فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
28
1394

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره 1/5 یا فرضاً یک سیم نمره 2/5 ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر 40 متر و دمای 25 درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه 1 : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه 2: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه 3: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها 70 درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای 25 درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از 25 درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای 40 درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره 2/5 که در گروه 1 قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای 40 درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح 0/75 است، کافیست جریان 20 آمپر را در 0/75 ضرب کنیم. در این صورت مقدار 15 (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از 25 درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره 10 مسی ، با طول حداکثر 50 متر، 77 آمپر است و برای طول حداکثر 100 متر 50 آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟594 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  خسته نباشید
  از یک کابل
  1. 4×16
  2. 4×25
  که دوفاز جدا و دو نول جدا باشن
  از فاز هر کابل چند امپر میتونم بگیرم که مشکلی پیش نیاد
  دما 45 فاصله 30 متر.
  ممنون

 • سلام جناب مهندس مرادی، خسته نباشین. دو تا سوال داشتم.
  1 _ وقتی در کنتور برق نول هایی که برای ساختمان یا همون جعبه فیوز میرن رو از نول جدا کنیم، ولی فاز ورودی وصل باشه ، نول ها باید برقدار باشن. درسته؟ چون مسیر برگشت به نول اصلی قطع هست.
  2_ کلید محافظ جان، برای جریان های نشتی بالای ۳۰ میلی آمپر عمل میکنه. درسته؟ خب سوال اول اینکه چرا استاندارد ۳۰ میلی آمپر براش گذاشتن و سوال دوم اینکه بدون سیستم ارت هم عملکرد خوبی داره؟ اگر جایی سیستم ارت نداشت توصیه میکنین که ازش استفاده کنیم؟ ببخشید سوالا زیاد شد
  تشکر از صبر و پاسخ هاتون

  • سلام. مرسی. 1- اگر یکی از وسایل برقی موتوری در منزل به برق باشه یا یک لامپ رشته ای روشن باشه، بله درسته.
   2- چون کمتر از سی میلی آمپر برای انسان خطرناک نیست.
   3- بله بدون سیستم ارت هم از سر ناچاری میشه نصب کرد. دوازدهمیم پست ما در در ایسنتاگرام بخونید جواب سوال سه و چهار رو متوجه میشید.
   اینستاگرام سایت آموزش برق

 • با سلام و عرض ادب.

  برای دستگاهی که برق مصرفی آن 10 آمپر میباشد و باید 24 ساعته مدام کار بکند،مستقیما از کنتور با سیم نمره 2/5 به طول 15متر برق کشیده شده است.
  با کار کردن دستگاه به مدت یک ساعت سیم کشیده شده از کنتور به دستگاه گرم میشود.
  علت ظرفیت پایین سیم میباشد.
  ولی مشکل این است که سیم های ورودی از تیر برق بیرون به کنتور نیز نمره 2/5 میباشد و آنها هم گرم میشوند.
  بنظر شما باید چه کرد؟

  • سلام. اگر مصرف شما واقعاً 10 آمپر باشه و سیم شما 2.5 اصلی باشه، نباید سیم گرم بشه، چون ده آمپر برای یک سیم نمره 2.5 چیزی نیست. قبلش اتصالاتتون رو هم بررسی کنید که پیچ هاش کاملاً سفت و محکم باشه.
   سیم کنتور هم اگر گرم میشه می تونید با 121 (اتفاقات برق) تماس بگیرید تا بیان و بررسی کنن.

 • سلام وقت بخیر;
  ببخشید دو تا دستگاه با توان ۲۱۰۰ وات دارم ;میخواستم ببینم میتونم اینا رو وصل کنم به برق منزل؟جواب میده؟کنتور ۲۵ آمپر هست و از سیم استخوانی قدیمی تو خونه استفاده شده;البته یه هفته میشه وصل کردم هر کدوم رو به یه پریز وصل کردم از اونجا که سیم دو پریز به هم میرسن تا به کنتور ;سیم داغه و همینطور کنتور هم خیلی داغ شده

  • سلام آقا رضا، مرسی. اگر کنتور شما 25 آمپر باشه می تونه تا 5500 وات بهتون برق بده. ولی در صورتی که از سیمکشی مناسب استفاده شده باشه.
   اگر سیم های شما داغ میشه، حتی به اندازه ای خیلی کم. یعنی سیم ها قادر به تحمل اون مقدار جریان رو نیستند و این خیلی خطرناکه چون باعث آتش سوزی میشه. پس اگر کابل اصلی که اومده داخل جعبه فیوز نمره 4 هست که می تونید برق اون 2 تا دستگاه ماینر رو از جعبه فیوز بگیرید، ولی اگر کابلتون نازک تره باید مستقیم از کنتور برق بکشید برای دستگاه هاتون.

 • سلام
  برای کابل 25*6 سه فاز سه نول چند امپر میتونم بکشم از هر فاز
  فاصله 30 متر دما 45 درجه

  • سلام. طبق جدول بالا اگر بخواییم حساب کنیم،از هر فاز حدوداً 58 آمپر

 • سلام . ممنون از مطلب خوب و آموزنده. از کابل نمره ۱۰ مفتول که جنسش مس هست در یک فاصله ۲۰ متری چند امپر میشه برداشت کرد ؟

  • سلام.ممنونم از شما، دما خیلی موثر هست، ولی حدوداً 45 آمپر

 • سلام خسته نباشید
  1. در جدول کابل ها نوشته شده
  کابل 16*3 در زمین 99 و در هوا 79 امپر جریان مجاز هست منظورتون برای هر سیم 16 هست یا کل کابل
  2. من 3 مصرف کننده تک فاز 50 امپر دارم فاصله نهایت 25 متر و دمابین 25 تا 45 که من بدترین حالت 45 درجه رو میگیرم
  میخوام از هر فاز تیر برق یک سیم بکشم با نول مشترک برای هرسه فاز کابل 16*3 مشکلی پیش نمیاد چه برای مصرف کننده چه برای سیم
  3.حالا برای سیم نول سیم 16 یعنی 16*4 نمیتونم استفاده کنم چه سیمی باید باشد از چه کابلی باید استفاده کنم ()+16*3
  4.و اینکه یکی از فاز ها بیشتر مصرف خواهد کرد بجز هزینه برق مشکل دیگه ای که به وجود نمی اید منظورم برای سیم و مصرف کننده ها است
  ممنون

  • سلام. مرسی. این جدول ها فقط برای یک رشته سیم هست، و اگر بخواید از کابل استفاده کنید باید از اعداد گروه یک استفاده کنید.
   اگر مصرف کننده های شما تکفاز هستند برای هر سیم فاز باید یک نول هم بیارید.
   در کل شما نیاز به یک کابل 6 در 16 دارید.

 • سلام .
  فاصله ی تابلو برق تا خونمون ۷۰متره اگه بخوایم از زیر خاک کابل کشی کنیم کابل نمره چند جوابگو هستش

  • سلام. چه وسایلی برقی در منزلتون دارید؟

 • سلام
  مهندس
  بنده ی کابل دو رشته ایی دارم به قطر هر رشته ۴
  ۲۵ متر هست
  چند آمپر حداکثر میتونم بگیرم ازش؟
  ممنوم از لطفتون

  • سلام. دمای محیط هم خیلی روی این تاثیر داره. ولی اگر دما رو 25 درجه سانتی گراد فرض کنیم این کابل حدوداً 27 آمپر رو جوابگو هست.

 • سلام مهندس عزیز ممنون از مطالب عالی و جامع ای که زحمت کشیدید و تهیه کردید من یه دستگاه ۵۰۰۰ تایی جوجه کشی دارم که دست ساز هست دستگاه نیاز به حداقل ۴۰ آمپر برق داره و فاصله از کنتور برق هم حدودا ۳۰ متر میشه به نظر شما باید از چه کابلی استفاده کنم که به مشکلی بر نخورم؟؟
  باز هم تشکر

  • سلام. ممنونم از شما. من فکر میکنم اشتباه می کنید،چون دستگاه های جوجه کشی این مقدار برق رو مصرف نمی کنن و مصرفشون خیلی پایین تر از اینهاست. این رو می تونید با یک دستگاه مولتی متر کلمپی به راحتی اندازه گیری کنید. در کل اگر من اشتباه کنم و همون 40 آمپر رو برق بخواد شما حداقل نیاز به یک کابل نمره 6 دارید.

 • سلام آقای مهندس ببخشید یه کابل 2در6 چند آمپر جواب میده به فاصله 5 متر

  • سلام. طبق جدول بالا 35 آمپر، البته در صورتی که دما 25 درجه سانتی گراد باشه.

 • سلام
  یک کوره سرامیک تک فاز دست دوم خریدم که 25امپر جریان کوره است فاصله تاکنتور 25متره کوره هر دفعه 8 الی 10ساعت به طور مداوم روشنه ایا فیوز 32 امپر مشکلی نداره . از کابل مفتولی الومنیوم چه سایزی استفاده کنم ایا کابل گرم نمی شه ممنون راهنمایی کنید

  • سلام. شما نیاز به یک کابل مسی نمره 6 یا آلومینیم نمره 10 دارید.
   فیوز 32 آمپر هم مناسبه و مشکلی نداره.

 • استاندارد 10آمپر با یک کانال حداکثر 10 روشنایی اگر رعایت نشود چه اتفاقی ممکن است بیفتد مثلا 20 روشنایی باشد چون هر لامپ 18 وات جریان 08. را می کشد پس 20 لامپ جریان 1.6 آمپر را می کشد با 10 آمپر فیوز خیلی فاصله دارد

 • سلام
  کولر گازی ۳۶۰۰۰ دارم فاصله تا کنتور حدود ۱۵ متر
  دمای تابستان بالای ۵۰ درجه
  کابل هم از درون لوله از روی پشت بام رد میشه

  چه کابلی استفاده کنم؟
  ۲در ۶
  ۲ در ۱۰

  ممنون میشم.

  • سلام. یک کابل 2 در 6 کافیه.

 • سلام و خسته نباشید
  بنده قصد دارم در طول ۶۰۰ متر ۲۰ لامپ با مصرف ۴ وات را با فاصله های مساوی جایگذاری کنم . منبع تغذیه هم برق شهری می باشد .
  چند سوال داشتم از خدمتتان
  ۱ کابل با چه ضخامت و جنسی لازم است تا افت ولتاژ اتفاق نیفتد ؟
  ۲ نیاز به ترانس هست برای تامین برق یا خیر ؟
  با تشکر فراوان

  • سلام. مرسی. مطمئن هستید فاصله تون 600 متر هست؟ از لحاظ هزینه که حساب کنید خرید این کابل حدوداً 36 میلیون تومن هزینه داره!!! چون شما نیاز به کابل نمره 10 دارید. چون این چراغ ها درسته توانشون کم هست ولی یک جریان حجومی اولیه دارن.
   بهتره از برق خورشیدی استفاده کنید، خیلی به صرفه تر هست.
   هزینه خرید ترانس و تیر برق هم برای این فاصله حدوداً از 100 میلیون تومن درمیاد.

 • سلام ،وقت بخیر،یه سوال دارم ،می خوام ازیه کابل ۵رشته شماره ۲.۵برق به عنوان سیم برق ازکنتوربه جعبه فیوزهااستفاده کنم،روش صحیح چطورهست ،ممنون

  • سلام. مرسی. صلاح نیست از این کابل استفاده کنید. و اگر کنتور شما 25 آمپر هست باید از یک کابل 3 در 4 و اگر کنتور شما 32 هستش از یک کابل 3 در 6 استفاده کنید.
   به این خاطر میگم صلاح نیست، چون اگر دو تا دوتا سیم ها رو دوبل کنید و برای فاز 2 تا سیم 2.5 رو در نظر بگیرید و برای نول هم 2 تا رشته رو در نظر بگیرد، ولی برای ارت تنها یک رشته سیم 2.5 باقی می مونه، که این مشکل سازه، چون سیم ارت هم باید همسایز با سیم فاز باشه.

 • سلام مهندس خسته نباشین.برای یک موتور القایی ۱ مگا وات چه نوع سیمی باید به فاصله ۴۰ متری از کنتور به تابلوی برق استفاده بشه؟چقدر جریان میکشه حدودا و نوع کنتوری که باید سفارش بدم چیه؟🙏🏻

 • سلام جناب مهندس خسته نباشید میخواستم بپرسم از یک کابل مفتول ۴*۱۰ به طول ۴۰ متر در دمای ۴۰ درجه حداکثر چند امپر برق میتونم بکشم که به مشکل بر نخورم

  • سلام. مرسی. طبق جدول های بالا حدوداً 40 تا 45 آمپر از هر رشته سیم.

 • سلام .
  مهندس جان تشکر از پاسخگویی دقیق و سخاوتمندانتون .

  بنده از سر در منزل که یک باکس هست و از تیر یک کابل ۶×۴ اگر اشتباه نکنم برای ساختمان (۴کنتور تک فاز ۲۵ آمپری) آمده میخوام برق بگیرم برای ۶ عدد دستگاه ماینر . حدود هر دستگاه هم حدود ۱۵ آمپر جریان میکشه .

  آیا کابلی که از تیر تا باکس به مصافت ۱۲متر ، سر در منزل (قبل از کنتور) اومده پاسخگو هست ؟
  چون ۴ عدد کنتور و ۶تا ماینر ۳۲۰۰ واتی قراره ازش جریان کشیده بشه …

  • سلام. اگر 4 عدد کنتور 25 آمپری از همون کابل تغذیه کنه، خیر جوابگو نیست. تماس بگیرید با 121 و این رو بهشون بگین، اگر لازم بدونن میان و عوض میکنن.
   من این دستگاه های ماینر رو از نزدیک ندیدم، ولی یکی از دوستان میگفت که اون عدد مثلاً 3200 وات که روی دستگاه مینویسن توان مصرفی نیست. اگر اینطور باشه ماینرهای شما خیلی کمتر از 15 آمپر جریان میکشن. پس یک ماینر رو روشن کنید و با یک مولتی متر جریان مصرفی اون رو دقیقاً اندازه گیری کنید.

 • سلام…خسته نباشید…

  در مورد کنتور خانگی تکفاز…یه فیوز خود کنتور داره که رو فیوز زده B25
  (B25یعنی فیوز 25امپر هست???)

  قبلاً مهندس راجع به نحوه محاسبه آمپر یه سوال پرسیدم فرمودین توان تقسیم بر 230…
  یعنی کنتور 25امپر خانگی…همزمان ظرفیت روشن کردن 28عدد لامپ 200وات رو داره یعنی مجموع توانمون 5600تقسیم بر 230میشه 24.34امپر
  ممنون…

  • سلام. مرسی. بله B25 یعنی فیوز 25 آمپر تندکار است.
   2- بله کاملاً درسته.

   • سلام مهندس خسته نباشید

    اگه کنتور 25امپره یعنی 25امپر جریان به ما میده…پس دلیل اینکه برای هر سر خطی(تو باکس فیوز منظورم هست یه فیوز جدا گانه قرار میدن مثلاً برای روشنایی 10امپر برای پریزها 16امپر برای کولر آبی 16امپر…)چیه…

    از چه قانونی برای گذاشتن فیوز در باکس فیوز استفاده میکنند برقکار ها…قانون مشخصی داره….من تا حالا در هر باکس فیوزی رو که تو خونه ها رفتیم باز کردم متفاوت بود از لحاظ فیوزی که گذاشتن …
    ممنون بابت زحماتتون

    • سلام. سیم ها و دستگاه های روشنایی توان تحمل 10 آمپر رو دارن، پس برای روشنایی ها از کلیدمینیاتوری 10 آمپر استفاده میشه. پریزها و سیم هاشون هم توان تحمل 16 آمپر رو دارن پس براشون از کلیدمینیاتوری 16 آمپر استفاده میشه.
     برای همینه که استاندارد میگه برای روشنایی ها از کلیدمینیاتوری 10 آمپر نوع بی و برای پریزها از کلیدمینیاتوری نوع سی استفاده کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی