فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
13
1394

چشم راه پله

چشم راه پله چیست؟

چشم راه پله دستگاهی است جهت کنترل سیستم روشنایی، برای مکان هایی مثل راه پله ها، پارکینگ ها، اتاق های پروو و اماکنی که نیاز به روشنایی دائمی ندارند. این دستگاه با تشخیص حرکت یک فرد لامپ ها را روشن کرده و پس از طی مدت زمانی قابل تنظیم، لامپ ها را خاموش می کند. این چشم ها در سه نوع 140 درجه، 180درجه و 360 درجه در بازار موجودند. که نوع 140 درجه آن بصورت توکار و نصب در قوطی کلید به کار میرود. نوع 180 درجه برای نصب بر روی دیوار و نوع 360 درجه برای نصب در سقف ساخته شده است. تصویر این مدل چشم ها را به ترتیب در پایین ملاحظه می کنید.

 

چشم راه پله 140 درجه

چشم راه پله 140 درجه

 

چشم راه پله 180 درجه

چشم راه پله 180 درجه

 

چشم راه پله 360 درجه

چشم راه پله 360 درجه

 

 

در داخل چشم ها معمولاً دو یا سه ولوم وجود دارد که می توانید با چرخاندن آنها مقدار حساسیت، مقدار زمان و مقدار نور را بسته به نیازتان تنظیم کنید.

مثلاً چرخاندن ولوم نور به سمت علامت منفی (یا شکل ماه) باعث می شود که لامپ ها فقط در طول شب روشن شوند. و اگر کسی در طول روز این چشم ها را تحریک کند، لامپ ها روشن نشود.

یا چرخاندن ولوم زمان به سمت علامت مثبت باعث می شود که بعد از تحریک شدن چشم ها، لامپ ها مدت زمان بیشتری روشن بمانند.

یا چرخاندن ولوم حساسیت به سمت منفی باعث می شود که چشم راه پله با حرکت حیوانات کوچکی مثل گربه تحریک نشود و لامپ ها را روشن نکند.

 

و نقشه نصب همه آنها به صورت زیر است.

 

نقشه چشم راه پله

نقشه چشم راه پله

نقشه چشم راه پله

 

 

نقشه بالا را اگر بخواهیم به صورت خودمانی تفسیر کنیم تا هیچ وقت آن را فراموش نکنید به این صورت است که: چشم راه پله دستگاهیه که یک فاز و نول می خواد تا کار کنه (سیم قهوه ای و آبی). زمانی هم که شروع به کار کرد، اگر توسط یک شخص یا موجود زنده تحریک بشه از سیم فازی که بهش دادیم یک مقداریش رو از طریق سیم قرمز رنگ به ما پس میده.

 

نکته: شعاع برد مفید چشم های راه پله سقفی 360 درجه در حدود 5 متر است و بهترین عملکرد این سنسورها زمانیست که در ارتفاع 2.5 تا 3.2 متری نصب شوند.

نکته : از آنجایی که لامپ های کم مصرف به چند دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند، لذا بهتر است برای جاهایی که از این نوع چشم ها استفاده می کنید، از لامپ های رشته ای استفاده کنید.

نکته: اگر سنسوری را در طول روز نصب کردید و خواستید که آن را تست کنید، ولوم LUX را روی علامت خورشید قرار دهید. در غیر اینصورت سنسور عمل نمی کند.

نکته: این سنسور ها بعد از نصب به حدوداً یک دقیقه زمان نیاز دارند تا اصطلاحاً گرم شوند و شروع به کار کنند. پس اگر سنسور را تازه نصب کرده اید و حرکاتی غیر عادی مشاهده کردید تعجب نکنید.

نکته: اگر سنسور را در مکان های گرم مثل موتورخانه نصب کنید، حساسیت سنسور به میزان قابل توجهی کم می شود.

نکته: اگر سنسور پیوسته روشن است و لامپ ها را خاموش نمی کند. این موارد را چک کنید:

1- ابتدا کمی با ولوم های تنظیم آن ور بروید. 2- یک بار برق ورودی به سنسور را قطع و وصل کنید. 3- چک کنید از حداکثر توان مصرفی سنسور، بار اضافه تری از آن نگرفته باشید. حدوداً شما مجاز هستید با هر سنسور 10 عدد لامپ 40 وات کم مصرف یا 10 عدد لامپ 100 وات رشته ای را روشن کنید.

 

نصب سنسور حرکتی (چشم مادون قرمز) در محیط های باز

خیلی از کاربران سایت سوال می پرسند که وقتی سنسوری را در هوای آزاد یا در محوطه نصب می کنیم، زمانی که هوا طوفانی است و شاخ و برگ درختان یا اشیا تکان می خورند این سنسورها  به صورت خودکار عمل کرده و چراغ روشن می شود. یا اینکه بعضی وقتها کلاً نمی خواهیم سنسور عمل کند، راه حل چیست؟

 

نصب سنسور حرکتی در محوطه

 

همان طور که در نقشه بالا مشاهده می کنید یک کلید یک پل در مسیر سیم فاز ورودی به سنسور قرار گرفته که می توانید در مواقعی که نیازی به سنسور نیست، برق آن را قطع کنید.

 

این مطلب آموزشی از ” کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق ” انتخاب شده بود تا پیش نمایشی از کیفیت این محصول را به شما نشان دهد. پس سری هم به این محصول آموزشی بزنید.
527 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • با سلام ، من می خواهم 2 تا سنسور در حیاط به کار ببرم که همدیگر را پوشش بدهند نحو اتصال سیسم ها به یکدیگر چگونه است با تشکر

  • سلام. شما فرض کنید که طبق نقشه بالا هر سنسور قراره جدا نصب بشه. یعنی یک سنسور رو در یک سمت حیاط نصب کنید و بعد از این که بهش فاز و نول دادین، از سیم برگشتی اون (سیم قرمز) به لامپ وصل کنید. برای سنسور دیگه در سمت دیگه حیاط همین کار رو بکنید. پس بعدش در داخل سرپیچ لامپ، شما یک نول و دو تا برگشتی از سنسورها داری. که نول رو باید به یکی از پیچ های سرپیچ وصل کنید و بعدش دوتا سیم برگشتی رو هم به هم بتابونید و یک انشعاب از اونها به پیچ دیگه سرپیچ وصل کنید.
   اگه سخت توضیح دادم و جایی رو متوجه نشدید، بفرمایید که اون بخش رو دوباره توضیح بدم.

 • سلام مهندس
  یه سنسور تو کار شیله خریدم به جای کلید نصب کردم
  کلا روشنه و کار نمیکنه
  لطفا نحوه نصب رو به زبان ساده بگید
  فقط 2 تا جای سیم داره
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز. اگه منظورتون سنسور 140 درجه توکار هستش. در پشت اونها سه تا جای سیم هست. که دو تاش ورودی فاز و نوله و یکی هم برگشتی فاز به لامپ. اینکه شما می فرمایید فقط دو تا جای سیم داره خیلی عجیبه. لطفاً از قسمت های مختلف اون سنسور برای ما عکس ارسال کنید (و کاتالوگ) تا بهتر بتونیم شما رو راهنمایی کنیم.
   عکس هاتون رو به این آدرس ایمیل کنید. contact-us@amoozesh-bargh.ir

 • سلام مهنس جان درصورتی که هر طبقه سه تالامپ داشته باشه آیا باید برای هرکدام چشمی 360جدا نصب بشه وشاسی که برای روشن کردن لامپها استفاده میشده قطع بشه.ویا ازچشمیهای داخل دیوارمیشه استفاده کرد.دراون حالت چطور لامپهای طبقات رو باید جداکنیم که هر طبقه جدا روشن بشه.از راهنماییتون سپاسگزارم

  • سلام علی جان. از سوالتون چند تا برداشت میشه کرد، انشاا… که برداشت من همون چیزه که مد نظر شماست.
   اگر هر طبقه دارای یک راهروی طولانی هستش که در این راهرو سه تا لامپ نصب شده، باید برای هر لامپ یک چشم جدا نصب بشه. ولی اگه طول راهرو کم هست و یک چشم می تونه تمام اون فضا رو پوشش بده، به طوری که فرد از هر طرف اومد، چشم اون رو سنس کنه، بهتره که برای هر سه چراغ از یک چشمی در مرکز اون فضا استفاده کنید.

   اگر بخوایین هر دو مدار (یعنی هم از چشم راه پله استفاده کنید هم از شاسی های تایمر راه پله) رو تویه راه پله پیاده کنید، اجرای کار کمی سخت میشه. چون باید برای هر چراغ یک سیم فاز رد کنید. پس باید ابتدا همه مسیرها رو چک کنید که هیچ لوله ای گیر نباشه، تا بتونید یک رشته سیم فاز رو تا پیش هر لامپ ببرید. خب بعد از این کار شما یک سیم کنار هر چراغ دارید که فاز هستش. نول هم که قبلاً برای هر لامپ کشیده شده بود. حالا می تونید این دو تا رو بدید به یک سنسور چشمی و یک برگشتی از سنسور بگیرید و به هر چراغ بدید.
   ولی اگه بخوایین حالت تایمر راه پله رو حذف کنید و فقط سنسور ها کار کنند، کار کمی راحتره. چون کافیه در تایمر راه پله سیم ” مشترک لامپ و شاسی” و سیم ” فاز” رو در بیارید و با نوار چسب به هم وصل کنید. با این کار چراغ ها به صورت دائم روشن میشن. بعدش باید هر چراغ رو باز کنید و سیم فاز اون رو آزاد کنید و اون سیم فاز رو به همراه سیم نول اول ببرید تویه سنسور و بعد از سنسور یک برگشتی ببرین به لامپ. این کار رو باید برای تمام چراغ ها انجام بدین.

   پاسخ سوال سوم: شما در صورتی می تونید از چشمی های دیواری 140 درجه استفاده کنید که سیم نول در پشت شاسی تایمر راه پله وجود داشته باشه. چون دو تا روش برای سیم کشی تایمر راه پله هست، امکان داره برق کار قبلی نول رو به داخل قوطی شاسی نیاورده باشه.
   کلا پیشنهاد ما اینه که از چشمی های 140 درجه که داخل نصب میشه استفاده نکنید

   بهتره مطلب تایمر راه پله رو هم در سایت مطالعه کنید

   • ازراهنماییتون سپاسگزارم.درمورد نصب فوتوسل برای حیاط که چند لامپ دارد ودو تایی یاسه تایی بایک کلید روشن میشن ومیخوایم با فتوسل کار کنن هم توضیح بدین وراهنمایی کنین ممنونم

    • سلام علی جان. منظورتون اینه که دو تایی یا سه تایی هر کدوم دارای کلید های جدا هستند؟ و حالا می خوایین که تمام چراغ ها با یک فتوسل روشن بشن یا اینکه می خوایین مثل قبل دوتایی یا سه تایی هر کدوم با یک فتوسل روشن بشن؟
     چون اگر حالت دوم باشه، تعداد فتوسل ها بیشتر میشه و کار راحت تره.

     • سلام مهندس جان لطفا هردو مورد راتوضیح دهید.
      یعنی هم بایک فوتوسل برای همه هم جدا برای چند تایی که بایک کلید روشن میشود.سپاسگزارم

     • سلام. چشم.
      خب اگه بخوایین در مدار چند لامپ که همشون فقط با یک کلید روشن میشن، فتوسل نصب کنید. باید به این صورت عمل کنید. کلید یک پل رو در بیارید و فاز ورودی به کلید رو جدا کنید و ببرید تویه فاز ورودی فتوسل (معمولاً سیم قهوه ای) . حتماً یک رشته سیم نول هم از پشت کلید رد شده ، از اون هم یک انشعاب بگیرید و ببرید تویه نول ورودی به فتوسل (معمولاً سیمش آبی رنگه) . سیم برگشتی لامپ ها هم که به پیچ نقره ای رنگ کلید یک پل وصل شده رو آزاد کنید و ببرید تویه برگشتی فتوسل (یعنی سیم قرمز فتوسل) . پیشنهاد می کنیم که فتوسل رو یک متر بالاتر از کلید برق نصب کنید. تا از دسترس افراد دور باشه. در این صورت باید یک متر بالای هر کلید و داکت کشی کنید.

      خب اگه بخوایین در مدار چند لامپ که هر کدومشون با یک کلید جدا روشن میشن، فتوسل نصب کنید باید، تمام کارهای بالا رو برای یکی از کلیدها انجام بدین، ولی بقیه کلیدها رو از مدار جدا کنید. یعنی کلیدهای دیگه رو باز کنید و سیم پشتشون رو آزاد کنید و کلیدها رو همون جوری واسه قشنگی سرجاشون نصب کنید. بعدش تمام لامپ های موجود رو با دو رشته سیم به هم وصل کنید. اگر چراغ ها در جایی نصب شدن که سقف کاذبه، می تونید سیم ها رو از داخل سقف کاذب ببرید تا سیم ها دیده نشه.

 • اگه لامپی به دو چشمی وصل باشه و فاز برگشتی از یک چشمی لامپی رو روشن کنه و از چشمی دیگر ی بر اثر عبور فردی مجددا فازبرگشتی به همان لامپ بیاد آیاباعث اتصالی و یا ارسال جریان اضافه به لامپ وسوختن آن نمیشه؟

  • سلام. نه مشکلی پیش نمیاد.

 • سلام مهندس، ضمن تشکر از اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار میدید.در پاسخ به سوال یکی از کابران در خصوص استفاده از یک چشمی برای یک ساختمان سه طبقه، شما فرمودید با یک چشمی امکان پذیره ،در صورتی که اگر چشمی 360 درجه هم باشه در طبقه دوم وسوم که افراد از دید چشمی خارج میشن وبه طبقه سوم میرسن در برگشت چشمی انها را نمیبنه ولامپها خاموش میشن .لطفا راهنمایی کنید چطوری در برگشت ار طبقه سوم ویا دوم چشمی عمل میکنه

  • سلام آقای احمدی. فک کنم اشتباه می کنید. سوال اون دوستمون این بود که می خواد یک ساختمان سه طبقه رو از حالت تایمر به چشمی تبدیل کنه. که ما گفتیم باید یا از چراغ های سنسور دار استفاده کنه یا کنار هر چراغ یک سنسور جدا نصب کنه. اصلاً نمیشه برای یک ساختمان سه طبقه فقط با یک چشمی ، برق راه پله رو کنترل کرد.
   لطفا اگر ما اشتباه کردیم. دقیقا بفرمایید که در کدوم صفحه بوده تا اصلاح کنیم.

   • سلام من هم اینطوری متوجه شده بودم .در 16 خرداد به یه آقایی به اسم مهدی جواب دادین .!!!!

    • سلام. عذر خواهی می کنم. اشتباه از ما بود. خیر امکان پذیر نیست که برای سه طبقه فقط یک چشم راه پله نصب بشه.

 • با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون من با چشمی راه پله مشکل دارم. خود به خود روشن میشه!! چند بار تا حالا عوضش کردم ترکیه ای چینی و ایرانی. سنسور سقفی و دیواری هم امتحان کردم لامپ رشته ای و کم مصرف هم انداختم فایده ای نداشته. آنقدر روشن خاموش میشه که لامپ رو میسوزونه. تازگیها متوجه شدم که وقتی باد میاد این اتفاق می افته البته چیزی تو راه پله نیست که با باد حرکت کنه. حساسیت سنسور رو هم کم کردم فایده ای نداشت. راه حلی به نظرتون میرسه؟ لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام. این مشکلی که می فرمایید برای خیلی از سنسور های بی کیفیت پیش میاد. پیشنهاد می کنیم از سنسورهای تایم ایران استفاده کنید.

 • عرض سلام و ادب. آقای مهندس یه ساختمان ۴ طبقه رو میخوام از حالت تایمر راه پله به سنسور مدل ۳۶۰ درجه تغییر بدم. چطور میتونم از جفتش استفاده کنم. یا فقط سنسور. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام.
   اولاً پیشنهاد می کنیم از چراغ های سنسور دار استفاده کنید، چون قشنگتر از اینه که یک سنسور 360 درجه کنار هر چراغ نصب کنید. در ضمن قیمت چراغ های سنسور دار شاید 20 درصد از سنسورهای 360 درجه تکی بیشتر باشه.
   اگر بخوایین هر دو مدار رو تویه راه پله پیاده کنید، اجرای کار کمی سخت میشه. چون باید برای هر چراغ یک سیم فاز رد کنید. پس باید ابتدا همه مسیرها رو چک کنید که هیچ لوله ای گیر نباشه، تا بتونید یک رشته سیم فاز رو تا پیش هر لامپ ببرید. خب بعد از این کار شما یک سیم کنار هر چراغ دارید که فاز هستش. نول هم که قبلاً برای هر لامپ کشیده شده بود. حالا می تونید این دو تا رو بدید به یک سنسور و یک برگشتی از سنسور بگیرید و به هر چراغ بدید.
   ولی اگه بخوایین حالت تایمر راه پله رو حذف کنید و فقط سنسور ها کار کنند، کار کمی راحتره. چون کافیه در تایمر راه پله سیم ” مشترک لامپ و شاسی” و سیم ” فاز” رو در بیارید و با نوار چسب به هم وصل کنید. با این کار چراغ ها به صورت دائم روشن میشن. بعدش باید هر چراغ رو باز کنید و سیم فاز اون رو آزاد کنید و اون سیم فاز رو به همراه سیم نول اول ببرید تویه سنسور و بعد از سنسور یک برگشتی ببرین به لامپ. این کار رو باید برای تمام چراغ ها انجام بدین.
   بهتره این مطلب رو هم بخونید. تایمر راه پله

 • سلام .و خسته نباشید به مشکلی بر خوردم یک ساختمان چهار طبقه در جلوی واحد سنسور نصب کردم سنسور ها به ترتیب از طبقه پایین روشن میشن و خاموش بعد طبقه بعدی همین جور ادامه پیدا میکنه بدون هیچ تحریکی .ایا علتش چراغ های ال ای دی هست منظورم پنل های سقفی 12v

  • سلام حسین جان. نه، این موردی که شما می فرمایید ربطی به نوع چراغی که نصب کردین ندارین.
   مدل سنسور هایی که نصب کردین چیه؟
   همه سنسور ها رو با هم نصب کردین؟ منظورم اینه که ساختمون نو سازه و تازه برق ساختمان رو راه انداختین؟

 • سلام مهندس من یکی ازاین چشمای راه پله نصب کردم میخواستم بدونم ایا بدون اینکه کسی ازجلوش ردشه روشن میشه چرا ،وبعدم چرا مال من شبهاازساعت یک به بعد دو یاسه بارتااذان صبح روشن میشه هرچیم که کیشیک میدم کسی رونبینم یکم نگران خانوادم هستم چون خودم باهش مشکل ندارم لطفا راهنمای کنید

  • سلام دوست عزیز. چشم راه پله با سنسورهای مادون قرمز کار می کند. و نور و حرارت محیط رو سنس می کنند و اگه تغییری تویه اون احساس کنند، عمل می کنند و رله داخل اونها فعال میشه.
   بعضی وقتها چشم ها دچار خطا میشن و بدون اینکه کسی از زیر اونها رد شه فعال میشن. پیشنهاد می کنیم ولوم حساسیت که روی سنسور هست رو کمی تغییر بدید، به احتمال زیاد درست میشه، در غیر اینصورت باید سنسور رو عوض کنید. پیشنهاد می کنیم همیشه از سنسور های تایم ایران استفاده کنید که کیفیت خوبی دارند.

 • سلام. سنسور چشمی راهرو از کار افتاده، اگه بخایم به صورت موقت سنسور رو در بیاریم و برق رو یکسره کنیم کدوم سیم هارو باید وصل کنیم که چراغ روشن بشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام . سیمی رو که به سیم قرمز چشمی و سیمی رو که به سیم قهوه ای چشمی وصل شده . به هم دیگه وصل کنید.

 • سلام مهندس جان.طبق نقشه های موجود واسه چشم راه پله ازطویاچند کلید تایمر گذاشته شده طبق نقشه لامپها مستقیما توسط چشم روشن میشوند بدون دخالت کلیدها.پس وجود کلیدها در نقشه چه تأثری دارد؟ممنون از لطفتون

  • سلام آقای حسینی. قشنگ توضیح ندادین. نمی دونم منظورتون رو درست متوجه شدم یا نه!!!!
   اگه منظورتون اینه که در کنار چشمی از تایمر راه پله استفاده شده. بله چنین چیزی امکان پذیره و میشه دو تا سیستم تایمر راه پله و چشم راه پله رو با هم ترکیب کرد تا هر کی خواست شاسی های تایمر رو فشار بده یا اگه نخواست چشمی ها عمل کنن.

 • مهندس,جان ممنونم از راهنماییهای کاملتون

 • سلام.ممنون مهندس جان.یعنی فاز برگشتی چند چشمی رو میشه به یک لامپ وصل کرد که یک لامپ باچند چشمی روشن بشه؟

  • سلام آقای حسینی. بله، دقیقاً همین طوره و میشه برگشتی چند تا چشم رو به یک یا چند لامپ وصل کرد.

 • سلام مهندس جان.واسه راه پله چند طبقه که درب ورودی ساختمان و ورودی واحدها فاصله دارند و اگه بخوایم تمام لامپها باهم روشن بشه چند چشمی نیاز داریم و طریقه وصلشون چطوره؟ممنونم

  • سلام آقای حسینی. شما در یک مدار که چند تا لامپ داره می تونید به هر تعداد که خواستین چشم راه پله نصب کنید. کافیه برای هر چشم یک فاز جدا ببرین و بعد فاز برگشتی هر چشم رو وارد فاز مدار کنید. تا دو سه روز آینده به صورت تصویری و با نقشه این سوالتون رو جواب میدم.

 • سلام خسته نباشید جناب مهندس.
  خواستم بدونم برای کل راه پله مثلا سه طبقه میشه یک چشمی نصب کرد.
  ممنون

  • سلام. ممنون
   خیر امکانش نیست. حداقل در ورودی هر طبقه یک چشم راه پله. ولی حالت استانداردش اینه که در هر پاگرد یک چشم

 • سلام اگه لامپ خاموش نشد و با حرکت دادن ولوم ها درست نشد مشکل از رله است؟
  قطعه مشکی با علامت cr730-a-24
  ممنون

  • سلام. اگه لامپ ها خاموش نمیشه، یکبار برق چشمی رو کامل قطع کنید. اگه باز درست نشه به نظرم ارزش وقت گذاشتن و تعمیر رو نداره، و بهتره عوضش کنید چون قیمتی نداره. ولی اگه از الکترونیک سر در میارید، رله رو تست کنید، بعضی وقتا رله می چسبه و به حالت اول بر نمی گرده که باعث میشه این مشکل پیش بیاد.

 • سلام
  از این سنسورهای چشمی برای هر لامپی تو پارکینگ داریم. اما یکی شون خودبخود خراب شده،اول فکرکردم که لامپش سوخته…
  تنظیماتش هم کسی دست نزده و بعدش اونا رو چرخوندم اما روشن نشد….

  چجوری میشه این سنسورها رو تعمیر کرد…

  درباره تعمیرشون راههایی رو میگید.
  چون نمیخام کل قاب و حبابی و… رو عوض کنم. فقط قسمت چشمیش بنظرم خراب شده…
  ممنون

  • سلام عارف جان. این چشمی ها ارزش وقت گذاشتن و تعمیر رو نداره. چه چشمی از نوع متصل به چراغ باشه و چه به صورت مجزا، هر دو مدلش تویه بازار هست که می تونید بگیرید و تعویض کنید.
   نیازی به تعویض کل قاب و حبابی هم نیست. فقط چشمی رو بخرید
   قیمت چشمی ها حدوداً 23 تومن هستش.

 • آقا ابراهیم با اجازتون من دیدگاه شما رو فارسیش کردم.
  ممنون بابت همه چی، فقط مطالب زیادی بزارید تویه سایت و همچنین لامپ سقفی های هوشمند حرکتی که نیاز به سیمکشی ندارند رو هم در سایت بزارید.

  • سلام. چشم در چند روز آینده

 • ممنون

 • سلام آقای مهندس وقت بخیر آیا سنسور حرکتی برای سرویس بهداشتی کاربرد داره یانه .چه پیشنهاد دیگری در این خصوص دارید از صبر و حوصله تان در پاسخگویی تشکر میکنم.الله حافظ شما

  • سلام. خواهش می کنم.
   از نظر ما “نه” . چشم راه پله برای سرویس بهداشتی کاربرد ندارد. چون امکان دارد که هنوز وقتی شخص در داخل سرویس بهداشتی ست، چراغ خاموش شود. هنوز استفاده از کلید برق بهترین گزینه است.
   ولی این را هم عرض کنم که، در محدود مواردی، با اصرار مشتری، ما این کار را انجام داده ایم.

   • با سلام
    تعداد 10 عدد لامپ می خواهد توسط چشم،یا تایمر ،یا درب کنترلی تحریک و روشن شود
    نیاز به راهنمایی دارم یعنی ورودی از سه نقطه مختلف می باشد
    با تشکر

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی