خرید کتاب آموزش برق ساختمان
شهریور
۱۳
۱۳۹۵

شغل برقکاری یا سیستم های حفاظتی را از کجا شروع کنیم ؟

با عرض سلام خدمت کاربران و همراهان همیشگی سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی.
امروز می خواهیم در پاسخ به سوال خیلی از کاربران که می پرسند ” می خواهند وارد شغل برقکاری و سیستم های حفاظتی شوند، ولی نمی دانند که باید از کجا شروع کنند”. مطلبی بنویسیم و نظرمان را در این مورد خدمت شما عرض کنیم.

 

شغل نصاب دوربین مداربسته

چگونه وارد شغل سیم کشی ساختمان یا سیستم های حفاظتی شویم؟

خوشبختانه ورود به این شغل برای خیلی ها امکان پذیر بوده و در ایران عزیز ما برخلاف سایر کشور ها که نیاز به صدور پروانه و گواهی از سازمان های مختلف دارند نیست. و یک فرد با پشتکار و علاقه مند می تواند در کمتر از ۶ ماه به یک تکنسین نیمه ماهر و حتی ماهر در این رشته تبدیل شود. از آنجایی که مقدمه هر کاری نیاز به کسب دانش در آن زمینه است، در برق ساختمان و سیستم های حفاظتی هم اینگونه است. به طور کلی آموزش هایی که شما می توانید در زمینه برق ساختمان و سیستم های حفاظتی کسب کنید در دو دسته دانش محور و مهارت محور قرار می گیرند.
این دو مقوله کاملاً با هم فرق می کنند.

آموزش های دانش محور، آموزش هایی هستند که اگر ما فقط شنونده آنها باشیم و یا فقط آنها را در کتاب ها بخوانیم، فقط بر دانش ما افزوده می شود نه بر مهارت ما.

و همه می دانیم که دانستن به معنای توانستن نیست.

اما آموزش های مهارت محور، قدم دوم و بعد از آموزش های دانش محور هستند. یعنی اگر فردی با داشتن دانش یک موضوع، شروع به تمرینات عملی در آن زمینه کند، آنگاه به دانش مهارت محور می رسد.
متاسفانه بسیاری از ما انتظار داریم که فقط با خواندن و حفظ کردن و بدون هیچ تمرینی در این رشته استاد شویم. درست مثل اینکه کسی ساعت ها در کلاس استاد شجریان بنشیند و بعد بدون هیچ تمرینی و فقط صرف شنیدن و خواندن توضیحات ایشان، توقع داشته باشد که مثل ایشان آواز بخواند. خنده دار است نه؟

شغل برق ساختمان و اجرای سیستم های حفاظتی هم همین طور است. و یادگیری این حرفه علاوه بر دانش علمی نیاز به تمرین و اجرای کار عملی دارد. یک فرد می تواند از طریق تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش هم به مهارت هایی در این زمینه برسد. ولی این راه کمی طولانی تر و پرهزینه ست. پس اگر از ما بخواهید که یک برنامه راهِ بسیار سریع و کم هزینه را به شما نشان دهیم. به شما خواهیم گفت: به مدت دو تا سه هفته، روزی سه ساعت، در این زمینه مطالعه کنید. در سایت ها، فیلم های آموزشی، کتابها، و حتی سایت خود ما، مطالب رایگان زیادی در این زمینه وجود دارد. آنگاه دوران کارآموزی و شاگردی را شروع کنید و هرگز مطالعه در رشته شغلی خود را قطع نکنید. در این صورت شما می توانید بعد از سه ماه به ۸۰ درصد مهارت یک تکنسین برسید. که البته این مدت، بسته به شرایط جسمی و مهارتی شما متفاوت است و قطعاً یک شخص فنی و دست به آچار، سریعتر، و یک فرد غیر فنی شاید نیاز باشد که شش ماه در جایی کارآموزی کند.

این دوران، دوران سختی است، و از آنجایی که یک فرد کارآموز نه اینکه سودی برای کارفرمای خود ندارد، حتی هزینه هایی را روی دست او میگذارد، شاید لازم باشد که کسی شما را معرفی کند تا تقاضای شما برای کارآموزی پذیرفته شود. حتی شما می توانید پیشنهاد بدهید که دو سه روز اول را به صورت رایگان برای کارفرمای خود کار کنید. مطمئن باشید که هیچ برقکار یا تکنسین سیستم های حفاظتی از یک شاگرد مجانی بدش نمی آید. اگر در این دو سه روز کارآموز منظم و زرنگی باشید، مطمئن باشید که بعد از آن استادکارتان شما را رها نمی کند. و حتی حاضر خواهد شد که در دوران کارآموزی دستمزد خوبی به شما پرداخت کند.

بعد از گذراندن دوران کارآموزی، شما به ۸۰ درصد مهارت لازم میرسید. البته در صورتی که مطالعه خود را قطع نکرده باشید. نگران ۲۰ درصد باقی مانده هم نباشید. آن ۲۰ درصد را سر پروژه هایی که اجرا می کنید یاد خواهید گرفت. در ضمن بعد از دوران کارآموزی با افراد زیادی آشنا خواهید شد که می توانید در صورت روبرو شدن با مشکل، سوالات خود را از آنها بپرسید. حتی می توانید روی کمک ما حساب کنید، ما در سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی ، بخشی داریم که به تک تک سوالات کسانی که کتاب های آموزشی ما را می خوانند پاسخ می دهیم. شما هم می توانید سوالات خود را در این قسمت مطرح کنید،

سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان

سوالات خوانندگان کتاب آموزش دوربین های مداربسته

 

شاخه های برق ساختمان و سیستم های حفاظتی بسیار گسترده است. از سیم کشی ساختمان، آیفون های صوتی و تصویری، آنتن مرکزی، سیستم های اعلان حریق گرفته تا دوربین های مداربسته، هوشمند سازی ساختمان، دزدگیر اماکن، تلفن سانترال، دستگاههای حضور و غیاب، درب برقی، و… . پشنهاد ما این است که زیاد از این شاخه به آن شاخه نپرید و دورو برتان را هم زیاد شلوغ نکنید. و در یک یا دو شاخه از مهارت های برق به صورت تخصصی کار کنید و استاد شوید.

سعی کنید در هر شاخه ای که هستید همیشه اطلاعات خود را به روز نگه دارید. شایسته یک تکنسین نیست که کاری را انجام دهد اما دلیل علمی آن کار را نداند. تصمیم بگیرید که فقط ۳ درصد از درآمدتان را روی خود و ارتقای دانش و مهارتهایتان سرمایه گذاری کنید. کتابهای مرتبط با رشته کاری خود را خریده و بخوانید.و در کارگاههای آموزشی رشته خود شرکت کنید. در این صورت بعد از سه سال به یکی از حرفه ای های رشته خود در شهر یا حتی کشورتان تبدیل خواهید شد.

بعد از یادگیری این شغل می توانید به صورت آزاد برای خود کار کنید و یا اینکه سازمان ها و شرکت های زیادی هستند که می توانید در آنجا مشغول به کار شوید و ماهیانه حقوق بگیرید. کافیست یک بار صفحه نیازمندی های روزنامه شهرتان را ورق بزنید تا متوجه شوید که چقدر برای استخدام در این رشته ها تقاضا وجود دارد.

 

یک پیشنهاد برادرانه:

نمی خوام ناامیدتان کنم، ولی این مشکلی است که نه تنها برای تکنسین های برق، بلکه شاید برای افراد شاغل در تمام مشاغل آزاد پیش بیاید. و شاید هم مقصر خودشان باشند که آینده نگری ندارند. ولی کسانی را در اطرافم می شناسم که بعد از مدت زیادی کار در این شغل، اکنون که توان بدنی خوبی ندارد، از نظر تامین مخارج زندگی و نبود حامی با مشکلات زیادی مواجه شده اند. به همین خاطر اگر وارد این شغل شدید، به عنوان “تکنسین برق ساختمان” خودتان را بیمه تامین اجتماعی کنید. این حمایتی است که دولت از افراد شاغل در این رشته کرده، تا آنها تنها با پرداخت ماهیانه ۷۰ هزار تومان (برای سال ۱۳۹۵) بتوانند از تمام مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند. درست است که مراحل ثبت نام، نوبت دهی و کاغذ بازی های آن شاید تا یکسال هم طول بکشد، ولی هر چه باشد ارزشش را دارد.

 

شغل برقکاری ساختمان

 

معرفی سایت استادکارُ شاگرد:

ما جهت ایجاد پیوند راحت تر و سریعتر بین استادکارها و کارآموزان عزیز، سایتی را راه اندازی کرده ایم که همه می توانند به صورت رایگان در این سایت ثبت نام کنند. روش کار این سایت بسیار ساده است، به این صورت که اگر کارآموز هستید اطلاعات تماس، مهارت ها و توضیحات مختصری از خود را در سایت وارد می کنید و منتظر می مانید تا یک استادکار با شما تماس بگیرد. یا اگر استادکار هستید و به دنبال شاگرد می گردید، کافیست شماره تماس و توضیحات مختصری در مورد ساعت کاری و دستمزدی که می خواهید به شاگردتان بپردازید را در سایت وارد کنید تا شاگردها و کارآموزانی که شرایط لازم را دارند با شما تماس بگیرند. برای ثبت نام در این سایت روی لینک زیر کلیک کنید.

سایت استادکارُ شاگرد

 
 

تعدادی سایت که مطالب آموزشی برای یادگیری برق ساختمان و سیستم های حفاظتی ارائه می دهند.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

وبلاگ آموزش برق ساختمان

http://www.necanet.org

http://electricaltrainingalliance.org

http://www.ibew.org/

 12 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام به دوستان خوبم در این سایت ومخصوصا مدیر صبور و پر تلاش سایت.عید مبعث دوستان هم مبارک..خیلی خیلی خوشحالم که میتونم بر اطلاعات خودم اضافه کنم وممنونم از شما که بی منت خواسته های دوستان رو به زبانی شیوا جواب میدین و بازم از سایت استاد و شاگردتون که کار بسیار قشنگیه تشکر میکنم.یه پیشنهادم دارم.اگه بشه تلگرام سایت هم راه اندازی و فعال کنین ممنونتون میشم.موفقیت روز افزون براتون خواهانم

  • سلام آقا محمود. ما هم از شما بابت انرژی و سوختی که به موتور ما می رسونید تا با قدرت این مسیر رو طی کنیم، بسیار ممنونیم.
   واقعیتش خیلی به کانال تلگرام فکر کردیم. ولی از اونجایی که اداره کردن یک کانال وقت زیادی رو می گیره، دیگه بیشتر از این نمی تونیم برای این دنیای مجازی وقت بزاریم.

 • سلام مهندس .
  سال نو مبارک
  امروز با این سایت آشنا شدم و خوشحالم که مرجعی برای رفع اشکال و یافتن پرسش هایم یافته ام.

  یه سوال:
  از نظر نظام مهندسی ، در طراحی نقشه سیم کشی ساختمانهای مسکونی معمولی و با متراژهای حدود ۱۳۰ متری آیا طراحی و اجرای سیستم ارتینگ اجباری است یا اختیاری؟

  • سلام آقا سعید. سال نو شما هم مبارک. تا جایی که کمکی از دستمون بر بیاد جوابگوی سوالات کاربران هستیم.
   پاسخ: هر ساختمانی که طبق اصول نظام مهندسی ساخته بشه باید براش ارت اجرا بشه. و اجباری هم هست.

 • سلام مهندس بنده کارآموز هستم و خیلی دوست دارم این کار رو یاد بگیرم اگه کسی رو سراغ دارید برای ما معرفی کنید ممنون میشم اینم شماره منه ۰۹۱۹۰۶۲۲۴۴۸

  • سلام آقا طاهر. ما سایت استادکارُ شاگرد رو به این منظور ایجاد کردیم که به نوعی رابطه بین استادکارها و شاگردها رو برقرار کنیم. پس در اون سایت ثبت نام کنید و اطلاعاتتون رو اونجا وارد کنید، انشاا… یک استادکار پیدا می کنید که پیشش کار کنید و کار رو یاد بگیرید.

 • با سلام اقای مرادی
  من مقاله شما را درباره از کجا شروع کنم را چند با پی یا پی مطالعه کردم چون من در رشته برق هستم تمام انها را دیر یا زود یاد میگیرم ولی چون میخواهم هر چه زود تر روی پای خودم بایستم میخوام زود با شاگردی کردن یاد بگیرم از نظر شما در اینده دوربین های مدار بسته روی بورس میماند و اگر نمیماند از نظر شما کدام یک از سیستم ها طرف دار بیشتری پیدا میکند این سوال برام خیلی مهمه خواهش میکنم دقیق ج بدید

  • سلام. از اونجایی که رشد فناوری در این سالها به سرعت اتفاق می افته. دقیق نمی شه تخمین زد ولی بنظر من حداقل تا ده سال آینده دوربین های مداربسته روی بورس خواهد بود ولی به سرعت به سمت هوشمند شدن و ترکیب این سیستم ها با سیستم هایی مثل هوشمند سازی ساختمان پیش میرود. و خیلی زود این سیستم ها از کدهای کامپیوتری دستور می گیرند. همون طور که در این چند سال با اومدن دستگاهایی مثل plc، برق صنعتی به سمت برنامه نویسی و هوشمندشدن رفته
   برای همین پیشنهاد می کنیم که در کنار کار عملی همیشه اطلاعاتتون رو به روز نگه دارید.در این صورت هیچ وقت از بازار عقب نمی مونید.

 • شما بی نظیرید قربان.
  من برقکار ساختمان هستم ولی به سیستم های حفاظتی هم علاقه مند هستم، لطفاً در مورد دوربین مداربسته مطالب بیشتری در سایت بزارید.

  • شما لطف دارید قربان.
   چشم.

 • سلام مهندس
  من کارمند اداری هستم کارم هم به صورت شیفتی هستش قبلا برق کاری ساختمان انجام می دادم ، خیلی دوست دارم سیستم های حفاظتی رو یاد بگیرم ، امکان این هست که به صورت پاره وقت براتون کار کنم ، یا من رو به یکی از همکاران نون معرفی کنین

  با تشکر

  • سلام. انشاا… تا چند روز آینده در این فکر هستیم که قسمتی رو ایجاد کنیم که بین افراد کارآموز و تکنسین های ماهر به نوعی پیوند ایجاد کنیم. تا افراد علاقه مند به این رشته بتونن کار پیدا کنن و در کنارش یاد هم بگیرن.
   منتظر خبر ما باشید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 0
 • بازدید امروز: 12,584
 • بازدید دیروز: 14,778
 • بازدید ماه: 443,218
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: دی ۱۷, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام