خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
مهر
۲۵
۱۳۹۵

روش محاسبه قبض برق

آشنایی با کنتور های تک زمانه و سه زمانه.
اگر می خواهید بدانید که چرا در بعضی مواقع در قبض برق منزل یا محل کارتان با ارقام نجومی و سرسام آور روبرو می شوید، این مطلب را بخوانید. نحوه محاسبه قبض برق طبق فرمول خاصی حساب می شود که برای این منظور باید ابتدا با چند مفهوم آشنا شویم.

 

کیلو وات ساعت
یک قبض برق بردارید و ارقام روی آن را به دقت نگاه کنید، همانطور که می بینید روی قبض برق زیاد با واژه کیلو وات ساعت برخورد خواهید کرد. یک کیلو وات ساعت (kwh) در واقع مقدار مصرف یک وسیله برقی ۱۰۰۰ واتی در مدت زمان یک ساعت است. مثلاً اگر ما ۱۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات رشته ای را به مدت یک ساعت روشن کنیم، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم و در این صورت کنتور برق یک شماره می اندازد. یا اینکه اگر یک کولر گازی ۲۰۰۰ وات را نیم ساعت روشن کنیم، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم . پس هر شماره ای که کنتور می اندازد، یعنی یک کیلو وات ساعت برق مصرف شده است.

 

کنتور برق

همان طور که در تصویر بالا می بینید، در کنتورهای برق قدیمی، مقدار کیلو وات ساعت مصرفی به صورت یکسری اعداد روی کنتور نشان داده می شود و یک صفحه نقره ای گردان در داخل کنتور هست که به ازای هر ۳۷۵ دوری که میزند، یعنی شما یک کیلو وات ساعت برق مصرف کرده اید.

محاسبه قبض برق برای کنتورهای تک زمانه

اصطلاحاً به کنتورهای قدیمی که تصویر آنها را در بالا مشاهده کردید، کنتورهای تک زمانه می گویند. به این خاطر به آن تک زمانه گفته می شود چون در آنها هیچ زمان سنجی تعبیه نشده است و برق مصرفی در هر ساعتی از شبانه روز که مصرف شده باشد قابل تفکیک نیست. یعنی این کنتورها نمی توانند بفهمند که برق مصرف شده در ساعت های اوج بار بوده یا ساعت های کم باری. پس اگر کنتور برق شما از مدلهای قدیمی ست. تمام مصرف برق شما به صورت میان باری محاسبه خواهد شد.

به قبض زیر نگاه کنید. و مقدار کیلو وات ساعت مصرفی را روی آن پیدا کنید (مصرف کل دوره). این قبض برای یک کنتور تک زمانه صادر شده است.
برای بهتر دیده شدن تصاویر روی آنها کلیک کنید.

 

قبض برق

همان طور که در قبض برق بالا مشاهده می کنید، مصرف کل دوره طی ۵۶ روز، ۱۴۴ کیلو وات ساعت (kwh) بوده است. پس ما باید عدد ۱۴۴ را بر ۵۶ تقسیم کنیم و مقدار به دست آمده را در ۳۰ (تعداد روزهای ماه) ضرب کنیم تا متوسط مصرف ۳۰ روزه به دست آید. اگر ما این محاسبات را برای قبض بالا انجام دهیم، رقم به دست آمده ۷۷٫۱۴ کیلو وات ساعت (در یک ماه) خواهد بود.

آنگاه به جدولی که در میانه قبض بالاست نگاه کنید. این جدول را در پایین زوم کرده ایم تا بهتر ببینید.

 

جدول محاسبه قبض برق

 

جدول بالا، جدول محاسبه پلکانی در پله های مصرف ۳۰ روزه است. یعنی طبق تصمیمی که بعد از یارانه ای شدن اتخاذ شد، کسانی که بیشتر برق مصرف کنند باید طبق جدول بالا هزینه چند برابری پرداخت کنند.

برای مثال در سطر اول جدول نوشته شده اگر در یک بازه ۳۰ روزه، بین صفر تا ۱۰۰ کیلو وات ساعت مصرف کنید، نرخ هر کیلو وات ساعت برای شما ۴۰۹ ریال خواهد بود.

حتماً با خود می گویید چقدر خوب که هزینه برق مصرفی یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای در ۱۰ ساعت روشن بودن – که جمعاً می شود یک کیلو وات ساعت – فقط ۴۰ تا تک تومانی ست!!! ولی متاسفانه این جدول هنوز ادامه دارد.

حالا به سطر های پایین تر این جدول نگاه بیندازید.
همان طور که در سطر دوم این جدول مشاهده می کنید، اگر مازاد بر ۱۰۰ کیلو وات ساعت مصرف کرده باشید. هر کیلو وات ساعت مازاد برای شما ۴۷۷ ریال محاسبه خواهد شد. و در سطر سوم می بینید که اگر مازاد بر ۲۰۰ کیلو وات ساعت مصرف کرده باشید، هزینه هر کیلو وات ساعت مازاد ۱۰۲۳ ریال خواهد بود که به نسبت سطر اول بیش از ۲ برابر شده است.

حالا برمی گردیم سراغ قبض اولی که قرار بود هزینه برق آن را حساب کنیم. همان طور که می بینید در این قبض ما ۱۴۴ کیلو وات ساعت برق مصرف کرده ایم. که چون در طی ۵۶ روز مصرف شده است. پس تعرفه ما طبق سطر اول جدول پلکانی حساب می شود. یعنی باید ۱۴۴ را در ۴۰۹ ریال ضرب کنیم که می شود ۵۸۸۹۶ ریال. علاوه بر این مبلغ هزینه های دیگری همچون، عوارض برق، آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده هم در قبض لحاظ می شود.
آبونمان در واقع همان حق اشتراک است و مبالغ دریافتی از آن صرف هزینه های تعمیر، نگهداری و بهسازی خطوط انتقال می شود.
همان طور که می دانید مالیات بر ارزش افزوده برای سال ۱۳۹۵، نه درصد است. و در قبض برق به این صورت محاسبه می شود که مبلغ مصرف شده را (۵۸۸۹۶ ریال) با آبونمان جمع می کنند و آنگاه نه درصد آن را به دست می آورند. مقدار به دست آمده همان مالیات بر ارزش افزوده است که در قبض برق لحاظ می شود.

توجه: جدول محاسبه پلکانی که در بالا مشاهده کردید برای سال ۱۳۹۵ است، با افزایش قیمت بهای برق در سال ۱۳۹۶ این جدول بصورت زیر تغییر کرده است. تعرفه های نوشته شده برای مصارف خانگی در تمام سطح کشور -بجز در برخی شهرهای کوچک و مناطق محروم- یکسان است.

جدول تعرفه پلکانی بهای قبض برق

محاسبه هزینه قبض برق برای کنتورهای سه زمانه

به کنتور های دیجیتالی جدید اصطلاحاً کنتور سه زمانه گفته می شود. به این خاطر که در این کنتور ها یک زمان سنج تعبیه شده است که مصرف برق را به تفکیک در سه بازه اوج بار، میان باری و کم باری محاسبه می کند.

همان طور که می دانید ما در بحث مصرف برق سه اصطلاح اوج بار، میان باری و کم باری داریم. اوج بار یعنی ساعت هایی که بیشترین فشار روی شبکه برق کشور است و در این ساعت بیشتر مصرف کنندگان خانگی در حال استفاده از برق هستند. میان باری یعنی یک حالت نرمال، که نه در این بازه مصرف برق بالاست و نه خیلی پایین. کم باری هم زمانی ست که کمترین استفاده از برق صورت می گیرد، مثلاً ساعت ۱۱ شب به بعد که بیشتر مردم خواب هستند.
این ساعت ها برای نیمه اول و نیمه دوم سال متفاوت هستند. در جدول زیر این بازه های زمانی را مشاهده می کنید.

 

  نیمه اول سال      میان باری
    ساعت ۷_۱۹    نیمه دوم سال    میان باری
  ساعت  ۱۸-۶
  نیمه اول سال اوج بار   ساعت ۱۹_۲۳    نیمه دوم سال اوج بار   ساعت ۲۲-۱۸
  نیمه اول سال کم باری   ساعت  ۲۳_۷    نیمه دوم سال کم باری   ساعت  ۶-۲۲

 

اگر کنتور برق شما از نوع دیجیتالی ست، هزینه برق مصرفی شما بر حسب مقداری که در بازه زمانی میان باری، اوج بار و کم باری مصرف کرده اید، محاسبه خواهد شد. به قبض زیر نگاه کنید. این قبض برق برای یک واحد تجاری در استان تهران -برای سال ۱۳۹۵- است.

قبض برق کنتور سه زمانه

همان طور که در قبض بالا مشاهده می کنید، مصرف کل دوره ۶۳۰ kwh بوده که چون در طی ۶۱ روز مصرف شده پس متوسط مصرف ۳۰ روزه این مشترک ۳۰۹/۸۴ kwh است.پس از این ۳۰۹/۸۴ کیلو وات ساعت

 • ۱۰۰ کیلو وات ساعت به نرخ پله اول
 • ۱۰۰ کیلو وات ساعت به نرخ پله دوم
 • ۱۰۰ کیلو وات ساعت به نرخ پله سوم
 • و ۹/۸۴ کیلو وات ساعت باقی مانده به نرخ پله چهارم محاسبه می شود.

بعد از محاسبه مقادیر بالا، عدد ۱۰۸۱۱۱۳ به دست آمده است.

 

همان طور که می بینید در پایین این قبض یک جدول دیگر هم وجود دارد که تنها دو سطر دارد. در سطر اول نوشته شده که:
به ازای میزان مصرف در اوج بار باید ۵۹۵ ریال اضافه به ازای هر کیلو وات ساعت مصرفی در بازه اوج بار پرداخت کنید.
و به ازای میزان مصرف در کم باری ۲۹۸ ریال تخفیف به ازای هر کیلو وات ساعت مصرفی در بازه کم باری به شما تعلق می گیرد.

در جدول سمت چپ، بعد از اضافه شدن هزینه آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض برق ، جمع کل این قبض را مشاهده می کنید.

 

نکته: تعرفه برق مصرفی برای واحدهای تجاری حدوداً ۴ برابر واحدهای خانگی ست که جدول آن برای سال ۱۳۹۶ در پایین آمده است.

قیمت برق واحد های تجاری

 

محاسبه آنلاین بهای برق مصرفی :

همچنین جهت محاسبه آنلاین بهای برق مصرفی می توانید از طریق لینک های زیر به سایت وزارت نیرو مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در جدول مربوطه بهای برقی مصرفی خود را حساب کنید.

محاسبه‌ آنلاین صورت حساب مصرف برق برای واحدهای خانگی

محاسبه‌ آنلاین صورت حساب مصرف برق برای واحدهای تجاری


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


168 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام
  ۵ دستگاه ماینر Obelisk با توان ۱۶۰۰ وات میخوام وصل کنم به برق کشاورزی ۳ فاز ۲۵ آمپر.
  میخوام بدونم چندتا رو میشه وصل کرد و ماهیانه چه مقدار پول برقشه.

  • سلام. روی هر فاز شما می تونید ۳ تا دستگاه رو وصل کنید. پس مجموعا تا ۹ دستگاه رو جوابگوست. طبق فرمول های بالا خودتون حساب کنید که چقدر برق مصرفیش میشه.

 • سلام
  در کنتور های مکانیکی عددی که روی کنتور اضافه میشه مقدار مصرف بر حسب کیلو وات هست ؟

  • سلام. بله درسته.

 • سلام جناب مهندس من یه کنتور برق دارم که کد مصرفی سایر مصارف روی فیش برق نوشته شده وبا توجه به اینکه کنتور مغازه هست وهمیشه مصرف برق تقریبا در یک اندازه هست اما هر ماه که قبض برق میاد تقریبا نزدیک صدهزار تومن بیشتر میشه البته وقتی هم فیوز رو قطع میکنم بازهم کنتور پالس میزنه. به نظرتون از کنتور من کسی دیگه استفاده میکنه ممنون از شما

  • سلام. از یک برقکار یا از مامور خود اداره برق بخواهید که وقتی میاد برای قرائت کنتور، فیوز کنتور رو قطع کنه و تست کنه که آیا کنتور شماره میندازه یا نه.
   چون منظور شما از کنتور پالس میزنه رو متوجه نمیشم.

 • با سلام
  ما در برجی زندگی می کنیم که مسکونی و تجاری است . برق مشاع بین مسکونی و تجاری مشترک است . می خواهیم به برق مصرفی واحدهای تجاری نسبت به مسکونی ضریب بدهیم. اساسا توانیر قیمت بهای برقی مصرفی واحدهای تجاری را نسبت به تجاری با چه ضریبی حساب می کند؟
  متشکرم

 • با سلام
  ببخشید ما برق خونمون سه فاز هست ولی تاریخ استفاد از سه خانوار منقضی شده خواستم دوباره فعالش کنم چکار باید بکنم . تشکر

  • سلام. مراجعه کنید اداره برق و درخواست فعالسازی مجدد بدین.

 • سلام مهندس خسته نباشید یه سوال خیلی مهم داشتم که یک سال است در حیرتیم.
  ما یه خاتواده نه نفری در روستا هستیم کنتور برق ما از نوع تک زمانه است یک سالی است که هر دوره بالای دویست هزار تومان فیش می آید.اول فکر کردیم کنتور برق خراب شده در حالی اداره برق بررسی کرده که کنتور خراب نشده و هیچ مشکلی ندارد.ضما خانواده ما از نظر مصرف برق و وسایل برقی منزل شبیه همسایه ها هستیم در حالی که همسایه با شرایط مذکور سی الی چهل هزار تومان فیش می آید.
  سوالم اینه که دلیلش چی می تونه باشه؟یا چه احتمال هایی وجود دارد؟
  ممنون میشم موضوع را بیشتر برام باز کنی با تشکر.

  • سلام جناب احمد زاده. وسیله برقی پرمصرفی مثل خرمن کوب برقی یا شیردوش برقی یا پمپ آبی که با اون از چاه آب بکشید در منزل ندارید؟ چون در روستا این وسایل برقی زیاد استفاده میشن؟
   ۲- همه وسایل برقی منزل رو خاموش کنید و دوشاخه هاش رو از پریز جدا کنید. ببینید که آیا در این صورت کنتور شماره میندازه یا نه؟
   در اوایل شب، زمانی که خیلی از وسایل برقی روشن هستند، به کابل اصلی که از کنتور به سمت منزل میاد دست بزنید و ببینید که این کابل داغ میشه یا نه؟

 • در صورت ثابت بودن میزان مصرف برق٬ آیا هزینه برق در کنتورهای تک فاز ۵۰ آمپر کمتر از هزینه همان میزان مصرف در کنتورهای تک فاز ۳۲ آمپر می باشد.
  به عبارت دیگر آیا با قوی تر کردن کنتور می توان هزینه برق مصرفی را کاهش داد؟

  • سلام. خیر تاثیری نداره. برق مصرفی شما برحسب کیلووات ساعت محاسبه میشه و هزینه هر کیلووات ساعت در هر ۲ کنتور یکسانه.

 • سلام ببخشید من میخواستم بدوم به یک برق سه فاز ۲۵ آمپر چند وسیله برقی با توان ۲۰۰۰w میشه وصل کرد و افت ولتاژ نداد

  • سلام، اگر مصرف کننده شما ۲۰۰۰ وات ۲۲۰ ولت باشد به هر فاز حدودا ۳ تا میتونید وصل کنید یعنی در مجموع ۹ تا میتوانید وصل کنید. اگر ۲۰۰۰ وات سه فاز باشد حدودا ۷ تا میتونید وصل کنید.

 • باسلام نحوه محاسبه فیش صنعتی رو میخواستم خیلی ممنون

  • سلام. در انتهای مقاله بالا ۲ تا لینک قرار دادیم که یکی مربوط به محاسبه‌ آنلاین صورت حساب مصرف برق برای واحدهای تجاری هست. کافیه به اون قسمت برین و کنتور رو سه فاز انتخاب کنید.

 • سلام .روز بخیر.من ی سوال داشتم.من ی بخاری برقی دارم که تقریبا از ساعت ۱۲ شب تا هفت صبح روشنه.میخواستم بهم بگید توی ی ماه چقدر مصرف میکنه؟
  روی دستگاه نوشته شده ۴ ساعت کاردکرد در ۲۴ ساعت شبانه روز (۳۴۵۶) وات این دستگاه مصرف میکنه.
  خیلی ممنونمم

  • سلام. اگر ما فرض کنیم در طول شبانه روز ۸ ساعت روشن باشه، پس میشه ۲ تا ۴ ساعت و جمعش میشه ۶۹۱۲ وات. یعنی حدوداً ۷ کیلو وات ساعت. اگر هر کیلو واتی رو حدودا ۱۰۰ تومن در نظر بگیریم میشه روزی ۷۰۰ تومن و در ماه میشه ۲۱ هزار تومان می شود.

 • سلام من یک دستگاه سه فاز دارم که روی آن نوشته شده ۳۸۰ vac اگر این دستگاه ۲۴ ساعت روشن باشد چقدر برق مصرف کرده است؟ متشکرم

  • سلام. شما باید توان مصرفی اون دستگاه یا جریان مصرفی اون رو بهم بگید تا براتون محاسبه کنم.

 • سلام
  ضمن عرض خسته نباشید و تشکر از پاسخگویتون
  من میخوام ۲۰ عدد دستگاه رو داخل مغازه به برق بصورت ۲۴ ساعته وصل کنم که هر دستگاه تقریبا ۱۸۰۰ وات مصرف برق داره
  میخواستم بدونم هزینه برق ماهیانه با توجه به تعرفه تجاری چقدر در میاد؟
  آیا تعرفه تجاری و صنعتی با هم فرق داره؟
  کدوم ارزونتره؟ با هر کدوم چقدر در میاد مرسی!

  • سلام. یک کنتور معمولی تکفاز برای این همه دستگاه جوابگو نیست. مگر اینکه یک کنتور ۳ فاز ۵۰ آمپر بگیرین.
   ۲- طبق چیزی که فرمودین، در هر ۲۴ ساعت شما ۸۶۴ کیلو وات ساعت مصرف دارید. حالا از اداره برق سوال کنید که هر کیلو وات ساعت تجاری چقدر در میاد و ضربدر ۸۶۴ کنید. عدد بدست اومده مبلغ ۲۴ ساعت مصرف شما رو بهتون میده.

 • سلام وقت بخیر
  آیا عدد یکان .کنتور قدیمی برای محاسبه برق بحساب میاید.یا خیر ویا هر ده شماره که می اندازد یک کیلو وات میشود؟.ممنون

  • سلام. خیر، عدد یکان، کیلو وات ساعت حساب نمیشه.

 • سلام، سه تا لامپ صد داخل گلخونم دوازده ساعت در روز روشنه. هزینه برق در طول یه روز چقد میشه؟ ممنون از پاسخگوییتون

  • سلام. سه تا صد وات جمعاً میشه ۳۰۰ وات. ضربدر ۱۲ که بشه میشه ۳٫۶ کیلو وات ساعت. حدودا هر کیلو وات رو اگر ۲۱۱ تومان بگیریم میشه روزی ۷۵۰ تومن.

 • سلام مهندس عزیز و خسته نباشید
  یک دستگاه سرور می خواستم در خانه راه اندازه کنم که مصرف آن ۶۰۰۰وات می باشد
  لطفا بفرمایید دستگاه ۲۴ ساعته روشن باشد ماهیانه چقدر باید بپردازم؟
  آیا کنتور تکفاز خانگی جوابگ‌وی این سرور می باشد؟
  با تشکر

  • سلام، دستگاه شما حدودا ۲۸ آمپر برق مصرف میکنه اولا اینکه کنتور شما جواب نمیده ،اگر هم جواب بده هزینه برق دستگاه بیشتر از سودی هست که به شما میده.

 • سلام خسته نباشید .
  سوال اول : بنده ۶ دستگاه کامپیوتری دارم که قرار است وصل کنم به کنتور خانگی . هر دستگاه ۱۵۵۰ وات هست که جمع اون ها میشه ۹۳۰۰W . میخواستم بدونم هزینه مهیانه چقدر میشه ؟
  سوال دوم : برای اجرای این کار ۱ کنتور ۳ فاز جواب میده ؟ این دستگاه ها قرار به کنتوری وصل بشه که مصرف خانگی هست و مصرف محاسبه شده ۴۴۰ وات روزانه – ۵۰۰ الی ۷۰۰ وات هم شبانه . میخواستم بدونم اگه این دستگاه ها رو به این کنتور وصل کنم مشکلی تو سیم کشی ایجاد نمیکنه ؟ اصلا کنتور خانگی این حجم رو جواب گو هست ؟
  سوال سوم : برای اجرای این کار فیوز چند امپری باید داشته باشم ؟
  تشکر فراوان

  • سلام آقای احمدی. مرسی از شما. اولش این رو خدمتتون بگم که مطمئن بشید اون ۱۵۵۰ واتی که روی دستگاه نوشته شده، توان مصرفی دستگاه هست یا نه. چون مثلاً وقتی روی جاروبرقی می نویسن ۲۰۰۰ وات، اون ۲۰۰۰ وات توان خروجی دستگاه هستش نه توان مصرفی و برق واقعی مصرفی جاروبرقی کمتر از اون ۲۰۰۰ وات هستش. و حالا شما هم برای اندازه گیری دقیق توان مصرفی باید با آمپر متر جریان مصرفی دستگاه رو پیدا کنید و بهم بگید.
   خب حالا فرض می کنیم که توان مصرفی هر دستگاه همون ۱۵۵۰ وات باشه پس جواب شما این میشه. شما در هر لحظه ۹۳۰۰ وات مصرف می کنید پس در ۲۴ ساعت حدوداً ۲۲۳ کیلو وات ساعت مصرف می کنید. که چون مصرفتون زیاد میشه میرین پله آخر و هر کیلو وات واستون ۲۹۰ تومن حساب میشه. یعنی حدوداً روزی ۶۴ هزار تومن هزینه برق مصرفی شما میشه.
   ۲- بله اگر کنتور شما ۳ فاز باشه، جوابگوی همه این دستگاه ها هست.
   ۳- برای هر ۲ تا از دستگاه ها یک فیوز ۱۶ آمپر نصب کنید. یا اینکه هر ۳ تا دستگاه رو به یک فاز وصل کنید و فاز دیگه رو هم نگه دارید برای برق خونه.

 • سلام . وقت به خیر. ما سه تا واحد کارگاهی کوچک در یک گاراژ هستیم که البته برق صنعتی نداریم و هر سه مشترکا یک کنتور دیجیتال اصلی داریم بنده برای واحد خودم یک کونتور فرعی گذاشتم میخوام بدونم به صورت تقریبی چه طور میتونم میزان مصرف خودمو از قبض برق مشخص کنم؟ تشکر

  • سلام شما مصرف تمام دستگاه های برق خودتون رو بدست بیارین معمولا رو هر دستگاه نوشته و از روشی که گفته شده محاسبه کنید

 • سلام…لطفا نحوه محاسبه برق مصرفی لامپ کم مصرف رو توضیح دهید؟ به ایمیل بنده بفرستین با تشکر

  • سلام. توان مصرفی یا جریان مصرفی روی لامپ رو نگاه کنید. فرضاً نوشته توان مصرفی ۵۰ وات. یعنی اگر این لامپ ۲۰ ساعت روشن باشه توان مصرفی اون میشه ۱۰۰۰ وات یا یک کیلو وات ساعت. قیمت یک کیلو وات ساعت هم که روی قبض برق شما نوشته شده. مثلاً در پله اول قیمت یک کیلووات ساعت میشه ۴۵ تومن ناقابل.

 • سلام بر مهندس
  برای یک خونه ای که هم میشه ۲تا کنتور تک فاز یا یک کنتور ۳ فاز گرفت بنظرتون کدوم بهتره از نظر هزینه قبض برق؟

  • سلام. قطعاً کنتور ۳ فاز از نظر هزینه مصرفی بهتره.

 • سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم در یک منزل مسکونی که کنتور انالوگ برق ۱ فاز و ۱۵ امپر نصب هست و وسایل برقی رایج یک خانواده به علاوه یک سردخانه با موتور ۱/۵ اسب با متراژ ۱۰ متری بهای برق تجاری حساب میشود یا مسکونی این را هم بگویم که سردخانه در سال ۲ الی ۳ ماه بیشتر روشن نیست ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام.اگر کنتور در یک منزل مسکونی نصب شده باشه و سردخانه بعدا ساخته شده باشه و اداره برق اون رو ندیده باشه براتون اشتراک خانگی حساب میشه.
   روی قبضتون هم ذکر شده که اشتراکتون خانگی هست یا تجاری.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی