فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
26
1394

روش نصب لوستر

روش نصب لوستر  و آباژور در انواع سقف ها:

 

روش نصب لوستر ها

روش نصب لوستر ها

در نصب لوستر ها مهمترین کار، طریقه نصب قلاب و زنجیر برای لوستر است. اگر ساختمان هنوز نیمه کاره است، بهترین کار این است که یک زنجیر را به تیر آهن های سقف جوش دهید. که این بهترین و ایمن ترین روش برای آویزان کردن لوستر است.

 

ولی اگر قرار است در یک منزل آماده لوستر نصب کنید به این صورت عمل کنید:

الف: اگر سقف اتاق از نوع “سقف کاذب” نیست، شما باید از رول بولت هایی که در تصویر پایین آمده است استفاده کنید.

 

رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای

 

این رول بولت ها در اندازه های مختلف در بازار وجود دارد و هر چه لوستر شما سنگین تر باشد، باید از رول بولت های بزرگتری استفاده کنید. نحوه نصب آنها هم به این صورت است که ابتدا با دریل سقف را سوراخ کنید طوری که رول بولت با یک فشار خیلی کم داخل سوراخ قرار گیرد. آنگاه قسمت چنگک مانند آن را با انبردست آن قدر بچرخانید که پره های رول بولت در سقف باز شود و کاملاً محکم شود. آنگاه لوستر را به چنگک رول بولت وصل کنید و سپس سیم های که از کلید برق آمده را به لوستر وصل کنید.

این نوع رول بولت ها توانایی تحمل لوسترهای با وزن حداکثر 15 کیلوگرم را دارند.

 

 

ب: اگر سقف کاذب است و وزن لوسترها حداکثر 10 کیلوگرم است می توانید از رول بولت های پروانه ای که در تصویر زیر می بیند، استفاده کنید.

 

پیچ پروانه ای

پیچ پروانه ای

 

برای نصب این مدل رول بولت ها، باید با دریل، سقف را سوراخ کنید (پیشنهاد ما مته شماره 16 است)، به طوری که انگشت شست شما به راحتی داخل سوراخ جا شود. آنگاه پروانه های پیچ را بسته و آن را در سوراخ فشار دهید. مشاهده می کنید که پروانه های آن در داخل سقف کاذب باز می شود. حالا قسمت چنگک مانند آن را بچرخانید تا محکم شود. آنگاه لوستر را به آن آویزان کنید. مانند تصویر زیر

 

روش نصب لوستر در سقف کاذب

پیچ پروانه ای

 

 

ج: اگر وزن لوستر بیشتر از 10 کیلوگرم است، حتماً باید به نحوی سقف کاذب را بردارید و به سقف اصلی ساختمان برسید. بعد قلابی را به سقف اصلی ساختمان جوش دهید یا از رول بولت هایی که در قسمت الف توضیح داده شد، استفاده کنید.

 

 

د: حالا به سراغ سقف های یونولیت ( آکاستیو یا آکاسیو ) می رویم. نصب لوستر بر روی سقف های یونولیت سخت تر و وقت گیرتر از سقف های دیگر است. در این نوع سقف ها ابتدا به وسیله یک گردبر به قطر حدوداً 12 سانتی متر، یک سوراخ در سقف ایجاد کنید. وقتی که به آکاستیوهای سقف رسیدید با یک پیچ گوشتی، شروع به ساییدن آکاستیوها کنید تا به یک سقف بتنی برسید ( مطمئن باشید که به یک سقف بتنی خواهید رسید ) . حدوداً قطر این آکاستیوها 25 سانتی متر است. حالا بقیه مراحل شبیه قسمت الف است. یا می توانید از سه عدد پیچ و رول پلاک هم استفاده کنید. اگر لوستری که نصب می کنید از نوع صفحه ای و چسبیده به سقف است پس نیازی به پر کردن آن سوراخی که ایجاد کرده اید نیست زیرا لوستر روی آن را می پوشاند. ولی اگر لوستر شما  از نوع آویزان است، باید از یک گچ کار بخواهید که آن سوراخ را پر کند.

در نصب لوستر های صفحه ای در سقف های یونولیت یک نکته وجود دارد. بعد از این که به سقف بتنی رسیدید و رول بولت یا پیچ رول پلاک را نصب کردید، آنگاه به وسیله سیم رابیتس مرکز قسمت فلزی بعلاوه شکل این لوسترها را با انبردست به رول بولت وصل کنید. سیم رابیتس را چند دور، دور آن بچرخانید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید. چهار عدد پیچ ام دی اف هم به آن بزنید تا این طرف و آن طرف نرود. آنگاه لوستر را به قسمت “فلزی بعلاوه شکل” وصل کنید. منظور از قسمت فلزی بعلاوه شکل قطعه ای است که در تصویر زیر می بینید.

 

روش نصب لوستر های صفحه ای

 

اگر سیم برق از قبل تعبیه نشده است. با یک پیچ گوشتی یک شیار کوچک در سقف ایجاد کنید و سیم برق دو رشته را در شیار قرار داده و روی آن را با یک لیسه پلاستیکی، گچ کنید.

 

سیم کشی برق لوستر و آباژور

سیم های برقی که از سقف برای لوستر آمده است احتمالاً سه رشته سیم است. این به این خاطر است که برقکارها معمولاً برای روشن و خاموش کردن لوستر ها، کلید دوپل در نظر می گیرند. چون بسیاری از لوسترها طی دو مرحله روشن می شوند. پس سه سیمی که در زیر لوستر قرار دارد، دو تای آنها فاز و یکی از آنها نول است. که می توانید با فاز متر آنها را تشخیص دهید.

اگر از لوستر شما فقط دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر از نوع یک پل است. که فقط باید به آن یک رشته فاز و یک رشته نول وصل کنید. ولی اگر از لوستر دو تا دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر شما از نوع دو پل است. که باید دو رشته از آنها را به هم بپیچید (یکی از هر کدام از زوج سیم ها) و به نول وصل کنید و به دو تا رشته سیم باقی مانده هم به صورت جداگانه فاز وصل کنید.

نکته: اگر می بینید بعضی از سیم ها در زیر لوستر اضافی است، آنها را قطع نکنید. چون بعضی از لوستر ها سیم نول خود را از لوستر کناری می گیرند (یعنی برقکارها این طور سیم کشی کرده اند )

نکته: اگر وزن لوستر یا آباژور کمتر از 5 کیلوگرم است. می توانید از پیچ و رول پلاک هم برای نصب آن در سقف های غیر کاذب استفاده کنید. بهتر است در زمانی که سقف را سوراخ می کنید. سوراخ را کمی اُریب ایجاد کنید تا رول پلاک به راحتی از سقف خارج نشود.

نکته: قبل از نصب لوستر ها حتماً برق ها را از جعبه فیوز قطع کنید.

 

 

پیشنهاد :

آیا شما هم از علاقمندان برق ساختمان هستید. یا اینکه هم اکنون یک برقکار هستید. در هر صورت به شما پیشنهاد می کنیم اگر از این مطلب لذت بردید، سری هم به کتاب آموزش برق ساختمان , سیستم های اعلان حریق بزنید. از این دست آموزش ها در این کتاب زیاد است. نسخه کامل این کتاب در قسمت محصولات آموزشی آماده دانلود است.

 

 

 
224 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام. سقف پذیرایی سفال میباشد با رول پلاک میشه لوستر نصب کرد؟ با چه وزنی از لوستر؟ اگه وسیله مناسب دیگه ای هست میشه پیشنهاد بدید. ممنون

  • سلام. خیر. اگر از رول بولت استفاده کنید تا چهار پنج کیلو رو مشکل نداره ولی بیشتر از اون پیشنهاد نمیشه. اگر وزن لوستر بیشتره باید به میلگردهای داخل تیرچه ها قلاب جوش بدید.

 • سلام وقت بخیر
  ضمن تبریک فرارسیدن سال نو ان شالله همیشه تنتون سالم باشه
  برای نصب لوستر به وزن حدود دو کیلوگرم در سقف یونولیتی آشپزخانه میشه به یک پیچ پروانه ای اکتفا و اعتماد کرد؟

  • سلام. مرسی. سال نو شما هم مبارک. خیر روی سقف های آکاستیو اصلاً پیشنهاد نمیشه. ولی اگر می تونید تیرچه های داخل سقف رو پیدا کنید، یک پیچ رول پلاک روی تیرچه بزنید. یک پیچ رول پلاک معمولی هم یک لوستر 2 کیلویی رو نگه میداره.

 • با سلام و عرض ادب
  چگونه سیم کشی کنم تا لامپ های لوستر طی دومرحله روشن شوند منظورم اینه که با یک کلید چراغ های بالایی روشن بشه و با یک کلید چراغ پایین روشن بشه؟

  • سلام. اگر لوستر شما از نوع دوپل نباشه، دردسرش زیاده که بخوایید اون رو تبدیل به دوپل کنید ولی ما کار غیر ممکن نداریم. پس از لامپ پایین دو رشته سیم به بیرون ببرید و از مجموعه لامپ های بالا هم دو رشته سیم. بعدش فاز هر کدوم از اونها رو جدا جدا به یکی از پل های کلید دوپل وصل کنید.

 • سلام
  لوستر با سه رشته سیم دارم، روی زمین به دوشاخه وصل میکنم، به صورت دو پل و تک پل کار می کنه و سالمه، روی سقف هم به سعی رشته سقف دو سر پیج لامپ وصل کردم عملکرد کلید دول درسته، لوستر را که نصب می کنم فیوز می پره!!! لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام. سوالتون واضح نیست.
   من طبق برداشتم از سوال شما پاسخ میدم. ببینید از داخل لوستر شما 3 رشته سیم بیرون اومده، که 2 تاش به همدیگه چسبیدن و یک رشته هم تنهاست، اون رشته سیم تنها باید به نول وصل بشه و اون دوتایی که به همدیگه چسبیدن هم باید به فازها وصل بشن. سیم های داخل سقف رو هم با فازمتر تست کنید و فازها و نول رو پیدا کنید و به همون صورتی که گفتم به لوستر وصل کنید.

 • سلام لوستر سه تا سیم داره یک دو رشته و یک تک رشته برای اینکه به کلید دو پل نصبش کنیم از کجا باید فهمید که دو تا فاز رو به کدام سیم های لوستر وصل کنیم

  • سلام. اون 2 تا رشته ای که به همدیگه وصل هستند، سیم های فاز هستند و اون تک رشته سیم نول هستش.

 • باسلام.مهندس من یه لوستردارم چهاررشته داره ولی سقف دورشته داره فقط.چه جوری وصل کنم که همه چراغهاباهم روشن بشن.ممنونم

 • سلام ما دوتا لوستر خریدیم از این سقفی ها چون سقف یونولیت هست نمیشه به سقف سوراخ کرد بعد از اونم الان زنجیری که از سقف اومده من با قلاب به لوستر وصل کردم ولی چون فاصله افتاده خیلی زشت شده میشه راهنمایی کنید چکار کنم

 • سلام وقتتون بخیر .ما تازه جابه جا شدیم تو منزل جدیدمون وقتی خواستیم سقف رو برای نصب رول بولت سوراخ کنیم به تیر. آهن رسیدیم و گفتن نمیشه تیر آهن رو. سوراخ کرد .به نظرتون راه حل چیه؟

 • سلام وقت بخیرتوروخداراهنماییم کنیدمن رفتم سه تالوسترگرفتم حالابرقکاراومده میگه سقفتون اکاسیفه حتمابایدگل سقفیوبرداریدجوشکاربیادجوش بده وازاین حرفامن واقعاواسه جابه جایی وسایلم نگرانم که جوشکارموقع جوش میده وسایلاموسوراخ کنه یاخرابی دیگه یه راهنماییم کنیدچکارکنم راه دیگه غیرازجوشکارندارین ممنون وسپاسگذارم

 • سلام
  جدیدا قلاب های صفحه مانند رو با این چکش های گوگردی که حالت پرچ داره به تیرچه پرچ میکنند. ایا جواب گو هست؟
  تشکر

  • سلام. منظورتون تفنگ میخ کوب هستش که یک میخی رو شلیک می کنه تویه بتن؟
   اگر منظورتون اون باشه و دو سه تا میخ درست و حسابی کوبیده بشه، بله جوابگو هست.

 • سلام یه سؤال داشتم چه طوری میتونم رول بولتی که توی سقف کاذب کار گذاشتم رو بیارم بیرون؟ هر کاری میکنم اون دوتا شاخه ای که باز شده اجازه نمیده بیاد بیرون😐

  • سلام. خب باید قلاب رو با پیچ انبردست بچرخونید تا قلاب کاملاً بیاد بیرون. بعدش اون شاخه هاش به راحتی خارج میشن.

  • سلام. معمولا نمی شود مگر آنکه کنارش را نیز تخریب کنید.

 • سلام.ببخشید من تاب سقفی برای دخترم خریدم.حالا میخوام بدونم میشه تاب رو با رول بولت پروانه ای به سقف کاذب وصل کرد.دخترم وزنش 10 کیلو هستش.به نظر شما با توجه به اینکه تاب متحرک هستش میشه این کارو کرد یا نه؟؟؟؟اگر نمیشه لطفا یه راه حل بهم بدید.ممنون از پاسخگوییتون🙏🙏🙏🙏

  • سلام. خیر، اصلاً پیشنهاد نمی کنیم. باید به سقف 2 تا قلاب جوش بدین.

 • سلام.وقت بخیر.ما منزلی داریم که بازسازی کردیم و سقفش رو کناف کردیم البته چون سقف اصلی بتن بود،کل سقف را سقف صفر هم زدند.و دو تا قلاب لوستر داخل کناف درآوردن.ما دو تا لوستر داریم که وزن هرکدوم نزدیک به ۳۰ کیلوگرمه.حالا خیلی نگرانیم که مدتی بعد از نصب لوسترها کناف ها تحمل وزن لوستر رو نداشته باشن و بعد چند وقت شکم بدن.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام جناب طاهری. منظور این جمله تون رو متوجه نشدم که گفتین “البته چون سقف اصلی بتن بود،کل سقف را سقف صفر هم زدند”.یعنی چی؟
   در کل اگر فشار قلاب ها روی کناف های سقف باشه، چون وزن لوسترها زیاده مطمئن باشید که بعد از مدتی کناف ها شکم میده. ولی اگر زنجیر لوستر به سقف بتنی وصل باشه مشکلی پیش نمیاد.

 • با سلام
  من یه لوستر دارم حدود ۶کیلوگرم وزن داره . با پیچ پروانه ای نصبش کردم به کناف سقف پذیرایی .
  مقداری نگرانم بابت تحمل بار توسط کناف . لطفا راهنمایی بفرمائید .
  با تشکر

  • سلام. زیر کناف ها یک سازه فلزی هست.اگر بتونید پیچ پروانه ای رو طوری نصب کنید که بیفته روی سازه فلزی مشکلی نداره. ولی روی خود کناف احتمال خطر وجود داره.

 • سلام
  ما یک لوستر شاخه ای 11 کیلویی داریم
  میشه با دوتا بولت پروانه ای با فاصله پنج سانتیمتر به کناف نصبش کرد
  خود لوستر یک صفحه قلاب دار داره که میشه دو تا پیچ با فاصله پنج سانتیمتر یا سه تا با فاصله دو سانتیمتر به صورت مثلثی زد

  • سلام. در پشت کناف یکسری سازه های فلزی هست که کناف به اونها پیچ میشه.سعی کنید به اون سازها پیچ کنید.

 • با سلام
  برای نصب پنکه سقفی میشه از رول بولت استفاده کرد؟
  چون قلاب رول بولت خیلی کوچک هست و ضربه گیر پنکه داخلش قرار نمیگیره. چکار باید کرد؟
  ساختمان تمام شده هست و سقف کاذب نیست ولی جای قلاب در سقف نیست

  • با سلام. شما می توانید از رول بولت استفاده کنید. مهم آن است که پنکه محکم نصب شود.

   • نظر مهندس مهربانی عزیز محترمه. ولی نظر بنده اینه که بخاطر خطر بالایی که داره این کار رو نکنید. چون اون پنکه باید چند سال اون بالا واستون بچرخه و همیشه فشار زیادی از طرف هوای اتاق بهش میاد و امکان داره بعد از چند سال رول بولت شل بشه و بیفته. حتماً یک قلاب آهنی به سقف جوش بدید. در یک داستان واقعی این رو خدمتتون بگم که گوش پدر بزرگم به خاطر این اتفاق قطع شد. حالا خدا رو شکر پنکه به گوششون خورد اگر بجای دیگه می خورد الان پدربزرگ نداشتم.

 • سلام خسته نباشید در منزل ما سقف یکی از خواب ها زنجیر نداره و سقف از نوع ینولیت هستش برای نصب چراغ باید چی کار کنم خودتونم که می دونین چراغ اتاق خواب به سنگینی لوستر نیست

  • سلام. اگر منظورتون از چراغ اتاق خواب یک سرپیچ ساده باشه. برای اون نیازی نیست که در سقف زنجیر و قلاب نصب بشه. ولی اگر منظورتون آباژورهایی هستش که معمولاً وزنی کمتر از یک کیلوگرم دارند، باز هم شما باید به روشی که در بالا توضیح داده شده یونولیت های سقف رو بردارید تا به میلگرد یا تیرآهن برسید و براش قلاب نصب کنید.

 • سلام و خسته نباشد
  برای نصب پنکه سقفی در نوع یونولیتی چه روسی مناسبتره با توجه به متحرک بودن پنکه

  • سلام. مرسی. فقط باید یونولیت ها رو بردارید تا به میلگردها یا تیرآهن های سقف برسید. بعدش قلاب پنکه رو به اونجا جوش بدین.

 • باسلام
  نصب و تعمیر و جابجایی انواع لوسترهای ایرانی وخارجی ازقبیل شاخه ای و ال ای دی، اشپزخانه ای ،اس ام دی،دیواری، با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت
  باتشکر از مدیریت سایت آقای مهندس
  ۰۹۳۵۴۲۳۶۲۴۴تهرانی

 • سلام، وقت بخیر،
  ببخشید یه لوستر 20 کیلویی رو از چه رول بولتی میشه آویزون کرد؟

  • سلام. مرسی. 20 کیلو خیلی سنگینه. پیشنهاد می کنیم از رول بولت استفاده نکنید و یک قلاب رو به سقف جوش بدید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی