خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته


602 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با سلام و احترام
  تو باغ یک کوره ذغالی دارم . فاصله کنتور تا کارگاه ۴۵۰ متر می باشد . ایا چنین فاصله ای برق جواب می دهد و باید از چه سیمی استفاده کنم ؟

  • سلام. شما باید توان یا جریان مصرفی کوره رو بهم بگین تا بهتون بگم جواب میده یا نه.

 • سلام باتشکرازسایت خوبتون.چندتاسوال داشتم
  میخواستم توی باغ کلیدتبدیل بزارم اگه بخوام ۴۰تالامپ ۱۵واتی بزارم که ۰۶۸=۲۲۰÷۱۵که ضبدر۴۰کنیممیشه۲.۷۲امپرمیکشه برااین بایدسیم چندبندازم بایدچهارتاسیم براتبدیل یه اندازه باش بعدتوخوبه اصلاهنوزفیوزوکنترنداره برق ازکنترهمسایه گرفته برق روازکجابگیرم بایدفیوزبزارم؟

  • سلام. مرسی. برای این مورد سیم نمره ۱٫۵ جواب میده.
   ۲- بله سیم ها همه باید یک اندازه باشه.
   ۳-یک فیوز ۱۶ یا ۲۵ آمپر داخل منزل نصب کنید و اون رو بین فیوزهای دیگه تقسیم کنید.

 • سلام من چهار عدد دستگاه دارم که به صورت ۲۴ ساعت کار میکنن و هفت هزار وات برق میکشن به نظرتون استفاده از یک کابل (دو در ده) برا این چهار دستگاه در تابستان و با توجه به قرار داشتن کابل در آفتاب کافیه؟

  • سلام. بله قطر کابل کفایت می کنه. ولی مطمئن بشید که آمپراژ کنتور برق شما هم جوابگو هست یا نه. برای این مقدار مصرف، شما نیاز به یک کنتور تکفاز ۵۰ آمپر دارین تا هم برق خونه رو جواب بده هم برق دستگاه ماینر رو.
   بهتره که کابل های برق رو از داخل لوله برق رد کنید تا زیر آفتاب مستقیم نباشه.

 • سلام مهندس باغ ما از کنتور ۴۰۰متر هست میخواستم ببینم برای روشن کردن ۱۰ لامپ ۴۰ وات از چه سیمی استفاده کنم ایا ۶*۲جواب میده

  • سلام. بله برای این مقدار مصرف، کابل نمره ۶ جوابگو هست.

 • سلام هنگام برقکاری باید از کجا شروع کنیم برق ساختمان وبعد چطور باید جریان سیم ها رو به دست اوریم

  • سلام. برقکاری ساختمان با شیارزنی محل لوله های برق شروع میشه. قسمت دوم سوال شما مفصله به کتاب آموزش برق ساختمان مراجعه کنید.

 • سلام.برق کارمون برای اشپرخانه دوتا پریز قرار داده که هرکدوم از سیم ۱.۵ استفاده شده دقیقا همون جا من باید هم یخچال دوقلو قرار بدم هم فر و ماکروویویعنی از هر پریز دو وسیله استفاده کنم لطفا کمکم کنید چکار کنم.باید سریع سیم رو عوض کنم و گر عوض کنم چه سیمی بزارم یانه جوابگو هست خواهش میکنم بهم جواب بدین

  • سلام. بهتره از یک برقکار با تجربه کمک بگیرین. میشه کاشی های دیوار رو با فرز برش زد و کنار پریزهای دیگه، یکسری پریز دیگه بصورت توکار قرار داد. البته از سه راهی برق هم میشه استفاده کرد ولی ایمنی و زیبایی پریزهای توکار بیشتره. سیم های قبلی رو هم به برقکار بگید تعویض کنه و سیم نمره ۲٫۵ قرار بده.

 • سلام ببخشید یک سیم چقدر می تواند جریان عبوردهد

  • سلام. بستگی به قطر اون سیم داره. به جدولی که در بالا اومده نگاه کنید.

 • باسلام واحترام وخسته نباشید
  از کابل ۷۵*۲ امکان استفاده ۱۰ عدد لامپ ۱۲ وات ال ای دی وجود دارد یا خیر ؟

  • سلام. مرسی. اگر منظورتون کابل ۰٫۷۵*۲ هستش. بله میشه و جوابگو هست.

 • سلام برای ۴ عدد لامپ otb ۳۰۰وات مینیاتوری چند امپر بزارمً؟ طریقه محاسبه ال ای دی که چند امپر میکشه چگونس؟ مثلا یه لامپ ال ای دی ۱۰۰ وات چند امپر میکشه؟

  • سلام منظورتون از OTB آیا COB هست؟ چون تا به حال OTB نشنیدم!!!
   اگر منظورتون COB باشه، برای ۴ تا باید یک فیوز ۱۰ آمپر نوع B نصب کنید.
   توان مصرفی تقسیم بر ولتاژ، میشه آمپر مصرفی. البته توان مصرفی با اون ۱۰۰ واتی که روی لامپ می نویسه فرق داره.
   برای پیدا کردن آمپر مصرفی لامپ ال ای دی بهترین وسیله یک مولتی متر کلمپی هست.

 • سلام
  ممنون از سایت و راهنمایی هاتون.
  چند تا سوال داشتم در رابطه با سیم کشی ممنون میشم جواب بدین:
  ۱-از کنتور اصلی تا تابلو برق حدود ۱۰ متر فاصله داریم و روی هر فاز هم حدود ۶۰ آمپر بار هستش میخواستم کابل مناسب برای این فاصله و این آمپراژ برای هر فاز رو راهنمایی کنین(کابل بهتره یا سیم روکش دار تک رشته؟و اینکه سطح مقطع هر کدام چقدر باید باشد؟)
  ۲-چون روی هر فاز ۶۰ آمپر بار هست آیا سیم نول باید سه برابر فاز ها باشه؟
  ۳-سیم ارت برای این مقدار بار چقدر باید باشه؟
  ۴-برای محافظت بهتر از این مدار چه چیزهایی باید توی تابلو برق اضافه کرد؟
  سپاسگذارم از توجه و راهنمایی های مفید شما.

  • سلام. مرسی ۱- برای این مورد از کابل نمره ۱۰ استفاده کنید.
   ۲- اگر از برق ۳فاز برای دستگاه های ۳ فاز استفاده می کنید، سیم نول باید همسایز یکی از فازها باشه، ولی اگر از هر فاز برای یکسری دستگاه تکفاز مجزا استفاده می کنید باید قطر سیم نول ۳ برابر فاز باشه.
   ۳- سیم ارت باید همسایز یکی از از فازها باشه.
   ۴- یک محافظ جان و ۳ عدد مینیاتوری کفایت می کنه.

   • سلام
    وقت بخیر
    ممنون از اینکه اینقدر سریع جواب دادین.سپاسگذارم از این همه توجه.
    میخواستم بدونم سیم ۱۰ برای مصرف مداوم ۶۳امپر جواب میده من برای فارم ماینر میخواستم و اینکه ایا سیم تک رشته استفاده کنم یا کابل چند رشته میتونم استفاده کنم (۲رشته ۳رشته یا پنج رشته) ممنون.

    • سلام. خواهش می کنم، بله هم می تونید از کابل و هم از سیم نمره ۱۰ استفاده کنید، ولی مقررات برق ساختمان برای مسیر کنتور تا داخل واحد، کابل رو پیشنهاد می کنه.
     اگر این برق ۳ فاز رو می خوایید برای دستگاه ماینر استفاده کنید، چون اون دستگاه ها تکفاز هستند، این رو بدونید که سیم نول شما از کنتور تا تیر برق کم میاره، این رو باید برین و از اداره برق سوال کنید که آیا با پرداخت هزینه ای جداگانه امکان تعویض سیم نول و کلفت تر کردن اون وجود داره یا نه.

 • برای حدود ۲۰۰امپر مصرف مداوم حدود ۴۰متر فاصله از کنتور چه کابلی رو پیشنهاد میدین و برای ثابت نگه داشتن ولتاژ چه ترانسی استفاده کنم.

  • سلام، برای این مورد شما بایستی از کابل نمره ۷۰ مسی یا نمره ۱۲۰ آلومینیومی استفاده کنید.

 • سلام ببخشید یه سوال داشتم
  با توجه به قیمت بالای ترانس برق یا استابلایزر ، روش دیگر و ارزان تری هست که بتونیم باهاش برق خونه رو تقویت یا ثابت نگه داریم؟

  • سلام. استابلایزر از نظر قیمت بهترین گزینه ست.

 • سلام
  پرسش براي خريد دستگاه آمپرمتر دارم:
  ١، بهترين روش براي سنجش آمپر يك دستگاه ،يا ميزان عبور آمپر از يك قسمت (سيم) در شبكه برق كشي چيست؟
  ٢، براي خريد كلمپ امپرمتر (بيشتر براي مصرف خانگي) تو رنج ٢٠٠ تا٣٠٠ چه مدلي را پيشنهاد مي كنيد؟آيا تواين رنج قيمت ، دستگاهها دقت لازم را دارند ؟

  باتشكر

  • سلام. ۱-استفاده از آمپرمتر کلمپی بهترین و سریعترین روشه.
   ۲- کلمپ متر های هولدپک (holdpeak) رو بهتون پیشنهاد می کنم.

   • با تشكر از پاسختون ،
    آيا اين برند هولدپيك ، كلمپي تو رنج قيمتي زير پانصد تومان دارد؟ ؟
    تو اينترنت كه سرچ كردم مدلهاي كلمپي هولدپيك ، بيشتر بالاي يك و دو ميليون بودن

    • سلام. خواهش می کنم، بله داره. با شماره ۰۹۱۰۲۰۹۴۸۴۳ از طریق تلگرام یا واتس آپ در تماس باشید و بگین که کاتالوگ مولتی متر ها رو براتون ارسال کنن.
     بگین از کاربران سایت آموزش برق هستید و براتون تخفیف هم لحاظ کنن.

 • با سلام و احترام
  سپاس از سایت خوبتون و وقتی که برای پاسخگویی صرف می کنید
  بنده یک فر برقی خریدم که مطابق با دفترچه حداکثر مصرف اون به حدود ۴۵۰۰ وات نیز میرسد که ممکن است در هفته حدود ۳ تا ۴ ساعت روشن بشه.
  پریزی که در آشپرخانه تعبیه شده است سیم ۱٫۵ دارد. متاسفانه هر چه تلاش کردم قادر به تعویض اون نشدم، استفاده از همین سیم ۱٫۵ برای فر رو خصوصا با توجه به مصرف ۴۵۰۰ واتی مجاز می دونید؟

  • سلام. خیر پیشنهاد نمیشه، مگر اینکه از حداکثر توان فر استفاده نکنید و در زمان کار فر، بقیه وسایل برقی آشپزخانه رو خاموش کنید. یا اینکه اگر جعبه فیوز نزدیکه یک سیم ۲٫۵ براش بکشید.

 • سلام
  ایا میشه برای مصرف حدود ۳۰۰۰ وات (هفته ای حداکثر ۳ ساعت وسیله روشن میشه)، از سیم ۱٫۵ استفاده کرد؟
  متاسفانه سیم پریز ۱٫۵ و قابلیت تعویض نداره

  • سلام. اگر طول مسیر در حدود ۲۰ متر باشه، بله میشه و مشکلی نداره.

 • سلام
  یه دستگاه ۳۵۰۰ وات دارم که از کنتور ۲۵ آمپر ۲۰ متر فاصله داره
  به نظرتون اگه از کنتور تا کنار دستگاهم از کابل ۲.۵ استفاده کنم برقش تامین میشه؟ چیکار کنم که مطمئن شم برقش بدون مشکل تامین میشه.
  تا اونجا قبلا سیم کشی برق انجام شده
  میتونم کنار دستگاه فاز دوتا سیم رو به هم وصل کنم و نول دوتا سیم رو به هم وصل کنم تا مطمئن باشم مسیر به اندازه کافی جریان میکشه؟
  و اینکه اگه بخوام یه فیوز مناسب دیگه اضافه کنم چه فیوزی بذارم و کجا قرارش بدم؟

  • سلام. بله برای ۳۵۰۰ وات سیم ۲٫۵ جواب میده. ولی اگر می خوایید خیالتون کاملاً راحت بشه، بعد از نیم ساعت که دستگاه کار کرد، روکش سیم رو لمس کنید، اگر گرم نشده بود، یعنی مشکلی نداره و اون سیم جوابگوست.
   یک فیوز ۱۶ آمپر در ابتدای سرخط براش نصب کنید.

 • سلام
  برای کولر ۱۸هزار دوتکه چه سیمی باید بکشم؟
  از فیوز تا کولر تقریبا ۱۵ متر

  • سلام.سیم نمره ۲٫۵ هم جواب میده، ولی اگر سیم ۴ بکشید بهتره.

 • سلام جناب بنده میخوام از ۲۰۰ متر فاصله برق بگیرم
  و از سیم ۲*۲.۵استفاده کردم بنظرتون واسه کف کش چند اینچ مناسبه؟
  وازچه فیوزی استفاده کنم؟
  ممنون

  • سلام. سیم ۲٫۵ اصلاً جوابگو نیست. حداقل باید از کابل نمره ۶ استفاده کنید. اگر از کابل نمره ۶ استفاده کردید یک فیوز ۱۶ آمپر سر کابل نصب کنید. اون وقت می تونید یک کف کش ۲ اینچ نصب کنید.

 • سلام
  ۳ تا دستگاه دارم که در مجموع ۴۰ امپر برق نیاز دارند
  سیم فاز سایز ۱۶ و سیم نول سایز ۱۰ انداختم
  الان سیم نول داغ میشه در حدی که نمیشه تو دست گرفتش
  سیم فاز هم یکم کمتر از نول داغه
  ایراد از سیم هاس یا برق کشش نداره؟؟؟

  • سلام. بله ایرادش از سیم هاست. آخه چرا وقتی سیم فاز ۱۶ هست، سیم نول رو ۱۰ در نظر گرفتین، مگر اینطور نیست که جریانی که از فاز میره باید از سمت نول برگرده. پس سیم نول رو تعویض کنید مشکل حل میشه.

 • سلام
  ما تو خونمون کارگاه خیاطی داریم و کنتور هم ۱۵ آمپره تا حالا دوبار از قسمت تقسیم برق روی دیدار سر سیم ذوب شده مصرف دستگاه ها رو جمع زدم همه با هم روشن باشه حدود ۲۰ آمپر مصرف داره
  مگه در صورت آمپر بیشتر کشیدن از کنتور نباید فیوز پایین بزنه ؟
  به نظرتون یک کابل جدا از کنتور مستقیم بکشم تو کارگاه مشکل حل میشه ؟

  • سلام. احتمال اول اینه که فیوز کنتور خراب شده باشه. و دوم اینکه دقت فیوزها بعد از چند سال کار کردن کم میشه و دقیقاً روی ۱۵ آمپر قطع نمی کنه. احتمال سوم هم اینکه شما درست حساب نکرده باشید و مصرف شما به ۲۰ آمپر نرسیده باشه.
   ۲- بله اگر یک کابل مجزا از کنتور تا کارگاه بکشید مشکل حل میشه.

   • سلام
    با تشکر از پاسخ گویی سریع تون
    آمپر دستگاه ها رو به نظرم درست حساب کردم مثلا یک چرخ ۵۵۰ وات هست تقسیم بر ۲۲۰ کردم ۲٫۵ آمپر بدست آوردم اگر اشتباه حساب کردم شما اصلاح کنید
    واسه کابل مستقیم از کنتور تا کارگاه سیم نمره چند بگیرم ۲٫۵ خوبه؟
    واسه احتمال ضعیف یا خراب شدن فیوز کنتور بهتره همون جور باشه والا اگر درستش کنم باز میبینی چپ و راست فیوز پایین میزنه و واسه کارم مشکل پیش میاد به جاش میخوام یک فیوز تو مسیر کابل بزنم فیوز چند آمپر بخرم و نظرتون راجب خرید فیوز جدا چیه ؟

    • سلام. خواهش می کنم. ۱- بله درست حساب کردید.- بله کابل نمره ۲/۵جوابگوی کار شماست ۳- بله می تونید یک فیوز داخل کارگاه نصب کنید، یک فیوز ۱۶ آمپر نوع c براتون مناسبه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی