خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۹
۱۳۹۶

آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده

سلام. امروز با آموزش ساخت دزدگیر اماکن ساده در خدمت شما هستیم. دزدگیری که می تواند حضور یک شخص را در یک محیط تشخیص دهد و با آژیر کشیدن آن را به شما اطلاع دهد.
توجه کنید که این یک مدار ساده و در حد آماتور است که البته برای سارقان فریبنده و کارساز است.
از آنجایی که انباری مجتمع های مسکونی در پارکینگ ساختمان قرار گرفته، و در مکان خلوتی ست. به همین خاطر زیاد مورد سرقت قرار می گیرد که این دزدگیر ساده می تواند برای چنین مکان هایی بسیار کارساز باشد. البته خودتان می توانید با ایده های جالب این دزدگیر را پیشرفته تر کنید.

حتماً می دانید که قیمت یک دزدگیر اماکن معمولی حدوداً ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است، ولی با این آموزش شما می توانید با کمتر از ۵۰ هزار تومان یک دزدگیر ساده بسازید.

وسایل لازم برای ساخت دزدگیر اماکن ساده

 • یک عدد سنسور راه پله (چشم راه پله)
 • یک عدد آژیر سیرن ۱۲ ولت (یا ۲۲۰ ولت)
 • یک عدد منبع تغذیه ۱۲ ولت
 • یک عدد کلید یک پل

 

بعد از تهیه موارد بالا، این قطعات را به صورت زیر به یکدیگر متصل کنید. البته اگر از آژیرهای ۲۲۰ ولت استفاده می کنید، در این صورت نیازی به منبع تغذیه ۱۲ ولت ندارید.

 

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

آموزش ساخت دزدگیر اماکن

ولوم تنظیم زمانِ چشم راه پله را روی زمانِ ۲ دقیقه تنظیم کنید و حساسیت آن را روی حالت وسط (نه خیلی کم و نه خیلی زیاد) قرار دهید. آنگاه کلید یک پل را در کنار درب انباری (به سمت داخل انباری) طوری نصب کنید که وقتی دست خود را از لای درب وارد انباری می کنید، بتوانید کلید را پیدا کنید.

این دزدگیر ساده به این صورت کار می کند که وقتی قصد ورود به داخل انباری را دارید، بایستی دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را خاموش کنید. آنگاه وارد انباری شوید و کارتان که تمام شد، ۲ دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله قطع شود، آنگاه دوباره دست خود را از لای درب وارد انباری کنید و کلید را روشن کنید. حساسیت چشم های راه پله طوری است که اگر دست شما به آرامی حرکت کند، این حرکت کوچک را نادیده می گیرد و مدار فعال نمی شود. ولی از آنجایی که سارقین از وجود این کلید با خبر نیستند، به محض باز کردن درب انباری، آژیر به صدا در خواهد آمد و سارق پا به فرار خواهد گذاشت.

این مدار یک مشکل کوچک دارد و آن هم اینکه شما مجبورید بعد از اینکه کارتان در داخل انباری تمام شد، ۲ دقیقه در بیرون انباری منتظر بمانید تا چشم راه پله خاموش شود و شاید این زمان برای بعضی از دوستان قابل تحمل نباشد. بنابراین مدار را کمی پیشرفته تر می کنیم به اینصورت که برای این مدار یک ریموت کنترل هم قرار می دهیم.

پیشنهاد ما استفاده از دستگاه کنترل از راه دور ۳ کانال بتا است. که تصویر آن را در پایین مشاهده می کنید. البته ما تنها به یکی از کانالهای آن احتیاج داریم.
قیمت این دستگاه در بازار حدوداً ۴۵ هزار تومان است.

 

برد ریموت بتا

همانطور که مشاهده می کنید این دستگاه دارای ۲ عدد ریموت کنترل است که در حدود ۱۰۰ متر برد دارند. قبل از استفاده از ریموت کنترل ها نیاز است که ریموت را به دستگاه مرکزی (گیرنده) آن بشناسید تا ریموت بتواند با دستگاه مرکزی ارتباط برقرار کند. روش شناسایی ریموت ها به دستگاه و سایر تنظیمات دستگاه در کاتالوگ راهنمای محصول که در زمان خرید به شما داده می شود آمده است. البته می توانید کاتالوگ نصب و راه اندازی کنترل از راه دور بتا را از این لینک دانلود و مطالعه کنید.
توجه داشته باشید که ما تنها با پایه هایی که در تصویر مشخص شده است سروکار داریم و کاری به الباقی فیش ها و پایه های آن نداریم.

اکنون با توجه به مدار زیر، دستگاه کنترل از راه دور را در مدار قرار میدهیم.

 

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

مدار ساخت دزدگیر اماکن با ریموت کنترل

 

در این مدار دو عدد منبع تغذیه قرار گرفته است. منبع تغذیه شماره ۱ برای تغذیه آژیر سیرن بوده و در صورتی که از آژیر ۲۲۰ ولت استفاده می کنید نیازی به قرار گیری منبع تغذیه شماره ۱ نیست.
منبع تغذیه شماره ۲ برق دستگاه کنترل از راه دور را تامین می کند و از آنجایی که برق تغذیه این دستگاه باید به صورت دائم وصل باشد ما برق ورودی به آن را از قبل از چشم راه پله گرفته ایم تا فعال یا غیر فعال شدن چشم راه پله تاثیری در کارکرد دستگاه کنترل از راه دور نداشته باشد.

با این مدار دیگر نیازی به نصب کلید یک پل در مدار نیست و شما می توانید قبل از ورود به داخل انباری کلید A روی ریموت کنترل را فشار دهید تا دزدگیر غیر فعال شود، آنگاه درب انباری را باز کنید و کارتان که در انباری تمام شد، درب را ببندید و دوباره کلید A روی ریموت را فشار دهید تا دزدگیر در حالت آماده بکار قرار گیرد.

 

ریموت کنترل بتا

چند نکته در ساخت دزدگیر اماکن:

نکته ۱: مد دستگاه کنترل از راه دور را روی حالت مد حافظه دار یا مد دزدگیر اماکن قرار دهید.

نکته ۲: در مدار بالا نمی توان به جای چشم راه پله از چشم دزدگیر اماکن استفاده کرد. زیرا چشم های دزدگیر اماکن دارای ولوم تنظیم زمان نیستند و پس از اینکه حضور شخص را تشخیص دهند و مدار را فعال کنند، بعد از ۱ الی ۲ ثانیه دوباره قطع می شوند. و این زمان کوتاه برای فراری دادن سارق کافی نیست.

نکته ۳: تفاوت آژیر سیرن (پیزو) با بلندگو در این است که برای به صدا درآمدن سیرن کافیست که یک ولتاژ ۱۲ ولت به آن وصل شود، ولی بلندگو نیاز دارد که ملودی پخش خود را از یک برد الکترونیکی دیگر، مثلاً مرکز کنترل دریافت کند. پس در مدار بالا نمی توان از بلندگو استفاده کرد. تصویر یک نمونه آژیر سیرن را در پایین مشاهده می کنید.

آژیر سیرن


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


164 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلامی‌دوباره خدمت مهندس.در مورد مشکل قطعی برق.چون دزد ک بخواد بیا تو باید درو باز کنه پس ب نطرم می تونیم ی کلید ازین کلیدایی ک تو یخچاله بدارم بین در ک وقتی باز شه فعال بشه و اونو به ی باطری ۱۲ ولت بدیم و ازون مستقیم به اژیر بدیم این طوری دوتا مشکلمون حل میشه.۱‌. هم دیگه قط برق نمی ترسیم۲.هم اگه سنسور از کار بیفته با اون کلید مشکل حل میشه.

  • سلام. بله این راه حلی که فرمودید هم میشه.

 • سلام‌مهندس مثل همیشه عالی.مهندس ی سوال داشتم در مورد ریموت کنترل کاتالوگشم خوندم متوحه نشدم.چ طوری هر رله رو روی دکمه ست کنم؟یعنی چ طوری مثلا رله ۱ رو بش ی مد بدم و با یک دکمه مخصوص روی ریموت و رله بعدیشم و مثل همین..ممنون میشم راهنمایم کنیم

  • سلام. مرسی. یک دکمه روی گیرنده دستگاه هست که روی اون نوشته LRN. اگر این دکمه رو نیم ثانیه فشار بدید و بعدش ول کنید و دکمه A رو بزنید، ریموت رو شناسایی می کنه.و دکمه A میشه برای رله اول، دکمه B برای رله دوم و دکمه C برای رله سوم. دکمه چهارم روی ریموت هم اضافست.

   • ممنون از جواب سریعتون.جدا ک من طرف دار سایتونم وقت کنم مقاله هاشو دونه به دونه می خونم جدا لذت می برم.مهندس بی صبرانه منتظر کتاب ایفون ۲تون هستم.خدا خیرت بده همیشه

    • سلام حسین آقا، سلامت باشید، اولویت مهندس مرادی پاسخ به سوالات شما کاربران عزیز است تا جایی که اطلاعات داشته باشیم سعی میکنیم تجارب کاریمون رو در اختیار همه شما عزیزان قرار بدیم شما نیز در صورت بدست آوردن تجربه جدید اگر بتونید در اختیار ما و کاربران قرار بدید خوشحال میشیم و باعث ارتقای دانش فنی همه ما میشه

 • سلام مثلا نمیشه در مدار اول کلیدو بزاری بین سنسوو فاز و بجای کلید بین چشمی آژیر یه تایمر بزاری

  • سلام مجدد. خیر نمیشه.

 • سلام
  خاب تو مدار اول یکار دیگه هم میشه کرد کلیدو بزاری بین فاز و چشمی اینطوری دیگه لازم نیست ۲ دیقه وایسی

  • سلام. خب نه. اگر این کار رو بکنید باعث میشه هر بار برق سنسور قطع و وصل بشه و وقتی برق سنسور وصل بشه، این سنسورها خودبه خود هفت هشت ثانیه فعال میشن و آژیر صدا میده. و این هفت هشت ثانیه باعث مزاحمت برای همسایه ها میشه.

 • سلام مهندس جان ، من فرق nc باno رو متوجه نمیشم ، نمیشه com رو با nc وصل کرد ؟؟ یا ی سوال کلی توی برد جک های پارکینگی من متوجه نمیشم در صورت استفاده نکردن از چشمی یا کلید و،،، کدام پایه ها را باید پل کرد ؟؟ایا باید هر کدام از پایه های open , close ک استفاده نمیشود را با com پل کرد ؟؟؟

  • سلام. com در حالت عادی به nc وصل هست. ولی وقتی بوبین رله تحریک میشه com به no وصل میشه. به همین راحتی…
   برای جک پارکینگ باید به کاتالوگ محصول مراجعه کنید، چون همشون که به یک شکل نیستند.

 • سلام و عرض خسته نباشید بابت همچین اموزش جذاب و کاربردی که برای کاربران تهیه کردید.میخواستم بپرسم که میشه از یکی از کانال های ریموت کرکره برقی استفاده کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام. مرسی از شما. بله امکانپذیره.

 • سلام وخسته نباشید خیلی کم پیش میاد تو فصای نوشتاری نت یه موضوع رو با لذت تااخرش بخونیم.من ساکن یه شهرستان در شمال هستم.امکان اش هست همین پکیج رو اماده تحویل بگیریم وبا عرض معذرت هرینه رو پرداخت کنیم تاباپست پیشتاز تحویل بگیریم.ممنون

  • سلام.مرسی. خوشحالیم که راضی بودید. متاسفانه امکان ارسال پکیج وجود نداره. شما این قطعات رو به هر برقکاری بدین واستون درست می کنه.

 • سلام مهندس ریموت کنترل ۴ کاناله در هر لحظه فقط یکی از لامپها رو روشن میکنه یا همه لامپها با هم ، میشه روشن بشن؟

  • سلام. خیر روی ریموت ۴ تا دکمه هست، شما هر کدوم رو که بزنید چراغ متصل به اون کانال روشن میشه.
   البته می تونید تعداد زیادی چراغ رو روی یکی از رله ها بزارین تا با فشار دادن تنها یک کلید همشون روشن بشن.

 • در پاسخ دوستمان اقای معصومی احتمالا کلید تک پل شما دارای چراغ نشانگر است،همون مشکلی که باعث چشمک زدن لامپها میشه ،نشانگر راقطع کنید مشکل حل میشه

 • سلام ،به نظر میرسد که در این دزد گیر شما یه مشکلی وجود داره واون اینکه چراغ سنسوردار سقفی با قطع و وصل برق خود به خود فعال میشه ،با این توضیح با هربار رفتن واومدن برق اژیر فعال میشه!

  • سلام. اگر دقت کنید کلید یک پل بعد از سنسور قرار گرفته شده که مانع این اتفاق میشه.یعنی برق سنسور هیچ وقت قطع نمیشه.

   • دوستمون راست میگه با هر بار قطع و وصل برق خودکار سنسور می بنده مدار را و جریان رو میده تو مدار و صدای آژیر در میاد
    تو حالت عادی هم تو لامپ هم این اتفاق میافته و وقتی برق قطع و وصل میشه ، سنسور لامپ رو روشن می کنه
    نکته بعدی اینکه سنسور های اینجوری خطا زیاد داره ،من الان برای لامپ گذاشتم بعضی وقت ها بی خودی روشن میشه تازه جنس خوب بوده و گرون
    میشه مدارش رو نوشت با میکرو ، و یکم این خطاها رو با چشمی های دزدگیر اصلاح کرد

    • سلام.ممنونم از شما بابت وقتی که برای بهتر شدن این مقاله میزارید.
     بله از این بابت که هر بار برق شهر قطع شود، سنسور برای چند ثانیه خود به خود به صدا در می آید حق با شماست و برای این مدار کاریش هم نمیشه کرد. چون ما سعی کردیم با کمترین هزینه یک مدار با کمترین نواقص رو طراحی کنیم.

 • سلام و ممنون از مطلب خوبتون
  میخواستم بپرسم که این چشمی ها با برق ۱۲ ولت هم کار میکنن؟؟؟
  یا چشمی تایمر دار ۱۲ ولتی وجود داره یا خیر؟؟؟
  ممنون

  • سلام. خیر این چشمی های استفاده شده در مدار بالا با ۲۲۰ ولت کار می کنن.
   ۲- ولی چشمی دزدگیر های واقعی با برق ۱۲ ولت کار می کنه که البته شما نمی تونید در مدار بالا از این چشمی ها استفاده کنید.

 • سلام مهندس من یه بلند گوی دزدگیر دارم صدا نداره یعنی آژیر نداره از خودش نمیشه یه پیزو چی چیزسچی وصل کرد روش صدا دار بشه

  • سلام.چرا میشه، یک برد تولید زنگ بخرید و بهش وصل کنید . البته بلندگو رو باید ببرید پیش فروشنده و بگین که برد تولید صدا هم توان با اون بلندگوی شما باشه.
   البته این رو بگم که اگر اون بلندگو رو کنار بزارید و یک پیزو بخرید براتون ارزون تر در میاد.

 • سلام
  بله رله ۱۲ولتی باز که یکی درب ثابت نصب میشه یکی روی درب متحرک خروجی رله باز درب باخروجی چشمی بهم وصل کنی بره به سمت آژیر خروجی که میگم منظورم دو رشته سیمی که به آژیرفرمان میده

  • سلام.فکرنکنم بشه، چون اون مگنت درب که می فرمایید در حالت عادی نرمال کلوز هست و وقتی درب باز میشه، میشه نورمال اوپن. پس نمیشه درمدار بالا قرارش داد.

 • سلام وقت بخیر اقای مرادی
  میشه از رله درب هم استفاده کرد آژیر بزنه

  • سلام. مرسی. منظورتون از رله درب رو متوجه نمیشم. ولی هر رله ۱۲ ولتی که یک تیغه باز داشته باشه رو میشه در مدار دزدگیر اماکن بالا استفاده کرد.

 • سلام میشه باز ریموت کنترل لامپ هم استفاده کرد ازاین ریموتا که به لوستر و لامپ وصل میشه اگه میشه یه توضیح هم بدید ممنون میشم

  • سلام. بله میشه. کافیه بجای برد ریموت بتا که در مدار بالا قرار گرفته، یکی از رله های ریموت لامپ رو در مسیر قرار بدین.

 • سلام جناب مهندس من یه مشکلی دارم وقتی تو خونه نشستیم و دزدگیر غیره فعاله هر چند دقیقه یه لحظه صدا میده چیکار باید بکم

  • سلام جناب معصومی. دزدگیر شما، مثل دزدگیر بالاست یا یک دزدگیر واقعی دارین؟

   • نه مهندس همین‌ دزدگیر

    • وقتی کلید قطعه که نباید هیچ برقی به آژیر برسه. اگر مدار رو دقیقاً مثل بالا وصل کرده باشید نباید چنین مشکلی پیش بیاد.

 • سلام مهندس جان واقعا سایت جالبی داری خدا خیرتون بده از یه هزینه گزاف خرید دزدگیر نجانمون دادی .واقعا جالب بود و ساده البته خودم با یکم تعقیرات کاملش کردم بازم از این پروژه ها بزار استفاده کنیم.ممنون میشم واقعا عالیییی

  • سلام.خواهش می کنم. اگر مداری که میفرمایید کامل کردین رو برای ما ایمیل کنید به اسم خودتون در سایت میزاریم.

 • سلام مهندس میشه بجای پیزو از بنلدگوی دزدگیر ماشین استفاده کرد

  • سلام. خیر نمیشه.انتهای مقاله رو بخونید متوجه میشید.

 • سلام مهندس عزیز واقعا عالی. یه سوال داشتم میشه تعداد سنسور ها رو اضافه کر د ؟

  • سلام. مرسی. بله شما هر تعداد سنسور که بخواهید می تونید اضافه کنید. فقط کافیه سیم قرمز رنگ خروجی از همه سنسورها رو به همدیگه وصل کنید.

 • سلام . ممنون میشم اگه برام بیشتر توزیع بدید مهندس جان تریقه اتصالشون به هم زیاد سر در نیاوردم ولی خیلی لازمش دارم

  • سلام آقا میلاد. ولی نقشه که واضح هستش. کجاش رو متوجه نشدید؟

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی