فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
28
1394

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره 1/5 یا فرضاً یک سیم نمره 2/5 ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر 40 متر و دمای 25 درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه 1 : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه 2: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه 3: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها 70 درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای 25 درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از 25 درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای 40 درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره 2/5 که در گروه 1 قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای 40 درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح 0/75 است، کافیست جریان 20 آمپر را در 0/75 ضرب کنیم. در این صورت مقدار 15 (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از 25 درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره 10 مسی ، با طول حداکثر 50 متر، 77 آمپر است و برای طول حداکثر 100 متر 50 آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟537 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  ۱) از کجا میتوان استاندارد کابل ها را پیدا کرد
  یعنی لیست کامل کابل ها بطور مثال 3*25+16 را پیدا کرد؟
  ۲)استاندارد اطلاعاتی مثل در لدر باشد سینی باشد هوایی و .. باشد بتوان ضرایب تصحیح را پیدا کرد ممنون

  • سلام. لیست کامل کابل ها رو ندیدم. ولی در مبحث 13 استاندارد لدر و سینی ها اومده.

 • از یه سیم نمره ۱۶ سی آمپر رد میشه
  از همین سیم یه سیم نمره ۲/۵ گرفته میشه داده میشه به یه مصرف کننده دیگه
  حالا سی آمپر کدوم سیم رو تحت تاثیر قرار میده
  سیم نمره ۱۶ یا سیم نمره ۲/۵

  • سلام. قطعاً اگر فشار بیاد اول به سیم نازک تر (سیم نمره 2.5) فشار میاد.

 • سلام
  من یک کنتور خانگی قدیمی مکانیکی دارم که کابل پشت کنتور ۲×۱۰ هستش. آیا میتونم حدودا ۴۰ آمپر برق استفاده کنم. البته فیوز کنتور ۲۵ آمپره اگه فیوز رو به ۶۳ آمپر ارتقا بدم. ممنون میشم اگه جواب بدی

  • سلام. بله می تونید، ولی تعویض فیوز کنتور رو باید خود اداره برق انجام بده.

 • باسلام
  ببخشید وقتی برقی در یک ثانیه نوسان پیدا میکند، محافظ های دستگاه ها باید از سبز به نارنجی تبدیل شوند( برق رو قطع کنند) یا باید سبز بمونند. ما در خانه چهار تا محافظ برق برای دستگاه های مختلف داریم که همه از یک برند هم هستن منتهی وقتی نوسانی رخ میده بعضیهاشون نارنجی میشن مثل یخچال و لپ تاپی که به برق بوده و کار میکرده و تلویزیون که خاموش بوده همچتان محافظش سبز باقی مونده میخوام بدونم علت چیست و محافظ در اصل هنگام نوسان درستش کدوم حالت است؟ چرا بعضی هاش برقو قطع میکنه بعضیهاش خیر. ممنون

  • سلام. محافظ ها در صورتی که نوسان برق کمتر از ولتاژ 175 یا بیشتر از 240 ولت باشه باید چراغشون نارنجی (زرد) بشه و برق رو قطع کنه. شاید چون تلویزیون خاموش بوده، محافظ مربوطه قطع نکرده که ولی در اصل باید اون هم قطع میکرد و نارنجی میشد.

 • سلام ببخشید مهندس پیرو سوال قبلی از ۲۰ متر کابل سه فاز اداره برقی ۶+۶×۳ که پرسیده بودم از یک سیم ۶ بعنوان فاز و دورش بعنوان نول استفاده کنم حداکثر چند آمپر میتوان مصرف کرد ؟؟ اگه بخام از هر سه سیم فاز و دورش بعنوان نول بیشترین بهره را ببرم و بیشترین آمپر مصرفی شبانه روز داشته باشم چطوری ببندم چون تابلو دم درب کارگاه ۴ عدد فیوز فشنگی از جنس چینی هستش آیا میتوان با موازی بستن کلید مینیاتوری ۳۲ از این کابل سه فاز ۶ بعلاوه ۶ به اندازه ۹۰ آمپر برق کشید این موازی بستن را جایی خوندم نمیدونم یعنی چه اگه میشه ۹۰ آمپر کشید چجور موازی ببندم

  • سلام. اگر دستگاه هایی که میخواید داخل منزل استفاده کنید تکفاز هستند، خیر امکانپذیر نیست. چون سیم نول شما جوابگو نیست.

 • سلام
  اگر یک کابل نمره 6(6*2)به طول 4متر داشته باشیم و به ادامه این کابل کابل نمره 10(10*2) به طول 30متر وصل کنیم چند آمپر جریان از این مجموعه میتونیم عبوردهیم باتوجه به این که اون قسمتی که نمره 6 هست در هوا و ادامه در درون دیوار باشد و جنس کابل ها از مس باشد حداکثر آمپری که میشه عبور داد چقدر است؟

  • سلام. در اینصورت ظرفیت مسیر شما به اندازه همون کابل 6 خواهد بود، و حدوداً می تونید تا 58 آمپر جریان بکشید. البته اگر اتصالاتتون هم کاملاً سفت و محکم باشه.

 • سلام جناب مهندس
  به خاطر کابینت جدید آشپزخانه مجبور شدم از پریزهای موجود سیم کشی رو کار انجام بدم برای استفاده از ماشین لباسشویی و ظرف شویی و همچنین ماکروفر برقی و فر گازی برقی
  از کابل ۲.۵ استفاده کردم.به نظر شما کابل استفاده شده مناسب میباشد؟
  ضمن اینکه قراره ماشیم ظرف و لباس از یک پریز همزمان و فر و ماکروفر هم از یک پریز همزمان استفاده کنند
  ممنون میشم از راهنماییتون

  • سلام. بله کابل استفاده شده مناسب هست. ولی باید برای هر وسیله برقی یک پریز مجزا قرار بدین. اتصالاتتون هم کاملاً سفت و محکم باشه.

 • سلام.من کارم دوربین مداربسته است .می خواستم بدونم با کابل 2*0.5میشه برق شهر برسونم به آدابتور های دوربین به صورتی که از یک کابل در چند نقطه برق بگیرم .اگر جواب گو هست تا چه متراژ میتونم استفاده کنم که بعد از مدت کآبل داغ و اتصالی نکند .؟ممنون

  • سلام علی جان. بله برای چهار پنج تا دوربین مشکلی نداره و می تونید استفاده کنید. ولی بدونید که استاندارد استفاده از سیم های دولای سفید پلاستیکی رو ممنوع کرده. مگر اینکه از کابل های مشکی رنگ نمره 2*0.5 استفاده کنید.

 • سلام و خسته نباشید
  برای نصب کولرگازی ۳۰ هزار
  فاصله کندانسور بیرونی و کنتور برق حدودا ۲۰ متر هست و دمای هوا در روزهای گرم سال تا ۶۰ درجه بالا میره چه نوع کابلی رو پیشنهاد میکنید؟

  • سلام. مرسی از کابل 4 یا 6 استفاده کنید.

 • سلام یه سوالی دارم
  آیا در کل جهان سیم های نمره 8 و 12 و 14 و … تولید نمیشه؟؟
  اگر تولید نمیشه دلیلش چیه؟؟
  اگر یه دستگاه حساسی نیاز به جریانی داشته باشه که سیم مثلا 8 بتونه اون رو تامین کنه، مجبوریم سیم 10 استفاده کنیم؟؟
  همچنین ایا در کل جهان پیش اومده سیم های نمره 8 و 12 و غیره که نمره های استاندارد نیستن بصورت سفارشی تولید بشه؟؟

  • سلام. 1- بله در کل جهان چنین سیم هایی تولید نمیشه. شاید دلیلش این باشه که خیلی از وسایل برقی که الان تولید شدن نیازشون یک مدل از این سیم های تولید شده باشه و نیازی به نمره های مختلف سیم ندارن. مثلاً برای روشنایی ها سیم نمره 1.5 استفاده میشه و برای پریزها سیم نمره 2.5 پس نیازی نیست که سیم نمره 2 هم تولید بشه.
   2- بله اگر برای اون دستگاه سیم نمره 6 جوابگو نباشه باید یک پله بالاتر و از سیم نمره 10 استفاده کنید.
   3- بله، شما هر مدل سیمی رو که بخوایین براتون تولید میکنن. فقط باید مقدار سفارش شما خیلی زیاد باشه که مقدارش رو شرکتها مشخص میکنن. برای اینکار می تونید با شرکتهای تولید کننده تماس بگیرید.

 • سلام خسته نباشید دو تا ماینر دارم هر کدوم ۱۴ امپر برق میکشه طول کابلش ۳۰ متر هستش سیم ۲.۵ جواب میده یا بیشتر نیازه ممنون

  • سلام. مرسی. من این ماینرها رو از نزدیک ندیدم، ولی اگر داخلش ترانس نداره و داره مستقیم از برق شهری 14 آمپر میکشه، پس سیم 2.5 جوابگو نیست و حداقل باید از کابل نمره 4 استفاده کنید.

 • یه سوال دارم اینه که خونه ما برق سه فاز داره کابلی هم که وارد خونه شده یه قلاف المینیوم و دورش نوله. خواستم ببینم که از هر فاز این کابل به طور غیر مساوی چند آمپر میشه گرفت؟
  من تو جدول کابل های برق که نگاه میکنم امپر دریافتی کابل ۴ در ۱۰ رو کمتر از کابل دو در ۱۰ نوشتن.
  میشه لطفا توضیح بدین…

  • سلام. بله هر چه تعداد رشته سیم های داخل یک کابل بیشتر بشه به خاطر تاثیر حرارتی که روی همدیگه میزارن، تحمل هر رشته سیم کمتر میشه. ولی مقدار این تفاوت خیلی کم هست.

 • سلام من قبلا یه سوال درباره داغ کردن دوشاخه ماشین لباس شویی پرسیده بودم، خواستم اینو اضافه کنم که مادرم اوایل نمیدونست و دوشاخه ماشین لباس شویی رو به محافظ یخچال که ده امپر هست وصل میکرد در صورتی که ماشین لباس شویی شدت جریان بالاتری نیاز داره. خواستم بپرسم امکان داره به ماشین لباس شویی صدمه زده باشه و الان به این علت هم هست که به برق اصلیم وصل میشه داغ میکنه یا کلا ربطی نداره و برق خونه اشکال داره؟

  • سلام مجدد. خیر فکر نمی کنم به خاطر اون اشتباه مادرتون این مشکل جدید ایجاد شده باشه.

 • سلام و وقت بخیر خدمت همگی و ممنون بابت جواب ها وراهنمایی ها.
  یه سوال داشتم لطف میکنید راهنمایی کنید.
  برای دوربین مداربسته که هر دوربین 1 امپر مصرف داره اگر بخوایم یه سیم رو به 220 شهری متصل کنیم و برای هر دوربین که 4 دوبین بطور مثال در مسیر داریم از اون سیم، برق بگیریم و به ترانس ها وصل کنیم چه سیمی مناسب هست؟0.75 جوابگو هست؟
  ممنونم

  • سلام. مرسی. بله 0.75 جوابگو هست.

 • سلام چند وقت هست که دوشاخه ماشین لباس شویی بعد از پنج دقیقه کار کردن داغ میکند اوایل فکر میکردیم از سه راهی باشه اما وقتی به برق اصلی هم متصل کردیم بازم داغ میکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. پریزهاتون جنس خوبی ندارن یا شاید خیلی کار کردن و کنتاکت های اونها از هم باز شدن و اتصال کاملی رو با دوشاخه ماشین لباسشویی ندارن.

 • سلام جناب مهندس درود بر شما
  مهندس جان دنبال جدولی هستم که بر اساس مسافت های مختلف حداکثر جریان و مقدار افت آمپراژ را برای انواع کابلها مشخص کنه
  بطور مثال برای مسافت 85 متر (فاصله از کنتور تکفاز 25 آمپر) اگر بخاهیم بدانیم بطور مشخص چه کابلی باید استفاده کنیم تا حداکثر آمپر را داشته باشیم بعبارت دیگر کمترین افت آمپر را داشته باشیم
  درود بر شما جناب مهندس عزیز اگر به ایمیل
  شماره تلفنتونو ارسال کنید بسیار ممنون میشم جهت همکاری ارتباط داشته باشیم

  • سلام آقای پوربابک عزیز. در این جدول مقدار جریان برحسب متراژ نشون داده شده و جدولی دقیق تر از این موجود نیست.
   جدول جریان مجاز سیم ها

 • سلام و عرض ادب خدمت مهندس
  بنده واسه دستگاه ماينر تقريبا ١٠٥ امپر دارم فاصله ٣٥ متري كابل ٤*١٠ بگيرم جوابه؟ اين جداولي ك وجود داره واسه جريان كل جريان كابل رو ميگه يا هر رشته از كابل؟ ممنونم

  • سلام. تشکر. ولی چرا کابل 4 رشته؟ ماینرها که تکفاز هستن. شاید منظورتون این باشه که 2 تا رشته رو بگیرید برای یک فاز و نول و 2 تا رشته دیگه رو هم بگیرید برای یک فاز و نول، درسته؟
   در اینصورت پاسخ بله هست و جواب میده

 • سلام و عرض ادب و ممنون از مطالب ارزشمندتون
  یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنید. میخواستم ببینم اگه بخوام برای فربرقی محافظ ولتاژ بگذاریم چکار کنیم. چون معمولا محافظ های عادی یخچال فریزر ۱۰ آمپر ظرفیت دارن و روی فر نوشته مصرفش 3600وات. واقعا فر آنقدر پرمصرف هست؟ و برای محافظ چکار باید کرد. ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام امین جان.ممنونم از شما، محافظ هایی در بازار هست که آمپر 16 و 25 دارن، شما باید از اونها استفاده کنید.
   2- بله واقعاً فرهای برقی انقدر پر مصرف هستند.

 • سلام جناب مهندس دیروز سوالی فرستادم لطف کردید جواب دادید ولی راهنمایی نفرمودید برای این دوتا تابلو ۲۵ آمپر که جمعا ۵۰ آمپر شبانه روز مصرف دارم و داغ میکنه چه کابلی استفاده کنم مگه تو جدول از کابل ۶ ننوشته ۵۸ آمپر در دما ۲۵ درجه میتوان استفاده کرد پس بفرمایید اگه همین کابل ۶ اداره برقی باشه چقدر میتونم شبانه روز آمپر بکشم و یا اگر بخام کایل اصلی را تغییر بدم کابل چند استفاده کنم (تو جدول برا کابل ۶ نوشته ۵۸ آمپر )

  • سلام، بله یک کابل نمره 6 برای این مقدار جریان کافیه.

 • سلام و خداقوت
  چون کاربردمان متفاوت از برق شهر است ممنون میشوم راهنمایی کنید.
  برای یک دستگاه که ولتاژ DC نهایتا حدود 75 ولت نیاز دارد (معمولا 48ولت) و حداکثر 20 آمپر میکشد، آیا میتوان از سیم 2.5 استفاده کرد؟ (باتوجه به افزایش دمای احتمالی سیم و طول آن) و اینکه اگر از سیم 4 بدون روکش استفاده شود چطور؟
  باتشکر

  • سلام. مرسی. بله سیم نمره 2.5 کفایت می کنه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی