خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آذر
۱۸
۱۳۹۷

شغل برقکاری یا نصاب دوربین مداربسته را از کجا شروع کنیم؟

با عرض سلام خدمت کاربران و همراهان همیشگی سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی.
امروز می خواهیم در پاسخ به سوال خیلی از کاربران که می پرسند ” می خواهند وارد شغل برقکاری و سیستم های حفاظتی (نصب دوربین مداربسته) شوند، ولی نمی دانند که باید از کجا شروع کنند”. مطلبی بنویسیم و نظرمان را در این مورد خدمت شما عرض کنیم.

 

شغل نصاب دوربین مداربسته

چگونه وارد شغل سیم کشی ساختمان یا سیستم های حفاظتی شویم؟

خوشبختانه ورود به این شغل برای خیلی ها امکان پذیر بوده و در ایران عزیز ما برخلاف سایر کشور ها که نیاز به صدور پروانه و گواهی از سازمان های مختلف دارند، نیست. یک فرد با پشتکار و علاقه مند می تواند در کمتر از ۶ ماه به یک تکنسین نیمه ماهر و حتی ماهر در این رشته تبدیل شود. از آنجایی که مقدمه هر کاری نیاز به کسب دانش در آن زمینه است، در برق ساختمان و نصب دوربین مداربسته هم اینگونه است. به طور کلی آموزش هایی که شما می توانید در زمینه برق ساختمان و سیستم های حفاظتی کسب کنید در دو دسته دانش محور و مهارت محور قرار می گیرند.

این دو مقوله کاملاً با هم فرق می کنند.

آموزش های دانش محور، آموزش هایی هستند که اگر ما فقط شنونده آنها باشیم و یا فقط آنها را در کتاب ها بخوانیم، فقط بر دانش ما افزوده می شود نه بر مهارت ما.

و همه می دانیم که دانستن به معنای توانستن نیست.

اما آموزش های مهارت محور، قدم دوم و بعد از آموزش های دانش محور هستند. یعنی اگر فردی با داشتن دانش یک موضوع، شروع به تمرینات عملی در آن زمینه کند، آنگاه به دانش مهارت محور می رسد.
متاسفانه بسیاری از ما انتظار داریم که فقط با خواندن و حفظ کردن و بدون هیچ تمرینی در این رشته استاد شویم. درست مثل اینکه کسی ساعت ها در کلاس استاد شجریان بنشیند و بعد بدون هیچ تمرینی و فقط صرف شنیدن و خواندن توضیحات ایشان، توقع داشته باشد که مثل ایشان آواز بخواند. خنده دار است نه؟

شغل برق ساختمان و نصب دوربین مداربسته هم همین طور است. یادگیری این حرفه علاوه بر دانش علمی نیاز به تمرین و اجرای کار عملی دارد. یک فرد می تواند از طریق تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش هم به مهارت هایی در این زمینه برسد. ولی این راه کمی طولانی تر و پرهزینه ست. پس اگر از ما بخواهید که یک برنامه راهِ بسیار سریع و کم هزینه را به شما نشان دهیم. به شما خواهیم گفت: به مدت دو تا سه هفته، روزی سه ساعت، در این زمینه مطالعه کنید. در سایت ها، فیلم های آموزشی، کتابها، و حتی سایت خود ما، مطالب رایگان زیادی در این زمینه وجود دارد. آنگاه دوران کارآموزی و شاگردی را شروع کنید و هرگز مطالعه در رشته شغلی خود را قطع نکنید. در این صورت شما می توانید بعد از سه ماه به ۸۰ درصد مهارت یک تکنسین برسید. که البته این مدت، بسته به شرایط جسمی و مهارتی شما متفاوت است و قطعاً یک شخص فنی و دست به آچار، سریعتر، و یک فرد غیر فنی شاید نیاز باشد که شش ماه در جایی کارآموزی کند.

این دوران، دوران سختی است، و از آنجایی که یک فرد کارآموز نه اینکه سودی برای کارفرمای خود ندارد، حتی هزینه هایی را روی دست او میگذارد، شاید لازم باشد که کسی شما را معرفی کند تا تقاضای شما برای کارآموزی پذیرفته شود. حتی شما می توانید پیشنهاد بدهید که دو سه روز اول را به صورت رایگان برای کارفرمای خود کار کنید. مطمئن باشید که هیچ برقکار یا تکنسین سیستم های حفاظتی (نصاب دوربین مداربسته)از یک شاگرد مجانی بدش نمی آید. اگر در این دو سه روز کارآموز منظم و زرنگی باشید، مطمئن باشید که بعد از آن استادکارتان شما را رها نمی کند. و حتی حاضر خواهد شد که در دوران کارآموزی دستمزد خوبی به شما پرداخت کند.

نصب دوربین مداربسته

بعد از گذراندن دوران کارآموزی، شما به ۸۰ درصد مهارت لازم میرسید. البته در صورتی که مطالعه خود را قطع نکرده باشید. نگران ۲۰ درصد باقی مانده هم نباشید. آن ۲۰ درصد را سر پروژه هایی که اجرا می کنید یاد خواهید گرفت. در ضمن بعد از دوران کارآموزی با افراد زیادی آشنا خواهید شد که می توانید در صورت روبرو شدن با مشکل، سوالات خود را از آنها بپرسید. حتی می توانید روی کمک ما حساب کنید، ما در سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی ، بخشی داریم که به تک تک سوالات کسانی که کتاب های آموزشی ما را می خوانند پاسخ می دهیم. شما هم می توانید سوالات خود را در این قسمت مطرح کنید،

سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان

سوالات خوانندگان کتاب آموزش دوربین های مداربسته

 

شاخه های برق ساختمان و سیستم های حفاظتی بسیار گسترده است. از سیم کشی ساختمان، آیفون های صوتی و تصویری، آنتن مرکزی، سیستم های اعلان حریق گرفته تا دوربین های مداربسته، هوشمند سازی ساختمان، دزدگیر اماکن، تلفن سانترال، دستگاههای حضور و غیاب، درب برقی، و… . پشنهاد ما این است که زیاد از این شاخه به آن شاخه نپرید و دورو برتان را هم زیاد شلوغ نکنید. و در یک یا دو شاخه از مهارت های برق به صورت تخصصی کار کنید و استاد شوید.

سعی کنید در هر شاخه ای که هستید همیشه اطلاعات خود را به روز نگه دارید. شایسته یک تکنسین نیست که کاری را انجام دهد اما دلیل علمی آن کار را نداند. تصمیم بگیرید که فقط ۳ درصد از درآمدتان را روی خود و ارتقای دانش و مهارتهایتان سرمایه گذاری کنید. کتابهای مرتبط با رشته کاری خود را خریده و بخوانید.و در کارگاههای آموزشی رشته خود شرکت کنید. در این صورت بعد از سه سال به یکی از حرفه ای های رشته خود در شهر یا حتی کشورتان تبدیل خواهید شد.

بعد از یادگیری این شغل می توانید به صورت آزاد برای خود کار کنید و یا اینکه سازمان ها و شرکت های زیادی هستند که می توانید در آنجا مشغول به کار شوید و ماهیانه حقوق بگیرید. کافیست یک بار صفحه نیازمندی های روزنامه شهرتان را ورق بزنید یا اینکه در سایت های کاریابی که کلاه بردار نیستند، عضو شوید تا ببینید که چقدر برای استخدام در این رشته ها تقاضا وجود دارد.

روزنامه نیازمندی ها

یک پیشنهاد برادرانه:

نمی خوام ناامیدتان کنم، ولی این مشکلی است که نه تنها برای تکنسین های برق، بلکه شاید برای افراد شاغل در تمام مشاغل آزاد پیش بیاید. و شاید هم مقصر خودشان باشند که آینده نگری ندارند. ولی کسانی را در اطرافم می شناسم که بعد از مدت زیادی کار در این شغل، اکنون که توان بدنی خوبی ندارد، از نظر تامین مخارج زندگی و نبود حامی با مشکلات زیادی مواجه شده اند. به همین خاطر اگر وارد این شغل شدید، به عنوان “تکنسین برق ساختمان”یا خودتان را بیمه تامین اجتماعی کنید. این حمایتی است که دولت آقای احمدی نژاد از افراد شاغل در این رشته کرده، تا آنها تنها با پرداخت ماهیانه ۹۳ هزار تومان (برای سال ۱۳۹۷) بتوانند از تمام مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند. درست است که مراحل ثبت نام، نوبت دهی و کاغذ بازی های آن شاید تا یکسال هم طول بکشد، ولی هر چه باشد ارزشش را دارد.

 

شغل برقکاری ساختمان

 

معرفی سایت استادکارُ شاگرد:

ما جهت ایجاد پیوند راحت تر و سریعتر بین استادکارها و کارآموزان عزیز، سایتی را راه اندازی کرده‌ایم که همه می توانند به صورت رایگان در این سایت ثبت نام کنند. روش کار این سایت بسیار ساده است، به این صورت که اگر کارآموز هستید اطلاعات تماس، مهارت ها و توضیحات مختصری از خود را در سایت وارد می کنید و منتظر می‌مانید تا یک استادکار با شما تماس بگیرد(ثبت نام کارآموزان فقط از طریق سایت انجام می شود). یا اگر استادکار هستید و به دنبال شاگرد می گردید، معمولاً ما در کمتر از ۲ روز شاگرد مورد نظر شما را پیدا می کنیم. برای این منظور کافیست

 • نام و نام خانوادگی خود
 • حرفه ای که در آن نیاز به شاگرد دارید
 • آدرس
 • ویژگی هایی که از شاگرد خود انتظار دارید
 • و سایر توضیحات (مثل ساعت کاری، مبلغ دستمزد، مدت زمان آن پروژه )

را به شماره ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳ پیامک کنید. آنگاه ما آگهی شما را هم در کانال تلگرامی سایت آموزش برق به آدرس @amoozeshbargh قرار خواهیم داد و هم آگهی شما در سایت استادکار شاگرد نشان داده خواهد شد و شاگردها و کارآموزانی که شرایط لازم را دارند با شما تماس می گیرند. برای ورود به سایت استادکار شاگرد روی عکس زیر کلیک کنید.

 

استاد کار شاگرد

سایت استادکارُ شاگرد

 

آیا شغل برقکاری ساختمان با نصاب دوربین مداربسته مناسب من است؟

در اینجا سوال یکی از دوستان را مطرح می کنیم و به آن پاسخ می دهیم.

سلام وقت شما بخیر.
جناب من ۸۰ درصد کار برق ساختمان رو بلد هستم و نزدیک ۱ سال شاگردی کردم. اما خواستم از شما مشورتی بگیرم و امیدوارم کمکم کنید.
با توجه به شرایط حال حاضر کشورمون و رکود اقتصادی و اینکه ساخت و ساز کم هست و اصولا توی شغل برق ساختمان دست خیلی زیاد هست پیشنهاد میکنید من این شغل را ادامه دهم؟
من با خیلی از استادکار ها صحبت داشته ام همگی از شغل و شرایطشان ناراضی هستند و پشیمان که وارد این شغل شدند. میگن این شغل زحمت زیادی داره ولی درآمد ش کمه.
و اینکه جناب من چطوری میتونم برای خودم کار بگیرم چون نه اعتبار دارم نه کسی منو میشناسه که به من کار بده. با این وجود چطور میتونم پیشرفت داشته باشم؟
ممنون میشم جواب سوالاتمو بدید .
من ساکن اصفهان هستم و از مطالب سایت بسیار خوبتون هم تقدیر میکنم.

پاسخ ما به این دوست عزیز:

سلام دوست عزیز.اگر شما این شرایط رو دارین به نظر بنده شغل سیمکشی ساختمان مناسب شماست:

۱- همیشه دنبال یادگیری هستید و اطلاعاتتون رو بروز نگه می دارید. چون الان در برق ساختمان دست زیاد شده پس باید دنبال یادگیری باشید و همیشه در رشته خودتون بهترین باشید. درضمن در کنارش ۲ تا مهارت دیگه هم یاد بگیرید. مثلاً دنبال برق صنعتی یا هوشمند سازی ساختمان هم برید که در مواقعی که در برق ساختمان کار نیست بیکار نمونید.

۲- اگر تنها منبع درآمدتون فقط برقکاری هست، و برای اجاره خونه و قسط ماشین یا نیازهای اولیه زندگی تون فقط روی این درآمد حساب باز کردین، شاید پیش بینی هاتون درست از آب در نیاد و گاهی اوقات فشارهای مالی شما رو دلسرد کنه. پس اگر کنارش یک منبع درآمد خیلی کوچیک هم داشته باشید که برای نیازهای اولیه زندگی تون کم نیارید خیلی خوب میشه.
یک دوستی دارم که همیشه پروژه ها رو با قیمت خیلی پایین برمی داره. وقتی بهش میگم چرا این کار رو می کنی آخه اینجوری که چیزی واست نمی مونه و هیچ وقت پیشرفت نمی کنی، میگه کرایه خونم مونده اگر همین کار رو هم انجام ندم، چون درآمد دیگه ای ندارم، صاحب خونه منو میندازه بیرون. و چندساله که همینطوری در چرخه روزمرگی و بی پولی گرفتاره.
حالا من از شما میپرسم. اگر مثلاً ۳ ماه کار گیرتون نیاد از جای دیگه منبع درآمدی دارین که آرامش زندگی تون به هم نخوره و فکرتون درگیر نشه؟اگر دارین پس برین جلوتر و قسمت های بعدی رو مطالعه کنید.

۳- سود برقکاری بیشتر تو اینه که بعد از چند سال که اعتبارتون رفت بالا، شما بتونید پروژه بردارین و برقکار نیمه ماهر استخدام کنید تا واستون کار کنن و شما بیشتر نظارت و هماهنگی انجام بدین. پس از خودتون سوال کنید که آیا توانایی مدیریت یک تیم ۵ تا ۱۰ نفره رو دارید؟

۴- یک همکاری دارم که همیشه میگه « کار کردن ۵۰ درصدِ کاره، پول گرفتن از کارفرما و صاحبکار هم ۵۰ درصدِ کار». منظورشون اینه که سختی پول گرفتن از صاحبکار از سختی خود انجام کار کمتر نیست. حالا این سوال رو از خودتون بپرسید از نظر اخلاقی و رفتاری روحیه ای دارید که با کارفرما و صاحبکار سر چونه زدن و پول گردن کنار بیاید و اونها رو قانع کنید که در وقت مشخص دستمزد شما رو بدن یا اینکه آدم کم رویی هستین و راحت از حقتون میگذرید.

۵- اگر از نظر جسمی قوی نیستید و زود خسته میشید. این کار مناسب شما نیست.

۶- اگر آدم دست به آچاری نیستید، این کار مناسب شما نیست. از یک نفر که با شما خیلی صمیمیه سوال کنید که شما رو آدم دست به آچاری میدونه یا نه؟ اگر از نظر ایشون دست به آچار نیستید، وارد این شغل نشید.

۷- از خودتون بپرسید اگر از جای دیگه مثلاً ماهی ۵ میلیون درآمد داشته باشید حاضرید همیشه مجانی برای دیگران برقکشی کنید. اگر پاسخ شما بله باشه، یعنی عاشق برق هستید و تا همیشه میتونید این کار رو ادامه بدید. غیر اینصورت یعنی فقط دارین واسه درآمد برق ساختمان کار می کنید و تا عاشق اینکار نباشید سختی های این کار بعد از مدتی شما رو دلسرد میکنه.

این دوستان برقکاری هم که میگن از شغلشون ناراضی هستند، مطمئن باشید که چند تا از شرایط بالا رو ندارن.

۸- و برای پاسخ سوال آخرتون که فرمودین چطور برای خودتون کار گیر بیارید: شما فرمودین که ۱ سال شاگردی کردین پس حتماً چند تا استادکار برق می شناسید. بهشون بگید که اونها کار رو پیدا کنن ولی اجرای کار رو به شما واگذار کنن و در عوض مثلاً شما ۳۰ درصد پولش رو بدین به اونها، مطمئن باشید که هیچ کس این پیشنهاد رو رد نمی کنه. اگر این طوری چند تا پروژه گیر بیارین، می تونید با مهندس های برق یا چند تا بساز بفروش آشنا بشید و اینطوری هیچ وقت بیکار نمیشید. و همیشه دامنه آشنایی تون رو با این افراد گسترش بدین.
و یا اینکه مدتی برای شرکت های پیمانکاری روزمزد کار کنید تا به این طریق بتونید آشنا پیدا کنید.

 

تعدادی سایت  که مطالب آموزشی برای یادگیری برق ساختمان و سیستم های حفاظتی ارائه می دهند.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

وبلاگ آموزش برق ساختمان

http://www.necanet.org

http://electricaltrainingalliance.org

http://www.ibew.org/

ما هم در کانال تلگرامی خودمان به آدرس @amoozeshbargh  تا جای ممکن سعی داریم مطالب آموزشی را خدمت شما ارائه دهیم.

هم چنین شما می توانید با کلیک کردن روی هر کدام از کتاب های زیر اطلاعات خود را بالا ببرید و روی تجربیات و کمک ما حساب باز کنید.

کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق

کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری

کتاب آموزش سیستم های دوربین مداربسته  + ۲۶ فیلم آموزشی مفید

کتاب آموزش دوربین مداربسته ۲

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.57 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • باسلام بنده دیپلم برق ندارم مدرکی هم از سازمان فنی حرفه ای ندارم و می خواهم شروع به سیم کشی کنم آیا می توانم اینکار را شروع کنم؟

  • سلام، به نظرم تو رشته های دیگه فعالیت کنید شاید موفق تر بشین، چون طول میکشه تا یاد بگیرید، تو اوضاع اقتصادی الان هم نمیتونید ریسک کنید و کار جدید تجربه کنید.

 • ببخشید آیا این دوره های آموزشی کیه نوین گستران و… که میگن یک هفته ای یاد میگیرید درسته یا

  • بستگی به سطح شما داره ولی به نظر من یک کلمه هم یاد بگیری و بتونی ازش پول در بیاری خوبه تو آموزش های کاربردی هرچقدر هزینه کنید سودش برمیگرده.

 • باسلام خدمت جناب آقای مهندس مرادی گرامی
  کتاب آیفون صوتی وتصویری که سفارش داده بودم امروزساعت ۱۲ظهررسید .
  سایت وکتاب هردو عالی نگارش سایت تان طوری عالیست که مرا یاد معلم های زحمت کش سال های دور می اندازد و مهارت برق را چقدر شیرین آموزش داده اید باعث شدین یک برقکار ویا … از
  رشته خودش خوشش بیاید .
  باآرزوی توفیق
  موسی قزلجه مربی برق مرکز آموزش فنی وحرفه ای گنبدکاووس
  با۲۸ سال سابقه تدریس در رشته برق صنعتی

  • سلام جناب قزلجه. از لطفتون بسیار سپاسگذارم. و خدا رو شکر می کنم چنین توفیقی نصیب بنده کرده که مخاطبان عزیزی مثل شما داشته باشم.

 • سلام مهندس عزیز. از اینکه مطالب کاربردی و خودمونی میذارین ممنونم. کتابتون هم بسیار عامیانه و کاربردی بود.
  من آزمون ادواری برق ساختمان تو شهرمون بیرجند. استان خراسان جنوبی ثبت نام کردم اما نمونه سوال یا منبع آزمون تو سایت فنی حرفه ای معرفی نکرده بود. شما منبع یا کتاب یا نمونه سوال جدید ندارین بتونم بگیرم هفته دیگه آزمونه؟ تو اینترنت بود ولی قدیمی و کم. اگه بشه توضیحی هم بدین چطوریه گرفتن گواهی فنی حرفه ای. قبولی تو آزمون تمومه دیگه یا نه. متشکر از لطفتون

  • سلام. ممنونم ازتون. خود فنی و حرفه ای هم یک کتاب داره تحت عنوان طراحی و سیم کشی برق ساختمان که می تونید از لینک زیر دانلود و مطالعه کنید.
   بعد از قبولی در آزمون تئوری، از شما یک امتحان عملی ساده هم می گیرن.مثلاً میگن مدار تایمر راه پله رو روی برد ببندین. و شما باید بتونید این آزمون رو هم پاس کنید.

 • سلام جناب آقای مهندس من می خواستم بپرسم کدام کار در برق آینده دار است یعنی از آن می توان پول زیادی درآورد.

  • سلام، در این خصوص مهندس مرادی از کاربران عزیز نظر سنجی میکنه و به زودی نظرات کاربران رو تو سایت قرار میده شاید برای شما هم جذاب باشه و بهتر کمکتون کنه.

 • سلام برای نصب محافظ جان در منزل مسکونی اگر منزل ارت نداشته باشه ایا باز هم از برق گرفتگی محافظت میشویم؟یا باید محافظ جان رو در جایی که ارت وجود داره نصب کنیم؟

  • سلام، اگه ارت هم نباشه میشه نصب کرد.

 • سلام
  برای عایق کردن هنگام کار با برق زنده، از چه چیزهایی میشه استفاده کرد برای زیرپا قراردادن، بعد آیا بلوک های سبک جدیدی که تو ساختمانها استفاده میشه عایق هستند، یا کدام مصالح ساختمانی عایق بهتری هستند، سپاس

  • سلام. خیربلوک های جدید عایق نیستند. از یک شی چوبی یا پلاستیکی یا لاستیکی استفاده کنید.

 • سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
  جسارتا بنده با اسم سیم کش مخالف هستم، چون هم نام خوبی از لحاظ وجه اجتماعی نیست و هم در شان چنین شغل و تخصصی، چون کسانیکه با مدرک تحصیلی در هر مقطع و تجربه کاری مناسب در این زمینه کار میکنند با این نام خوانده میشوند که در شأن آنها نیست، و خوشحال میشم برای حذف این نام و حداقل خواندن برقکار برای این کار تلاش کنید تا شان این شغل و استادکاران از لحاظ اجتماعی حفظ بشه و با نام بهتری صدا و شناخته بشن، ممنون میشم نظرتون رو بگید سپاس، آروین

  • سلام. بنده کاملاً با نظر شما موافق هستم. اسامی مثل تکنسین برق یا برقکار بیشتر مناسب است.

 • سلام
  خسته نباشید
  میخوام بپرسم که ایا یه مطلب درباره خانه های هوشمند میزارید؟

  • سلام. مرسی. فعلاً خیر

 • سلام
  من بسته برق ساختمان را تهیه کرم خوب بود اما من یک مشکلی دارم که در برق ساختمان در اموزش ها کمتر به آن پرداخته شده واین است که بعد از اینکه سازمان برق کنتورها را نصب کرد چه تک فاز و چه سه فاز چگونه باید برق کشی را انجام داد من اسم این قسمت را گذاشته ام نقطه صفر یا به انگلیسی زیرو
  منظورم رو واضح تر بیان کنم مثلا ساختمانی ۱۲ طبقه هر طبقه ۲ واحد ،
  ۱- چگونه برق سه فاز و یا تکفاز را بین این واحد ها به عدالت تقسیم کرد
  ۲- چگونه کنتور عمومی را برق کشی کرد و چگونه از کنتور عمومی برق برای اسانسور ، سیستم حریق ، روشنای راه پله ها ، پارکینگ را طراحی کرد
  می خواهم با طراحی برق کشی از کنتور تا ساختمان را بدانم مشکل من همین شروع کار یا نقطه صفر است
  با تشکر

  • سلام خدمت شما،مرسی از لطف تون و سوالات خوبی که مطرح کردید این سولاتی که شما مطرح کردید رو نمیشه تو چند خط پاسخ داد فقط اینو بدونید که روش سیمکشی برج ها و مجتمع ها خیلی گسترده تر از ساختمانهای معمولی ست. سوال اول تون اینه که برای هر واحد با توجه به متراژ واحد ها و موقعیت مکانی واحد ها و میزان مصرف هر واحد اداره برق به شما کنتور تک فاز یا سه فاز اختصاص می دهد و هر واحد به کنتور مجزا وصل میشود مثلا برقی که اداره برق به یک ساختمان ۵۰۰ متری در منطقه نیاوران تحویل می دهد با یک واحد ۳۵ متری پایین شهر متفاوت است. در مورد روش برق کشی مشاعات نیز با توجه به طراحی پروژه و وسعت آن تعدادی تابلو توزیع در نقاط مختلف ممکنه قرار بدهند و سیم کشی های هر نقطه به ان تابلو وصل می شود و نهایتا به تابلو اصلی متصل می شود و به یک کنتور سه فاز متصل می شود،اداره برق به این کنتور سه فاز نیز با توجه به میزان مصرف مشاعات ساختمان جریان میدهد و برای بارهای بیشتر کنتور دیماند به مجتمع اختصاص میدهد توزیع برق بین فازها نیز ابتدا سه فاز اصلی به یک تابلو سه فاز می آید و داخل تابلو با استفاده از شینه ها توزیع میشود ابتدا تمام مصرف کننده ها در نظر گرفته می شوند و بین هر فاز تقسیم بار می شود مثلا روشنایی مشاعات روی یک فاز، پریز ها روی یک فاز و … برق موتور خانه بویلر ها چیلر ها و آسانسور به سه فاز متصل می شود . در کل نمیشه نسخه واحدی برای تمام مجتمع ها پیچید هر مجتمع طراحی خاص خودش رو میخواد که با توجه به نیاز آن مجتمع، مهندسین طراح ، طراحی مورد نیاز را انجام می دهند.

  • سلام. تا دو روز دیگر فایلی با عنوان محاسبات تابلوهای قدرت در سایت گذاشته می شود که پاسختان را با مطالعه آن خواهید یافت.

 • سلام آقای مرادی من کلا تا حالا برقکاری نکردم به نظرتون پس از چند ماه کار کردن تجربه کافی به دست میاد و به نظرتون اگر برقکار متخصص و زرنگی باشم می توانم اعتبار داشته باشم یعنی اعتماد کردن

  • سلام، برای موفقیت در هر کاری باید تو اون زمینه اطلاعات تون رو بالا ببرید اولا باید مدتی رو به عنوان شاگرد در جایی مشغول به کار بشین و تجربه بدست بیارین و در کنار اون با حد اقل مطالعه یک ساعت در روز از نظر تئوری هم با برق آشنا بشین تجهیزات مختلف، نحوه اتصال و راه اندازی رو بشناسین و به خصوص از قیمت های تجهیزات و نصب آنها اطلاع پیدا کنید میتونید سه ماهه برقکار خوبی بشین ولی اعتبار تو بازار با کیفت کارتون،تعداد کارهایی که انجام میدین و افرادی که تو کار با اونها آشنا میشین بدست میاد.

 • سلام
  خسته نباشید
  آقای مهندس با این اوضاع و احوال کشور به دنبال استخدام باشیم یا با هم رشته ای ها و دوستان متخصص دیگه گروه یا شرکت تشکیل بدیم و هم افزایی کنیم؟
  من و دوستام رشته های مختلف خوندیم برق it نرم افزار و…
  متاسفانه ورود به مشاغل خیلی سخت شده بدلیل عدم تجربه و مهارت
  شما الان خودتون استخدام جایی هستید؟

  • سلام آقا سینا. هر آدمی شخصیت و علایق متفاوتی داره. بنده خودم دو سال استخدام یک سازمان دولتی بودم. ولی بعد از مدتی فهمیدم که به این کار به دردم نمی خوره و دوست دارم که برای خودم کار کنم. ولی هیچ وقت این پیشنهاد رو به کس دیگری نمی کنم، چون همه آدم ها شبیه هم نیستند. بعضی ها پیرو بودن رو دوست دارن و بعضی ها پیشرو بودن.
   در صورتی که بخوایین در بازار آزاد کار کنید چون رقابت زیاد شده باید سطح تخصص، دانش و تجربتون از بقیه خیلی بیشتر باشه تا در رقابت با اونها کم نیارید.

   • از اینکه صادقانه و دلسوزانه تجربیات و اطلاعات ارزشمندتون در اختیار تازه کارها قرار میدید بینهایت سپاسگزارم.
    تک تک مطالب سایت اموززنده و کاربردی هست از صمیم قلب به شما خداقوت میگم

    • ممنونم از شما. بنده هم براتون آرزوی سلامتی و آرامش روز افزون رو دارم.

 • سلام آیا این حرفه به یادگیری ریاضیات به صورت حرفه ای نیاز هست و کامپیوتر هم باید بلد باشم

  • سلام. خیر. خیلی از برقکارها سواد خوندن هم ندارند. البته برقکارهای سنتی که بصورت استاشاگردی کار رو یادگرفتن.

 • سلام
  یه سوال از محضر شریفتون داشتم:
  من رشته برق خوندم متاسفانه چون تجربه و سابقه کار ندارم نتونستم جایی مشغول بشم الان فعلا شغلم فروشندگیه
  بعضی ها توصیه میکنن برم فنی حرفه ای بعضی از دوستان هم میگن ارشد بگیر.
  نمیدونم چکار کنم؟ لطفا شما استاد عزیز راهنمایی کنید .

  • سلام آقای ابراهیمی. بهتر بود که شما در زمان لیسانس به دنبال فنی و حرفه ای برین و الان توصیه می کنیم هم فنی و حرفه ای و هم ارشد رو با همدیگه ادامه بدین. فنی و حرفه ای فقط ۳ روز در هفته ست و می تونید طوری برنامه ریزی کنید که با کلاس های ارشد تداخل نداشته باشه.

 • سلام به دوستان خوبم در این سایت ومخصوصا مدیر صبور و پر تلاش سایت.عید مبعث دوستان هم مبارک..خیلی خیلی خوشحالم که میتونم بر اطلاعات خودم اضافه کنم وممنونم از شما که بی منت خواسته های دوستان رو به زبانی شیوا جواب میدین و بازم از سایت استاد و شاگردتون که کار بسیار قشنگیه تشکر میکنم.یه پیشنهادم دارم.اگه بشه تلگرام سایت هم راه اندازی و فعال کنین ممنونتون میشم.موفقیت روز افزون براتون خواهانم

  • سلام آقا محمود. ما هم از شما بابت انرژی و سوختی که به موتور ما می رسونید تا با قدرت این مسیر رو طی کنیم، بسیار ممنونیم.
   واقعیتش خیلی به کانال تلگرام فکر کردیم. ولی از اونجایی که اداره کردن یک کانال وقت زیادی رو می گیره، دیگه بیشتر از این نمی تونیم برای این دنیای مجازی وقت بزاریم.

 • سلام مهندس .
  سال نو مبارک
  امروز با این سایت آشنا شدم و خوشحالم که مرجعی برای رفع اشکال و یافتن پرسش هایم یافته ام.

  یه سوال:
  از نظر نظام مهندسی ، در طراحی نقشه سیم کشی ساختمانهای مسکونی معمولی و با متراژهای حدود ۱۳۰ متری آیا طراحی و اجرای سیستم ارتینگ اجباری است یا اختیاری؟

  • سلام آقا سعید. سال نو شما هم مبارک. تا جایی که کمکی از دستمون بر بیاد جوابگوی سوالات کاربران هستیم.
   پاسخ: هر ساختمانی که طبق اصول نظام مهندسی ساخته بشه باید براش ارت اجرا بشه. و اجباری هم هست.

 • سلام مهندس بنده کارآموز هستم و خیلی دوست دارم این کار رو یاد بگیرم اگه کسی رو سراغ دارید برای ما معرفی کنید ممنون میشم اینم شماره منه ۰۹۱۹۰۶۲۲۴۴۸

  • سلام آقا طاهر. ما سایت استادکارُ شاگرد رو به این منظور ایجاد کردیم که به نوعی رابطه بین استادکارها و شاگردها رو برقرار کنیم. پس در اون سایت ثبت نام کنید و اطلاعاتتون رو اونجا وارد کنید، انشاا… یک استادکار پیدا می کنید که پیشش کار کنید و کار رو یاد بگیرید.

 • با سلام اقای مرادی
  من مقاله شما را درباره از کجا شروع کنم را چند با پی یا پی مطالعه کردم چون من در رشته برق هستم تمام انها را دیر یا زود یاد میگیرم ولی چون میخواهم هر چه زود تر روی پای خودم بایستم میخوام زود با شاگردی کردن یاد بگیرم از نظر شما در اینده دوربین های مدار بسته روی بورس میماند و اگر نمیماند از نظر شما کدام یک از سیستم ها طرف دار بیشتری پیدا میکند این سوال برام خیلی مهمه خواهش میکنم دقیق ج بدید

  • سلام. از اونجایی که رشد فناوری در این سالها به سرعت اتفاق می افته. دقیق نمی شه تخمین زد ولی بنظر من حداقل تا ده سال آینده دوربین های مداربسته روی بورس خواهد بود ولی به سرعت به سمت هوشمند شدن و ترکیب این سیستم ها با سیستم هایی مثل هوشمند سازی ساختمان پیش میرود. و خیلی زود این سیستم ها از کدهای کامپیوتری دستور می گیرند. همون طور که در این چند سال با اومدن دستگاهایی مثل plc، برق صنعتی به سمت برنامه نویسی و هوشمندشدن رفته
   برای همین پیشنهاد می کنیم که در کنار کار عملی همیشه اطلاعاتتون رو به روز نگه دارید.در این صورت هیچ وقت از بازار عقب نمی مونید.

 • شما بی نظیرید قربان.
  من برقکار ساختمان هستم ولی به سیستم های حفاظتی هم علاقه مند هستم، لطفاً در مورد دوربین مداربسته مطالب بیشتری در سایت بزارید.

  • شما لطف دارید قربان.
   چشم.

 • سلام مهندس
  من کارمند اداری هستم کارم هم به صورت شیفتی هستش قبلا برق کاری ساختمان انجام می دادم ، خیلی دوست دارم سیستم های حفاظتی رو یاد بگیرم ، امکان این هست که به صورت پاره وقت براتون کار کنم ، یا من رو به یکی از همکاران نون معرفی کنین

  با تشکر

  • سلام. انشاا… تا چند روز آینده در این فکر هستیم که قسمتی رو ایجاد کنیم که بین افراد کارآموز و تکنسین های ماهر به نوعی پیوند ایجاد کنیم. تا افراد علاقه مند به این رشته بتونن کار پیدا کنن و در کنارش یاد هم بگیرن.
   منتظر خبر ما باشید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی