خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
آبان
۲۷
۱۳۹۴

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱٫۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱٫۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱٫۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


690 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • روش نصب فیش ها روی کلیدکولر گازی ۲۴ هزار

  • سلام.این رو باید از یک نصاب کولر گازی سوال کنید.
   البته دوستان اگر کسی می دونه لطفاً در همین جا به این سوال پاسخ بده.

 • سلام. من در یک مجتمع تجاری با ۱۰۰ مغازه مشغول کار هستیم. هر مغازه دو تا اسپلیت ۹۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ داره. که برای تک تک اسپلیت ها (یونیت داخلی) یک لوله برق پی.وی.سی از جعبه فیوز تا پنل یونیت داخلی مغازه در ارتفاع ۲۱۰ سانتی متری کشیده ایم. که بعدا کابل کشی کنیم. سوالی که دارم این هست که وقتی یونیت خارجی در پشت بام نصب شد، می بایست یک کابل برق با لوله مسی بین کمپرسور و پنل قرار دهم. آیا اندازه این کابل باید طبق فرمول های ذکر شده باشه یا اندازه کابل جعبه فیوز تا یونیت داخلی؟
  یونیت داخلی فقط به پریز برق ساده ۱۶ آمپری نیاز داره؟ آیا می توان به این صورت عمل کرد که مثلا کابل ۴*۳ از جعبه فیوز تا پنل یونیت داخلی کشید و یک پریز برق از آن انشعاب بگیریم و کابل را از طریق مسیر لوله مسی به سمت یونیت خارجی بالای پشت بام ببریم؟ با توجه به اینکه امکان کابل کشی از کنتور تا پشت بام وجود ندارد. فقط می بایست از جعبه فیوز کابل کشی کنیم.
  ببخشید طولانی شد. ممنون

  • سلام آقا معین. بیشتر برندهای کولر گازی که بنده دیدم اگر ۲ تکه باشند، یونیت داخلی اصلاً نیازی به برق و پریز نداره.
   ولی شما کار خوبی کردین که از جعبه فیوز به یونیت داخلی لوله گذاری کردین.(شاید یک روزی لازم شد)
   پس حالا باید یک کابل ۳ در ۴ رو از جعبه فیوز ببرید به محل یونیت داخلی و بعدش مستقیم و بدون قطع کردن و انشعاب گرفتن به همراه لوله های مسی امتداد بدید تا پشت بام.
   به همراه لوله های مسی یک کابل دیگه هم از یونیت داخلی تا یونیت خارجی میره که اون برای کابل فرمان هستش و در بالا در موردش توضیح دادیم.

 • درود
  مهندس من در برق کشی ساختمان برای کولرگازی دو تیکه فقط یک پریز برای یونیت داخلی در نظر گرفتم و مسیری رو برای کمپرسور بیرونی در نظر نگرفتم.البته یک لوله پولیکا ۲ اینچی برای لوله های مسی تعبیه کردم.بنظرت لوله های مسی و کابل مورد نیاز کمپرسور همگی درون لوله پولیکا ۲ اینچی جا میشن؟؟

  • سلام آقای مهدوی.اگر منظورتون از لوله ۲ اینچی، لوله ای باشه که قطرش ۵ سانتی متر باشه. و در طول مسیر زانو نخورده باشه و مستقیم رفته باشه بالای پشت بام.بله رد میشه. ولی اگر اون لوله زانو خورده باشه لوله مسی ها از محل خم ها رد نمیشه.
   هر وقت می خوایید برای کولر گازی مشتری سیمکشی کنید، مالک رو مجبور کنید که بره دنبال نصاب کولر گازی تا بیاد و لوله های مسی رو نصب کنه تا لااقل محل دقیق کولر گازی مشخص بشه و لازم نباشه که شما لوله برق قرار بدین.

 • سلام.باعرض خسته نباشید.با یه کولر گازی مواجه شدم که با قطع ووصل برق کولر گازی روشن میشو مشکل از کجاس؟

  • دوستان اگر کسی می دونه به این سوال پاسخ بده.

   • با سلام،
    احتمالا از برد کنترلی خود کولر باشه، با یه تعمیرکار کولر مشورت کنید….

 • سلام.کولر الجی ۳۰هزار دارم هر چند روز کنتاکتور میسوزه باید عوض کنم.اینکه‌چرا میسوزه و چکار کنم که دیکر نسوزه

  • سلام. ۱- کنتاکتور کجا نصب شده؟
   ۲-کنتاکتور ۳ فاز هستش یا تکفاز؟
   ۳- اصلاً چرا کنتاکتور نصب کردین؟
   ۴- سیم های ورودی و خروجی کنتاکتور نمره چند هستند؟

 • سلام مهندس
  میشه بگید نحوه وکیوم کردن برا کولر که اولین باره نصب میشه اگه پمپ وکیوم نباشه چطوره
  ویه مطلب خوب و کامل در مورد نصب کولر گازی و وکیوم کردن بزارید
  سپاس

  • سلام آقا مهدی. این سوال رو باید از یک متخصص کولرگازی سوال کنید. ما هیچ کدوم تو این زمینه تخصص نداریم

  • سلام دوسته عزیز
   آقا مهدی دو شیوه برای این کار وجود داره اول این که شما یک کمپرسور دیگه داشته باشی که به وسیله ی گیج اون رو وصل کنی به لوله ی مکش کمپرسور
   یا این که توسط خود کمپرسور دستگاه انجام بشه که اون کار نه استاندارد هست نه برای این نوع دستگاه ها انجام میدن

   • سلام. مرسی از شما که به بهتر شدن سایت آموزش برق کمک می کنید.

 • سلام. من یک سیم برای ۳ عدد کولر گازی که ۲ تا ۱۲ و یکی ۹ هزار است میخواهم از پشت مینیاتوری ببرم. به نظرتون چه سیمی مناسب است براش. ممنون

  • سلام.از کابل نمره ۶ استفاده کنید.

 • سلام مهندس
  برای کولر های دو تکه باید هم از جعبه فیوز برق تا پنل داخلی بره و هم از کنتر مستقیم تا پشت بام سیم بره؟

  • سلام. خیر. فقط از کنتور تا کندانسوری که در پشت بام نصب میشه باید کابل کشی بشه.
   البته اگر کابل جواب میده از جعبه فیوز داخل واحد هم می تونید تا پشت بام ببرید.

 • سلام مهندس مرادی…لطفا در مورد کابل کشی روکار برای کولر گازی و دو تیکه توضیح بدین؟ با ذکر جزئیات…با تشکر ( بنده کتاب برق رو خریداری کرده ام)

  • سلام. اگر تمام مراحل ساخت و ساز به پایان رسیده و نمیتونید کابل ها رو توکار، اجرا کنید مجبورید که از کنتور و یا اگر کابل اصلی جعبه فیوز جواب میده، از جعبه فیوز، یک کابل ۳ در ۴ رو مستقیم ببرید به کمپرسور که معمولاً در بالای پشت بام نصب میشه. مثلاً اگر می خواهید از کنتور اصلی، کابل رو تا پشت بام ببرید می تونید کابل رو از درز انقطاع ساختمان عبور بدید بعدش در بالای دیوارها کابل رو با بست و رول پلاک به دیوار نصب کنید.
   از کمپرسور تا یونیت داخلی هم یک کابل فرمان نیاز هست که خود نصاب کولر گازی به همراه لوله های مسی اون رو نصب می کنه و نیازی نیست که شما برای اون کاری انجام بدید.

 • سلام خدمت مدیر محترم و گرامی
  میخاستم از کنتور برای کولر ۳۴ هزار کابل ۳+۶ بکشم سوالی که دارم اینه باید از ترمینال استفاده کنم و دوم اینکه مصرف کولر نوشته ۲۰ امپر فیوز ۲۵ هیوندای پاسخگو هست یا ۳۲ بزارم اهوازم هوا تابستون ۶۰ درجه
  ۳- بهترین کابل تو بازار چیه ؟
  ۴- فیوز برای روشنایی ۱۰ امپر و برای کلید پریزها ۱۶ امپر و برای کولر ۲۵ امپر کافیه و
  ۵- اینکه در مدار تکفاز که کابل ورودی ۶ باشه و نول سیم ۴ برده پشت جعبه این مشکل ایجاد میکنه ممنون

  • سلام. ۱- بله از ترمینال استفاده کنید.
   ۲- ببینید در دفترچه راهنمای محصول چی نوشته. اگر چیزی دراین مورد ذکر نشده بود از همون فیوز ۲۵ آمپر استفاده کنید.
   ۳- کابلهای خوب بازار: افشار نژاد خراسان – سیمکو – سیمین کابل – مشهد کابل – سیم و کابل آمل
   ۴- بله کافیه.
   ۵- خیر مشکلی که ایجاد نمیکنه. ولی مثل این می مونه که هم فاز و هم نول شما قدرتشون در حد سیم ۴ باشه.

 • سلام
  وقت بخیر سوالم این هستش تاثیر سیم کواکسیال خوبrg59 با دو روکش و دو رشته
  چقدره

  و دومین سوالم اینه که
  یه ساختمان دوطبقه هر واحد ۱۲۰ متر
  با پارکینگ و پشت بام
  اگر نورپردازی معمولی انجام بشه
  حدودا چند کلاف
  برق ۱.۵ ۲.۵ میخواد
  میخوام برق کشی کنم راهنمایی ام کنید ممنون

  • سلام. مرسی. قطعا تاثیر خوبی داره. ولی تاثیرش رو اگر بخواییم با هزینه اضافی که میبره مقایسه کنیم بهتره که از کابل کواکسیال کرمان تمام مس استفاده کنید.
   ۲- سیم ۲٫۵ . از رنگهای قرمز، آبی و ارت (زرد/سبز). هر کدام ۳ تا توپ ۱۰۰ متری
   سیم ۱٫۵ . از رنگهای آبی و ارت. هر کدام ۳ تا توپ ۱۰۰ متری. و از رنگ قرمز ۲ تا توپ که برای ارتباطی ها استفاده میشه و از رنگ قهوه ای ۱ توپ ۱۰۰ متری که برای برگشتی ها استفاده میشه. اگر قهوه ای کم اومد می تونید از قرمز هم استفاده کنید.

 • مهندس مرادی عزیز میشه در مورد نحوه سربندی سه تا کولر اسپیلت در کنتور توضیح بدین؟ دقیقا میخوام نحوه سربندی و کانکشن ترمینالهای کنتاکتور و فیوزهای کنتور و از کنتاکتور تا جعبه فیوز رو برای سه تا کولر اسپیلت بدونم ممنون میشم توضیح کاملی برای سوالم بدین

  • سلام. یک جعبه فیوز روکار ۳ تایی نصب کنید برای کولرگازی ها و بقیه سربندی ها رو با استفاده از ترمینال پیچی انجام بدید.

 • روش اجرای لوله های گاز و اب کولر دو تکه بصورت توکار رو میخواستم بدونم

 • سلام و وقت بخیر

  یک سوال از حضورتان دارم ، ممنون میشم پاسخ بدید،

  فاصله کنتور اصلی تا جعبه مینیاتورهای آپارتمان حدود شش متر است ، که از سیم ۶ میلیمتری استفاده شده،
  آیا میتوان برق اسپیلت را با فیوز مستقل از همان برق ورودی به جعبه مینیاتوری داخل آپارتمان گرفت ؟؟

  سپاسگزار

  • سلام. نگیرید بهتره. یعنی یک سیم مجزا برای کولر گازی تا کنتور ببرین.

 • سلام ، وقتی فیوز اصلی (کابل ورودی واحد) ۲۵ امپر هستش برای اینکه اسپیلت با جریان ۳۰ امپر و فربرقی با جریان نامی ۳۷ امپر (۸٫۵ کیلووات) نصب بشود بهترین کار چیست؟

  • سلام. یک کابل مجزا ۳در ۶ از کنتور تا پشت بام ببرین برای کولر گازی تون.
   فربرقی تون هم مطمئن هستید که ۳۷ آمپره؟ چون ۳۷ آمپر جریان خیلی زیادیه.

 • سلام.
  من میخوام مجموع امپری که وقتی همه وسایل روشنایی مثل لامپ وتلوزیون یخچال و … روشن باشند رو حساب کنم.
  مثلا برای یک لامپ۱۲ وات ال ای دی وقتی طبق رابطه جریان مساوی توان بخش بر ولتاژ۲۲۰ میرم به عدد ۰.۰۵ امپر میرسم ولی روی خود لامپ نوشته ۱۰۴ (صدو چهار) میلی امپر. حالا ۲ تا سوال
  ۱_من اشتباه حساب میکنم؟
  ۲_ کل امپری که کنتور میکشه برابر جمع تک تک امپر مصرفی همه وسایل برقی میشه؟
  با تشکر

  • سلام.
   ۱- بله شما درست حساب کردید. البته یک کوسینوس فی هم که مقدارش ۰٫۹ هست باید در ۰٫۰۵ ضرب بشه، چون دارید با برق ac حساب می کنید. البته چون مقدارش خیلی کمه می تونید ازش چشم پوشی کنید. پیشنهاد می کنم با مولتی به صورت عملی هم اندازه گیری کنید تا مقدار دقیقترش رو پیدا کنید.(اون ۱۰۴ نمی دونم چیه که نوشته)
   ۲- بله درسته.

   • ممنون

 • با سلام و روز بخير
  ميخواستم براي ١٠تا كولر گازي سيم كشي كنم براي منزل
  اين خونه يك كنتورسه فاز داره و فاصله كنتور تا جعبه فيوز حدودا ٧٠متر هست ممنون ميشم نحوه سيم كشي و نوع سيم و هركاري لازمه بهم بگيد و كمكم كنيد
  (خونه در حال ساخت هست)

  • سلام. روز شما هم بخیر. لطفا بفرمایید که کولرها چند هزار هستند؟
   هر کولر تو یک واحد جدا نصب میشه یا همشون تو یک واحد؟

   • كولرها ٢تا٢٨٠٠٠و٥تا٢٤٠٠٠
    كه توي دو واحد نصب ميشن ولي هر دو واحد از يك كنتور سه فاز برق ميگيرن
    (ساختمان در حال ساخت هست و ميخوام سيم كشي كنم)

    • شما فرمودید ۱۰ تا کولر گازی، ولی الان میگید ۷ تا کولر گازی، دقیقاً مشخص کنید.
     برای هر ۲ از این کولرها باید یک کابل ۳ در ۶ مجزا کشیده بشه. حالا اگه ۱۰ تا کولره باید ۵ تا کابل از کنتور تا پشت بام -محلی که قراره کندانسور نصب بشه- ببرید. برق کولرگازی ها رو هم از برق روشنایی ها و پریزها جدا کنید. یعنی برای جعبه فیوز داخل هر کدوم از واحدها هم یک کابل ۳ در ۶ دیگه ببرید.

     • سلام مهندس مرادی عزیز چندتا سوال دارم اگه هر کابل سه رشته برای فاز و نول و ارت باشه بعد ۵ تا کابل برای ده تا کولز چجوری جواب میده ؟ یا اینکه منظورتون اینه که از هرسه رشته سیم ۳*۶ دوتاروفاز و یکی رو نول بگیریم درسته؟ یه سوال دیگه اینکه امکانش هست که برای کولرهای اسپیلت یه پریز mk نصب کنیم و بجای اینکه برق رو از کنتور مستقیم ببریم برا کندانسور ، برق رو از کنتور ببریم به جعبه فیوز و از جعبه فیوز ببریم برای پریز mk?

     • سلام. منظورم این بوده که برای هر ۲ از کولرگازی ها یک کابل ۳*۶ استفاده کنن. از این سه رشته یکی برای نول، یکی برای فاز و یکی هم برای ارت.
      ۲- خب واسه چی باید چنین کاری بکنید؟ در ضمن سیم های برق ورودی به کولرگازی ها معمولاً سرش دوشاخه نداره که بخوایید بزنید تو پریز.

 • سلام
  خسته نباشین
  کولر گازی بوش داریم که حین گرمایش و وقتی رو دمای ۳۱ درجه بود یهویی از کار افتاد و ریموت کنترل کار نمیکنه الان ، یه صدایی مثل خالی شدن باد از اسپیلیتر اومد و بعدش برق نمیگیره قبلا وقتی برق حین کارکرد میرفت موقع اومدنش دریچه ها باز و بسته میشدن ولی الان حتی وقتی فیوز برق رو هم قطع و وصل میکنم بازم اتفاقی نمیفته !
  مشکل از کجا میتونه باشه به نظر شما از اسپیلیتر هست یا قسمت داخلی?

  • سلام. این رو باید با یک تعمیرکار کولر گازی در میون بزارید.

 • سلام
  كولر ٣٦٠٠٠ مي خوام نصب كنم با اينورتر از حه كابلي استفاده كنم چه سايزي؟؟
  ممنون

  • سلام. بهتر بود که طول مسیر کابل کشی رو هم ذکر می کردین ولی از کابل ۳ در ۶ استفاده کنید.

 • با سلام
  برای کولر گازی میخام فقط یک رشته سیم فاز بیارم از دو کنتور تا پای کولر و نولشو از پریز نزدیک کولر بگیرم برای صرفه جوی ایا اشکال داره

  • سلام آقا مرتضی . بله اشکال داره. فاز و نول باید مجزا از کنتور بیاد.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.
هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی