خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


712 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • خیلی گلی ممنون واقعا

  • خواهش می کنم تلاش تیم آموزش برق کمک به دوستان و بالا بردن دانش همه دوستان است و ما همیشه نیازمند نظرات مفید شما هستیم

 • باسلام.برای منزل مسکونی با ۲۲۰متر زیر بنا و با ۵کولر گازی(۳عدد۹۰۰۰، ۱عدد ۲۴۰۰۰و ۱عدد ۳۶۰۰۰) آمپر کنتور سه فاز و کابل ورودی واحدها چقدر باید باشد؟

 • سلام مهندس میتونم سه تا کولر رو به یک فیوز وصل کنم ? فیوز باید چند آمپر باشه؟ نمره سیم چند باشه

  • سلام. سه تا کولر گازی منظورتونه یا کولر آبی؟ کولرها چند هزار هستند؟ کنتور برق خونه چند آمپره؟

 • با سلام
  یه خونه ویلایی ساختم و میخوام سه تا کولر گازی بخرم براش؛ باید انشعاب چند آمپری بگیرم از اداره برق که مشکلی پیش نیاد بعدا

  • سلام. اگر هر سه کولر گازی همزمان روشن میشن. باید یک کولر ۵۰ آمپر تکفاز بگیرین.

 • سلام.ایا برای کولر گازی حتما از کابل ۴استفاده کرد یا می شود از سیم ۴هم استفاده کرد؟

  • سلام.بله می شود از سیم نمره ۴ هم استفاده کرد.

 • سلام کولرگازی سی هزار الجی خریدم مهندس روزی که نصاب امد نصبش کنه گفت این کولرگازی سی هزاراینورتردار الجی چرا بجای هفت رشته سیم هشت رشته سیم داره و موقع نصب به مشکل خورد و بعد از چند بار تماس به این و اون تونست روشن کنه و از اون روز به بعد مشکلی نبود ولی نمیدونم چرا این کولر اینورتر باید سیصدو پنجاه پول برقش بیاد درصورتی که یکی دیگه واسه همکارم خریدم از همون مدل و و همون مارک و از اون به صدو پنجاه هم نرسید درصورتی که کارکرد اونها بیشترازکولر من بود بنظرتون ایراد از اشتباه وصل کردن سیمها هست یا ایراد دیگه ای داره

  • سلام. فکر نمی کنم مشکل از اشتباه وصل کردن کولر باشه.
   کولر رو روشن کنید و بعدش از روی کنتور برق،مقدار جریان مصرفی لحظه ای رو یادداشت کنید. همین کار رو در حالتی که کولر گازی خاموش هست انجام بدید و مقدارش رو یادداشت کنید. و بعدش این مقادیر رو با کنتور منزل همکارتون مقایسه کنید.
   برای مشاهده جریان مصرفی لحظه ای روی کنتور، کافیه چند بار شستی فشاری کنار صفحه نمایش کنتور رو بزنید تا یک عدد به همراه حرف اختصاری A نشون داده بشه. اون عدد میشه جریان مصرفی لحظه ای

 • سلام مهندس عزيز میگم یه کولر ۳۶ هزار سه فاز از هر فاز ۱۷ آمپر میکشه یا نه ۱۷ آمپر تقسیم میشه بین سه فاز؟

  • با سلام. یعنی هر فاز ۱۷ امپر می کشد. باید سیم ۴ استفاده کنید برای هر فاز. فیوز هم باید ۲۰ امپر باشد

   • کاش اول سطح سواد خودمون بالا می بردیم که به دیگران اطلاعات اشتباه ندیم…

    • سلام جناب کیان مهر. بعضی وقتها آدم دچار اشتباه میشه. من پاسخ همکارم رو اصلاح می کنم.
     پاسخ این سوال: اگر اشتباه نکنم، ۱۷ باید تقسیم بر رایکال ۳ بشه. یعنی از هر فاز حدوداً ۹٫۸ آمپر عبور می کنه.

 • سلام مهندس
  برای برق تکفاز کابل ۴*۱۰ کشیدم که قرار شد یکی از سیمها به صورت مجزا فقط برای کولر ها در نظر گرقته شود یعنی در جعبه کنتور دو فیوز کنار هم برای یکفاز قرار میگیرد
  سوالم این است که در جعبه فیوز داخل هر دو سیم برقدار را به کلید محافظ جان وصل کنم یا فقط سیم برق بقیه ساختمان را
  *با توجه به گرمای شدید تابستان منازل تا سه کولر گازی همزمان هم روشن میکنند.
  تشکر

  • سلام. دوست عزیز. ابتدا مشخص فرمایید مجموع توان چه قدر است؟ حفاظت جان در تالوی اصلی واحد و قبل فیوز واحد قرار می گیرد.

 • ولتاژ برق ما ۲۴۷ ولته این برا کولر گازی مون مشکل ساز نیس؟؟

  ممنونم

  • سلام. این ولتاژ عجیب است. احتمال سوختن سایر تجهیزات هست

 • سلام چندبار دوشاخه کولر دوتیکه رو زدم به پریز یه جرقه میزنه وفیوز اصلی میپره.پریز روچک کردم مشکل از پریز نیست.مشکل از کجاست

  • سلام. به احتمال زیاد مشکل از خود کولر گازی باشه.

 • سلام مهندس مرادی عزیز ممنونم از وقت شناسی شما کتابا به دستم رسید خداوند یار و همراهت باشه

  • سلام. مرسی از شما. موفق و موید باشید.

 • سلام خسته نباشد تشکر از سایت خوبتون
  اگه حفاظ جان گذاشته بشه حتما باید چاه ارت درست کنیم ؟
  اگه چاه ارت نباشه حفاظ جان کار میکنه ؟؟؟؟
  و سیم کولر گازی که از جعبه فیوز برق به کولر رفته موقع استفاده از کولر همیشه داغ میکنه سیم نمره ۴ استفاده شده مشکل از کجا میتونه باشه ؟؟

  • سلام. مرسی.
   ۱- خیر نیازی نیست.
   ۲- بله کار می کنه
   ۳-قطر سیم رو بیشتر کنید مشکل حل میشه.

 • با سلام و خسته نباشید
  حداقل ولتاژی که کولر پنجره ای (۱۸۰۰۰) میتونه کار کنه چقدره؟
  ولتاژ در محل ما در زمان ظهر به حدود ۲۰۰ ولت میرسه و کولر های پنجره ای دیگه روی کمپرسور نمیره . میتونه مشکل از افت ولتاژ باشه؟

  • سلام. بله احتمالش هست که از افت ولتاژ باشه. با اتفاقات برق تماس بگیرید.

 • سلام در جعبه فیوز برق اگر حفاظ جان گذاشته بشه شاه فیوز یا (فیوزاصلی) هم باید گذاشت یا نه ؟؟؟؟

  • سلام. بله باید فیوز اصلی هم گذاشته بشه.

 • سلام برق ورودی منزل کابل ۲/۵هستش سیمی که برای جعبه فیوز اومده ۲/۵ بازم ۲/۵
  گفتید تا جعبه فیوز ۴استفاده کنید خب تو مسیر بارم ۲/۵-میشه

  • سلام.بله از کنتور تا جعبه فیوز باید از کابل نمره ۴ استفاده کنید.

 • سلام وقت بخیر .چطور میشه از بعد ترانس ۳۲ امپر به کولر گازی سیم کشید ایا اشکالی داره سیمی که کشیده میشه که ۲در ۴ هست محل اتصالش با سایر سیمهای خروجی انصال پیدا کنه چون فقط یه کابل ورودی داریم 🤔

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندس عزیز
  برق خونه ما یعنی کابل ورودی از تیر برق کابل دو رشته ای ده گذاشتم و از خود همین کابل یعنی از خود فیوز فشنگی که ۶۳ آمپر هست دو رشته سیم نمره ده بردم واسه ورودی فیوز مینیاتوری و از همین مینیاتوری تقسیم کردم برای شش مینیاتوری دیگه جدا گانه ولی نول رو برای دو عدد کولر و کل منظل مشترک دادم میخوام بدونم مشکلی پیش نمیاد. این روزها میرم دست میزنم به فیوز فشنگی خیلی داغ میشه حتی یکبار هم فیوز سوخت عوضش کردم میخوام بدونم مشکل کجاست البته شب ها اینطوری نمیشه دو تا کولر ها روشن هستن با تشکر

  • سلام آقا مرتضی. مرسی از شما. قطر سیم فاز هر چقدر که باشه سیم نول هم باید همون قدر باشه.
   اینکه می فرمایید فیوز خیلی داغ میشه، آیا سیم های متصل به اون هم داغ میشن یا نه؟ اگر سیم ها داغ نمیشن نگران کننده نیست.
   اتصالات سیم ها به فیوز رو هم چک کنید که محکم و کامل انجام شده باشه. بهتره که سر سیم ها رو در محل اتصال به فیوز فشنگی قطع کنید، دوباره یک سانت لخت کنید و دوباره به فیوز متصل کنید.

   • سلام مجدد خدمت مهندس گرامی.
    سیم ها رو چک کردم همه سالم هستن فیوز داغ میشه ولی سیم ها اصلا داغ نبودن دوتا کولرها رو از خود مینیاتوری فاز نمره شش جداگانه کشیدم ولی نول کل خانه با سیم مشترک شش هست مشکلی نیست

    • سلام. پس مشکلی نیست.

 • آیا کولر گازی سیم آرت میخواهد؟!؟

  • سلام. بله می خواد.

 • سلام
  برق یونیت داخل از کجا تامین میشه؟ایا ac هست اصلا؟

  • سلام. از جعبه فیوز. بله ac هستش.

   • سلام مجدد
    بیشتر مصرف کولر از کمپرسور است ایا کابل ۲.۵ برای یونیت داخل کافیست؟
    سوال بعدیم اینه که برای یونیت خارج کابل ۶ بردیم،میشه ارتش ۲.۵ باشه؟
    ممنون

    • سلام. اگر کولر از نوعی باشه که کمپرسور برق بخواد. اصلاً یونیت داخل برق نمی خواد. شاید منظورتون کابل فرمان هستش که بین یونیت داخلی و یونیت خارجیه. برای اون کابل ۱٫۵ هم کافیه.
     ولی اگر منظورتون کولرهایی هستش که فقط یونیت داخلی برق می خواد، این بستگی به ظرفیت کولرگازی داره. که معمولاً ۲٫۵ یا ۴ جوابگوست.
     ۲- خیر، قطر سیم فاز هر چقدر باشه، ارت هم باید همونقدر باشه.

 • باسلام
  میخواستم بپرسم دستگاهی برای افزایش ولتاژ ورودی که بتونه فیوزی که به کولر وصل رو افزایش بده هست ، برای کولر ۳۶ هزار که ۱۷ آمپر ورودی داره و موجب کاهش شدید برق ورودی منزل میشه امکان استفاده از دستگاه کمکی هست ؟ممنون.

  • سلام. بله هست. می تونید یک دستگاه استابلایزر بخرید.
   کولرتون رو هم زیاد روی دور تند نذارین. و برای کمپرسور بیرونی یک سایبان درست کنید تا بازدهی دستگاه بره بالا.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی