شهریور
۱۳
۱۳۹۴

چشم راه پله

چشم راه پله

دستگاهی است جهت کنترل سیستم روشنایی، برای مکان هایی مثل راه پله ها، پارکینگ ها، اتاق های پروو و اماکنی که نیاز به روشنایی دائمی ندارند. این دستگاه با تشخیص حرکت یک فرد لامپ ها را روشن کرده و پس از طی مدت زمانی قابل تنظیم، لامپ ها را خاموش می کند. این چشم ها در سه نوع ۱۴۰ درجه، ۱۸۰درجه و ۳۶۰ درجه در بازار موجودند. که نوع ۱۴۰ درجه آن بصورت توکار و نصب در قوطی کلید به کار میرود. نوع ۱۸۰ درجه برای نصب بر روی دیوار و نوع ۳۶۰ درجه برای نصب در سقف ساخته شده است. تصویر این مدل چشم ها را به ترتیب در پایین ملاحظه می کنید.

 

چشم راه پله 140 درجه

چشم راه پله ۱۴۰ درجه

 

چشم راه پله 180 درجه

چشم راه پله ۱۸۰ درجه

 

چشم راه پله 360 درجه

چشم راه پله ۳۶۰ درجه

 

 

در داخل چشم ها معمولاً دو یا سه ولوم وجود دارد که می توانید با چرخاندن آنها مقدار حساسیت، مقدار زمان و مقدار نور را بسته به نیازتان تنظیم کنید.

مثلاً چرخاندن ولوم نور به سمت علامت منفی (یا شکل ماه) باعث می شود که لامپ ها فقط در طول شب روشن شوند. و اگر کسی در طول روز این چشم ها را تحریک کند، لامپ ها روشن نشود.

یا چرخاندن ولوم زمان به سمت علامت مثبت باعث می شود که بعد از تحریک شدن چشم ها، لامپ ها مدت زمان بیشتری روشن بمانند.

یا چرخاندن ولوم حساسیت به سمت منفی باعث می شود که چشم راه پله با حرکت حیوانات کوچکی مثل گربه تحریک نشود و لامپ ها را روشن نکند.

 

و نقشه نصب همه آنها به صورت زیر است.

 

نقشه چشم راه پله

نقشه چشم راه پله

نقشه چشم راه پله

 

 

نقشه بالا را اگر بخواهیم به صورت خودمانی تفسیر کنیم تا هیچ وقت آن را فراموش نکنید به این صورت است که: چشم راه پله دستگاهیه که یک فاز و نول می خواد تا کار کنه (سیم قهوه ای و آبی). زمانی هم که شروع به کار کرد، اگر توسط یک شخص یا موجود زنده تحریک بشه از سیم فازی که بهش دادیم یک مقداریش رو از طریق سیم قرمز رنگ به ما پس میده.

 

نکته : از آنجایی که لامپ های کم مصرف به چند دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند، لذا بهتر است برای جاهایی که از این نوع چشم ها استفاده می کنید، از لامپ های رشته ای استفاده کنید.

نکته: اگر سنسوری را در طول روز نصب کردید و خواستید که آن را تست کنید، ولوم LUX را روی علامت خورشید قرار دهید. در غیر اینصورت سنسور عمل نمی کند.

نکته: این سنسور ها بعد از نصب به حدوداً یک دقیقه زمان نیاز دارند تا اصطلاحاً گرم شوند و شروع به کار کنند. پس اگر سنسور را تازه نصب کرده اید و حرکاتی غیر عادی مشاهده کردید تعجب نکنید.

نکته: اگر سنسور را در مکان های گرم مثل موتورخانه نصب کنید، حساسیت سنسور به میزان قابل توجهی کم می شود.

نکته: اگر سنسور پیوسته روشن است و لامپ ها را خاموش نمی کند. این موارد را چک کنید:

۱- ابتدا کمی با ولوم های تنظیم آن ور بروید. ۲- یک بار برق ورودی به سنسور را قطع و وصل کنید. ۳- چک کنید از حداکثر توان مصرفی سنسور، بار اضافه تری از آن نگرفته باشید. حدوداً شما مجاز هستید با هر سنسور ۱۰ عدد لامپ ۴۰ وات کم مصرف یا ۱۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات رشته ای را روشن کنید.

 

نصب سنسور حرکتی (چشم مادون قرمز) در محیط های باز

خیلی از کاربران سایت سوال می پرسند که وقتی سنسوری را در هوای آزاد یا در محوطه نصب می کنیم، زمانی که هوا طوفانی است و شاخ و برگ درختان یا اشیا تکان می خورند این سنسورها  به صورت خودکار عمل کرده و چراغ روشن می شود. یا اینکه بعضی وقتها کلاً نمی خواهیم سنسور عمل کند، راه حل چیست؟

 

نصب سنسور حرکتی در محوطه

 

همان طور که در نقشه بالا مشاهده می کنید یک کلید یک پل در مسیر سیم فاز ورودی به سنسور قرار گرفته که می توانید در مواقعی که نیازی به سنسور نیست، برق آن را قطع کنید.

 

این مطلب آموزشی از ” کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق ” انتخاب شده بود تا پیش نمایشی از کیفیت این محصول را به شما نشان دهد. پس سری هم به این محصول آموزشی بزنید.119 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام میشه بین سنسور و لامپ یک عدد رله ۲۲۰ ولت بزاریم که سنسور به رله فرمان بده و رله لامپ رو روشن کنه تا دیرتر خراب بشه با تشکر

  • سلام بله میشه این کار رو کرد. ولی این تاثیری در طول عمر لامپ نداره.

 • با سلام و عرض ادب خدمت مدیریت محترم سایت
  از اینکه صبورانه و با سعه صدر جوابگوی سوالات بنده بودید صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم

 • سلام میشود به جای سنسور چشمی سه سیم سنسور چشمی دوسیم جایگزین کرد.اگر میشود کدام سیم نول را باید به سنسور وصل کنیم؟

  • سلام دوست عزیز. سنسور های چشمی دو سیم دقیقاً مثل سنسورهای سه سیم هستند با این تفاوت که نول ندارند.همین

 • با سلام
  منظورتان را از فاز مشترک لامپ متوجه نشدم ؟؟؟؟
  آیا منظورتان همان سیم فاز اصلی است که وارد هر سنسور می شود؟؟؟؟

  • نه دوست عزیز. ببینید، اگر تمام چراغ های شما که قبلاً با کلید کار می کرده،پس همشون یک فاز مشترک داشتن که وقتی کلید رو میزدین اون سیم فاز رو به تمام لامپ ها می رسونده. من اسم اون سیم رو گذاشتم فاز مشترک لامپ ها

 • با سلام و احترام مجدد

  شما فرمودین که سنسور دوم را بدون توجه به نصب سنسور اول نصب کنید ولی ذکر این نکته ضروری است که در صورت عمل نمودن هر دو سنسور آیا مثل این نیست که به سیم برگشت فاز هر دو سنسور فاز اصلی را زده ایم و انجام این کار در راهنمای نصب سنسور ها به شدت نهی شده است

  • سلام. اگر سیم برگشت هر سنسور به فاز مشترک لامپ وصل شود، مشکلی ندارد. در این صورت اگر هر دو سنسور هم با همدیگر فعال شوند اتفاقی برای مدار نمی افتد.

 • باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت آقای مهندس
  سنسورچراغ راه پله ی ماخیلی ضعیف عمل میکنه وقتی میاییم توراه پله لامپای طبقه بالاوپایین روشن میشن امامال مانه
  نگاکردم سنسوردوتاسیم داره قرمزوسبز دوتام وولوم داره یکیش ماه وخورشیده یکیشم + – وقتی میزاریم رومنفی زودتر خاموش میشه چطورمیتونیم حساسیتشوبالاببریم خیلی ممنون

  • سلام دوست عزیز. شما می فرمایید “وقتی میاین تویه راه پله، چراغ های طبقه بالا و پایین روشن میشه ولی مال شما نه” . مگر یک چشم راه پله برای تمام طبقات استفاده شده؟؟؟
   پس اگر مال طبقات دیگه سریع روشن میشه، نیازی نیست که شما حساسیت چشم رو ببرین بالا.
   و آخر اینکه، چشمی هایی که تنها دو تا ولوم دارن این امکان رو ندارن که شما حساسیتشون رو تغییر بدین.

 • باسلام مهندس مرادی من سنسورسقفی رادرست نصب کردم طبق نقشه .برق مستقیم ولی ایرادی که داره بعداز خاموش شدن دوباره روشن میشه بدون اینکه چیزی جلوش باشه فکرکردم چشمی خرابه ولی مغازه دار با برق مغازه تست کرد درست بود لامپ صد استفاده کردم علت چیست ممنون

  • سلام حسین جان. اسم سنسوری که خریدن چیه؟ مغازه دار چطور تست کرد؟
   باز هم من فکر می کنم که چشمی شما خراب باشه. این اتفاق برای خیلی از سنسورهای جدید پیش میاد.

 • با سلام وخسته نباشید من یک سانسور پارکینگ دارم که مقاوتهاي آن سوخته آیا نقشه ای دارید ثامن بتوانم آنرا تعمیر کنم رنگ مقاومت ها نا مشخص میباشد ممنون ميشوم

  • سلام. مرسی. برد الکترونیکی داخل سنسور ها با هم متفاوته و شما باید یک سنسور دقیقاً مثل سنسور قبلی پیدا کنید تا بتونید رنگ مقاومت های روی اون رو بخونید.
   در کل پیشنهاد ما اینه که وقتتون رو روی تعمیر سنسور نزارید و کلا عوضش کنید. قیمتشون حدودا ۲۰ تومنه.

 • باسلام لطفا. بفرمایید کلید تبدیل راه پله راچگونه میشه حذف وسنسور راباهمان سیم نصب کرد ایا سنسوری کوچکی هست که بشه درحباب همان لامپ قرارداد سئوال اخر اینکه نمایشگاه ویافروشگاهتان کجاست

  • سلام. به نقشه کلید تبدیل زیر نگاه کنید.
   روش استاندارد کلید تبدیل
   کافیه هر دو کلید رو باز کنید و سر دو تا سیم سبز و قرمز رو لخت کنید و به هم بتابونید و سرش رو نوار چسب بزنید. اون وقت لامپ شما به صورت دائم روشن میشه. بعدش کافیه لامپ و سرپیچ قدیمی رو باز کنید و به جاش از چراغ های سنسور دار استفاده کنید.
   در تمام این مراحل برق رو از کنتور اصلی قطع کنید.

 • سلام.
  راه پله اي كه سيم كشي اون بطور تايمري هست آيا ميشه بدون دستكاري سيم كشي تبديل به حالت سنسورداركنيم واگه تغييري لازمه چي هست

  • سلام دوست عزیز. بله امکان پذیره. این سوال شما در کامنت های پایین تر جواب داده شده.

   • سلام آقای مهندس مرادی.لطف میکنید دوباره طریقه تبدیل تایمر راه پله به سنسور دنده ۳۶۰درجه بدون تغییر سیم کشی بگذارید.متاسفانه موفق نشدم پیدا کنم مطالبش. سپاس از زحماتتون

    • سلام آقای سمیعی.
     کافیه در تایمر راه پله سیم ” مشترک لامپ و شاسی” و سیم ” فاز” رو در بیارید و با نوار چسب به هم وصل کنید. با این کار چراغ ها به صورت دائم روشن میشن. چون فاز و نول به صورت دائم به چراغ ها میاد. حالا کافیه چراغ های قبلی رو حذف کنید و چراغ های سنسور دار رو به جای اونها نصب کنید. به همین راحتی.
     کلید های راه پله رو هم باز کنید و سیم های پشت اونها رو آزاد کنید و سرشون نوار چسب بزنید. لازم نیست اونها رو به هم وصل کنید. هر کدوم جدا.
     نول رفته به تایمر رو هم در بیارید و سرش نوار چسب بزنید.

 • سلام میشه برای یک لامپ دوتا سنسور نصب کرد

  • سلام امید جان. برای یک لامپ شما هر چند تا سنسور هم که بخوایید می تونید نصب کنید.

 • با سلام از محصول خوب وآموزش ارزنده شما تشکر میکنم.سلامتی وتوفیقات شما را از درگاه حضرت احدیت مسئلت می نمایم.

 • سلام ببخشید سنسور حرکتی توکار پریز شیله سایزش استاندارد کلید توی دیوار هست؟ یعنی کلید و بردارم این و جایگزین کنم جا میشه؟ بعد این که دکمه روش چه کاربرد هایی داره؟

  • سلام بله پیدا میشه. این دکمه سه حالت داره. در مورد عملکرد دکمه های روی چشم راه پله در مطلب بالا توضیح داده شده.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت استادکارُ شاگرد

سایت های همکار


نمایندگی فیوز سیبا

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 3
 • بازدید امروز: 6,329
 • بازدید دیروز: 7,111
 • بازدید ماه: 225,340
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: دی ۱۶, ۱۳۹۵