فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
9
1396

آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده

سلام. امروز با آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده در خدمت شما هستیم. دزدگیری که می تواند حضور یک شخص را در یک محیط تشخیص دهد و با آژیر کشیدن آن را به شما اطلاع دهد.
توجه کنید که این یک مدار ساده و در حد آماتور است که البته برای سارقان فریبنده و کارساز است.
از آنجایی که انباری مجتمع های مسکونی در پارکینگ ساختمان قرار گرفته، و در مکان خلوتی ست. به همین خاطر زیاد مورد سرقت قرار می گیرد که این دزدگیر ساده می تواند برای چنین مکان هایی بسیار کارساز باشد. البته خودتان می توانید با ایده های جالب این دزدگیر را پیشرفته تر کنید.

حتماً می دانید که قیمت یک دزدگیر اماکن معمولی حدوداً 350 تا 400 هزار تومان است، ولی با این آموزش شما می توانید با کمتر از 50 هزار تومان یک دزدگیر ساده بسازید.

وسایل لازم برای ساخت دزدگیر اماکن ساده

 • یک عدد سنسور راه پله (چشم راه پله)
 • یک عدد آژیر سیرن 12 ولت (یا 220 ولت)
 • یک عدد منبع تغذیه 12 ولت
 • یک عدد کلید یک پل

 

بعد از تهیه موارد بالا، این قطعات را به صورت زیر به یکدیگر متصل کنید. البته اگر از آژیرهای 220 ولت استفاده می کنید، در این صورت نیازی به منبع تغذیه 12 ولت ندارید.

 

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

ولوم تنظیم زمانِ چشم راه پله را روی زمانِ 2 دقیقه تنظیم کنید و حساسیت آن را روی حالت وسط (نه خیلی کم و نه خیلی زیاد) قرار دهید. آنگاه کلید یک پل را در کنار درب انباری (به سمت داخل انباری) طوری نصب کنید که وقتی دست خود را از لای درب وارد انباری می کنید، بتوانید کلید را پیدا کنید.

این دزدگیر ساده به این صورت کار می کند که وقتی قصد ورود به داخل انباری را دارید، بایستی دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را خاموش کنید. آنگاه وارد انباری شوید و کارتان که تمام شد، 2 دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله قطع شود، آنگاه دوباره دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را روشن کنید. حساسیت چشم های راه پله طوری است که اگر دست شما به آرامی حرکت کند، این حرکت کوچک را نادیده می گیرد و مدار فعال نمی شود. ولی از آنجایی که سارقین از وجود این کلید با خبر نیستند، به محض باز کردن درب انباری، آژیر به صدا در خواهد آمد و سارق پا به فرار خواهد گذاشت.

این مدار یک مشکل کوچک دارد و آن هم اینکه شما مجبورید بعد از اینکه کارتان در داخل انباری تمام شد، 2 دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله خاموش شود و شاید این زمان برای بعضی از دوستان قابل تحمل نباشد. بنابراین مدار را کمی پیشرفته تر می کنیم به اینصورت که برای این مدار یک ریموت کنترل هم قرار می دهیم.

پیشنهاد ما استفاده از دستگاه کنترل از راه دور 3 کانال بتا است. که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید. البته ما تنها به یکی از کانالهای آن احتیاج داریم.
قیمت این دستگاه در بازار حدوداً 45 هزار تومان است.

 

برد ریموت بتا

همانطور که مشاهده می کنید این دستگاه دارای 2 عدد ریموت کنترل است که در حدود 100 متر برد دارند. قبل از استفاده از ریموت کنترل ها نیاز است که ریموت را به دستگاه مرکزی (گیرنده) آن بشناسید تا ریموت بتواند با دستگاه مرکزی ارتباط برقرار کند. روش شناسایی ریموت ها به دستگاه و سایر تنظیمات دستگاه در کاتالوگ راهنمای محصول که در زمان خرید به شما داده می شود آمده است. البته می توانید کاتالوگ نصب و راه اندازی کنترل از راه دور بتا را از این لینک دانلود و مطالعه کنید.
توجه داشته باشید که ما تنها با پایه هایی که در تصویر مشخص شده است سروکار داریم و کاری به الباقی فیش ها و پایه های آن نداریم.

اکنون با توجه به مدار زیر، دستگاه کنترل از راه دور را در مدار قرار میدهیم.

 

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

 

در این مدار دو عدد منبع تغذیه قرار گرفته است. منبع تغذیه شماره 1 برای تغذیه آژیر سیرن بوده و در صورتی که از آژیر 220 ولت استفاده می کنید نیازی به قرار گیری منبع تغذیه شماره 1 نیست.
منبع تغذیه شماره 2 برق دستگاه کنترل از راه دور را تامین می کند و از آنجایی که برق تغذیه این دستگاه باید به صورت دائم وصل باشد ما برق ورودی به آن را از قبل از چشم راه پله گرفته ایم تا فعال یا غیر فعال شدن چشم راه پله تاثیری در کارکرد دستگاه کنترل از راه دور نداشته باشد.

با این مدار دیگر نیازی به نصب کلید یک پل در مدار نیست و شما می توانید قبل از ورود به داخل انباری کلید A روی ریموت کنترل را فشار دهید تا دزدگیر غیر فعال شود، آنگاه درب انباری را باز کنید و کارتان که در انباری تمام شد، درب را ببندید و دوباره کلید A روی ریموت را فشار دهید تا دزدگیر در حالت آماده بکار قرار گیرد.

 

ریموت کنترل بتا

چند نکته در ساخت دزدگیر اماکن:

نکته 1: مد دستگاه کنترل از راه دور را روی حالت مد حافظه دار یا مد دزدگیر اماکن قرار دهید.

نکته 2: در مدار بالا نمی توان به جای چشم راه پله از چشم دزدگیر اماکن استفاده کرد. زیرا چشم های دزدگیر اماکن دارای ولوم تنظیم زمان نیستند و پس از اینکه حضور شخص را تشخیص دهند و مدار را فعال کنند، بعد از 1 الی 2 ثانیه دوباره قطع می شوند. و این زمان کوتاه برای فراری دادن سارق کافی نیست.

نکته 3: تفاوت آژیر سیرن (پیزو) با بلندگو در این است که برای به صدا درآمدن سیرن کافیست که یک ولتاژ 12 ولت به آن وصل شود، ولی بلندگو نیاز دارد که ملودی پخش خود را از یک برد الکترونیکی دیگر، مثلاً مرکز کنترل دریافت کند. پس در مدار بالا نمی توان از بلندگو استفاده کرد. تصویر یک نمونه آژیر سیرن را در پایین مشاهده می کنید.

آژیر سیرن
124 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • باسلام و احترام
  ممنون از سایت خیلی خوبتون
  میخواستم بدونم امکانش هست در مدار از مگنت سیم دار یا وایرلس استفاده کرد؟

  • سلام. بله با مگنت سیم دار امکان پذیره. ولی وایرلس نه.

 • سلام مهندس این دردگیر فقط یک مشکل داره وقتی برق از اداره برق یا پست محل خود ب خود قط و وصل بشه بی دلیل تا ۲ دقیقه اژیر ب صدا در میاد چجوری میشه این مشکل حل کرد؟

  • بله شاهین جان کاملاً درسته. و ما هم در مقاله بالا این رو عنوان کردیم، کاریش نمیشه کرد مگر اینکه یک دزدگیر واقعی بخرید.

  • بنظرتون برای چی این اتفاق می افته؟ مگه وقتی همین چشمی در راهرو آپارتمان نصب هستش با قطع و وصل برق شهری چراغ راهرو ها دوباره روشن میشه؟

   • سلام مجدد. بله با قطع و وصل برق شهری چراغ راهرو ها دوباره روشن میشه و این به طراحی مدار این سنسورها برمیگرده و به نظر منم یک ضعفه.
    از یکی از کاربران شنیدم که یک مدل سنسور راه پله هست که این مشکل رو نداره ولی یادم رفت اسم اون برند رو سوال کنم.
    از برقکاران عزیز می خوام، اگر کسی برندی رو میشناسه که این مشکل رو نداشته باشه معرفی کنه تا برای این مدار ازش استفاده کنیم.

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون

  یه سوالی دارم تو مدار دوم با ریموت بنظر میرسه فقط ریموت داره آزیر رو از کار میندازه درسته؟ خب در صورتی که بعد از خروج از ساختمان باز باید دو دیقه وایسی بعد آژیر رو روشن کنی
  بهتر نیست به جای همون کلید یک پل مدار اول ریموت قرار بگیره؟

  • سلام. مرسی. بله درسته. به این خاطر ما ریموت رو قبل از چشمی قرار ندادیم چون وقتی برق چشمی قطع و وصل میشه خود به خود برای چند ثانیه فعال میشه و صدای آژیر اهالی رو اذیت میکنه.
   اون کاری که شما فرمودین هم درسته. ولی مدار اول رو کم هزینه طراحی کردیم و نخواستیم از ریموت استفاده کنیم.

 • سلام مهندس جان تشکر بابت راهنمایی ،حالا من میخوام یک اژیر کم صدا واینکه خودش بعد چند ثانیه صدا استپ کنه به انتهای مدار وصل کنم .تو بازار چه اژیری هست کم صدا وزود قطع بشه ،ایا میشه با منبع تغذیه 220به12یک اژیر که در عروسک استفادهمیشه درست کرد ،تشکر از سایت خوبتون

  • سلام.خواهش می کنم. بله میشه و نیازی هم به تایمر نداره چون چشم راه پله خودش بعد از چند ثانیه قطع میکنه. اون آژیرهای عروسکی فک نکنم 12 ولت باشه، بلکه اونها سه ولت هستند و می تونید در این مدار ازش استفاده کنید. فقط کافیه بین ترانس و آژیر یک رله 12 ولت کار بزارید یا کلاً ترانسی پیدا کنید که 220 ولت رو تبدیل به 3 ولت کنه.

 • ایا این مدارو میشه در محیط واقعی مث دامداری ها استفاده کرد ؟ عمر مفید این مدار چقد میتونه باشه؟ ایا سنسورهای چشمی در محیط باز با محیط بسته متفاوته؟
  اگه سنسور هارو روی حالت ماه بزاریم فقد شبا فرمان میده خطا نداره ک ی برا اطمینان فتوسل بزاریم؟
  ممنون مهندس جان

  • سلام. اگر در محیطی نصب میشه که گاوها یا گوسفندها در جلوی سنسور حرکت میکنن پس نمیشه نصب کرد.
   این سنسورها برای محیطهای بسته بدون خطا جواب میده.
   بله روی حالت ماه فقط شبها فرمان میده و خطا نداره.

 • میشه مدار دزدگیر رو با فتوسل و ریموت هم توضیح بدین ینی دزدگیر فقد شبا فعال بشه.

  • سلام. کافیه سیم برگشتی فتوسل رو(که معمولاً قرمز رنگه) به سیم فاز ورودی چشمی وصل کنید. البته یادم نبود که داخل خود این چشم های راه پله فتوسل هم هست، می تونید ولومی رو که داخل چشم راه پله هست و علامت ماه و خورشید روی اون هست رو به سمت ماه بچرخونید.

 • سلام بر مهندسین من میخوام یه مدار ساده داشته باشم که هروقت مشتری اومد داخل مغازه خبردار بشم مغازه از پشت به خانه راه داره وچون مشتری کمه میخوام از این مدار استفاده کنم لطفا ساده ترین راه نشونم بدید باتشکر

  • سلام. کافیه یک سنسور حرکتی داخل مغازه نصب کنید تا هر کسی که وارد مغازه شد، زنگی که داخل خونه هست به صدا در بیاد. این مقاله رو بخونید کمکتون میکنه.
   چشم راه پله

 • سلام میشه این مدار رو بصورت سیم‌کارهای راه انداخت؟ یعنی همزمان با آژیر به شماره موبایل زنگ‌بزنه؟؟

  • سلام. بله میشه، کافیه یک تلفن کننده در مدار قرار بدید.

 • سلام لطفا راهنمایی کنید که کنترل از راه دور بتا رااز کجاتهیه کنیم
  آدرس و اینکه میتونیم سرراه برق ورودی یک عددفتویل 10آمپرقراردهیم که فقط شبها فعال بشه ممنوومچکر.

 • سلام،خسته نباشین،استاد میشه از چشمی دزدگیر هم استفاده کرد تو این مدار،اگه میشه لطف میکنین مدارشو بگین،من چشمی دزدگیر و دقیقا از همین اژیرها گرفتم

 • سلام مهندس خسته نباشید برا وصل کردن دتکتور دود به دزدگیر هم باید اخر مدارو ببندیم

 • سلام و درود
  خداقوت مهندس
  من چطور میتونم یک مگنت آهنربایی
  به این پروژه اضافه کنم؟
  که به محض ورود به منزل
  بعد از تحریک مگنت و سنس شدن چشمی
  در مدت زمان تعیین شده در چشمی
  آژیر زده بشه.
  پیشاپیش از شما مچکرم

 • سلام و خسته نباشید . من تو کلانتری خدمت میکردم و وقتی دزدگیر بانکهای حوزه فعال میشد یه تماس خودکار با کلانتری گرفته میشد که این صدای دزدگیر بانک فلان جاست . لطفا رسیدگی کنید . چطور میشه این سیستم رو واسه دزدگیر خونگی اجرا کرد‌‌؟ ممنون

 • سلام آیا سنسورها مانند کلید عمل میکنند؟

  • سلام. بله درسته.

 • سلام میشه باز ریموت کنترل لامپ هم استفاده کرد ازاین ریموتا که به لوستر و لامپ وصل میشه اگه میشه یه توضیح هم بدید ممنون میشم

  • سلام. بله میشه. کافیه بجای برد ریموت بتا که در مدار بالا قرار گرفته، یکی از رله های ریموت لامپ رو در مسیر قرار بدین.

 • سلام جناب مهندس من یه مشکلی دارم وقتی تو خونه نشستیم و دزدگیر غیره فعاله هر چند دقیقه یه لحظه صدا میده چیکار باید بکم

  • سلام جناب معصومی. دزدگیر شما، مثل دزدگیر بالاست یا یک دزدگیر واقعی دارین؟

   • نه مهندس همین‌ دزدگیر

    • وقتی کلید قطعه که نباید هیچ برقی به آژیر برسه. اگر مدار رو دقیقاً مثل بالا وصل کرده باشید نباید چنین مشکلی پیش بیاد.

 • سلام مهندس جان واقعا سایت جالبی داری خدا خیرتون بده از یه هزینه گزاف خرید دزدگیر نجانمون دادی .واقعا جالب بود و ساده البته خودم با یکم تعقیرات کاملش کردم بازم از این پروژه ها بزار استفاده کنیم.ممنون میشم واقعا عالیییی

  • سلام.خواهش می کنم. اگر مداری که میفرمایید کامل کردین رو برای ما ایمیل کنید به اسم خودتون در سایت میزاریم.

 • سلام مهندس میشه بجای پیزو از بنلدگوی دزدگیر ماشین استفاده کرد

  • سلام. خیر نمیشه.انتهای مقاله رو بخونید متوجه میشید.

 • سلام مهندس عزیز واقعا عالی. یه سوال داشتم میشه تعداد سنسور ها رو اضافه کر د ؟

  • سلام. مرسی. بله شما هر تعداد سنسور که بخواهید می تونید اضافه کنید. فقط کافیه سیم قرمز رنگ خروجی از همه سنسورها رو به همدیگه وصل کنید.

 • سلام . ممنون میشم اگه برام بیشتر توزیع بدید مهندس جان تریقه اتصالشون به هم زیاد سر در نیاوردم ولی خیلی لازمش دارم

  • سلام آقا میلاد. ولی نقشه که واضح هستش. کجاش رو متوجه نشدید؟

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی