خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


600 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با سلام
  از کنتور ساختمان تا طبقه اول سیم نول که ۲.۵ بود سوخته بود برقکار سیم ۶ انداخت مشکلی ایجاد نمیکنه طول سیم هم ۱۷ متر هستش
  در ضمن تغییر ضخامت در هزینه برق تاثیر داره

  • سلام. خیر مشکلی ایجاد نمیکنه. ولی بهتر بود که از کنتور تا طبقه اول از کابل استفاده می کردین بجای سیم.
   ۲- اگر برق زیادی از سیم کشیده بشه که باعث داغ شدن سیم بشه، باعث افزایش هزینه برق میشه.

 • با سلام و احترام.
  آبگرمکن برقی داریم که متوجه شدیم دوشاخه آن داغ و دفرمه شده. اینطور نبود به تازگی داغ میکنه. پریز چک کردیم محل اتصال سیم‌ها کاملا سالم بود. دو شاخه عوض کردیم دوباره در اثر داغ شدن دفرمه شد. چه علتی باعث این اتفاق هست؟

  • سلام. جریان کشیدن بیش از حد و داغ شدن دوشاخه باعث بروز این مشکل میشه. بهتره دوشاخه رو قطع کنید و سیم هاشو رو مستقیم با سیم های داخل پریز با لحیم یا ترمینال سرامیکی به همدیگه متصل کنید. اتصالات سست هم باعث داغ شدن میشه.

 • سلام جناب مهندس خروجی یک فیوز شانزده تا بیست آمپر حدود دویست متر کابل یک تکه چهار به دلیل عدم آسیب به کابل استفاده کردیم مصرف ما نزدیک به چهارده آمپر هست که بریکر بالا دست فیوز عمل میکنه مشکل میتونه مسافت کابل باشه؟؟؟ ممنون و سپاسگذار

  • سلام. احتمالش هست ولی قبلش از سلامت خود بریکر مطمئن بشید.

 • باعرض سلام خدمت شمایکی ازدوستان یه کولرایستاده داره که برق مستقیم اززیرکنتور برق کشیده کابل ۶*۲هستش قبل ماه رمضان فیوزی که سرراه کولرگذاشته بودمشکل پیداکرده بود حتی ورودی فازبه فیوزروکشش آب شده ماآومدیم فیوزعوض کردیم فیوزقویترگذاشیم ۲۵ کردیمش ۳۲و سیم آب شده هم برش زدیم درست کردیم تادیشب که به بهم زنگ زدگفت کولربازهم اونجورشده زنگ زدیم نصاب کولراومدکولرچک کرد مشکلی توکولرنبود چون بعضی اوقات کولرمشکل پیدامیکنه آمپر بیشترمیکشه اما مشکل نداشت البته با اهم مترکه زدن برق ورودی کولر۲۳۴ولت بودبه جای ۲۲۰ به نظرمشکل کجاست

  • سلام. از روی پلاک دستگاه مقدار جریان مصرفی رو در حالت ماکزیمم نگاه کنید. بعدش طول مسیر کابل کشی رو تقریبی حساب کنید و با جدول بالا مقایسه کنید و ببینید که آیا کابل شما مناسبه یا نه.
   ولی اینکه روکش کابل ذوب شده نشون دهنده اینه که کابل شما برای این کار ضعیف هست. در ضمن اتصالاتتون رو هم سفت و محکم انجام بدین چون در محل اتصالات هم باعث ایجاد حرارت میشه.

 • با سلام و خسته نباشيد
  من يك كولر ۳۰ يا ٣٢ هزار دارم كه امسال وقتي بعد چندماه روشن اش كردم مشكل پيدا كرد و فيوزها پريد، پنل بيرون باز شد سيم هاي كمپرسور ذوب و چسبيده بودن، كابل كمپرسور تعويض كرديم ولي اينبار فن هم روشن نشد برديم تعمير گفتن سوخته ، سيم پيچي شد و اورديم . وقتي تستش كرديم روشن ميشد ولي خودم احساس ميكردم بدنه فن خيلي داغ ميكنه. فردا ظهر ك كولر را روشن كرديم بعد از كمي كار كردن صداي جير يا جيغ بلندي از فن ميومد و هربار خاموش ميكرديم بعد مدتي روشن كرديم باز بعد پنج تا ده دقيقه دوباره صداي جيغ شديد و منقطع … . دوباره فن رو برديم تعميرگاه (احتمال دادن شايد در زمان سيم پيچي برخي تيغه جفت نشده و ،،،،) الان دوباره فن و نصب كردم يك ساعتي گذاشتم كار كرد خوشبختانه صدايي نداشت ولي بعد خاموش كردن كولر ، رفتم بيرون و سر پنل را برداشتم و دست روي بدنه فن گذاشتم خيلي داغ بود و نميشد دست را روي فن نگه داشت

  ….ببخشيد طولاني شد ولي واقعا برام سوال است زيرا من سالهاي قبل تست نكرده بودم كه فن كولر اينقدر داغ ميشه يا نه
  آياواقعا طبيعي است اينقدر فن بيرون داغ شود ؟….
  آيا اين نشانه مشكل ديگري ميتواند باشد از نظر برقي يا مكانيكال ،،،،؟؟
  آيا ممكن است صداي ايجاد شده قبلي در اثر همين حرارت زياد بوده باشد؟
  نگرانم دوباره فردا ظهر كه هواي اينجا ( خوزستان) بسيار گرم ميشه اگه كولر رو بزنم دوباره اين صدا ايجاد بشه

  با سپاس

  • سلام. بله گرم شدن فن بیرون تا یک حدی طبیعی هست ولی باید یک سرویس کار با تجربه بیاد و از نزدیک مقدار حرارت فن رو تست کنه، که اگر خیلی داغ می کنه، بگرده و مشکل رو پیدا کنه.

 • سلام و عرض ادب ببخشید درجواب یکی از کاربرها فرمودید کلمه ماینر رو سرچ کنید انجام شد ولی چیزی یافت نشد ؟ سوال اگر ازیک کنتور ۳ فاز بخوایم ۳ لاین ۲۲۰ ولت که هر لاینmax33آمپر بگیریم باتوجه به اینکه درحالت معمول کنتور زیر بار هست که مجموع ۳لاین ۹۹ آمپر میشه باید حتما” از کلیدکامپکت استفاده بشه؟وباچه میزان جریانی؟ممنون شرمنده طولانی شد.

  • سلام. مرسی. خیر نیازی به کلید کامپکت نیست. یک فیوز سه فاز در قسمت کنتور و یک فیوز ۳ فاز و ۳ فیوز تکفاز در داخل واحد کافیه.

 • مهندس جان سلام و عرض ادب ببخشید درحالت معمول چند نوع کنتور ۳ فاز از لحاظ میزان جریان دهی داریم ؟ واینکه چند آمپر هستند؟ مااز روی کنتور دیجیتال نمیتونیم تشخیص بدیم چند آمپر هست ممنون

  • سلام. در حال حاضر اداره برق ۳ نوع کنتور سه فاز به مشترکین ارائه میده، ۲۵ آمپر، ۳۲ آمپر و ۵۰ آمپر.
   اگر روی خود کنتور نزده که چند آمپره، باید روی قبض برقتون رو نگاه کنید.

 • سلام من الان یه سالن دارم ۵۰۰۰۰وات مصرفی دارم تا تابلو برق باید از چه کابلی استفاده کنم ممنون میشم اگه جواب بدید

  • سلام. شما باید از کابل نمره ۶ استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید من یه سالن دارم
  که زود زود فیوز میپره مشکش چیه چن بارم فیوزو عوضش کردم تتصاای هم نداریم

  • سلام. اگر مطمئن هستید که فیوزها سالم هستند، پس شما دارید بیشتر از ظرفیت مجاز از سیم ها جریان میکشید. باید سیم ها رو کلفت تر کنید یا بار روی سیم ها رو کم کنید.

 • سلام
  سئوال من مانند سئوال آقاي رسولي است، براي مصارف معمولي باغم (پمپ استخر و ۴ لامپ كم مصرف) مجبورم از كنتور همسايه برق بگيرم كه در ۹۰متري است، آيا امكان انتقال اين برق با يك سيم ضخيم برق كشي شدني است يا بايد از كابل استفاده كنم؟
  امكان نصب كنتور هم براي من نيست.
  با تشكر

  • سلام. ظرفیت پمپ استخر رو باید بهم بگین که چند واته یا چقدر جریان میکشه، و اینکه سه فاز هست یا تکفاز؟

   • سلام و احترام وتشكر از پاسخ
    پمپ استخر خيلي كوچك و تك فاز است و به نظرم ۲۵ صدم وات مصرف مي كنه و يك اينچ است با قدرت ۱۴ متر ( عمدا كوچك انتخاب شده تا برق زيادي نكشه) ۴ لامپ را هم عمدا نوشتم كه بيشترين احتمال را در نظر گرفته باشم خواستم ببينم امكان انتقال همين مقدار برق با سيم نه كابل از فاصله ۸۰ يا ۹۰ متري هست؟ متشكرم

    • سلام. مرسی. بله از کابل نمره ۲٫۵ استفاده کنید، جوابگو هست.
     بهتره که برای استخرها از پمپ ها و لامپ های ۱۲ ولت استفاده کنید که خطری نداشته باشه.

 • ببخشید من با امپر سنج از کابل فاز و نول امپر گرفتم جمع ۳ تا فاز ها میشد مثلا۵۰ ولی از نول ک امپر گرفتم حدود ۲۰ نشون میداد ایا این طبیعی هست؟ کنتور های دیجیتال نول را محاسبه میکنند یا فاز؟

  • سلام. بله طبیعی هست.۲- کنتورها توان مصرفی رو اندازه گیری می کنند.

 • سلام و خسته نباشيد
  در جعبه فيوز داخل خانه ( منظور فيوزهاي مينياتوري) ، سه رشته مسي ١٠ فاز از كنتور سه فاز و فيوزهاي سراميكي آمده
  سوالم اين است وقتي سه سيم فاز را به سه فيوز مينياتوري وارد كرديم ،براي برق دار كردن بقيه فيوزها و براي اتصال سري بين دو فيوز مينياتوري مجاور ، سيم ٦ استفاده كنم مشكلي نداره؟
  لازم بتوضيح است از مينياتوريها به سيمكشي داخل سيم ٦ رفته
  سوال دوم- كولر سي ودو هزار ما بعد از رفتن روي كمپرسور فيوز ٢٥ آمپرش ميپرد ، آيا امكان دارد خرابي فيوز باعث اين مورد باشه؟؟ يعني امكان دارد يك فيوز بدليل خرابي. بصورت بدون بار ،قطع و وصل شود ولي وقتي آمپر زياد در حد كولر بكشد قطع شود و بپرد؟؟

  • سلام. اگر کنتور منزل شما ۳۲ آمپر باشه می تونید از سیم نمره ۶ استفاده کنید ولی اگر کنتور شما ۵۰ آمپر هست باید از سیم نمره ۱۰ استفاده کنید.
   ۲- بله احتمالش هست که فیوز خراب باشه، احتمال بعدی هم سرویس نشدن به موقع کولر و جریان کشی بیش از اندازه اون هست.

 • با سلام
  بیخشید از کابل ۶*۴ ۳ فاز در دمای حداکثر ۴۵ در ظهر از هر رشته چند امپر میشه حداکثر کشید؟ یعنی ۳ تا رشته هر رشته چند امپر؟
  فیوز کنتور رو گذاشتم ۶۳

  • سلام. البته باید طول مسیر رو می فرمودید. ولی حدوداً ۲۳ آمپر از هر رشته می تونید جریان بکشید.
   فیوز کنتور رو خود اداره برق با توجه به آمپراژ کنتور تعیین می کنه.

 • سلام و درود فراوان.ببخشید این سیم که از تیر برق شهری وارد کنتور میشه اگه بعد از کنتور هم از همون سیم استفاده بکنیم حداکثر چند آمپر میشه از سیم کشید؟اگه آمپر حدود ۵۰ بخوایم اداره برق کنتور برق تعویض میکنه یا سیم پشت کنتور؟ با فرض اینکه سیم پشت کنتور سایز ۴*۲ باشه بعد از کنتور اگه سیم مثلا ۶ استفاده بکنیم میشه جریان بیشتری از ظرفیت سیم پشت کنتور گرفت؟یعنی میشه مبنا رو برای آمپر مورد نیاز سیم ۶ وصل شده به کنتور گرفت یا مبنا همون سیم ۴ پشت کنتوره؟سپاس از شما و سایت خوبتون

  • سلام. اگر فقط یک کنتور در منزل شما باشه ، معمولاً از کابل نمره ۴ یا ۶ استفاده می کنن. اگر نمره ۴ باشه حدوداً ۲۷ آمپر و اگر نمره ۶ باشه تا ۳۵ آمپر رو جوابگوست.
   ۲- اگر کنتور ۵۰ بخوایید باید درخواست کنتور با آمپراژ بالاتر رو بدید و هزینه ای رو بابتش به اداره برق پرداخت کنید.
   ۳- با فرض اینکه سیم پشت کنتور سایز ۴*۲ باشه بعد از کنتور اگه سیم مثلا ۶ استفاده بکنیم میشه جریان بیشتری از ظرفیت سیم پشت کنتور گرفت؟ پاسخ: خیر نمیشه مثل جوی آبی می مونه که ابتداش تنگ باشه و انتهاش گشاد، پس ظرفیت جوی آب به اندازه جوی تنگ میاد پایین.

 • درود بر شما
  مهندس جان یک کابل ۲٫۵ در ۲ برای ماینر کشیدم ، اگر از پشت کنتور برق فاز را بگیرم و نول را از جلوی کنتور بگیرم مشکل خاصی بوجود نمی یاد ؟
  و حداکثر چند امپر از این کابل میتوانم بکشم با توجه به اینکه مصرف معمولی خانه هم هست
  در ضمن سیم های که از کنتور آمده فاز نمره ۴ و نول ۲٫۵ است

  • سلام کامران جان. شرمنده به سوالات غیر اخلاقی جواب نمیدیم.
   ۲- از کابل نمره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر می تونید جریان بکشید. برای مصرف معمولی خانه هم باید ۱۰ آمپر رو در نظر بگیرید.

 • سلام مهندس مرسی از زحماتتون و سایت بسیار عالی تون ، از کنتور ۲۵۰ آمپر سه فاز به فاصله ۲۰ متر میخوام کابل بکشم چه کابلی لازم دارم که جواب بده؟ و تقریبا چنده قیمتش؟

  • سلام. مرسی. ما کنتور ۲۵۰ آمپر نداریم که. احتمالاً منظورتون ۲۵ آمپر بوده باشه. در اینصورت باید کابل ۵ در ۴ و اگر پولش براتون مهم نیست ۵ در ۶ بکشید. قیمت ها بسته به برند خیلی متفاوته ولی حدوداً ۱۸ هزار تومنه.

 • درود خدمت شما دوست عزیز
  من یه کابل شماره ۶ از کنتور به فاصله حدود ۱۵ متر از داخل دیوار به یه اتاقک کشیدم و میخوام دستگاه ماینر s9 بش وصل کنم حالا میخوام بدونم تا چند دستگاه رو جواب میده اگه لطف کنید منو راهنمایی کنید ممنوندار میشم

  • سلام. اون کابل ۶ که کشیدین تا ۵۸ آمپر رو جوابگوست. البته باید کنتور منزل هم تا ۵۸ آمپر رو جواب بده. ولی به احتمال زیاد کنتور منزل شما یا ۲۵ آمپر هست یا ۳۲ آمپر.

 • با سلام و عرض ادب میخواستم ۳۰دستکاه ماینر رو به فاصله ۴۵متر از کنتور نصب کنم که هر دستگاه ۱۰امپر می‌کشه.یعنی واسه هر فاز ۱۰۰امپر میفته .جمعا ۳۰۰امپر ایا کابل۱۶*۲۵*۳
  آلومینیوم جواب میده .فیوز چند آمپر ؟
  ممنون از راهنماییتون

  • سلام. حداکثر کنتوری که شما می تونید برای منزلتون خریداری کنید یک کنتور ۵۰ آمپر ۳ فاز هستش. و جوابگوی این کار شما نیست. حتی اگر از پشت کنتور هم بگیرین باز هم کابلها جوابگو نیستند.
   لطفاً در قسمت جستجوی سایت آموزش برق کلمه ماینر رو سرچ کنید و سوالات سایر دوستان رو در این زمینه مطالعه کنید.

 • سلام مهدس جان ،
  کابل های که از تیر برق به کنتر وارد میشند از لحاظ ساختاری شبیه سیم انتن هستند به اینصورت که یک مغزی دارن که فازه و رشته سیمی که این مغزی را احاطه کرده که نول هست.
  میخواستم ببینم اسم این کابل ها چیه و حداکثر چه جریانی میشه ازش کشید .
  مرسی تشکر

  • سلام. خیر کابل هایی که از تیر برق به کنتور میاد، کابل های برق معمولی هستش. که بسته به تعداد واحدهای یک ساختمان می تونه نمره ۴ یا ۶ یا ۱۰ و یا ۱۶ باشه.
   اون مدل کابلهایی که شما می فرمایید هم در بازار هست و برای این مورد استفاده نمیشه. جریانی که میشه ازشون کشید بستگی به کلفتی مغزی داخل اون کابل ها داره.

 • با سلام
  من از کنتور خانه میخوام برق بکشم برای باغم که ۳۰۰متر از خونه فاصله داره از چه کابلی استفاده کنم که بتونم ۲۵ آمپر را انتقال بده

  • سلام. شما باید از کابل نمره ۱۶ مسی استفاده کنید. بنظرم برای باغتون یک کنتور دیگه بگیرین بصرفه تره.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی