خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
فروردین
۳۰
۱۳۹۶

تایمر برای هواکش سرویس بهداشتی

با سلام. ببخشید که این روزها کمتر برای ارائه مطالب جدید در سایت وقت می گذاشتیم. دو ماه بود که تمام تمرکزمان را روی نسخه جدید کتاب آموزش برق ساختمان گذاشته بودیم، که به یاری خدا، بالاخره این کتاب تمام شد و هم اکنون نسخه چاپی و تمام رنگی این کتاب از بخش محصولات آموزشی قابل تهیه است.

امروز می خواهیم در مورد یکی از آرامش بخش ترین مکان های روی زمین، جایی که همیشه بزرگترین تصمیمات تاریخ بشر در آنجا گرفته می شود، با شما صحبت کنیم. بله سرویس بهداشتی یا توالت. قطعاً جایی به این مهمی نیاز به رعایت اصولی خاص برای برقکشی دارد. البته تا اینجا را به طنز گفتیم تا درد چکی را که یکسال است مشتری جای آن را پر نمی کند یا رکودی را که بیش از یکسال است بر تمام کسب و کارها، مخصوصاً برق ساختمان سایه افکنده فراموش کنید و لبخندی را گوشه لبتان بگذارید. پس اگر لبخند زده اید برویم سراغ آموزش امروز، یعنی مدار تایمر برای هواکش سرویس بهداشتی .

 

خیلی پیش آمده که پس از خروج از سرویس بهداشتی، هواکش آن را روشن گذاشته ایم تا هوای داخل توالت تخلیه شود، اما به سبب فراموشی، هواکش برای مدت زمان زیادی روشن بوده و این باعث اتلاف انرژی شده است.

در واقع امروز می خواهیم برای سرویس بهداشتی مداری طراحی کنیم که بعد از خروج فرد از سرویس بهداشتی، فن هواکش برای یک مدت زمان قابل تنظیم روشن بماند و پس از چند دقیقه به صورت اتوماتیک خاموش شود. تا تهویه کامل صورت بگیرد و هوای داخل سرویس بهداشتی بطور کامل تخلیه شود.

معمولاً وقتی مشتری، چنین مداری را از برقکار درخواست می کند، برقکار اقدام به نصب چشم راه پله (سنسور حرکتی) می کنند. ولی حالا می خواهیم بررسی کنیم که این روش به تنهایی چه معایبی دارد و چگونه باید این معایب را رفع کرد.

 

مدار چراغ و فن هواکش برای سرویس بهداشتی :

اگر قبلاً کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید با این مدار آشنا هستید. ما در این کتاب گفتیم که مدار روشنایی و هواکش سرویس بهداشتی بصورت زیر است. اگر یادتان باشد گفتیم که برای سرویس بهداشتی یک کلید دوپل باید نصب شود که یک پل آن برای روشنایی و پلِ دیگر برای هواکش خواهد بود. پس یک بار دیگر مدار سیمکشی سرویس بهداشتی را رسم می کنیم.

 

نقشه سیمکشی سرویس بهداشتی

نقشه بالا، یک شمای کلی از مدار سیمکشی سرویس بهداشتی است. ولی در عمل، ما برقکارها این مدار را به صورت زیر اجرا می کنیم. یعنی ابتدا با استفاده از لوله خرطومی یا لوله پی وی سی لوله گذاری میکنیم، بعد سیم ها را از داخل لوله ها رد می کنیم و بعد اتصالات را مانند مدار بالا انجام میدهیم.

نقشه لوله گذاری سرویس بهداشتی

 

اگر سیم های مدار بالا را دنبال کنید، می بینید که هر دو مدار بالا یکی هستند، تنها در مدار دوم، سیم ها داخل لوله های برق قرار گرفته اند. برای اینکه مدار بالا بهتر دیده شود ما کلید دوپل را از قوطی کلید خارج کرده ایم تا شما بتوانید سیم های پشت کلید دوپل (و داخل قوطی کلید برق) را هم مشاهده کنید.
در پشت کلید دوپل سه پیچ اتصال وجود دارد که دو تا از آنها نقره ای رنگ و یکی از پیچ ها طلایی رنگ است. در تصویر بالا، سیم های قهوه ای و مشکی به پیچ های نقره ای رنگ و سیم قرمز به پیچ طلایی رنگ وصل شده است. و سیم های آبی که نول هستند با نوار چسب به همدیگر وصل شده اند.
همان طور که مشاهده می کنید، سیم قهوه ای رنگ که فازِ هواکش را تامین می کند از کلید دو پل شروع شده و ابتدا به پشت چراغ آمده است، آنگاه بدون اینکه قطع شود یا انشعابی از آن گرفته شود، از آنجا دور زده و به سمت فن رفته است. هدف ما برقکارها از این مدل لوله گذاری این است که در مصرف لوله برق و مصرف سیم نول صرفه جویی شود.
سیم مشکی رنگ که فاز چراغ را تامین می کند از کلید دوپل شروع شده و از لوله برق رد شده است و به سرپیچ لامپ وصل شده است.
سیم نول (آبی) هم برای هر دو مصرف کننده، تا محل لامپ مشترک در نظر گرفته شده تا در مصرف سیم نول صرفه جویی شود.

خب اکنون که با مدار سیمکشی چراغ و فن توالت آشنا شدید، می خواهیم مدارهایی را که معمولاً بعضی از برقکارها در سرویس بهداشتی نصب می کنند را بررسی کنیم و ببینم که هر کدامشان چه معایبی دارند.

 

مدار چشم راه پله (سنسور حرکتی) برای هواکش سرویس بهداشتی :

در باب استفاده از سرویس بهداشتی حکایت های مختلفی برای اشخاص هست. بعضی ها آنقدر کارشان را سریع انجام میدهند که از زمان ورودشان به توالت تا خروجشان کمتر از یک دقیقه طول میکشد. ولی بعضی های دیگر نه، انگار که حتی حساب و کتاب هایشان را می برند و در آنجا حساب می کنند و گاهی هواسشان نیست که ۴۵ دقیقه است که در توالت نشسته اند. پس اگر ما بخواهیم که از چشم راه پله به تنهایی استفاده کنیم، شاید برای دسته اول مناسب باشد ولی برای دسته دوم که تمایل دارند زیاد در توالت بمانند مناسب نیست. زیرا حداکثر زمان قابل تنظیم روی چشم های راه پله ۱۰ دقیقه است و بعد از این ۱۰ دقیقه هواکش خاموش خواهد شد.
ولی در کل مدار آن را برای شما طراحی می کنیم، شاید بخواهید که این مدار را برای سرویس بهداشتی منزل خودتان اجرا کنید.

نقشه چشم راه پله برای فن سرویس بهداشتی

 

 

 

همانطور که مشاهده می کنید یک چشم راه پله قبل از فن نصب شده است.
در مدار قبلی سیم قهوه‌ای به یکی از پیچ های اتصال کلید وصل شده بود ولی در این مدار این سیم قهوه‌ای مستقیم با نوار چسب به سیم فاز (قرمز) متصل شده است.
در سمت دیگر سیم قهوه‌ای و آبی به ورودی های سنسور چشمی وصل شده‌اند و از سیم قرمز رنگ که خروجی سنسور است به فن هواکش وصل شده است. از سیم نول هم یک انشعاب گرفته شده و به فن وصل شده است. اگر مدار چشم راه پله را فراموش کرده اید از این لینک نگاهی به آن بیندازید.

با مدار بالا، شخص کلید روشنایی را فشار می دهد و چراغ روشن می شود. آنگاه وارد سرویس بهداشتی شده و چشم راه پله حرکت شخص را سنس می کند و فن را روشن می کند. بعد از اینکه شخص ماموریتش را انجام داد و از جایش بلند شد تا از سرویس بهداشتی خارج شود دوباره سنسور حرکت شخص را سنس می کند و برای ۱۰ دقیقه دیگر فن را روشن نگه می دارد. آنگاه شخص از سرویس بهداشتی خارج می شود و کلید برق را خاموش می کند. ولی فن برای ۱۰ دقیقه دیگر هم روشن خواهد ماند و سپس بصورت اتوماتیک خاموش خواهد شد.

تنها مشکلی که مدار بالا دارد این است که اگر شخص بیشتر از ۱۰ دقیقه در سرویس بهداشتی بماند، فن هواکش خاموش خواهد شد.

 

مدار تایمر برای هواکش سرویس بهداشتی

حالا ما می خواهیم مشکل مدار بالا را حل کنیم. یعنی شخص هر چقدر که در داخل سرویس بهداشتی بماند، فن خاموش نشود و بعد از اینکه شخص از توالت خارج شد. فن ۱۰ دقیقه یا هر مدت زمانی که شخص تمایل دارد روشن بماند و سپس خاموش شود. ما این مدار را در پایین ترسیم کرده ایم.

 

نقشه تایمر برای هواکش سرویس بهداشتی

همان طور که مشاهده می کنید یک سیم صورتی رنگ را هم به سیم های قبلی اضافه کرده ایم. یعنی اکنون در لوله برگشتی بالا، چهار سیم وجود دارد. قهوه ای، مشکی، صورتی و آبی
این سیم صورتی رنگ مستقیم با نوار چسب به سیم فاز (قرمز) وصل شده است. و از پشت چراغ دور زده و به فاز ورودیِ چشم راه پله وصل شده است.
سیم قهوه‌ای رنگ هم از یکی از پیچ های نقره ای رنگ کلید دوپل شروع شده و مثل سیم صورتی از زیر چراغ دور زده و به فاز خروجی چشم راه پله (که بعضی ها به آن برگشتی چشم راه پله می گویند) وصل شده است.

این مدار تمام مشکلات مدار قبلی را حل می کند.
به این صورت که شخص ابتدا هر دو کلید را فشار می دهد. آنگاه فن و چراغ روشن می شود و شخص وارد سرویس بهداشتی می شود. در هنگام ورود، چشم راه پله هم ورود شخص را سنس می کند، ولی چون قبلاً شخص کلید را زده و فن را روشن کرده، این سنس کردن هیچ تاثیری در مدار ندارد.
آنگاه شخص می نشیند و با خیال راحت تا ساعت ها غرق در افکارش می شود، چون می داند که دیگر فن و چراغ توالت خاموش نخواهد شد. بعد از ۴۵ دقیقه که بلند می شود تا از سرویس بهداشتی خارج شود، دوباره چشم راه پله حرکت شخص را تشخیص می دهد. و تا ۱۰ دقیقه دیگر ( یا هر زمانی که شما روی چشم راه پله تنظیم کرده باشید) فن را روشن نگه می دارد. سپس شخص از سرویس بهداشتی خارج شده و هر دو کلید را خاموش می کند. ولی چون قبل از خروج، سنسور حرکت او را سنس کرده بود، حتی وقتی کلیدها را خاموش کند، فن هواکش برای ۱۰ دقیقه دیگر روشن می ماند و سپس به صورت اتوماتیک خاموش خواهد شد.

در واقع در مدار بالا، فن هم از کلید و هم از چشم راه پله تغذیه می کند. وقتی از کلید تغذیه کند، دیگر برایش فرقی نمی کند که سنسور تحریک بشود یا نشود. ولی وقتی کلید قطع باشد، فقط با تحریک چشم راه پله روشن می شود.

 

روش دوم برای تایمر هواکش سرویس بهداشتی

روش بعدی، استفاده از کلیدهای تایمر‌دار است. این کلیدها امروزه در ساختمان های هوشمند استفاده می شود. و به این صورت کار می کنند که یک ولوم تنظیم زمان دارند که می توانید با تنظیم این ولوم مدت زمان روشن ماندن فن را تنظیم کنید. البته این کلیدها به راحتی پیدا نمی شود و چون تازه به بازار آمده اند، قیمتی چند برابر چشم راه پله دارند.

 

ببخشید اگر در میان این آموزش شوخی هایی کردم. از آنجایی که دو ماه بود تمام تمرکزم روی ویرایش نسخه جدید کتاب آموزش برق ساختمان بود و محتوای یک کتاب آموزشی جایی برای شوخی کردن ندارد و باید کاملاً جدی بود. دلم برای یک نوشتن دوستانه و صمیمی، همراه با کمی شوخی کردن تنگ شده بود، امیدواریم کسی بابت این شوخی ها دلخوری از ما به دل نگرفته باشد.

با تشکر: مرادی، مدیر سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته


131 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس خوبید؟ ببخشید یه سوال داشتم در مورد فتوسل

  بنده برای خونمون یه فتوسل تهیه کردم تا وقتی مسافرت هستیم یک چراغ خانه را خاموش و روشن کند. و این فتوسل هم معمولا بین شیش ماه تا یک سال کار میکند و مجددا باید یکی دیگه از بیرون تهیه کنم.بنظرتون مشکل از کجاست؟ میشه سر راهش مقاومتی چیزی قرار داد تا شدت جریان برق به فتوسل آسیبی وارد نکند؟ چون حدس میزنم شاید بخاطر هم شدت جریان برق این مشکل بوجود میاید. اگر مقاوتی چیزی هست لطفا برام عکس بفرستید.سپاسگزارم ازتون

  • سلام. مرسی. فکر نمی کنم شدت جریان برق به فتوسل آسیب بزنه و مشکل با قرار دادن مقاومت حل نمیشه.
   این بار از فتوسل شیوا امواج یا تایمران که طول بالاتر و یکسال گارانتی داره استفاده کنید. خرابی بیشتر فتوسل ها از قسمت رله اون هست، رله اونها رو تعویض کنید احتمالاً درست بشن.

 • سلام.خوبین مهندس.یه سوال داشتم.البته الکترونیکیه.
  میخواستم ببینم چطوری وقتی یه لامپ ۱۲ ولت رو روشن میکنم ۳ تا ۵ ثانیه با تاخیر خاموش بشه.

  • سلام. مرسی. با یک تایمر برق صنعتی می تونید این مدار رو پیاده کنید. مثل تایمر زیر
   yon.ir/rkn2Q

 • با سلام. بنده یه لامپ و سنسور دارم تو دستشویی. دیگه کلید براش نذاشتم و هر وقت وارد میشدی لامپ روشن میشد و … خوب کار میکرد. حالا اومدم تهویه هم باش ست کنم که هروقت لامپ توسط سنسور روشن بشه تهویه هم روشن بشه برا همین اومدم از فاز لامپ یه انشعاب برا فاز تهویه گرفتم. الان اتفاقی که میوفته اینه که وقتی سنسور روشن میشه لامپ و تهویه روشن میشن ولی به محض خاموش شدن لامپ و تهویه سریعا دوباره روشن میشن و همینجوری همش قطع و وصل میشن.یه خورده کار میکنه لامپ و تهویه بعد موقع خاموش شدن سریعا روشن میشن حتی اگه کسی تو دستشویی نباشه. لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • سلام. احتمالاً زمانی که داشتین سیم های تهویه رو وصل میکردین اتصالی یا اشکالی پیش اومده و به سنسور آسیب رسیده. الان هم کاریش نمیشه کرد، باید سنسور رو تعویض کنید.
   قبلش ولوم حساسیت روی سنسور رو کم زیاد کنید، گاهی اوقات پیش میاد که مشکل از تنظیم حساسیت سنسور باشه.

 • سلام
  تو مدار آخری میشه لامپ و هواکش با سنسور روشن خاموش بشن هم با کلید دوپل.اگه راهی داره تا اینطور مدار کار کنه لطفا راهنمایی کنید خیلی برام مهمه

  • سلام. بله میشه، کافیه از سیم قرمز رنگ خروجی از سنسور انشعاب بگیرین و به سیم سیاه رنگ متصل به لامپ وصل کنید.

 • سلام من یه سنسور میخوام وقتی که وارد سالن شدیم روشن بشه و وقتی که اومدیم بیرون خاموش بشه

  • سلام. شما نیاز به یک سنسور حرکتی یا چشم راه پله دارید. این مقاله رو بخونید. چشم راه پله

 • سلام يك كليد دوپل دارم كه يك پلش لامپ ويك پلش هواكش وو روشن ميكنه حالا ميخوام به هواكش يه لامپ ديگه اضافه كنم كه با كليد هواكش روشن بشه چكار كنم

  • سلام. کافیه از ۲ تا سیمی که به هواکش وصل شده انشعاب بگیرین و به لامپ مورد نظرتون ببرید.

 • سلام مهندس من تایمرهواکش ازبازارخریدم ونصب کردم و به همین منظورمجبور شدم یک فازجدابرای تایمر ببرم وه الان هم داره کار میکنه موضوعی که فکرمنو مشغول کرده اینه که چراسیم های خروجی از تایمر به هواکش برق دارند و حتی دست زدم دستمو لرزوند یعنی حتی موقعی که هواکش خاموشه جفت سیم های خروجی برق دارند سیم کشی رو کنترل کردم همه سیم ها به تایمر درست بسته شده و فاز و نول کلید هم صحیح بسته شده ایا تایمر اشکال داره یابایدبه همین صورت باشه اگر خطرناکه و تایمر ایراد داره ببرم عوض کنم ممنون میشم از راهنمایی تون

  • سلام علی آقا، شما دوباره فاز و نول ورودی به تایمر رو چک کنید احتمالا فاز و نول رو جابجا بستین. این تایمرها هم دقیقا مثل کلید نول رو مستقیم به بیرون میدن چه خاموش باشه چه روشن حالا اگه جابجا وصل بشن فاز همیشه تو خروجی داره.

   • باسلام وتشکرویژه ازتوجه جنابعالی حسب الامر مجددا سیم کشی بادقت کنترل شدومتاسفانه موردخطایی پیدانشد وسیم کشی براساس نقشه دربروشورشرکت وعلامت گذاری روی برد تایمرانجام شده واشتباهی صورت نگرفته ولی بازدوسیم خروجی فن برق داره باتشکرازاظهارنظرتان اگرایمیل بدیدمیتونم نقشه تایمر رو براتون ارسال کنم

    • سلام. لطفاً چند تا عکس از تایمر و ترمینال های اون و نحوه سیمکشی تون بگیرید و به آدرس contact-us@amoozesh-bargh.ir ایمیل کنید.
     ۲- با ولت متر اندازه گیری کنید و بگین که سیم های متصل به فن که می فرمایید برق دارند، چند ولت رو نشون میده؟

     • سلام مهندس تلفن سازنده تایمر را گرفتم وباایشون راجع به مشکل خروجی صحبت کردم متاسفانه خودش هم نتوانست کمک کند ولی تایید کرد که تایمرش مشکل خروجی دارد و قرار شد بعد از رفع به من خبر بدهد که تا الان خبری نشده ممنون ازبذل توجه جنابعالی

     • سلام. خب خداروشکر که لااقل مشکل پیدا شد.

 • سلام
  با تشکر از آموزش خوبتون
  ۱- آیا سنسور تو کاری وجود داره که زمانش بیشتر از ده دقیقه باشه که به جای کلید نصبش کنیم و لامپ و هواکش مثلا بعد از نیم ساعت خاموش بشه ؟ چون کلید دستشویی ما یک پله و هواکش رو مستقیم به لامپ وصل کردم که گاهی اوقات برای تهویه بهتر کلید رو خاموش نمیکنیم و ساعت ها فراموش میشه.
  ۲- اگه سنسور با این تایم نیست میشه تایمرش رو غیر فعال کرد و به یه تایمر مثلا ۶۰ دقیقه وصلش کرد و اون تایمر رو تنظیم کنیم
  که سنسور با تایمر جدید کار کنه؟
  ممنون

  • سلام. مرسی. ۱-خیر چنین سنسوری وجود نداره. ولی شما خیلی راحت می تونید کلید یک پل قبلی رو باز کنید و بجاش یک کلید دوپل ببندید، فقط باید یک رشته سیم داخل لوله اضافه کنید.
   ۲- بله میشه، به این صورت که هم یک سنسور نصب کنید و هم یک تایمر برق صنعتی رو کنارش قرار بدین.

   • ممنون از پاسختون
    ۱- حالا آیا امکانش هست این مدار کلید دو پل پایینی باشه بدون سنسور به این ترتیب که به جای سنسور تایمر رو قرار بدیم در مدار که بعد از قطع کلید تایمر به هواکش برق برسونه وهمون کاری که میخواستیم سنسور انجام بده اینبار تایمر انجام بده؟
    ۲- یا حتی کلید فنری قرار بدیم که مثل راه پله؟
    ۳ – ومورد آخری که تو ذهنمه به جای کلید سنسور تو کار قرار بدیم و تایمرش رو قطع کنیم وصلش کنیم به تایمر صنعتی که فرمودین و ادامه ماجرا
    فقط در این مورد سوم اگه امکان پذیر هست این مدل طراحی اگه قبل از اینکه تایمر کارش رو خاتمه بده مثلا ۳۰ دقیقه یک نفر دیگه به دستشویی وارد بشه و از جلوی سنسور رد بشه در دقیقه ۲۹ کارکرد تایمر چه راهی هست که تایمر مجدد به کار ادامه بده و یک دقیقه دیگه خاموش نشه؟
    ممنون

    • خواهش می کنم.
     ۱- بله میشه تایمر هم استفاده کرد.
     ۲- این هم میشه. ولی نیازی نیست تایمر سنسور رو قطع کنید.مستقیم از سنسور به تایمر صنعتی بدین.
     ۳- ظاهرا برای این مورد راه حلی نیست. ولی باید روی این قضیه قکر کنم.

 • سلام
  تو این مدار با کلید تک پل هم همین اتفاق میفته نیازی به کلید دو پل نیست درست میگم؟

  • سلام. خیر باید حتماً کلید دو پل باشه. یکبار دیگه توضیحات بالا رو مطالعه بفرمایید.

 • با سلام و قبولی طاعات و عبادات در ماه رمضان
  نیاز به یک تایمر دارم برتی پمپ آب کولر مثلا هر ۱۵ دقیقه یا هر ۲۰دقیه ، ۵ دقیه خاموش شود .( این کار را برای کاهش رطوبت می خواهم انجام دهم) آیا کیت یا بُرد آماده این قبیل تایمر موجود است؟!

  • سلام. همچنین. این دستگاه کارتون رو راه میندازه.
   روش تنظیم پریزهای تایمردار

  • چند راهی هوشمند Y1104
   یک ساعت هوشمند مجهز به وای فای داخلی و رزولیشن یک دقیقه میباشد، با قابلیت کنترل با اینترنت و گوشی

 • میتونید از این دستگاه هم استفاده کنید.
  هم تایمر هست و هم کار محافظت فن رو انجام میده…
  http://iranbase.ir/products/PF01.html

 • با سلام
  سوال؛آیا می شود تهویه خانه را جوری طراحی کرد که روزانه یک ساعت روشن شود و بصورت خودکار خاموش شود؟ بنده اپارتمانی در شمال دارم که لازم است وقتی حضور نداریم روزانه یک ساعت تهویه بصورت خودکار روشن و سپس خاموش شود. ممنون از راهنمایی که می فرمایین

  • سلام. بله. هم می تونید از ساعت فرمان استفاده کنید و هم از پریز تایمردار .

 • با سلام
  میخوام یک تهویه توی توالت نصب کنم: سئوال اینجا هست که ایا میشه روی پنجره نصب کرد ؟
  پنجره کوچک هست و توری داره : میخوام نصف توری را برش بدم و تهویه را نصب کنم: از نظر مکش و گردش هوا و.. به مشکل برنمیخوره دستگاه ؟؟
  سپاس

  • سلام. خیر مشکلی نداره و می تونید نصب کنید. فقط اگر توالت دارای سقف کاذب هست، حتماً سیم ها رو از بالای سقف کاذب رد کنید تا در دسترس نباشن. در غیر اینصورت اصول ایمنی رو رعایت کنید.

 • با سلام و خسته نباشید
  من میخوام برای توالت یک تهویه بزارم و میخوام زمانیکه شخصی وارد توالت شد تهویه روشن بشود و زمانیکه از توالت طرف خارج شد تهویه خاموش بشود ! یعنی در دستشویی را بست تهویه خاموش بشه !
  ایا سنسور pir این خواسته را من را اجرا می کنه؟
  pir چند درجه خوب هست برای توالت؟ ۱۸۰ یا ۳۶۰ درجه؟ در ضمن من میخوام برق را مستقیم از جعبه تقسیم بگیرم !! و کلید یک پل یا دو پل نزارم چون روکار می شود و نما بد در می آید !! ایا مشکلی پیش می آید که کلید نزارم برای pir ؟

  سپاس

  • سلام. اولاً اینکه از سنسور ۳۶۰ درجه استفاده کنید.
   اگر کلید نزارید و فقط از چشمی استفاده کنید. به محض خروج از توالت تهویه خاموش نمیشه و باید تایم روی سنسور بگذره تا سنسور قطع کنه. یک بار دیگه کامل مطلب بالا رو مطالعه بفرمایید.

  • ممنون از راهنمایی تان: والا من هر چی در مورد سنسور میخونم بیشتر قاتی می کنم !! چند ابهام الان وجود دارد !
   فرض کنید ما سنسور ۳۶۰ درجه توی توالت نصب کردیم: ابهام اصلی اینجا هست
   ۱٫ برای اولین بار که طرف وارد توالت میشه مگر نباید سنسور با دیدن طرف فعال بشه و تهویه کار کند؟ مثلا به مدت ۱۰ دقیقه: مثلا تا حداقل زمانیکه طرف توی توالت هست ؟؟؟
   ۲٫ شما میگید وقتی که طرف کار اش تمام میشه و میخواد از توالت خارج بشه سنسور آن را می بینید و بعد خروج طرف از توالت تهویه تا ۱۰ دقیقه روشن می ماند؟ الان سنسور کلا ۲ بار فعال شده !!! با توجه به اینکه سنسور سقفی و ۳۶۰ درجه هست و دائم بالا سر طرف هست و دارد می بیند اش !! چه لزومی داره که بعد از خروج طرف از توالت روشن بشه؟
   من میخوام زمانیکه طرف وارد توالت شد تهویه اتومات حالا به مدت ۱۰ دقیقا یا کمتر یا بیشتر روشن باشد !! آیا pir اینکار می تونه انجام بده؟ خروج طرف از توالت مهم نیست !
   لطفا راهنمایی کنید !
   سپاس

   • خواهش می کنم. بنده پاسخ گوی تمام ابهامات شما هستم.خیالتون راحت.
    ۱- چرا همین طوره که می فرمایید.
    ۲- بله بعد از خروج طرف از توالت تهویه ۱۰ دقیقه دیگر هم روشن می ماند. چون آخرین حرکتی که سنسور سنس کرده واسش مهمه.
    بله ۲ بار فعال شده.
    درسته که سنسور بالا سر طرفه، ولی شاید طرف اصلاً تکون نخوره که سنسور رو فعال نگه داره (یعنی مثل مجسمه ثابت بشینه و به فکر فرو بره) .و اگر تکون نخوره، سنسور اون حرکت اولی که طرف وارد توالت شده رو در نظر می گیره و بعد از اون حرکت ۱۰ دقیقه هواکش رو روشن نگه می داره. بعدش که طرف از جاش بلند بشه و بخواد از سرویس خارج بشه دوباره سنسور حرکت شخص رو سنس می کنه و دوباره از نو ۱۰ دقیقه زمان میگیره.

    من میخوام زمانیکه طرف وارد توالت شد تهویه اتومات حالا به مدت ۱۰ دقیقا یا کمتر یا بیشتر روشن باشد !! آیا pir اینکار می تونه انجام بده؟پاسخ: بله می تونه

    • ممنون از راهنمایی تان مهندس:چند سئوال دیگه:
     ۱٫کیفیت این سنسور ها چطوری هست؟ یعنی آیا زود خراب می شوند یا نه؟ در صورت خراب شدن قابل تعمیر هستند؟
     ۲٫روی سنسور چند تا پتانسیومتر وجود داره؟ ۲ تا یا بیشتر ؟ یکی که تایمر هست و یکی lux این لوکس معنی اش چی هست؟ ایا همان تنظیم مقدار حساسیت سنسور به بدن است؟

     سپاس

     • خواهش می کنم. از مدل تایمیران استفاده کنید، کیفیت خوبی داره و دو سه سال رو کار میده. قابل تعمیر نیستن.
      بعضی ها ۲ تا پتاسیومتر داره و بعضی ها ۳ تا
      بخش چشم راه پله رو مطالعه بفرمایید.

     • ممنون از راهنمایی تان:
      والا یک عدد چشمی راه پله خریدم: که داخل اش هم سنسور pir داره و هم ldr و دو تا ولوم داره به نام time و lux : من روی اش لامپ نصب کردم ولی اصلا خوشم نیامد از عملکرد اش !!! ولوم lux را اگر به طرف ماه ببریم یعنی منفی : سنسور فقط طرف را در شب و تاریکی حس می کنه و لامپ را روشن می کنه و اگر به سمت خورشید یعنی مثبت ولوم را بچرخانیم توی روز فقط لامپ را روشن می کند !! با توجه به اینکه حد متوسطی نداره و به فتوسل وابسته است این pir :اصلا خوب جواب نمیده !! الان چاره چی هست؟ که وابستگی اش به فتوسل را از بین ببریم ؟ یعنی سنسور به شب و روز کار نداشته باشد و فقط بر اساس گرمای بدن لامپ یا تهویه را روشن بکند؟ در کنار سنسور pir :سنسور :LDR قرار داره آیا با قطع کردن یا در آوردن فتوسل مشکل ما حل می شود؟
      اصلا سنسور pir ای داریم که ldr کنارش نباشد و فقط بر اساس pir و گرمای بدن کار کند؟ و به فتوسل وابسته نباشد؟
      سپاس

     • سلام. ۱- ” در کنار سنسور pir :سنسور :LDR قرار داره آیا با قطع کردن یا در آوردن فتوسل مشکل ما حل می شود؟” . خیر مشکل حل نمیشه.
      ۲- “اصلا سنسور pir ای داریم که ldr کنارش نباشد و فقط بر اساس pir و گرمای بدن کار کند؟ ” خیر نیست. شاید هم من ندیده باشم.

      خب ولوم لوکس رو بزارید روی حالت خورشید، یعنی تا جایی که جا داره ببرید به سمت مثبت. اینطوری دیگه شب و روز واسش مهم نیست. یعنی هم شب سنس می کنه و هم روز.
      در کل فکر میکنم یا سنسور رو جای خوبی نصب نکردین یا مارک خوبی نخریدید، واسه همون راضی نیستین.

     • ممنونم: چراغ سقفی سنسور دار مارک اش شیله هست .
      در مورد اینکه ولوم را به سمت خورشید بچرخانم بگم که اینکار را کردم ولی سنسور قاتی کرد و هی خاموش روشن می شد : چند ثانیه: چند ثانیه !!!
      البته زیر نور مهتابی بود و توی روز نبود!! که این تست را انجام دادم !
      سپاس

     • اتفاقاً شیله مارک خوبیه.
      ولی اگر هی خاموش روشن میشه سنسورتون مشکل داره. ببرید عوض کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی