فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
28
1394

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره 1/5 یا فرضاً یک سیم نمره 2/5 ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر 40 متر و دمای 25 درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه 1 : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه 2: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه 3: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها 70 درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای 25 درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از 25 درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای 40 درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره 2/5 که در گروه 1 قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای 40 درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح 0/75 است، کافیست جریان 20 آمپر را در 0/75 ضرب کنیم. در این صورت مقدار 15 (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از 25 درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره 10 مسی ، با طول حداکثر 50 متر، 77 آمپر است و برای طول حداکثر 100 متر 50 آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟485 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  میخواستم بدونم اگر سیم ۲.۵ پریزهای اتاق رو به سیم ۶ ورودی اتصال بدیم(باچسب برق) و کلا یک فیوز هم برای کولر و اتاق استفاده شده باشه مشکلی پیش میاد؟

  • سلام. بله مشکل داره. استاندارد میگه که سرخط اینها باید از همدیگه جدا باشن.

 • سلام از کجا متوجه بشیم که پریز برق آشپزخانه چند آمپر رو پشتیبانی می کنه؟
  اگر برای وسیله ای مثل فر برقی از سه راهی استفاده کنیم مجاز هست؟ سپاس

  • سلام. اگر از سیم های نمره 2.5 استفاده شده باشه و اتصالات سفت و محکم باشه میتونه تا 16 آمپر رو جریان بده.
   2-از نظر مقررات استفاده از سه راهی مجاز نیست. ولی تویه خونه 90 درصد ما ایرانی ها استفاده میشه. حالا این به شما بستگی داره که فردی مقرراتی باشید یا مثل اون 90 درصد بقیه عمل کنید.

 • جناب استاد اگر جایی باشیم که سیم مثلا نمره 6 نداشته باشند میتوانیم دو عدد سیم نمره 4 را سر و ته ببندیم که بشود 8؟ خطری ندارد اگر مجبور بشیم منطقه محرومی بود

  • سلام. در هیچ جایی ندیدم که این قضیه رو منع کرده باشن و بگن این کار اشتباهه، ولی طبق تجربه که این کار رو انجام دادیم، باعث شده که سر هر دو سیم در محل اتصال گرم بشه که این اصلاً خوب نیست. یعنی اگر شما 2 تا سیم نمره 4 رو با هم موازی کنید به اندازه یک سیم نمره 8 بهتون برق نمیده و مقدار کمتری باید از اون انتظار داشته باشید.

 • سلام مهندس
  کنتور خونه ام تک فاز در منطقه گرم جنوب کشور زندگی میکنم دمای هوا در تابستان تا ۴۸ الی ۵۰ درجه هم میرسه
  از کنتور دو فیوز جداگانه هر کدوم ۳۲آمپر نصب کرده ام
  یکی از فیوزها فقط یک کولر گازی بهش وصله با سیم نمره ۶ حدودا ۱۲آمپر میکشه موقعی که کولر روشنه
  فیوز دیگری به برق کل ساختمان وصل با سیم ۶ که همون سیم ۶ در کل ساختمان و اتاقها رفته و هر جا نیاز به کولرگازی بوده همون سبم ۶ و هر جای دیگه ای روشنایی و غیره بوده با سیم ۱.۵ و ۲.۵ از سیم ۶ جدا شده موقعی که دو کولر گازی و یخچال و مابقی روشنایی استفاده میشه همون سیم ۶ حدودا ۲۲آمپر جریان ازش عبور میکنه خواستم بپرسم که آیا همین سیم ۶ که واسه کل ساختمان رفته و این مقدار جریان ازش عبور میکنه جواب میده؟
  ممنون میشم از راهنمایی تون

  • سلام. سیمکشی شما اشتباه انجام شده و این می تونه به وسایل برقی منزل شما آسیب بزنه. چون نباید سرخط روشنایی ها و پریزها و کولرگازی ها روی یک سرخط باشه.
   بهترین کار اینه که برای هر کدوم از کولرگازی ها یک کابل نمره 4 یا 6 مجزا از کنتور ببرید.

 • با سلام خدمت مهندس
  یه کنتور تک فاز داریم که حدودا سه خونوار به کنتور بنده متصلن، چون فاصله خونه خودم با کنتور حدودن ۵۰متره نوسان برقمون زیاده و مدام محافظا قطع و وصل میشن، اندازه کابل برق هم تقریبا اندازه قطر یه لوله خودکاره، آیا کابلمو عوض کنم مشکلم حل میشه؟

  • سلام. اگر مجموع برق مصرفی شما و همسایه ها از آمپراژ کنتور بیشتر باشه، خب با تعویض کابل هم مشکل حل نمیشه، یک برقکار رو بگین بیاد و مصرف برقتون رو مشخص کنه، شاید همسایه ها خیلی دارن مصرف میکنن.

 • سلام
  ببخشید بنده سه تا ماینر دارم که هر کدوم ده امپر میکشه و داخل خونه هم هست
  ااول میخواستم ببینم باید حتما از کنتر کابل بکشم واسشون یا نه
  بعد از چه سیمی استفاده کنم
  بعد رو هم میشن سی امپر برق خونمون جواب میده
  بعد بنظرتون از محافظ استفاده کنم یا ترانس محافظها یا نکنم
  یا با یه محافظ معمولی هم کارم میشه
  خیلی خیلی ممنونم

  • سلام. 1- خیر اگر کابل شما نمره 6 باشه نیازی نیست که حتماً از کنتور کابل بکشید، و می تونید از جعبه فیوز برق بگیرید.
   2- برای هر ماینر سیم نمره 2.5 ببرید تا جعبه فیوز
   3-اگر کنتور منزل شما 32 آمپر یا 50 آمپر باشه و وسیله برقی پر مصرف دیگه ای نداشته باشین بله جواب میده.
   4- یک محافظ برق به همراه یک کنتاکتور برای مجموع سه تا ماینر استفاده کنید.
   5- محافظ معمولی جواب نمیده.

 • با سلام و احترام ،از یه ترانس برق 25kv به مسافت 300 متر برق 25آمپر یا 32امپر به صورت زمینی میخوام بکشم کابل چه سایز ی مناسبه

  • سلام. طبق جدول بالا برای مسافت 300 متر که بتونید 26 آمپر جریان بکشید باید از کابل مسی نمره 16 یا کابل آلومینیوم نمره 25 استفاده کنید.

 • سلام مهندس خسته نباشید
  من یک محوطه دارم باطول ۴۸۰ در ۴۰ که کلن حدود ۱۱۰۰ متر هست که میخوام روشنایی دیواری بزنم ۸۰ لامپ ۱۰۰ وات معمولی واز سه مسیر چه سیمی استفاده کنم سطح مقطع سیم و فتوسل با چه امپری
  خیلی ممنون میشم اگه پیشنهاد بهتری هم بهم بدید

 • سلام مهندس
  سوالی برای بنده پیش اومده ممنون میشم اگر پاسخ بدید.سپاس

  در حال حاضر اتصال پریزهای برق و به چه صورتی است
  البته بنده می دانم که همه پریزها اعم از برق یا آنتن باید با هم موازی بسته شوند و نزدیک ترین پریز برق هم به سرخط فیوز آن موازی شود. سوال من از جنبه دیگری است! جایی در کتابی خوندم که اتصال پریزهای برق باید به صورت حلقوی باشد یعنی اینکه علاوه بر اینکه همه پریزهای برق با هم موازی بسته شدند، از آخرین پریز دوباره باید به پریز اول موازی کنیم تا احیانا اگر بین مسیر پریزها قطعی پیش آمد، همچنان همه پریزها وصل و برقدار باشند!!!میخوام بدونم
  1) الان شما در عمل همین کار رو میکنید؟
  2) اگر اینکار رو می کنید برای پریز آنتن چطور؟ می دانید که عملا نمیشه دو کابل آنتن را از یک لوله عبور داد، در اینصورت برای لوله گذاری آنتن، آیا باید یک لوله اضافی از پریز آنتن اخر به پریز آنتن اول کشید(برای مسیر برگشت)؟سپاس

  • سلام. بله جدیداً مهندسین عزیز طراح، سیمکشی بصورت حلقوی رو در نقشه هاشون قرار میدن و هر کجا که مهندس طراح طراحی کرده ما هم انجام میدیم.
   این روش مزیت های خوبی داره و چندین ساله که در کشورهای دیگه استفاده میشه. ولی در ایران ما جدید هست و تنها مشکلش مصرف بیشتر سیم و لوله برق هست.
   2- روش حلقوی فقط برای پریزهای برق هست نه برای آنتن و تلفن

 • سلام مهندس
  مغازه سوپر مارکت دارم 3 دستگاه یخچال و فریزر دارم و یک کولر گازی میتسوبیشی 24 هزار هست فکر کنم و تعدادی لامپ برای روشنایی مغازه
  چند روزی هست با شروع آمپر اصلی برق جعبه کنتور بسیار داغ می شود و دیروز یکبار هم فیوز مینیاتوری 25 آمپر کولر خودبخود پرید به نظر شما ایراد کار چیست و راه حل چیست؟ از همکاری شما سپاسگزارم

  • سلام علی جان. مصرفتون خیلی رفته بالا و دارین بیشتر از ظرفیت کنتور ازش جریان میکشید، سعی کنید همه اینها رو همزمان روشن نکنید.

   • تشکر جناب مهندس
    فیوز 63 آمپر مغازه خیلی قدیمی بود و زیاد کار کرده بود عوضش کردیم و به جای یک سیم دو سیم همزمان از بالای فیوز وصل کردیم به کلید کنتاکتور —– وبه قول معروف ورودی قوی تر و دو برابر شد و یکی از سیمها رو مستقیم روی کنتاکتور برای کولر گازی وصل کردیم الحمد الله مشکل حل شد و دیگه اصلا فیوز داغ نمیشه… ممنون از راهنمایی های شما

    • خواهش میکنم، خب خدا رو شکر.

 • سلام میخواستم فرمول بین نمره سیمها و حداکثر جریان مجاز قابل تحمل سیمها را بدونم با تشکر

  • سلام. فرمول خاصی نداره و باید طبق جدول بالا عمل کنید.

 • با سلام بنده دو تا کنتور برق تک فاز دارم برای کم کردن با رانهاوهمچنین هزینه قصد دارم هرازگاهی یکی از کنتورها را وارد مدار کنم برای این منظور توسط کلید گردون تک فاز .فاز هردو کنتور را تفکیک کردم سوال اول آیا نول هر کنتور باید مجزا باشد یا نول یکی از آنها کفایت میکند سوال دوم برای ofکردن یکی از کنتورهاجهت صرفه جویی در هزینه باید هر دو سیم نول وفاز را جدا کنیم یا فقط فاز کافیه متشکرم خلیل

  • سلام. خیر نیازی نیست نول هر کنتور مجزا باشد.
   2- فقط فاز جدا شود کافیست.

 • سلام .کلا یک سیم حامل جریان چقدر مجاز است گرم شود.

  • سلام. اصلاً نباید گرم بشه.

 • سلام مهندس جان
  عذرخواهم، سوالی برام پیش اومده که واقعا لطف می کنید اگر با شکل و رسم لوله های برق(منظورم تعداد لوله ها در هر قوطی پریز، تلفن و آنتن است) پاسخ بدین.
  من دو اتاق خواب دارم با یک پذیرایی که داخل هر سه تاشون می خوام یک عدد پریز برق، یک عدد پریز تلفن و یک عدد پریز آنتن داشته باشم.

  با توجه به بزرگ بودن لوله انتن یا تلفن چه طوری باید لوله گذاری کنم؟

  • سلام. منظورتون از جمله آخر رو متوجه نشدم. لوله آنتن و تلفن بزرگ نیست و شبیه لوله های برق هستش و براش باید از لوله برق سایز 2 استفاده کنید.
   کافیه تمام پریزهای برقی که داخل پذیرایی و اتاق خواب ها نصب میکنید رو توسط لوله برق به همدیگه متصل کنید و بعدش از نزدیک ترین پریز ببرید وصل کنید به جعبه فیوز.
   برای پریزهای تلفن کافیه تمام پریزهای تلفنی که داخل پذیرایی و اتاق خواب ها نصب میکنید رو توسط لوله برق به همدیگه متصل کنید و بعدش از نزدیک ترین پریز تلفن ببرید وصل کنید به پشت درب حیاط.
   برای پریزهای آنتن کافیه تمام پریزهای آنتنی که داخل پذیرایی و اتاق خواب ها نصب میکنید رو توسط لوله برق به همدیگه متصل کنید و بعدش از نزدیک ترین پریز آنتن ببرید وصل کنید به پشت بام.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی