فیلم آموزش عملی برق ساختمان
آبان
27
1394

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر 3.5 تقسیم و بر 12 ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی 7000 وات باشد. اگر ما این مقدار را بر 3.5 تقسیم و آنگاه بر 12 ضرب کنیم، به عدد 24000 می رسیم که این کولر گازی در بازار به 24 هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر 2000 تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی 24 هزار حدوداً 12 آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره 1.5 برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره 1.5 می تواند حدوداً 16 آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره 2.5 حدوداً 20 آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا 24 درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا 1.5 برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً 10 متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر 18000 بی تی یو می باشد. می توان از کابل 2 در 2.5 استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین 18000 تا 32000 بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً 20 متر است، باید از کابل 2 در 4 استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از 32000 BTU است ، باید از کابل 2 در 6 استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های 2/5 به اندازه سیم های 1/5 و سیم های 4 به اندازه سیم های 2/5 هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید 20 تا 25 آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از 18 هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره 4 را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره 2/5 قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا 18000 بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، 4 رشته یا 5 رشته یا 6 رشته یا 7 رشته به نمره 1/5 است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد
735 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • با سلام
  تشکر میکنم بابت سایت خوبتون و وقتی که میزارین واسه پاسخگویی،
  من یه کولر ۳۰۰۰۰ هزار دارم که یک فاز از کنتور سه فاز ۲۵ آمپر با کابل ۱۰ رو کامل به خودش اختصاص دادم. مسیر و تجهیزاتی که از فیوز اصلی کنتور تا پریز کولر وجود دارد، بدیل شرح است:
  فیوز ۲۵ اصلی، کنتاکتور سه فاز۳۲ در جعبه کنتور، کابل ۱۰ به طول ۳۲، محافظ جان سه فاز ۳۲ و فیوز ۲۵ داخل جعبه فیوز، سیم ۶ به طول ۶ متر و در نهایت پریز ام کی.
  مهندس جان اینو تایید میفرمایید؟
  هدف از کنتاکتور به عنوان محافظ برق کولر هست!

  • سلام. ممنونم از شما. بله درسته، فقط در آخر خط اگر جای محافظ جان سه فاز 32 و فیوز 25 داخل جعبه فیوز عوض بشه به استاندارد نزدیک تره.

 • باسلام خدمت مهندس
  ی کولر گازی پنجره ای دارم btu17000
  رو امپر ۱۴
  اینارو رو جلدش زده
  ولی متاسفانه کابل توکار مخصوص کولر ساختمان ک واس کولر های قوی ۳۶۰۰۰جواب میده این ذوب میکنه و هر چی سیم توکار هست داغ میکنه با میسوزونه
  کولر هم تازه گرفتم
  راهکار شما چیه واس رفع مشکل ؟
  اینم بگم ک سیم کابل قوی ک از تیر برق میاد به کنتور ی بار تست کردم بدون مشکل کار کرد

  • سلام مهدی جان. اون کابل قوی که گفتی کجاش ذوب شده بود؟ دقیقتر بهم میگی؟ فقط سر کابل داغ میکنه یا کل کابل؟ کولرگازی تون دوشاخه داره و می زنید به پریز یا سر سیمهاش مستقیم وصل میشه به کابل برق؟
   مولتی متر کلمپی خونه داری تست کنی در حالت های تند و کند چقدر جریان میکشه.

   • سلام مجدد
    والا اولش طبق معمول از پریز مخصوص کولر برق وصل کردیم که منجر شد جعبه تقسیم سیما اتیش بگیرن و سیم رو عوض کردیم
    اره دوشاخه داره به دوشاخه با کیفت وصله وارد پریز میشه
    هر سیمی بهش وصل کنی برق بگیری محل اتصال اولیه اون سیم حدود ۲۰ سانت داغ میکنه
    حتی اگ سیمو از کنتور بگیری
    هر برقکاری نشون دادیم مشکلو نفهمیدن کولسازم میگه مشکلی نداره بخاطر قوی بودن کولر در صورتی کولر ۱۸ هزاره اینم بگم کولر ترموسات سرد و گرم داره ینی تو زمستون میشه بعنوان بخاری ازش استفاده کرد که ما تاحالا استفاده نکردیم از بخاریش
    این اوخر ی برق کار حتی ترموسات رو رو باز کرد گفت شاید بهتر باشه مستقیم زیر بار موتور بره و هی قطع و وصل نکنه شاید فشار کمتر به سیم برق بیاد
    در مورد اندازه گیری باری که گفتین والا همچو وسیله ای نداریم حالا سعی میکنم ی برق کار بیارم اندازه گیری کنم
    ممنون بخاطر راهنمایی دقیق و با حوصلتون تشکر

    • سلام. این مشکل به خاطر اتصالات سست و نا محکم هستش، شما دوشاخه رو از سر کابل کولر جدا کنید و پریز رو هم از مسیر بردارید و کابل کولر رو مستقیم و کاملاً محکم به سیم های پشت پریز وصل کنید، اگر لازمه برای اتصال اونها از لحیم استفاده کنید تا اتصال کاملی برقرار بشه، مطمئن باشید مشکل حل میشه.

     • سلام و درود ممنون بابت پاسخگویی

     • سلام‌مججد
      همونطور ک خواستید امپر گرفتم
      رو فن ۱ امپر و رو موتور ۱۸ امپر میکشه
      کولر سازم نشون دادم نفهمید مشکل از چیه
      ممنون میشم راهنمایی کنید

     • سلام. مصرف این کولرگازی خیلی غیر عادیه. نباید 18 آمپر جریان بکشه. به یک تعمیرکار ماهر نشونش بدین. چون هزینه برق مصرفی تون خیلی میره بالا.
      ولی در کل اگر همونطور که گفتم دوشاخه و پریز رو از مسیر کابل بردارید می تونه 18 آمپر رو جواب بده.

 • سلام عرض ادب و احترام و با تشکر بسیار من یه کولر گازی اسپیلت 23هزار دارم چون سیم خود کولر کوتاه بود خودم از کابل قوی دقیقا نمیدونم شماره چنده ولی میدونم قویه استفاده کردم و دو رشتست محافظ تیراژه استفاده کردم ولی چند ساعت که کولر کار میکنه به شدت محافظ گرم میشه بو سوختن میاد و هم محافظ اب میشه و هم mkخاستم بدونم مشکل از کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر فراوان رضا از آبادان

  • سلام. این اتفاق به این خاطر پیش میاد چون که پلاتین های داخل محافظ قدرت این رو نداره که کامل و محکم به دوشاخه کولر گازی بچسبه و این اتصالات سست باعث لوز کانکشن میشه. راهش اینه که دوشاخه رو از سر کابل کولر جدا کنید. پشت محافظ رو هم باز کنید و سیم های کولر رو مستقیم ببرید به سیم های داخل محافظ با ترمینال یا کانکتور پیچی وصل کنید تا اتصال محکمی ایجاد بشه.

 • سلام .
  برای کولر گازی کابل برق افشان نیاز یا کابل برق مفتولی ؟

  • سلام. فرقی نمیکنه، کابل افشان اگر باشه باید ابتدا و انتهای کابل رو سرسیم بزنید یا سر سیم ها رو قلع اندود کنید.

 • سلام و خسته نباشید. اگه بخوایم سیم کشی برق یه ساختمون انجام بشه از محل کنتور تا فیوز داخلی بهتره ازچه سایز سیمی استفاده بشه و بهتره برای کولر گازی ۲۴۰۰۰ از چه سایز سیمی استفاده کنیم. (اگه از فیوز داخلی بخوایم برق بگیریم. بهتر نیست از کنتور تا جعبه فیوز اصلی سیم ۶ استفاده بشه و از اونجا جداگونه برا کولر گازی سیم ۴ و برای بقیه خونه سیم ۲.۵ یا ۱.۵ استفاده کنیم؟ با تشکر

  • سلام. مرسی. اینکه گفتین از کنتور تا جعبه فیوز اصلی سیم ۶ استفاده بشه و از اونجا جداگونه برا کولر گازی سیم ۴ و برای بقیه خونه سیم ۲.۵ یا ۱.۵ استفاده کنیم درسته، و استاندارد هم میگه همین کار رو بکنید. ولی در عمل که استفاده میکنیم می بینیم وقتی کولرگازی استارت میزنه، چون در لحظه استارت برق زیادی مصرف میکنه، یک لحظه برق خونه افت میکنه و چراغ ها کم نور میشن، حتی بعضی مواقع امکان داره تلویزیون خاموش بشه. بنابراین اگر می خوایین این مشکل رو نداشته باشین یک فیوز کنار کنتور برای کولرگازی نصب کنید و برق کولرگازی رو مستقیم از کنتور بگیرید.

   • درسته ممنون که پاسخ دادین. یه سوال در مورد ارتباط برقی بین کندانسور و‌اسپیلت داخلی. اگه بخوایم براش پیش بینی کنیم یه لوله برق ۱۶ برای سیم کشی آینده کفایت میکنه؟ یعنی یه لوله خالی بینشون تعبیه کنیم و بذاریم در اینده نصاب سیم ها رو وصل کنن.

    • خواهش میکنم. بله میشه نصب کنید. ولی این رو بدونید که نصاب کولرگازی باید بعداً لوله مسی رو بین کندانسور و یونیت داخلی قرار میده و همراه همون لوله مسی، کابل رو هم انتقال میده، پس اون کار شما بی فایده میشه. اگر هنوز لوله مسی رو نصب نکرده، یک لوله فاضلاب فشار ضعیف نمره 63 بین کندانسور و یونیت داخلی قرار بدین تا بعداً ایشون بتونه هم لوله مسی ها و هم کابل رو از داخل اون لوله رد کنه و نیازی به خراب کردن دیوارها یا داکت روکار نباشه. من همیشه این کار رو میکنم. البته این لوله فاضلاب نباید در جایی زانو بخوره، چون بعداً نمیشه لوله مسی و کابل رو از داخلش رد کرد، بلکه باید مستقیم از بالای پشت بام بیاد به محل یونیت داخلی.

   • سلام مجدد. در حال برق کشی اولیه ساختمون دو‌طبقه هستیم‌و‌میخوام کولر گازی رو بالای ساختمون تعبیه کنیم. به نظر شما الان جای کابل فرمان که قطور هم‌ هست رو‌ توی سقف و‌دیوار چجوری پیش بینی کنیم که بعدها مجبور نشیم گچ و‌طراحی سقف رو‌تخریب کنیم. مثلا میشه یه لوله شماره پایین توی سقف قرار بدیم؟

    • سلام. نصب کابل فرمان برعهده برقکار نیست. و نصاب کولرگازی اون رو همراه لوله های مسی نصب میکنه. اگر ساختمان قرار کولر گازی داشته باشه به مالک بگین بره دنبال یک نصاب کولرگازی و اگر فعلاً کولرگازی رو نصب نمی کنه لااقل لوله مسی ها و کابل فرمان رو نصب کنه تا بعداً لازم نباشه جایی از گچ های ساختمان رو خراب کنه.
     ولی برای کابل برق کندانسور، شما باید از جعبه فیوز یا از محل کنتور یک لوله برق نمره 16 ببرید به پشت بام و از داخلش یک کابل نمره 4 رد کنید.

 • با سلام.من یک کولر گازی وستن ایر ۳۰۰۰۰ ‌گرفتم نصیبش کردم با راهنمایی شما و اطلاعات خوب شما‌. روشن کردم با کنتور تست کردم بین ۷ و ۸ امپر مصرف میکنه درسته .و سوال بعدی اینکه برق من به پنل وصل شده ولی شما توضیح دادیم که تا ۱۸۰۰۰ برقش از چند میگیره.ممنون

  • سلام. بله درسته کولرهای گازی اینورتر دار برق کمتری مصرف می کنن. ولی فکر میکنم شما روی دور کند جریان مصرفی رو اندازه گرفتین، روی دور تند باید جریان بیشتری بکشه.
   بله هستند کولرهایی که ظرفیت بالایی دارند ولی برق اونها بجای کمپرسور به پنل داخلی وصل میشه.

 • با سلام آیا سیم مفتول برای برق کولر گازی مناسب است یا سیم افشان

  • سلام. اونقدر تفاوتشون جزئی هست، که بهتره اصلاً روش فکر نکنید. هر کدوم دم دست بود استفاده کنید.

 • سلام مهندس خوب هستید.
  کی واسه محصولات آموزشی سایتتون تخفیف میزاید.

 • سوال دیگه هم داشتم
  خروجی لوله اب و لوله های گاز در کولر های دو تیکه در کدام سمت از پنل یا یونیت داخلیست ؟
  میخوام لوله گذای در دیوار انجام بدم و از داخل لوله رد کنمکه بعد از نصب رو کار نباشن

  • سلام. بیشتر مدل هایی که دیدم در سمت راست پنل هست.

 • و اینکه ایا کولر های اسپلیت یا دو تیکه حتما محافظ میخوان ؟
  چون ظاهرا گفتن خودشون در یونیت خارجی محافظ دارن ؟ درسته یا نه

  • سلام مجدد. بله بعضی مدلها دارن. ولی نصب محافظ برای تمام وسایل برقی منزل مصلحتیه و واجب نیست.

 • سلام این عدد که روی بدنه کولر بر حسب وات نوشته گفتین قدرت سرمایشی هست یا توان موتور.
  مثلا برای یک کولر 24000 هزار نوشته 7000 وات ، اگر توان موتور باشه که براساس فرمول محاسبه توان که حاصلضرب ولتاژ در جریان است ، مقدار جریان بیشتر از 12 میشه که گفتین،
  یا نه این وات که نوشته همون قدرت سرمایشی ایست نه موتور؟
  اگر قدرت سرمایشی ایست پس چگونه قدرت موتور رو محاسبه کنیم ، مثلا قدرت موتور24000 هزار چنده ؟

  • سلام. بله اون 7000 وات قدرت سرمایشی کولر گازی هست. همونطور که می بینید نوشته cooling capacity. یعنی توان سرمایشی دستگاه.
   قدرت موتور رو روی پلاک دستگاه نمیزنه.

 • سلام.میشه بگید که فیوز مناسب برای کولرهای ۲۴۰۰۰و۱۸۰۰۰و۳۲۰۰۰و۹۰۰۰ هر کدوم دقیقا چند آمپره؟

  • سلام. دقیقتر رو باید از روی پلاک دستگاه بخونید. ولی برای 9000 و 18000 هزار اگر از کابل نمره 2/5 استفاده کنید باید فیوز 16 نصب کنید. و برای کولرهای 24000 و 32000 اگر از کابل نمره 4 استفاده کنید باید از فیوز 25 آمپر استفاده کنید.

 • سلام. من کولر گازی تهیه کردم و کمپرسور اون رو پشت بام قرار دادم. حالا برای کشیدن کابل برق ۲ در ۴ مشکل دارم.
  آیا میشه کابل کولر گازی رو از همان لوله ای که کابل برق کولر ابی قرار دارد رد کنم تا به جعبه تقسیم برسم.
  آیا فاصله ۱۵ تا ۲۰ متری جعبه فیوز و کمپرسور و همچنین کنار هم بودن این دو کابل در کنار هم خطر ناک نیست.
  با تشکر

  • سلام. اگر از نظر استاندارد میپرسید، خیر استاندارد این اجازه رو نمیده. ولی فکر نمی کنم یک کابل کولر و یک کابل 2در4 رو بتونید از تویه یک لوله برق رد کنید. اگر قطر لوله این اجازه رو داد از سر مجبوری می تونید این کار رو بکنید. به این خاطر میگم از سر مجبوری، چون اگر دو کابل خیلی به همدیگه بچسبن و جریان زیادی ازشون کشیده بشه که گرم بشن، احتمال خطر و آتش سوزی وجود داره.

 • سلام برای دو اسپیلت 24000 و 30000 واستفاده همزمان کنتور چند آمپر را پیشنهاد میکنید .باتشکر

  • سلام. باید مقدار دقیق رو از روی پلاک دستگاه ها بخونید، حدوداً یک کنتور 32 آمپر جواب میده.

 • سلام.
  ۱.برای یک کولر گازی ۲۷۰۰۰ اینورتردار چه محافظ برق/استابلایزر (چند آمپر و چند کیلووات) باید استفاده بشه؟
  ۲.آیا میشه برای کولر گازی ۱ محافظ مجزا و برای سایر وسایل برقی هم یک محافظ جداگانه از جعبه فیوز کشید؟
  ۳.آیا یا محافظ برق مرکزی برای یک خانه با ۲ یخچال و کولرگازی ۲۷۰۰۰ و سایر لوازم برقی کفایت میکنه؟بعنوان مثال: محافظ-مرکزی-برق-ساختمان-IPP – تکفاز 35 آمپر، 8000 وات-کنتاکتوری یا تکفاز 50 آمپر، 11000 وات
  لینک سایت:

 • باسلام و خسته نباشید
  من در ساختمانی لاله کشی کولرگازی وسیمکشی برق انجام میدم. اگر واسه کولر گازی ۹۰۰۰ همراه لوله ها یک کابل ۵×۱.۵ بدم زیر پلایمر(چسبی که دور لوله ها وکلبل ارتباطی میکشیم) بدم دیگه سر کمپرسورش میشه برق نداد و سر پنل داد و سوال بعدی کولر ۳۰۰۰۰هزار رو میشه یک کابل ۵×۱ ارتباطی و یک کابل ۲×۲.۵ برق در کنار لوله ها زیر پلایمر داد و به کمپرسور رسوند؟ اگر سایز ها اشکال نداشته باشه

 • سلام میخواستم بدونم روی کابل 10 تک فاز به طول 10 متر چندتا کولر گازی 30 هزار میشه روشن کرد

 • آیا کولر گازی سیم آرت میخواهد؟!؟

  • سلام. بله می خواد.

  • باسلام؛ برای ۲تا اسپیلت کابل نمره چند بکشم به محل کمپرسور؟ فاصله کنتور تا اسپیلت اولی ۱۵متر و بعدی ۶متر بعد

   • سلام. بستگی به ظرفیت اسپلیت های شما داره، ولی به احتمال زیاد یک کابل نمره 6 برای هر دوشون جواب میده. چون بیشتر از اون دیگه کنتور برق جوابگو نیست.

 • سلام
  برق یونیت داخل از کجا تامین میشه؟ایا ac هست اصلا؟

  • سلام. از جعبه فیوز. بله ac هستش.

   • سلام مجدد
    بیشتر مصرف کولر از کمپرسور است ایا کابل ۲.۵ برای یونیت داخل کافیست؟
    سوال بعدیم اینه که برای یونیت خارج کابل ۶ بردیم،میشه ارتش ۲.۵ باشه؟
    ممنون

    • سلام. اگر کولر از نوعی باشه که کمپرسور برق بخواد. اصلاً یونیت داخل برق نمی خواد. شاید منظورتون کابل فرمان هستش که بین یونیت داخلی و یونیت خارجیه. برای اون کابل 1.5 هم کافیه.
     ولی اگر منظورتون کولرهایی هستش که فقط یونیت داخلی برق می خواد، این بستگی به ظرفیت کولرگازی داره. که معمولاً 2.5 یا 4 جوابگوست.
     2- خیر، قطر سیم فاز هر چقدر باشه، ارت هم باید همونقدر باشه.

 • باسلام
  میخواستم بپرسم دستگاهی برای افزایش ولتاژ ورودی که بتونه فیوزی که به کولر وصل رو افزایش بده هست ، برای کولر ۳۶ هزار که ۱۷ آمپر ورودی داره و موجب کاهش شدید برق ورودی منزل میشه امکان استفاده از دستگاه کمکی هست ؟ممنون.

  • سلام. بله هست. می تونید یک دستگاه استابلایزر بخرید.
   کولرتون رو هم زیاد روی دور تند نذارین. و برای کمپرسور بیرونی یک سایبان درست کنید تا بازدهی دستگاه بره بالا.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی