خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


600 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام وخسته نباشید یه تابلو برق دارم تک فاز ازش برق گرفتم برا مصرف خونگی وکولر۲۵هزارویه مشعل مورتوخونه که دیروز کانلا اتیش گرفت وسوخت برقکار اومد جدید بست با فیوز جدید دوروزنشده یکی از فیوزهاسوخت گفت مصرف بالاست لطفا بگید چیکار کنم برقکار زیاد وارد نبود ممنون میشم جواب بدید

  • سلام. وقتی آتیش گرفت فیوز کنتور یا فیوزهای داخل تابلو نپرید؟
   اگر اینطور باشه فیوزهای کنتور خرابه و باید زنگ بزنید به شماره ۱۲۱ (اتفاقات برق) تا بیان و فیوز کنتور رو تعویض کنن.
   کلا مصرفتون که کمی بالاست ولی اگر فیوزهاتون سالم می بود باید فیوز می پرید نه تابلو و سیم ها آتیش می گرفت.

 • باسلام و خسته نباشی
  من دو پرسش مرتبط با ارت دارم :
  من اخیرا یک فرگاز گرفتم . وقتی دوشاخه برق ( که برای جرقه زن شعله ها و روشنایی فر استفاده میشه) را به پریز میزنم بدنه استیل اون برق خفیف ولی قابل حسی داره .بخصوص اگر پاهامون رو سرامیک کف باشه .روی موکت اون برق کمتر حس میشه با تماس دست.
  ۱-به من گفتن زیر پایه فرگاز موکت بذار مشکل حل میشه اگر نشد ، سیم ارت پشت دستگاه رو به مسیر لوله گاز وصل کن .آیا اینکار اصولی است و مشکل را حل میکند؟؟ آیا امکان داره مشکل از سیم کشی داخل دستگاه باشه یا طبیعی هستش برق بدنه که حس میشه؟
  ۲- برای خونه هایی که قدیمی است و سیم ارت توی پریزها نیامده بهترین راهکار چیه برای حل اینجور مشکل ها؟؟ منظورم مشکلات اضافه کردن یک رشته ارت توی لوله های برق خانه که احتمالا قدیمی است و با فنر شاید رد نشود. بهترین راه کار چیست ؟؟

  باتشکر بسیار از راهنمایی های شما

  • سلام.مرسی.
   ۱- بعضی از وسایل برقی خانه اون مشکل رو دارن و طبیعی هستش. ولی اگر ساختمان شما چاه ارت نداره بهتره که سیم ارت پشت دستگاه رو به لوله فلزی آب یا اسکلت ساختمان متصل کنید. و اگر این کار رو کردید حتماً بعدش یک کلید محافظ جان برای پریز اجاق گاز (یا پریزهای آشپزخانه همشون با همدیگه) نصب کنید.

 • باعرض سلام خدمت شما
  من از تیر برق یک کابل چهار رشته نمره ۴ با متراژ ۲۰متر کشیدم، سه تا از رشته ها فاز و یک رشته نول،به نظر شما میشه ۲تا کولر گازی که هر کدوم ۱۱آمپر برق مصرف میکنه وبرق مصرفی خونه هم میشه تقریبا ۱۰آمپر که جمعامیشه ۳۲ آمپر استفاده کرد.

  • سلام. پاسخ به ایمیل شما ارسال شد.

 • سلام.
  مهندس تو مبحث ۱۳،اومده که باید در سیستم تکفاز سطح مقطع سیم نول برابر فاز باشه(اگه اشتباه نکنم بخاطر وجود هارمونیک سوم باشه).اما در برقکاری بعضیا میان برای یک مسیر بعد از مجموعه کلیدها ۲یا۳یا۴ سیم فاز ۱.۵ بهمراه یک نول ۲.۵ میکشن.آیا این از نظر استاندارد ویا از نظر مهندسی درست هست.
  با سپاس

  • سلام. بله چنین چیزی در مبحث ۱۳ اومده و هم از نظر استاندارد و هم از نظر مهندسی درسته و باید رعایت بشه.

 • سلام.ممنونم از راهنمایی شما.
  این ۲دستگاه ابر کامپیوترن و دقيقا ۵۷۰۰ وات برق مصرف میکنند.
  خونه ما ۲ طبقه هستش ویک کابل ضخیم که نمیدونم شمارش چنده و ۲تا سیم برق داخلش هست همون (فاز و نول) از بیرون اومده و به دو کنتور وصل شده.
  میخواستم بودم آیا میشه هر کدوم از این کامپیوتر ها رو به یک کنتور وصل کنم؟
  آیا در این صورت همزمان میتونم جفتشونو روشن بذارم؟
  آیا به کابل فشار نمیاره بسوزه یه وقت؟
  مرسی از لطفتون که وقت میذارید و جواب میدید.

  • سلام. خواهش میکنم. اگر از هر کنتور حداقل یک کابل نمره ۴ اومده باشه، شما می تونید به هر کنتور یکی از کامپیوترها رو متصل کنید.

 • سلام خدمت دوستان عزیز
  من ۲تا کامپیوتر دارم که هر کدوم ۵۷۰۰وات مصرف داره رو هم ۱۱۴۰۰ وات .جفتشون داخل کارخانه عموم هستن ومشکل برق وجود نداره.میخوام جفتشونو بیارم خونه وصل کنم آیا برق کنتور تک فاز کشش این فشارو داره ؟؟؟
  چه سیمی لازم دارن؟؟؟
  ممنونم میشم راهنماییم کنید من اطلاعات کافی در این مورد ندارم.

  • سلام. مرسی. مطمئن هستید هر کامپیوتر ۵۷۰۰ وات مصرفشه؟ مصرف یک کامپیوتر رومیزی معمولی به ۵۷۰ وات هم نمیرسه تا چه برسه به ۵۷۰۰ وات.
   در کل اگر ۵۷۰۰ وات باشه حدوداً ۲۵ آمپر برق مصرف می کنه و اگر از کابل نمره ۴ استفاده کنید و مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور واسش برق بکشین و در هر زمان فقط یکی از کامپیوترها روشن باشه جوابگو هستش ولی ۲ تا رو همزمان جواب نمیده.

 • درود بر شما
  از یک کابل نمره ۲٫۵×۴ چند تا کولر پنجره ای مثلا ۱۰ آمپر میتوانیم برق بدیم؟!!!
  اگه فرمولی داره لطف کنید
  سپاسگزارم

  • سلام. فرمول خاصی نداره. ولی طبق جدول بالا از هر رشته سیم نمره ۲/۵ در طول مثلاً ۵۰ متر، شما می تونید تا ۲۵ آمپر جریان بکشید. حالا چون کابل شما ۴ رشته ای هستش و اگر بخوایین هر دو رشته رو یک فاز و نول در نظر بگیرین. با هر دو رشته می تونید ۲ تا کولر پنجره ای و در مجموع ۴ تا کولر پنجره ای ۱۰ آمپر رو روشن کنید.

 • سلام
  چرا برای کولر باید از سیم مفتولی استفاده کنیم؟چرا افشان نه!

  • سلام. چون میگن احتمال داره که برقکار متوجه نشه و یکی از رشته های داخل کابل افشان با بنده کولر تماس پیدا کنه.
   برای همین اگر قبلاً برقکاری از کابل رشته ای استفاده کرده باشه، میارن یک جعبه تقسیم در پشت بام نصب می کنن و اون کابل رو ابتدا میبرن داخل جعبه تقسیم بعدش از جعبه تقسیم به کولر، از کابل مفتولی استفاده می کنن.

 • سلام در ساختمان در روی هر فاز ۸مهتابی ۴*۳۶w میباشد که سر خط ان وایر ۱/۵ است چرا فیوز های ۲۵Aگرم می شود امکان دارد نول ترانس ضعیف باشدامپر گرفتم بین ۱۳الی۱۵ امپر بود

  • سلام. اگر بگذریم از اینکه شما استاندارد رو رعایت نکردید و برای روشنایی ها بجای فیوزهای ۱۰ آمپر ۲۵ آمپر نصب کردید. میشه گفت که شاید فیوزها قلابی هستند یا شاید از سیم های ضعیف استفاده کردین. و شاید اتصال سیم ها به فیوزها سست و ضعیفه.

 • باعرض سلام و خسته نباشید
  اریک کابل ۴رشته مفتولی نمره ۶ که یک رشته نول و۳رشته فازبه مقدار۶۰متر چندآمپر جریان را می‌تواند تحمل کندوباچندآمپرباخیال راحت میتوانیم مصرف کنیم

  • سلام. حدوداً ۵۰ آمپر

 • سلام دوباره.خيلي متشكرم واقعا كمكم كرد.
  فقط محض احتياط دوباره سوال ميكنم: سيم ارتي كه از پايين اومده و در جعبه تقسيم به بقيه ارتهاي منزل وصله،همونجور وصل بمونه و هيچ كاري باهاش نداشته باشم،حتي اگر ژنراتور هم استفاده كردم،باز سيم ارت همونجور باقي بمونه؟
  سپاسگزارم

  • سلام. خواهش می کنم.
   بله در هر صورت با سیم ارت کاری نداشته باشید.

 • با سلام و احترام و تشكر از محبتتون
  بنده ساكن طبقه ششم هستم كه از كنتور تا جعبه تقسيم،از يك كابل سه تايي نمره شش استفاده شده(ارت دار)من ميخوام يك استابلايزر كنار جعبه نصب كنم(نه در كنار كنتور)و همچنين براي استفاده ي احتمالي از ژنراتور يك كليد سه پل سي آمپر هم تعبيه كنم.با توجه به اينكه مجبور به اتصال سه متر سيم اضافي به سيم اصلي هستم،شما چه پيشنهادي براي نوع اتصال و ضخامت دو سيم فاز و نول جديد داريد؟اصلا توصيه ميكنيد يا نه؟در مورد سيم ارت چيكار كنم؟آيا سيم ارت به همان حالت باقي بمونه يا اون رو هم از كليد رد كنم؟(ژنراتور رو هم در نظر بگيريم)
  خيلي عذر ميخوام كه طولاني شد،واقعا سردرگم موندم،بينهايت سپاسگزارم.

  • سلام.مرسی. از ترمینال های سرامیکی جهت اتصال و از سیم های نمره ۶ جهت اون ۳ متر سیمی که میفرمایید استفاده کنید.
   سیم ارت به همون حالت باقی می مونه و نباید از کلید رد بشه.
   فعلاً اگر قرار نیست ژنراتور نصب بشه، کلید ۳پل رو نصب نکنید. هر چه اتصالات کمتر بهتر.

 • سلام
  از پای کنتور ۱ متر کابل ۶ کشیده شده و به یک کابل ۲*۴ که مستقیم برای کولر گازی ۲۴۰۰۰ هایر هست وصل شده است , اما هر ۲ روز یکبار این اتصال شروع به سوختن و آتش گرفتن می کند ( طول کابل ۲*۴ حدودا ۱۵ متر هست ) , لطفا راهنمایی کنید چطور این مشکل را برطرف کنم ؟

  • سلام. در محل اتصال دو کابلی که فرمودین از ترمینال سرامیکی استفاده کنید. چون اگر از چسب برق استفاده کنید سیم ها میسوزه.

 • خیلی ممنون از جوابتون. کابل ۴*۱۶ چطور ؟ چون به من گفتن اینا هر کدوم ۱۲ آمپر برق میده برا ۴۰۰ متر که به صورت جفت بسته میشن و در مجموع ۲۴ آمپر برق میدن . این کار شدنیه ؟

  • خواهش می کنم. بله مشکلی نداره و می تونید از یک کابل ۴*۱۶ هم استفاده کنید.

 • سلام . خسته نباشین . فاصله ۴۰۰ متری از جعبه برق . برق تک فاز و برای داشتن ۲۵ آمپر چقدر سیم آلومینیومی نیازه ؟ من از چند نفر پرسیدم گفتن ۳*۲۵ مناسبه ولی یکی از دوستان گفتن ۴*۱۶ هم به صرفه تر هم مناسب تره به این صورت که به صورت جفت بسته بشن . ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. کابل نمره ۲۵ هم حتی کمه. چون طبق جدول بالا کابل آلومینیوم نمره ۲۵ تا ۲۰ آمپر بهتون جریان میده.

 • سلام مجدد
  ممنون بابت پاسخ های واضحتون مهندس عزیز

  ۱- در رابطه با تابلوهای سه فاز یا تابلوهای تکفاز(منظورم دین ریل و داکت و تجهیزات)،برای انتخاب سیم مورد نظر با توجه به آمپراژی که حساب کردیم،می تونیم ازکدام گروه از جدول استفاده کنیم؟گروه یک یا دو؟
  منظور سیم هایی که در درون داکت قرار میگیرند

  ۲- کابلی که درون لوله برق چه پلاستیکی چه فلزی عبور داده میشه،جزو گروه یک جدول محسوب میشه؟

  ۳-جسارتا مهندس،فرمولی که عرض کردین برای محاسبه امپراز نیست؟بنده منظورم محاسبات افت ولتاژه

  بطور مثال وقتی ما کابل های خروجی از یه تابلو سه فاز رو به سمت مصرف کننده،که میتونه موتور یا هر چیز دیگه ای باشه میبریم،انتخاب صحیح سیم یا کابل مورد نظر به چه صورته؟
  جدول مربوط به تاثیر دما رو که گذاشتین،جدول مربوط به تاثیر مسافت رو هم گذاشتین،می مونه ضریب همجواری و افت ولتاژ
  برای این دو مقوله چه رابطه و جدولی وجود داره؟

  ۴- مهمترین دلیل انتخاب دو رشته سیم تکی مثلا ۶،با انتخاب یک کابل دو در ۶ چیه؟

  • سلام. مرسی
   ۱- اونها جزو گروه ۱ حساب میشن.
   ۲- بله جزو گروه یک حساب میشه.
   ۳- بله درسته. فرمول افت ولتاژ رو یادم نیست.
   خیر جدولی من ندیدم. ولی اونها برای پروژه های خیلی بزرگ و با مسیرهای طولانی محاسبه میشن. همین که شما تاثیر مسافت و دما رو تویه محاسباتتون بیارین کافیه.
   ۴- این دو هیچ فرقی با همدیگه ندارن. فقط استقامت کابل در مقابل ضربات و فشارهای مکانیکی بیشتره. و یا گاهی اوقات چون کابل از داخل لوله رد نمیشه از سیم استفاده می کنن.

 • سلام مهندس
  چند سوال
  ۱ – سه گروه در جدول مشخص کردین،اولی مثل حالتی است که چند سیم درون یک لوله خرطومی یا لوله های برق کشیده شده،که مثلا در ساختمان استفاده شده
  حالت های دوم و سوم رو متوجه نمیشم،ما یا سیم هامون تکی و درکنار هم قرار میدیم،یا از کابل استفاده میکنیم،این دو مورد رو که گفتم شامل کدوم گروه ها میشن؟

  ۲-با توجه به جدول مسافت های کابل ها،مثلا برای ۳۰ متر عددی وجود نداره،آیا میتونیم تناسب ببندیم؟اگر بله مبنا تناسب چیه

  ۳- عواملی که در مقدار جریان مجاز سیم میتونن تاثیر بگذارن،طول سیم،دمای محیطی و افت ولتاژ و اگه چیزیم هست بفرمایین،
  برای دمای محیط که لطف کردین و جدولشو گذاشتین که در جریان مجاز ضرب میشه
  برای مسافت هم که جدول گذاشتین و همون سوال بالا تکرار میشه که برای مسافت هایی که در جدول نیست میشه تناسب بست؟
  و برای افت ولتاز فکر میکنم رابطه ای وجود داره لطفا اگه خاطرتون هست بگین فرمولشو

  ۴- جدول مربوط به تاثیر طول سیم،برای کابل ها هم استفاده میشه یا سیم های تکی؟

  • سلام.۱-همونطور که گفتیم، حالت یک یعنی مثل وقتی که چند سیم از داخل یک لوله خرطومی رد میشن. حالت ۲ یعنی مثل وقتی که همون سیم ها یا کابل ها بیرون لوله خرطومی باشن. حالت ۳ هم اصلاً در برق ساختمان اتفاق نمی افته.
   اگر سیم هاتون تکی و درکنار هم قرار بدید،یا از کابل استفاده میکنید (در بیرون از لوله) میشه گروه دوم.

   ۲- بله می تونید میانگین بگیرید.
   ۳- مثلاً دما، میزان خلوص موارد مصرفی در سیم. طول سیم. دمای محیط.همجواری با سیم های دیگر
   ۳-۱ رابطه ش برای تکفاز اینه I=P/U.COSØ

   ۴- بله استفاده میشه.

 • با عرض سلام خدمت شما
  برای اتوی برقی که در خیاطی ها هستش و زمان زیادی میبره تا داغ بشن برای همین حداقل نیم ساعت باید بمونه تا داغ بشه و همیشه باید در برق باشه آیا امکان این هستش که از یه کابل ۲*۱٫۵ استفاده کرده؟فاصله هم ۲۰ متر؟؟؟؟
  برای اینکه ما میزنیم کابل رو داغ میکنه.یکبار هم اتو بهمراه سردوز داخل یه سه راه برق بودن که باعث داغ شدن سیم و اتصالی سه راه برق شدن.
  میشه راهنمایی کنید؟
  با تشکر

  • سلام. بستگی به توان اون اتویی که میفرمایید داره. ولی پیشنهاد می کنم از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کنید. تفاوت قیمت چندانی ندارند.

   از سه راهی برق استفاده نکنید. سیم این سه راهی ها خیلی ضعیفه.

 • با سلام طبق جدول که نوشته از یک سیم نمره۱:۵با طول ۱۰متر میشه ۱۵امپر گرفت سوالم اینه اگه کولر ۵۰۰۰ که روش نوشته حداکثر۹امپر در دور تندش جریان میکشه میتونیم از سیم ۱:۵استفاده کنیم و ۶امپر هم اضافه دارع و مشکلی پیش نمیاد چرا شما نوشتین سیم۲:۵استفاده کنیم ایا بخاطر احتیاط بیشتر مواقع یک شماره اضافه میگین و اگه سیم ۱:۵استفاده کنیم مشکلی پیش میاد

  • سلام. در لحظه استارت اولیه موتور کولر، جریان بیشتری نیاز داره.
   ۲- استاندارد میگه که برای مصرف کننده باید از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کنید و سیم نمره ۱٫۵ فقط برای روشنایی ها استفاده میشه.

 • سلام وقت بخير
  ايرادي نداره از جعبه فيوز تا كولر گازي براي فاز يك رشته سيم جداگانه اما از سيم نول آن در ساختمان و پريزهاي ديگر استفاده كرد؟ يا حتما بايد فاز و نول از جعبه فيوز تا كولر گازي جداگانه باشد؟
  به هر حال به نظرم فرقي نميكنه چون از كنتور تا جعبه فيوز تنها يك سيم فاز و نول قوي آمده و فقط سيم فاز هست كه داخل جعبه فيوز به فيوزهاي مختلف تقسيم ميشه اما سيم نول همه ساختمان مشترك ميباشد..لطفا راهنماييم كنيد

  • سلام. مرسی.۱-نه خیلی هم ایراد داره. فاز و نول باید جداگانه باشد.
   ۲- این تصور شما اشتباهه. مثلاً اگر شما برای نول از سیم نمره ۱٫۵ استفاده کنید و برای فاز از سیم نمره ۱۰ استفاده کنید، از داخل سیم فاز حداکثر به اندازه همون سیم ۱٫۵ جریان می تونه عبور کنه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی