خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


470 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام آقای مهندس وقت به خیر
  من به تازگی یه کولر گازی اینورتر ۲۴هزار گرفتم، الان که میخوام برقش رو وصل کنم یه برقکار میگه برق رو مستقیم از کنتور بگیریم با یه فیوز ۲۵ آمپر، یکی دیگه میگه از جعبه فیوز داخل خونه و یه فیوز ۱۶ آمپر هم کافیه، ضمنا کابل اصلی داخل جعبه فیوز که از کنتور اومده کابل دو در چهار هست
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  • سلام. مرسی. نظر ما ترکیبی از نظر ۲ بزرگوار قبلیست. یعنی برق کولرگازی رو از کنتور بگیرین با کابل شماره ۴ و یک فیوز ۱۶ هم واسش نصب کنید.
   کولر گازی در زمان استارت جریان زیادی میکشه و اگر سرخط اون با برق منزل مشترک باشه احتمال داره که به وسایل برقی دیگه آسیب بزنه.

 • باسلام کلیدوپریزها توی پارکینگ کنار هم نصب شدن سرخط پریزها از سرخط روشنایی جدا شدن ودوتا سیم دوونیم واصه سر خط پریزها اومده یکی واصه فاز ویکی واصه نول وروشنایی هم به همین شکل میخواستم بگم که آیا اینجا باید دوتا سیم دونیم نول رو بهم وصل کنیم و یک نول مشترک واصه سر خط پریزها وروشنایی بگیریم درسته یا نه حتما باید نول سر خط پریز جدا باشه ونول سرخط روشنایی هم جدا از تابلو فیوز بیاد

  • سلام. بله حتماً باید نول سرخط پریزها باید از نول سرخط روشنایی ها جدا باشه.

 • سلام مهندس اگه کل بار مربوطه ۸.۵kwباشه و فاصله کنتور تا جعبه فیوز هم ۶۰متر در دمای ۵۰-۴۵درجه سلیسیوس کابل ۶*۴ جواب گو هست؟یا سایز بیشتری باید باشه

  * ولتاژ ۳فاز متناوب
  * کابل هم به صورت زمینی انداخته شود

  • سلام. بله مشکلی نداره و جواب میده.

 • سلام مهندس ایا نقش اینورتر مهمه در انتخاب سیم مثلا مجاز هستیم بگیم کولری که اینورتر داره به سیمی با سطح مقطع کمتری نیاز داره یا بلعکس

  • سلام. بله. چون کولرهای اینورتر دار برق کمتری مصرف می کنند. برای انتخاب دقیقتر سطح مقطع کابل به پلاک روی کولر توجه کنید.

 • با سلام و احترام جناب مهندس من می‌خوام سه تا کولر گازی با آمپر تجمیعی ۲۴ آمپر (۸+۸+۶)در حالت مصرف ولی فکر می کنم در زمان استارت هر کدوم ۱۶ آمپر استارت می زنند رو از درب کنتور تا پشت بام که تقریبا ۵۰ متر فاصله داره بکشم من راهنمایی کنید با کمترین هزینه چه ترکیب کابلی استفاده کنم ممنون

  • سلام. یک کابل نمره ۱۰ برای هر ۳ کولر شما جوابگوست.

 • سلام مهندس
  از خداوند برای شما سلامتی رو برای دنیا و آخرت میخوام
  یه سوالی ذهن منو مشغول کرده اینکه میشه از یه کنتور ۲۵ آمپر تکفاز مثلا ۴۰ آمپر اما با ولتاژ پایین مثلا ۵۰ ولت بگیریم. آنوقت فیوز عمل نمیکنه!

  • سلام. ممنونم از شما آقا محمد عزیز. بنده هم سال خوبی رو براتون آرزو می کنم.
   بله میشه. و فیوز عمل نمیکنه.

   • ببخشید مهندس مگه فیوز به جریان حساس نیست و با عبور بیش از ۲۵ آمپر مدار رو قطع نمیکنه، اگه نه پس عملکرد فیوز بر چه اساسی هستش؟

    • ببینید، شما گفتین که یک ترانس در مسیر قرار میدین و ولتاژ رو مثلاً می کنید ۵۰ ولت، درسته؟ حالا اگر شما جریانی مثلاً در حد ۴۰ آمپر استفاده کنید. این جریان بین سیم های مثبت و منفی ترانس ایجاد میشه نه بین فاز و نول کنتور. و طبق فرمول توان=ولتاژ*جریان . جریانی که از کنتور و فیوز کنتور رد میشه حدوداً ۹ آمپر خواهد بود.

 • یلام وقت بخیر
  آیا سطح مقطع کابل یاسیم روی مصرف برق تاثیری دارد

  • سلام. اگر سطح مقطع سیم کم باشه بطوری که وقتی اون وسیله برقی روشنه، سیم داغ بشه. این داغ شدن سیم باعث مصرف بیشتر برق میشه.

 • سلام مهندس من میخوام حدود ۱۳۰۰ متر برق از یه کنتور ۲۵ آمپر انتقال بدم به یک واحد ویلایی اصلا همچین چیزی امکان داره اگه داره برای فاز و نول از چه نوع کابل آلومینیومی استفاده کنم.فاصله کنتور تا ساختمان ۱۳۰۰ متر هست

  • سلام. خیر امکان نداره. باید درخواست بدین که اداره برق با استفاده از تیر چراغ برق و نصب ترانس، برق رو انتقال بده.

   • به من گفتن کابل ۱×۱۲۰ بگیری تو این فاصله حدود ۲۰ آمپر برق بهم میده طبق جدول محاسبه کردن

    • سلام. ولی این کابلی که می فرمایید قطری به کلفتی مچ دست بنده داره. و فکر می کنم از متری ۵۰ هزار تومن کمتر نباشه. و با ۱۳۰۰ متری که شما می خوایین حدوداً میشه ۶۵ میلیون تومن. آیا به صرفه هست؟
     فکر می کنم همون روشی که گفتم به صرفه تره.

 • سلام مهندس.
  از کنتور تا جعبه فیوز ۵۰ متر فاصله است یک واحد ویلایی. میخوام دوتا تا کولر اسپلیت ۹۰۰۰ در اتاقها و یک ۱۸۰۰۰ در سالن استفاده کنم . آیا برای کنتور ۲×۶ کافیه .
  کولر هارا میتونم بصورت سری ببندم بایک فیوز مشترک یا اینکه موازی باید بسته بشه و هرکدام فیوز مجزا داشته باشند؟
  باتشکر

  • سلام. پیشنهاد می کنم که برای هر ۳ کولر یک کابل ۲ در ۶ و برای روشنایی و پریزهای ویلا هم یک کابل ۲ در ۴ ببرین.
   برای هر کولر یک فیوز مجزا نصب کنید.

 • با سلام
  توی خونه از دو کولر گازی ۱۸ و ۳۰ هزار استفاده میکنم که در مجموع ۲۷ آمپر میکشن که اگه بقیه دستگاهای مصرفی رو اضافه کنم یه چیزی حدود ۳۲ آمپر میشه در اوج مصرف .
  تو فصل گرما دما حداکثر به ۵۵ درجه و بیشتر هم میرسه و طول کابل ورودی به خونه سی متر از نوع ۶ هست .. که به شکل عجیبی فاز و نولش قطر یکسانی ندارن .
  کنتور هم که قدیمی و ۲۵ آمپر هستش
  نظرتون چیه
  کنتورو عوض کنم یا درخواست بدم که بیان سیم ۱۰ برام بکشن؟
  احساس میکنم شرایط فعلی خیلی خطرناک هستش
  ممنون میشم نظرتونو بگید

  • سلام. اسم کنتورها ۲۵ آمپره ولی معمولاً تا چند آمپر بالاتر رو هم جواب میدن. پس فعلاً کاری با کنتور نداشته باشید و وقتی مطمئن شدید که جوابگو نیست بعدش درخواست تغییر بدین.
   ۲- هر دو کولرگازی و همه وسایل برقی خونه رو روشن کنید.بعد از چند دقیقه به کابل اصلی دست بزنید اگر احساس کردید که روکش کابل گرم شده و کابل شل شده. باید کابل رو تعویض کنید در غیر اینصورت نیازی نیست.

   • ممنون از پاسختون
    بله .سیم اصلی تا حدودی گرم میشه اما بیشتر از اون کنتور هستش که نسبت به موقعی که کولرها خاموش هستن بدنش به شکل غیر عادی گرمتر میشه .
    البته ۲ ماه(البته نه در اوج تابستان) با این وضعیت سر کردم خداروشکر که مشکلی پیش نیومده ولی چون میدونم سیم ورودی بیشتر بیست سال از عمرش میگذره و پوسیده هست
    گفتم تا اتفاق بزرگی نیوفتاده چاره ای پیدا کنم براش

    • خواهش می کنم. پس شما هم باید کنتورتون رو ارتقا بدید و هم کابل اصلی تون رو.
     پیشنهاد من اینه که اون کابل قدیمی بزارید برای پریزها و روشنایی خونه بمونه و یک کابل ۳ در ۶ مجزا برای هر ۲ تا کولر بکشین. در کل سرخط کولرها از برق منزل جدا باشه بهتره.

 • ایا غیر ازکلیدکنترل دار نمی توان کلر ابی را ازدو نقطه مثلا در اتاق خواب و هال کنترل کردبا کمال تشکر ازشما مهندس بزرگوار

  • سلام. خیر امکان پذیر نیست.

 • ضمن عرض سلام لطفا چگونه میتوان کلر ابی را از دو نقطه کنترل کرد یعنی تند و کند پمپ را باکمال تشکر

  • سلام. شما می تونید از کلید کولر کنترلی با ۲ عدد ریموت کنترل استفاده کنید.

 • سلام مهندس
  من اگر بخوام در منزل برای کارهام منابع تغذیه ۱۲ ولت ۳۰ آمپر بگیرم و از هر کدام حدود ۲۵ آمپر جریان بکشم در مدت زمانی که این ها روشن هستند بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز مشکلی پیش نمیاد
  چند تا از این ها رو میشه به یک پریز برق متصل کرد
  منابع نوری من اس ام دی های ۱۲ ولت و جریان هر کدام ۱٫۳ آمپر هست و تعداد اون ها نزدیک به ۲۰۰ عدد میرسه
  این کار مشکلی برای برق منزل پیش نمی یاره
  ممنون از راهنمایی شما

  • سلام. ۱- اگر منابع تغذیه شما ۱۲ ولت باشن و شما از اونها ۲۵ آمپر جریان بکشید. یعنی شما دارید ۳۰۰ وات برق مصرف میکنید. ۳۰۰ وات هم یعنی حدوداً ۱٫۵ آمپر از برق ۲۲۰ ولت.
   از اونجایی که هر پریز می تونه حدوداً تا ۱۶ آمپر به شما برق بده پس شما می تونید به هر پریز حدوداً ۱۰ تا از اون منابع تغذیه وصل کنید. البته به شرطی که برای پریزهای شما از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کرده باشن.
   و اگر برای کابل اصلی منزل شما که از کنتور تا جعبه فیوز میاد از کابل نمره ۶ استفاده کرده باشن. حتی اگر همزمان همه ۲۰۰ عدد SMD ها رو روشن کنید مشکلی برای برق منزل پیش نمیاد.

 • توان مصرف لاپ۵۰۰وات

  • اگر توان مصرفی هر لامپ ۵۰۰ واته. پس از سیم شماره ۴ برای هر مسیر استفاده کنید.

 • سلام مهندس جان خسته نباشید یه سوله طول ۸۰متر که در دوردیف چراغ نصب میشه درهرردف۱۴تاچراغ نصب میشه مخواستم بدونم ازکابل نمره چنداستفاده شودوچندتافیوزخیلی خیلی ممنونم ودیکراینکه راهی تماس باشما

  • سلام. لطفاً توان مصرفی چراغ ها رو هم بفرمایید. ولی به احتمال زیاد یک کابل نمره ۲٫۵ جوابگو باشه.
   از هر ردیف یک سرخط ببرین تا تابلو و ابتدای هر سرخط یک فیوز ۱۰ آمپر نصب کنید.
   راه تماس با ما همین جاست. شب ها همین جا در خدمت شما هستیم.

 • برای تأسیس گلخانه ای ۶هزار متری چه نوع کنتوری نیاز هست.و نزدیک زمین محل احداث ترانس موجود است(زیر ۵۰۰ متر)آیا نیاز به نصب ترانس جدید هست یا استفاده از ترانس موجود امکانپذیره؟ البته میدونم سوال کلیه ولی صرفاً میخوام بدونم ترانس جدید نیاز هست یا نه؟ تشکر.

  • سلام. برای ترانس باید با اداره برق منطقتون صحبت کنید.ولی به احتمال ۹۵ درصد ترانس جدید می خواد.
   کنتور رو هم به احتمال زیاد یک کنتور ۳ فاز ۳۲ یا ۵۰ آمپر نصب می کنن.

 • باسلام
  من یک منبع تغذیه ۱۰۰۰آمپر ۱۲ولت دارم می خوام ببینم اگه از سیم بافته شده مسی به طول ۲۰سانتیمتر برای اتصال بین اجزاء استفاده کنم سطح مقطع سیم روچقدر باید بگیرم؟

  • سلام. شما دارید اشتباه می کنید، منبع تغذیه ۱۰۰۰ آمپر نداریم ما. یک عکس ازش بگیرید بفرستید به قسمت تماس با ما.

 • با سلام..وقتی میگوییم کابل ۴*۶ مثلا ۳۰ آمپر جریان میکشد آیا منظور این است که از هر سیم میتواند ۳۰ آمپر عبور کنند یا از کل چهار سیم فقط ۳۰ آمپر عبور داده میشود؟؟؟

  • سلام. بله هر رشته سیم شماره ۶ این مقداار جریان رو می تونه عبور بده.

 • مهندس سلام. من یک قطعه استیل دارم که توسط یک یک تقویت کننده برق تحت تاثیر ولتاژی برابر با ۱۵۰۰ ولت قرار می گیره البته با جریان شهری. می خواستم بدونم این ولتاژ چه دمایی ایجاد میکنه و من باید در انتخاب استیل تحمل چه دمایی رو مد نظر قرار بدم.متشکرم

  • سلام.عبور جریانه که باعث ایجاد حرارت میشه.

 • سلام و خسته نباشید
  ایا میشه از سیمی که برای ۱۲ ولت ۱۵ امپر ساخته شده ( فندکی ماشین به همراه فیوز ۱۵ امپر)
  جریان ۳۰ – ۳۵ امپر کشید با ولتاژ ۵ ولت ( جریان ثابت و به مدت طولانی )
  ورودی فندکی میاد تو یه بانک خازنی ۵ فاراد کنترل شده که جریان اولیه بالایی نکشه لحظه اول (بعدش مستقیم میشه توسط رله) بعد اون میاد تو مدار کاهنده که امپر بالایی تو خروجی میده و ۵ ولت ثابت هست
  و هدفم اینه که میخوام فیوز ۱۵ امپری هم نسوزه و اسیبی به سیم کشی نیاد
  به نظر خودم که احتمالا میشه میخواستم نظر شما را بدونم

  • سلام. اگر اون سیمی که می فرمایید برای ۱۵ آمپر ساخته شده باشه و حداکثرش همون ۱۵ آمپر رو بتونه تحمل کنه. دیگه برای یک جریان ۳۰ آمپری مناسب نیست. حالا ولتاژش هر چقدر میخواد باشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی