خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
مهر
۱۱
۱۳۹۶

چشم راه پله و کلید برق

ابتدا تشکر می کنم از استقبال خوب شما کاربران و همراهان دوست داشتنی سایت آموزش برق ساختمان، بابت حمایت های شما از سایت استادکار شاگرد . تا کنون ثبت نام کنندگان در سایت استادکار شاگرد به بالای ۱۰۰ نفر رسیده اند و از بیشتر شهرهای کشور کارآموزان و استادکارانی ثبت نام کرده اند. به امید روزی که این سایت مرجع بزرگی شود برای همه استادکارها و کارآموزان جهت پیدا کردن یک همکار. و در اینجا دوباره از شما استادکاران عزیز درخواست می کنم که از کارآموزانِ ثبت نام کرده استفاده کنید تا رونق سایت بیشتر و بیشتر شود.

امروز می خواهیم در پاسخ به سوال یکی از کاربران مطلبی بنویسیم. سوال ایشان این بود که:

“چطور می توانیم چراغی داشته باشیم که با سنسور حرکتی (چشم راه پله) روشن و خاموش می شود، ولی بتوان از طریق یک کلید یک پل هم آن را بصورت دائم روشن کرد؟”.

این مدار می تواند برای مکانهایی مثل انباری ها یا خرپشته و پشت بام مناسب باشد. مثلاً چراغ های پشت بام شما با چشم راه پله (سنسور حرکتی) کار می کنند ولی گاهی اوقات می خواهید برای چند ساعت در پشت بام کار انجام دهید و نیاز دارید که چراغ های پشت بام به صورت دائم روشن بمانند. در این صورت می توانید با قرار دادن یک کلید یک پل در مدار چشم راه پله، برای مواقعی که لازم دارید چراغ ها را در حالت دائم روشن قرار دهید.

یا مثلاً ما در زیرزمین منزلمان یک اتاق داریم که هم از آن به عنوان انباری استفاده می کنیم و هم برای مواقعی که سروصدا در منزل زیاد است، از این اتاق، به عنوان محل مطالعه استفاده می کنیم. در این صورت می توانید با اجرای این مدار، برای مواقعی که در حال مطالعه هستید روشنایی این اتاق را در حالت دائم و در سایر مواقع روی حالت چشمی قرار دهید تا فقط با سنس کردن حرکت افراد، چراغ روشن شود و زمانی که کسی در اتاق نیست چراغ ها خاموش باشند تا در مصرف برق صرفه جویی شود.

حتی اجرای این مدار در راه پله هم می تواند کارایی خوبی داشته باشد. از آنجایی که چشمی ها دستگاهای برقی هستند و احتمال خرابی در آنها زیاد است، می توانید با نصب این مدار، برای مواقعی که چشم راه پله خراب شده یا از کار افتاده، تا زمانی که به یک برقکار خبر می دهید تا برای تعمیر مراجعه کند، می توانید از کلید یک پل جهت روشن و خاموش کردن چراغ استفاده کنید. در این صورت هیچگاه راه پله منزل شما تاریک نخواهد ماند.

مدار چشم راه پله و کلید برق

چشم راه پله و کلید برق

 

توجه: در تصویر بالا کلید یک پل را شفافتر ترسیم کرده ایم تا بتوانید دو عدد پیچ اتصالی را که در پشت کلید قرار گرفته مشاهده کنید. چون در حالت عادی این پیچ های اتصال (ترمینال های ورودی به کلید) در پشت کلید هستند و دیده نمی شوند.

همانطور که مشاهده می کنید در مدار بالا یک کلید یک پل قرار گرفته است که وقتی این کلید در حالت خاموش قرار دارد، چراغ، فرمان روشن و خاموش شدن را از چشم راه پله دریافت می کند و وقتی کلید یک پل در حالت روشن قرار بگیرد دیگر فرقی نمی کند که چشم راه پله حرکتی را سنس بکند یا خیر، و در این حالت چراغ همیشه روشن است.

 

برای تکمیل تر شدن این مطلب بد نیست که مداری دیگر را هم در ادامه این آموزش قرار دهیم. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد.

“چطور می توانیم چراغی داشته باشیم که با سنسور حرکتی (چشم راه پله) روشن و خاموش می شود، ولی بتوان از طریق یک کلید یک پل هم آن را بصورت دائم خاموش کرد؟”.

پاسخ این سوال در مدار پایین ترسیم شده است. لابد می پرسید این مدار برای کجاها مناسب است؟. فرض کنید یک سنسور حرکتی را در یک حیاط نصب کرده اید، و گاهی اوقات وزش شدید باد باعث تکان خوردن اشیا محیط می شود و سنسور چراغ ها را روشن می کند. در اینصورت می توانید با نصب یک کلید یک پل در این مدار، سنسور را بصورت دائم قطع کنید.

 

کلید برق سر راه سنسور حرکتی

 

سوال: چگونه امکان پذیر است که مداری داشته باشیم که گاهی اوقات در حالت خاموش دائم، گاهی اوقات در حالت روشن دائم و گاهی اوقات در حالت چشمی کار کند؟؟؟ این مدار به سادگی توسط یک کلید دوپل و یک چشم راه پله قابل پیاده سازیست. و یا می توان این مدار را از ترکیب یک چشم راه پله و یک تایمر راه پله ایجاد کرد. به این صورت که در مدار تایمر راه پله به جای شستی ها، چشم راه پله قرار می گیرد و این چشم راه پله است که فرمان شروع را به تایمر راه پله می دهد. و بعد از اینکه تایمر راه پله فعال شد، پس از طی شدن مدت زمان تنظیم شده روی تایمر، چراغ ها خاموش می شوند. روی تایمرهای راه پله یک کلید وجود دارد که شما می توانید مدار را در حالت دائم روشن، یا دائم خاموش و یا حالت چشمی قرار دهید.

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته


93 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام عرض میکنم خدمت جناب مهندس
  سوالی داشتم از خدمت شما
  پیرو مطلب بالا که نوشته بودید
  من تعدادی چراغ سنسور دار سقفی نصب کردم دو تا سوال داشتم
  ۱ – اینکه با وجود نو بودن چراغها ولی چشمی انها خیلی ضعیف عمل میکنه حتما باید به نزدیکی( تقریبا یک متری) چراغ برسم تا سنسور عمل کنه
  ۲ – من برای این چراغها یک کلید یک پل گذاشتم سوالم اینکه با خاموش و روشن کردن انها امکان داره به سنسور صدمه برسه

  • سلام. ۱- ولوم حساسیت سنسور رو بچرخونید و روی حداکثر قرار بدید، و این رو هم بدونید که ارتفاع نصب سنسورها بهتره از ۴ متر بیشتر نشه، چون حساسیت شون خیلی میاد پایین. و نکته بعدی اینکه در هوای خیلی گرم، حساسیت این سنسورها کم میشه. و در آخر هم اینکه استفاده از مارک های بی کیفیت شما رو از داشتن حساسیت بالا محروم می کنه.
   ۲- خیر، کلید صدمه ای به سنسور نمیزنه.

   • جناب مهندس رو چراغ دو تا کلید ولوم داره یکی برای روز و شب و یکی هم تایمر حالا این سومی که میگید حساسیت سنسور را کجا میشه پیدا کرد و تنظیم کرد

    • اوکی، پس این مدل چراغی که شما دارین، ولوم تنظیم حساسیت نداره.

 • با درود و وقت بخیر !
  آقا مهندس آیا می توان بجای کلید یک پل در مدار چراغ چشمی با کلید یک پل از کلید تبدیل استفاده کرد که وقتی کلید در حالت اول فاز چراغ چشمی را قطع می کند, فاز را بصورت مستقیم در حالت دوم به لامپ و خروجی چراغ چشمی انتقال دهد و چراغ ما دائم کار شود. این روش باعث قطع کامل فاز مدار سنسور چشمی ما خواهد شد و جریان مصرفی مدار سنسور را قطع خواهد نمود که طول عمر مدار سنسور چشمی نیز افزایش خواهد یافت . لطفاًٌ راهنمایی نمایید ! با کمال سپاسگزاری !

  • سلام مرسی. بله امکانپذیره.
   ولی خود سنسور چشمی مصرف چندانی نداره که بخوایید روی مصرف اون حساس بشید.

 • سلام مهندس من از سنسور سقفی برای ساخت دزد گیر ساده استفاده کردم ی مشکل هستش وقتی برق و به سنسور میدم و بلافاصله برق و برا چند ثانیه به سنسور میده که صدای بوق در میاد ولب ی بعدش درس میشه …چیکار کنم لحظه اول وصل شدن برق سنسور …سنسور زمانی که لازم هستش برق و بده

 • با سلام راه تشخیص سیم نول چگونه است با تشکر

  • سلام. اگر با یک سیم فاز (که با فاز متر قابل تشخیصه) و یک سیم دیگه بتونید یک لامپ رو روشن کنید، پس اون سیم دوم میشه نول

 • با سلام خدمت جناب مرادی عزیز.میخواهم لامپی را که درورودی آپارتمان هست درطول شب ۲ یا ۳ بار روشن و خاموش کنم ازچه وسیله ای استفاده کنم؟ البته ازتایمر دیجیتال پریزی که به راحتی سرقت میشه نمیخواهم استفاده کنم

  • سلام. شما از هر وسیله ای که استفاده کنید میشه سرقتش کرد، مگر اینکه اون رو در جایی مخفی کنید. مثلاً می تونید یک جعبه تقسیم نصب کنید و یک پریز تایمر دار یا ساعت فرمان داخلش نصب کنید که کسی نبینش.

 • سنسور سقفی موقع نصب سیمهاش درست طبق نقشه نصب شد ولی بعداز نصب و وصل برق صدای ی مانند ترکیدن از داخل سنسور آمد آیا سنسور بعد از این اتفاق قابل تعمیر است لازمه بگم که بعد از آن برق وصل و لامپ روشن حسگر هم عمل می‌کنه ولی لامپ رو بعدازتایم مورد نظر خاموش نمیکنه

  • سلام. اگر سنسور رو تازه خریدین معمولاً گارانتی دارن، ببرین و تعویضش کنید. اون سنسورها قابل تعمیر نیست.

 • سلام اقای مهندس
  آیا امکان داره چراغ سقفی ساده رو سنسوردار کرد منظورم اینه که سنسور کوچکی باشه فقط برا اون یک چراغ کنارش کار بزاریم مثل چراغ های سنسوردار که وسطش سنسور داره

  • سلام. اونقدر کوچیک که بخواد داخل چراغ جاسازی بشه و دیده نشه، من ندیدم. ولی مدلی رو در بازار دیدم که اندازه یک قوطی کبریت بود، اسمش رو خاطرم نیست. شاید اون مدل بتونه کارتون رو راه بندازه.

 • باسلام بعد از تعویض چشمی سقف و وصل برق صدای ترکیدن در سنسور موجب میشود و فیوز قطع میشه علتش چی می‌تونه باشه آیا از لامپ یا سر پیچه؟

  • سلام. بنظرم برای بار اول سیم ها رو اشتباهی به سنسور وصل کردین و حالا دیگه سنسور سوخته و باید تعویض بشه.

  • با سلام سنسور سقفی راه پله قابل تعمیر است؟

   • سلام. بیشتر رله داخل این سنسورها خراب میشه. اگر مشکل از رله باشه به راحتی قابل تعویضه. در غیر اینصورت ارزش وقت گذاشتن و تعمیر ندارن.

 • سلام و تشکر .یکی از سیمهای لامپ تایمری در اومده نمیدونم مال کجاست .دوتا سیم تکی که به دوتا پورت لامپ وصله . ولی یک سیم جفتی هست که یکیش توی پورت هستش ولی یه سرش آزاد شده نمیدونم از کجا جدا شده .با تشکر از شما

  • سلام. باید از ترمینال های لامپ تایمری عکس ارسال کنید تا بتونم راهنمایی تون کنم.

 • سلام مهندس جان، روز بخیر، مهندس تویه کتاب برق ساختمان گفتین که به هرسنسور یا ۱۰عدد لامپ ۴۰وات کم مصرف یا ۱۰عدد لامپ ۱۰۰وات رشته ای وصل بشه، سوالم اینه که ۱۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات میشه ۱۰۰۰ ولی چرا برایه لامپ کم مصرف از توان کمتری استفاده میکنیم؟

  • سلام. این چیزی هست که در کاتالوگ چشم راه پله قید شده. ولی شما می تونید تا همون ۱۰۰۰ وات رو هم برای لامپ کم مصرف در نظر بگیرید.
   در کل طبق تجربه بهتون میگم، هر چه تعداد لامپ های کم مصرف در یک مسیر کمتر باشه، طول عمر اونها بیشتر میشه. این رو از نظر علمی نمی تونم ثابت کنم ولی طبق تجربه میگم.

 • با سلام
  یه راهنمایی می خواستم در خصوص لامپ سنسور دار پاگرد آپارتمان
  می خواستم یک ماه با برق ما روشن بشه و ماه دیگه با برق همسایه
  چطور میشه این کار رو کرد الان ما مجبوریم سیم برق خودمون رو از ترمینال در بیاریم و سیم برق همسایه رو بزنیم و بعد یک ماه دوباره سیم خودمون رو دربیاریم و سیم برق اونا رو بزنیم
  ممنون

  • سلام. شما می تونید با نصب یک کلید یک پل و یک کنتاکتور این کار رو برای خودتون راحت تر کنید، بطوری که اگر کلید بالا باشه از برق شما مصرف بشه و اگر کلید پایین باشه از برق همسایه مصرف بشه.
   کافیه از یک برقکار ماهر کمک بگیرید.

 • باسلام واحترام استاد گرامی .سه عدد لامپ در انتهای پارکینگ قرار دارد که سقف ان پاین تر است و توسط یک در به حیط پشتی هم راه دارد من در ابتدا توسط دوعدد تبدیل ویک عدد سلیبی لوله کشی وسیم کشی از سه نقطه انجام دادم تا بهتر دسترسی داشته باشند برای روشن کردن حال متوجه شدم که اگر کسانی که در انتهای پارکینگ سوارخودرو شوند بعد ار روشن کردن دیگر خاموش نمیکنند یا موقع رسدن خودرو به انتها پارکینگ ان محل خاموش است (درموقع اجرا کار فرما گفت که نمی خواهد این قسمت رو سنسور باشد) حال می خواهم که سه عددکلید تبدیل رو تبدیل به کلید راه پل بکنم واز یک عدد تایمر راه پل هم استفاده بکنم بااین روش مشکل روشن ماندن حل میشود ولی مشکل روشن شدن به صورت هوشمند حل نمی شود ایا میتوان به ناچار یک سنسور اضافه کرد که در واقع این سه عدد لامپ هم با کلید وتایمر وهم با سنسور چشمی روشن شود ایا یرق برگشتی از سنسور به خروجی تایمر روی تایمر اثر می گذار وباعث سوختن تایمر نمیشود؟ایا مورد قبول مهند س ناظر هم هست ؟باتوجه به روش لوله کشی وسیمکشی انجام شده از روش دیگر هم می شود استفاده کرد ؟خواهشمندم مرا راهنمایی کنید

  • سلام.مرسی از شما. بله امکان پذیره و مشکلی پیش نمیاد.
   ۲- مورد تایید مهندس ناظر هم هست.
   ۳- چیزی که شما فرمودین امکان پذیره ولی به نظر بنده نصب چشمی به تنهایی کفایت می کنه.

 • آقای مهندس فقط می خواهم از این همه زحمتی که خاضعانه و از سر اخلاص برای این جوانان می کشید و با حوصله جواب همه سوالها را می دهید تشکر کنم . خدا همیشه یار و یاورتان باشد و همیشه سلامت و پایدار باشید . توی این مملکت اگر در هر حوضه یک نفر مثل شما داشتیم . مملکتی آباد و شکوفا و برقرار داشتیم به شرطی که این دزدان و اختلاس گران نبودند و دولتمردان به علم بها می دادند . من دو کتاب از کتابهای شمارا تهیه و واقعا لذت بردم . انشالله در فرصت مناسب بتوانم کتابهای بعدی شما را تهیه و استفاده کنم . تشکر فراوان

  • سلام آقا محمد. ممنونم از لطفتون.و خدا رو شاکریم که تا این لحظه تونستیم برای شما جوانان کاری انجام بدیم.
   بنده هم برای شما آرزوی سربلندی و عزت دارم.

 • سلام وقت بخیر من حسگر نصب کردم شب ها دائم خاموش و روشن میشه وهیچ گونه حرکتی انجام نمیشه ولی دائم تا صبح خاموش و روشن میشه وصبح درست عمل میکنه..

  • سلام. کمی ولوم مربوط به lux یا خورشید و ماه رو تغییر بدید. اگر درست نشد مشکل از برد داخلی سنسور هست و باید تعویض بشه.

 • با عرض سلام و خسته نباشيد.در اين پست و پست مربوط به هواكش دستشويي زماني كه كليد روشن ميشود يك باز ديگر وارد سنسور ميشود.يعني همزمان دوفاز.آيا مشكل ساز نيست.البته اين رو هم ميدونم كه در اين سنسور ها از رله استفاده ميشه ولي ميخواستم بدونم چطور؟اگه ممكنه كامل توضيح بديد ممنون ميشم.

  • سلام. مرسی. خیر مشکل ساز نیست. جوابش هم خیلی راحته. مگر وقتی شما ۲ تا سیم فاز رو به همدیگه وصل میکنید مشکل ساز میشه؟ (پاسخ :خیر)
   البته ۲ تا فازی که از یک کنتور اومده باشن. و از یک نوع باشن. نه فازهای برق سه فاز.

 • سلام مهندس اگربخواهیم راپله را با دو کلید تبدیل ویه کلید صلیبی به لامپ های چشمی وصل کنیم سیم کشی ان چگونه هست؟

  • سلام. سیم هایی که به کلیدها وصل شدن رو دربیارید و مستقیم به همدیگه وصل کنید تا لامپها بصورت دائم روشن بشن. بعدش لامپهای قبلی رو باز کنید و بجاش چراغ های سنسوردار نصب کنید.

 • سلام مهندس من به کار برق کشی خیلی علاقه دارم بنظرتون دانشگاه چه رشته ای بخونم که به این شغل مربوط باشه

  • سلام. ولی آخه در دانشگاه مطالب تئوری بهتون آموزش میدن و چیزی که به برقکشی ربطی داشته باشه آموزش نمی دن. تابستان ها که دانشگاه نمیرین، یا برین فنی و حرفه ای و یا برین پیش یک برقکار شاگردی کنید.

 • با عرض سلام وخسته نباشید.ببخشید یه سوال داشتم میخوام از یه جا برق بردارم و به جعبه تقسیم ببرم تو جعبه تقسیم یه لوله اومده پایین برای کلید و یه لوله دیگه تو جعبه تقسیم رفته بالا برای لامپ حالا باید اینجا چیکار کنم که لامپ روشن بشه بی زحمت اگر میشه برام توضیح بدین

  • سلام.مرسی. شما باید از داخل همون جعبه تقسیم یک نول پیدا کنید و به لامپ بدین بعدش یک فاز رو بیارید داخل کلید و دوباره از کلید یک فاز (به اسم فاز برگشتی) رو ببرین داخل لامپ.

 • سلام مهندس مرسی از سایت خوبتون اگه امکانش هست نحوه نصب دزدگیر اماکن واقعی رو هم با جزئیاتش تو سایت قرار بدید و و عرض دیگه ای که داشتم اینکه ایا دستگاه اعلان حریق با دزدگیر یکی هستش یا فرق داره اگه میشه در مورد اونم توضیح بفرمایید سپاس.

  • سلام. ممنونم از شما. واقعیتش این روزها سرکارم ولی از مهندس مهربانی این درخواست رو می کنم.
   دستگاه اعلان حریق کاملاً با دستگاه دزدگیر اماکن فرق می کنه. البته دستگاههای دزدگیری در بازار هست که می تونید یک سنسور اعلان حریق بهش متصل کنید. البته این سنسور فقط جهت کار راه اندازیه و برای پروژه های بزرگ نمیشه از اون استفاده کرد و حتماً باید از دستگاه اعلان حریق استفاده بشه.

   • مهندس جان خسته نباشی ,میشه بفرمایید مهندس مهربانی کی نقشه دزدگیر اماکن رو زحمتشو میکشن

    • سلام. مرسی. شاید طول بکشه. پس فعلاً به این صفحه برید و بخش اول رو دانلود کنید تا کارتون راه بیفته.
     http://chap.sch.ir/books/1889

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی