خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.848 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس سه کولر سه فاز ایستاده دارم ولی برق ساختمون اجاره ای که مستقر هستم تک فازه میشه کولر رو بهش وصل کنم اگه نمیشه چطور میتونم برق رو سه فاز کنم . من یه خانم تن هام از برق هم زیاد سر در نمیارم سایتتون مفیده ممنون میشم پاسخگو و راه نجاتی باشین

  • سلام. شما می تونید به اداره برق درخواست بدین که کنتورتون رو به ۳ فاز تغییر بدن. که البته این شامل هزینه زیادی میشه.
   ولی بنده تعریف دستگاه هایی رو شنیدم به اسم مبدل اینورتر که می تونه برق تکفاز رو به ۳ فاز تبدیل کنه. با یک سرچ ساده می تونید اون دستگاه رو پیدا کنید و از فروشندش سوال کنید که آیا اون دستگاه ها برای کولرگازی شما جوابگوست هست یا نه.

 • سلام مهندس ما کولر ۳۰۰۰۰ هزار امروزواسمون نصب کردن وکابل برقشو از جعبه فیوز ساختمان کشیده شده وقتی کولرو روشن میکنیم واسه استارت اولیه میخوره کل لامپ های خونه واسه یه ثانیه ضعیف میشن وبعد از ۱۰ دقیقه فیوز اصلی کنتور میزنه پایین فیوز کنتور۲۵‌Cمیباشد ممنون از سایت خوبتون

  • سلام. بفرمایید که آیا بعد از ۱۰ دقیقه که کولر کار می کنه آیا سیم های برق متصل به کولر داغ میشه یا نه؟ با لمس کردن کابل برق کولر می تونید متوجه بشید.
   کابل اصلی از کنتور به جعبه فیوز نمره چنده؟
   کابل برق کولر از جعبه فیوز به کندانسور نمره چنده؟
   آیا برای کولر در جعبه فیوز یک فیوز مجزا نصب کردید؟

 • قرار دادن یک کلید تک پل سر راه برق ورودی به یونیت برای قطع شدن کامل برق کولر گازی چیز متعارفیه یا نباید انجام بشه

  • سلام. خیر چیز متعارفی نیست. لااقل از کلید ایزولاتور یا فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید.

 • سلام
  کولر دو تیکه ۱۲۰۰۰ کری داریم به پریز معمولی جواب می دهد
  آیا نیاز به محافظ برق است
  محافظ جان داریم
  با تشکر

  • سلام. اگر سیم های پریزها نمره ۲٫۵ باشه ، بله جوابگوست.ولی برای طول عمر بیشتر لوازم برقی همیشه پیشنهاد می کنیم که برق کولرگازی مستقیم از جعبه فیوز گرفته بشه.

 • چجوری میشه این افت ولتاژو جبران کرد؟
  چون کولر بخاطر کمبود ولتاژ فقط نیم ساعت باد خنک میده و کمپرسور هم بعد نیم ساعت دیگه روشن نمیشه و کولر میشه پنکه

  • اگر از افت ولتاژ خیلی نباشه، میشه با خرید یک دستگاه استابلایزر مشکل رو حل کرد. ولی شاید مشکل از جای دیگه باشه از یک تعمیرکار کولر گازی کمک بگیرید.

 • با سلام.کولر پنجره ای میخوام نصب کنم فیوز کنتور ۲۵ b هست من باید چه فیوزی برای کولر بذارم

  • سلام. یک فیوز ۱۶ آمپر کافیه.

 • سلام.وقت ب خیر.کولر گازی اینورتر ال جی ۲۴۰۰۰ دارم.برای سیم برقش از کلید برق کنار پنل دو رشته سیم ۱.۵ به طول ده سانت گرفتم برای یه کلید مینیاتوری C40 ، از مینیاتوری هم تا محل کندانسور ۵ متر سیم ۲×۲ بردم و وصل کردم به پریز و از پریز به محافظ کولر.آیا این سیمکشی مشکلی نداره؟ و اینکه چند روزه مینیاتوری در حالت سرما می پره! باز کردم سیم نول سیاه شده بود ولی فاز سالم بود.آیا مینیاتوری خرابه؟ سیمهای ورودی رو هم چک کردم ۱.۵ هستن همشون.ببخشید طولانی شد.ممنون

  • سلام آقا سعید. بله خیلی هم مشکل داره. اگه چند دقیقه کولرتون روی روی دور تند کار کنه مطمئن باشید که همه سیم ها رو می سوزونه. برای کولر گازی شما حداقل باید یک کابل نمره ۲٫۵ یا ۴ از کنتور تا مجل کندانسور بره.

 • برای جبران افت برق میشه کولر گازی۲۴۰۰۰هزارو به ترانس ۸۰۰۰وصل کرد؟

  • سلام. خیر نمیشه.

 • باسلام وخسته نباشید
  میخوام یه کولر گازی ایستاده ۶۰هزار نصب کنم.
  برای برقش ۵رشته سیم ۶کشیدم چون سه فازه مسیرش هم تقریبا ۳۰متره .باتوجه به گرم بودن بیش از حد هوا توخوزستان .خواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد.
  خیلی ممنون

  • سلام. نه مشکلی پیش نمیاد. و کارتون رو درست انجام دادید.

 • سلام مهندس .خدا قوت.علت کاهش ولتاژ پریز ها موقع روشن کردن کولر گازی چیه؟؟ولتاژ منطقه ما ۱۹۰ هستش و وقتی کولر گازی رو روشن می کنیم محافظ های متصل به پریز ها قطع می کنند .لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر.(کولر ۳۰۰۰۰)

  • سلام. در زمان استارت اولیه کولر گازی جریان زیادی از سیم ها کشیده میشه که باعث افت ولتاژ میشه. بهتره که برق کولرگازی رو مستقیم از کنتور بگیرید.
   و به از اداره برق بخوایین که برای کاهش ولتاژ برق منطقتون کاری بکنه.

 • سلام همون چیزی که فرمودین انجام دادم.بسیار تشکر
  مهندس عزیز ما تو راهرو منزل چراغ داریم که توسط کلید وقتی یکی کلید یکی از طبقات را بزنه همه طبقات روشن میشه .من میخوام چراغ سنسور دار بگیرم و جای قبلی وصل کنم.و با ورود و خروجم اون اتوماتیک روشن بشه و کاری به بقیه نداشته باشه ..ایا امکانش هست ؟؟؟

  • سلام. بستگی به مدل سیمکشی چراغ های قبلی داره. باید یک برقکار بیاد و چک کنه که میشه یا نه.

 • من یه کولر گازی پرتابل ۶۰۰۰ (۷۰۰ وات) hisense گرفتم برا این چه موتور برقی میشه گرفت که تو استارت اولیه جواب بده و روشنش کنه ,ممنونم میشم راهنمایی کنید.

  • سلام. این موتور برق حداقل باید ۱۵۰۰ وات توان تولید داشته باشه.

 • سلام مهندس . برق من سه فاز است ولی ولتاژ یکی از فازها پایین است. من برق خونه رو به فاز دوم و برق دو کولر ۲۴ پنجره ای و ۳۶ دیواری را به فاز سوم وصل کردم. آیا میتوان این دو کولر را به یک فاز وصل کرد؟؟؟
  ممنون از لطفتون.

  • سلام.۱- اگر ولتاژ اون فازی که میفرمایید خیلی پایینه، مثلاً بیشتر از ۵ درصد اختلاف داره. باید به اداره برق اطلاع بدید.
   ۲- بله میتوان آن ۲ کولر را به یک فاز وصل کرد و مشکلی ندارد.

   • سلام مهندس
    تو یک خونه ای بودیم برقش سه فاز بود دو کولر پنجره ای ۱۸ به یک فاز وصل بود و هر چند روز یکبار فیوض فشنگی کنتر میسوزد و مدام عوض میکردیم تا اینکه چاره را در این دیدیم که هر کولری را به یک فاز وصل کنیم و مشکل رفع شد

    • سلام. خب فیوز فشنگی زمانی میسوزه که جریانی بالاتر از جریان نامی فیوز ازش کشیده بشه، و ۲ تا کولر ۱۸ هزار جریان مصرفی شون بیشتر از تحمل فیوزهای فشنگی بوده.

 • باسلام خدمت شما مدیران سایت ..به به چه سایت مفیدی واقعا .خسته نباشید و خدا قوت خدمت شما عزیزان.
  یه کولر ۱۸۰۰۰ گرفتم حدود ۹ امیر با لا پشت بام گذاشتم میخوام از کنتر برق بگیرم که حدود ۲۵ متر فاصله هست ..از چه سیمی استفاده کنم . و ساید سال اینده یه کولر ۹ هزار یا ۱۲ هزار بگیرم و در ۱۰ متری همین کولر بزارم راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  • سلام آقا شاهرخ عزیز. ممنونم از شما. اگر مطمئن هستید که بعداً باید یک کولر دیگه هم بخیرید. پس همین الان یک کابل نمره ۶ استفاده کنید تا برای هر دو کولر جوابگو باشه. در غیر اینصورت یک کابل نمره ۴ برای اون کولر ۱۸۰۰۰ جوابگوست.

 • باسلام
  از کابل ۲٫۵*۲ هم میشه برای کولر ۲۴۰۰۰ استفاده کرد؟(البته مستقیم از کنتور به کولر)

  • سلام. اگر طول مسیر حدوداً ۱۰ متر باشه بله میشه. ولی اگر بیشتره باید از سیم نمره ۴ استفاده کنید.

 • با سلام ،اسپلیت کولر گازی با فاصله ۳۰ متر از محل کنتور با کابل مستقیم (جدا از سیم کشی ساختمان )با کابل ۲/۵ (با نظر نصاب کولر)متصل شده با توجه به اینکه روزهای گرم تابستان با افت فشار برق روبرو هستیم کولر استارت نمیزنه واگر هم کار کنه بعداز یک دقیقه کمپروسور قطع میشه وفن آن روشن میمونه ،سوالم اینه که اگر نمره کابل رو به ۴ برسونم تاثیر مثبتی در کارکرد کولر داره؟

  • جناب پورقاسمی سلام. البته که استفاده از کابل ضعیف و افت ولتاژ می تونه باعث اورلود کمپروسور بشه ولی دلایل دیگه ای هم هست مثل
   خرابی فن و بالا رفتن زیاد حرارت
   سرویس نشدن به موقع
   بالا رفتن جریان عبوری از دستگاه
   فشار آمدن زیاد به دستگاه
   خرابی اورلود داخل کمپروسور

   ولی در کل اگر می خوایید مطمئن بشید که از کابل برق و افت ولتاژه، کافیه که با ولت متر ولتاژ برق رو اندازه گیری کنید،معمولاً اگر ولتاژ کمتر از ۲۰۰ ولت باشه، کمپروسور روشن نمیشه. و این رو باید به اداره برق منطقه تون اطلاع بدین تا مشکل رو رفع کنند. ولی اگر مشکل از افت ولتاژ نبود. زمان هایی که کولر روشن میشه، اجازه بدین که دستگاه نیم ساعت کار کنه و بعدش به کابل برق کولر دست بزنید و اگر کابل داغ شده بود، یعنی کابل جوابگوی کولر شما نیست و باید یک کابل نمره ۴ نصب کنید.

 • سلام ببخشید من کابل ۲/۵ گرفتم ولی نمیدونم به کدوم سیم کنتور وصل کنم ممنون میشم راهنمایم کنید

  • سلام. اگر می خوایید از کنتور برق بگیرین باید به ۲ تا ترمینال خروجی در زیر کنتور وصل کنید. البته اگر برای کولر می خوایین باید فاز کنتور رو اول ببرید داخل یک فیوز مینیاتوری ۱۶ آمپر بعد از زیر فیوز به کابلتون وصل کنید و ببرید جای کولر.

 • سلام میخواستم بپرسم که من کولرم ۳۰۰۰۰ هستش. ولی بخاطر اینکه من سیم پیش موتور نبرده بودم نصاب برق اصلی رو از پنل گرفته سیمی هم که از پنل به موتور رفته ۱/۵هست حالا حس میکنم مقدار سرمایی که کولر میده در حد یه کولر ۳۰۰۰۰ هزار نیست فقط یه باد خنک میده ایا این کار روی سرمای کولر تاثیر داره یا نه ممنون.

  • سلام آقا امید. بعد از اینکه کولر یک ساعت با دور تند کار کرد به اون سیم نمره ۱٫۵ که فرمودین دست بزنید.اگر سیم داغ شده بود حتماً باید سیمکشی رو عوض کنید و از سیم نمره ۲/۵ یا ۴ استفاده کنید. احتمال اینکه سرمای کولر از سیم باشه هست ولی خیلی کمه. بیشترین احتمال روی کم بودن گاز داخل کولر و سایبان نداشن کمپروسور هستش.

 • سلام خسته نباشید
  یک کانکس ک در آن فقط یک کامپیوتر وجود داره اما برق آن کم میاد و باعث ری استارت شدن کامپیوتر میشه چطور بفهمیم ک مشکل از کجاست
  ممنونم

  • سلام. فکر نمی کنم مشکل از سیم کشی داخل کانکس باشه. شاید برق اون منطقه ضعیفه. با یک ولت متر ولتاژ برق رو اندازه گیری کنید.

 • باسلام وخسته نباشید فاصله کنتورتاساختمان حدود۱۰۰مترهست وازکابل نمره ۶استفاده کردم ایااین کابل درهمین شرایط جواب کولراسپلیت ۲۴۰۰۰رامیده ممنون

  • سلام. اگر به غیر از کولر گازی وسایل پرمصرف دیگری در منزل نباشد جواب می دهد ولی بهتر بود از کابل نمره ۱۰ استفاده میکردین.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی