خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
مهر
۲۹
۱۳۹۵

روش اجرای نورمخفی در راه پله

با سلام. به درخواست تعدادی از کاربران امروز می خواهیم روش اجرای نورمخفی در راه پله را آموزش دهیم. این مدل نورپردازی با استفاده از smd های خطی تخت که تصویر آنها را در پایین مشاهده می کنید، اجرا خواهد شد. البته از مدل های دیگر شیلنگ نورانی که در تصویر دوم میبینید هم می توان برای این منظور استفاده کرد.

 

smd خطی تخت

 

نور مخفی

 

در این روش اینکه جنس پله از سنگ باشد یا چوب مهم نیست. ولی محل قرار گیری smd ها باید از قبل تعبیه شده باشد و شیار مورد نظر ایجاد شده باشد. در مورد نحوه قرارگیری smd ها و نحوه سیم کشی و محل جاسازی و نصب منبع تغذیه برای smd ها، نقشه زیر گویای همه چیز است. برای مشاهده بهتر روی تصویر زیر کلیک کنید تا نقشه زوم شود.

 

نورمخفی در راه پله

همان طور که مشاهده می کنید، یک باکس فلزی توکار در ابعاد حدوداً ۱۵ در ۲۰ سانتی متر در بالای راه پله و در هر پاگرد نصب می شود. آنگاه یک برق ۲۲۰ ولت شهری وارد باکس می شود و بعد از گذشتن از منبع تغذیه به برق ۱۲ ولت DC تبدیل شده و از طریق دو رشته سیم به SMD ها می رسد. کلید خاموش و روشن کردن SMD ها می تواند در داخل همین باکس نصب شود. در زیر و لبه هر کدام از پله ها شیاری به عمق یک سانتی متر و عرض ۱۴ میلیمتر ایجاد شده است تا SMD در داخل آنها مخفی شود. وجود این شیار زیبایی خاصی به کار میدهد و از آنجایی که SMD ها به صورت مستقیم دیده نمی شود باعث آزار چشم ببیننده نشده و محیط دلنشین تری را ایجاد می کند.

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید. برای قسمت هندریل (دستگیره راه پله) هم، SMD تعبیه شده است. که برای هندریل های چوبی به دلیل امکان ایجاد شیار و مخفی کردن SMD ها، زیبایی کار دو چندان می شود.

 

مراحل اجرای نورمخفی در راه پله

مرحله سیم کشی :

مرحله لوله گذاری و نصب سیم ها بهتر است که قبل از گچ کاری دیوار ها و نصب پله ها صورت گیرد. ولی بعداً هم امکان نصب سیم ها با استفاده از چسب های یک دو سه وجود دارد. ولی قطعاً زیبایی آن به مانند سیم های توکار نیست. اگر تعداد پله ها کمتر از ۱۰ پله است، از سیم دو رشته سفید شماره یک استفاده کنید. (ما فرض کرده ایم که عرض هر پله یک متر است) ولی برای تعداد پله های بیشتر از سیم شماره ۱/۵ استفاده کنید.

مرحله نصب smd ها

گفتیم که اگر قسمت لبه زیرین پله ها دارای شیار باشد، به زیبایی کار افزوده می شود ولی در صورتی که چنین شیاری تعبیه نشده باشد. می توانید از هیت سینک های کشویی که در تصویر زیر مشاهده می کنید استفاده کنید.

 

هیت-سینک-smd

 

این هیت سینک ها از جنس آلومینیوم هستند و انواع مختلفی از آنها در بازار موجود است. هیت سینکی که تهیه می کنید باید با عرض smd شما یکی باشد تا smd ها به صورت کشویی در داخل آن قرار گیرند.
روش نصب هم به این صورت است که ابتدا باید یک تکه سیم ۳۰ سانتی متری را به انتهای هر smd وصل کنید. (معمولاً خودشان یک تکه سیم دارند). آنگاه smd ها را در داخل هیت سینک قرار داده و هیت سینک را در زیر پله ها نصب کنید. اگر پله ها چوبی هستند می توانید با استفاده از پیچ گوشی برقی و پیچ MDF سه سانتی متری این کار را انجام دهید ولی اگر جنس پله ها سنگی است ، امکان سوراخ کاری وجود ندارد، زیرا باعث پریدن لبه پله ها خواهد شد. در این صورت بهتر است که با استفاده از چسب های ۱ ۲ ۳، اقدام به نصب هیت سینک ها کنید.

طول SMD ها یک متر است، ولی اگر طول پله ها بیشتر از یک متر و تا ۱۲۰ سانتی متر بود. باز هم پیشنهاد می کنیم که از SMD های یک متری استفاده کنید. در این صورت از هر طرف ۱۰ سانتی متر خالی می ماند، که حتی این مدل هم زیبایی خودش را دارد.

در تصاویر زیر چند نمونه از اجرای این اس ام دی ها در راه پله را مشاهده می کنید.

 

نورپردازی در راه پله
نورپردازی-راه-پله

 

 

از چه منبع تغذیه ای استفاده کنیم؟

ابتدا شما باید تعداد پله ها را شمارش کرده و در طول هر کدام از شاخه های SMD استفاده شده ضرب کنید. مثلاً شما ۱۰ پله دارید که در هر پله یک شاخه SMD یک متری نصب شده است. از آنجایی که توان مصرفی هر کدام از شاخه ها حدوداً ۱۰ وات است (البته تنوع این SMD ها در بازار زیاد است که شما می توانید توان مصرفی مدلی را که خرید می کنید از فروشنده سوال کنید) پس در کل ۱۰۰ وات برق نیاز داریم. حال با استفاده از فرمول P=V*I حساب می کنیم که نیاز به یک منبع تغذیه چند آمپری داریم:

I * 12V = 100W

که پاسخ می شود ۸/۳۳ آمپر. ولی بهتر است که ۲۰ درصد هم برای گرمای تلف شده و مقاومت سیم ها در نظر بگیرید. پس ما نیاز به یک منبع تغذیه ۱۰ آمپر ۱۲ ولتی داریم. تصویر یک مدل از این منبع تغذیه ها را تصویر پایین مشاهده می کنید.

 

منبع تغذیه استیل

 

توجه داشته باشید که اگر از منابع تغذیه با آمپر بالاتر (توجه کنید آمپر بالاتر نه ولتاژ بالاتر) استفاده کنید، مشکلی پیش نمی آید ولی اگر از منبع تغذیه با آمپر پایین استفاده کنید، نور SMD ها به همان میزان کمتر خواهد شد و در طول عمر SMD ها تاثیر منفی دارد.

 

چند نکته در زمان اجرای نورمخفی در راه پله

نکته : می توانید برای خاموش و روشن کردن SMD ها، یک کلید در ارتفاع ۱۱۰ سانتی متری و بالای باکس فلزی (که منبع تغذیه در داخل آن است) نصب کنید. پس برای این منظور نیاز به نصب یک لوله خرطومی و یک قوطی کلید در بالای باکس فلزی دارید.

نکته: اگر می خواهید بیشتر با شیلنگ های نورانی و نورپردازی آشنا شوید به این لینک هم سری بزنید. روش اجرای نور مخفی و نورپردازی

نکته: اگر این آموزش برایتان دلنشین بود و احساس می کنید که به برق ساختمان علاقه مند شده اید. کتاب آموزش برق ساختمان می تواند علاقه شما را به مهارتی پولساز برایتان تبدیل کند.

نکته: اگر پله ها سنگی باشند معمولاً در مرحله لوله گذاری نیازی به شیار زنی وجود ندارد. کافیست لوله های خود را در کنار راه پله نصب کنید و از آقای سنگ کار بخواهید که در مرحله دوغاب ریزی، لوله های برق را در پشت سنگ های حاشیه پله قرار دهد. معمولاً سنگ های حاشیه دارای چند سانتی متر فضا برای دوغاب ریزی هستند که روی لوله های برق را می پوشانند.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.

      مطالب مرتبط57 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام و وقت بخیر خدمت شما
  برای نور مخفی زیر پله ها میتونیم از smdهای ۲۲۰ولت ac استفاده کرد اگه جواب خیر هست برای چشمی کردن نور مخفی سنسور ۱۲ولت موجود هست؟

  • سلام. مرسی. بله میشه ولی نصبش خیلی برای شما سخته تره. در ضمن چون امکان ریختن آب روی پله ها وجود داره و ولتاژ برق ۲۲۰ هست امکان برقگرفتگی وجود داره.
   ۲-سنسور ۱۲ ولت وجود نداره. ولی می تونید یک سنسور ۲۲۰ بخرید و سرراهش یک رله یا کنتاکتور قرار بدین که براتون برق ۱۲ ولت رو وصل کنه.

 • با عرض سلام وخسته نباشید.برای لوله گذاری جهت نصب چراغ دفنی چطور باید عمل کنم.با تشکر

  • سلام.مرسی.اگر بخوایید استاندارد عمل کنید باید کانالی به عمق ۷۰ سانتی متر حفر کنید بعدش لوله ها رو داخل این کانال قرار بدین و ۱۰سانتی متر روی اون ماسه نرم بریزید و الباقیش رو خاک معمولی.

 • سلام. این قسمت لوله گذاری رو متوجه نشدم. اینکه میفرمایین لوله هارو پشت سنگ حاشیه قرار بدیم! خب اونوقت سنک کار روش دوغاب میریزه لوله اون پشت دفن میشه!!! پس سر لوله باید از کجا بیاد بیرون؟؟ به سنگ کار بگیم یه سوراخی شیاری چیزی درست کنه و سر لوله رو بذاره بیرون؟؟

  • سلام.بله درست می فرمایید. باید به سنگکار بگین که سرلوله ها رو از گوشه هر پله بده بیرون.

 • سلام مهندس ایا نمیشه به جای smdهای۱۲ ولت از smdهای ۲۲۰استفاده کرد؟

  • سلام. برای کجا می خوایین استفاده کنید؟

 • سلام مهندس عزیزوگرامی.نورمخفی هایی که زیرراه پله اجرا میشه چطوروش میشن (روش برق رسانیشونو میگم)؟یعنی ریسه ها ازاول تاآخرین پله به بهم پیوستگی دارن وقطع نمیشن؟مثلا روشنایی ۱۰پله چطو اجرا شده؟یعنی نورمخفی ها ازاول پله به وسیله یک سوکت وترانس بهم وصلن تاآخرپله؟

  • سلام. خیر به همدیگه پیوستگی ندارن.زیر هر پله یک تکه ریسه ( به اندازه طول پله) نصب میشه و انتهای سیم های اون میاد بغل پله و به سیم های اصلی وصل میشه.

 • باید یه فاصله مناسب داشته باشه که نور کاملی رو دیوار ایجاد کنه یا نه؟

  • سلام.بستگی به بردی که می خوایین نور بتابه داره. یک چراغ رو دستتون بگیرید و روشنش کنید و ببینید که در چه فاصله ای به اون برد دلخواه شما میرسه.

 • سلام
  چراغ های دفنی چه قدر از پای دیوار فاصله داشته باشد؟ سربندی زیر چراغ های دفنی مانند دیگر چراغ هاست از لحاظ آببندی و ملاحظات دیگر چگونه است
  آیا عکس یا فیلم میتوانید برایم بفرستید در مورد چراغ های دفنی و دیگر چراغ های نورپردازی؟ و چگونگی نصبشون
  یا منبعی میشناسید برای این مورد؟

  • سلام.۱-استاندارد خاصی برای فاصله وجود نداره و بسته به سلیقه خودتون داره.
   ۲- بله سربندی شون مثل چراغ های دیگست.
   ۳- متاسفانه عکس و فیلم در دسترس نیست.

 • باسلام خدمدت استاد گرامی.نور پردازی نمای یک ساختمان رو انجام دادم . شامل لوله کشی pvc وکابل سه در یک ونیم از تابلوی مشاعات تا چراغهاکه ۱۳ عدد بود رو انجام دادم از محل هر چراغ یک کابل وارد ویک کابل جهت برق رسا نی به چراغ بعدی خارج شد چون چراغها پای دار وروکا رنصب می شد مجبور به سرهبندی سیمها روی کار شدم وپس اتصال نولها و فازها یک دور کامل روی کا بل چسب برق کشیدم وروی چسب برق چسب اپارات کشیم وروی ان هم مجدادا چسب برق کشیدم وهر چراغی حدودا ۲۰سانت کابل در فضای ازاد قرار گرفت مالک ساختمان مدیی بود کار من نادرست است ومیگفت چراغها نمای بدی پیداکرد باتوجه که من سعی بر این داشتم که همه یک شکل ومرتب باشه حتی با چسب اکواریوم هم با ظرافت محل ورود وخرو ج کابل ها ابندی کردم حتی از چند تا برق کار هم سوال کردم گفت کارت درست بوده میخواستم بدونم چکاری دیگه ایی باید انجام میدادم ونمی شد که کل لامپها وباز کنم وکابل ها ازداخل یک روکش فلکسیبل ردکنم لطفا مرا راهنمایی کنید با سپاس فراوان

  • سلام آقا سعید. توضیحاتتون کامل بود، ولی تا کار دیده نشه نمیشه در موردش نظر داد. اگر مالک نظرش اینه که می تونه کار نادرست رو از درست تشخیص بده ازش سوال کنید حالا کار درست چیه و عمل درست رو روی یکی از چراغ ها انجام بده.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی