خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

همانطور که می دانید برای هر وسیله برقی بایستی با توجه به مصرفش از سیم برق مناسب استفاده کرد، چون اگر از سیم های ضعیف استفاده شود، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد، یا اصطلاحاً می گوییم که سیم برق خواهد سوخت. این سوختن سیم می تواند باعث آسیب رسیدن به خود دستگاه هم بشود. بنابراین این مقاله را به سیم برق مناسب برای کولر گازی اختصاص داده‌ایم. ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد سیم برق مناسب برای سایر دستگاه ها و مدارات برقی ساختمان صحبت کرده‌ایم.

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده‌اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم: فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این دستگاه در بازار به کولر گازی ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً به تصویر زیر نگاه کنید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

از روی پلاک دستگاه می توان متوجه شد که این کولر گازی عملکرد دوگانه سرمایشی(COOLING) و گرمایشی(HEATING) دارد. یعنی هم می توانید آن را در زمستان به عنوان بخاری و هم در تابستان به عنوان کولر استفاده کنید. همانطور که می بینید روی پلاک کولرگازی نوشته شده که این دستگاه در حالت معمولی برای سرمایش ۹٫۲ آمپر و برای حالت گرمایش ۸٫۲ آمپر جریان می کشد. ولی اگر دستگاه را روی حالت تند قرار دهید برای سرمایش ۱۱٫۵ آمپر و برای حالت گرمایش تا ۱۲ آمپر هم جریان می کشد.

پس برای کولر گازی از چه سیم برقی استفاده کنیم؟

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم نمره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه بیشتر نباشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و سیم فیک و قلابی به کار نرفته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولرهای گازی در زمان راه اندازی و استارت اولیه، جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند. در کل یک قانون کلی برای شما می گذارم تا همیشه طبق آن عمل کنید.

 

اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. زیرا سیم های برق در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد است، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ قطر دارند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C می تواند مناسب باشد و نیازی به فیوزهای با ظرفیت بالاتر نیست. و یک نکته دیگر که فقط برای برقکارهای قانونمند ذکر می کنم. چون این برقکارها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می شود و وقتی سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می شود، استاندارد می گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار دهید تا وقتی ایشان مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده را قطع کند تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد، البته در اینجا جنبه حفاظتی این کلید مینیاتوری مورد توجه استاندارد نیست و فقط جنبه قطع کردن آن مورد تاکید است.

 

چند نکته در مقاله سیم برق مناسب برای کولر گازی :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. (یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولرهای گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی (که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار دهید و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید. در اینصورت هم در قسمت یونیت خارجی برق دارید و هم در قسمت یونیت داخلی. و بعداً دست مالک باز است که بتواند هر کولرگازی را که خواست انتخاب کند.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولرهای با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می شود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می کاهد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته: از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم؟. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


800 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با سلام برق تک فاز با سه فیوز ۶۲ آمپر دارم که برای دو کولر ۳۰ هزار دو تیکه دارم آیا کنتور جوابگوی دو کولر ۳۰ هزار میباشد
  یک فیوز برای روشنایی و دو فیوز دیگر هر کدام برای کولر میباشد با تشکر

  • سلام. اگر بخواد همزمان هر دو کولر و وسایل برقی پر مصرفی بخاری برقی یا ماشین لباسشویی روشن بشه، کنتورهای ۲۵ آمپر جوابگو نیستند و باید کنتور ۳۲ یا ۵۰ آمپر بگیرین. بسته به اینکه کولرهاتون اینورتر باشن یا معمولی و اینکه همیشه روی تند باشن یا دور کند هم خیلی فرق می کنه. و اون فیوزهاتون هم به درد کولرگازی نمی خورن باید فیوز ۱۶ یا ۲۰ آمپر برای هر کولر بخرین.

 • سلام مجدد، یک کنتور ۱۵ آمپر. منظورتونا از جریان مصرفی کولر گازی متوجه نشدم. اما یک کولر گازی هایر و یک کولر گازی ال جی درضمن سایر وسایل برقی مثل یخچال و پنکه از همین کنتور تغذیه می شوند ممنون میشم اگه راهنمایم کنید که آیا این کنتور جواب دو کولر گازی وسایر وسایل برقی رو می‌دهد یا نه؟با تشکر

  • سلام. اگر کنتور ۱۵ آمپر باشه جوابگو نیست برید اداره برق و تقاضای کنتور ۳۲ یا ۵۰ آمپر کنید.

 • با سلام
  من یک کولر ۲۴۰۰۰ گرفتم ساختمان ما ۳ طبقه است برقشو از کلید دوپل گرفتم فقط مابین کلید و کابل کمرسور یک محافظ ۳۰ آمپر قرار دادم لازم ب ذکر است ک قطر سیم ۲ هستش میخواستم بپرسم ک مشکلی با این تفاضیل پیش نمیاد برای سیم کشیم؟

  • سلام. کار خیلی اشتباهی کردین. مطمئن باشید که سیم برق داخل کلید و چراغ هایی که از اون سرخط استفاده می کنن آسیب می رسونید. برق کولر گازی یا باید از کنتور گرفته باشه یا اگر سیم های جعبه فیوز نمره ۶ هستن از جعبه فیوز گرفته بشه.

 • سلام
  واقعا از اینکه تجربیات ارزنده تون رو در اختیار دیگران میزارید ممنون
  من سال گذشته یک عدد کولر ۲۵۰۰۰ گرمایش و سرمایش سامسونگ خریدم و نصاب کولر اون رو فقط با سیم کنترل(۵ سیم ) نصب کرد و گفت از حالت گرمایشش دیگه نمیشه استفاده کرد.ضمنا این مدل یونیت داخلیش هم نیاز به برق داره که اینکار رو نصاب انجام نداد و همش رو با سیم کنترل نصب کرد و گفت مشکلی پیش نمیاد.حالا سوالات من اینه:
  ۱٫من احساس میکنم کمی باد این کولر نسبت به کولری که در اتاق خواب دارم سرمای کافی رو نداره آیا این موضوع به بحث سیم کشی که بالا گفتم مربوط یا نه؟
  ۲٫اگر نیست علتش چیه؟چون تازه هم که نصب شده بود همین طوری بود؟
  ۳٫گذشته از این ها اون مدل سیم کشی مشکلی غیر از کار نکردن حالت گرمایش ایجاد نمیکنه؟

  • سلام. خواهش می کنم. ۱- فکر نمی کنم که قدرت سرمایش این کولر از برقش باشه. شاید گاز داخل کولر کم شده یا شاید کمپروسور در جای مناسبی نصب نشده و در معرض باد نیست، پس این رو با یک تعمیرکار کولرگازی مشورت کنید.
   ۳- خیر مشکلی ایجاد نمیکنه.

 • سلام من یه کولر ۱۲هرار سوپرجنرال دارم فضای اتاقم هم ۱۸متره اما بعد ظهر ک میشه کولرم رو موتور نمیوفته جریان چیه ازبرقه یااشکال ازکواره میشه راهنمایی کنید منم ساکن دزفول خوزستانم

  • سلام. این رو باید با یک تعمیرکار کولرگازی مشورت کنید.

 • سلام مهندس خسته نباشید میشه لطفاً نقشه سیمکشی کامل کولر گازی از کنتور تا داخل واحد بفرستید ممنون از راهنمایی شما .

 • آیا از یک کنتور معمولی میتوان برای راه اندازی ۲ کولر گازی استفاده کرد؟

  • باید آمپراژ کنتور و جریان مصرفی هر کولرگازی رو بفرمایید تا بهتون بگم میشه یا نه.

 • سلام.خسته نباشید.یک کولر دارم ۱۲۰۰۰میخواستم بدونم که کابل ۲در۱٫۵جواب میده یا نه.ممنون

  • سلام.اگر مسیر کمتر از ۱۰ متر باشه. به احتمال زیاد جواب میده. ولی کافیه یک ساعت کولر رو روی دور تند روشن بزارید و بعدش سیم ها رو لمس کنید اگر گرما رو احساس کردید. یعنی سیم ها جوابگو نیست و باید از سیم های نمره ۲٫۵ استفاده کنید.

 • با سلام.
  اسپیلت ۹۰۰۰ توو اتاق خواب نصب کردیم اما ظاهرا و طبق عرف برق کشی ساختمان فقط در نزدیکیش یه پریز برق معمولیه .میشه از همون استفاده کرد؟؟؟
  اگر نه ایا مقدوره از پشت کنتور که حدودا ۲۰ متر فاصله ست برق فشار قویتر گرفت؟؟

  • سلام. باید سرخط اسپیلت رو از سرخط پریزهای برق منزل جدا کنید.پس از کنتور مستقیم یک کابل ۲ در ۲٫۵ ببرین برای اسپیلت

 • سلام، خسته نباشید. یه سوال داشتم از خدمتتون، من میخام برای کولر گازی ۲۴ هزار گری که اینورتر هم نیست، از کنتور کابل بکشم، طول کابل حدود ۳۲ متره. میخاستم بدونم کابل ۴*۲ مناسبه؟ و اینکه محافظی که دارم خودش کلید خاموش و روشن داره، آیا نیازی به نصب فیوز هم هست؟ ( تو دفترچه نوشته حداکثر آمپر مصرفی
  ۹.۹ آمپر)

  • سلام. بله مناسبه و مشکلی نداره.
   بله نصب فیوز هم الزامیه. یک فیوز ۱۶ واسش نصب کنید.

   • خیلی خیلی ممنون از اینکه سریع جواب دادین. یه سوال دیگه ام داشتم، محافظی ک خریدم حداکثر آمپر مجازش ۱۶ آمپره( برند محافظ تیراژه هست) چون تو بازار محافظای ۳۰ امپرم بود. این محافظ ب نظر شما مناسبه. بازم ممنون.

    • خواهش می کنم. بله مناسبه.

 • باسلام خسته نباشید
  ببخشید من یه کولردوتکه ۳۶ هزار گری جیماتیک گرفتم کنتوردیجیتالی ۲۵ آمپر هستش وکابل ک ازتیر برق ب کنتورکابل ۶ هست بعدش فیوزی ک برا کولر توجعبه فیوزاگذاشتیم فیوز۳۲ هست خواستم بدونم کولر جواب میده یاخیر
  باتشکر

  • سلام. بله جواب میده و مشکلی نداره.

 • با سلام
  قبل از هرچیز تشکر میکنم از تجربیات خوبتون. ۱ََ.اسپیلت هایی که پشت پنل داخلی سیم برق برای فاز و نول ندارند باید به کندانسور برق داد تا روشن بشه؟ . ۲.بعد یه سوال دیگه که داشتم اگر پانل داخلی سیم برق برای وصل کردن برق اصلی یعنی فاز و نول داشته باشه بازهم میشه از بیرون به کندانسور برق داد و سیم پشت پانل داخلی کورش کرد؟

  • سلام. مرسی از شما. ۱-بله همین طوره
   ۲- نه دیگه وقتی پنل داخلی برق بخواد حتماً باید برق رو فقط به پنل داخلی وصل کنید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  برقکار واسه برق کولر گازی اومده سیم نمره ۴ رو از کنتور اصلی گرفته تا پشت بام و سر راه اون داخل تابلو برق جداگانه در پارکینگ فیوز ۲۵ گذاشته . واسه ۸ واحد همین کار رو کرده
  سوال من اینه که آیا این کار درسته؟با توجه به اینکه فیوز کولر داخل پارکینگه و هر کسی میتونه اون رو قطع و وصل کنه یا سیم رو جابجا کنه با واحد دیگه و از برق اون استفاده کنه
  ممنونم

  • سلام. مرسی. ۱- بله درسته. فقط اگر فیوز رو ۱۶ انتخاب میکرد صحیح تر بود.
   اگر قرار بر برق دزدی از همسایه ها باشه، خب میشه در کنتور اصلی هم این کار رو کرد.
   ولی در کل چون از قبل برای برق کولرگازی ها پیش بینی های لازم انجام نشده بوده، کاری که الان برقکار کرده صحیح هستش.

   • ممنونم از پاسخ شما فقط فراموش کردم بگم که ساختمان نوسازه و تازه سیم کشی برق تموم شده و ازابتدا کولر گاری رو واسه سرمایش مالک انتخاب کرده بوده.با این اوصاف آیا باز هم کار برقکار صحیح بوده؟
    متشکرم

    • خواهش می کنم.
     این روشی که آقای برقکار استفاده کرده یکی از روش هاست و مزیت هایی داره به همراه ایراداتی جزئی. بنظرم زیاد نباید روی این قضیه حساس شد.

 • در کولرهای گازی اینورتر سعی کنید برای فرمانش از سیم آنتن استفاده کنید . تا کمتر درگیر پارازیت برقش بشه

 • سلام من یک اسپلیت ۳۰۰۰۰۰ سامسونگ گرفتم که کابل روش نیس چه نو کابلهایی رو بگیرم ممنونم وسپاس از وقتی که واسم گذاشتید

  • سلام. اگر مسیر کابل برق حدوداً ۲۰ متر هستش از کابل ۳ در ۴ برای تامین برق اسپلیت استفاده کنید.

 • سلام .بنده دوتا اسپلت ۱۲ هزار در ساختمان دارم که برق مجزا بایک کابل از کنتور به ساختمان آورده ام .متراژ طول مسیر ده متر است ولی کابل که استفاده کرده ام ۲×۱/۵هست با روکش مشکی که دو رشته سیم باهم در روکش هست بنده هردو رشته را باهم برای برق فاز استفاده کرده م وبرق نول هم یک سیم ۲×۲/۵استفاده کردم آیا جواب هر دو اسپلت میدهد ممنونم.

  • سلام. فکر می کنم چون سیم اضافی در منزل داشتید اینکار رو کردید. ولی جوابگوست و مشکلی نداره.

   • ممنونم از شما بله دقیقا سیم ۲×۱/۵ کابلی داشتم اضافی.

 • سلام باتشکرازوقتی که برای جواب دادن به سوالات گذاشته اید.سوال من یک کولرگازی۲۴۰۰۰اینورترگرفته ام وازجعبه فیوزتا کولرکه حدودن ۲۰متروسیم۴استفاده کردم آیاسیم ۴ کافیه هست؟ وچه نمره فیوزی استفاده کنم؟

  • سلام. بله سیمی که استفاده کردین کافیه. از یک فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید.

 • سلام ببخشید خواستم سه شاخه کولر گازی رو نصب کنم … سیم فاز و نول رو جابه جا بزنم مشکل هست یا ن… ممنون

  • سلام. اگر از این کولر گازی های هستش که سر کابل برقش ۳ شاخه وصل شده، جابجا شدن جای فاز و نول مشکلی نداره ولی اگر برای برق کولرگازی یک جعبه تقسیم داخل کولر قرار داره و باید خودتون کابل رو بهش وصل کنید، رعایت ترتیب فاز و نول مهمه و باید فاز رو به L و نول رو به N وصل کنید.

 • سلام. من دو تا کولر ۲۴ هزار بهمراه ماشین لباسشویی و ظرفشیویی و سایر لوازم برقی خانه که کابل کنتور هم ۶ میباشد. حالا میخوام یه کولر ۱۲ هزار اضافه کنم. با توجه به اینکه در خوزستان روشن بودن هر ۳ تا کولر هم کم میباشدآیا همون کابل ۶ جوابگو هست یا نه. البته ماشنیها و سایر لوازم که یکسره روشن نمیشن. با تشکر از شما منتظر جوابتون هستم.

  • سلام آقا مصطفی. خیر جوابگو نیست. این نکته رو از ما داشته باشید که شاید کولرها و وسایل برقی شما در ظاهر برای مدتی درست کار کنند ولی استفاده مشترک از یک کابل ۶ برای این همه وسایل برقی در طولانی مدت به وسایل برقی آسیب میرسونه. پس کلاً یک کابل نمره ۶ مجزا برای کولرها از کنتور تا پشت بام ببرید و برق وسایل برقی خونه رو از کولرها جدا کنید.

 • با سلام
  یک کولر اجنرال ۳۰۰۰۰ اینورتر dcجدید ۲۰۱۷ خریداری کردهام ایا از برق پریز عادی میشه استفاده کرد یا خیر با تشکر

  • سلام. خیر از پریز که اصلا نمیشه ولی اگر کابل اصلی که از کنتور به جعبه فیوز اومده نمره ۶ هست می تونید از جعبه فیوز بگیرید و اگر کابل اصلی کمتر از ۶ هست حتماً مستقیم برقش رو از کنتور بگیرید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی