خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
آذر
۱۰
۱۳۹۶

تفاوت تایمر راه پله چهار سیم با سه سیم

با سلام. همانطور که می دانید تایمر های راه پله که در بازار موجودند به دو نوع ” تایمر راه پله سه سیم ” و ” تایمر راه پله چهار سیم ” تقسیم می شوند. یعنی بعضی از تایمرها ۳ پیچ – یا ۳ ترمینال- جهت اتصال به سیم های برق دارند و بعضی های دیگر ۴ پیچ. از آنجایی که امکان دارد به عنوان یک برقکار به جایی مراجعه کنید و بخواهید که یک تایمر قدیمی و خراب را با یک مدل دیگر جایگزین کنید، احتمال دارد که با هر ۲ نوع این تایمرها برخورد داشته باشید. در صورت یادگیری مدارهای زیر به راحتی می توانید آنها را جایگزین یکدیگر کنید.

پیشنیاز مطالعه این مطلب، مطالعه تایمر راه پله است، پس حتماً ابتدا این مطلب را مطالعه کنید.

نقشه تایمر راه پله سه سیمه:

خب ابتدا نقشه تایمر راه پله ۳ سیم را بررسی می کنیم. بیشتر تایمرهای راه پله که در بازار هستند از این مدل هستند.

نقشه تایمر راه پله سه سیم

به سیم قهوه ای رنگی که در بالا بین لامپ ها و شستی ها مشترک است، سیم “مشترک لامپ و شستی” گفته می شود، این را گفتیم چون در ادامه زیاد با این سیم سروکار داریم.

اگر خاطرتان باشد قبلاً در مورد این مدل تایمر -یعنی تایمر راه پله ۳ سیم- در مطلب تایمر راه پله صحبت کردیم. نقشه ای که در بالا مشاهده می کنید چیزیست که معمولاً روی بدنه تایمر ترسیم شده است تا نحوه اتصال سیم بندی تایمر را به شما نشان دهد. ولی نقشه ای که در عمل یک برقکار باید پیاده سازی کند، شبیه نقشه زیر است. ابتدا نقشه مسیر لوله گذاری را ترسیم می کنیم، در این نقشه خطوط قرمز رنگ مسیر لوله های برق را نشان می دهند.

 

روش لوله گذاری تایمر راه پله

 

در نقشه بالا قوطی کلیدی که در ارتفاع ۲۲۰ سانتی متری نصب شده است، محل نصب تایمر راه پله در طبقه همکف یا پارکینگ ساختمان را نشان می دهد و قوطی کلیدهای دیگر که در پاگرد هر کدام از طبقات و در ارتفاع ۱۲۰ سانتی قرار گرفته اند، محل نصب شستی ها را نشان می دهند.
همانطور که در نقشه بالا مشاهده می کنید، در پاگرد هر کدام از طبقات، در ارتفاع ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر از کف، یک شستی -که شبیه شستی زنگ است- نصب شده است. آنگاه همه این شستی ها از طریق یک لوله برق به همدیگر متصل شده‌اند و در نهایت به محل تایمر راه پله که در طبقه همکف قرار گرفته است وصل شده‌اند.
لوله گذاری چراغ ها هم به این صورت انجام شده که به ترتیب از بالاترین پاگرد شروع شده و از هر چراغ به چراغ پاگرد پایینی، یک لوله برق قرار گرفته است و در نهایت سرخط همه آنها به محل نصب تایمر راه پله در طبقه همکف رفته است.
البته مدلهای دیگری هم برای لوله گذاری وجود دارد که گاهی اوقات و در بعضی از ساختمان ها می تواند سرعت کار شما را بالاتر ببرد، که قبلاً در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق در مورد مدلهای دیگر هم صحبت کرده‌ایم، پس در اینجا به توضیح همین یک مدل بسنده می کنیم.

و حالا نقشه سیمکشی داخل لوله های برق را ترسیم می کنیم.

 

سیم کشی تایمر راه پله

در نقشه بالا، سیم آبی رنگ نول، سیم قرمز رنگ فاز و سیم زرد رنگ به عنوان “سیم مشترک لامپ و شستی” در نظر گرفته شده است.

 

نقشه تایمر راه پله چهار سیم :

حالا به نقشه سربندی و اتصال سیم ها در تایمر راه پله ۴ سیم توجه کنید.

نقشه تایمر راه پله چهار سیم

با مقایسه نقشه تایمرهای ۳ سیم و ۴ سیم، متوجه خواهید شد که تفاوت این دو مدل تایمر در “سیم مشترک لامپ و شستی” است. به این صورت که در تایمر راه پله چهار سیم، دیگر سیمی به نام “مشترک لامپ و شستی” وجود ندارد و یک سیم مجزا برای لامپ ها و یک سیم دیگر هم برای شستی ها در نظر گرفته شده است.

 

جایگزین کردن تایمر راه پله ۳ سیم با تایمر راه پله ۴ سیم :

فرض کنید به ساختمانی مراجعه کرده اید و مدیر این ساختمان یک تایمر راه پله ۳ سیم خریده است و به شما می گوید که تایمر قبلی – که ۴ سیم بوده است- خراب شده و این تایمر را با تایمر قبلی جایگزین کن.

در اینصورت کافیست سیم لامپ ها و سیم شستی ها را از تایمر ۴ سیم قبلی خارج کنید و به همدیگر بتابانید تا تبدیل به یک سیم شود، آنگاه این سیم را به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” در تایمر ۳ سیم وصل کنید. سیم فاز ورودی به تایمر و سیم نول ورودی به تایمر هم به ترمینال های متناظر خود وصل می شوند. به همین راحتی…

 

جایگزین کردن تایمر راه پله ۴ سیم با تایمر راه پله ۳ سیم :

حالا مسئله را برعکس می کنیم. فرض کنید به ساختمانی مراجعه کرده اید و مدیر این ساختمان یک تایمر راه پله ۴ سیم خریده است و به شما می گوید که تایمر قبلی – که ۳ سیم بوده است- خراب شده و این تایمر را با تایمر قبلی جایگزین کن.

در اینجا پاسخ با توجه به تنوع تایمرهای ۴ سیم کمی متفاوت است.

۱- در بعضی از تایمرهای ۴ سیم که در بازار موجودند شما می توانید ترمینال “لامپ ها” و ترمینال “شستی ها” را با یک سیم کوچک، اتصال کوتاه کنید و سیم “مشترک لامپ و شستی” را از تایمر قبلی خارج کنید و یه یکی از ترمینال های “شستی ها” یا ” لامپ ها” -فرقی نمی کند- وصل کنید. تایمر های چهار سیم با برند STRONG به این صورت عمل می کنند.

تایمر راه پله strong

 

 

۲- در بعضی برندهای دیگر مثل “فانوس سیستم”، باید سیم “مشترک لامپ و شستی” را از تایمر ۳ سیم قبلی خارج کنید و به ترمینال ” لامپ ها” در تایمر ۴ سیم فانوس سیستم وصل کنید. و ترمینال ” شستی ها” را اصلا در نظر نگیرید.

نقشه تایمر راه پله فانوس سیستم در حالت ۳ سیم

نقشه تایمر راه پله فانوس سیستم در حالت ۴ سیم

۳- یک تایمر راه پله چهار سیم دیگر با نام theben elpa8 در بازار است که شما نمیتوانید به دو روش گفته شده در بالا این تایمر را با یک تایمر ۳ سیم جایگزین کنید. پس نقشه نصب این تایمر ۴ ترمینالی را در حالت ۳ سیم و ۴ سیم برای شما ترسیم می کنیم.

نقشه تایمر راه پله theben در حالت ۳ سیم

نقشه تایمر راه پله theben در حالت ۴ سیم

 

تایمر theben elpa9 یک تایمر ۳ سیم است که بد نیست در همین جا با نقشه این مدل هم آشنا شوید.

نقشه تایمر راه پله theben elpa9

توجه: در بعضی آموزش ها، به تایمر راه پله ۳ سیم، تایمر تک سیمه و به تایمر راه پله چهار سیم ، تایمر دو سیمه می گویند.

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط66 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام جناب مهندس خسته نباشید یه سرویس پله هست که اصلا تایمر نداشته حالا طرف میخاد تایمر بذاره بفرمایید چه شکلی ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  • سلام.اگر قبلاً اصلاً تایمر نداشته. شاید نشه دیگه براش تایمر نصب کرد. البته بستگی به مدل لوله گذاریش داره. شما باید بگین یک برقکار ماهر بیاد و چک کنه که لوله گذاری قبلی اجازه میده یا نه.
   ولی اگر از چشم راه پله استفاده کنید دیگه این دردسرها رو ندارید و برای هر مدل لوله گذاری میشه چشم راه پله قابل اجراست.

 • سلام
  خدا قوت
  یک تایمر اتونیکس مدل AT8N دارم که تو حالت A از خروجی ۶ فاز می‌گرفتم الان در هیچ حالتی هیچکدام از خروجیها فاز نداره(۳,۴,۵,۶) یکی دیگه از همین مدل خریدم ، اونم همین حالت رو داره ، لطف کنید بفرمایید اشکال از سوکت یا تایمر میتونه باشه یا از بنده ، لازم می‌دونم دوباره عرض کنم قبلاً استفاده می‌کردم.
  سپاس از راهنماییتون.

  • سلام. مرسی. لازمه که از خود تایمر و اگر نقشه ای همراه اون هست. برای ما چند تا عکس ارسال کنید تا بتونیم راهنمایی تون کنیم.
   عکس ها رو از طریق صفحه «تماس با ما » ارسال کنید.

   • سلام جناب. کاتالوگی که ارسال کردید به دستم رسید ولی اینکه تایمر راه پله نیست. بنده تا به حال با این مدل کار نکردم.
    دوستان اگر کسی با این دستگاه تایمر کار کرده به سوال آقای ضیاءالدینی جواب بده.

 • با سلام من یک تایمر راه پله الکتروالا دارم .این تایمر ۴ سیمه است ولی سه سیمه وصل کرده اند با شماره ترمینالهای p- n-l-k .مدتی است که تایمر خراب شده و این مدل(الکتروالا۲۰۶) را نتوانسته ام پیدا کنم حالا چه تایمر ی را به جای این تایمر پیشنهاد می کنید متشکر

  • سلام. هر تایمر راه پله ای رو می تونید به جای اون نصب کنید. ولی ۳ سیمه باشه بهتره.

 • سلام برای ساختمان ما یک تابلو مشا بستن تایمرtheben elpa8 توش استفاده شده سیم کشی تایمر ۳ سیمه ولی نمیدونم تایمر چند سیمه است یک Lو N داره و ۳ و ۴ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام آقا رضا. اگر انتهای همین مطلب رو نگاه کنید نقشه این تایمر هم برای حالت ۳ سیمه و هم برای حالت ۴ سیمه ترسیم شده.

 • در روی بعضی ازتایمر ها بجای فاز
  ،نول و… ۱،۲،۳و۴ نوشته شده نحوه سیم کشی این تایمر ها چگونه هست ؟

  • سلام آقا مهدی. لازمه که از طریق فرم تماس با ما چند تا عکس از اون تایمر برای ما ارسال کنید تا بتونیم شما رو راهنمایی کنیم.

 • سلام آقای مهندس خسته نباشید عرض شودکه یک ساختمون سه طبقه درهرطبقه دوتاشستی هستش یکی ازین شستیهاکارنمیکنه باز کردم سه تاسیم وسله ارادازچی میتونه باشه ممنونم ازلطف تون

  • سلام. مرسی. اون سه تا سیم رو از شستی آزاد کنید و مستقیم به همدیگه وصل کنید. اگر چراغ روشن شد یعنی شستی خرابه و باید تعویض بشه. اگر باز هم چراغ ها روشن نشد یعنی مشکل از مسیر سیمکشی هستش و باید همه شستی ها رو باز کنید و اتصالات رو چک کنید.

 • سلام. ببخشید من موضوع آیفون ندیدم بنابراین مجبور شدم اینجا بپرسم.
  برای نصب آیفون تصویری تابا که مانیتورش ۱۰۴۳i هستش سیم بندی پشت گوشی چطور می شه؟
  سه سوکت کنار هم(نه زیرهم) در پشت گوش هستش که هر کدوم پنج سیمه هستن. دو تا از سوکت ها مثل هم هستن و یکیشون چه از نظر شکل و چه از نظر رنگ سیم ها متفاوت هستش.
  (رنگ های دو سوکت مشابه عبارتست از قهوه ای قرمز نارنجی زرد سفید و سوکت متفاوت عبارتست از نارنجی زرد مشکی سبز سفید)
  پنج سیم اصلی آیفون باید به کدوم سوکت وصل بشه و پنج سیم ارتباط داخلی به کدوم سوکت؟
  پشت گوشی شبیه به شکل زیر است با این تفاوت که سوکتی که متفاوت هستش در سمت راست دو سوکت دیگر تعبیه شده نه در چپ.
  http://s9.picofile.com/file/8321897792/1043_taba_video_door_phone_4.jpg

  • سلام. پنج سیم اصلی آیفون باید به سوکت P1 (یعنی سوکت وسط) وصل بشه. ۵ تا سیم ارتباط داخلی هم به سوکت سمت چپ(یعنی اون سوکتی که با ۲ تا سوکت دیگه فرق داره) وصل میشه.

 • سلام اقای مهندس ببخشید اگەسوالم مربط به موضوع نباشد
  اـ سوالم این که عمق چاه سیم ارت واسه یه خانه ای یه طبقه حودا چند متر باشد در مناطقی کوهستانی
  ب ـ وقتی که سیم ارت به داخل جعبه فیوزها رسیدمرحله بعدا سیم ارت هم به قوتها وپریزها میدین یا تنها به پریز و وسایلهایه خانه وصل میکنیم

  • سلام. برای یک خونه ۱ طبقه نیازی به چاه ارت نیست. یک میله ارت ۲ متری در کنار کنتور، در زمین بکوبید، و از اون یک کابل مسی شماره ۲۵ ببرین به شینه ارت تابلو کنتور. اون میشه ارت شما.
   ب: سیم ارت به تمام پریزها و روشنایی ها میره. چه اون وسیله ارت دار باشه چه نباشه فعلا شما باید برایش سیم ارت ببرین.

   • ۱ ـ سیم ارت که به میله وصل کردین دیگه راست به شینه ارت تابلوی یان جعبه فیوزها بردمیش
    ۲ـ سیم ارت که به شینه ارت دادیم دیگه چندتا اوتاق داریم هر اوتاقی سیم ارت جدایی خودش میتونه داشته باش
    ۳ـ اون میله که به زمین میکوبین هیچ چیز ی مثل زغال وبتون این چیزا نمی خواد وفرقی ام نداره که جاش خشک باشد یامدام خیس باشد
    ۴ـ میتونین اون میله که واسه ارت خانه کوبیدن برایه خط پشته بونه رعد وبرقم استفاد کرد
    ۵ ـ سیم ارت همزمان به پریز و قوتوی پریزها وصل میشه

    • سیم ارت که به میله وصل شد بعدش میاد داخل باکس کنتور بعدش از اونجا همراه فاز و نول میره به جعبه فیوز.
     ۲- بله هر اتاق، هم برای روشناییش و هم برای پریزهاش باید یک ارت جدا داشته باشه.
     ۳- هیچی نمی خواد. فقط بایستی در زمین بکر کوبیده بشه. یعنی خاک اطرافش دست ریز نباشه.
     ۴- خیر، نمیشه. باید برای اون یک ارت دیگه حفر کرد.
     ۵- قوتوی پریزها؟؟؟ منظورتون چیه؟؟ سیم ارت در پریزهای ارت دار به پیچ ارت وصل میشه.

     • میشه شماره ۳ رو بیشتر توضیح بدی ?

     • نقشه شون هست دیگه. کلیک کنید روی لینک

     • اون قوطی اهنی یا پلاستیکی که کلید و پریز رو داخلش قرار میدن ـسیم ارت همزمان با قوطی اهنی و کلید و پریز رو با هم بدیم یا فقط به کلید و پریز بدیم

     • اگر قوطی پلاستیکی باشه، سیم ارت فقط به پریز وصل میشه. اگر قوطی فلزی باشه هم به پریز و هم به قوطی فلزی وصل میشه.
      هیچ وقت به کلیدها سیم ارت وصل نمیشه و فقط به پریزهای ارت دار سیم ارت وصل میشه.

     • خیلی خیلی ازت ممنونم اقای مهندس که به سوال هایم پاسخ وتوضیحاتی کامل به هم دادی دوباره خسته نباشی شب خوش

     • ? ? ?

 • سلام خسته نباشيد ،مهندس به جای ساعت فرمان میشه چه چیز دیگه ای استفاده کرد برای کنترل روشنایی به صرفه تر ( از لحاظ هزینه برق) چراغ های نما؟؟،ممنونم

  • سلام. مرسی. برای چراغ های نما یا از فتوسل نوری یا از فتوسل نجومی استفاده می کنن. فتوسل نوری که قیمتش ۲۰ تومنه و فتوسل نجومی هم حدودا ۶۵ تومن.

 • ممنون از شما

 • سلام.اقای مهندس.علت اینکه لامپهای یک واحد میسوزه چی میتونه باشه

  • سلام. هر کدوم از این موارد ممکنه باشه.
   خراب بودن فیوز
   مشترک بودن سرخط روشنایی ها و با وسایل برقی پرمصرف دیگر
   بی کیفیت بودن کلیدهای برق
   عدم اتصال و سربندی صحیح سیم ها

   • ممنونم از شما

 • سلام خسته نیاشید.می خواستم،هم از مطالب به زبان آسان و رسای کتابتان و هم از مطالب بسیار خوب تکمیلی تان که درسایت قرار می دهید سپاسگزاری کنم.دست مریزاد و پیروز و سرافراز باشید

 • سلام به مهندس عزیز .عرض خسته نباشید خدمت شما دارم .ممنونم بابت مطالبی که به این زیبایی و رسایی در مورد مسایل برقی توضیح دقیق میدهید و با نقشه هایی جالب تمام سیستم رو اموزش می دهید .ممنونم از همه زحماتتون .شاد و موفق و پیروز باشید .

  • سلام. از لطفتون سپاسگذارم. شاد و موفق و پیروز باشید.

 • سلام ،خداقوت ،،دست مریزاد

 • مثل همیشه ۲۰ و حرفه ای – ممنون و چه خوب که هستین.

  • سلام.ممنونم آقا محمد.

 • تایمری دارم با مارک افرا که از کار افتاده و ۵ تا سیم داره به سام های کلید، ۱، ۲، فاز، لامپ. اصلا مشخص نیست این دو عدد جی هستند… نمیدونم سیم های ساختمان رو هم چجوری میشه تست کرد؟ یعنی از کجا بفهمم فلان سیم به کلید وصل شده یا لامپ.
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام هومان جان. از خود تایمر و اگر پشت اون نقشه ای هست چند تا عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما برای ما ارسال کنید تا راهنمایی تون کنیم.
   لطفا عکس های با کیفیتی باشه تا اون ها رو در سایت قرار بدیم تا کاربران دیگه هم ازش استفاده کنن.

 • سلام علیکم.
  این را هم توضیح بدید اگربجای تایمر قرار شد از کلید یک پل برای هر طبقه استفاده شود، بهترین و آسان ترین راه کدام است؟

  • سلام. در هر طبقه یک کلید در ارتفاع ۱۱۰ سانتی نصب کنید. بعدش همه اونها رو با لوله برق از طبقه اول تا طبقه آخر به هم ارتباط بدین. اینها میشن لوله های ارتباطی که برق رو وارد کلیدها می کنن.
   بعدش از هر کلید یک لوله به محل لامپی که می خوایین نصب کنید ببرید. اینها هم میشن لوله های برگشتی.
   بعدش سربندی سیم ها رو مثل نقشه کلید پل انجام بدید.

 • سلام اقای مهندس!خیلی ممنون از توضیحات کاملتون

  • سلام. سپاسگذارم آقای ذوالجناحی عزیز

 • سلام از طریق خبرنامه وارد سایت شدم، خوشحالم که به عنوان یک متخصص کتابی رو چاپ کردید و مقالات خوبی ارائه میدید / موفق تر باشید

 • یه دونه‌ای.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی