خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.848 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام برای کولر ۳۲۰۰۰ با فاصله حدودا ۵۰ متر چه کابلی استفاده کنم؟

  • سلام. کابل نمره ۴ کافیه.

 • باسلام -کولر گازی او جنرال ۲۴هزار نصب کردم آماده فقط سوالم اینه روش وطریقه وصل نمودن مستقیم کابل برق ازکنتور به کولر رو برام توضیح بدید

  • سلام. کاری نداره که . یک فیوز روکار در کنار کنتور نصب می کنید و یک فاز از زیر کنتور به بالای فیوز وصل می کنید و از زیر فیوز هم به کولر می برید. سیم نول کولر هم مستقیم به ترمینال زیر کنتور وصل میشه.

 • من کولرم ۲۴۰۰۰ مدیا غیر اینورتر هست و اینکه روی درجه زیادم هست و برقشو از جعبه فیوز از سیم ۱.۵ تغذیه میشه اما داغ نمیکنه و کولرم خیلی خوب کار میکنه.امکان داره به کؤلر فشار بیاد؟

  • سلام. اگر وقتی کولر رو روی دور تند قرار میدین و بعد از ۱۰ دقیقه به سیم های برق ورودی اون دست میزنید و احساس گرما نمی کنید. پس مشکلی نداره.

 • سلام . خسته نباشین . من دیروز یه کولر ۳۰۰۰۰ ال جی اینورتر گرفتم و اوردم نصب کردم بعد نصب که بعد از ظهر بود تا شب خیلی ریلکس کار میکرد و فشاری خیلی جزء ای به برق میاورد (ضمنا برق از سیم نمره ۲٫۵ که از دو شاخه ای که به کنتور وصل هست گرفته شده) ولی امروز هر از گاهی محافظ هایی که به سایر تجهیزات برقی وصله (تلوزیون و…..)قطع میشن .میشه خواهش کنم بگین مشکل از کجاست ؟

  • سلام. سیم های برق منزل شما ضعیفه و جوابگوی مصرف کولرگازی نیست. برای کولر گازی بهتره که یک کابل نمره ۴ رو مستقیم از خود کنتور یا اگه راه نداره از جعبه فیوز داخل واحد ببرید.

 • آیا اسپیلت نیازی به محافظ برق داره؟

  • برای هر وسیله برقی بزارید بد نیست.

 • با سلام و عرض خسته نباشيد
  ما يك عدد كولر اسپليت ٢٦٠٠٠ ال جي در منزل داريم. كنتور ٢٥ آمپر و كابل شماره ٤ هست. ضمن اينكه كولر در جعبه فيوز داراي يه فيوز جداگانه است. در هنگام تبديل از فن به كولر براي لحظه اي برق منزل ضعيف ميشود. ميخواستم بدونم براي ساير وسايل برقي مانند ال سي دي مشكلي ايجاد ميشود؟ براي اين ها محافظ برق گذاشتم اما يكي دوبار پيش اومده كه در زمان روشن شدن كولر تلوزيون خودش روشن خاموش ميشود. آيا محافظ برق كفايت ميكند؟ يا بايد اقدام ديگه اي انجام داد.
  با تشكر از زحمات شما

  • البته در مورد اندازه كابل اطمينان ندارم، اما مطمئن هستم كه سيم كشي استاندارد است.

  • سلام آقای محمدی. معمولاً افت ولتاژ در زمان راه اندازی کولر گازی تا یک مقداری طبیعی هستش ولی نه دیگه تا اونقدر که به قول شما تلویزیون بخواد خاموش و روشن بشه. پس افت ولتاژ منزل شما غیر طبیعیه و احتمال آسیب دیدن سایر وسایل برقی منزل وجود داره. بهتره که کابل برق کولرگازی مستقیم از کنتور گرفته بشه. یا اینکه برای سایر وسایل برقی منزل از دستگاه تنظیم کننده ولتاژ (استابلایزر) نصب بشه.

 • سلام.استاد اگربراتون ممکنه آمپروکیلووات مصرفی کولر۲۴۰۰۰رو بهم بگید.حدودشم باشه کافیه.تشکرازجواب اولیه شما.

  • سلام. این کولرگازی حدوداً ۹ تا ۱۲ آمپر جریان می کشه. و اگر یک ساعت روشن باشه (با دور تند) حدوداً ۷ کیلو وات ساعت برق مصرف می کنه.

 • سلام۰استاد من کولراسپیلت ۲۴۰۰۰ جنرال قدیمی باموتورروتاری استفاده میکنم.وکنتور خونم دیجیتالی هست.میخاستم بدونم وقتی کولر روشنه روی کنتور حدودا چندآمپر باید نشان داده شود.ممنون.

  • سلام. کنتورها فقط مقدار کیلو وات ساعت مصرفی رو نشون میدن و مقدار آمپر رو نشون نمیدن. مقدار آمپر مصرفی رو باید با اهم متر اندازه گیری کنید.

 • با سلام خدمت مدیر و مهندیسن عزیز واقعا از جواب گویی صبر شما کامل تشکر را داریم فقط خاستم بگم دستتون درد نکنه دمتون گرم دوستون داریم

  • سلام. ممنونم از شما بزرگوار. پیروز و سربلند باشید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده یک کولر گازی ۲۶۰۰۰ ال جی پلاسما گلد قدیمی در محل کارم داشتم که اون رو باز کردم و در منزل نصب کردم،ولی بعد از نصب نصاب گفت احتمالا کمپرسور معیوب هست چرا که به محض روشن شدن اونقدر آمپر بالا میره که فیوز میپره،از دوست دیگه ای سوال کردم گفت ممکنه کابل منزل ضعیف باشه،سوال من اینه که آیا ممکنه با کابل قوی تر مشکل حل بشه؟کابل منزل ۲/۵*۲ هستش

  • سلام. مرسی. اگر قبلاً در محل کار درست کار میکرده پس احتمالش خیلی کمه که پریدن فیوز از خرابی کمپرسور باشه.
   ابتدا یک فیوز با آمپر بالاتر نصب کنید اگر مشکل از فیوز نبود بعدش برای اینکه هزینه زیادی براتون نداشته باشه یک کابل قوی تر از کسی قرض بگیرید و بصورت روکار از کنتور تا کولر ببرید و تست کنید که آیا با کابل قوی تر هم فیوز می پره یا نه.

  • عذر خواهی میکنم،پست قبلی اشتباها گفتم سیم منزل ۲/۵ هستش،الان چک کردم ،کابل منزل ما ۱/۵ هستش!

   • خیلی خیلی ضعیفه. عوضش کنید که به همه وسایل برقی آسیب میزنه. برای کولر از یک کابل مجزای نمره ۴ استفاده کنید.

 • سلام
  یک کولر گازی ۳۶۰۰۰ وات داریم جریان استاندارد روی پلاکش هم ۱۶ امپر هستش. از سیم ۴ استفاده کردم و مستقیم از کنتور برای موتور سیم کشیدم. طول سیم هم ۸ متر هست و سر راهش هم یک فیوز ۲۵ امپر گذاشتم. ولی الان بعد از چند دقیقه کار کردن فیوز کنتور میپره. چیکار باید بکنم که این مشکل حل بشه ؟ ایا باید فیوز کنتور برق عوض کنم که خب هزینه خیلی زیادی داره

  • سلام آقای شریفی. اول باید مطمئن بشید که فیوز کنتور سالمه یا نه چون شاید فیوز خراب شده باشه. بعدش هم باید آمپراژ کنتور جوابگوی مصرف برق کولر گازی و سایر وسایل برقی منزل باشه، در غیر اینصورت فیوز می پره.
   و سوم اینکه اگر کنتور شما ۲۵ آمپر باشه، جوابگوی مصرف شما نیست و باید به اداره برق مراجعه کنید و کنتورتون رو ارتقا بدید و یک کنتور ۳۲ آمپر بگیرین.

 • سلام، من دو سه هفته است کولر گازی ال جی ۲۴۰۰۰ مدل New Titan NB246TC با سیمهای سایز ۴ نصب کردم. در ضمن طبقه ۵ آپارتمان زندگی میکنم و از جعبه تقسیم برق گرفته شده. نکته ای که هست اینه که کولر زمانی که روشن هست به صورت خودکار تقریباً هر ۵ دقیقه یک بار دما رو کم و زیاد میکنه و در لحظه ای که دما میخواد زیاد بشه یه لحظه برق خونه ضعیف میشه (برای کسری از ثانیه). میخواستم بدونم آیا این وضع نگران کننده است؟ کار خاصی باید انجام بدم؟ ممنون.

  • سلام آقای قربانی، کولرهای گازی در لحظه استارت اولیه جریان زیادی میکشن به همین خاطر صحیح تر این هست که برق کولرگازی از خود کنتور گرفته بشه تا چنین مشکلی پیش نیاد. احتمالاً برای کابل اصلی منزل شما از کنتور تا جعبه فیوز از کابل نمره ۴ استفاده شده که این کابل کمی برای جوابگویی به برق منزل و کولرگازی ضعیف هستش. این وضع خیلی نگران کننده نیست ولی اگر می خوایین مشکل حل بشه باید یک کابل مستقیم از کولر بره تا کنتور

   • سلام و ممنون از پاسختون. من امروز برقکار اوردم و برق رو مستقیم از کنتور گرفتیم. در ضمن متوجه شدم سیمها هم (از کنتور به واحد) نمره ۶ هستن. ولی اون حالت ضعیف شدن لحظه ای برق باز هم دیده میشه. واقعاً نمیدونم این وضع خطرناک هست یا نه.

    • سلام. اگر این مقدار ضعیف شدن لحظه ای که می فرمایید خیلی کمه، طبیعی هستش و خطرناک و نگران کننده نیست.

 • سلام.برق کولر گازی اسپیلت ۲۴هزار اینورتر دار رو به کابلی که قبلا برای کولرآبی درنظرگرفته شده بود وصل کردم.الان وقتی روشنش میکنم از فیوز ۱۶آمپری که برای کولرآبی هست چنددقیقه صدای جیزجیزمباد و بعد قطع میشه،علت چیه؟

  • با سلام. شما حتما برچسب مشخصات جریان روی کولر گازی را به دقت بخوانید. حتما مطمئن شوید که کابل کشیده شده یک تکه از تابلو به کولر کشیده شده باشد. در آخر از محکم بودن اتصالات مطمءن شوید. حتما از فاز متر استفاده کنید.

 • سلام. من ورودی خونه مون سیم ۴هستش تا جعبه فیوز
  از جعبه فیوزتا اسپیلت حدود۱۰متر
  سیم ورودی اسپیلت۲۴۰۰۰. نمره ۲هست میشه از. سیم ۲استفاده کرد یانه باید ۴وصل کرد

  • منظورم همن نمره ۲*۲/۵

  • با سلام. اسپلیت ۲۴۰۰۰ تقریبا ۱۲ آمپر می کشد. شما حتما باید از سیم ۲٫۵ استفاده کنید. بالاتر مشکلی نیست ولی حداقل باید ۲٫۵ باشد و یک فیوز ۱۶ آمپر سر راهش بگذارید.

 • سلام.من یک کولر ۲۴ هزار اینورتر دار نصب کردم واز کابل ۲.۵ استفاده کردم(کابل کولر آبی قبلی) متاسفانه امروز سیم مربوطه توی جعبه فیوز آتیش گرفت به نظرتون علت چیه و باید چکار کنم.

  • سلام. علتش اینه که مقاله بالا رو نخوندین و حالا که آتیش گرفته به فکر رفع مشکل افتادین.
   پسر خوب شما بایستی از یک کابل نمره ۴ استفاده می کردین.

 • در یک کولر ۲۴۰۰۰با فرمان دادن پنل به کمپرسور وشروع بکار کمپرسور فیوز کنترل یا محافظ جان۳۲ آمپری قطع میشود وکل برق ورودی در جعبه فیوزقطع میشود،علت چیست؟باتشکر

  • سلام. منظورتون از فیوز کنترل چیه؟
   فیوز محافظ جان رو یکسره کنید، یعنی از مدار حذفش کنید، ببینید آیا باز هم فیوز اصلی داخل جعبه فیوز یا فیوز داخل کنتور میپره یا نه؟

 • سلام استاد خسته نباشید
  خونمون با سیمهای ۱/۵ و ۲/۵ سیم کشی شده است …برای برق ورودی به کولر اسپیلت میتوانم از سیم ۲/۵ بدون تغذیه مستقیم از کنتور برق استفاده کنم؟؟
  ممنون از لطفتون

  • سلام. مرسی. اگر کولرتون زیر ۲۰ هزار باشه و اینورتر دار باشه که برق کمی مصرف می کنه. می تونید یک سیم نمره ۲٫۵ از جعبه فیوز داخل منزل بگیرید نه از پریزهای داخل منزل.

 • سلام،خسته نباشی
  استاد کولر خونم۳۶هزار دوتیکه هست،فیوز سر راهش حداقل باس چن امپرباشه ک مشکلی برا کولر پیش نیاد

  • سلام. مرسی. ۱۶ یا ۲۰ آمپر. دقیقترش رو معمولاً در دفترچه راهنمای محصول می نویسه.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  اگر بجای کابل ۲٭۴ از سیم ۴ برای اسپیلت استفاده کنیم مشکلی پیش میاد و چرا از سیم و کابل با مقطع یکسان از کابل نسبت به سیم جریان بیشتری میشه کشید

  • سلام. مرسی. خیر مشکلی پیش نمیاد.
   جمله دومتون اشتباهه. اگر کابل نمره ۴ باشه سیم هم نمره ۴ باشه جریان عبوری در هر دو یکسان. فقط محافظت مکانیکی کابل بخاطر روکش اون بیشتره.

   • با عرض سلام
    البته در کتابهای درسی نوشته کابل نسبت به سیم جریانش بیشتره

    • سلام. اگر سطح مقطع کابل و سیم یکی باشند، هیچ فرقی از نظر مقدار جریان عبوری ندارند.

 • با عرض سلام و خسته نباشید.
  ۱-از کنتور تا جعبه فیوز از کابل شماره چند باید استفاده کرد؟
  ۲_ با توجه به اینکه برای پریزها از کابل ۲/۵ استفاده میشه آیا این برای کولرهای اسپیلت ۳۶ هزار به بالا هم جواب میده یا نه؟
  ۳_ آیا ضرورتی دارد که در زمان برق کشی ساختمان برای هر اتاق خواب و پذیرایی یا هر جایی که در آینده احتمال استفاده از اسپیلت با جریان زیاد را میدهیم یک پریز با سر خط جدا و با کابل بیش از ۲/۵ (مثلاً کابل ۴) نصب کنیم.

  • سلام جناب حاتمی. مرسی از شما.
   ۱-اگر کنتور ۲۵ آمپر باشه بایداز کابل نمره ۴ و اگر کنتور ۳۲ آمپر باشه باید از کابل نمره ۶ استفاده کنید.
   ۲-خیر جواب نمیده. برق اسپیلت ها یا باید از کنتور گرفته بشه یا از جعبه فیوز.
   ۳- خیر ضرورتی نداره مگر اینکه در نقشه برق ساختمان ذکر شده باشه و الا فقط یک سرخط اون هم در پذیرایی قرار میدن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی