خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۲۶
۱۳۹۴

روش نصب لوستر

روش نصب لوستر  و آباژور در انواع سقف ها:

 

روش نصب لوستر ها

روش نصب لوستر ها

در نصب لوستر ها مهمترین کار، طریقه نصب قلاب و زنجیر برای لوستر است. اگر ساختمان هنوز نیمه کاره است، بهترین کار این است که یک زنجیر را به تیر آهن های سقف جوش دهید. که این بهترین و ایمن ترین روش برای آویزان کردن لوستر است.

 

ولی اگر قرار است در یک منزل آماده لوستر نصب کنید به این صورت عمل کنید:

الف: اگر سقف اتاق از نوع “سقف کاذب” نیست، شما باید از رول بولت هایی که در تصویر پایین آمده است استفاده کنید.

 

رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای

 

این رول بولت ها در اندازه های مختلف در بازار وجود دارد و هر چه لوستر شما سنگین تر باشد، باید از رول بولت های بزرگتری استفاده کنید. نحوه نصب آنها هم به این صورت است که ابتدا با دریل سقف را سوراخ کنید طوری که رول بولت با یک فشار خیلی کم داخل سوراخ قرار گیرد. آنگاه قسمت چنگک مانند آن را با انبردست آن قدر بچرخانید که پره های رول بولت در سقف باز شود و کاملاً محکم شود. آنگاه لوستر را به چنگک رول بولت وصل کنید و سپس سیم های که از کلید برق آمده را به لوستر وصل کنید.

این نوع رول بولت ها توانایی تحمل لوسترهای با وزن حداکثر ۱۵ کیلوگرم را دارند.

 

 

ب: اگر سقف کاذب است و وزن لوسترها حداکثر ۱۰ کیلوگرم است می توانید از رول بولت های پروانه ای که در تصویر زیر می بیند، استفاده کنید.

 

پیچ پروانه ای

پیچ پروانه ای

 

برای نصب این مدل رول بولت ها، باید با دریل، سقف را سوراخ کنید (پیشنهاد ما مته شماره ۱۶ است)، به طوری که انگشت شست شما به راحتی داخل سوراخ جا شود. آنگاه پروانه های پیچ را بسته و آن را در سوراخ فشار دهید. مشاهده می کنید که پروانه های آن در داخل سقف کاذب باز می شود. حالا قسمت چنگک مانند آن را بچرخانید تا محکم شود. آنگاه لوستر را به آن آویزان کنید. مانند تصویر زیر

 

روش نصب لوستر در سقف کاذب

پیچ پروانه ای

 

 

ج: اگر وزن لوستر بیشتر از ۱۰ کیلوگرم است، حتماً باید به نحوی سقف کاذب را بردارید و به سقف اصلی ساختمان برسید. بعد قلابی را به سقف اصلی ساختمان جوش دهید یا از رول بولت هایی که در قسمت الف توضیح داده شد، استفاده کنید.

 

 

د: حالا به سراغ سقف های یونولیت ( آکاستیو یا آکاسیو ) می رویم. نصب لوستر بر روی سقف های یونولیت سخت تر و وقت گیرتر از سقف های دیگر است. در این نوع سقف ها ابتدا به وسیله یک گردبر به قطر حدوداً ۱۲ سانتی متر، یک سوراخ در سقف ایجاد کنید. وقتی که به آکاستیوهای سقف رسیدید با یک پیچ گوشتی، شروع به ساییدن آکاستیوها کنید تا به یک سقف بتنی برسید ( مطمئن باشید که به یک سقف بتنی خواهید رسید ) . حدوداً قطر این آکاستیوها ۲۵ سانتی متر است. حالا بقیه مراحل شبیه قسمت الف است. یا می توانید از سه عدد پیچ و رول پلاک هم استفاده کنید. اگر لوستری که نصب می کنید از نوع صفحه ای و چسبیده به سقف است پس نیازی به پر کردن آن سوراخی که ایجاد کرده اید نیست زیرا لوستر روی آن را می پوشاند. ولی اگر لوستر شما  از نوع آویزان است، باید از یک گچ کار بخواهید که آن سوراخ را پر کند.

در نصب لوستر های صفحه ای در سقف های یونولیت یک نکته وجود دارد. بعد از این که به سقف بتنی رسیدید و رول بولت یا پیچ رول پلاک را نصب کردید، آنگاه به وسیله سیم رابیتس مرکز قسمت فلزی بعلاوه شکل این لوسترها را با انبردست به رول بولت وصل کنید. سیم رابیتس را چند دور، دور آن بچرخانید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید. چهار عدد پیچ ام دی اف هم به آن بزنید تا این طرف و آن طرف نرود. آنگاه لوستر را به قسمت “فلزی بعلاوه شکل” وصل کنید. منظور از قسمت فلزی بعلاوه شکل قطعه ای است که در تصویر زیر می بینید.

 

روش نصب لوستر های صفحه ای

 

اگر سیم برق از قبل تعبیه نشده است. با یک پیچ گوشتی یک شیار کوچک در سقف ایجاد کنید و سیم برق دو رشته را در شیار قرار داده و روی آن را با یک لیسه پلاستیکی، گچ کنید.

 

سیم کشی برق لوستر و آباژور

سیم های برقی که از سقف برای لوستر آمده است احتمالاً سه رشته سیم است. این به این خاطر است که برقکارها معمولاً برای روشن و خاموش کردن لوستر ها، کلید دوپل در نظر می گیرند. چون بسیاری از لوسترها طی دو مرحله روشن می شوند. پس سه سیمی که در زیر لوستر قرار دارد، دو تای آنها فاز و یکی از آنها نول است. که می توانید با فاز متر آنها را تشخیص دهید.

اگر از لوستر شما فقط دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر از نوع یک پل است. که فقط باید به آن یک رشته فاز و یک رشته نول وصل کنید. ولی اگر از لوستر دو تا دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر شما از نوع دو پل است. که باید دو رشته از آنها را به هم بپیچید (یکی از هر کدام از زوج سیم ها) و به نول وصل کنید و به دو تا رشته سیم باقی مانده هم به صورت جداگانه فاز وصل کنید.

نکته: اگر می بینید بعضی از سیم ها در زیر لوستر اضافی است، آنها را قطع نکنید. چون بعضی از لوستر ها سیم نول خود را از لوستر کناری می گیرند (یعنی برقکارها این طور سیم کشی کرده اند )

نکته: اگر وزن لوستر یا آباژور کمتر از ۵ کیلوگرم است. می توانید از پیچ و رول پلاک هم برای نصب آن در سقف های غیر کاذب استفاده کنید. بهتر است در زمانی که سقف را سوراخ می کنید. سوراخ را کمی اُریب ایجاد کنید تا رول پلاک به راحتی از سقف خارج نشود.

نکته: قبل از نصب لوستر ها حتماً برق ها را از جعبه فیوز قطع کنید.

 

 

پیشنهاد :

آیا شما هم از علاقمندان برق ساختمان هستید. یا اینکه هم اکنون یک برقکار هستید. در هر صورت به شما پیشنهاد می کنیم اگر از این مطلب لذت بردید، سری هم به کتاب آموزش برق ساختمان , سیستم های اعلان حریق بزنید. از این دست آموزش ها در این کتاب زیاد است. نسخه کامل این کتاب در قسمت محصولات آموزشی آماده دانلود است.

 

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


270 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام و وقت بخیر خدمت شما و تبریک سال نو . یه لوستر برای اتاق فرزندمان خریداری کرده ام که پنج لامپ ۶ وات داره و دو سیم از آن بیرون آمده جایی که می خواهم نصبش کنم قبلا دو لامپ داشته و یک کلید دو پل و از سقف هم دو سیم یکی برق و یکی نول است . حالا من یکی از سیم های لوستر را به برق و یکی را هم به نول وصل کردم . اما لامپها روشن نمیشه . لطفا راهنمایی فرماییید .

  • سلام. قبل از نصب لوستر یک لامپ معمولی با سرپیچ معمولی به اون سیم هایی که می فرمایید وصل کنید و ببینید که اصلاً اون لامپ روشن میشه یا نه. اگر لامپ روشن شد بعدش لوستر رو بجاش نصب کنید.

 • با سلام.
  لوستري كه من ميخوام نصي كنم ٣ عدد سيم از آن خارج شده كه هر سه تا از هم جدا هستن و نميشه فاز و نول بودن اونارو تشخيص داد. اگه ميشه راهنمايي كنيد تا مشكل نصب رو حل كنم.
  خدا قوت

  • سلام. از اون ۳ تا سیم که می فرمایید، ۲ تا فاز هستن و یکی نول. حالا شما باید بصورت تصادفی به ۲ تا شون فاز و به یکی شون نول وصل کنید تا پیدا شون کنید. نگران نباشید اگر اشتباه هم وصل کنید نهایتاً لامپ روشن نمیشه و مشکل دیگه ای ایجاد نمیشه.

 • سلام استاد. سال نو شما مبارک.اول از همه بدون اغراق بگم که سایتتون از لحاظ بار علمی و عملی و کاربردی خیلی عالییییه.
  دو سوال داشتم که جوابشون از جانب شما خیلی واسم مهمه.
  اول اینکه توی خونه ما کلید و پریزها از لحاظ نصب همه در یک ارتفاع خاص هستن ولی کج و کوله اند. یعنی اگر دو کلید و یک پریز کنار هم باشند، در یک خط افقی نیستند.چه کار باید بکنم؟!
  دوم اینکه اگه توی یک اتاق دو تا لامپ از سقف آویز باشه و من بخوام یکی از اونها رو حذف کنم و دیگری رو به مرکز سقف انتقال بدم امکانش هست؟
  ممنونم.🌺

  • سلام.ممنونم از شما. تراز کردن کلید ها کار آسونیه، کافیه قاب روی کلیدها و پریزها رو باز کنید و بعدش پیچ های دوطرف هر کلید رو کمی باز کنید تا کلید شل بشه. بعدش همه کلیدها رو در یک راستا قرار بدید و پیچ هاش رو سفت کنید. اگر برای اینکار از تراز استفاده کنید کارتون دقیقتر از آب در میاد.
   ۲- بله امکان پذیره، ولی باید روی سقف یک شیار کوچیک زده بشه و سیم های جدید قرار بگیره و بعدش مجدد با گچ و لیسه پلاستیکی روی اون شیار پوشیده بشه.

 • سلام
  باتوجه به نوع سقف که تیرچه بلوک میباشد، احتمالا برخورد رول پلاک با قسمت بلوکی سقف میباشد، آیا بلوک توانایی درگیر شدن با رولپلاک را دارد؟

  • سلام. بستگی داره که به کجا برخورد کنه. ولی اگر وزن لوستر کم باشه مشکلی نداره. ولی اگر وزن لوستر حدوداً پنج شش کیلو باشه باید از رول بولت استفاده کنید.

 • سلام، خونه ما نوساز هستش و پذیرایی دوتا جای لوستر داره، یعنی از سقف دوتا سیم آماده بیرون زده برای نصب لوستر، ولی من با جای یکی از لوسترها مشکل دارم یعنی میخوام لوستر حدود نیم متر از جایی که براش درنظرگرفتن اون طرف تر نصب بشه، آیا امکانش هست؟

  • سلام. بله امکانپذیره. از یک برقکار با سلیقه بخوایین که یک شیار کوچیک با پیچ گوشتی در سقف ایجاد کنه و سیم ها رو به محل مورد نظر انتقال بده. بعدش با لیسه و مقداری گچ میشه اون شیار رو مجدد پر کرد که دیده نشه.

 • با سلام لوستر ما گرد و سه لامپه براي اشپزخانه است .
  يه بشقاب گرد داره ميخوره به سقف و وسطش جاي پيچ هست ولي سقف ما كاذب هستش و پيچ نميشه كرد، ميشه كمكم كنيد

  • سلام. از یک نصاب لوستر کمک بگیرین تا بیاد و از نزدیک سقف منزل رو بررسی کنه. در کل این رو بدونید که هر مدل سقفی که داشته باشین، نصب لوستر امکان پذیره.

 • سلام منزلی که تازه اجاره کردم دوتا لوستر خیلی سنگین داره .از سقف جای زنجیر یه قلاب خیلی کوچیک آویزونه .بایه بولت کوچیک نگه داشته بودن قبلا که دیدم خیلی شله و امکان افتادنش هست .با فاصله سوراخ زدم که یه بولت محکمتر نصب کنم که لوستر افتاده حالا تعمیرش کردم میخام نصب کنم نمیدونم چطور محکمش کنم .سقف هم سفال هست

  • سلام آقای صفرزاده. حتماً از یک نصاب لوستر کمک بگیرین تا بیاد و قلاب ها رو به سقف جوش بده، اصلاً صلاح نیست لوسترهای سنگین رو با رول بولت به سقف نصب کنید.

 • سلام اگر از میلگرد های سقف یه میلگرد به علاوه بگیریم جوابگو نصب لوستر هست؟

  • سلام. بله امکان پذیره.

 • سلام خسته نباشید .سقف خانه ما فاقد هرگونه زنجیر یا قلاب برای نصب لوستر است برای نصب لوستر چیکار باید بکنم .خیلی ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام، جنس سقف ببینید از چیه و وزن لوستر چقدره. مهندس مرادی توضیحات رو کامل خدمتون دادن کامنت ها رو هم بخونید بهتون بهتر کمک میکنه.

 • سلام لوستری که تهیه کردم حدودا ۱۲ کیلوگرم وزن داره که با وزن لاله هاش حدودا ۱۸ کیلو وزن پیدا می کنه سقف منزل فاقد هرگونه قلاب هست بنظر شما با رول بولت امکان نصب لوستر با این وزن هست؟ اگر کمی سقف رو سوراخ کنم جهت جوش کاری به آهن می رسم؟
  سوال دیگه ای که داشتم این لوستر سه تا سیم داره و همرنگ هستند یکی تکی و یکی دوتایی که بهم چسبیده کلید منزل تک پل هست و از سقف دو رشته سیم فاز و نول خارج شده چه اقدامی انجام بدم که اتصال کوتاه اتفاق نیوفته؟

  • سلام. اولاً پیشنهاد می کنم اگر تجربه این کار رو ندارین از یک نصاب لوستر کمک بگیرین. چون وزن لوسترتون زیاده، پیشنهاد نمی کنم از رول بولت استفاده کنید.
   ۲- اون سیم تکی نول هستش و اون ۲ تا سیم بهم چسبیده فاز هستن. یعنی چراغ های لوستر شما طی ۲ مرحله روشن میشه. چون کلید شما تکپل هست، پس هر دو سیم بهم چسبیده رو به فاز وصل کنید، در این صورت همه چراغ های لوستر همزمان روشن میشن.

 • با سلام ، من یک لوستر خریداری کردم که ازش ۳عدد سیم که دوتاش بهم چسبیده و یکی جدا هستش بیرون اومده ، از سقف هم ۳تا سیم بیرون اومده که با فازمتر چک کردم ۲تا فاز و یکی نول هست،من سیم تکی لوستر رو که احتمالا نول هست به تکی سقف و دو سیم دیگر هم به دوتا سیم فاز سقف وصل کردم ، اما باهر خاموش و روشن کردن هر کدام از کلیدهای دو پل فقط یک لامپ همرا کلید روشن میشه (لوستر ۶ شاخه میباشد) ،،،ایراد کارم کجاست ؟فاز های لوستر باید به هم وصل بشن ؟؟

  • سلام ، مطمئن بشین که همه لامپ های لوستر شما با یه پل روشن میشه یا دو پل منظورم اینه که همه لامپ ها با هم روشن میشن یا دوسری لامپ دارین. سر سیم ها رو لخت کنید و فقط یه فاز و نول رو تو حالت های مختلف به سیم های لوستر وصل کنید و حالت های مختلف رو چک کنید ولی وقتی اتصالات رو عوض میکنید احتیاط کنید و برق رو هربار قطع کنید.

 • سقف منزل من طاق ضربی و آجر هست آیا میتونم با رول بولت قلاب لوستر ۱۸ کیلیویی نصب کنم؟

  • سلام. میشه ولی چون وزن لوستر زیاده پیشنهاد نمی کنیم.

 • سلام. لوستری خریداری کردیم که بالاش صفحه دایره ای داره. تو صفحه ی دایری قسمتی نیست برای وصل کردن به قلاب، خودمون با سیم حالت زنجیر درست کردیم و به قلاب وصل کردیم ولی صفحه از سقف فاصله داره. چه باید کرد؟

  • سلام. به احتمال زیاد فروشنده فراموش کرده که قسمت بعلاوه شکل داخل صفحه رو بهتون بده، یکبار ازش سوال کنید بد نیست.

 • سلام وقتتون بخیر…بعضی از لوستر های ال ای دی که بعضی از ردیف هاش چراغ هاش روشن نمیشه علت چیه؟مثلا چراغ های دور صفحه روشن میشه ولی درون.صفحه نه

  • سلام، احتمالا سوخته.

 • با سلام خدمت آقای مهندس، لوستر کنترل دار سقفی را از کلید اصلی خاموش کردم دیگر روشن نمی شود برق جعبه کلید هم درسته. علت چی می تونه باشه؟ ممنون از راهنمایی تون

  • سلام، احتمالا برق لوستر رو از کلید گرفتن کلید رو یکسره کنید درست می شه.

 • با سلام
  سقف اتاق به نظر تیرچه بلوکه و سوراخ وسط جا باز کرده. به نظرتون چیکار کنم؟ لوستر هم سنگینه
  با تشکر

  • سلام، اگه لوستر سنگینه ۲۰ سانت اونو جابجا کنید روی خود تیرچه با یه رول بولت درست و حسابی نصب کنید.

 • سلام بنده هیچ سررشته ای از برق ندارم برای نصب لوستر سقفی که دارای سه رشته سیم است (دوتا همرنگ و یکی غیر همرنگ)چگونه عمل نمایم

  • سلام. اون دو تا سیم همرنگ فاز هستند و اون سیم غیرهمرنگ هم نوله. نول مستقیم از پشت کلید به لوستر وصل میشه ولی دوتای همرنگ از کلید دوپل به لوستر وصل میشن.

 • آقای مهندس سلام
  لوستری که خریدم حدود ۱۲ کیلو وزنشه و سقف خونمون تیرچه و یونولیت هست آیا میشه تیرچه رو مته کرد و برای آویز از رولبولت نمره ۸ استفاده کرد؟

  • سلام، آره میشه ولی رول بولت تو جنس خوب ۱۰ یا ۱۲ انتخاب کن

 • با سلام و احترام
  بنده چند ماه پیش ویلایی را در شمال خریداری کردم که در پروانه ساختمانی نوع سقف را تیرچه بلوک عنوان نمودن و اکنون سقف با پوشش زیبای نوارهای چوبی می باشد. بررسی نمودیم و تنها چیزی که از سقف آویزان بود ۲ تا سیم و سرپیچ بودو قلابی جهت لوستر ندیدیم . لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه و به چه نحو می توانم لوستر را آویزان کنم که به سقف و لوستر آسیبی وارد نشود و با خیال راحت از آن استفاده برد. با تشکر فراوان

  • با توجه به وزن لوستر تون یک رول بولت خوب از بازار تهیه کنید و نصب کنید فرقی ندارد سقف بتن باشد یا چوبی هنگام نصب رول بولت پره های آن داخل سقف باز می شود و مانع افتادن لوستر می شود در صورتی که از ورق های نازک چوب به سقف چسپیده باشد قطر آن به حدی است که رول بولت از ورق چوبی عبور کند و به بتن برسد اگر هم سقف کاذب چوبی است داخل مقاله توضیح داده شده است

 • سلام روز بخیر این اهن که به سقف میچسبه رو گم کردم چطور میتونم تهیه کنم؟ ممنون

  • سلام. لوستر فروشی ها دارن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی