نصب کابل فرمان با شما نیست. کابل فرمان رو نصاب کولر گازی همراه لوله مسی نصب می کنه. معمولاً ۵ یا ۶ در ۱٫۵ نصب می کنن. چون فاصله یونیت داخلی از کندانسور زیاده (۲۵ متر) از یک نصاب کاربلد سوال کنید که اصلاً کولر گازی این فاصله رو جوابگوهست یا نه. برای کابل برق کولر هر مغازه از کابل نمره ۴*۳ استفاده کنید.
   اگر کنتور مغازه ها و واحدها ۳۲ آمپر از کابل نمره ۶*۳ و اگر کنتورها ۵۰ آمپر هستش از کابل ۱۰*۳ استفاده کنید.

 • با سلام
  کولر گازی ۱۸۰۰۰ الجی دارم می خواستم نصب کنم
  فیوز و کابل مورد نیاز لطف کنید بفرمایید (۱۰ متر)
  ایا نیاز هست تا کنتور اصلی ساختمان کابل کشی کرد یا تا جعبه تقسیم در واحد ؟

  • سلام، از سیم ۲.۵ و فیوز ۱۶ استفاده کنید. خیر نیازی نیست تا جعبه فیوز سیم کشی کنید.

   • سلام مهندس
    فیوز ۱۶ امپر ؟
    نمایندگی گفت فیوز ۲۵ امپر و کابل ۲/۵ چهار سیم

    • سلام، سیم ۲.۵ که داخل لوله رد بشه طبق جدول شماره ۱ مقاله هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد که تو گروه یک قرار میگیره تحمل حداکثر ۲۱ آمپر جریان برق رو داره چطور میخواهید فیوز ۲۵ امپر نصب کنید. از طرف دیگه کولر ۱۸۰۰۰ شما حداکثر ۱۰ آمپر جریان میکشه به نظر شما منطقیه فیوز ۲۵ آمپر نصب کنید؟ باز هم برای اطمینان بیشتر جریان نامی خود کولر رو از روی پلاکش بخونید.

     • سلام مهندس
      یک کولر گازی ۱۸۰۰۰ ، ۹ امپر نیاز داره ۹=۲۰۰۰÷۱۸۰۰۰
      و یک کابل ۲/۵ ، ۲۱ امپر می تونه تحمل کنه
      یک فیوز ۱۶ امپر تیپ C مورد نیاز است
      این موارد درست می باشد ؟

     • سلام، بله.

 • سلام مهندس. تشکر بابت پاسخگویی هاتون
  ۱) مهندس ناظر گفته که برای یه واحد مسکونی که ۵ تا کولر گازی داره ( سه تا ۱۲۰۰۰ و دو تا ۲۴۰۰۰) یک سیم نمره شش برای کنتور تا جعبه فیوز بکشم چون سیم نمره شش تا ۵۸ امپر رو تحمل میکند. و برای کولرهای ۱۲۰۰۰ سیم دو نیم و فیوز ۱۰ امپر وبرای ۲۴۰۰۰ سیم نمره چهار و فیوز ۱۶ امپر بکشم. ایا استاندارد هست؟ یا طبق متن شما عمل کنم؟ البته فاصله کنتور تا جعبه فیوز بین ۱۰ تا ۱۵ متر هست.
  ۲) ایا مجاز هست که مثلا برای هر دو تا کولر گازی یه فیوز مشترک بگزارم؟چه کولر ابی چه گازی.مثلا برای دو تا کولر ۱۲۰۰۰ میتونم یه فیوز ۱۶ امپر مشترک بزارم؟
  تشکر و سپاس فراوان

  • سلام، به مقاله هر سیم ظرفیت چه مقدار جریان برق را دارد مراجعه بفرمایید ملاحظه می کنید که یک سیم نمره ۶ داخل لوله حداکثر تحمل ۳۵ آمپر را دارد در حالیکه کولر های شما فقط حدود ۳۰ آمپر برق مصرف میکنند. کولر ۱۲۰۰۰ سیم ۲.۵ و فیوز ۱۰ جواب میده ، کولر ۲۴۰۰۰ هم سیم ۴ و فیوز ۱۶ جواب میده.
   از نظر استاندارد اطلاع دقیق ندارم ولی در صورتی که این کار را انجام میدهید حتما مشخص شود که کدام فیوز مربوط به کدام کولر گازی ها است.

   • سلام مهندس
    پس اون ٥٨ امپر كه در جدول دوم هست چی هست؟
    تشكر

    • اون برای یه تک رشته سیم تو فضای آزاد هستش که حد اقل چند سانتی متر با سیم کناریش فاصله داشته باشه . به گروه بندی ها دقت کنید. دما و طول تاثیر زیادی بر روی ظرفیت سیم داره.

     • سلام مجدد
      سيم نمره چند بكشم كه همه رو راحت جواب بدهد؟ در ضمن كنتور ٣٢ امپر هست ايا بايد ارتفا بدهد ظرفيت اونو؟
      تشكر

     • سلام، به نظر من چون همه اسپیلت ها همزمان با هم روشن نمی شوند همان کابل ۶ جواب میده و نیازی به ارتقاء کنتور هم نباشه، ولی برای اطمینان بهتره از یه کابل نمره بالاتر استفاده کرد.

 • سلام من یک کولر گازی ۳۰هزار دارم فاصله تا فیوز اصلی حدود ۲۰متره سیم چند باید ببرم ممنون

  • سلام. بایستی از روی پلاک دستگاه، مقدار حداکثر جریان مصرفی رو بگین تا دقیقتر راهنمایی تون کنم.
   ولی اگر چنین چیزی روی پلاک دستگاه قید نشده، سیم نمره ۴ یا ۶ استفاده کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی