خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۱۳
۱۳۹۴

چشم راه پله

چشم راه پله چیست؟

چشم راه پله دستگاهی است جهت کنترل سیستم روشنایی، برای مکان هایی مثل راه پله ها، پارکینگ ها، اتاق های پروو و اماکنی که نیاز به روشنایی دائمی ندارند. این دستگاه با تشخیص حرکت یک فرد لامپ ها را روشن کرده و پس از طی مدت زمانی قابل تنظیم، لامپ ها را خاموش می کند. این چشم ها در سه نوع ۱۴۰ درجه، ۱۸۰درجه و ۳۶۰ درجه در بازار موجودند. که نوع ۱۴۰ درجه آن بصورت توکار و نصب در قوطی کلید به کار میرود. نوع ۱۸۰ درجه برای نصب بر روی دیوار و نوع ۳۶۰ درجه برای نصب در سقف ساخته شده است. تصویر این مدل چشم ها را به ترتیب در پایین ملاحظه می کنید.

 

چشم راه پله 140 درجه

چشم راه پله ۱۴۰ درجه

 

چشم راه پله 180 درجه

چشم راه پله ۱۸۰ درجه

 

چشم راه پله 360 درجه

چشم راه پله ۳۶۰ درجه

 

 

در داخل چشم ها معمولاً دو یا سه ولوم وجود دارد که می توانید با چرخاندن آنها مقدار حساسیت، مقدار زمان و مقدار نور را بسته به نیازتان تنظیم کنید.

مثلاً چرخاندن ولوم نور به سمت علامت منفی (یا شکل ماه) باعث می شود که لامپ ها فقط در طول شب روشن شوند. و اگر کسی در طول روز این چشم ها را تحریک کند، لامپ ها روشن نشود.

یا چرخاندن ولوم زمان به سمت علامت مثبت باعث می شود که بعد از تحریک شدن چشم ها، لامپ ها مدت زمان بیشتری روشن بمانند.

یا چرخاندن ولوم حساسیت به سمت منفی باعث می شود که چشم راه پله با حرکت حیوانات کوچکی مثل گربه تحریک نشود و لامپ ها را روشن نکند.

 

و نقشه نصب همه آنها به صورت زیر است.

 

نقشه چشم راه پله

نقشه چشم راه پله

نقشه چشم راه پله

 

 

نقشه بالا را اگر بخواهیم به صورت خودمانی تفسیر کنیم تا هیچ وقت آن را فراموش نکنید به این صورت است که: چشم راه پله دستگاهیه که یک فاز و نول می خواد تا کار کنه (سیم قهوه ای و آبی). زمانی هم که شروع به کار کرد، اگر توسط یک شخص یا موجود زنده تحریک بشه از سیم فازی که بهش دادیم یک مقداریش رو از طریق سیم قرمز رنگ به ما پس میده.

 

نکته: شعاع برد مفید چشم های راه پله سقفی ۳۶۰ درجه در حدود ۵ متر است و بهترین عملکرد این سنسورها زمانیست که در ارتفاع ۲٫۵ تا ۳٫۲ متری نصب شوند.

نکته : از آنجایی که لامپ های کم مصرف به چند دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند، لذا بهتر است برای جاهایی که از این نوع چشم ها استفاده می کنید، از لامپ های رشته ای استفاده کنید.

نکته: اگر سنسوری را در طول روز نصب کردید و خواستید که آن را تست کنید، ولوم LUX را روی علامت خورشید قرار دهید. در غیر اینصورت سنسور عمل نمی کند.

نکته: این سنسور ها بعد از نصب به حدوداً یک دقیقه زمان نیاز دارند تا اصطلاحاً گرم شوند و شروع به کار کنند. پس اگر سنسور را تازه نصب کرده اید و حرکاتی غیر عادی مشاهده کردید تعجب نکنید.

نکته: اگر سنسور را در مکان های گرم مثل موتورخانه نصب کنید، حساسیت سنسور به میزان قابل توجهی کم می شود.

نکته: اگر سنسور پیوسته روشن است و لامپ ها را خاموش نمی کند. این موارد را چک کنید:

۱- ابتدا کمی با ولوم های تنظیم آن ور بروید. ۲- یک بار برق ورودی به سنسور را قطع و وصل کنید. ۳- چک کنید از حداکثر توان مصرفی سنسور، بار اضافه تری از آن نگرفته باشید. حدوداً شما مجاز هستید با هر سنسور ۱۰ عدد لامپ ۴۰ وات کم مصرف یا ۱۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات رشته ای را روشن کنید.

 

نصب سنسور حرکتی (چشم مادون قرمز) در محیط های باز

خیلی از کاربران سایت سوال می پرسند که وقتی سنسوری را در هوای آزاد یا در محوطه نصب می کنیم، زمانی که هوا طوفانی است و شاخ و برگ درختان یا اشیا تکان می خورند این سنسورها  به صورت خودکار عمل کرده و چراغ روشن می شود. یا اینکه بعضی وقتها کلاً نمی خواهیم سنسور عمل کند، راه حل چیست؟

 

نصب سنسور حرکتی در محوطه

 

همان طور که در نقشه بالا مشاهده می کنید یک کلید یک پل در مسیر سیم فاز ورودی به سنسور قرار گرفته که می توانید در مواقعی که نیازی به سنسور نیست، برق آن را قطع کنید.

 

این مطلب آموزشی از ” کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق ” انتخاب شده بود تا پیش نمایشی از کیفیت این محصول را به شما نشان دهد. پس سری هم به این محصول آموزشی بزنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


455 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام . یک سنسور طبقه پاین نصب کردیم آیا برق برای طبقه بعدی از ابتدای طبقه اول بگریم از لامپ انشا بگیرریم برای لامپ بعدی . درسته ّ

  • سلام. بله درسته.

 • سلام مهندس به روشی که گفتین مدار رو بستم ولی سنسور درست کار میکنه و دقیق تنظیم کردم فقط یک دفعه لامپ ال ای دی راحت روشن میشه ولی برای بار دوم لامپ چشمک میزنه ولی بعد چند دقیقه چشمک هم نمیزنه و روشن نمیشه باید چکار کنم اگر فاز را رو سیم نول ببندم و نول را رو سیم فاز به نظر شما درست میشه سنسور نمیسوزه

  • سلام. این مورد رو با لامپ رشته ای معمولی تست کنید و بگین که آیا با لامپ رشته ای هم این مشکل رو دارین یا نه؟
   ۲- خیر، در سنسور نباید جای فاز و نول رو جابجا کنید چون سنسور میسوزه.

 • سلام من لامپ چشمی سقف رو بستم طبقه من اوکی شد ولی باقی طبقات از این کلیدها چند دقیقه ای داره برای اونا یه سره روشن مونده چیکار میتونم بکنم در ضمن خیلی مبتدی هستم

  • سلام. اگر مبتدی هستید پیشنهاد می کنم که حتماً از یک برقکار ماهر کمک بگیرید.
   ولی قبل از نصب چشمی ها شما باید تایمر رو از مدار حذف کنید.

 • طریقه خرطوم گذاری چشمی راه پله رو میخواستم مهندس؟؟؟؟

  • سلام. خیلی خیلی راحته. از هر چراغ به چراغ بعدی یک لوله نصب می کنین. و بعدش سرخط رو به برق پارکینگ وصل می کنید. کلید هم نمی خواد.

 • سلام مهندس خیلی ممنون از سایت خوبتون یک سوال داشتم سنسور سقفی ٣٦٠ درجه در راه پله پشت سر هم قطع و وصل میشود تنظیمات درسته آیا با تعویض رله درست میشود با تشکر.

 • چرا سنسور حرکتی راه پله روشن باقی می ماند؟

  • سلام. به احتمال زیاد رله داخل سنسور گیر کرده. اون رله مکعبی رو عوض کنید درست میشه.

 • سلام
  با چرخاندن ولوم تایم به هر دو جهت،هیچ تغییری تو زمان روشن بودن ایجاد نمیشه و سر سه ثانیه خاموش میشه
  ممنون از مطالب خوبتون

  • سلام. شاید اون ولوم از داخل دستگاه شکسته باشه و آزاد بچرخه.
   قاب چشم راه پله رو باز کنید و اون ولوم رو با پیچ گوشتی بچرخونید. اگر این مورد نباشه باید کل دستگاه رو تعویض کنید چون ارزش تعمیر ندارن.

   • خیلی ممنون مهندس

 • با سلام من در راه پله ۲تاچشمی نصب کردم از در که وارد میشی اولی روشن میشه وقتی میری پاگردبالا تا وقتی اولی روشن هست دومی روشن نمیشه وقتی اون اولی خاموش شد در پاگرد دوم اون یکی روشن میشه

  • سلام. سیمکشی تون رو اشتباه انجام دادین.

 • با سلام.مرا تایمر راه پله کار میکنه مثلا سر دو دقیقه خاموش میشه.ولی لامپها روشن هست.

  • سلام. شستی یک از طبقات به سمت داخل گیر کرده، یکی یکی شستی های رو از مدار خارج کنید تا بتونید شستی معیوب رو پیدا کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

سایت های همکار

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی