خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
آذر
۱۰
۱۳۹۶

تفاوت تایمر راه پله چهار سیم با سه سیم

با سلام. همانطور که می دانید تایمر های راه پله که در بازار موجودند به دو نوع ” تایمر راه پله سه سیم ” و ” تایمر راه پله چهار سیم ” تقسیم می شوند. یعنی بعضی از تایمرها ۳ پیچ – یا ۳ ترمینال- جهت اتصال به سیم های برق دارند و بعضی های دیگر ۴ پیچ. از آنجایی که امکان دارد به عنوان یک برقکار به جایی مراجعه کنید و بخواهید که یک تایمر قدیمی و خراب را با یک مدل دیگر جایگزین کنید، احتمال دارد که با هر ۲ نوع این تایمرها برخورد داشته باشید. در صورت یادگیری مدارهای زیر به راحتی می توانید آنها را جایگزین یکدیگر کنید.

پیشنیاز مطالعه این مطلب، مطالعه تایمر راه پله است، پس حتماً ابتدا این مطلب را مطالعه کنید.

نقشه تایمر راه پله سه سیمه:

خب ابتدا نقشه تایمر راه پله ۳ سیم را بررسی می کنیم. بیشتر تایمرهای راه پله که در بازار هستند از این مدل هستند.

نقشه تایمر راه پله سه سیم

به سیم قهوه ای رنگی که در بالا بین لامپ ها و شستی ها مشترک است، سیم “مشترک لامپ و شستی” گفته می شود، این را گفتیم چون در ادامه زیاد با این سیم سروکار داریم.

اگر خاطرتان باشد قبلاً در مورد این مدل تایمر -یعنی تایمر راه پله ۳ سیم- در مطلب تایمر راه پله صحبت کردیم. نقشه ای که در بالا مشاهده می کنید چیزیست که معمولاً روی بدنه تایمر ترسیم شده است تا نحوه اتصال سیم بندی تایمر را به شما نشان دهد. ولی نقشه ای که در عمل یک برقکار باید پیاده سازی کند، شبیه نقشه زیر است. ابتدا نقشه مسیر لوله گذاری را ترسیم می کنیم، در این نقشه خطوط قرمز رنگ مسیر لوله های برق را نشان می دهند.

 

روش لوله گذاری تایمر راه پله

 

در نقشه بالا قوطی کلیدی که در ارتفاع ۲۲۰ سانتی متری نصب شده است، محل نصب تایمر راه پله در طبقه همکف یا پارکینگ ساختمان را نشان می دهد و قوطی کلیدهای دیگر که در پاگرد هر کدام از طبقات و در ارتفاع ۱۲۰ سانتی قرار گرفته اند، محل نصب شستی ها را نشان می دهند.
همانطور که در نقشه بالا مشاهده می کنید، در پاگرد هر کدام از طبقات، در ارتفاع ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر از کف، یک شستی -که شبیه شستی زنگ است- نصب شده است. آنگاه همه این شستی ها از طریق یک لوله برق به همدیگر متصل شده‌اند و در نهایت به محل تایمر راه پله که در طبقه همکف قرار گرفته است وصل شده‌اند.
لوله گذاری چراغ ها هم به این صورت انجام شده که به ترتیب از بالاترین پاگرد شروع شده و از هر چراغ به چراغ پاگرد پایینی، یک لوله برق قرار گرفته است و در نهایت سرخط همه آنها به محل نصب تایمر راه پله در طبقه همکف رفته است.
البته مدلهای دیگری هم برای لوله گذاری وجود دارد که گاهی اوقات و در بعضی از ساختمان ها می تواند سرعت کار شما را بالاتر ببرد، که قبلاً در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق در مورد مدلهای دیگر هم صحبت کرده‌ایم، پس در اینجا به توضیح همین یک مدل بسنده می کنیم.

و حالا نقشه سیمکشی داخل لوله های برق را ترسیم می کنیم.

 

سیم کشی تایمر راه پله

در نقشه بالا، سیم آبی رنگ نول، سیم قرمز رنگ فاز و سیم زرد رنگ به عنوان “سیم مشترک لامپ و شستی” در نظر گرفته شده است.

 

نقشه تایمر راه پله چهار سیم :

حالا به نقشه سربندی و اتصال سیم ها در تایمر راه پله ۴ سیم توجه کنید.

نقشه تایمر راه پله چهار سیم

با مقایسه نقشه تایمرهای ۳ سیم و ۴ سیم، متوجه خواهید شد که تفاوت این دو مدل تایمر در “سیم مشترک لامپ و شستی” است. به این صورت که در تایمر راه پله چهار سیم، دیگر سیمی به نام “مشترک لامپ و شستی” وجود ندارد و یک سیم مجزا برای لامپ ها و یک سیم دیگر هم برای شستی ها در نظر گرفته شده است.

 

جایگزین کردن تایمر راه پله ۳ سیم با تایمر راه پله ۴ سیم :

فرض کنید به ساختمانی مراجعه کرده اید و مدیر این ساختمان یک تایمر راه پله ۳ سیم خریده است و به شما می گوید که تایمر قبلی – که ۴ سیم بوده است- خراب شده و این تایمر را با تایمر قبلی جایگزین کن.

در اینصورت کافیست سیم لامپ ها و سیم شستی ها را از تایمر ۴ سیم قبلی خارج کنید و به همدیگر بتابانید تا تبدیل به یک سیم شود، آنگاه این سیم را به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” در تایمر ۳ سیم وصل کنید. سیم فاز ورودی به تایمر و سیم نول ورودی به تایمر هم به ترمینال های متناظر خود وصل می شوند. به همین راحتی…

 

جایگزین کردن تایمر راه پله ۴ سیم با تایمر راه پله ۳ سیم :

حالا مسئله را برعکس می کنیم. فرض کنید به ساختمانی مراجعه کرده اید و مدیر این ساختمان یک تایمر راه پله ۴ سیم خریده است و به شما می گوید که تایمر قبلی – که ۳ سیم بوده است- خراب شده و این تایمر را با تایمر قبلی جایگزین کن.

در اینجا پاسخ با توجه به تنوع تایمرهای ۴ سیم کمی متفاوت است.

۱- در بعضی از تایمرهای ۴ سیم که در بازار موجودند شما می توانید ترمینال “لامپ ها” و ترمینال “شستی ها” را با یک سیم کوچک، اتصال کوتاه کنید و سیم “مشترک لامپ و شستی” را از تایمر قبلی خارج کنید و یه یکی از ترمینال های “شستی ها” یا ” لامپ ها” -فرقی نمی کند- وصل کنید. تایمر های چهار سیم با برند STRONG به این صورت عمل می کنند.

تایمر راه پله strong

 

 

۲- در بعضی برندهای دیگر مثل “فانوس سیستم”، باید سیم “مشترک لامپ و شستی” را از تایمر ۳ سیم قبلی خارج کنید و به ترمینال ” لامپ ها” در تایمر ۴ سیم فانوس سیستم وصل کنید. و ترمینال ” شستی ها” را اصلا در نظر نگیرید.

نقشه تایمر راه پله فانوس سیستم در حالت ۳ سیم

نقشه تایمر راه پله فانوس سیستم در حالت ۴ سیم

۳- یک تایمر راه پله چهار سیم دیگر با نام theben elpa8 در بازار است که شما نمیتوانید به دو روش گفته شده در بالا این تایمر را با یک تایمر ۳ سیم جایگزین کنید. پس نقشه نصب این تایمر ۴ ترمینالی را در حالت ۳ سیم و ۴ سیم برای شما ترسیم می کنیم.

نقشه تایمر راه پله theben در حالت ۳ سیم

نقشه تایمر راه پله theben در حالت ۴ سیم

 

تایمر theben elpa9 یک تایمر ۳ سیم است که بد نیست در همین جا با نقشه این مدل هم آشنا شوید.

نقشه تایمر راه پله theben elpa9

توجه: در بعضی آموزش ها، به تایمر راه پله ۳ سیم، تایمر تک سیمه و به تایمر راه پله چهار سیم ، تایمر دو سیمه می گویند.

 

      مطالب مرتبط20 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام خسته نباشيد ،مهندس به جای ساعت فرمان میشه چه چیز دیگه ای استفاده کرد برای کنترل روشنایی به صرفه تر ( از لحاظ هزینه برق) چراغ های نما؟؟،ممنونم

  • سلام. مرسی. برای چراغ های نما یا از فتوسل نوری یا از فتوسل نجومی استفاده می کنن. فتوسل نوری که قیمتش ۲۰ تومنه و فتوسل نجومی هم حدودا ۶۵ تومن.

 • ممنون از شما

 • سلام.اقای مهندس.علت اینکه لامپهای یک واحد میسوزه چی میتونه باشه

  • سلام. هر کدوم از این موارد ممکنه باشه.
   خراب بودن فیوز
   مشترک بودن سرخط روشنایی ها و با وسایل برقی پرمصرف دیگر
   بی کیفیت بودن کلیدهای برق
   عدم اتصال و سربندی صحیح سیم ها

   • ممنونم از شما

 • سلام خسته نیاشید.می خواستم،هم از مطالب به زبان آسان و رسای کتابتان و هم از مطالب بسیار خوب تکمیلی تان که درسایت قرار می دهید سپاسگزاری کنم.دست مریزاد و پیروز و سرافراز باشید

 • سلام به مهندس عزیز .عرض خسته نباشید خدمت شما دارم .ممنونم بابت مطالبی که به این زیبایی و رسایی در مورد مسایل برقی توضیح دقیق میدهید و با نقشه هایی جالب تمام سیستم رو اموزش می دهید .ممنونم از همه زحماتتون .شاد و موفق و پیروز باشید .

  • سلام. از لطفتون سپاسگذارم. شاد و موفق و پیروز باشید.

 • سلام ،خداقوت ،،دست مریزاد

 • مثل همیشه ۲۰ و حرفه ای – ممنون و چه خوب که هستین.

  • سلام.ممنونم آقا محمد.

 • تایمری دارم با مارک افرا که از کار افتاده و ۵ تا سیم داره به سام های کلید، ۱، ۲، فاز، لامپ. اصلا مشخص نیست این دو عدد جی هستند… نمیدونم سیم های ساختمان رو هم چجوری میشه تست کرد؟ یعنی از کجا بفهمم فلان سیم به کلید وصل شده یا لامپ.
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام هومان جان. از خود تایمر و اگر پشت اون نقشه ای هست چند تا عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما برای ما ارسال کنید تا راهنمایی تون کنیم.
   لطفا عکس های با کیفیتی باشه تا اون ها رو در سایت قرار بدیم تا کاربران دیگه هم ازش استفاده کنن.

 • سلام علیکم.
  این را هم توضیح بدید اگربجای تایمر قرار شد از کلید یک پل برای هر طبقه استفاده شود، بهترین و آسان ترین راه کدام است؟

  • سلام. در هر طبقه یک کلید در ارتفاع ۱۱۰ سانتی نصب کنید. بعدش همه اونها رو با لوله برق از طبقه اول تا طبقه آخر به هم ارتباط بدین. اینها میشن لوله های ارتباطی که برق رو وارد کلیدها می کنن.
   بعدش از هر کلید یک لوله به محل لامپی که می خوایین نصب کنید ببرید. اینها هم میشن لوله های برگشتی.
   بعدش سربندی سیم ها رو مثل نقشه کلید پل انجام بدید.

 • سلام اقای مهندس!خیلی ممنون از توضیحات کاملتون

  • سلام. سپاسگذارم آقای ذوالجناحی عزیز

 • سلام از طریق خبرنامه وارد سایت شدم، خوشحالم که به عنوان یک متخصص کتابی رو چاپ کردید و مقالات خوبی ارائه میدید / موفق تر باشید

 • یه دونه‌ای.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 1
 • 1,395
 • 13,125
 • 51,281

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی