فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
28
1394

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره 1/5 یا فرضاً یک سیم نمره 2/5 ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر 40 متر و دمای 25 درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه 1 : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه 2: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه 3: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها 70 درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای 25 درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از 25 درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای 40 درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره 2/5 که در گروه 1 قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای 40 درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح 0/75 است، کافیست جریان 20 آمپر را در 0/75 ضرب کنیم. در این صورت مقدار 15 (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از 25 درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره 10 مسی ، با طول حداکثر 50 متر، 77 آمپر است و برای طول حداکثر 100 متر 50 آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟373 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  بنده از کنتور تا دستگاه 25 متر فاصله دارم 15 متر کابل 4 در 10 دارم برای 10 متر باقی مانده میتوانم هر 2 رشته سیم 6 را به یک رشته سیم نمره 10 متصل کنم

 • سلام خدا قوت،لطف میکنید جواب بنده رو بدید:
  در ساختمانی ۱۴ کنتور ۲۵ آمپر تکفاز و ۱ کنتور ۳۲ سه فاز مفروض است:
  جمع جریان نامی چگونه بدست میاد(خواهشا هر عدد رو بنویسید چیه مربوط به چه پارامتری است)
  دیماند ساختمان محاسبه شود(خواهشا هر عددی که نوشته میشه بنویسید مربوط به چیه و از کجا اومده)

  • سلام. مرسی.
   1-ببینید برای این ساختمانی که فرمودین، اداره برق تنها یک کابل 4 رشته ای از تیر برق به داخل ساختمان میاره. 3 تا از رشته سیم ها فاز هستند و یکی هم نول. پس چون ما 14 تا کنتور مجزا داریم اداره برق، بین هر 5 تا از کنتورها یکی از فاز ها رو وصل می کنه، و 4 تا کنتور دیگه هم باقی می مونه که بین اونها فاز دیگه رو وصل میکنه. به طور واضح تر، 5 تا ازکنتورها رو به یک فاز وصل میکنن، 5 تای دیگه رو به یک فاز وصل میکنن و در نهایت 4 تا باقی می مونه که به یک فاز وصل میکنن.
   پس روی فازی که بیشترین فشار بهش میاد 5 تا کنتور هست که جمعا میشن 125 آمپر ( چون هر کنتور 25 آمپره)
   حالا می مونه کنتور سه فاز. این کنتور مستقیم از هر سه سیم فاز برق می گیره یعنی از هر فاز 32 آمپر میگیره. پس اون 125 با 32 جمع میشه و جمع جریان نامی میشه 157 آمپر
   2- محاسبه دیماند هم خیلی سادست.
   الف: در کنتورهای تکفاز: ولتاژ ضربدر جریان ضربدر کسینوس فی میشه
   ب: در کنتورهای سه فاز: ولتاژ ضربدر جریان ضربدر کسینوس فی ضربدر رادیکال 3 میشه.
   پس:
   در کنتورهای تکفاز:25 ضربدر 220 ضربدر 0.8 میشه 4400 وات
   حالا 4400 وات رو ضربدر تعداد کنتورهای تکفاز میکنیم میشه 61600
   در کنتور 32 آمپر سه فاز: 32 ضربدر 380 ضربدر 0.8 ضربدر رادیکال3 میشه (380 ولتاژ برق سه فاز و 0.8 کسینوس فی هستش)
   که میشه 16829
   جمع 61600 بعلاوه 16829 میشه 78429 وات
   یک چیزی داریم به اسم ضریب همزمانی یعنی عدد به دست اومده رو باید نصف کنید. پس در نهایت عدد 39214 وات به دست میاد. پس دیماند این ساختمان 39214 وات یا 40 کیلو وات هست.

 • سلام
  من دو تا کولرگازی که هر کدام 10 وات برق مصرف می کنند تو خونه گذاشتم و مصرف برق خونه هم هست آیا به سیم کشی ساختمان آسیب میرسونه هموشن با هم روشن باشند ؟ چه راهکارهایی وجود داره که این مشکل احتمالی حل کنم؟

 • سلام
  برای دستگاه ماینینگ از دو جفت کابل سه در دو نیم افشان استفاده کردم به طول تقریبا صد متر، فیوز کنتور 63 آمپر هستش، حداکثر چند آمپر میتونم داشته باشم؟ میخوام بدونم چند دستگاه ماینر میتونم اضافه کنم.

 • سلام آیا میشه فاز رو از یک کنتور و نول رو از یک کنتور وصل کرد؟

 • سلام وقت بخیر
  کابل ۲*۶ هوایی تکفاز به طول ۱۰ متر چند آمپر مجازیم ازش به صورت ۲۴ ساعته برق بکشیم.
  برای کابل ۲*۴ چطور؟
  تابستان درجه حرارت نهایتش ۳۵ درجه میشه و کابل از هوا رد شده و کابلی کنارش نیست
  ممنون میشم به ایمیلم پاسخ بفرستید

 • سلام مهندس میخواستم بدونم میشه سیم کشی هالوژن ها رو باسیم 2در 1 سفید جفت سیم کشی کرد؟
  واسه سیم کشی پریزها هم میشه فاز 2.5 باشه ولی نول 1.5؟

  • سلام. از نظر جواب دادن، بله سیم نمره 1 هم جواب میده، ولی استاندارد میگه که نباید در سیمکشی ساختمان از سیم های سفید دولا استفاده کرد. پس حالا به انتخاب خود شما بستگی داره.
   2- خیر، برای پریزها هم فاز و هم نول باید 2.5 باشه.

 • سلام میخواستم بدونم بهترین و مرغوب ترین سیم کدام سیم است لطفا اسم کارخونه رو بگین

 • سلام خسته نباشید،لطفا راهنمایی کنید،من کابل 4دارم و از تیر برق به طول 40متر کشیدم داخل خونه میخواستم بدونم حداکثر چند امپر میکشه و عبور میتونه بده ؟؟؟با فیوز چند امپر میده ؟و بدونه فیوز و مستقیم چند امپر؟؟

 • خسته نباشید کابل مفتول ۲×۶ به متراژ ۲۰ متر از زیر کنتور گرفتم که به ساختمان کنارمان برق بدم درحال ساخته . متراژ اصلی ۴۰ متر هست اگر سر ۲۰ متر یک فیوز بزارم ۲۰ متر بعدی رو دوتا ۲×۶ بزارم چون دوتا بیست متر خریده برای تابستان میترسم گرم بشه اون قسمتی که دوتا ۲×۶ گذاشتم فکر نکنم گرم بشه چون امپر تقسیم میشه روی رو کابل فقط سوالم اینجاست که اون بیست متری که از کنتور گرفتم ۲×۶جواب گو چند امپر هست من جنوب هستم هوا هم خیلی گرم میشه به ۵۰ درجه میرسه بدون درنظر گرفتن فیوز زیر کنتور چند امپر میتونم بگیرم ارزش چون مقاومت فیوز رو بردم بالا خودش ۳۲ بود من بیشترش کردم .

 • خسته نباشید کابل مفتول ۲×۶ به متراژ ۲۰ متر از زیر کنتور گرفتم که به ساختمان کنارمان برق بدم درحال ساخته . متراژ اصلی ۴۰ متر هست اگر سر ۲۰ متر یک فیوز بزارم ۲۰ متر بعدی رو دوتا ۲×۶ بزارم چون دوتا بیست متر خریده برای تابستان میترسم گرم بشه اون قسمتی که دوتا ۲×۶ گذاشتم فکر نکنم گرم بشه چون امپر تقسیم میشه روی رو کابل فقط سوالم اینجاست که اون بیست متری که از کنتور گرفتم ۲×۶جواب گو چند امپر هست من جنوب هستم هوا هم خیلی گرم میشه به ۵۰ درجه میرسه بدون درنظر گرفتن فیوز زیر کنتور چند امپر میتونم بگیرم ارزش چون مقاومت فیوز رو بردم بالا خودش ۳۲ بود من بیشترش کردم .

 • سلام
  من از یک بخاری برقی 2000 واتی استفاده کردم که متاسفانه کابل بخاری برقی و سوکت پریزم اب شد . کابل استفاده شده 3 در 1 میباشد . میخوساتم بدونم ایا این کابل مناسب این بخاری برقی میباشد یا خیر و سوال دوم اینکه با توجه به طول سیم 1.5 متری و دمای محیط 35 درجه مناسب است یا خیر ؟

 • سلام من برای 25عدد هالوژن 6وات سه تا سیم یکی دو نیم برای نول دوتا یکی نیم برا برگشتی جواب میده

 • سلام مهندس جان
  از تیر برق یک سیم ۶ به طول ۳۰ متر ۴۰ امپر میشه جریان کشید سیم کشی موردی نمیده (۲۴ ساعته جریان میکشه) ممنون میشم راهنمایی بکنین

 • سلام و خسته نباشید.
  کابل2*4 تا چند آمپر میکشه؟ چون جدول رو درست متوجه نشدم. حدود 25 متر فاصله
  ممنون

 • سلام. میخواستم بدونم یک کابل ۲در۶ میتونه ۳۶ امپر رو تو مسافط ۲۰ متر جوابگو باشه؟

 • با سلام ما در حال ساخت ساختمان هستیم که کنتور 32 آمپر 3 فاز میخواد برای کابل اصلی از جعبه کنتور تا جعبه فیوز داخل آپارتمان چه نمره سیمی باید استفاده کنیم در حال حاضر ما سیم بانمره 5 در 6 کار گذاشتیم مهندس ناظر ساختمون قبول نکرده و گفته باید 5 در 10 استفاده کنیم آیا این کار جدول خاصی داره یا سیم نمره 6 کافی هست ؟؟؟
  ممنون اگه راهنمایی کنید

 • سلام ممنون از سایت خوبتون و این که وقت می گذارید به سوالات جواب میدید . میخواستم بدونم کابل مفتول ۶×۲ با متراژ ۴۰ متر مصرف ۲۱ امپر داخل تابستان خیلی گرم جوابگو هست اگر هست با این شرایط چند امپر میتونم ازش بگیرم گرمای تابستان به ۴۰ درجه هم میرسد

  • سلام. مرسی. بله برای 21 آمپر جوابگو هست. و این کابل با این مسافت و دما می تونه تا 43 آمپر رو عبور میده.

 • سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام یه کارگاه تولیدی را بندازم حساب کردم ۶۰ امپر لازم دارم میخواستم بدونم که کابل که از بیرون اومده به کنتور ۲×۶ جوابگو این مقدار هست تابستان به ۴۰ درجه هم میرسه اینجا اگر جواب نمیده. مصرفمو به ۵۴ امپر برسونم چطور جواب میده یا هنوز زیاده؟ داخل تابستان تا چند امپر جواب میده کابل ۶×۲ که وصل به کنتور کنتور هم قدیمی شیشه ای هستش تا ۳۲ میدونم مجازه چون فیوز زیرش ۳۲ هست

  • سلام مجدد. باز هم یک کنتور تکفاز جواب نمیشه، چون کنتورهای تکفاز حداکثر 50 آمپر هستند، شما باید درخواست کنتور 3 فاز بدید.
   2- بستگی به طول مسیر هم داره ، ولی خود کابل حدوداً تا 50 آمپر رو جواب میده، ولی باز هم میگم که کنتور جوابگو نیست.

 • سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام یه کارگاه تولیدی را بندازم حساب کردم ۶۰ امپر لازم دارم میخواستم بدونم که کابل که از بیرون اومده به کنتور ۲×۶ جوابگو این مقدار هست تابستان به ۴۰ درجه هم میرسه اینجا اگر جواب نمیده. مصرفمو به ۵۴ امپر برسونم چطور جواب میده یا هنوز زیاده؟

  • سلام. مرسی. خیر کابلی که از بیرون اومده جوابگو نیست، شما باید مراجعه کنید اداره برق و درخواست ارتقا کنتور برق بدین.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی