سیم برق مناسب برای کولر گازی
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آبان
27
1394

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر 3.5 تقسیم و بر 12 ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی 7000 وات باشد. اگر ما این مقدار را بر 3.5 تقسیم و آنگاه بر 12 ضرب کنیم، به عدد 24000 می رسیم که این کولر گازی در بازار به 24 هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر 2000 تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی 24 هزار حدوداً 12 آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره 1.5 برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره 1.5 می تواند حدوداً 16 آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره 2.5 حدوداً 20 آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا 24 درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا 1.5 برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً 10 متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر 18000 بی تی یو می باشد. می توان از کابل 2 در 2.5 استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین 18000 تا 32000 بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً 20 متر است، باید از کابل 2 در 4 استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از 32000 BTU است ، باید از کابل 2 در 6 استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های 2/5 به اندازه سیم های 1/5 و سیم های 4 به اندازه سیم های 2/5 هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید 20 تا 25 آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از 18 هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره 4 را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره 2/5 قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا 18000 بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، 4 رشته یا 5 رشته یا 6 رشته یا 7 رشته به نمره 1/5 است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد
654 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام برای دو اسپیلت 24000 و 30000 واستفاده همزمان کنتور چند آمپر را پیشنهاد میکنید .باتشکر

  • سلام. باید مقدار دقیق رو از روی پلاک دستگاه ها بخونید، حدوداً یک کنتور 32 آمپر جواب میده.

 • سلام.
  ۱.برای یک کولر گازی ۲۷۰۰۰ اینورتردار چه محافظ برق/استابلایزر (چند آمپر و چند کیلووات) باید استفاده بشه؟
  ۲.آیا میشه برای کولر گازی ۱ محافظ مجزا و برای سایر وسایل برقی هم یک محافظ جداگانه از جعبه فیوز کشید؟
  ۳.آیا یا محافظ برق مرکزی برای یک خانه با ۲ یخچال و کولرگازی ۲۷۰۰۰ و سایر لوازم برقی کفایت میکنه؟بعنوان مثال: محافظ-مرکزی-برق-ساختمان-IPP – تکفاز 35 آمپر، 8000 وات-کنتاکتوری یا تکفاز 50 آمپر، 11000 وات
  لینک سایت:

 • باسلام و خسته نباشید
  من در ساختمانی لاله کشی کولرگازی وسیمکشی برق انجام میدم. اگر واسه کولر گازی ۹۰۰۰ همراه لوله ها یک کابل ۵×۱.۵ بدم زیر پلایمر(چسبی که دور لوله ها وکلبل ارتباطی میکشیم) بدم دیگه سر کمپرسورش میشه برق نداد و سر پنل داد و سوال بعدی کولر ۳۰۰۰۰هزار رو میشه یک کابل ۵×۱ ارتباطی و یک کابل ۲×۲.۵ برق در کنار لوله ها زیر پلایمر داد و به کمپرسور رسوند؟ اگر سایز ها اشکال نداشته باشه

 • سلام میخواستم بدونم روی کابل 10 تک فاز به طول 10 متر چندتا کولر گازی 30 هزار میشه روشن کرد

 • آیا کولر گازی سیم آرت میخواهد؟!؟

  • سلام. بله می خواد.

 • سلام
  برق یونیت داخل از کجا تامین میشه؟ایا ac هست اصلا؟

  • سلام. از جعبه فیوز. بله ac هستش.

   • سلام مجدد
    بیشتر مصرف کولر از کمپرسور است ایا کابل ۲.۵ برای یونیت داخل کافیست؟
    سوال بعدیم اینه که برای یونیت خارج کابل ۶ بردیم،میشه ارتش ۲.۵ باشه؟
    ممنون

    • سلام. اگر کولر از نوعی باشه که کمپرسور برق بخواد. اصلاً یونیت داخل برق نمی خواد. شاید منظورتون کابل فرمان هستش که بین یونیت داخلی و یونیت خارجیه. برای اون کابل 1.5 هم کافیه.
     ولی اگر منظورتون کولرهایی هستش که فقط یونیت داخلی برق می خواد، این بستگی به ظرفیت کولرگازی داره. که معمولاً 2.5 یا 4 جوابگوست.
     2- خیر، قطر سیم فاز هر چقدر باشه، ارت هم باید همونقدر باشه.

 • باسلام
  میخواستم بپرسم دستگاهی برای افزایش ولتاژ ورودی که بتونه فیوزی که به کولر وصل رو افزایش بده هست ، برای کولر ۳۶ هزار که ۱۷ آمپر ورودی داره و موجب کاهش شدید برق ورودی منزل میشه امکان استفاده از دستگاه کمکی هست ؟ممنون.

  • سلام. بله هست. می تونید یک دستگاه استابلایزر بخرید.
   کولرتون رو هم زیاد روی دور تند نذارین. و برای کمپرسور بیرونی یک سایبان درست کنید تا بازدهی دستگاه بره بالا.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی