خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


470 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس می خاستم ببینم از یه کابل دو در شش چقدر میشه جربان کشید کابل هم حداکثر سی متر هست اخا تو دوتا جدول بالا دوگانگی هست جدول اول نوشته سی و پنج امپر جدول دوم نوشته پنجاخ امپر ؟

  • سلام مهدی جان. پس شما به گروه های جدول اول دقت نکردین. همون طور که می بینید این جدول سه گروه داره که اعداد گروه سوم در جدول دوم تکرار شده.
   پس اگر کابل شما ۲ در ۶ باشه و در داخل لوله قرار بگیره تا ۳۵ آمپر می تونید ازش جریان بکشید. ولی جدول دوم برای یک رشته سیم نمره ۶ هستش که آزادانه در هوا قرار گرفته باشه.

 • سلام
  ۱-استاد روی برخی کابل ها نوشته شده ۴*۳ بعدش یه به اضافه ۲/۵٫ این دو نیم برای چیه ؟ چرا مثل بقیه سیم ۴ نیست؟

  ۲-چرا در برخی کابل ها مثلا ۴ تا سیم ۲/۵ وجود دارد؟ یکی فاز ، نول، ارت و چهارمی برای چیست؟

  • سلام. این کابل ها در برق ۳ فاز استفاده میشن. ۳ تا برای فاز و یکی برای نول. چون که ۳ تا از فازها باید هم سایز باشن، ولی قطر سیم نول می تونه کمتر باشه. چون نول در خیلی از تابلوها فقط برای مدار فرمان استفاده میشه نه مدار قدرت، پس نیازی نیست که خیلی کلفت باشه.
   ۳- این کابل هم در جاهای مختلف استفاده خودش رو داره. مثلاً تویه برق ۳ فاز که ۳ تا رو فاز میگیرن و یکی رو نول (اگر ارت نداشته باشن). و هم تویه برق ساختمان که ۲ تا رو فاز میگیرن یکی رو نول و یکی رو ارت. یا برای مدار فرمان کولرگازی مثلاً از ۴ در ۱٫۵ یا ۵ در ۱٫۵ استفاده می کنن.

 • جناب مهندس سلام ، خسته نباشید ، من ۵ تا دستگاه دارم که هر کدام ۱۰ آمپر جریان می کشن و منومی خام یه سیم از کنتور ببارم به فاصله ۵۰ منر وصل کنم به دستگاهها سوال ۱- ایا چند راههی هست که ۵۰ امپر تحمل کنه ۲- از چه سیمی با چه سطح مقطعی استفاده کنم ، ۳- فیوز اصلی چه امپری بزارم ، ۴- ایا نیاز هست برا هر دستگاه قبلش یه فیوز بزارم و چه امپری
  ممنون از وقتی که می زارید و پاسخ می دید.

  • سلام مرسی. ۱- بله بعضی پریزهای صنعتی می تونن ۵۰ آمپر رو هم تحمل کنن. ۲- از کابل نمره ۶ استفاده کنید. ۳- فیوز ۶۳ آمپر استفاده کنید. ۴- بله نیازه که برای هر دستگاه هم یک فیوز بزارید، یک فیوز ۱۶ آمپر

 • باسلام
  بنده کولر گازی ۳۰۰۰۰گرفتم سیمی که از جعبه فیوز تا پنل داخلی رفته ۲٫۵است و سیمی که از پنل داخلی به پنل بیرونی رفته به طول ۳متر ۱٫۵ است درضمن جریان عبوری هنگام سرمایش ۹آمپر و هنگام گرمایش ۱۳ آمپر می باشد آیا سیم ۱٫۵ اشکالی ایجاد می کند یا خیر؟
  باتشکر

  • سلام. اگر مطمئن هستید که جریان از ۱۳ آمپر بیشتر نمیشه، سیم نمره ۱٫۵ جوابگو هست. برای اطمینان بیشتر، کولر رو روی گرمایش و دور تند قرار بدید و بعد از ۵ دقیقه به سیم هاش دست بزنید، اگر سیم ها گرم شده باشن،نشانه خوبی نیست و باید سیم های کلفت تری استفاده کنید.

 • باسلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم ما واسه مسجد دو عدد کولر میخواهیم نصب کنیم ولی نمیدونیم از چه کابلی واسه اون استفاده کنیم یه اسپیلت۶۰هزار سه فاز ۱۰ امپر و یه ۹۰ هزار ۲۷ امپر . در ضمن فاصله یونیت خارجی کولر با کنتور ۵۰ متر است و ما هم یه کابل ۴×۴ ۵۰ متری هم داریم ایا میتونیم واسه ۶۰ هزار از این کابل استفاده کنیم ؟؟
  در ضمن برای برق خود مسجد با سرویس بهداشتی و حسینیه هم از چه کابلی استفاده کنیم؟؟؟

 • سلام مهندس وقت بخیر
  میخواستم بدونم با کنتور سه فاز چند دستگاه با قدرت ۲۱۰۰ وات میتونه کار بکنه یا کار بده یا چند کولر ۲۴۰۰۰ میشه با کنتور سه فاز روشن کرد ممنونم که راهنمایی میفرمایید .

  • سلام،بستگی به آمپر کنتور داره.

 • سلام
  استاد منظور از کابل ۶*۳ و ۴*۳ و… چیه ؟ یعنی در اون کابل ۳ تا سیم شماره ی ۶ یا ۴ به کار رفته؟
  اگر اینطور باشد مگر ما فقط به یک فاز ونول بیشتر احتیاج نداریم پس چرا ۳ تا سیم یا بیشتر در ان کابل وجود دارد ؟

  • سلام. بله درست گفتین، منظور از سیم ۶*۳ یعنی کابلی که ۳ تا رشته سیم نمره ۶ داخلشه. رشته سیم سوم برای ارت استفاده میشه.

 • سلام میخواستم ببینم برای پریز یخچال ساید بای ساید میتوان از سیم یک ونیم استفاده کرد و به یخچال آسیب نمیزند

  • سلام، از سیم ۲.۵ استفاده کنید.

 • سلام و خسته نباشید.میخاستم بپرسم که من برای خونه باغ میخاستم از همسایه برق بکشم که تقریبا ۸۰۰متره .میخاستم بدونم که باید از چه سیمی باید استفاده کرد.وسایل استفاده هم در خونه باغ یخچال چندتا لامپ و تلویزیون هستش .سیم ۲×۱/۵جواب میده یا نه

  • سلام. مرسی.اگر فاصله ۸۰۰ متر باشه، شما بهتره که از کابل نمره ۱۶ استفاده کنید. چون این کابل خیلی کلفته، قیمتش هم بالاست. در کل برای این فاصله پیشنهاد میکنیم از اداره برق درخواست کنید تا براتون تیر برق جدید نصب کنن.

 • سلام. استاد اگر تعداد روشنایی ها زیاد بود و ما باسیم ۱/۵ به همه انها جدا جدا فاز دادیم ولی خواستیم نول همه را که به کلید میاد رو یکی بگیریم ایا باید نول را ۲/۵ قرار بدیم یا فرقی ندارد؟

  • سلام، این کار اشتباهه اولا که تو هر مدار روشنایی نباید بیشتر از ۱۲ نقطه روشنایی داشته باشیم دوما قطر سیم نول و ارت هر مدار باید با قطر سیم فاز آن یکی باشد و به صورت اختصاصی فقط تو اون مدار استفاه بشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.



سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی