خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


600 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • مهندس جان زحمت کشیدی این همه توضیح دادی اما من به جواب سوالم نرسیدم. بذا خلاصه کنم. سیم ۲/۵ تو حرارت ۴۰ درجه چند آمپر رو می تونه انتقال بده ؟ تو دمای استاندارد ۲۵ درجه که ۲۱ آمپر رو انتقال میده تو دمای ۴۰ درجه چند آمپر رو می تونه انتقال بده ؟ گمونم جوابش با ضرب در ۰٫۷۵ میشه ۱۵ آمپر یعنی توانش ۵ آمپر کاهش پیدا می کنه درسته ؟

  • سلام، بله درسته.

 • سلام خسته نباشید این چراغ های نواری (نورمخفی)حقیقتش من نصب کردم ولی وقتی خاموشه یاددرحال چشمک زدنه یا خیلی ضعیف انگار روشنه.مشکل چیه مثل اینکه یه برق خیلی ضعیفی رد میکنه.درمورد چراغ ها یا مهتابی ها هم همینطوره مشکل چیه که چشمک میزنه

  • سلام.مرسی. مشکل از ترانس اون ریسه هستش. با یک ترانس دیگه تست کنید.
   مقاله علت چشمک زدن لامپ های کم مصرف رو هم مطالعه بفرمایید.

  • سلام وقت بخیر
   لامپ داخل کلید رو قطع کنید

 • سلام خسته نباشید
  سیمی که در فیوزهای شیشه ای هست بر چه اساسی انتخاب میشه مثلا فیوز ۱۰ آمپر از سیم نمره چند استفاده کرده؟ در واقع من جدول انتخاب نمره سیم برای ساخت فیوزهای شیشه ای رو میخام نمیدونم تو گوگل چی بزنم تا پیداش کنم
  قبلا از راهنمایی شما خیلی متشکرم

  • سلام. اون سیم جنس خاصی داره و از سیم های برق معمولی نیست.

  • سلام، براساس مقاومت و میزان تحمل خود اون رشته سیم نسبت به عبور جریان استفاده میکنن فکر کنم تو سایت های خارجی بگردی شاید پیدا کنی.

 • سلام
  استاد من در جایی میخوام برق کشی کنم که سقفش فایبر گلاسه و ما زیر فایبر گلاس سقف کاذب نصب کرده ایم در این مکان ۱۵ نقطه روشنایی و ۳ عدد پریز برای مصارفی مانند تلویزیون و شارژ گوشی است و لامپ ها هم ۱۸ وات و کم مصرف هستند سرخط روشنایی و پریز یکی است .ما در جنوب کشور با هوایی بسیار گرم هستیم و دمای هوا در تابستان تا ۶۰ درجه هم می رسد ومن قصد دارم سیم ها را در لوله خرطومی و در بالای سقف کاذب ، بین فایبر گلاس وسقف کاذب رد بکنم همانطور که میدانید وقتی افتاب به سقف بخورد جهنمی در زیر ان یعنی بین فایبر و کاذب به وجود میاد .
  سوال من اینه ایا یک سیم شماره ۲/۵ که از جعبه فیوز به پریز وکلید بیاد برای این مصرف کننده ها کافی است اگر نه اهنمای کنید که چه کاری باید انجام داد؟

  • سلام، اگه از وسایل پر مصرف مانند کولر گازی استفاده می کنید سعی کنید از چند تا سرخط استفاده کنید همه تجهیزات رو به یه سرخط وصل نکنید.

  • سلام. از نظر استاندارد شما باید سرخط روشنایی ها رو از سرخط پریزها جدا میکردین. ولی اگر دیگه امکان پذیر نیست از سیم نمره ۲/۵ که استفاده کنید مشکلی پیش نمیاد.

 • من یه چیزی رو در مورد تاثیر دمای هوا روی سیم متوجه نشدم مهندس جان. گفتید :

  ——————————————-
  یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.

  از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.
  ——————————————-

  الان این مقدار آمپر به دست اومده یعنی اینکه ۱۵ آمپر مقاومت جریان سیم تو دمای ۴۰ درجه کاهش پیدا می کنه و فقط توانایی عبور ۵ آمپر رو داره ؟!!! گمونم اشتباه گفتید و منطقی نیست. به نظرم باید ۵ آمپر کاهش پیدا کنه. آخه چون شما تو پاراگراف اول گفتید کاهش می باید و تو پاراگراف دوم نتیجه گرفتید به دست می آید که اشاره به پاراگراف اول داشت.

  • سلام، ممکنه ما منظورمون رو بد رسونده باشیم به شما. ببینید تمام تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی با گرما سازگار نیستند، کابل ها هم همینطور. وقتی جریانی از سیم عبور میکنه مقاومت سیم باعث میشه سیم از خودش حرارت تولید کنه هر چقدر هم جریان زیادتر باشه سیم حرارت بیشتری تولید میکنه. اعداد بدست اومده تو جدول اول بر اساس درجه حرارت ۲۵ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده. یعنی تو دمای ۲۵ درجه اومدن یه سری آزمایش روی به فرض سیم ۲.۵ انجام دادن گفتن حداکثر تو این دما باید تو فاصله ۵۰ متری ۲۱ امپر از سیم عبور کنه بیشتر از این باشه مقاومت سیم باعث میشه حرارت بیشتری تولید کنه و ممکنه روکش سیم ذوب بشه. حالا اگه دمای محیط هم بالا تر باشه کمک میکنه سیم زودتر ذوب بشه بنابراین باید یه مقدار از اون حداکثر جریانی که باید از سیم عبور داده بشه نسبت به افزایش دمای محیط کم بشه که اون مقدار رو با استفاده از ضرایب تو جدول دوم خدمت شما نوشته شده، یعنی تو این مثال باید از هفتادو پنج صدمِ ظرفیت جریان عبوری سیم استفاده کنیم.

 • سلام . سپاس از راهنماییتان.میخواستم بدونم چه مشکلی ایجاد میشه اگه فیوز ۲۰ بجای ۱۰ برای روشنایی استفاده شود ؟چون که واحد مسکونی ما این شکلیه.

  • سلام، ظرفیت سیم ۱.۵ تو لوله ۱۶ آمپره اگر اتصالی پیش بیاد جریان زیادی مثلا ۱۸ آمپر مدت زمان زیادی از سیم های روشنایی عبور کنه اول سیم های شما میسوزه بعد شاید هم فیوز دلش بخواد بپره.

   • سلام .بسیار عالی بود . سپاس
    آیا میشه پنل ایفون دم در و پنل گوشی منزل از دو مارک مختلف باشند؟

    • سلام. مرسی. لطفاً سوالاتی مطرح کنید که با مقاله فوق مرتبط باشه.

 • سلام. فیوز روشنایی ۲۰ آمپر و پریز ۲۵ آمپر در جعبه فیوز مسکونی استفاده شده .ایرادی دارد یا نه؟اگر ندارد کدام بهتر است ؟یزای روشنایی فیوز ۱۰ آمپر یا ۲۰ آمپر؟سپاس

  • سلام. بله ایراد دارد. استاندارد میگه فیوز روشنایی باید ۱۰ آمپر و فیوز پریز باید ۱۶ آمپر باشه.

 • سلام مهندس جان برای برق دستگاه برش سنگ بری برق سه فازبا سه رشته سیم ۴ به طول ۳۵ متر با فیوز ۳۲ امپر جواب میده

  • سلام آقا متین شما باید توان موتور اون دستگاه رو بهم بگین تا بتونم پاسخ بدم.
   ولی اگر از این دستگاه هایی هستش که بهش میگن دستگاه آبی، و طول عرضش حدوداً ۱ متر در ۴ متر هست، بله کابل نمره ۴ جوابگوست.

 • سلام
  از سیم مسی مفتولی بطور مداوم ۲۶۰ آمپر میشه کشید ؟

  • سلام. بله اگر از یک سیم مسی نمره ۹۵ استفاده کنید و طول مسیرتون ۱۰ متر بیشتر نباشه میشه.

 • سلام و وقت بخیر جناب مهندس
  ما در کارگاه های ساخت پروژه های نفتی هستیم.
  میخواستم بدونم طول سیم رابطی که از تابلو برق گرفته میشه حداکثر باید چقدر باشه(استفاده این سیم رابط برای وصل کن مثلا سنگ فرز هست و چنین وسایلی)؟ واگر محاسبه ای داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. همچنین اگر هم آیین نامه اداره کاری در این خصوص وجود داره سپاسگذار میشم نام ببرید.
  موفق باشید

  • سلام مرسی. حداکثری وجود نداره، هرچقدر سیم شما کلفت تر باشه و جریانی که وسایل میکشن کمتر باشه، می تونید مسیر بیشتری رو ببرید. اگر نمره سیم رابط و جریان مصرفی دستگاه هاتون رو بگین دقیقتر می تونم بهتون بگم.
   آیین نامه رو نمی دونم. دوستان اگر کسی می دونه به این سوال جواب بده.

 • سلام.خواستم تشکر کنم از مطالبی که واقعا علمی و کاربردی و روشن بیان می کنید.سپاس و دست مریزاد

  • سلام. ممنونم ازتون، بزرگوارید.

 • سلام خسته نباشید.ببخشید جایی سراغ دارید که سیم لاکی با جدول پارامترها
  بفروشه؟
  چون می خوام جنسی که تهیه می کنم جریان مجاز عبوری مقاومت الکتریکی
  و دمای کاری و ….بدونم و بهترین جنس خریداری کنم.
  با تشکر

  • سلام، نه متاسفانه. ندیدم برندی رو که، سیم رو با جدولش تولید کنه.

 • سلام و عرض ادب
  کابل مفتول مسی ۶*۲ که در هوا کشیده شده ( از تیر برق به داخل منزل ) به طول ۴۰ متر حداکثر چند آمپر ۲۲۰ ولت ( برق تک فاز ) تحمل میکنه ؟
  فیوز باید چند درصد کمتر از حداکثر توان کابل انتخاب شود که خطر نداشته باشد؟
  ایا کابل که از تیر برق اومده تو خانه ۴۰ متر من هم میخوام ۴۰ متر با سیم ۱۰ افشان سیم کشی کنم ایا طول سیم من از کنتور خانه به بعد حساب میشود برای تحمل امپر ؟ یا باید من طول سیم را ۸۰ در نظر بگیرم ؟
  سپاس فراوان

  • سلام، مقادیر تحمل جریان هر سیم و انتخاب فیوز مربوطه تو جدول اول همین مقاله برای متراژ ۱۰ تا ۵۰ متر نوشته شده. کابل افشان و مفتولی تفاوت اونقدر زیادی تو تحمل جریان با هم نداره.
   طول سیم هم شما باید از کنتور به بعد در نظر بگیرید چون اداره برق کابلی و فیوز شما رو بر اساس اشتراک کنتور شما و توسعه احتمالی در آینده در نظر گرفته اگر مصرف شما بیشتر از اون مقدار بشه فیوز کنتور جواب نمیده و باید هزینه مقدار مصرف مازاد رو به اداره برق بپردازید و اشتراک با آمپر بیشتر بخرید.

   • با سلام خدمت مهندس
    آیا در صورت نیاز به آمپر بالاتر نمی شود بجای درخواست اشتراک با آمپر بالاتر خودمون اقدام به تعویض فیوز کنتور برق مثلا ۲۵ آمپر با ۶۳ آمپر کنیم؟

    • سلام. خیر امکان پذیر نیست. چون تعویض فیوز کنتور فقط توسط اداره برق انجام میشه.

 • سلام جناب مهندس آیا لامپهای LED ولت۱۱۰ در ایران کار میکند؟

  • سلام. خیر. باید براشون یک مبدل ۲۲۰ به ۱۱۰ بگیرین.

 • سلام
  یکی از اتاق خواب های منزل ما زمانی که کلیدش رو زدیم روشن نشد و پریز همون سمت به علاوه پشت اون دیوار در پذیرایی هم دو کلید و یک پریز قطع شد
  این اتفاق چند سال پیش هم افتاد و یکی از آشنا ها از دیوار مقابل پذیرایی که برق داشت به پریز دیوار قطع شده سیم وصل کرد برای اینکه برقدار بشه اون سمت
  همین طور شد
  و سیم رو جمع کردیم
  فقط کلید اون دیوار( در اتاق خواب و پذیرایی) برعکس شد نحوه روشن خاموش شدنش
  دوباره مجدد این اتفاق افتاده
  ولی اون طرفند استفاده از سیم رابط و اتصال پریز بی برق به برقدار باعث پریدن فیوز میشه
  این چند کلید و پریز چطور بفهمم ایرادش کجاست تا اصلاحش کنم
  با تشکر

  • سلام. همه لامپ های اون اتاق معیوب رو باز کنید و وسایل برقی رو هم از پریزها جدا کنید، اگر باز هم فیوز بپره، یعنی در جایی از سیمکشی اون قسمت اتصالی وجود داره و باید همه کلیدها و پریزها باز بشن و چک بشن که اتصالی در کجا اتفاق می افته.

   • با سلام مجدد
    با زدن اون کلید اتاق خواب فقط برق اون دیوار قطع شده
    فیوز اصلی نپرید
    سیم کشی قدیمیه و جعبه فیوز برای قسمتهای مختلف نداره
    فقط فیوز روی کنتور وجود داره بقیه خونه برق داره
    با تشکر

    • سلام، باید اول برق رو قطع کنید و جهت تمام کلید های ساختمان یا اون محدوده رو برعکس کنید، بعد برق رو وصل کنید و کلید ها رو یکی یکی بزنید تا مشخص بشه اتصالی از کدوم کلیده. یا اینکه باید دونه دونه مصرف کننده ها را از آخر باز کنید و یا اینکه به صورت رندم چند تا برگردید به عقب و برق رو وصل کنید تا به اتصالی برسید. درصورتی که زیاد سر در نمیارید بهتره از یه برقکار کمک بگرین.

     • سلام
      ممنون از پاسخ
      همه رو چک کردم
      و در نهایت در جعبه تقسیم بالای دیوار فاز ها رو چک کردم با ترمینال وصل بود و یکی از اون ها در خروجی قطع بود که از ترمینال خارج کردم فاز هارو و با چسب به هم چسبوندم و مجدد به هم وصل کردم و همینطور نول رو
      اول پریز ها درست شد و بعد کلید
      متشکرم.

 • سلام وقت عالی بخیر
  من در خارج از ایران هستم (آمریکا) اینجا یک سیم رابط ۱۵ متری میخوام بگیرم بیارم ایران برای دستگاه جوش ۱۶۰ آمپر میلر روی این کابل زخیم نوشته تا ۳۰۰ ولت و حداکثر ۱۸۵۰ وات و ۱۵ آمپر سیم خیلی زخیمی هستش برند معتبر آیا مناسب دستگاه جوش ۱۶۰ آمپری من هستش یا خیر البته نمی دانم دستگاه جوش من چند وات است! بهر روی لطفا راهنمایی بفرمایید.
  سپاس فراوان

  • سلام. مرسی. خیر این کابلی که می فرمایید جوابگو نیست، باید یک کابل نمره ۴ بخرید.

   • سلام مجدد
    جناب مهندس ممنون از پاسخ قبلی، ضخامت سیم چگونه محاسبه میشود با روکش سیم یا بدون روکش؟ این سیم باید افشان باشد؟

    • سلام. نمره سیم روی اون قید میشه، و این شماره بدون روکش سیم محاسبه میشه. افشان یا رشته ای فرقی نمی کنه.

 • سلام مهندس دلیل برگشت نول چیست

  • سلام. واضح تر بفرمایید؟

 • باسیم ۱٫۵ چند لامپ ۱۰۰ wمیتوان روشن کرد

  • سلام. یک سیم ۱٫۵ حدوداً ۱۶ آمپر رو می تونه تحمل کنه. پس در حالت تئوری تا ۳۲ تا لامپ ۱۰۰ وات رو روشن می کنه. ولی از نظر عملی اگر می خوایین وصل کنید بیشتر از ۱۵ الی ۲۰ تا بهش وصل نکنید. چون لامپ ها می سوزه.

 • مهندس سلام،وقت بخیر
  خواستم بدون ميزان آمپر برق پشت(قبل) کنتور چقدره؟
  کابل برق مفتولی سایز ۶ برای خونه هستش،تک فازه.

  • سلام.طبق جدول بالا اگر سیم نمره ۶ باشه حدوداً ۴۷ آمپر

 • سلام مهندس
  میخواستم بدونم جریان مصرفی یک دستگاه ترانس جوش ۲۰۰آمپری چقدره

  • سلام، جریان ثانویه ترانس شما احتمالا حداکثر همون ۲۰۰ آمپر میکشه ولی جریان اولیه و مصرف دستگاه جوش بستگی به توان اون داره باید مقدار دقیقش رو از روی پلاک ترانس بخونید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی