خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
مهر
۲۹
۱۳۹۵

روش اجرای نورمخفی در راه پله

با سلام. به درخواست تعدادی از کاربران امروز می خواهیم روش اجرای نورمخفی در راه پله را آموزش دهیم. این مدل نورپردازی با استفاده از smd های خطی تخت که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید، اجرا خواهد شد. البته از مدل های دیگر شیلنگ نورانی که در تصویر دوم میبینید هم می توان برای این منظور استفاده کرد.

 

smd خطی تخت

 

نور مخفی

 

در این روش اینکه جنس پله از سنگ باشد یا چوب مهم نیست. ولی محل قرار گیری smd ها باید از قبل تعبیه شده باشد و شیار مورد نظر ایجاد شده باشد. در مورد نحوه قرارگیری smd ها و نحوه سیم کشی و محل جاسازی و نصب منبع تغذیه برای smd ها، نقشه زیر گویای همه چیز است. برای مشاهده بهتر روی تصویر زیر کلیک کنید تا نقشه زوم شود.

 

نورمخفی در راه پله

همان طور که مشاهده می کنید، یک باکس فلزی توکار در ابعاد حدوداً ۱۵ در ۲۰ سانتی متر در بالای راه پله و در هر پاگرد نصب می شود. آنگاه یک برق ۲۲۰ ولت شهری وارد باکس می شود و بعد از گذشتن از منبع تغذیه به برق ۱۲ ولت DC تبدیل شده و از طریق دو رشته سیم به SMD ها می رسد. کلید خاموش و روشن کردن SMD ها می تواند در داخل همین باکس نصب شود. در زیر و لبه هر کدام از پله ها شیاری به عمق یک سانتی متر و عرض ۱۴ میلیمتر ایجاد شده است تا SMD در داخل آنها مخفی شود. وجود این شیار زیبایی خاصی به کار میدهد و از آنجایی که SMD ها به صورت مستقیم دیده نمی شود باعث آزار چشم ببیننده نشده و محیط دلنشین تری را ایجاد می کند.

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید. برای قسمت هندریل (دستگیره راه پله) هم، SMD تعبیه شده است. که برای هندریل های چوبی به دلیل امکان ایجاد شیار و مخفی کردن SMD ها، زیبایی کار دو چندان می شود.

 

مراحل اجرای نورمخفی در راه پله

مرحله سیم کشی :

مرحله لوله گذاری و نصب سیم ها بهتر است که قبل از گچ کاری دیوار ها و نصب پله ها صورت گیرد. ولی بعداً هم امکان نصب سیم ها با استفاده از چسب های یک دو سه وجود دارد. ولی قطعاً زیبایی آن به مانند سیم های توکار نیست. اگر تعداد پله ها کمتر از ۱۰ پله است، از سیم دو رشته سفید شماره یک استفاده کنید. (ما فرض کرده ایم که عرض هر پله یک متر است) ولی برای تعداد پله های بیشتر از سیم شماره ۱/۵ استفاده کنید.

مرحله نصب smd ها

گفتیم که اگر قسمت لبه زیرین پله ها دارای شیار باشد، به زیبایی کار افزوده می شود ولی در صورتی که چنین شیاری تعبیه نشده باشد. می توانید از هیت سینک های کشویی که در تصویر زیر مشاهده می کنید استفاده کنید.

 

هیت-سینک-smd

 

این هیت سینک ها از جنس آلومینیوم هستند و انواع مختلفی از آنها در بازار موجود است. هیت سینکی که تهیه می کنید باید با عرض smd شما یکی باشد تا smd ها به صورت کشویی در داخل آن قرار گیرند.
روش نصب هم به این صورت است که ابتدا باید یک تکه سیم ۳۰ سانتی متری را به انتهای هر smd وصل کنید. (معمولاً خودشان یک تکه سیم دارند). آنگاه smd ها را در داخل هیت سینک قرار داده و هیت سینک را در زیر پله ها نصب کنید. اگر پله ها چوبی هستند می توانید با استفاده از پیچ گوشی برقی و پیچ MDF سه سانتی متری این کار را انجام دهید ولی اگر جنس پله ها سنگی است ، امکان سوراخ کاری وجود ندارد، زیرا باعث پریدن لبه پله ها خواهد شد. در این صورت بهتر است که با استفاده از چسب های ۱ ۲ ۳، اقدام به نصب هیت سینک ها کنید.

طول SMD ها یک متر است، ولی اگر طول پله ها بیشتر از یک متر و تا ۱۲۰ سانتی متر بود. باز هم پیشنهاد می کنیم که از SMD های یک متری استفاده کنید. در این صورت از هر طرف ۱۰ سانتی متر خالی می ماند، که حتی این مدل هم زیبایی خودش را دارد.

در تصاویر زیر چند نمونه از اجرای این اس ام دی ها در راه پله را مشاهده می کنید.

 

نورپردازی در راه پله
نورپردازی-راه-پله

 

 

از چه منبع تغذیه ای استفاده کنیم؟

ابتدا شما باید تعداد پله ها را شمارش کرده و در طول هر کدام از شاخه های SMD استفاده شده ضرب کنید. مثلاً شما ۱۰ پله دارید که در هر پله یک شاخه SMD یک متری نصب شده است. از آنجایی که توان مصرفی هر کدام از شاخه ها حدوداً ۱۰ وات است (البته تنوع این SMD ها در بازار زیاد است که شما می توانید توان مصرفی مدلی را که خرید می کنید از فروشنده سوال کنید) پس در کل ۱۰۰ وات برق نیاز داریم. حال با استفاده از فرمول P=V*I حساب می کنیم که نیاز به یک منبع تغذیه چند آمپری داریم:

I * 12V = 100W

که پاسخ می شود ۸/۳۳ آمپر. ولی بهتر است که ۲۰ درصد هم برای گرمای تلف شده و مقاومت سیم ها در نظر بگیرید. پس ما نیاز به یک منبع تغذیه ۱۰ آمپر ۱۲ ولتی داریم. تصویر یک مدل از این منبع تغذیه ها را تصویر پایین مشاهده می کنید.

 

منبع تغذیه استیل

 

توجه داشته باشید که اگر از منابع تغذیه با آمپر بالاتر (توجه کنید آمپر بالاتر نه ولتاژ بالاتر) استفاده کنید، مشکلی پیش نمی آید ولی اگر از منبع تغذیه با آمپر پایین استفاده کنید، نور SMD ها به همان میزان کمتر خواهد شد و در طول عمر SMD ها تاثیر منفی دارد.

 

چند نکته در زمان اجرای نورمخفی در راه پله

نکته : می توانید برای خاموش و روشن کردن SMD ها، یک کلید در ارتفاع ۱۱۰ سانتی متری و بالای باکس فلزی (که منبع تغذیه در داخل آن است) نصب کنید. پس برای این منظور نیاز به نصب یک لوله خرطومی و یک قوطی کلید در بالای باکس فلزی دارید.

نکته: اگر می خواهید بیشتر با شیلنگ های نورانی و نورپردازی آشنا شوید به این لینک هم سری بزنید. روش اجرای نور مخفی و نورپردازی

نکته: اگر این آموزش برایتان دلنشین بود و احساس می کنید که به برق ساختمان علاقه مند شده اید. کتاب آموزش برق ساختمان می تواند علاقه شما را به مهارتی پولساز برایتان تبدیل کند.

نکته: اگر پله ها سنگی باشند معمولاً در مرحله لوله گذاری نیازی به شیار زنی وجود ندارد. کافیست لوله های خود را در کنار راه پله نصب کنید و از آقای سنگ کار بخواهید که در مرحله دوغاب ریزی، لوله های برق را در پشت سنگ های حاشیه پله قرار دهد. معمولاً سنگ های حاشیه دارای چند سانتی متر فضا برای دوغاب ریزی هستند که روی لوله های برق را می پوشانند.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط55 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس جان سی دی آموزش کامل نصب رودارید.

  • سلام آقا قادر.نه متاسفانه.

 • با سلام در پله های سنگی لوله هارا چه طوری قرار دهیم (برای عبور دادن سیم )که نوک یا سر لوله زیر پله مشخص نباشد؟

  • سلام. این به مهارت سنگ کار برمی گرده. ولی اگرم یک خورده دیده بشه بعداً میشه با بندکشی با سیمان اون رو مخفی کرد/

 • سلام مهندس چطور میشه این اس ام دی ها رو کار کرد که وقتی کسی پا میزاره رو هر کدوم از پله ها همون پله روشن بشه .این چطور بگم با بالا رفتن اس ام دی هم همزمان روشن شه زیر پا

  • سلام. از چشم های خطی هم می تونید استفاده کنید، ولی هزینش خیلی زیاد میشه.

 • سلام مهندس آیا میشه کاری کردن این smd های یکمتری تخت جدا جدا روشن بشن یعنی برای هر پله جدا روشن بشه به ترتیب امیدوارم منظورمو خوب رسونده باشم

  • سلام. یک راه حلش اینه که برای هر پله یک سنسور چشمی مجزا نصب کنید. که البته هزینش خیلی میره بالا.

 • سلام
  بعداز این که سنگ کار لوله رو در داخل قرنیز پنهان کرد بعدا به چه صورت اونو دربیاریم و برای smdها انشعاب بگیریم

  • سلام. خب باید بهشون بگید که سر لوله ها رو بیرون از سنگ های قرنیز قرار بده. البته بهتره که سیمکشی رو هم قبل از نصب قرنیزها انجام داده باشید، چون بعدش سیم رد کردن داخل لوله ها یکم سخت میشه.

 • فقط اون قسمت تغذیه ی smd هارو متوجه نمیشم…اجراشو میگم..لوله خوابونده شه؟چسبیده به دیوار باشه به پله ها باشه؟متوجه نشدم اجرای فیزیکی تغذیه رو

  • سلام. بله بهتره که سیم های برق از داخل لوله های برق رد بشن و لوله های روی دیوار کنار پله ها نصب بشن.

   • بعضیا هم بجای دیوار از بغل پله ها با خرطوم به هم ارتباط میدن …مشکلی نداره؟

    • سلام.خیر مشکلی نداره.

 • سلام،از کجا بدونیم سنگ کار راه پله کجاها را برای سنگ گذاذی انتخاب میکنه ک ما قبلش دقیقا همون جا را لوله گذاری کنیم؟

  • سلام. معمولاً کنار سنگ های پله، یک سنگ حاشیه به عرض ۲۰ سانتی روی دیوار قرار میگیره که این سنگ حداقل ۴ سانتی متر دوغاب خوره داره که می تونید لوله های برق رو هم پشت همین سنگ حاشیه قرار بدید.

 • سلام در این سیستم نورپردازی پله که آموزش دادید که خیلی هم عالی بود چطوری میشه روشن شدن نور هر پله رو با جریان حرکت روی اون تنظیم کرد بطوری که وقتی کسی وارد پله میشه پله ها به ترتیب روشن بشن و پشت سر بعد از چند ثانیه به ترتیب خاموش بشن

  • سلام. مطلب چشم راه پله رو مطالعه بفرمایید. به جوابتون می رسید.

   • سلام برای راه پله که ابعادش یکی نیست از چه نوع ریسه استفاده شود

    • سلام. از گزینه الف یعنی ریسه اس ام دی ۱۰۰ متری استفاده کنید.

 • با سلام و خسته نباشید.ببخشید میشه لطف بفرمایید و در باره نصب و سیم کشی لامپ های هالوژن در زیر کابینت بعنوان نور مخفی توضیح بدید؟

  • سلام امیر جان. معمولاً از ریسه ها و نورهای خطی مثل مهتابی ها برای ایجاد نور مخفی در زیر کابینت ها استفاده می کنن نه هالوژن ها. چون هالوژن ها نور رو به صورت نقطه ای منتشر می کنن.
   ولی در کل اگر اصرار دارید که هالوژن نصب کنید. کافیه با دریل و گردبر جای اونها رو در بیارید و بعد از نصب تمام هالوژنها رو با همدیگه موازی کنید. یعنی نول همشون به همدیگه و فاز همشون هم به همدیگه وصل میشه.

 • سلام مهندس جان
  یک سوال داشتم خدمتتون..من یک کولر گازی اسپیلت ۲۴ هزار نصب کردم..و به برقش رو از کلید لامپ گرفتم..میخاستم ببینم جوابگو هست .فکر کنم سیم بکار رفته شماره ۲ونیم یا ۱ونیم باشه…وباید از چه فیوز مینیاتوری استفاده بشه .ممنون

  • سلام. اصلاً جوابگو نیست. مطمئن باشید که با این کار هم سیم ها و هم چراغ ها رو می سوزونید.
   زمانی که سیمکشی مجزا انجام دادید از یک فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید.

 • سلام مهندس.میشه لطفا راهنمایی کنین که نصبیاتی که رو دیوارهای بلوک سفالی انجام میدن چجوره؟مثلا رک رو بخوام نصب بکنمک باس چیکار کنم؟چون تا رو دیوار مته میزنه و روپلاکو داخل میذاری یکی از حالت های زیر بوجود میاد
  یا رولپلاک به دلیل استفاده از مته ریز داخل سوراخ نمیره و کمر شکن میشه
  یا رو پلاک داخل سوراخ می افته اگه از مته هم ارزش استفاده بشه
  یا روپلاک داخل سوراخ هرز میچرخه

  • سلام علی جان. سعی کن حالت اول اتفاق بیفته یعنی حالتی که گفتین “یا رولپلاک به دلیل استفاده از مته ریز داخل سوراخ نمیره و کمر شکن میشه” . در این صورت زمانی که دارین رولپلاک رو تویه دیوار می کوبین، اول یک پیچ رو به صورت موقت داخل رولپلاک قرار بدین و بعدش با چکش به پیچ و رولپلاک ضربه بزنید. در این صورت پیچ داخل رولپلاک نمی زاره که رولپلاک از کمر بشکنه. بعدش که رولپلاک رفت داخل سوراخ پیچ رو بچرخونید تا در بیاد.
   و اگر وزن رک خیلی زیاد هست و فکر می کنید رولپلاک جواب نمیده می تونید از رول بولت استفاده کنید.

 • سلام
  خیلی ممنون از سایت مفید و کامل شما
  خواستم بدونم خود led ها به صورت تکی با چه ولتاژ و جریانی کار میکنند؟؟
  اگه امکان داره در مورد نصب led بعد از انجام گچ کاری و در خانه هایی که عملیات ساخت تمام شده توضیح بدین
  بازم ممنون

  • سلام. مدل موجود در بازار معمولاً در هر متر با ولتاژ ۱۲ ولت و با جریانی کمتر از یک آمپر کار می کنند.
   اگر این ال ای دی ها رو برای ایجاد نور مخفی در داخل گچبری ها سقف می خوایین، باید از قبل در داخل گچبری فضایی برای مخفی کردن ریسه ها ایجاد شده باشه و اگر برای اون سیم برق تعبیه نکردن می تونید از برق هالوژن ها استفاده کنید و از سیم اونها دو رشته سیم برای اس ام دی ها انشعاب بگیرین.

 • سلام
  برای ویترین و طبقات قفسه مغازه که از mdf میباشد چه نوع SMD پیشنهاد میکنین؟
  هم نورش خوب باشه هم عمرش بالا باشه.
  شلنگی ۲۲۰ولت داشتم یک ماه نشده نصفش مشکل پیدا کرده.
  شاخه ای ها انگار به هیت سینک نیاز داره!!
  به نظر بلوکی ها چون پشتش چسب داره نصبش آسونه!
  مرسی

  • برای سطح ام دی اف و ویترین، ما همون شاخه ای ها رو پیشنهاد می کنیم چون ظاهر مناسب تری دارن. هیت سینک در طول عمرشون تاثیر داره ولی بدون هیت سینک هم دوام خوبی دارن.

   • تشکر از جواب مرسی

 • با عرض سلام یک سوال داشتم برای اجرای نور مخفی در سقف باید در هنگام گچ کاری لوله برای آن تعبیه بشه یا با گچ کاری میشه جاش رو در آورد و نحوه اتصال به برق شهر برام توضیح بدین ممنون میشم.

  • سلام. اول شما لوله گذاری می کنید و سیم هاش رو رد می کنید اون وقت آقای گچ کار میاد و گچ می کنه. تویه خونه هایی که قبلاً گچ کاری شده باشن و بعدش بخواین نورمخفی نصب کنید، راهش اینه که برق نور مخفی رو از هالوژن های دور اتاق بگیرین که در این صورت فقط کافیه یک سوراخ کوچیک تویه گچ کاری بکنید و سیمتون رو رد کنید. البته در این صورت نورمخفی و هالوژن ها با هم روشن میشن چون کلیدشون مشترکه.
   نوحه اتصال به این صورته که ابتدا برق ۲۲۰ میاد داخل ترانس نور مخفی و بعدش از تراس وصل میشه به خود نور مخفی.

 • ممنون از توضیحهای جالبتون

 • سلام مهندس جان
  در مورد منبع تغذیه سوال داشتم . اینکه هرکدوم از پیچ ها مربوط به چی میشه؟
  و اینکه این منبع تغذیه همون ترانسه ؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  • سلام آقا مسعود. بله منبع تغذیه همون ترانسه.
   سوال شما در مورد کدوم نوع منبع تغذیه هستش؟ یک عکس ازش بگیرید و برای ما ارسال کنید تا شما رو راهنمایی کنیم. ولی معمولاً بیشتر منبع تغذیه ها دو تا ترمینال ورودی ۲۲۰ ولت دارند که به یکی فاز و به یکی نول وصل میشه( ترتیب هم مهم نیست) و دو تا ترمینال خروجی دارند که یکی مثبت و یکی منفی هستش(اینجا ترتیب مثبت و منفی مهمه).

 • سلام خسته نباشید من تازه با سایت شما اشنا شدم خواستم بپرسم ایا کتابی دارین که تمامی این مدارها توی کتاب باشن یا نه اگه دارین چطور میشه اون رو تهیه کردید با تشکر….

  • سلام ایمان جان. اگه منظورتون روش تخصصی اجرای نور مخفی هستش. خیلی نه، چون بحث اونها خیلی گستردست. ولی سعی کردیم تمام مدارهای برق ساختمان رو در کتاب آموزش برق ساختمان بیاریم. روش تهیه این کتاب به صورت خرید نسخه پی دی اف هستش. ولی تا یکی دو هفته دیگه نسخه چاپی کتاب هم آماده میشه.

 • درود به شما مهندس عزیز ، متشکرم از آموزش های کاربردی و رایگان شما

 • سلام مهندس جان از ابراز لطف شما واطلاعات مفیدتان متشکرم

 • عالی بود ???

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی