خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
تیر
۲۳
۱۳۹۶

فیلم آموزش لوله گذاری برق ساختمان

در فیلم آموزش لوله گذاری برق ساختمان می خواهیم در مورد روش نصب لوله های برق برای پریزها و روشنایی ها در سیمکشی ساختمان صحبت کنیم. این فیلم در واقع خلاصه ای از فصل لوله گذاری در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق است که امروز به صورت فیلم آموزشی تقدیم شما می گردد.

فیلم آموزش لوله گذاری برق ساختمان

 

از آنجایی که شاید سرعت اینترنت بعضی از کاربران برای مشاهده این فیلم مناسب نباشد، ما مطالب این فیلم را در پایین آورده ایم تا بتوانید مطالعه کنید.

اگر برای شما هم پیش اومده باشه که به یک ساختمون در حال ساخت سرزده باشید حتماً دیدید که گاهی اوقات برقکارها لوله های برق رو در سقف اتاق و گاهی اوقات در کف اتاق ها نصب می کنن. حالا می خواییم بررسی کنیم که دلیل این انتخاب ها چیه و هر کدوم چه مزیت هایی نسبت به دیگری داره.ما به عنوان یک تکنسین برق ساختمان در زمان لوله گذاری بایستی سه مسئله رو مدنظر قرار بدیم و با توجه به ترتیب رعایت این سه مسئله کار لوله گذاری رو انجام بدیم

اولین مسئله اینه که چه ما کار رو بصورت کنتراتی و چه به صورت متر زیر بنا برداشتیم، کار با زحمت کمتر و سرعت بیشتری انجام بشه تا دستمزد بیشتری برای ما داشته باشه. البته با رعایت نکات ایمنی و حفاظت. نه اینکه ایمنی و حفاظت رو فدای دستمزد بیشتر کنیم. خب حالا ما چطور می تونیم در زمان نصب لوله های برق که  حالا می تونه لوله خرطومی باشه یا لوله پی وی سی یا هر نوع دیگه ای. کاری کنیم که کار با زحمت کمتر و سرعت بیشتری انجام بشه. اول اینکه لوله های برق رو در مسیر هایی نصب کنیم که نیاز به کمترین مقدار شیارزنی وجود داشته باشه. می دونید که شیار زنی از اون کارهای خیلی سخت و طاقت فرسا در سیمکشی ساختمان هستش. و افتادن به جون دیوار با تیشه یا هیلتی هم استقامت دیوارهای ساختمان رو کم می کنه هم شما رو خسته می کنه و سرعت کارتون رو میاره پایین پس اگر شما دو گزینه پیش رو داشتید که یکی نیاز به شیار زنی بیشتر و یکی نیاز به شیار زنی کمتر داشت. حتماً اون موردی که نیاز به شیار زنی کمتر داره رو انتخاب کنید.

دومین مسئله اینه که شما باید لوله های برقتون رو در جایی نصب کنید که احتمال می دید کمترین مقدار آسیب به لوله ها وارد بشه. منظور ما از آسیب، خرابی یا شکستگی هایی هستش که در زمان ساخت یک ساختمون احتمال داره که توسط سایر افراد و  استادکارهایی که اونجا کار می کنن به صورت ناخواسته به لوله های برق وارد بشه. مثلاً یک استاد کار گچ کار که در حال گچ کاری یک اتاق هستش، شاید حواسش نباشه و بشکه های زیر پاشو دقیقاً گذاشته روی لوله های برق، شما که بعد از نصب لوله های برق همیشه اونجا نیستید تا بگید “آخ آخ اوستا بشکتو بردار لوله مو شکستی”.

حتماً شما هم به یک ساختمون در حال ساخت سر زدید و این شلوغی های حین کار رو دیدید و چون در اون مرحله معمولاً محافظی نیست که از لوله های برق محافظت کنه، احتمال داره که به لوله های برق آسیب وارد بشه.
در یک جمله خلاصه. همیشه به لوله هایی که در سقف نصب میشن، کمتر احتمال آسیب رسیدن هست تا به لوله هایی که در کف نصب میشن. پس تا می تونید لوله های مربوط به روشنایی ها رو بالای سقف کاذب نصب کنید.

 

سومین مسئله این هستش که لوله گذاری رو به صورتی انجام بدیم که کمترین مقدار لوله و سیم برق مصرف بشه.

با توجه به این سه مسئله، با توجه به ترتیب این سه مسئله که گفتیم ۱- کار با زحمت کمتر و سرعت بیشتری انجام بشه ۲- آسیبی به لوله ها و سیم های برق وارد نشه تا در آینده برای استفاده کنندکان از اون خطری نداشته باشه ۳- کمترین مقدار لوله و سیم برق مصرف بشه. بریم ببینم که لوله گذاری به چند نوع انجام میشه.

لوله گذاری برای روشنایی ها :

ما این قسمت رو به دو بخش تقسیم می کنیم، چون در کل برای روشنایی ها به دو روش میشه لوله گذاری کرد. که نوع سقف یک ساختمون مشخص می کنه که در اون ساختمون لوله گذاری باید به کدوم یک از این دو روش انجام بشه.

الف : ساختمان هایی که سقف کاذب دارند.

ب: ساختمان هایی که سقف کاذب ندارند.

اول گزینه الف رو بررسی می کنیم.

لوله گذاری برای کلیدهای برق یا به اصطلاح برقکارها لوله گذاری برای روشنایی ها در ساختمون هایی که سقف کاذب دارند، حالا جنس سقف کاذب از هر چیزی که باشه فرقی نمی کنه، کناف باشه یا رابیتس کشی شده باشه و بعداً بخواد گچ بشه مهم نیست. مهم اینه که زیر سقف اصلی یک سقف دیگه به اسم سقف کاذب وجود داشته باشه. مثلاً به سقف این ساختمان در حال ساخت نگاه کنید،

سقف کاذب با راویز یا رابیتس

همون طور که می بینید سقف رو با استفاده از این میلگرد های آهنی شاسی کشی کردن، بعدش روی میلگردها رو رابیتس بستن تا بعدش روی رابیتس ها رو گچ کنن. خب این فضا، یعنی فضای بین سقف کاذب و سقف اصلی، بهترین جا برای نصب لوله های برقه. پس اگر ساختمونی دارای یک مدل از سقف های کاذب بود، شما باید لوله های برق مربوط به روشنایی ها رو بالای سقف کاذب نصب کنید.

مثلاً به این صورت که اگر می خوایید یک لوله ارتباطی رو بین دو تا قوطی کلید برق قرار بدید. مثل این تصویر عمل کنید.

لوله گذاری برای روشنایی ها

همونطور که می بینید این تصویر یک اتاقه که ۲ تا قوطی کلید روی دیوارهای این اتاق نصب شده و این دو تا قوطی کلید از طریق یک لوله برق به همدیگه وصل شدن. به این صورت که لوله برق از قوطی کلید سمت چپ شروع میشه، به صورت عمودی از داخل شیاری که قبلاً ایجاد کرده بودین بالا میره، وقتی رسید به سقف کاذب، یک زانو می خوره، و لوله وارد بالای سقف کاذب میشه. بقیه مسیر رو به صورت افقی روی سقف کاذب طی می کنه، به بالای قوطی کلید دیگه که رسید دوباره زانو می خوره و به سمت پایین میاد و وارد اون قوطی کلید دیگه میشه.

یا مثلاً اگه قراره در مرکز یک اتاق یک چراغ نصب بشه. لوله گذاریش به این صورته.

روش نصب لوله برق برای چراغ
ب: لوله گذاری برای ساختمون هایی که سقف کاذب ندارند:

برای نصب لوله های مربوط به روشنایی در ساختمون هایی که سقف کاذب ندارند، مثل ساختمون هایی که سقفشون آجر ضربیه یا از جنس کرومته و در زیر سقف اصلی قرار نیست که سقف کاذبی قرار بگیره. لوله گذاری باید در کف طبقه بالاتر انجام بشه. حالا اگر ساختمونش چند طبقه باشه، لوله ها میره و از کف طبقه همسایه بالایی رد میشه و اگر ساختمون فقط یک طبقه داشته باشه، لوله های برق در کف پشت بام نصب میشه.

به این تصویر که یک مثال هست نگاه کنید.

لوله گذاری برق ساختمان در سقف تیرچه ضربی
قطعاً این مدل لوله گذاری سخت تر از لوله گذاری برای ساختمون های با سقف کاذبه. چون تو این مدل ساختمون ها شما مجبورید علاوه بر شیار زنی، دو بار سقف رو هم سوراخ کنید تا لوله وارد کف طبقه بالایی بشه. به همین خاطره که اجرت سیم کشی ساختمون هایی که سقف کاذب ندارند از ساختمون هایی که سقف کاذب دارند بیشتره، که ما در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد اجرت سیمکشی ها هم زیاد صحبت کردیم. و وارد اون بحث نمیشیم.

حتماً این سوال براتون پیش اومده که چرا در  لوله گذاری برای ساختمون هایی که سقف کاذب ندارن ما لوله ها رو می بریم و در کف طبقه بالایی نصب می کنیم و چرا اصلاً لوله ها رو زیر سقف همون طبقه نصب نمی کنیم که نیازی به سوراخ کردن سقف نباشه. پاسخ اینه که قطر گچی که آقای گچ کار زیر سقف می کشه حدوداً ۱ یا ۲ سانتی متره و اگر شما لوله ها رو زیر سقف نصب کنید روی لوله های برق با استفاده از گچ پوشیده نمیشه. مگر اینکه آقای گچکار یک گچ به قطر ۳ سانتی متر بکشه که این هم یک جورایی غیر ممکنه.

در ضمن طبق مقررات اجرایی برق ساختمان و همونطور که در کتاب آموزش برق ساختمان تاکید کردیم، شیار زنی فقط باید روی دیوارها انجام بشه و شما هیچ وقت اجازه ندارین که زیر سقف یک ساختمون شیار بزنید تا لوله ها بره داخل شیارها قرار بگیره. اصلاً امکان پذیر نیست که شما بخوایین زیر یک سقف شیار بزنید. چون تویه سقف ها تیر آهن یا تیرچه های سیمانی هست که اگر بخوایین شیار بزنید با این تیرآهن ها برخورد می کنید.

فک می کنم خسته شدین. کمی به این تصویر نگاه کنید تا هم یک لبخند بزنید و هم خستگی تون در بره. این تصویر رو یکی از کاربران سایت برای ما ارسال کرده بود و پرسیده بود که آیا این مدل لوله گذاری درسته یا نه.

نصب غلط لوله برق

همون طور که می بینید متاسفانه این آقای برقکار اومده زیر سقف ساختمون رو شیار زده و تیرچه های سیمانی سقف رو با تیشه سوراخ کرده و آکاستیو رو هم کنده که بتونه لوله برق رو نصب کنه. فک می کنم که اگر به جای تیرچه ها، تویه سقف تیرآهن نصب میشد، این آقای برقکار فرز میاورد وبا فرز تیرآهن رو هم میبرید و سقف رو روی سر خودش خراب میکرد. پس لطفا شما این کار رو نکنید و طبق روشی که گفته شد لوله ها رو در کف طبقه بالایی نصب کنید.

 

لوله گذاری برای پریزهای برق :

لوله گذاری برای پریزهای برق رو هم به دو قسمت تقسیم می کنیم.

یکی لوله گذاری در کف و یکی لوله گذاری در سقف

اولش می خواییم بین لوله گذاری در کف و لوله گذاری در سقف یک مقایسه ای بکنیم و ببینیم که هر کدوم از اونها چه مزیتهایی نصب همدیگه دارن.

ابتدا به این تصویر که لوله گذاری در کف رو نشون میده توجه کنید.

لوله گذاری در کف برای پریز برق

همون طور که می دونید پریزهای برق در ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ سانتی متری از سطح زمین نصب میشن. و اگر ما بخواییم لوله ها رو در کف نصب کنیم به نسبت نصب لوله ها در سقف، لوله و سیم کمتری مصرف میشه. چون در حالت لوله گذاری در کف، لوله ها یک مسیر ۴۰ سانتی متری رو میان به سمت پایین تا به کف برسن بعدش بقیه مسیر رو روی کف میرن و باز دوباره یک مسیر ۴۰ سانتی رو میان به سمت بالا تا به پریز دیگه برسن. ولی اگر همین لوله گذاری رو می خواستیم در سقف انجام بدیم. باید لوله یک مسیر ۲٫۵ متری رو به سمت بالا میرفت، بعدش یک مسیر افقی رو تویه سقف طی می کرد و باز بعدش دوباره یک مسیر ۲٫۵ متری رو به سمت پایین می اومد تا به پریز دیگه برسه. مثل این تصویر

لوله گذاری در سقف برای پریز برق

پس به صلاحه که برای مصرف لوله و سیم کمتر ما لوله ها رو در کف نصب کنیم.

پس اولین مزیت لوله گذاری در کف این شد که لوله و سیم کمتری مصرف میشه.

دومین مزیت اینه که  در لوله گذاری در کف نیاز به شیار زنی کمتری هست، چون فقط باید یک مسیر ۴۰ سانتی متری رو روی دیوار شیار بزنید نه یک مسیر ۲٫۵ متری.

سومین مزیت هم اینه که برای نصب لوله های برق در کف ساختمان، لازم نیست که آقای برقکار در ارتفاع و روی نردبان کار کنه بلکه همه کارشو روی زمین انجام میده و هی لازم نیست که از نردبون بالا بره. که این خودش کلی سرعت کار رو میبره بالا.

یک نمونه کار لوله گذاری در کف رو تویه این تصویر به شما نشون میدم . همون طور که می بینید این آقای برقکار خیلی منظم لوله های برق رو در کف نصب کرده و اونها رو منظم با ساپورت محکم کرده که تکون نخورن.

لوله گذاری در کف ساختمان

با توجه به سه تا مزیتی که گفتیم همیشه سعی کنید که لوله های برق پریزها رو در کف نصب کنید. و به محض تمام شدن لوله گذاری از کارفرما بخوایین که روی لوله های برق رو ماهیچه بکشه. یک نمونه ماهیچه کشی رو هم تویه این تصویر می بینید. اصطلاحا به اون دو سه سانت سیمانی که روی لوله های برق می ریزن تا از لوله ها محافظت کنه ماهیچه کشی می گن.

ماهیچه کشی روی لوله برق

از اونجایی که همیشه شرایط برای ما محیا نیست که لوله ها رو در کف نصب کنیم، پس موارد دیگه رو هم بررسی می کنیم. حتماً در مراحل ساخت به یک ساختمون نیمه کاره سر زدید و متوجه شلوغی و به هم ریختگی آنجا شدید. مثلاً دیدید که آقایون گچ کار در حین کار، بشه های آهنی که زیر پاشون می زارن رو این ور و اون ور پرت می کنن که احتمال داره با لوله های برقی که در کف نصب شده برخورد کنه. یا بعضی از کارگرهای ساختمونی روی زمین آتیش روشن میکن تا نهار ظهرشون رو گرم کنن که احتمال داره لوله های برق رو هم آتیش بزنن. یا خیلی از استادکارهای دیگه که تویه ساختمون کار می کنن فقط به فکر این هستن که کار خودشون رو زود تموم کنن و اصلاً براشون مهم نیست که یکسری لوله برق ضعیف در کف ساختمون نصب شده و احتمالش زیاده که در حین کار به لوله های برق نصب شده در کف ساختمون آسیب بزنن. در چنین مواردی وقتی برقکارها با یک ساختمون اصطلاحاً بی در و پیکر و بی نظم روبرو میشن، برای اینکه آسیبی به لوله های برق اونها وارد نشه همه اون سه تا مزیتی که در مورد لوله گذاری در کف ذکر کردیم رو میزارن کنار و لوله ها رو در سقف نصب می کنن، البته سقف هایی که سقف کاذب دارند. چون اگر سقف کاذب وجود نداشته باشه، نمیشه که لوله های برق پریزها رو در کف طبقه بالایی نصب کرد، چون باز بالاخره در طبقه بالایی لوله ها روی کف زمین قرار میگیره.

شاید بعضی از برقکارها بگن به ما که ربطی نداره ما لوله ها رو نصب می کنیم و تحویل کارفرما میدیم و میریم. آقای کارفرما خودش باید مراقب باشه که به لوله ها آسیب نرسه. ولی این دیدگاه غلطه چون اگر لوله ها بشکنن یا دولا بشن این آقای برقکاره که تویه مرحله سیم رد کردن داخل لوله های برق عذاب میبینه.

بعضی از مواقع هم هست که مثلاً کارفرما به برقکار میگه که فعلاً امکان کف سازی ساختمان وجود نداره و فعلاً لوله های برق رو روی کف زمین قرار نده ولی چون آقای برقکار می خواد سریع کارش رو تموم کنه که مثلاً سریعتر دستمزدش رو بگیره میاد و لوله های برق رو در سقف نصب می کنه.

یا بعضی از مواقع اصلاً شما مجاز نیسیتید که لوله ها رو در کف نصب کنید. مثلاً تویه آشپزخونه ها یا حموم و سرویس بهداشتی شما به هیچ عنوان نباید لوله های برق رو در کف قرار بدین چون طبق مبحث ۱۳ ساختمان نصب لوله های برق در کف مناطقی که احتمال داره شسته بشن. ممنوعه.

این فیلم آموزشی در واقع خلاصه شده مبحث لوله گذاری در کتاب آموزش جامع برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق بود که خدمتون ارائه شد. برای تهیه نسخه اصلی این کتاب می تونید به سایت آموزش برق ساختمان مراجعه کنید و کتاب رو به صورت اینترنتی سفارش بدید.

از اونجایی که این کتاب با استقبال خوب شما دوستان روبرو شد و در کمتر از دو ماه چاپ اول اون به فروش رفت، در چاپ دوم کتاب ما امکان سفارش پیامکی رو هم در نظر گرفتیم تا دوستانی که با خرید اینترنتی آشنا نیستند بتونن این کتاب رو پیامکی هم سفارش بدن. برای این منظور کافیه، نام و نام خانوادگی و آدرس دقیق پستی تون رو به شماره ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳ پیامک کنید و وقتی مامور اداره پست کتاب رو براتون آورد، هزینه کتاب رو که مبلغ ۲۹ هزار تومن بعلاوه ۳۹۰۰ تومن هزینه ارسال پستی میشه رو همون جا ازتون دریافت می کنه.

اگر تا به اینجا در مورد این فیلم سوالی براتون پیش اومده می تونید از طریق فرم زیر سوالتون رو مطرح بفرمایید و خیلی زود پاسختون رو از مدیر سایت دریافت کنید.

امیدوارم که از این ویدئو لذت برده باشید. مطمئنم که توی ویدئوهای بعد می بینمتون.

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


135 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام با تشکر از مطالب مفیدتون ما داریم خونه قدیمی ویلایی را بازسازی میکنیم و الان دیوارها به آجر رسیدیم ایا حتما باید برای دیوار و سقف از لوله پی وی سی استفاده کنیم یا از لوله خرطومی هم میشود استفاده کرد خواستم راهنماییم کنید ممنون

  • سلام. استاندارد دیگه اجازه استفاده از لوله خرطومی رو نمیده. ولی با این وجود در ساختمان هایی که مهندس ناظر برق ندارند برقکارها هنوز از لوله خرطومی استفاده می کنن.

 • ممنون از جوابتون ولی مگه نگفتید به صورت افقی نباید روی دیوار شیار زد؟اینجا مشکلی نداره؟

  • سلام. بله گفتیم که نباید به صورت افقی شیار بزنید و باز هم روی این نکته تاکید می کنیم. ولی این شیاری که گفتیم به صورت افقی بزنید در ارتفاع ۱۰ سانتی متر زیر سقف و آسیبی به دیوار نمیزنه.

 • سلام خسته نباشید ممنون از سایت فوق العادتون.یه سوال داشتم در مورد لوله کشی آشپزخانه.میشه یه عکس از لوله کشی تو آشپزخانه بذارید چون لوله ها نباید از کف عبور کنه من دقیقا نمیدونم لوله کشی برای پریزها چطوری میشه؟خیلی ممنون از لطفتون

  • سلام. فعلا عکسی دم دستم نیست که براتون ارسال کنم. ولی اگر کتاب آموزش برق ساختمان رو مطالعه کرده باشید در فصل لوله گذاری در مورد لوله گذاری آشپزخانه خیلی توضیح دادیم. در اکثر اوقات آشپزخانه ها سقف کاذب داره که میشه لوله ها رو بین سقف کاذب و سقف اصلی نصب کرد. و اگر سقف کاذب نداشت لوله های پریزها رو روی دیوار نصب میکنید و در مسیرهای افقی باید در ارتفاع ۱۰ سانتی متر زیر سقف آشپزخانه شیار بزنید و لوله ها رو نصب کنید.

 • سلام.ی خونه درایم میخوام کناف کاریش کنیم برا جای قوطی ها چ کار باید کردآیا ازهمون جای کلید ,پریزها میشه استفاده کرد.؟؟ضخامت کناف برا دیوار ها به چ صورت است؟؟ممنون میشم جواب بدین.

  • سلام. ببینید اگر کناف قرار کاملا به دیوار بچسبه، چون قطع کناف حدودا یک سانتی متر هستش می تونید از قوطی کلیدها معمولی هم استفاده کنید چون اون قوطی کلیدها داخل دیوار قرار میگیره ولی اگر قرار کناف ها جلوتر از دیوار نصب بشن و فضایی بین کناف و دیوار وجود داشته باشه، باید از قوطی کلیدهای مخصوص کناف استفاده کنید.

 • یه سوال دیگه از چه لوله هایی استفاده کنم برای کف و دیوارها بهتره . راستشو بخواین برقکاری توکار ساختمان چندین ساله انجام ندادم . تا بحال برق کشی چاه عمیق های صنعتی رو انجام می دادم و اگرم اتاقی داشته چاه های آب با سیم کشی روکار و داکت کشی سیم کشی می کردم . زمان قدیم که انجام می دادیم . خاک گچ بود و چیزی بنام کف و سقف کاذب مطرح نبود بیست سال تا بیست و دوسه سال پیش خونه ها خاک گچ بود شیار زنی می کردیم و از لوله خرطومی های معمولی استفاده می کردیم و از روی دیوار هم پریز و هم کلید به صورت افقی رد می کردیم و لوله های پی وی سی تو شهر ما کم بود . بعدشم که رفتم تو رشته اصلی خودم برق صنعت برا همین خواستم راهنماییم کنین که از چه لوله هایی برای کف یا سقف استفاده کنم بهتره لطفا راهنمایی کنین

  • سلام. از لوله پی وی سی نمره ۲ برای لوله های کلیدها و پریزها و از لوله نمره ۲/۵ برای کابل اصلی که میاد داخل جعبه فیوز و کابل کولر که میره پشت بام.
   البته برقکارها برای ساختمان های جزئی که مهندس ناظر ندارن، برای اینکه کار سریعتر انجام بشه، هنوز از لوله خرطومی استفاده می کنن.

 • اگه دیوارها فقط تیغه شده بود و هنوز خاک گج نشده بود (فقط آجر باشه ) . باز هم نیاز به شیار زنی هست یا نه .فقط لوله ها و جعبه قوطی ها رو باید با مقداری گچ گچ روی دیوار فیکس و محکم کرد.
  چون مشکل من با صاحب خونه اینه . این اولین باریه که میخوام رو دیوار خالی لوله کشی و قوطی بزارم و بعد از لوله کشی بنا کار خودش ادامه بده . باید اجر رو هم باید با شیار کن شیار زد یا لازم نیست .
  اجر های دور ساختمان از آجر های معمولیه ولی تیغه های داخلی که اتاق هارو جدا می کنه اجر های بزرگ سفالیه. لطفا راهنمایی کنین

  • سلام. اگر تیغه ۵ سانتی باشه و از نوع آجر گری، چون اگر روی این دیوار شیار بزنید، حتماً این دیوار فرو میریزه، پس نباید شیار بزنید و لوله ها رو روی دیوار نصب کنید. ولی روی آجرهای از جنس سفال، حتی اگر گچ خاک هم نشده باشه باید شیار بزنید.
   برای شیار زنی همیشه باید از شیارزن استفاده کنید تا مقدار تخریب دیوار کمتر بشه.

 • سلام مهندس.
  روی دیوار واحد ویلایی تیر بتنی ۳۰ سانتی است . اگر بخواهم لوله pvc را از روی تیر بتنی ببرم باید ۳ تا زانویی بزارم. اگر لوله pvc را از بیرون دیوار از محوطه باز ببرم روی سقف کاذب و روشون را سیمان کنم آیا اشکال داره؟

  • سلام. ببینید، یک اتاق ۴ تا دیوار داره. روی همه دیوارها که تیر بتنی نیست. عوض اینکه از روی همون دیوار لوله رو ببرید به سقف.اولش لوله رو بیارید به کف اتاق بعدش از کف اتاق ببرید روی یکی دیگه از دیوارها بعدش از روی اون دیوار امتداد بدید تا سقف.

   • خیلی متشکرم از جواب شما . روی همه دیوارهای سالن و اتاقها تیر هست فقط یک دیوار اطاق با دیوار لب به لب است که میتونم لبه تیر را ۲ سانت بتراشم ولی محل فیوز های منیاتوری با آن دیوار ۶متر فاصله دارد اگر اینکار انجام دهم همه لوله و سیمهای منتهی به فیوزها حدود ۱۰ متر طولانی تر خواهند شد.

    • خواهش می کنم. پس از پشت اون دیوار ببرید.وقتی ساختمان سنگ نما بشه، روی لوله ها رو می پوشونه.

 • سلام.خواستم بگم خیلی مفیدوعالی توضیح دادیدخداوندخیرببینید.امیدوارم همیشه همین طوربدرخشید

  • 🙏 🙏🙏

 • سلام مهندس ضمنا تشكر از سايت بسيار پر بار شما و پاسخ هاي منطقي و عام پسند اگر امكان دارد يك ساختمان سيم كشي شده با جزئيات سيم كشي كليد و پريز و آيفون تصوير و دوربين مدار بسته و سيم آنتن و تلفن و هالوژن و حمام و آشپزخانه و پاركينك و روشنايي ديوارهاي نما ساختمان و نصب دزدگير براي واحدها و در مجموع اينكه يك ساختمان با تمام تدابير سيم كشي كه با تكنولوژي هاي روز دنيا با كمتر هزينه در كنده كاري و وقفه در كار پروژه و زيبايي در نقشه سيم كشي ممكن پذير باشد و در آينده به صاحب ساختمان ارائه داد را تصويري نشان دهيد البته اين نگاه شما ميتواند به جامعه كمك شاياني بكند كه از دعاي خير طيف وسيعي بهره مند خواهيد شد . با سپاس

  • سلام. سپاسگذارم از محبت شما. چشم انشاا… در روزهای آینده.

 • سلام، اجرای لوله گذاری pvc برق قبل از بتن ریزی از درون کلافها از نظر مقررات مجاز هست ? اگه نه به چه علت? از جایی شنیدم ، گفت که عبور لوله برق از درون کلاف مجاز نیست ، باعث ایجاد خلا در بتن میشه.به نظرتون درسته?

  • سلام. بله تا حدودی درسته. سر پروژه هایی که کار می کنیم بعضی از مهندسان ناظر اجازه این کار رو نمیدن و میگن این کار باعث میشه که بتن سقف یک تکه و یک دست نشه.
   ولی اون قسمتی که لوله باید عمودی از سقف رد بشه رو می تونید یک تکه لوله ۲/۵ قرار بدین که بعد از بتن ریزی نیازی به سوراخ کاری بتن نباشه و لوله برق شماره ۲ تون رو داخل همون لوله های ۲/۵ ی که قبلاً کار گذاشتین قرار بدین.

 • سلام. لوله گذاری ایفون به چه صورته؟

  • سلام. بفرمایید که ساختمون چند طبقه است و در هر طبقه چند واحده تا خدمتتون عرض کنم.

   • سلام یه ساختمان چهار طبقه است که طبقه اول ان یک واحد و بقیه طبقات هرکدام دو واحد اند

    • سلام. از طبقه ۴ به طبقه ۳، از طبقه ۳ به طبقه ۲ و همین طور تا پایین ترین طبقه ادامه بدید و قوطی کلید آیفون همه واحدها رو به همدیگه وصل کنید. و در نهایت از طبقه اول به قوطی پشت پنل وصل کنید.
     چطور در هر طبقه ۲ واحد است. پس ۲ دو خط مجزا هم بکشید. یعنی یک خط برای واحدهای این سمت و یک خط برای واحدهای سمت دیگه.
     در داخل تمام لوله ها هم کابل ۱۰ زوج رد کنید.
     از تابلوی کنتورها به قوطی پنل هم یک لوله قرار بدید برای منبع تغذیه و یک کابل ۴ زوج داخلش رد کنید.

 • سلام ، گاهی اوقات مسیر سر خط روشنایی و پریزهای برق یکیه ، میشه برای کاهش مصرف لوله و کنده کاری هر دو سر خط از یک لوله عبور کنن یا باید جدا جدا باشن؟ /// برای لوله گذاری هالوژن ها هم باید سقف رو سوراخ کرد و قبل از بتن ریزی تیرچه مسیرشون رو از روی سقف عبور داد یا نه میشه زیر سقف هم لوله گذاشت ؟ /// سوال سوم اینکه رایزرهای لوله های برق کدوم قسمت ساختمان تعبیه بشن بهتره و چطور باید مسیرشون رو بین طبقات ایجاد کرد /// کلا مشکل من تو لوله گذاریه مابقی مطالب کتاب رو خیلی راحت یادگرفتم . تشکر از وقتی که میذارین .

  • سلام. ۱- حتماً باید جدا باشن. این یکی از مقررات پایه ای در مبحث ۱۳ است.
   ۲- برای نصب هالوژن ها حتماً باید سقف کاذب باشه. و نمیشه تویه سقف غیر کاذب هالوژن نصب کرد. خب همونطور که در کتاب آموزش برق ساختمان هم گفتیم اگر سقف کاذب بود بهترین کار اینه که لوله های برق در داخل سقف کاذب نصب بشن/
   ۳- بهتره رایزرها در راه پله یا راهروی بین طبقات باشه. و یک سوراخ عمودی از بالاترین طبقه تا طبقه همکف ایجاد میکنن برای رایزر. البته اگر تعداد واحدهای یک ساختمان کمه مثلاً ۳ یا ۴ واحده و در هر طبقه ۱ واحده، از زیر جعبه فیوز بالاترین طبقه یک شیار عمودی بزنید تا پایین ترین جعبه فیوز و از اون شیار به عنوان رایزر استفاده کنید.
   ۴- حتماً سر چند تا ساختمون در حال ساخت برین و به محل عبور لوله ها دقت کنید و ببینید که برقکارهای دیگه چیکار می کنن. البته برقکارهایی که اصولی و مهندسی کار می کنن رو منظورمه.

 • سلام
  یک سوال داشتم بابت نصب ایفون
  ایفون تصویری تابا مدل ۱۰۷۰I خواهشن اموزش نصبش رااگه ممکنه برایم بذارید
  من در روستا زندگی میکنم در منطقه ما برقکش خوب گیر نمیاد ب همین دلیل میخواهم خودم ایفون را نصب کنم
  این را هم بگم من خیلی مبتدی هستم
  اگه ممکنه بطو.ر واضح نصبش را توضیح دهید
  از لطف شما متشکرم

  • سلام. آقا ماشاالله آخه با کامنت که نمیشه بحث به این مفصلی رو توضیح داد. حداقل ۵ صفحه نیازه که بتونم توضیح بدم. ولی اگر دفترچه راهنمای داخل بسته رو بخونید و از قبل با برقکشی آشنایی داشته باشید احتمالاً بتونید نصب کنید.

   • سلام مهندس جان
    آیا کتاب یا سایتی را بابت آموزش آیفون تابا مدل ۱۰۷۰ را میتوانید معرفی کنید تاما ب آن رجوع کنیم
    حتی خلاصه ان هم برام کافیه
    ممنون از راهنمایی شما

    • سلام. یک فایل آموزشی داشتم که به ایمیلتون ارسال کردم.

 • اون قسمتی که گفتم زیر راه پله سخته ک لوله رو قرار بدیم اصلاح کنم اشتباهم رو. چون اون در صورت داشتن سقف کاذبه ک امکانپذیر میشه شرمنده بخاطر اشتباهم

 • اگر عکسی از روش لوله گذاری برای راه پله دارین قرار بدین ممنون میشم

  • انشاا… از پروژه هامون عکس می گیرم و می زارم داخل سایت.

 • سلام خدمت مهندس عزیز توی صفحه ۱۰۰ کتاب توضیح دادین که اگر زیر پله ها فضایی خالی مثل سقف کاذب باشه میتونیم لوله های برق رو از زیر پله ها و درغیر اینصورت رو پله ها نصب کنیم سوالم اینه اگر رو پله ها نصب کنیم که بعد برا بنا مشکل ایجاد نمیکنه ؟ و اگر زیر پله ها بخوایم باشه چجوری نگهشون داریم چون خیلی سخت میشه زیر پله ها لوله ها رو قرار بدیم اگر کنار دیوار راه پله رو بکنیم و لوله ها رو اونجا نصب کنیم بهتر نیس؟؟

  • سلام. مرسی از شما. بله همونطوری که سقف بعضی از اتاق ها رو رابیتس می کنن، در بعضی از ساختمون ها زیر پله ها رو هم رابیتس می کنن و شما می تونید از فضای بین پله و رابیتس ها برای عبور لوله های برق استفاده کنید. اگر این فضای خالی وجود نداشت لوله برق رو بایستی بالای پله و در گوشه نزدیک دیوار نصب کنید، و روی اون رو حتماً ماهیچه کشی کنید. بعداً برای سنگ کاری که بخواد پله ها رو نصب کنه مشکلی ایجاد نمیشه.
   ولی اینکه فرمودین بقل دیوار راه پله رو بکنید این اشتباهه. نمیشه که به خاطر یک لوله برق زیر یک دیوار رو خالی کنید، در کل شیار زدن بصورت افقی ممنوعه و شیار زدن به صورت افقی در قسمت پایین دیوار ممنوعتر. چون با این کار عملاً دارین با دست خودتون پای دیوار رو خالی میکنید.

 • سلام لطفا راهنمایی بفرمایید لوله پی وی سی صلبی سخت غیر خود سوز برای کف که در مقررات ملی ساختمان آمده است نیاز به ساپورت فیکس کننده دارد یا خیر و اگر مارک یا تولید کننده خاصی رو پیشنهاد میکنید بفرمایید لطفا

  • سلام. خیر در کف نیاز به ساپورت نیست فقط بعد از مرحله لوله گذاری حتماً روی اون رو ماهیچه کشی کنید.

 • مهندس سلام
  من یه ساختمانی رو تازه میخوام مرحله لوله گذاری و کارگذاشتن قوطی های کلید رو انجام بدم
  سقف دوطبقه ی ساختمون از اجر و گچ هستش
  میخواستم بدونم چطوری میتونم لوله های پی وی سی که در کف کار میکنم را به کف زمین فیکس کنم تا فرمشون به هم نخوره؟
  چون تو این زمینه مشکل دارم
  و برای زانویی لوله های پی وی سی بهتر نیست از لوله خرطومی استفاده بشه؟
  ممنون میشم اگه کامل راهنماییم کنین

  در ضمن سقف کل ساختمون هم رابیتس کار شده رو نورپردازی ميشه
  چون تازه میخوام کارای برقی ساختمون رو شروع کنم نمیخوام خدایی نکرده بعدها به مشکل بر بخورم
  راحت تر بگم یجورایی تازه کارم
  بازم ممنون

  • سلام. ۱- لوله های پی وی سی رو نیازی نیست که به زمین فیکس کنید، همینطوری آزاد بزارید روی زمین باشه ولی بعد از اتمام کارتون روی اون رو ماهیچه بکشین.
   ۲- خیر، وقتی از لوله ی پی وی سی استفاده می کنید حتماً باید یا از زانوی آماده ی پی وی سی استفاده کنید یا اینکه خودتون با فنر لوله ی پی وی سی رو خم بزنید.

   چون فرمودید سقف رابیتس کار شده پس می تونید لوله های مربوط به روشنایی ها رو داخل سقف کاذب نصب کنید. ولی لوله های پریز ها رو در کف کار کنید تا هم لوله و هم سیم کمتری مصرف بشه.

 • با سلام وخداقوت به شما مهندس محترم از اینکه با دلگرمی به سوالات جواب می دهید ممنون وسپاسگزارم
  مهندس جان بنده یک کلید یک پل ویک روشنایی در حیاط داشتم بعد از مدتی یک پریز نیز کنار آن قرار دادم ولی موقعی که یک لامپ با وات زیادتر یا مثلا یک جارو برقی را به پریز می زنم اگر لامپ روشن است خاموش می شود ولی وسیله متصل به پریز کار می کند مشکل کجاست ؟ از صبر وحوصله شما سپاسگزارم

  • سلام. ممنونم از شما. برای اون روشنایی که می فرمایید قبلاً در داخل حیاط بود از سیم شماره چند استفاده شده بود؟
   یعنی اگر یک وسیله کم مصرف مثلاً یک لامپ ۱۰۰ وات رو به پریز وصل کنید، مشکلی برای روشنایی حیاط پیش نمیاد؟

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 0
 • 3,175
 • 9,111
 • 351,758

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی