خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
شهریور
۹
۱۳۹۶

آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده

سلام. امروز با آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده در خدمت شما هستیم. دزدگیری که می تواند حضور یک شخص را در یک محیط تشخیص دهد و با آژیر کشیدن آن را به شما اطلاع دهد.
توجه کنید که این یک مدار ساده و در حد آماتور است که البته برای سارقان فریبنده و کارساز است.
از آنجایی که انباری مجتمع های مسکونی در پارکینگ ساختمان قرار گرفته، و در مکان خلوتی ست. به همین خاطر زیاد مورد سرقت قرار می گیرد که این دزدگیر ساده می تواند برای چنین مکان هایی بسیار کارساز باشد. البته خودتان می توانید با ایده های جالب این دزدگیر را پیشرفته تر کنید.

حتماً می دانید که قیمت یک دزدگیر اماکن معمولی حدوداً ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است، ولی با این آموزش شما می توانید با کمتر از ۵۰ هزار تومان یک دزدگیر ساده بسازید.

وسایل لازم برای ساخت دزدگیر اماکن ساده

 • یک عدد سنسور راه پله (چشم راه پله)
 • یک عدد آژیر سیرن ۱۲ ولت (یا ۲۲۰ ولت)
 • یک عدد منبع تغذیه ۱۲ ولت
 • یک عدد کلید یک پل

 

بعد از تهیه موارد بالا، این قطعات را به صورت زیر به یکدیگر متصل کنید. البته اگر از آژیرهای ۲۲۰ ولت استفاده می کنید، در این صورت نیازی به منبع تغذیه ۱۲ ولت ندارید.

 

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

ولوم تنظیم زمانِ چشم راه پله را روی زمانِ ۲ دقیقه تنظیم کنید و حساسیت آن را روی حالت وسط (نه خیلی کم و نه خیلی زیاد) قرار دهید. آنگاه کلید یک پل را در کنار درب انباری (به سمت داخل انباری) طوری نصب کنید که وقتی دست خود را از لای درب وارد انباری می کنید، بتوانید کلید را پیدا کنید.

این دزدگیر ساده به این صورت کار می کند که وقتی قصد ورود به داخل انباری را دارید، بایستی دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را خاموش کنید. آنگاه وارد انباری شوید و کارتان که تمام شد، ۲ دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله قطع شود، آنگاه دوباره دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را روشن کنید. حساسیت چشم های راه پله طوری است که اگر دست شما به آرامی حرکت کند، این حرکت کوچک را نادیده می گیرد و مدار فعال نمی شود. ولی از آنجایی که سارقین از وجود این کلید با خبر نیستند، به محض باز کردن درب انباری، آژیر به صدا در خواهد آمد و سارق پا به فرار خواهد گذاشت.

این مدار یک مشکل کوچک دارد و آن هم اینکه شما مجبورید بعد از اینکه کارتان در داخل انباری تمام شد، ۲ دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله خاموش شود و شاید این زمان برای بعضی از دوستان قابل تحمل نباشد. بنابراین مدار را کمی پیشرفته تر می کنیم به اینصورت که برای این مدار یک ریموت کنترل هم قرار می دهیم.

پیشنهاد ما استفاده از دستگاه کنترل از راه دور ۳ کانال بتا است. که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید. البته ما تنها به یکی از کانالهای آن احتیاج داریم.
قیمت این دستگاه در بازار حدوداً ۴۵ هزار تومان است.

 

برد ریموت بتا

همانطور که مشاهده می کنید این دستگاه دارای ۲ عدد ریموت کنترل است که در حدود ۱۰۰ متر برد دارند. قبل از استفاده از ریموت کنترل ها نیاز است که ریموت را به دستگاه مرکزی (گیرنده) آن بشناسید تا ریموت بتواند با دستگاه مرکزی ارتباط برقرار کند. روش شناسایی ریموت ها به دستگاه و سایر تنظیمات دستگاه در کاتالوگ راهنمای محصول که در زمان خرید به شما داده می شود آمده است. البته می توانید کاتالوگ نصب و راه اندازی کنترل از راه دور بتا را از این لینک دانلود و مطالعه کنید.
توجه داشته باشید که ما تنها با پایه هایی که در تصویر مشخص شده است سروکار داریم و کاری به الباقی فیش ها و پایه های آن نداریم.

اکنون با توجه به مدار زیر، دستگاه کنترل از راه دور را در مدار قرار میدهیم.

 

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

 

در این مدار دو عدد منبع تغذیه قرار گرفته است. منبع تغذیه شماره ۱ برای تغذیه آژیر سیرن بوده و در صورتی که از آژیر ۲۲۰ ولت استفاده می کنید نیازی به قرار گیری منبع تغذیه شماره ۱ نیست.
منبع تغذیه شماره ۲ برق دستگاه کنترل از راه دور را تامین می کند و از آنجایی که برق تغذیه این دستگاه باید به صورت دائم وصل باشد ما برق ورودی به آن را از قبل از چشم راه پله گرفته ایم تا فعال یا غیر فعال شدن چشم راه پله تاثیری در کارکرد دستگاه کنترل از راه دور نداشته باشد.

با این مدار دیگر نیازی به نصب کلید یک پل در مدار نیست و شما می توانید قبل از ورود به داخل انباری کلید A روی ریموت کنترل را فشار دهید تا دزدگیر غیر فعال شود، آنگاه درب انباری را باز کنید و کارتان که در انباری تمام شد، درب را ببندید و دوباره کلید A روی ریموت را فشار دهید تا دزدگیر در حالت آماده بکار قرار گیرد.

 

ریموت کنترل بتا

چند نکته در ساخت دزدگیر اماکن:

نکته ۱: مد دستگاه کنترل از راه دور را روی حالت مد حافظه دار یا مد دزدگیر اماکن قرار دهید.

نکته ۲: در مدار بالا نمی توان به جای چشم راه پله از چشم دزدگیر اماکن استفاده کرد. زیرا چشم های دزدگیر اماکن دارای ولوم تنظیم زمان نیستند و پس از اینکه حضور شخص را تشخیص دهند و مدار را فعال کنند، بعد از ۱ الی ۲ ثانیه دوباره قطع می شوند. و این زمان کوتاه برای فراری دادن سارق کافی نیست.

نکته ۳: تفاوت آژیر سیرن (پیزو) با بلندگو در این است که برای به صدا درآمدن سیرن کافیست که یک ولتاژ ۱۲ ولت به آن وصل شود، ولی بلندگو نیاز دارد که ملودی پخش خود را از یک برد الکترونیکی دیگر، مثلاً مرکز کنترل دریافت کند. پس در مدار بالا نمی توان از بلندگو استفاده کرد. تصویر یک نمونه آژیر سیرن را در پایین مشاهده می کنید.

آژیر سیرن


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.164 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • ببخشید من میخاستم درون مدار یک سیستم تماس گیرنده اضافه کنم چگونه این کار را انجام دهم

  • سلام. داخل این مدار نمیشه دستگاه تلفن کننده قرار داد، باید یک دزدگیر واقعی بخرید.

 • سلام برای خونه و انباری و موتور خونه باغ که برق نداره ولی باتری استارت موتور برق که باتری ۷۴آمپرساعت ماشین است یک دزدگیر با شوک سنسور و مگنت میخوام که خروجی آن به فلشر و بجای آژیر چون فاصله با نگهبانی مجموعه زیاد است از بوق بادی که روی کامیونها نصب میکنند با منبع باد استفاده کنم راهنمایی بفرمایید. چگونه درست کنم. اینجوری بجای فراری دادن دزد سکته میزنه

  • سلام. چون باتری موتور برق ۱۲ ولت هست شما نمی تونید مدار بالا رو پیاده کنید و حتماً باید یک پنل دزدگیر واقعی بخرید چون دزدگیرهای واقعی با ۱۲ ولت کار می کنن.
   فقط این رو در نظر داشته باشید که باتری موتور برق حداکثر تا یک هفته جوابگوی دستگاه دزدگیر است و بعدش باید مجدد شارژ بشه. پس بهتره که یک پنل خورشیدی رو هم به باتری متصل کنید که هر روز اون رو شارژ کنه.
   روی دزدگیر یک رله هست که شما می تونید اون رو به هر دستگاهی مثل فلاشر یا بوق بادی وصل کنید.

 • سلام مهندس
  من از نقشه ساخت درد گیر با استفاده از چشمی راه‌پله استفاده کردم ولی متاسفانه اژیر یکسره کار می‌کنه ممنون میشم ی راهنمایی کنید چند باری هم مسیر و چک کردم ولی نمیتونم ایراد کار کجاست

  • سلام. چشم راه پله تون رو به یک لامپ معمولی وصل کنید و تست کنید که چشمی تون سالمه یا نه؟ اگر از نقشه سیمکشی تون مطمئن هستید قطعاً چشمی مشکل داره.

 • سلام.ممنون از اطلاعات خوبتون. میشه بفرمایید که بدون ریموت کنترل از چه نوع مگنتی میشه استفاده کرد؟

  • سلام.خواهش می کنم، اگر به فروشگاه های لوازم دوربین و دزدگیر مراجعه کنید و بگین که مگنت دزدگیر اماکن می خوایید بهتون میدن. همه جور مگنت دزدگیر رو میشه استفاده کرد.

 • باسلام و احترام
  چند تا سئوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  ۱-سنسور راه پله فقط با عبور انسان عمل میکنه با عبور حیوانات هم کار میکنه؟
  ۲-آیا بجای استفاده از آژیر پیزو ۱۲ ولت (که با تحقیقاتی که من کردم اکثرا DC هستن) میشه از آژیر ۲۲۰ ولت استفاده کرد؟ که دیگه نیازی به منبع تغذیه نباشه.
  ۳-آیا آژیر پیزو ۱۲ ولت AC هم وجود داره؟(چون بنده یه منبع تغذیه دارم که خروجی ۱۲ ولت ۶۰ وات ولی AC داره )

  • سلام. ۱- سنسور راه پله با عبور هر موجود زنده ای عمل می کنه. ۲-بله میشه ۳- تا به حال من ندیدم، ولی سوال کنید شاید باشه.

 • سلام وقت بخیر.مهندس روی لامپ تست کردم مطابق نقشه بستم با ریموت کنترلر…ولی مشکل اینجا بود که باید دو دقیقه صبر کنم بعد ریموت و میزنم چشمی تو حالت آماده و عمل میکنه….شما تو توضیحاتتون گفته بودین این مدار برای کسی که میخواد ۲ دقیقه منتظر نباشه مناسب هستش ….الان مشکل اینجاس که اون دو دقیقه چطور حذف کنم کنترلر هم رو مد حافظه هستش و و کار میکنه …

  • سلام. مرسی. به این خاطر که شما برق ورودی به ترانس کنترلر رو از بعد چشمی گرفتین. باید از قبل چشمی بگیرین.

 • سلام مهندس چشمی رو مطابق نقشه با کنترل کننده نصب کردم و ریموت رو هم تنظیمات مد حافظه مطابق نقشه کنترلر گذاشتم ولی مشکل اینجاس که من بعد ریموت و میزنم صدای دزدگیر در میاد و با اون هم قطع میشه…وقتی که قطع میکنم دیگه جلو چشمی میام اژیر نمیزنه .فقط کنترلر سه رله بتا ی کوچولو با مال شما فرق میکنه .هر رله سه خروجی داره on com nc داره

  • سلام.شما سیمکشی کنترلر بتا رو اشتباه انجام دادین. در اون مدل شما فقط با پایه های COM و NO کار دارین. و یکی از رله ها برای کار شما کافیه و نیازی به هر سه رله نیست.
   پیشنهاد می کنم اولش یک لامپ تنها رو به کنترلر وصل کنید و حالت های مختلفش رو تست کنید بعدش چشمی رو بهش وصل کنید.

 • سلام مهندس ی راه ارتباطی میدین خیلی واجب هستش باهاتون تماس بگیرم شماره من هستش غفاری ۰۹۱۲۸۶۸۱۵۸۸

  • سلام جناب غفاری. روزها سرکارم و نمی تونم جواب بدم. لطفاً سوالتون رو در همین قسمت مطرح بفرمایید.

 • سلام خسته نباشید
  یه چند وقته دزدی پنل آیفون زیاد شده و بعضی از دربازکن ها دزدگیر ندارن میخواستم بپرسم چطور میتونیم یه دزدگیر براش درست کنیم که به پیچاش دست زدن و باز شد خبر بده
  مرسی از سایت خوبتون

  • سلام. مرسی. بله خیلی راحت میشه این کار رو کرد. کافیه یک دیپ سوئیچ رو طوری پشت قرار بدین که وقتی پنل بسته میشه این دیپ سوئیچ به سمت داخل فشرده بشه. این دیپ سوئیچ باید نرمالی کلوز باشه و ۲ تا رشته سیم ازش به سیم های شماره ۱ و ۲ پنل وصل کنید. البته برای آیفون های تصویری کوماکس

 • سلام.مهندس بجای چشمی میشه یه دکمه فشاری بین چارچوب و در جاسازی کرد بمحض باز شدن در اژیر فعال بشه…!!!!

  • سلام. بله میشه. و نیازی به شستی فشاری هم نیست. چون نصب و جاسازی اون دردسر داره. از یک مگنت در استفاده کنید بهتره.

 • سلام، ببخشید خواستم بدونم الان هزینه لوازمی که این کار نیاز داره تقریبا چقدر میشه؟

  • سلام. یک سنسور حرکتی می خواد ۴۰ تومن، یک ترانس می خواد ۲۰ تومن، یک آژیر می خواد ۳۰ تومن، برد ریموت بتا هم جدیداً قیمت ندارم ولی حدوداً ۸۰ تومن

 • سلام اقای مهندس میشه لطف کنید توضیح بدین چطور یک دزد گیر بدون صدا درست کنم که وقتی کسی جلودر امد یک لامپ داخل اتاقم روشن بشه.. باتشکر

  • سلام. خیلی سادست، در مدار بالا، آژیر رو بردارید و بجاش یک لامپ معمولی وصل کنید. یعنی فقط شما یک چشم راه پله نیاز دارید و یک لامپ

 • سلام مهندس.بعد از هر بار فعال کردن ریموت حتی اگر کسی جلوی چشمی نباشه سیرن برای چند ثانیه(حدود ۱۵ ثانیه) فعال میشه و آژیر میزنه.تایمر چشمی رو هم روی کمترین مقدار تنظیم کردم.به نظر شما چه کاری میشه برای رفع این مشکل انجام داد؟

  • سلام، اگر کلید رو قبل از سنسور قرار بدهید آژیر می زند، یعنی هر بار که برق ورودی سنسور قطع شود آژیر فعال می شود.

   • من یکی از کانال های خروجی(۲۲۰ ولت) یه ریموت رو به چشمی راه پله متصل کردم و خروجی چشمی رو به آداپتور سیرن که با فعال کردن اون خروجی ریموت و سنس کردن چشمی آژیر رو به کار میندازه.با هر بار غیرفعال و فعال کردن خروجی ریموت بدون اینکه کسی جلوی چشمی باشه، آژیر حدودا ۱۵ ثانیه فعال میشه و بعد خاموش میشه و بعدش بدون مشکل کارش رو انجام میده.میخوام اون ۱۵ ثانیه اول که بعد از فعال سازی ریموت هست رو نداشته باشه.به نظر شما مشکل چیه و آیا راهی برای حلش هست؟

    • شما با این کار سنسور رو فعال میکنید، یه فاز و نول رو مستقیم بدین به سنسور، فاز خروجی سنسور رو بدین به ورودی ریموت و خروجی ریموت رو بدین به آداپتور سیرن. سنسور ها برا اولین بار که به برق وصل میشن، برق رو مستقیم میده به خروجی. اینجوری فقط با قطع برق شهر یک بار سیرن آژیر میکشه.

 • سلام مهندس مرادی عزیز.خسته نباشید پس این کتاب دزدگیر اماکن کی آماده میشه؟

  • سلام سعید آقا. مدتیه که درگیر ساخت و ساز شدم و از نوشتن دور افتادم. نمی تونم قول بدم که این کتاب کی تموم میشه.

 • ۲سلام مهندس خسته نباشی
  ببخشید اگر بجای اژیر از تماس گیرنده استفاده شود امکانش هست که درموقع خطر تماس بگیرد
  با تشکر

  • سلام. تماس گیرنده ها معمولاً با یک منفی یا مثبت تحریک میشن و بعدش فعال میشن. برای این کار لازمه که از یک رله دیگه بین این مدار و دستگاه تماس گیرنده استفاده کنید.

 • سیم تلفن منزل قطع میکنند ایا مدار خاصی با اژیر جود داره مرسی

  • سلام، متاسفانه مدار خاصی وجود نداره. از یک دوربین مدار بسته استفاده کنید. اگر به سر و ته کابل دسترسی دارین میتونید از یک دزدگیر استفاده کنید به اینصورت که از یک کابل استفاده کنید که یکی دو زوج اضافه تر داشته باشه یکی از زوج های اضافه رو از یک سر کابل به هم اتصال بدین از اون طرف دیگه هم به دزدگیر وصل کنید اینطوری اگه کابل قطع بشه اون زوجی هم که وصله به دزدگیر هم قطع میشه و دزدگیر صدا میزنه.

 • سلام . درحالت بدون ریموت ، اگه برق شهر قطع ودوباره وصل شود ، آژیر بصدا در می آید . چرا ؟
  لطفا راهنمایی فرمایید .

  • سلام. بله آژیر بصدا در می آید. چون سنسورهای حرکتی استفاده شده در این مدار، وقتی برق برای اولین بار بهشون برسه برای مدت ۳ تا ۴ ثانیه خود به خود فعال میشن.

 • سلام آقای مهندس مرادی
  بنده معلم متوسطه هستم و سر رشته ای از برق و الکترونیک ندارم ، اما برای یک پروژه درسی میخوایم دستگاهی سخن گو با حسگر چشمی درست کنیم ، هر چقدر ساده تر و آماتورتر باشه بهتره چون دانش آموزان ما ۱۳ – ۱۴ ساله هستن
  میشه منو راهنمایی بفرمایید ، چه وسایلی تهیه کنیم و چطور دستگاه رو بسازیم؟
  دستگاه مورد نظر ما سطل زباله ای که وقتی زباله ای درون اون میدازیم با یک پیام صوتی از فرد تشکر کنه
  ممنون میشم اگر جوابم رو بدید

  • سلام،برای انجام این پروژه راههای زیادی وجود داره که بستگی به ایده و خلاقیت شما داره من یک راه ساده به شما پیشنهاد میکنم.
   تو این روش فقط چند تا قطعه لازمه بخرید. یک ماژول ضبط و پخش صدا که یک میکروفن و یک بلند گوی کوچیک و دوتا کلید ضبط و پخش صدا داره، یک باطری و یک کلید در یخچال بخرید. قیمت زیادی هم ندارن هر کدوم تو محدوده ۲۰ تومن قیمتشونه.اول صداتون رو رماژول ضبط و پخش صدا چند ثانیه با تاخیر ضبط کنید بعد کلید در یخچال رو روی در سط زباله نصب کنید به جای اینکه از کلید پخش صدا روی برد ماژول استفاده کنید کلید در یخچال که روی سطل زباله نصب کردین رو جایگزین اون کنید.برای انجام اون هم به یه فروشگاه قطعات الکترونیکی توی شهر خودتون برید اونجا شما رو بهتر راهنمایی میکنن که چه ماژولی مناسبه و چطوری وصل کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی