شهریور
۱۳
۱۳۹۴

چشم راه پله

چشم راه پله

دستگاهی است جهت کنترل سیستم روشنایی، برای مکان هایی مثل راه پله ها، پارکینگ ها، اتاق های پروو و اماکنی که نیاز به روشنایی دائمی ندارند. این دستگاه با تشخیص حرکت یک فرد لامپ ها را روشن کرده و پس از طی مدت زمانی قابل تنظیم، لامپ ها را خاموش می کند. این چشم ها در سه نوع ۱۴۰ درجه، ۱۸۰درجه و ۳۶۰ درجه در بازار موجودند. که نوع ۱۴۰ درجه آن بصورت توکار و نصب در قوطی کلید به کار میرود. نوع ۱۸۰ درجه برای نصب بر روی دیوار و نوع ۳۶۰ درجه برای نصب در سقف ساخته شده است. تصویر این مدل چشم ها را به ترتیب در پایین ملاحظه می کنید.

 

چشم راه پله 140 درجه

چشم راه پله ۱۴۰ درجه

 

چشم راه پله 180 درجه

چشم راه پله ۱۸۰ درجه

 

چشم راه پله 360 درجه

چشم راه پله ۳۶۰ درجه

 

 

در داخل چشم ها معمولاً دو یا سه ولوم وجود دارد که می توانید با چرخاندن آنها مقدار حساسیت، مقدار زمان و مقدار نور را بسته به نیازتان تنظیم کنید.

مثلاً چرخاندن ولوم نور به سمت علامت منفی (یا شکل ماه) باعث می شود که لامپ ها فقط در طول شب روشن شوند. و اگر کسی در طول روز این چشم ها را تحریک کند، لامپ ها روشن نشود.

یا چرخاندن ولوم زمان به سمت علامت مثبت باعث می شود که بعد از تحریک شدن چشم ها، لامپ ها مدت زمان بیشتری روشن بمانند.

یا چرخاندن ولوم حساسیت به سمت منفی باعث می شود که چشم راه پله با حرکت حیوانات کوچکی مثل گربه تحریک نشود و لامپ ها را روشن نکند.

 

و نقشه نصب همه آنها به صورت زیر است.

 

نقشه چشم راه پله

نقشه چشم راه پله

نقشه چشم راه پله

 

 

نقشه بالا را اگر بخواهیم به صورت خودمانی تفسیر کنیم تا هیچ وقت آن را فراموش نکنید به این صورت است که: چشم راه پله دستگاهیه که یک فاز و نول می خواد تا کار کنه (سیم قهوه ای و آبی). زمانی هم که شروع به کار کرد، اگر توسط یک شخص یا موجود زنده تحریک بشه از سیم فازی که بهش دادیم یک مقداریش رو از طریق سیم قرمز رنگ به ما پس میده.

 

نکته : از آنجایی که لامپ های کم مصرف به چند دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نوردهی خود برسند، لذا بهتر است برای جاهایی که از این نوع چشم ها استفاده می کنید، از لامپ های رشته ای استفاده کنید.

نکته: اگر سنسوری را در طول روز نصب کردید و خواستید که آن را تست کنید، ولوم LUX را روی علامت خورشید قرار دهید. در غیر اینصورت سنسور عمل نمی کند.

نکته: این سنسور ها بعد از نصب به حدوداً یک دقیقه زمان نیاز دارند تا اصطلاحاً گرم شوند و شروع به کار کنند. پس اگر سنسور را تازه نصب کرده اید و حرکاتی غیر عادی مشاهده کردید تعجب نکنید.

نکته: اگر سنسور را در مکان های گرم مثل موتورخانه نصب کنید، حساسیت سنسور به میزان قابل توجهی کم می شود.

نکته: اگر سنسور پیوسته روشن است و لامپ ها را خاموش نمی کند. این موارد را چک کنید:

۱- ابتدا کمی با ولوم های تنظیم آن ور بروید. ۲- یک بار برق ورودی به سنسور را قطع و وصل کنید. ۳- چک کنید از حداکثر توان مصرفی سنسور، بار اضافه تری از آن نگرفته باشید. حدوداً شما مجاز هستید با هر سنسور ۱۰ عدد لامپ ۴۰ وات کم مصرف یا ۱۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات رشته ای را روشن کنید.

 

نصب سنسور حرکتی (چشم مادون قرمز) در محیط های باز

خیلی از کاربران سایت سوال می پرسند که وقتی سنسوری را در هوای آزاد یا در محوطه نصب می کنیم، زمانی که هوا طوفانی است و شاخ و برگ درختان یا اشیا تکان می خورند این سنسورها  به صورت خودکار عمل کرده و چراغ روشن می شود. یا اینکه بعضی وقتها کلاً نمی خواهیم سنسور عمل کند، راه حل چیست؟

 

نصب سنسور حرکتی در محوطه

 

همان طور که در نقشه بالا مشاهده می کنید یک کلید یک پل در مسیر سیم فاز ورودی به سنسور قرار گرفته که می توانید در مواقعی که نیازی به سنسور نیست، برق آن را قطع کنید.

 

این مطلب آموزشی از ” کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق ” انتخاب شده بود تا پیش نمایشی از کیفیت این محصول را به شما نشان دهد. پس سری هم به این محصول آموزشی بزنید.207 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سلام
  ما در ساختمان از چراغهای سقفی استفاده کردیم که با حرکت و در شب فعال می شود ( می توان شدت روشنایی محیط را تنظیم کرد که در موقعی که روشنایی محیط کافی باشد چراغ با حرکت فعال نمی شود ). می خواستم مدار داخلی چند را تغییر دهم بنحوی که موقع شب و بدون نیاز به حرکت فعال شود لطفا راهنمایی فرمایید.

  • سلام. این چراغ ها این قابلیت رو نداره. اگه می خوایین در شب بدون هیچ حرکتی چراغ ها روشن بشن باید یک فتوسل جدا نصب کنید. قیمت فتوسل ها زیر ۲۰ تومنه.

 • با سلام
  در حال حاضر سیستم برق راه پله ما به تایمر وصل است که پس از روشن کردن آن توسط کلید برق فشاری پس از مدتی خاموش میشود. با این شرایط چگونه میتوان از کلیدهای دارای سنسور مادون قرمز استفاده کرد؟ آیا لازم است سیستم تایمر از مدار برق حذف شود؟

 • با سلام .میشه لطفا نحوه نصب سنسور و لامپ سر خود رو توضیح بدید؟!!!با تشکر

  • سلام فرید جان. چراغ های سنسور سرخود نصبشون خیلی راحته. کافیه حباب روی چراغ رو بردارید و به دو تا ترمینالی که داخل چراغ هست یک فاز و یک نول وصل کنید. ترتیبشون هم مهم نیست هر جور وصل کردی، کردی.

 • سلام وقتتون بخیر لامپ راه پله مدام خودبخود روشن و خاموش میشه بخصوص شبها که هیچ رفت و آمدی نیست علتش چی می‌تونه باشه میزان حساسیت سنسور هم تغییر دادیم بیفایده بوده

  • سلام. یک بار برق ورودی به سنسور رو قطع و وصل کنید اگر درست نشد باید سنسور راه پله رو عوض کنید.

 • سلام.وقتتون بخیر
  میخواستم تفاوت سری و موازی بستن سنسورهای حرکتی رو بدونم

  • سلام. سنسور های حرکتی رو شما نمی تونید سری ببندید. چون در صورت سری بستن، باید هر دو سنسور سنس کنند تا مدار رو فعال کنن. و این هیچ جا کاربرد نداره.
   ولی شما می تونید سنسور ها رو موازی نصب کنید که برای فضاهای بزرگ مثل پارکینگ ها که دو یا چند درب ورودی داره و در ابتدای هر درب ورودی یک سنسور قرار می گیره، این مدار کاربرد داره. البته در کتاب آموزش برق ساختمان روش ساده تر و کاربردی تری برای نصب سنسور حرکتی در پارکینگ ها فضاهای دارای چند درب ورودی آموزش داده شده.

 • میخواستم بپرسم برای نصب قوطی های برق روی دیوار های با ضخامت ۱۰سانت یا کمتر و دیوارهایی که اصلا مستحکم نیستن چجوری جای اونها رو در بیارم.

  • سلام. ببینید، بحث “دیوارهای ۱۰ سانتی یا ۵ سانتی” با بحث “دیوارهای غیر مستحکم” فرق می کنه.
   همیشه به این نکته توجه کنید. هر دیواری رو که احتمال میدید با شیار زدن کاملا، تخریب بشه، نباید شیار زده بشه. قبلش با کارفرما صحبت می کنید تا به نحوی دیوار رو تقویت کنه. ولی اگر امکان پذیر نبود شما باید لوله های برق رو بدون شیار زدن روی دیوار نصب کنید. اون وقت آقای گچ کار باید با یک گچ کلفت روی لوله ها رو بپوشونه.
   و معمولاً دیوارهای ۵ یا ۱۰ سانتی که از جنس آجر سفال باشن، امکان شیار زنی وجود داره. ولی روی دیوارهای با آجر گری که قطر دیوار ۵ سانتی متر باشه نباید شیار زده بشه، چون قطعاً دیوار تخریب میشه.
   در کتاب آموزش برق ساختمان زیاد در این مبحث صحبت کردیم.

 • با سلام .خدا قوت.همیشه پیروز و سلامت باشین.ممنون از سایت خوب و بینظیرتون

 • سلام
  خسته نباشید
  سسنور حرکتی نصب کردم
  سر راهش کلید گذاشتم بعداز اینکه کلید رو روشن میکنم خودش یه بار بدونه اینکه حرکتی باشه عمل میکنه میشه بگید مشکل چیه؟
  آخه بهش آژیر نصب کردم به جای دزدگیر برای انبار نمیخوام موقعیی که کلید ومیزنم صدا کنه .
  ممنون

  • سلام حسن آقا. این مشکل به این خاطر پیش اومده که شما ریموت رو قبل از سنسور نصب کردین. اگر شما ریموت رو بین سنسور و آژیر نصب کنید مشکل حل میشه.
   در ضمن باید ریموت شما حالت الاکنگی هم داشته باشه. یعنی یک بار که شاسی ریموت رو زدید خروجی رله فعال بشه و بار دیگه که زدید رله باز بشه.(یعنی روی حالت لحظه ای نباشه).

 • سلام
  ممنون از مطالب اموزنده
  یک سوال داشتم.اگر بخواهیم لامپ با کلید یک کنتاک را چشمی کنیم و اون کلید رو از مدار خوارج کنیم که همیشه فقط چشمی کار کنه چیکار کنم.در صورت امکان با شکل
  متشکرم.

  • سلام. مرسی.
   کافیه کلید رو خارج کنید و دو تا سیمی رو که به کلید رفته، مستقیم به همدیگه وصل کنید و سرش رو نوار چسب بزنید. در این صورت کلید کلاً از مدار خارج میشه و لامپ به صورت دائم روشن میشه. بعدش در محل لامپ، با فازمتر، فاز رو پیدا کنید و از لامپ قطعش کنید و اون رو به سیم قهوه ای رنگ چشمی وصل کنید. بعدش از سیم قرمز رنگ به لامپ وصل کنید. از سیم نولی هم که به لامپ رفته یک انشعاب بگیرین و به چشمی بدین.

 • سلام مهندس جان.یه خونه رو سیم کشی کردم که سیمهای راه پله رو واسه کلید تبدیل گذاشتم.الان صاحب کار میگه یا چراغ هوشمند بزار یا چشم.سیمها هم کیپ شدن در نمیان که عوض بشن.میشه با همون سیم کشی کلید تبدیل چشم یا چراغ هوشمند گذاشت؟ممنونم ((حسینی))

  • سلام آقا دانیال. روش کار خیلی راحته و نیازی نیست سیم های قبلی رو در بیارید.
   من نمیدونم شما به چه روشی سیمکشی رو انجام دادید. ولی کاری کنید که یکی از سیم ها نول باشه و یکیشون فاز. یعنی کاری کنید که چراغ ها به صورت دائم روشن بشن. تمام کلیدها رو هم از مدار خارج کنید. بعدش تمام چراغ های قدیمی رو باز کنید و به جای اونها چراغ های سنسور دار یا چشم راه پله نصب کنید.
   در کتاب آموزش برق ساختمان در مورد چراغ های سنسور دار صحبت کردیم.

 • درود و خسته نباشید.
  اولین بار است به سایت شما مراجعه داشتم.
  مطلب شما برایم مفید واقع شد.
  بسیار سپاسگزارم.
  داود قمری
  جمعه ۸ اُردیبهشت ۱۳۹۶

  • سلام آقای قمری. مرسی ، این نظر لطف شماست. معمولا ما سعی می کنیم که هر هفته یک مطلب آموزشی جدید در سایت قرار بدیم. پس هر هفته به سایت ما سربزنید.

 • سلام مجدد
  چشمی هست که روی زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تنظیم بشه؟

  • سلام. چشمی های معمولا در بازار حداکثر روی ۱۰ دقیقه قابل تنظیم هستند.

 • سلام ممنون از اینکه اطلاعات خودتون رو در اختیار دیگران قرار میدید

 • سلام ، آیا مجموعه ای از سنسور و لامپ بصورت یکجا که در محل لامپ نصب شود وجود دارد؟ متشکرم

  • سلام بله. تصویر یک مدلشو واستون می فرستم. اسم اینها چراغ های سنسورداره.
   چراغ های سنسوردار حرکتی

 • باسلام ایا سنسوری هست که بتوان چراغ ها را فقط شب ها روشن کند و در طول روز خاموش شود جای که میخام استفاده کنم رفت و امد ندارم و کسی هم نیست ولی نور لازم است.
  مرسی از سایتتون

  • سلام. بله شما باید از فتوسل استفاده کنید. قیمتشون زیر ۲۰ تومنه. حتما، مطلب مربوط به فتوس ها رو در سایت مطالعه کنید.

  • سلام. دوست عزیز نمونه سنسور های حرکتی موجود در بازار دارای ولوم تنظیم نور هستن. یعنی میتونی بگی لامپ فقط روز روشن بشه. یا فقط شب یا هر دو حالت . این کار با ولوم روی سنسور قابل تنظیم هست.

   • سلام احمد جان مرسی بابت پاسخی که ارسال کردی. ولی در صورت سوال توجه کنید که دوستمون گفتن “رفت و آمدی نیست”. پس در این حالت باید از فتوسل استفاده کنن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 4
 • بازدید امروز: 13,233
 • بازدید دیروز: 16,936
 • بازدید ماه: 430,044
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام