خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۲۶
۱۳۹۴

روش نصب لوستر

روش نصب لوستر  و آباژور در انواع سقف ها:

 

روش نصب لوستر ها

روش نصب لوستر ها

در نصب لوستر ها مهمترین کار، طریقه نصب قلاب و زنجیر برای لوستر است. اگر ساختمان هنوز نیمه کاره است، بهترین کار این است که یک زنجیر را به تیر آهن های سقف جوش دهید. که این بهترین و ایمن ترین روش برای آویزان کردن لوستر است.

 

ولی اگر قرار است در یک منزل آماده لوستر نصب کنید به این صورت عمل کنید:

الف: اگر سقف اتاق از نوع “سقف کاذب” نیست، شما باید از رول بولت هایی که در تصویر پایین آمده است استفاده کنید.

 

رول بولت پروانه ای

رول بولت پروانه ای

 

این رول بولت ها در اندازه های مختلف در بازار وجود دارد و هر چه لوستر شما سنگین تر باشد، باید از رول بولت های بزرگتری استفاده کنید. نحوه نصب آنها هم به این صورت است که ابتدا با دریل سقف را سوراخ کنید طوری که رول بولت با یک فشار خیلی کم داخل سوراخ قرار گیرد. آنگاه قسمت چنگک مانند آن را با انبردست آن قدر بچرخانید که پره های رول بولت در سقف باز شود و کاملاً محکم شود. آنگاه لوستر را به چنگک رول بولت وصل کنید و سپس سیم های که از کلید برق آمده را به لوستر وصل کنید.

این نوع رول بولت ها توانایی تحمل لوسترهای با وزن حداکثر ۱۵ کیلوگرم را دارند.

 

 

ب: اگر سقف کاذب است و وزن لوسترها حداکثر ۱۰ کیلوگرم است می توانید از رول بولت های پروانه ای که در تصویر زیر می بیند، استفاده کنید.

 

پیچ پروانه ای

پیچ پروانه ای

 

برای نصب این مدل رول بولت ها، باید با دریل، سقف را سوراخ کنید (پیشنهاد ما مته شماره ۱۶ است)، به طوری که انگشت شست شما به راحتی داخل سوراخ جا شود. آنگاه پروانه های پیچ را بسته و آن را در سوراخ فشار دهید. مشاهده می کنید که پروانه های آن در داخل سقف کاذب باز می شود. حالا قسمت چنگک مانند آن را بچرخانید تا محکم شود. آنگاه لوستر را به آن آویزان کنید. مانند تصویر زیر

 

روش نصب لوستر در سقف کاذب

پیچ پروانه ای

 

 

ج: اگر وزن لوستر بیشتر از ۱۰ کیلوگرم است، حتماً باید به نحوی سقف کاذب را بردارید و به سقف اصلی ساختمان برسید. بعد قلابی را به سقف اصلی ساختمان جوش دهید یا از رول بولت هایی که در قسمت الف توضیح داده شد، استفاده کنید.

 

 

د: حالا به سراغ سقف های یونولیت ( آکاستیو یا آکاسیو ) می رویم. نصب لوستر بر روی سقف های یونولیت سخت تر و وقت گیرتر از سقف های دیگر است. در این نوع سقف ها ابتدا به وسیله یک گردبر به قطر حدوداً ۱۲ سانتی متر، یک سوراخ در سقف ایجاد کنید. وقتی که به آکاستیوهای سقف رسیدید با یک پیچ گوشتی، شروع به ساییدن آکاستیوها کنید تا به یک سقف بتنی برسید ( مطمئن باشید که به یک سقف بتنی خواهید رسید ) . حدوداً قطر این آکاستیوها ۲۵ سانتی متر است. حالا بقیه مراحل شبیه قسمت الف است. یا می توانید از سه عدد پیچ و رول پلاک هم استفاده کنید. اگر لوستری که نصب می کنید از نوع صفحه ای و چسبیده به سقف است پس نیازی به پر کردن آن سوراخی که ایجاد کرده اید نیست زیرا لوستر روی آن را می پوشاند. ولی اگر لوستر شما  از نوع آویزان است، باید از یک گچ کار بخواهید که آن سوراخ را پر کند.

در نصب لوستر های صفحه ای در سقف های یونولیت یک نکته وجود دارد. بعد از این که به سقف بتنی رسیدید و رول بولت یا پیچ رول پلاک را نصب کردید، آنگاه به وسیله سیم رابیتس مرکز قسمت فلزی بعلاوه شکل این لوسترها را با انبردست به رول بولت وصل کنید. سیم رابیتس را چند دور، دور آن بچرخانید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید. چهار عدد پیچ ام دی اف هم به آن بزنید تا این طرف و آن طرف نرود. آنگاه لوستر را به قسمت “فلزی بعلاوه شکل” وصل کنید. منظور از قسمت فلزی بعلاوه شکل قطعه ای است که در تصویر زیر می بینید.

 

روش نصب لوستر های صفحه ای

 

اگر سیم برق از قبل تعبیه نشده است. با یک پیچ گوشتی یک شیار کوچک در سقف ایجاد کنید و سیم برق دو رشته را در شیار قرار داده و روی آن را با یک لیسه پلاستیکی، گچ کنید.

 

سیم کشی برق لوستر و آباژور

سیم های برقی که از سقف برای لوستر آمده است احتمالاً سه رشته سیم است. این به این خاطر است که برقکارها معمولاً برای روشن و خاموش کردن لوستر ها، کلید دوپل در نظر می گیرند. چون بسیاری از لوسترها طی دو مرحله روشن می شوند. پس سه سیمی که در زیر لوستر قرار دارد، دو تای آنها فاز و یکی از آنها نول است. که می توانید با فاز متر آنها را تشخیص دهید.

اگر از لوستر شما فقط دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر از نوع یک پل است. که فقط باید به آن یک رشته فاز و یک رشته نول وصل کنید. ولی اگر از لوستر دو تا دو رشته سیم خارج شده است، پس لوستر شما از نوع دو پل است. که باید دو رشته از آنها را به هم بپیچید (یکی از هر کدام از زوج سیم ها) و به نول وصل کنید و به دو تا رشته سیم باقی مانده هم به صورت جداگانه فاز وصل کنید.

نکته: اگر می بینید بعضی از سیم ها در زیر لوستر اضافی است، آنها را قطع نکنید. چون بعضی از لوستر ها سیم نول خود را از لوستر کناری می گیرند (یعنی برقکارها این طور سیم کشی کرده اند )

نکته: اگر وزن لوستر یا آباژور کمتر از ۵ کیلوگرم است. می توانید از پیچ و رول پلاک هم برای نصب آن در سقف های غیر کاذب استفاده کنید. بهتر است در زمانی که سقف را سوراخ می کنید. سوراخ را کمی اُریب ایجاد کنید تا رول پلاک به راحتی از سقف خارج نشود.

نکته: قبل از نصب لوستر ها حتماً برق ها را از جعبه فیوز قطع کنید.

 

 

پیشنهاد :

آیا شما هم از علاقمندان برق ساختمان هستید. یا اینکه هم اکنون یک برقکار هستید. در هر صورت به شما پیشنهاد می کنیم اگر از این مطلب لذت بردید، سری هم به کتاب آموزش برق ساختمان , سیستم های اعلان حریق بزنید. از این دست آموزش ها در این کتاب زیاد است. نسخه کامل این کتاب در قسمت محصولات آموزشی آماده دانلود است.

 

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


220 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با سلام و خسته نباشید خدمت آقای مهندس
  جناب مهندس امکان داره بفرمایین لوستر های آویزی رو چه جوری میشه به سقف های یونولیتی نصب کرد؟خیلی نیاز دارم به راهنماییتون
  با تشکر

  • سلام آقا حامد. در بالا توضیح داده شده.
   باید با یک گردبُر با قطر ۱۰ سانتی متر یک سوراخ گرد تویه سقف ایجاد کنید. بعدش با پیچ گوشتی شروع به ساییدن یونولیت ها کنید تا به یک سقف بتنی میرسید. بعدش رول بولت رو در داخل بتن نصب کنید. اگر وزن لوستر بیشتر از ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم باشه، به صلاح نیست که از رول بولت استفاده کنید. و باید در سقف دنبال یک تیرآهن بگردید و قلاب لوستر رو به اون جوش بدید.

 • سلام من یه لوستر دارم حدود وزنش ۳۰ کیلو و به سقفم چسبیده میشه دسترسیم ندارم که بخوام براش قلابی تعبیه کنم .میشه راهنماییم کنین چه کاری باید انجام بدم . ایا میتونم از پیچ پروانه ای استفاده کنم ودستم رو داخل کناف ببرم وزیر هر پرپیچ پروانه ای میلگرد به صورت موازی بذارم تا وزن لوستر تقریبا اطراف کناف پراکنده بشه؟

  • سلام آقای نوروزی. خیر. وزن لوسترتون خیلی زیاده و این روش ایمن نیست. حتماً از یک نصاب لوستر کمک بگیرین.

 • سلام لوسترها چهار شاخه هستن و اینایی که مثل الماس هستن

  • سلام. باید از یک برقکار بخوایین که محل اتصالات سیم های برق به کلید و خود لوستر رو چک کنه. سرپیچ ها رو هم چک کنید. گاهی اوقات سوختن سر سیم ها بر اثر گرمای زیاد باعث این اتفاق میشه.

 • سلام و خسته نباشید
  آقای مهندس ما سه تا لوستر داریم تو هال پذیرایی فقط یکی از این لوستر ها لامپشون خیلی زود خراب میشه نهایت سه تا چهار ماه کار میکنند ولی اون دو تا لوستر دیگری از وقتی خریدیم هنوز لامپشون خراب نشده اگه امکان داره راهنمایی بفرمایین.
  با تشکر

  • سلام. از کدوم مدل لوسترهاست؟

 • سلام.من یه لوستر سقفی خریدم از این مدلهای که سه تا حباب با سیم های مخصوص بهش اویزونه ولی نمیدونم چه طور باید به این سقفای جدید نصبش کرد
  سقف خیلی ضعیفه وقتی درل زدیم برای سوراخ کردن سقف پوک پوک بود.

  • سلام. اگر منظورتون از پوک بودن سقف، این باشه که نم به سقف رسیده باشه و سقف زرد شده باشه و پوک شده باشه. در این صورت باید تمام گچ های روی سقف رو بکنید تا به آجر برسید، بعدش رول بولت رو به آجر وصل کنید.
   ولی فکر می کنم که جنس سقف منزل شما از یونولیت (آکاسیو) باشه و شما احساس کنید که سقف پوکه. در این صورت باید به صورتی که در بالا توضیح داده شده برای سقف های یونولیت عمل کنید.

 • با سلام
  در مورد نصب لوستر در سقف یونولیت با توجه به قطر ۲۵ سانتی یونولیت و ایجاد یک سوراخ با قطر ۱۲ سانتی با چه وسیله ای بتون رو سوراخ کنیم

  • سلام. دستگاه دلر در این سوراخ جا می شود. می توانید با دلر این کار را انجام دهید.

 • سلام با تشکر از مطالب خوب شما من خارج از ایران هستم و برای بستن ال ای دی روی سقف گچبی سوال دارم سقف من دارای چهار سیم است دو سیم مشکی که احتمالا هردو یاید فاز باشه بعلاوه دو سیم دیگر که یکی نول و دیگری باید ارت باشد با این فرض و اینکه از ال ای دی فقد دوسیم بیرون آمده ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید چگونه سیم ها را بهم منصل کنم

  • سلام. با یکی از سیم های مشکی و سیم ارت کاری نداشته باشین و دو تا سیم دیگه رو به LED وصل کنید.

 • سلام من یه رنگ سیم را اشتباه براتون نوشتم( ببخشید). از سقف ما سه تا سیم خارج می‌شه یکیش مشگی (فاز) آبی رنگ ( آلمانی‌ بهش میگن ۰ آلا تر‌)و سومی‌ زرد سبز رنگ هست (برای نگهداری کنتاکت ها) مینا از فرانکفورت

 • با سلام و تشکر ، ساله نو مبارک. امیدوارم ساله خوبی‌ را در پیش داشته باشید . در اینترنت اتفاقی‌ سایت شما را دیدم . شاید بتونید کمکم کنید من از آلمان براتون مینویسم . از ایران دوتا لوستر اودم که همسرم وقتی‌ یکیش را وصل کرد فیوز پرید . حالا نمیدونیم که لوستر خراب هست و یا اینکه ما اشتباه کردیم . از این لوستر سه عدد سیم خارج می‌شه که هر سه سفید هستن . دو تا به هم چسبید ه و یکی‌ تنهایی‌ هست. در آلمان هم از سقف سه تا سیم خارج می‌شه یکی‌ مشگی ، یکی‌ آبی و یکی‌ هم سفید هست. همسر من سیم‌های سقف و لوستر را طبق اصول بهم وصل کرد به لوستر هم برای امتحان ۲ عدد لامپ الدی وصل کردیم ولی‌ تا کلید برق را زدیم خیلی کوتاه روشن شد ولی‌ سریع فیوز پرید. ما کجا اشتباه می‌کنیم؟ از نظر وزن فکر می‌کنم مشکلی نباشه ، لامپ امتهانی هم ۲۵ وات الدی بود . سیمهای به هم چسبید ه سفید لوستر را از هم جدا کردیم یکی‌ به سیاهه و دیگری را به آبی رنگ ارتباط دادیم . سیم سفید را هم به سیم سفید وصل کردیم. خیلی‌ متشکر میشم اگر به من جواب بدید . و این کارتون که به همه کمک می‌کنید قابل ستایش هست. مرسی‌ مینا از فرانکفورت

  آغار لازم هست می‌تونم با ایمیل براتون عکس لوستر و سقف منزل را براتون بفرستم

  • سلام مینا خانم. سال نو شما هم مبارک. به این صورت عمل کنید. اون دو تا سیم سفیدی که میگید به هم چسبیده و از لوستر خارج شده رو، سرش رو لخت کنید و به هم وصل کنید. این دو تا در واقع هر دو شون فاز هستند. بعدش سیم مشکی رنگی که از سقف اومده رو به اون دو تا سیم سفیدی که گفتیم وصل کنید. سیم آبی رنگ رو هم به سیم سفید تکی وصل کنید. با سیم زرد/سبز هم کاری نداشته باشین.

 • سلام من یک لوستر دارم که مدتیه ۶ تا از ال ای دی های اون روشن نمیشه منظورم اینه که لامپ نو هم خریداری کردم و انداختم اما روشن نمیشه. مشکلش چی میتونه باشه و چطور میتونم درستش کنم؟ ممنونم

  • سلام. اگر از اون ال ای دی هایی هستش که خیلی داغ می کنن، به احتمال زیاد اون سوکتی که لامپ داخل قرار میگیره بر اثر حرارت خراب شده. می تونید اون سوکت ها رو بگیرید و تعویض کنید.

 • سلام.یه سوال داشتم .آیا وصل کردن لوستر سقفی ال ای دی که نیاز به ۴تا سوراخ با دریل داره برای سقفهای کاهگلی و قدیمی خطر داره؟آیا احتمال ریزش سقف هست؟وزن لوستر حدود ۴کیلو.ممنون میشم راهمایی کنید.سپاس

  • سلام. حتی اگر سقف کاهگلی باشه حتماً زیرش آجر ضربی قرار داره. باید سوراخ رو طوری ایجاد که روی آجرها بخوره. در کل پیشنهاد می کنیم از یک نصاب لوستر کمک بگیرید.

 • سلام.وقت بخیر. لوسترهایی ک لاله شیشه ای دارن..لاله ها چطور نصب میشن.ما لوستر خریدیم که ۱۰ تا لاله میخوره. برای نصب لاله ها هیچ محافظی نگذاشته و باید بعد از نصب همینطوری روی جایگاهشون نصب بشه..من اینو ایمنی نمیدونم چرا با کوچکترین لرزشی می افتن.چ پیشنهادی میدید در صورتی که پیچ پایه لاله کوتاه هست و نمیشه یه واشر توی لاله گذاشت ک از افتادنش جلوگیری بشه.

  • سلام. بله به قول شما باید لاله رو همین جوری و بدون هیچ محافظی روی جایگاهش نصب کرد. ولی می تونید با یک مته خیلی ریز، مثل مته شماره ۴ در کنار پایه لاله ها یک سوراخ ایجاد کنید و یک پیچ به محل سوراخ ببندید. به طوری که وقتی پیچ سفت بشه از بدنه لوستر به لاله ها فشار بیاد تا لاله ها تکون نخورن. توجه کنید که لازم نیست خود لاله سوراخ بشه.

 • سلام ، یه لوستر خریدم که حدودا وزنش ۳۰ کیلو هست، متاسفانه برا سقف خونم که از یونولیت هست آویز نزاشتن من چکار باید بکنم؟؟؟؟
  یه راه به ذهنم میرسه که به تیرچه ها وصل‌ کنم اما وسط قرار
  نمی گره و نمای قشنگی نداره…
  ممنون میشم اگه راهنمایی بکنید؟؟

  • سلام. وزن لوسترتون خیلی زیاده، و نصب اشتباه و غیر اصولی اون می تونه خطر ناک باشه. حتماً از یک نصاب لوستر کمک بگیرین.
   ولی روش نصب لوستر در سقف های یونولیت در بالا توضیح داده شده.

 • ممنون از راهنماییتون

 • باعرض سلام
  من لوستری تازه خریدم که ریموتش کار نمی کنه مشکل از باتری نیست چطوری می تونم بفهمم که آیا باکس سفید مربوط به ریموت که پشت صفحه لوستر هست خرابه یا نه چون دسترسی به نمایندگی هم ندارم

  • سلام.
   تست کنید ببینید آیا با فشار دادن هر کدوم از دکمه های ریموت، یک صدای تق از لوستر شنیده میشه یا نه. اگر شنیده نشد، باید لوستر رو بیارید پایین و اون باکس سفید رنگ رو تعویض کنید.

 • سلام
  زنجيرى كه از قبل در سقف جهت اويزان كردن لوستر بكار رفته ايا تحمل وزن حدودا٣٥ كيلو را دارد ؟ به من گفته شده تحمل ١٥ كيلو را فقط دارد كه براى من خيلى عجيب است نوع سقف كناف است وزنجير از درون ان بيرون امده؟ پيشاپيش از راهنماى تون نهايت تشكر را دارم. سوال بعدى كه دارم اينكه قلاب هايى كه جهت اويزان كردن لوستر و …فروخته ميشه به نظر ضعيف و نازك ميايند ايا قلابهاى خاصى با قطر مفتول قطورتر وقوى ترى براى اين كار وجود دارد؟ ممنون

  • سلام. تحمل اون زنجیر به درشتی دانه های زنجیر و محلی که زنجیر به اون وصل شده داره. باید یک نصاب لوستر رو ببرین تا این مورد رو برای شما تشخیص بده.

   قلاب های لوستر در هر سایزی که بخوایین تویه بازار پیدا میشه.

 • باسلام مهندس عزیز گرامی
  بنده یک لوستر به وزن تقریبا ۳۰ تا ۳۵ کیلو دارم وچون که سقف جای لوستر نداشت وبه تیرچه هم دسترسی نبود ما یه میلگلرد از یک طرف یک بلوک رد کردیم تا طرف دیگر یک بلوک که تقریبا به طول ۶۰ سانتیمتر میل گرد بود و قلاب رو به این ملگرد وصل کردیم ..ایا این کاری که انجام دادیم وزن این لوستر رو تحمل میکنه

  • سلام آقای رضایی. اگر وزن لوسترتون کم بود با نظر شخصیم میگفتم که اشکالی نداره. ولی وزن لوستر خیلی زیاده و باید یکم با حوصله تر، در سقف دنبال تیرچه بگردین و قلاب لوستر رو به میلگردهای تیرچه جوش بدین.

 • سلام یه سوال قسمتی ک ما میخواهم لوستر را نصب کنیم گچ بری است و گچ مرده است چیکار کنیم چون گچ مرده است رول بولت گیر نمیکند
  پیشنهاد شما چیست؟

  • سلام. گچ سقف حدوداً ۳ سانتی متر قطر داره. شما باید کاملاً گچ ها رو بکنید و به آجرها یا بتن های سقف برسید، بعدش رول بولت رو نصب کنید.

 • سلام خسته نباشید من یه لوستر ال ای دی دارم که بعد از نصب یه صدای نویز مانند پیدا کرده. دلیلش چی میتونه باشه ممنون از پاسخ گویی تون

  • سلام. این دو مورد رو چک کنید:
   ابتدا دو دونه چراغ های لوستر رو در بیارید، تا متوجه بشید که کدوم چراغ لوستر باعث این مشکل شده. اگر با خارج کردن لامپ ها مشکل رفع نشد در داخل لوستر یک باکس سفید رنگ هست به اندازه دو برابر قوطی کبریت. که باید اون قطعه تعویض بشه.

 • با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون
  من یه لوستر ال ای دی دارم که به دلیل اینکه دورتا دور اون با ابزار کار شده و نمای لوستر به نحوی زیر این ابزار قایم شده میخاستم بدونم بهترین روش برای اینکه لوستر بیارم پایینتر تا از زیر ابزار مشخص باشه چیه؟ و اینکه سقف معمولی است
  با تشکر

  • سلام.مرسی
   باید محل نصب لوستر دیده بشه ولی می تونید لوستر رو بردارید و از یک گچ کار بخوایید زیر لوستر رو چند سانتی متر با گچ پر کنه، بعدش دوباره لوستر رو نصب کنید. و یا با یک نصاب لوستر مشورت کنید، احتمالاً امکان پذیر باشه که ابتدا با استفاده از چیزی مثل چوب یا ام دی اف زیر لوستر رو پر کرد و بعدش لوستر رو روی اون نصب کرد.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

سایت های همکار

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی