خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


800 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • باسلام و تشکر از شما
  ایا لازم است برای کولر گازی محافظ نصب شود یعنی بعد از فیوز به پریز و از انجا محافظ و بعد کولر..
  و اگر لازم است شرایط پریز و محافط رو اعلام میکنید..متشکرم

  • نصب محافظ برق برای کولر گازی مثل هر دستگاه دیگه ای اختیاریه. برای این منظور باید از محافظ مخصوص کولرگازی که تحمل جریان بالاتری رو دارن استفاده کنید.
   ۲- همونطور که گفتین بعد از فیوز به پریز و از انجا محافظ و بعد کولر وصل میشه.

 • سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون.
  من میخوام کولر ۲۴۰۰۰ اینورتر نصب کنم.
  دقیقا چه کابلی باید استفاده کنم؟
  یه مسئله دیگه اینکه اگر بخوام بعدها یه اسپلیت دیگه هم تهیه کنم باید براش کابل جدا بکشم؟
  متاسفانه توی ساختمون ما برق برای اسپلیت پیش بینی نشده.ما هم طبقه ۴ هستیم و کنتور توی پارکینگ!!!
  تقریبا نزدیک به ۳۰منر کابل باید از کنتور بکشم تا ط۴(البته اگه با پارکینگ حساب کنید ط۵!!!)
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام. مرسی. از کابل نمره ۴ استفاده کنید.
   ۲- بله برای اسپلیت بعدی هم باید یک کابل جدا بکشید ولی اگر مطمئن هستید که بعداً یک اسپلیت دیگه میخرید همین الان یک کابل نمره ۶ نصب کنید.
   ۳- مشکلی نداره، اگر یک برقکار با حوصله پیدا کنید می تونه از درز انقطاع ساختمان کابل رو ببره تا بالای پشت بام.

 • سلام مهندس
  کولر دوتیکه مدیا با گارانتی خریدیم از نمایندگی نصبش کردن‌ تست کرد تحویل دادن .بخاطر خنک‌بودن هوا ۱۰روز روشن نکردیم.حالا وقتی کولر روشن میکنیم زمانی که رو کمپرسور میره صدا ولرزش غیر عادی یونیت بیرونی داره ،(در حد دو یا سه ثانیه).البته کاردش عادیه مدل ۲۴۰۰۰ هستش .لطفا راهنمایی کنید.ممنون از سایت خوبتون

  • سلام. به کولر گازی همسایتون دقت کنید اگر صدا و لرزشش بیشتر از اون باشه یعنی غیر عادیه. البته همه کولرها اولش یک صدایی دارن.
   چون هنوز گارانتی داره می تونید زنگ بزنید که بیان و چک کنن.

 • با سلام
  ما ساختمونمون ۲ تا کنتور داره یدونه قدیمی استوانه ای ۱۵ امپر که البته ۲۵c روش نصبه.یدونه دیجیتال تک فاز ۳۲c.
  دوتا کابل از تو کوچه اومده تو ساختمون.مال کنتور دیجیتاله ضخیم تر از کنتور قدیمیه.
  مشکل اینجاست که سیم نول زیرکنتور قدیمی ضعیفه (حدود۱ یا ۱.۵)و کوتاهه و رشته رشته.
  خاستم ببینم میشه نول طبقه ای که کنتور قدیمی داره رو به نول کنتور دیجیتال که زیر کنتور هست متصل کنم؟برای کنتور دیجیتال مشکلی پیش نمیاد؟
  کنتور قدیمی کولر گازی دو تا۱۲۰۰۰ داره.کنتور دیجیتال۳۶۰۰۰.تا به حال مشکل قطع فیوز نداشته.
  با تشکر از شما

  • سلام آقا محمد. ولی این راه حلش نیست. تا کنتور مراقبت و نگهداریش با اداره برقه. شما می تونید زنگ بزنید به اداره برق منطقه تون تا بیان و رایگان واستون درستش کنن.
   اگر شما همه کولرها رو بندازید روی نول کنتور دیجیتال، اگر سیمش ضعیف باشه احتمال داره که به سیم نولش فشار بیاد و سیم بسوزه.

 • سلام اسپیلت ۱۲۰۰۰ خریدم برای برق اون از سیم ۳*۲٫۵ استفاده کردم فاصله پنل تا کنتور برق ۲۵ متر می باشد خواستم بدونم از دو رشته ۳*۲٫۵ فقط یکی رو برا نول و اون دو تا رشته رو به هم وصل کنم و بشود ۵*۲ آیا امکانش هست در ضمن سر ۱۷ متر کابل دو تکه بود به هم وصل کردم ممنون از راهنایتون

  • سلام آقای ذوالفقاری. این تصور اشتباهی هستش که بعضی ها فکر میکنند اگر سیم فاز رو کلفت تر از سیم نول در نظر بگیرن یک جورایی برق بیشتری به دستگاه میرسه. و این تصور کاملاً اشتباهه. سیم نول شما اگر نمره ۲٫۵ باشه، اگر سیم فازتون رو ۱۰ هم در نظر بگیرید با از داخل فاز به اندازه هم ۲٫۵ جریان عبور می کنه.

   ولی یک رشته سیم نمره ۲٫۵ هم برای فاز کولر شما کافیه. نیازی به این کاری که گفتین نیست.
   در محل اتصالی که فرمودین حتماً از ترمینال سرامیکی استفاده کنید تا داغ نشه.

 • باتشکر از پاسخ کامل تون.
  دیشب حدود ۹ ساعت مداوم کار کرد اما فیوز نپرید.امسال قبل از استفاده سرویس نشده، منظور از سرویس کردن کنترل چه مواردی هست؟ و اینکه خرابی فن که با نگاه کردن قابل تشخیص هست اما خرابی کندانسور و بالا رفتن جریان عبوری و فشار اومدن به دستگاه رو چجوری تشخیص بدیم؟؟ باتشکر فراوان

  • سلام.خواهش می کنم. منظور از سرویس یعنی شستشو و تنظیم دوباره کندانسور.
   وقتی تعمیرکار کولر گازی بیاد خودش همه موارد رو چک می کنه.

 • سلام مهندس
  یک کولرگازی پنجره ای داخل کانکس وصل کردیم واز خود سیم کنتور برق مستقیم واسه کولر گرفتیم فیوز کنتور ۱۶آمپر هستش و زیاد فیوز موقع روشن شدن کولر میپره.فیوز باید چند آمپر باشه.یک لطف کنید راهنمایی کنید واسه رفع مشکل.تشکر

  • سلام. شاید خود فیوز خراب شده باشه. از فیوز ۱۶ آمپر نوع c استفاده کنید. یا از نوع ۲۰ آمپر، زیاد فرقی نمی کنه.

 • سلام مهندس.خسته نباشید. مهندس.کولر ما مستقیم به فیوزی که بعد از کنتور هستش وصل شده.که فک کنم فیوز اصلی هستش. این اشکال داره؟ یا باید حتما یه فیوز دیگه بعد از این فیوز واسه کولر قرار بدیم؟ اگه آره چند آمپر؟
  یک سوال دیگه. همین کولر من دیدم که سیمی که به فیوز وصل میشه در محل اتصال به فیوز چند بار ریش ریش شده.انگار سیم خیلی داغ شده بود که اینجوری شد.البته سیم تیکه خورده. دلیل ریش ریش شدن سیم همین تیکه بودن سیم هستش؟ خطرناکه به نظرتون؟ چون من دیدم روی کنتور دوده سیاه زده.انگار سیم آتیش گرفته و دود سیاه تولید کرده.

  • سلام.مرسی از شما. بله برای کولرگازی حتماً باید یک فیوز دیگه بعد از فیوز اصلی قرار بگیره. اندازه این فیوز بستگی به کولر شما داره ولی معمولاً ۱۶ آمپر نوع سی نصب می کنن
   ۲- منظورتون از ریش ریش رو درک نمی کنم.ولی وقتی به سیم فشار بیاد روکش سیم سیاه میشه و وقتی اون رو با دست دولا کنید روکش می شکنه، چون در اثر حرارت خشک و شکننده شده.
   بله این مورد می تونه خطرناک بشه، حتماً بگین یک برقکار ماهر بیاد چک کنه.

 • سلام
  اول سپاسگزارم بابت مطالب مفیدتون
  بعد ی سوال دارم
  دیروز بعد از یک ماه با هزار بدبختی ی مقدار پول ردیف کردم و ی کولر گازی خریدم که خیلی قدیمیه.
  وقتی روشن کردم و درچش و گزاشتم رو کولر بعد از ۵ دقیقه فیوز پرید…چند بار امتحان کردم ولی همینطور پرید. چند بار امتحان کردم که همینطور فیوز پرید
  میشه راه حل بفرمایید که چیکار کنم؟
  ی دنیا ممنون

  • سلام. مرسی از شما. شاید مشکل از خود فیوز باشه. چون فیوزها بعد از مدتی مستهلک و پیر میشن و باید تعویض بشن.
   و یا اینکه از سیم ضعیف استفاده کردین.

 • سلام خسته نباشید من فروشنده لوازم خانگی هستم به یک مشتری کولرگازی ۲۴ هزار دادم مشتری برده نصب کرده بعد چند روز اومده میگه صبح هوای سرد میده شبم هوای سرد میده ولی دم ظهر بادگرم میده،برق کار اورده نشون داده برق کار میگه ولتاژ برق خوبه نصاب کولر گازی میگه ولتاژ پایینه. به نظر شما سیم یکسره بکشیم درست میشه؟

  • سلام جناب خمسه.اگر کولر گازی در ظهر روشن میشه و کار می کنه یعنی ولتاژ مشکلی نداره. و معمولاً اگر ولتاژ تا ۲۰۰ ولت هم پایین بیاد کولر گازی ها بدون مشکل کار میکنن. کافیه شما به همون سیم هایی که الان براش نصب کردین دست بزنید.اگر بعد از یک ساعت کارکرد کولر اون سیم ها داغ بشن، یعنی سیم ها جوابگوی اون کولر نیستن و باید یک سیم نمره ۴ مستقیم از کنتور ببرین ولی اگر سیم ها داغ نمی شدن، لازم نیست اونها رو عوض کنید.
   و یا احتمالاً نصاب کولرگازی نتونسته کولر رو درست نصب کنه و مقداری از گاز داخل کولر خالی شده. یا در حین جابجایی و نصب ضربه خورده و گازش خالی شده.
   برای یونیت خارجی هم سایبان درست کنید. سایبان به مقدار زیادی در سرمای کولر گازی تاثیر داره.

 • سلام مجدد.مهندس. بنده خدا الان میخاد برق رو از طریق استانداردش بگیره.ولی میخاد ی جوری بگیره که اون کار غیر استانداردش مشخص نشه.واسه این راه حل میخاست.راه حلی داره؟
  ممنون

  • سلام. پاسخ واستون ایمیل شد.

 • سلام ، ما یک کولر اسپلیت ۲۴ هزار داریم . جریان حالت نرمال کولر ۱۲ آمپر و جریان ماکس ۱۵.۵ آمپر است . یک فیوز ۱۶ آمپر گذاشته بودن . فیوز گرم میشد و امسال به خاطر نوسان برق فیوز قطع میشود . فیوز باز کردم دیدم سوخته . الان یک فیوز ۲۵ آمپر گذاشتم . می خواستم بدونم مشکلی برای کولر پیش میاد؟

  • سلام آقا مهدی. اگر مطمئن هستید که جریان مصرفی کولرتون رو درست اندازه گیری کردید،بدونید که یک خورده بیشتر از حد نرماله. احتمالاً دو سه ساله که سرویسش نکردین. حتماً از یک تعمیرکار بخوایید که کولرتون رو سرویس کنه. سرویس به موقع از مصرف برق کولر گازی کم می کنه.
   بهتر بود فیوز ۲۰ انتخاب میکردین. ولی ۲۵ هم خیلی تفاوتی ایجاد نمی کنه.

 • سلام مهندس.وقت بخیر.مهندس.یکی از آشنایان ما برق کولر رو از پشت کنتور گرفته و اون قسمتی که ازش انتشعاب گرفته رو داخل دیوار قرار داده و سیمان کرده .حالا میخاد دوباره از جلوی کنتور بگیره. چیکار باید کنه تا اداره برق متوجه نشه؟راهی داره؟ ممنون

  • سلام آقا محسن. شرمنده ما موارد غیر استاندارد و غیر قانونی رو نباید آموزش بدیم.

 • سلام و وقت بخیر اگه از دو کولر گازی ( اسپیلت ) یکی از کنتور و دیگری از پشت کنتور بکشیم و از هر دو همزمان استفاده کنیم مشکلی پیش میاد یا نه. به پشت کنتوری که سیم کشی کردم کابل قوی انداختم. در ضمن پشت کنتور ۱۸ هزار هستش و از خود کنتور ۳۰ هزار هستش

  • سلام. مرسی. خیلی خطرناکه و نباید این کار رو بکنید. شاید فیوزی که سرراه کولر گذاشتین عمل نکردین، بعدش هم کولرتون آتیش میگیره، هم سیم هاش و هم خونه

 • سلام خدمت مدیر سایت محترم. من یک کولر گازی گری ۲۴ هزار نو تازه خریدم بعد نصب آمپرسنج نصاب زد ۷ میکشید بعد از ۱ ماه ما دوباره لوله اضاف کردیم چون لوله گاز تو تراس بود نصاب قبلی خوب نکشیده بود ۲ متری به سر لوله ها اضافه کردیم ولی سیمم ۳ تیکه شد چون یک تیکه نداشتم وقتی به محل اتصال سیما دست میزنم داغ هستش از تابلو برق آمپرشو نگاه کردم ۹ میکشه میخاستم بدونم دلیلش استفاده از سیم چند تیکه هست و اگه از سیم یک تیکه استفاده کنم تو آمپر کولر تاثیر داره از چه سیمی وبا چه سایزی استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کامل کنید .

  • سلام آقای رجبی. بله دلیل داغ شدن محل اتصال همین چند تکه بودن سیم هاست و اگر از سیم نمره ۴ مستقیم استفاده کنید اون مشکل برطرف میشه و اندکی هم جریان مصرفی میاد پایین تر.

 • باسلام و خسته نباشید و تشکر بابت حوصله و پاسخگویی به سوالات کاربران.کولر گاری الجی ۲۴۰۰۰ دارم دوساله که نصب شده و براش از فاز جداگانه سیم کشیدن.امسال که تازه روشنش کردم هربار پس از حدود دوساعت روشن بودن فیوز برق میپره.مشکلش از چه مواردی میتونه باشه؟

  • سلام. مرسی از شما.
   خرابی خود فیوز
   کثیف شدن کندانسور
   خرابی فن و بالا رفتن زیاد حرارت
   سرویس نشدن به موقع
   بالا رفتن جریان عبوری از دستگاه
   فشار آمدن زیاد به دستگاه

 • با سلام و خسته نباشید
  من یه کولر گازی معمولی ( یک تکه ) دارم که هر چند روز یه بار کلید و پریز کولر گرم شده و می سوزد خواستم ببینم دلیلش چیه . جهت اطلاع فیوز ۳۲ جدا < فاصله کابل حدود ۱۰ متر <

  • سلام مرسی از شما.فیوزی که شما نصب کردید برای اون کاری گازی زیاده. یک فیوز ۱۶ آمپر جوابگوست.
   از پریزهای با آمپر بالاتر استفاده کنید مثلاً پریزهای صنعتی و برای سیم ها هم حداقل باید سیم نمره ۲٫۵ استفاده کنید.
   اتصال سیم ها به پریزها رو هم کاملاً درست و محکم انجام بدید.

 • سلام خسته نباشیدکولرگازی مابرقی شده فازمترمگیرم میله های ازبیرون اومده توبرق داره موتورش نگاه کردم سیم لخت نست لطفاراهنمای کنید

  • سلام. فازمتر معیار خوبی برای تشخیص نیست، آیا شده کسی به کولر گازی دست بزنه و دچار برقگرفتگی بشه؟؟؟ در این صورت مشکل می تونه از کندانسور بیرونی باشه که باید از یک تعمیرکار کولر گازی بخوایید بیاد و چک کنه.

 • سلام وقت بخیر بنده تعمیر کار کولرم میخواستم بدونم چطوری بفهمم چه خازنی برای چه کولری استفاده میشه بدون در نظر گرفتن اطلاعات روی کولر
  یا همون رنج خارن مخصوص هر کولری رو بدونم

  • سلام. مرسی.
   بستگی به چیزی نداره. اون خازن با پمپ کولر موازی میشه و ربطی به موتور نداره. و برای پمپ های معمولی که در بازار هست از ۲۰ تا ۳۰ میکروفاراد می تونید استفاده کنید.

 • سلام ،
  من یک کولر ۱۲۰۰۰ از برند گری گرفتم روی خودش کابل ۳*۱ زده شده بود به دلیل دوری پریز برق و محل نصب کابل ۲*۱٫۵ به طول ۶ متر رو بهش زدم و به پریز برق کولر پنجره ای قبلیم که ۲*۴ بود وصل کردیم.
  البته در محل اتصال کابل ۳*۱ به کابل ۲*۱٫۵ هم خوب قلع اندود کردم
  آیا برای این کابل کشی مشکلی پیش میاد؟

  • سلام. کولر رو برای نیم ساعت روی دور تند بزارین و بعدش به روکش سیم های برقش رو لمس کنید، اگر داغ نشده بودن مشکلی نداره.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی