فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
28
1394

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره 1/5 یا فرضاً یک سیم نمره 2/5 ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر 40 متر و دمای 25 درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه 1 : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه 2: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه 3: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها 70 درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای 25 درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از 25 درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای 40 درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره 2/5 که در گروه 1 قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای 40 درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح 0/75 است، کافیست جریان 20 آمپر را در 0/75 ضرب کنیم. در این صورت مقدار 15 (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از 25 درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره 10 مسی ، با طول حداکثر 50 متر، 77 آمپر است و برای طول حداکثر 100 متر 50 آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟535 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  آیا یک کابل برق را حلقه کنیم مثلا 50 متری و جریان نامی از آن عبور کند میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود در مورد مسائل و موارد در این زمینه اطلاعات میخواستم
  باتشکر

 • سلام
  از کجا بفهمیم یه وسیله برقی چند آمپر جریان میکشه؟

  • سلام. اگر دقیق میخوایید بدونید باید با مولتی متر کلمپی یا مولتی متر معمولی اندازه گیری کنید. ولی از روی توان دستگاه هم تا حدودی میشه آمپر مصرفی اون رو فهمید. به این صورت که توان هر چقدر بود تقسیم بر 230 کنید. مثلاً یک لامپ 200 وات حدوداً 0.86 آمپر جریان میکشه.

 • سلام مهندس وقت بخیر از جعبه کنتور تا داخل ساختمان از چه سیمی استفاده میشه ممنون

  • سلام. اگر کنتور 25 آمپر هست از کابل نمره 4 و اگر کنتور 32 آمپر هست از کابل نمره 6 استفاده کنید.

 • اگر پریز برقی با سیم نمره یک و نیم باشه بادستگاه مولتی متر چطوربفهمیم که چقدر آمپر میکشه…دستگاه مولتی متر باید روی چه شماره ای باشه

  • سلام. با مولتی متر نمی تونید متوجه بشید.

 • یک کابل ۴×۲چند متر باشه فیوز مینیاتوری موعقع اتصال کوتاه عمل نمیکنه..برای حل این مشکل چه باید کرد ..یعنی فیوز چند آمپر باید سر راهش قرار داد ..من یک کابل ۴×۲به اندازه ۸۰ متر کشیدم .مشکلی در قطع فیوز داره این مقدار مسافت .اگه داره چطور باید حلش کرد

  • سلام. اگر از کلید مینیاتوری تیپ بی استفاده کنید و آمپرش هم 16 یا 20 باشه، فیوز قطع میکنه.

 • فاصله خونه من از تیر برق که تابلو کنتور توزیع شرکت برق وصل است، ۱۰۴ متر فاصله دارد. ولتاژ برق شرکت ۲۲۵ ولت است، من میخواهم یک انشعاب ۲۵ امپیر برای خود بکشم. لطفاً راهنمایی کنید که کدام سایز کابل رو بخرم تا هم جریان کانل منتقل بشه و هم ولتاژ از ۲۲۰ پاینتر نره؟
  ممنون

  • سلام. در اینصورت شما نیاز به یک کابل نمره 10 دارید.

 • درود بر شما
  از اینکه این همه سخاوتمندانه وقت گذاشته و به سوال ها جواب می دهید بسیار سپاسگزارم
  آقای مهندس سا ل هاست در یک ساختمان قدیمی مسکونی با حدود 300 متر مربع زیر بنا و انواع وسایل برقی همه با یک کنتور تک فاز 25 آمیر و تقریبا بدون مشکل زندگی می کنیم اخیرا با مصرف متوسط ماهیانه بیشتر از 400 کیلو وات و با اخطار پر مصرف بودن مواجه هستیم
  برای رفع مشکل کنتور 25 آمپر دیگری اضافه شد
  1- آیا امکان داره و مجاز هستیم سیم های فاز و نول هر دو کنتور را از یک لوله خرطومی زیر کار به فاصله حدود 10 متر به جعبه فیوز برسانیم
  2- حداقل سایز و شماره سیم از کنتور به جعبه فیوز باید چند باشد
  با سپاس مجدد ملکی

  • سلام.ممنونم از شما. 1-فکر نمیکنم اون لوله خرطومی فضای کافی برای رد کردن یک کابل دیگه رو داشته باشه. چون استاندارد میگه بعد از رد شدن کابل ها از داخل لوله باید 30 درصد فضای خالی در لوله باقی بمونه.
   2- برای یک کنتور 25 آمپر شما باید یک کابل نمره 4 از کنتور به جعبه فیوز ببرید.

 • سلام.واسه آپارتمانهای 300متری کنتور سه فاز میدم حالا اگه25A سه فازباشه در بیشترین طول کابلی که 45متر هست چه نمره ای ازکابل سه فاز باید انتخاب بشه واگه32A سه فاز باشه چه نمره از کابل سه فازباید انتخاب بشه.کابل آسانسوری رو چی باید گرفت.

  • سلام. اگر کنتور 25 آمپر سه فاز هست باید از کابل 5 در 4 استفاده بشه.
   اگر کنتور 32 آمپر سه فاز هست باید از کابل 5 در 6 استفاده بشه.
   و برای کابل آسانسور هم بستگی به توان موتور داره. مقاله برق آسانسور و چاله آسانسور رو مطالعه کنید.

 • باسلام و احترام. بنده می خواهم از همسایه جریان برق را به بنای خودم انتقال بدهم و با توجه به اینکه کنتور برق نداریم خواستم سوال کنم برای انتقال برق با فاصله 150 متر چه نوع کابلی مناسب می باشد که هم جریان را بخوبی انتقال دهد و دچار نوسان نشود و این کابل در زیر خاک در مقابل باران و برف و… مقاوم باشد و پوسیدگی و اتصال نداشته باشد با تشکر

  • سلام. باید بفرمایید در منزلتون چه وسایل برقی رو استفاده میکنید و توان هر کدوم چقدره تا بتونم بهتون بگم. در ضمن بفرمایید کنتور همسایه چند آمپره؟ و اینکه آیا همسایه هم وسایل برقی پر مصرفی داره یا نه؟ چون اگر مصرف همسایه هم زیاده باشه شاید آمپراژ کنتور ایشون برای خودشون بیشتر جواب نده.

   • سلام وقت بخیر سپاس از پاسخ تان. برقی که قرار هست بنده از همسایه انشعاب بگیرم بدون کنتور هست و از تیر برق جریان گرفته شده است. برای خود من یک یخچال ۱۳ فوت و تعدادی لامپ ال ای دی هست همسایه هم همین مقدار استفاده دارد و طول سیمی که قرار هست از ایشان به باغ من برسد ۱۵۰ متر هست. که در این مورد خواستم سوال کنم چه نوع کابلی با چه ضخامتی نیاز هست که بعد از کشیدن از زیر زمین دچار پوسیدگی و اتصال نشود ممنون

    • سلام. اگر مصرف شما در همین حدی باشه که فرمودین، یک کابل 2 در 2.5 هم جوابگوست. ولی شما که هزینه می کنید و کانال هم حفر می کنید، پیشنهاد میکنم یک پله بالاتر، یعنی کابل 2 در 4 بگیرید، شاید در آینده خواستین دستگاهی مثل کولر آبی یا دستگاه دیگه ای رو اضافه کنید.

 • سلام ممنون از پاسخگویی سریع

  من یک کنتور 50 آمپر دارم که فاصلش تا پکیج حدود 150 متره پکیج برقیم حدود 40 آمپر برق نیاز داره به نظرتون میتونم با انتخاب یک سیم مناسب از پکیج برقی استفاده کنم یا برای این فاصله نمیتونم از کنتور تک فاز استفاده کنم

  • سلام.مرسی. آیا روی 40 آمپر مطمئن هستید؟ چون فکر نمیکنم یک پکیج برقی 40 آمپر برق مصرف کنه!!!. ولی اگر درست گفته باشید شما نیاز به یک کابل نمره 16 دارید، که هزینه خرید این کابل از خود پکیج هم بیشتر در میاد.

 • سلام
  وقت بخیر
  برای خوه در شمال هنوز کنتور نیومده برق از همسایه میخوایم بگیریم طول مسیر حدودا ۳۰ متر چه سیمی مناسبه؟

  • سلام. مرسی. حداقل باید از کابل نمره 6 استفاده کنید.

 • سلام ما از یک کلید معمولی چند تا لامپ اس ام دی ۱۸ وات می تونیم روشن کنیم ممنونم

  • سلام. حدوداً 8 تا 10 تا لامپ بیشتر رو نباید به این کلیدها وصل کرد، چون این اس ام دی ها جریان حجومی اولیه داره که اگر زیاد باشن باعث خرابی کلید میشن.

 • با سلام و خسته نباشید . قطر مناسب کابل برای برق سه فاز 32 آمپر با طول مسیر 20 متر چیست

  • سلام. برای اینکار نیاز به حداقل یک کابل 3 در 4 هستش. و اگر ارت و نول هم لازم دارید باید یک کابل 5 در 4 بکشید.

 • ممنون از مطلبتون در مورد سیم و کابل
  روزتون خوش

  • ممنونم از شما، با عرض پوزش امکان انتشار لینک نداریم.

 • سلام مهندس میخواستم بدونم سیم ورودی اصلی به داخل جعبه فیوز نمره چند باید باشد ؟

  • سلام. اگر کنتور شما 25 آمپر هست از کابل نمره 4 و اگر کنتور شما 32 آمپر هست از کابل نمره 6 و اگر کنتور شما 50 آمپر هست از کابل نمره 10 استفاده کنید.

 • سلام مهندس
  اگه با یه کابل ۴ در ۴ در طول ۱۱۰ متر برق کشی ۳ فاز صورت بگیره حداکثر تا چند امپر رو میتونه تامین بکنه ؟

  • سلام. دما در این مسئله خیلی تاثیرگذار هستش. مثلاً اگر دما رو 40 درجه در نظر بگیریم حدوداً 15 آمپر رو جوابگو هست.

 • سلام مهندس عزیز
  خونه دوستم در روستا که میرم، کولر گازیش رو روشن میکنه برق زیادی میکشه و لامپ ها ضعیف و کم نور میشن. خودش میگه مشکل از شبکه‌ برق روستاست. ولی در همون روستا فروشگاهی هست که کولر گازیش روشن و لامپ فروشگاه(smd بود) و یخچال ویترینی ( قدیمی) هم بدون مشکل کار میکنن. ازش پرسیدم ۲ تا کنتور دارید گفت نه یکی داریم و برای تلویزیون توی خونه و لامپ ها و 1یخچال خونه هم از همین کنتور استفاه میشه.
  مشکل برق منزل دوستم از چی میتونه باشه؟
  بسیار متشکرم

  • سلام. احتمال اینکه در منزل دوست شما از کابل ضعیف و نازک استفاده شده باشه زیاده. یا اینکه سرخط روشنایی ها با سرخط کولر گازی مشترکه.

 • در یک ساختمان انشعابات برق ب اینصورت میباشد
  ۱ کنتور ۲۵ امپر سه فاز برای اسانسور و مشاعات
  ۲. پنج عدد کنتور پنجاه امپر تک فاز برای واحد مسکونی
  ۳ دو کنتور ۳۲ امپر برای دو واحد مسکونی
  برای انتخواب کلید برکر چه امپری در نظر بگیریم
  حداقل و حداکثر امپر کلید برکر انتخابی برای ورودی ساختمان چند امپر باشد ؟؟؟

 • مهندس سلام عرض شد.من به یک پریز یک محافظ برق پنج تایی وصل کردم.که بهش کامپیوتر مانیتور مودم و لپ تاپ وصله و به آخریش هم یک سیم سیار با سیم دو متر که به اون سیم سیار تلویزیون و DVD و شارژر موبایل وصله و به آخرش هم یک محافظ دیگه که به اون محافظ هم یک کامپیوتر و مانیتور دیگه وصله و بعضی وقتها شارژر ویپ رو هم بهش وصل میکنم.یعنی تمام این وسایلی که بهتون گفتم درنهایت به یک پریز وصله.من فکر میکردم چون از محافظ خوب استفاده کردم مشکلی نداره ولی یکی از دوستان گفت خط داره.نظر شما چیه و با توجه به اینکه در نزدیکی پریز دیگه ایی نیست باید چیکار کنم؟ ببخشید طولانی شد.ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  • بله با دوستتون موافقم، این همه سه راهی در یک مسیر کار اشتباهی هست. اگر تمام این وسایلی که گفتین همزمان روشن بشن احتمال اینکه به سه راهی ها و پریز و خود دستگاه ها آسیب برسه زیاده. پیشنهاد میکنم از یک برقکار بخوایین بیاد و بررسی کنه، حتماً راهی پیدا میشه که از جعبه فیوز به اونجا یک کابل دیگه کشید. و بعدش یک ترانکینگ روی دیوار نصب کنید و هر تعداد پریز که خواستین روی ترانکینگ قرار بدید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی