فیلم آموزش عملی برق ساختمان
آبان
27
1394

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر 3.5 تقسیم و بر 12 ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی 7000 وات باشد. اگر ما این مقدار را بر 3.5 تقسیم و آنگاه بر 12 ضرب کنیم، به عدد 24000 می رسیم که این کولر گازی در بازار به 24 هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر 2000 تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی 24 هزار حدوداً 12 آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره 1.5 برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره 1.5 می تواند حدوداً 16 آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره 2.5 حدوداً 20 آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا 24 درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا 1.5 برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً 10 متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر 18000 بی تی یو می باشد. می توان از کابل 2 در 2.5 استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین 18000 تا 32000 بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً 20 متر است، باید از کابل 2 در 4 استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از 32000 BTU است ، باید از کابل 2 در 6 استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های 2/5 به اندازه سیم های 1/5 و سیم های 4 به اندازه سیم های 2/5 هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید 20 تا 25 آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از 18 هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره 4 را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره 2/5 قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا 18000 بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، 4 رشته یا 5 رشته یا 6 رشته یا 7 رشته به نمره 1/5 است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد
733 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس سه کولر سه فاز ایستاده دارم ولی برق ساختمون اجاره ای که مستقر هستم تک فازه میشه کولر رو بهش وصل کنم اگه نمیشه چطور میتونم برق رو سه فاز کنم . من یه خانم تن هام از برق هم زیاد سر در نمیارم سایتتون مفیده ممنون میشم پاسخگو و راه نجاتی باشین

  • سلام. شما می تونید به اداره برق درخواست بدین که کنتورتون رو به 3 فاز تغییر بدن. که البته این شامل هزینه زیادی میشه.
   ولی بنده تعریف دستگاه هایی رو شنیدم به اسم مبدل اینورتر که می تونه برق تکفاز رو به 3 فاز تبدیل کنه. با یک سرچ ساده می تونید اون دستگاه رو پیدا کنید و از فروشندش سوال کنید که آیا اون دستگاه ها برای کولرگازی شما جوابگوست هست یا نه.

 • سلام مهندس ما کولر ۳۰۰۰۰ هزار امروزواسمون نصب کردن وکابل برقشو از جعبه فیوز ساختمان کشیده شده وقتی کولرو روشن میکنیم واسه استارت اولیه میخوره کل لامپ های خونه واسه یه ثانیه ضعیف میشن وبعد از ۱۰ دقیقه فیوز اصلی کنتور میزنه پایین فیوز کنتور۲۵‌Cمیباشد ممنون از سایت خوبتون

  • سلام. بفرمایید که آیا بعد از 10 دقیقه که کولر کار می کنه آیا سیم های برق متصل به کولر داغ میشه یا نه؟ با لمس کردن کابل برق کولر می تونید متوجه بشید.
   کابل اصلی از کنتور به جعبه فیوز نمره چنده؟
   کابل برق کولر از جعبه فیوز به کندانسور نمره چنده؟
   آیا برای کولر در جعبه فیوز یک فیوز مجزا نصب کردید؟

 • قرار دادن یک کلید تک پل سر راه برق ورودی به یونیت برای قطع شدن کامل برق کولر گازی چیز متعارفیه یا نباید انجام بشه

  • سلام. خیر چیز متعارفی نیست. لااقل از کلید ایزولاتور یا فیوز 16 آمپر استفاده کنید.

 • سلام
  کولر دو تیکه ۱۲۰۰۰ کری داریم به پریز معمولی جواب می دهد
  آیا نیاز به محافظ برق است
  محافظ جان داریم
  با تشکر

  • سلام. اگر سیم های پریزها نمره 2.5 باشه ، بله جوابگوست.ولی برای طول عمر بیشتر لوازم برقی همیشه پیشنهاد می کنیم که برق کولرگازی مستقیم از جعبه فیوز گرفته بشه.

 • چجوری میشه این افت ولتاژو جبران کرد؟
  چون کولر بخاطر کمبود ولتاژ فقط نیم ساعت باد خنک میده و کمپرسور هم بعد نیم ساعت دیگه روشن نمیشه و کولر میشه پنکه

  • اگر از افت ولتاژ خیلی نباشه، میشه با خرید یک دستگاه استابلایزر مشکل رو حل کرد. ولی شاید مشکل از جای دیگه باشه از یک تعمیرکار کولر گازی کمک بگیرید.

 • با سلام.کولر پنجره ای میخوام نصب کنم فیوز کنتور ۲۵ b هست من باید چه فیوزی برای کولر بذارم

  • سلام. یک فیوز 16 آمپر کافیه.

 • سلام.وقت ب خیر.کولر گازی اینورتر ال جی ۲۴۰۰۰ دارم.برای سیم برقش از کلید برق کنار پنل دو رشته سیم ۱.۵ به طول ده سانت گرفتم برای یه کلید مینیاتوری C40 ، از مینیاتوری هم تا محل کندانسور ۵ متر سیم ۲×۲ بردم و وصل کردم به پریز و از پریز به محافظ کولر.آیا این سیمکشی مشکلی نداره؟ و اینکه چند روزه مینیاتوری در حالت سرما می پره! باز کردم سیم نول سیاه شده بود ولی فاز سالم بود.آیا مینیاتوری خرابه؟ سیمهای ورودی رو هم چک کردم ۱.۵ هستن همشون.ببخشید طولانی شد.ممنون

  • سلام آقا سعید. بله خیلی هم مشکل داره. اگه چند دقیقه کولرتون روی روی دور تند کار کنه مطمئن باشید که همه سیم ها رو می سوزونه. برای کولر گازی شما حداقل باید یک کابل نمره 2.5 یا 4 از کنتور تا مجل کندانسور بره.

 • برای جبران افت برق میشه کولر گازی۲۴۰۰۰هزارو به ترانس ۸۰۰۰وصل کرد؟

  • سلام. خیر نمیشه.

 • باسلام وخسته نباشید
  میخوام یه کولر گازی ایستاده ۶۰هزار نصب کنم.
  برای برقش ۵رشته سیم ۶کشیدم چون سه فازه مسیرش هم تقریبا ۳۰متره .باتوجه به گرم بودن بیش از حد هوا توخوزستان .خواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد.
  خیلی ممنون

  • سلام. نه مشکلی پیش نمیاد. و کارتون رو درست انجام دادید.

 • سلام مهندس .خدا قوت.علت کاهش ولتاژ پریز ها موقع روشن کردن کولر گازی چیه؟؟ولتاژ منطقه ما ۱۹۰ هستش و وقتی کولر گازی رو روشن می کنیم محافظ های متصل به پریز ها قطع می کنند .لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر.(کولر ۳۰۰۰۰)

  • سلام. در زمان استارت اولیه کولر گازی جریان زیادی از سیم ها کشیده میشه که باعث افت ولتاژ میشه. بهتره که برق کولرگازی رو مستقیم از کنتور بگیرید.
   و به از اداره برق بخوایین که برای کاهش ولتاژ برق منطقتون کاری بکنه.

 • سلام همون چیزی که فرمودین انجام دادم.بسیار تشکر
  مهندس عزیز ما تو راهرو منزل چراغ داریم که توسط کلید وقتی یکی کلید یکی از طبقات را بزنه همه طبقات روشن میشه .من میخوام چراغ سنسور دار بگیرم و جای قبلی وصل کنم.و با ورود و خروجم اون اتوماتیک روشن بشه و کاری به بقیه نداشته باشه ..ایا امکانش هست ؟؟؟

  • سلام. بستگی به مدل سیمکشی چراغ های قبلی داره. باید یک برقکار بیاد و چک کنه که میشه یا نه.

 • من یه کولر گازی پرتابل 6000 (700 وات) hisense گرفتم برا این چه موتور برقی میشه گرفت که تو استارت اولیه جواب بده و روشنش کنه ,ممنونم میشم راهنمایی کنید.

  • سلام. این موتور برق حداقل باید 1500 وات توان تولید داشته باشه.

 • سلام مهندس . برق من سه فاز است ولی ولتاژ یکی از فازها پایین است. من برق خونه رو به فاز دوم و برق دو کولر 24 پنجره ای و 36 دیواری را به فاز سوم وصل کردم. آیا میتوان این دو کولر را به یک فاز وصل کرد؟؟؟
  ممنون از لطفتون.

  • سلام.1- اگر ولتاژ اون فازی که میفرمایید خیلی پایینه، مثلاً بیشتر از 5 درصد اختلاف داره. باید به اداره برق اطلاع بدید.
   2- بله میتوان آن 2 کولر را به یک فاز وصل کرد و مشکلی ندارد.

 • باسلام خدمت شما مدیران سایت ..به به چه سایت مفیدی واقعا .خسته نباشید و خدا قوت خدمت شما عزیزان.
  یه کولر ۱۸۰۰۰ گرفتم حدود ۹ امیر با لا پشت بام گذاشتم میخوام از کنتر برق بگیرم که حدود ۲۵ متر فاصله هست ..از چه سیمی استفاده کنم . و ساید سال اینده یه کولر ۹ هزار یا ۱۲ هزار بگیرم و در ۱۰ متری همین کولر بزارم راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  • سلام آقا شاهرخ عزیز. ممنونم از شما. اگر مطمئن هستید که بعداً باید یک کولر دیگه هم بخیرید. پس همین الان یک کابل نمره 6 استفاده کنید تا برای هر دو کولر جوابگو باشه. در غیر اینصورت یک کابل نمره 4 برای اون کولر 18000 جوابگوست.

 • باسلام
  از کابل 2.5*2 هم میشه برای کولر 24000 استفاده کرد؟(البته مستقیم از کنتور به کولر)

  • سلام. اگر طول مسیر حدوداً 10 متر باشه بله میشه. ولی اگر بیشتره باید از سیم نمره 4 استفاده کنید.

 • با سلام ،اسپلیت کولر گازی با فاصله 30 متر از محل کنتور با کابل مستقیم (جدا از سیم کشی ساختمان )با کابل 2/5 (با نظر نصاب کولر)متصل شده با توجه به اینکه روزهای گرم تابستان با افت فشار برق روبرو هستیم کولر استارت نمیزنه واگر هم کار کنه بعداز یک دقیقه کمپروسور قطع میشه وفن آن روشن میمونه ،سوالم اینه که اگر نمره کابل رو به 4 برسونم تاثیر مثبتی در کارکرد کولر داره؟

  • جناب پورقاسمی سلام. البته که استفاده از کابل ضعیف و افت ولتاژ می تونه باعث اورلود کمپروسور بشه ولی دلایل دیگه ای هم هست مثل
   خرابی فن و بالا رفتن زیاد حرارت
   سرویس نشدن به موقع
   بالا رفتن جریان عبوری از دستگاه
   فشار آمدن زیاد به دستگاه
   خرابی اورلود داخل کمپروسور

   ولی در کل اگر می خوایید مطمئن بشید که از کابل برق و افت ولتاژه، کافیه که با ولت متر ولتاژ برق رو اندازه گیری کنید،معمولاً اگر ولتاژ کمتر از 200 ولت باشه، کمپروسور روشن نمیشه. و این رو باید به اداره برق منطقه تون اطلاع بدین تا مشکل رو رفع کنند. ولی اگر مشکل از افت ولتاژ نبود. زمان هایی که کولر روشن میشه، اجازه بدین که دستگاه نیم ساعت کار کنه و بعدش به کابل برق کولر دست بزنید و اگر کابل داغ شده بود، یعنی کابل جوابگوی کولر شما نیست و باید یک کابل نمره 4 نصب کنید.

 • سلام ببخشید من کابل 2/5 گرفتم ولی نمیدونم به کدوم سیم کنتور وصل کنم ممنون میشم راهنمایم کنید

  • سلام. اگر می خوایید از کنتور برق بگیرین باید به 2 تا ترمینال خروجی در زیر کنتور وصل کنید. البته اگر برای کولر می خوایین باید فاز کنتور رو اول ببرید داخل یک فیوز مینیاتوری 16 آمپر بعد از زیر فیوز به کابلتون وصل کنید و ببرید جای کولر.

 • سلام میخواستم بپرسم که من کولرم 30000 هستش. ولی بخاطر اینکه من سیم پیش موتور نبرده بودم نصاب برق اصلی رو از پنل گرفته سیمی هم که از پنل به موتور رفته 1/5هست حالا حس میکنم مقدار سرمایی که کولر میده در حد یه کولر 30000 هزار نیست فقط یه باد خنک میده ایا این کار روی سرمای کولر تاثیر داره یا نه ممنون.

  • سلام آقا امید. بعد از اینکه کولر یک ساعت با دور تند کار کرد به اون سیم نمره 1.5 که فرمودین دست بزنید.اگر سیم داغ شده بود حتماً باید سیمکشی رو عوض کنید و از سیم نمره 2/5 یا 4 استفاده کنید. احتمال اینکه سرمای کولر از سیم باشه هست ولی خیلی کمه. بیشترین احتمال روی کم بودن گاز داخل کولر و سایبان نداشن کمپروسور هستش.

 • سلام خسته نباشید
  یک کانکس ک در آن فقط یک کامپیوتر وجود داره اما برق آن کم میاد و باعث ری استارت شدن کامپیوتر میشه چطور بفهمیم ک مشکل از کجاست
  ممنونم

  • سلام. فکر نمی کنم مشکل از سیم کشی داخل کانکس باشه. شاید برق اون منطقه ضعیفه. با یک ولت متر ولتاژ برق رو اندازه گیری کنید.

 • باسلام وخسته نباشید فاصله کنتورتاساختمان حدود100مترهست وازکابل نمره 6استفاده کردم ایااین کابل درهمین شرایط جواب کولراسپلیت 24000رامیده ممنون

  • سلام. اگر به غیر از کولر گازی وسایل پرمصرف دیگری در منزل نباشد جواب می دهد ولی بهتر بود از کابل نمره 10 استفاده میکردین.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی